Развитие и проблеми на туризма на Област Пазарджик



страница1/9
Дата25.10.2023
Размер0.56 Mb.
#119053
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
pazardjik
Свързани:
AP, gettier



Р е ф е р а т


Тема:


Развитие и проблеми на туризма на Област Пазарджик

Съдържание:



  1. Географско положение на Областта




  1. Оценка на природните ресурси




  1. Население и селищна мрежа




  1. Структура на стопанството

  • първичен сектор

  • вторичен сектор

  • третичен сектор




  1. Ресурси за развитие на туризма

  • природни - състояние и оценка

  • антропогенни – състояние и оценка




  1. Материална база




  1. Видове туризъм


  1. Туристически потоци




  1. Изводи




  1. Използвана литература



Географскo положение на Област Пазарджик
Област Пазарджик е разположена в Южна България, в плодородното Пазарджишко- Пловдивското поле, представляващо западната част на Горнотракийската низина, на север от планината Родопи, по поречието на река Марица.
Площта на Област Пазарджик е 639,8 кв. км, това е 14,2% от територията на Пазарджишка област и 0,5% от територията на Република България.
Релефът на Областта е равнинен. Надморската височина е от 190м (на изток) до 370м, като за град Пазарджик надморското равнище е 205м.
Климата е преходно-континентален, като през лятото са възможни засушавания. Зимното полугодие се характеризира с по-мек климат, отколкото в Северна България – ранна пролет и късна топла есен. Средната температура за годината е 11,3°С Като най-ниските температури са през месец януари, а средната юлска температура е 23,3°С. Благодарение на голямата продължителност на вегетационния период (над 210 дни) и високата температурна сума за този период (3800-3900°С) позволяват отглеждането на редица ранни и топлолюбиви култури (ранни зеленчуци, памук, ориз и други).Голямата продължителност на периода без слани (около 200 дни) се отразява благоприятно върху развитието на земеделието. Годишната сума на валежите е 515мм,при средно за страната 650мм/кв.км, което е наложило рационалното използване на съществуващите водни запаси. Района има летен максимум и зимен минимум на валежите.
Западната част на Горнотракийската низина е богата на водни ресурси. Това се дължи на река Марица с нейните средногорски притоци – река Тополница и река Луда Яна.Тъй като пълноводието е най-голямо през пролетта е необходимо използването и на други източници на вода за през лятото когато е най-необходимо за напояване. В областта се използват водни канали с обща дължина 346 км, които пренасят вода от шест големи язовира. В Пазарджишка област има множество изградени язовири: “Батак”, “Голям Беглик”, “Малък Беглик”, “Белмекен”, Широка поляна”, “Доспат”, “Тополница”, “Луда Яна” и други. Те се използват за добив на екологично чист начин за електрическа енергия и за напояване. Също така се използват и подпочвените води,които са разположени в няколко хоризонтални водоносни пласта.
В Пазарджишка Област са разпространени нерудните полезни изкопаеми. Най- много мрамори и доломити.Те се намират по северния склон на Родопите- кариера “Свети Петър” над село Црънча.Залежи има и в Бесапарските хълмове. Край град Белово има калциеви мрамори и доломит,ценна суровина за стъкларската промишленост.Строителен мрамор има край село Огняново както и добре разработено находище на варовик.Тук се добива и произвежда цяла гама от инертни материали на базата на трошен камък (каменно брашно,чакъл), негасена и хидратна вар и пепелина. Риолити се добиват в кариера “Брацигово”. В землището на село Величково се добиват скални облицовъчни материали.От тях не са проучени и разработени добре находищата от гранит,скалит и габро.Пясък и баластра се добиват в ТМСИ (Трошачно-миячна сортировъчна инсталация) – “Динката”, собственост на “Напоителни системи”- град Пазарджик.
Почвите в Пазарджишко-Пловдивското поле са плодородни – чернозем-смолници, канелено-горски и делувиални-ливадни, също така има и засолени почви, наречени солонци и солончаци. Високопланинската част е заета предимно от кафяви горски почви, които поради планинския климат създават условия за отглеждане на картофи и пасищно животновъдство.
Обработваемата земя е 70% от общата площ на Областта, при средно равнище на областта 24% и на 42% за страната като цяло.Отглеждат се ранни домати и пипер, в много от селищата има големи площи с оранжерии – в град Пазарджик, село Звъничево,град Стрелча и други. От културните растения – жита,царевица,бобови растения.От промишлените растения- тютюн (основно ориенталски и Вирджиния), коноп, памук, захарно цвекло, слънчоглед, фъстъци и други. Овощни (ябълки, дюли, череши).Почти 100% от ориза се произвежда в Маричината низина (Пазарджишко- Пловдивското поле).Има малко маслодайни и етерично- маслени култури;естествени и изкуствени ливади,пасища,които намаляват. Поради благоприятния климат и почви в Областта се отглеждат и различни винени сортове грозде.Като цяло областта е известна с много винарски райони и изби.Областта има 11,9% от горските площи на областта.От полските гори се срещат върби, клонеста топола, акация и други.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница