Работен колектив



Дата24.10.2018
Размер34.01 Kb.
#95678

ПРОЕКТИ, ФИНАНСИРАНИ ЦЕЛЕВО ОТ ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ. ТУ – ВАРНА, 2007 г.

безконтактен метод за измерване на ефективната мощност на въртящи се валове

(резюме)

Ръководител на проекта: проф. д-р инж Върбан Милков Работен колектив :

Доц. д-р инж. Дишко Дишев

Инж. Радослав Арсенов

Доц. д-р инж. Борко Боянов

Доц, д-р инж. Дамян Дамянов

Гл.ас. инж. Красимира Колева

Изразходвани средства: 985 лв.



I. ВЪВЕДЕНИЕ

Измерването на въртящия момент и предаваната мощност е важна задача при много машинни агрегати – корабни валолинии, автомобилни трансмисии, турбинни агрегати и много други.

Днес най-разпространен е тензометричния метод, който обаче има някои недостатъци. Точността на метода зависи от такива фактори, като стабилност на захранването, околната температура и влажност. В случай на въртящи се валове възниква и друг сериозен проблем – захранването на датчиците и предаването на сигнала изисква монтиране на токоснемащи пръстени или система за безконтактно захранване. От особено значение е и факта, че точността на метода зависи от предварителното нулиране на тензометричния мост, което поради влиянието на по-горе приведените фактори не може да се поддържа за по-дълъг период от време.

Тези проблеми определиха целите на настоящия проект – създаване на метод за безконтактно измерване на въртящия момент на въртящи се валове, позволяващ измерването му за дълъг период от време без необходимост от намеса.


II. ОБОБЩЕНА ПОСТАНОВКА


Нека разгледаме въртящ се вал, предаващ усукващ момент – фиг.1. Тъй като всеки материал е еластичен, две сечения от вала, отстоящи на определено разстояние, се завъртват едно спрямо друго на определен ъгъл. Ако в тези сечения закрепим два маркерни диска и срещу тях поставим два неподвижни датчика, които да следят завъртването на дисковете, вследствие на усукването на вала единият диск ще изостава или избързва във времето спрямо другия диск на някакъв ъгъл . В момента на преминаване на маркерите пред датчика те ще генерират импулси. Тези импулси се предават директно към стерео входа на звуковата карта на персоналния компютър, където се обработват по подходящ начин и на екрана на компютъра могат да се видят интересуващите ни величини – въртящ момент, обороти, мощност и напреженията във вала във времето.

По принцип идеята не е нова. Тя се използува в много патенти на САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Русия – [5]..[8]. Във всички цитирани патенти обаче обработката на сигнала става с външен хардуер. В настоящата разработка външен хардуер липсва, а се използува звуковата карта на компютъра.

По описаната идея е разработена теоретичната база, написан е специализиран софтуер и са проведени лабораторни и натурни експериментални изследвания на валолиниите на два кораба.

Фиг. 1. Схема на измерване;

0,1 - оптоелектронни датчици; 2 – захранващ блок; 3- персонален компютър

iii. получени резултати. ИЗВОДИ.


Извършените експериментални изследвания на лабораторен стенд и на две валолинии на кораби в натурни условия показаха, че предложеният метод може да се използува с успех за измерване на оборотите, въртящия момент, ефективната мощност и усукващите трептения. Основните преимущества на метода са следните:
1. Методът е безконтактнен.

2. Тъй като методът изисква измерване само на времена, предполага висока точност на измерване за дълъг период от време. Поради това методът е особено подходящ за мониторинг на корабни валолинии.

3. Методът изисква минимален хардуер – само два стандартни оптични датчика и стандартен персонален комютър. Монтажът на маркерните дискове е лесно и бързо.

4. Получената дълговременна информация съдържа също данни за работата на двигателя и работната машина. Ето защо методът може да се използува и за целите на диагностиката.

5. Фактът, че сигналите от датчиците са във форма на импулси, улеснява извънредно много предаването им по радио на голямо разстояние, без да се влоши точността на измерване.

Литература

[1] http://www.electronics.sts.bg/contacts.php

[2]  http://www.ship technology.com/contractors/propulsion/metasystems/

[3]. Hr.Pirovski. Report PMR 234/SPL ‘VDMS’ of TU-Varna, May, 2007.

[4]. http://www.esabg.com/

[5] .Патенти DE 19532601 A1, DE 4428362 C2, DE 3011700, DE 19523756, GB 2093991 A, GB 2093992A,US 2586540, US 5067355, US 4525068,

[6]. http://zhurnal.ape.relarn.ru

[7]. http://www.sensortelemetric.ru

[8]. http://www.cedrat.com

За контакти:

проф.д-р инж.Върбан Милков, Катедра “Техническа механика” при КФ на ТУ-Варна, ул.Студентска -1, 215 МФ, тел. +359(0) 52 383686, e-mail: vm@f2f.cx




Каталог: tu-varnascience -> images -> stories -> rezumeta
stories -> Identification of intramedullary nail holes using cone beam reconstruction and simulation techniques
stories -> Blu-ray disc наследникът на dvd
stories -> Система за микроконтролерно управление на линеен оптичен сензор tsl1406R
rezumeta -> Резюме Ръководител на проекта: гл ас инж. Л. П. Камбуров
rezumeta -> Резюме ръководител на проекта: гл ас д-р инж. Иван Булиев
rezumeta -> Резюме ръководител на проекта
rezumeta -> Изследване на системи с интелигентно управление
rezumeta -> Резюме Ръководител на проекта: доц д-р инж. Павлина К. Тотева
rezumeta -> Ръководител на проекта: доц д-р инж. Илия Атанасов Работен колектив
rezumeta -> Резюме Ръководител на проекта: доц д-р инж. Петър Антонов


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница