Програма за развитие на читалищната дейност през 2012 Г. В община дряново приета



страница1/3
Дата05.02.2018
Размер466.96 Kb.
#55120
ТипПрограма
  1   2   3



ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ЧИТАЛИЩНАТА ДЕЙНОСТ ПРЕЗ 2012 Г. В ОБЩИНА ДРЯНОВО
Приета с Решение №88/04.05.2012г. на Общински съвет – Дряново (Протокол №16)

І. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ


Историческата мисия на читалището, като жив общностен център е да откликва на нуждите на обществото и да участва в приобщаването му към ценностите на съвременното развитие. В своята 150-годишна история българското народно читалище е доказало мястото си на притегателен духовен център, ползващ се с доверие и имащ дълбоки корени в местната култура и традиции. Процесът на реформа, започнал в началото на 90 - те години, изправи читалищата пред необходимостта да се адаптират към новите социално-икономически условия и бързо изменящи се ценности и потребности на българското общество - процес, който продължава и сега.
Изготвянето на годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Дряново за 2012 г. цели обединяване на усилията на всички страни, имащи отношение към по-нататъшното институционално укрепване и утвърждаване на читалищата.

Програмата ще подпомогне годишното планиране и финансиране на читалищните дейности.

Основните цели, които стоят пред читалищата и определят насоките на развитието им, са свързани с:


  • Развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователна дейност в населеното място;

  • Запазване обичаите и традициите на българския народ;

  • Приобщаване към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата;

  • Осигуряване достъп до информация на гражданите;

За постигане на тези цели, читалищата по места извършват разнообразна дейност, съобразена с потребностите и възможностите на местната общност:

  • Уреждане и поддържане на библиотеки и създаване на информационни услуги

  • Развиване и подпомагане на любителското художествено творчество

  • Организиране на школи, курсове, клубове, празненства, концерти, ритуали, чествания и други дейности, насочени към всички възрастови групи

  • Събиране и разпространяване на знания за родния край

  • Създаване и съхраняване на етнографски и музейни сбирки

  • Извършване на допълнителни дейности, подпомагащи изпълнението на основните функции на читалищата.

С последните промени в Закона за народните читалища им се предоставя възможност за включване на нови функции към периметъра на тяхната основна дейност – реализация на услуги в социалната сфера и изграждането на информационни мрежи за осигуряване на широк достъп за информация на всички.

На територията на Община Дряново са регистрирани общо 8 народни читалища, които са вписани и в Регистъра на народните читалища в Министерство на културата.

За 2011 г. държавната субсидия в размер на 155 952 лв. бе разпределена между 8 читалища. Тази сума се получава за 27 бройки субсидирана численост.

За 2012 г. държавната субсидия е в размер на 161 728 лв., в т. ч 1 бр. за регионални библиотеки в с Гостилица и е разпределена между читалищата както следва:



НЧ „Развитие-1869” – Дряново - 74 510.40 лв.

Субсидирана численост - 12.9 бр.



НЧ „Дряновска пробуда-2008”– Дряново - 34 656 лв.

Субсидирана численост - 6 бр.



НЧ „В.Генчев-1924” – с.Царева ливада - 13 746.88 лв.

Субсидирана численост - 2.38 бр.



НЧ „Хр.Ботев-1894” – с.Гостилица - 9 819.20 лв.

Субсидирана численост - 1.70 бр.



НЧ „Д.Славов-1900” – с.Ганчовец - 5 776 лв.

Субсидирана численост - 1 бр.



НЧ „Наука-1922” с. Зая - 6 064.80 лв.

Субсидирана численост - 1.05 бр



НЧ „Ботьо Пенев-1900” с. Длъгня - 4 274.24 лв.

Субсидирана численост - 0.74 бр.



НЧ „Надежда-1925” с. Туркинча - 7 104.48 лв.

Субсидирана численост - 1.23 бр.

От 2008 г. в града развива дейност ново читалище „Дряновска пробуда-2008” , а от две години възстановиха читалищната си дейност и НЧ „Наука-1922” с. Зая, НЧ „Надежда-1925” с. Туркинча и НЧ „Ботьо Пенев-1900” с. Длъгня.

Дори и в най-малките селища от общината читалището има свое място и то трябва да бъде съхранено, макар и с ограничените си възможности за дейност.


Общината ще продължи да подкрепя читалищата при реализиране на основните им дейности и развитието на съвременни форми на работа, съобразени със заложените културни параметри и постигащи съвременна визия на читалищната дейност.

Наложително е да продължи диалогът за постигане на добри взаимоотношения между читалищата, културните и образователни институти, местните власти, неправителствените организации и бизнеса по места за реализиране на съвместни и общи програми и проекти. Новите взаимоотношения между читалищата и останалите партньори създават условия за тяхната по-голяма самостоятелност и автономност, способстват за превръщането им във фактор на обществения диалог.



ІІ. ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ:

Многобройни и разнообразни са читалищните дейности.



    1. Библиотечна дейност:

Мисията на читалищната библиотека е да бъде посредник между информацията и потребителите в един бързо променящ се свят и да работи за превръщането й в развит културно - информационен център, отговарящ на съвременните потребности на гражданите от широка информация, осигуряващ равен достъп на всички.
Дейностите ще бъдат насочени към:

    1. Поддържане и обогатяване на библиотечния фонд

    2. Подобряване работата с читателите – увеличаване броя на читателите и на читателските посещения, осигуряване на събираемостта на абонаментната такси

    3. Организиране на мероприятия за честване на исторически събития и личности

    4. Провеждане на срещи с автори и литературни четения

    5. Подобряване условията в читалните

В своята мащабна културна политика и мисия библиотеките по места ще имат една основна цел - чрез всички възможни съвременни форми да разкриват богатството на книгата и информацията и да поддържат импулса за разпространение на културни ценности.


    1. Модернизиране на материално-техническата база на читалищата

    2. Популяризиране и разширяване обема на предоставяните услуги

    3. Участие в Програма «Глоб@ални библиотеки – България»



    1. Развитие на любителското художествено творчество

Една от най-важната и съществена част от дейността на читалищата е грижата за развитие на любителското художествено творчество. В тази връзка ролята на читалището при създаването, укрепването и възпроизвеждането на традициите и културата по места е незаменима.
Активно е участието на художествените колективи на читалищата в местните празници и фестивали, което е още едно доказателство, че читалищата винаги са имали водещо място в съхранението и опазването на българските културни традиции.
Основните акценти в тази насока са:
- опазване на фолклора и традиционното народно богатство и създаване на условия и възможности за тяхното развитие и популяризиране чрез всички възможни форми
- целенасочена работа по възстановяване на празнично-обредния календар и местните традиции и обичаи, ритуали, поминък и др.
- стремеж към разширяване обхвата на създадените тематични празници в общината

Разширяване на художествено-творческото направление - чрез традиционни общодостъпни форми на участие в културния живот на читалището и общината - национални и международни прояви . Усилията ще бъдат насочени към търсене на различни форми за откриване и изява на творческите заложби у децата и възрастните, чрез участието им в читалищните колективи за народни танци, изворен фолклор, литературни клубове, детски вокални групи, школи по модерен и класически балет и др. Участниците в любителските формации задоволяват определени свои потребности, но те са важна част при формирането на културното пространство в общината.


Община Дряново винаги е проявявала внимание и отношение към дейността на читалищата и през 2012 година ще продължи да подпомага добрите инициативи на читалищните формации за участието им в различни местни, национални и международни прояви. В Културния календар за 2012 година са включени инициативи и форуми, чиито организатори и участници са самите читалища, както и прояви, в които те се явяват партньори на общината или на други културни институти.


Каталог: uploads -> docs
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Списък на загиналите във войните за освобождение и обединение на българските земи
docs -> Наредба №34 от 29 декември 2006 Г. За придобиване на специалност в системата на здравеопазването
docs -> Наредба №39 от 16 ноември 2004 Г. За профилактичните прегледи и диспансеризацията
docs -> Наредба №18 от 20 юни 2005 Г. За критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения
docs -> С решение №61 т. III от 27 март 2012г., на основание


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница