Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони: Европа инвестира в селските райони



Дата23.10.2018
Размер55.65 Kb.
#93942
ТипПрограма


ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ 2014-2020 г.

Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони: Европа инвестира в селските райони
Сдружение

Местна инициативна група – Берковица и Годеч”



Гр.Берковица, ул. „Д-р Иван Панов“ № 1

Договор №РД 50-173/07.12.2015 г.

19.1 „Помощ за подготвителни дейности“

на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“

от ПРСР 2014-2020 г.

Срок на договора: 07 декември 2015 г. – 06 юни 2016 г.

Безвъзмездна финансова помощ в размер на 46 946 лева

РЕЗЮМЕ НА СТРАТЕГИЯ ЗА ВОДЕНО ОТ ОБЩНОСТИТЕ МЕСТНО РАЗВИТИЕ
На територията на «МИГ-Берковица и Годеч» подходът ЛИДЕР се прилага от 2009 година с реализирането на договор с Министерство на земеделието и храните и ДФ «Земеделие» - Разплащателна агенция за предоставянето на финансова помощ по мярка 431-2 от ПРСР 2007-2013 г. по проект № 431-2-03-17 „Придобиване на умения и постигане на обществена активност за потенциална местна инициативна група на територията на общините Берковица и Годеч”. Като част от дейностите по проекта са придобити умения и е натрупан капацитет у местната общност за прилагане на подхода ЛИДЕР, подпомогнат процеса на подготовка на стратегия за местно развитие. В резултат, през 2010 г. е създадена Местна Инициативна Група – Берковица и Годеч и разработена Стратегия за местно развитие.

В периода 2012 – 2015 година «МИГ – Берковица и Годеч» изпълни стратегия за местно развитие, като на територията бяха подпомогнати основни икономически сектори и бяха реализирани множество проекти, насочени към подобряване на условията и качеството на живот.

«Местна инициативна група – Берковица и Годеч» има желание да продължи да развива територията на общини Берковица и Годеч, посредством прилагането на инструмента Водено от общностите местно развитие, като част от ПРСР 2014-2020 г. В изпълнение на договор № РД 50-173/07.12.2015 г. по мярка 19.1 «Помощ за подготвителни дейности» от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 година, МИГ стартира подготовката на нова стратегия за водено от общностите местно развитие.

Цялостният процес по изготвяне на Стратегия за ВОМР включва следните етапи:

Първи етап:


  • идентификация на ключови заинтересовани страни и целеви групи;

  • провеждане на кампания за информиране и консултиране подготовката на Стратегията;

  • проучване и анализ на територията с цел да се установят силните и слабите страни на територията; потребностите от финансиране. и инвестиционните намерения;

  • провеждане на информационни срещи по населените места с цел запознаване с подхода;

Втори етап:

  • разработване на информационни материали;

  • информационни събития на територията на МИГ, срещи и семинари за представяне на възможностите на ВОМР;

  • консултиране на цели, приоритети и мерки на стратегията с местната общност;

  • Обучаване и изграждане на капацитет за прилагане на подхода ЛИДЕР за екипа и местни лидери;

Трети етап:

  • заключителни публични събития: разработване на документи; обсъждане и приемане на стратегия за ВОМР;

  • съгласуване на стратегията в МОСВ за преценка на необходимостта от извършване на екологична оценка;

  • Провеждане на Общо събрание на МИГ за приемане на СМР.

  • Подготовка на формуляра и документите за кандидатстване на МИГ по покани за избор на местни инициативни групи, провеждан от Министерството на земеделието и храните по мярка 19.2. Прилагане на операции в рамките на стратегии за водено от общностите местно развитие от ПРСР 2014-2020г.

В резултат от дейностите по договор № РД 50-173/07.12.2015 г. на мярка 19.1 «Помощ за подготвителни дейности» е подготвена Стратегия за водено от общностите местно развитие на територията на „МИГ – Берковица и Годеч“.


Териториален обхват на Стратегията:

Териториалният обхват на МИГ - Берковица и Годеч попада в административните граници на две области (Монтана и Софийска) и в два района на планиране (Северозападен и Югозападен). МИГ - Берковица и Годеч включва цялата територия на община Берковица (с. Балювица, гр. Берковица, с. Бистрилица, с. Бокиловци, с. Боровци, с. Бързия, с. Гаганица, с. Замфирово, с. Комарево, с. Костенци, с. Котеновци, с. Лесковец, с. Мездрея, с. Песочница, с. Пърличево, с. Рашовица, с. Слатина, с. Цветкова бара, с. Черешовица, с. Ягодово) и цялата територия на община Годеч (с. Букоровци, с. Бракьовци, с. Бърля, с. Връбница, с. Връдловци, с. Гинци, гр. Годеч, с. Голеш, с. Губеш, с. Каленовци, с. Комщица, с. Лопушна, с. Мургаш, с. Равна, с. Разбоище, с. Ропот, с. Смолча, с. Станянци, с. Туден, с. Шума).



Обща площа на територията: 838,385 км 2

Население: По данни на НСИ към 31.12.2014 г., общото население на МИГ Берковица и Годеч е 22 599 души, от които 11 081 мъже и 11 521 жени. От тях, в общинските центрове живеят 16 914 човека, т.е. делът на градско население е приблизително 75 %. Гъстотата на населението, обхванато от МИГ, възлиза на 37 човека/км² значително под средната за страната – 64,9 души/ км²
ЦЕЛИ, ПРИОРИТЕТИ, СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ И МЕРКИ НА СМР.

МЕРКИ ОТ СТРАТЕГИЯТА:

19.2-4.1 - Инвестиции в земеделски стопанства

19.2-4.2 - Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти

19.2-6.4 - Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности

19.2-7.2 - Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура

19.2-7.5 - Подкрепа за публично ползване в инфраструктура за отдих, туристическа информация и малка по мащаб туристическа инфраструктура

19.2-8.6 - Инвестиции в технологии за лесовъдство и в преработката, мобилизирането и търговията на горски продукти

19.2-7.1 - Съхранение и приобщаване към местното културно, историческо и природно наследство - Напред към наследството / Наследството ни обединява


Основните целеви групи и заинтересовани страни, които МИГ –Берковица и Годеч цели да насърчи и: земеделски производители; микро, малки и средни предприятия; представители на местната власт; нестопански организации; жени, младежи и уязвими групи от населението.

Реализирането на проекта се осъществи с активното участие на местната общност, при което жителите на територията имаха възможност да участват във всеки един от етапите на подготовка и разработване на новата стратегия за местно развитие - от формулиране на проблеми и потребности до идентифициране на целите и приоритетите в Стратегията за местно развитие. Широката информационна кампания и процеса на планиране чрез участие на заинтересованите страни за съгласуване и консултации в голяма степен отговоря на подхода „отдолу-нагоре”. Новата стратегия, която е разработена по проекта, ще допринесе за засилване на добавената стойност на подхода ЛИДЕР, прилаган на територията до 2015 г., като предоставя широк спектър мерки за справяне с различни видове предизвикателства. Тя цели да надгради капацитета за интегрирано териториално развитие, както и да увеличи ползите за местната общност.



Прилагането на подхода ВОМР дава възможност за реализиране на местни стратегии, които подобряват резултатите, постигнати от традиционните, централизирани подходи отгоре-надолу, като те се явяват инструмент, който взаимодейства с тях, за да се постигнат по-добри общи резултати. Стратегията за местно развитие финансира малки проекти до 200 000 лева за диверсификация на местните продукти, за подобряване на селскостопанската дейност, малки инфраструктурни проекти за обновяване на средата. Тези малки проекти допринасят за постигане целите на големи регионални инициативи, които да подобрят качеството на живот в селските райони, да повишат добавената стойност на местните продукти и да действат като двигател на промяната в селските райони за изграждане на по-добро устойчиво бъдеще.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница