Съобщение до медиите Центърът за култура и дебат „Червената къща”



Дата02.01.2018
Размер110.29 Kb.
#40028




Съобщение до медиите

Центърът за култура и дебат „Червената къща” ви кани в перода 6-14 ноември 2014 в зали Червена и Безименна на:


25 години след 1989: Къде сме днес?

фестивал (филми и дебати)


Какво успяхме и какво не успяхме да постигнем в областта на демократичните институции, медиите и справянето със социалните неравенства? Какво остана от надеждите на 1989 г.? Как преходът унищожи доверието и можем ли да имаме успех без доверие? 25 години след началото на промените от 1989 г., българите са недоволни от начина, по който демокрацията и пазарната икономика промениха живота им. Сравнението с времето на социализма по отношение на сигурност, справедливост, възможност за работа, образование, здравеопазване, показва усещането за пълен провал на прехода. Нещо повече – днес хората болезнено констатират липсата на солидарност в обществото, липсата на доверие в другия. Недоверието в институциите и в хората днес поставя на изпитание възможностите за позитивно развитие. С какви мечти тръгна обществото ни по пътя на демократичната трансформация в началото на 1990те и къде сме днес? Какво успяхме и какво не успяхме да постигнем в областта на демократичните институции, медиите и справянето със социалните неравенства? Как и кой унищожи доверието и можем ли да имаме успех без доверие?
Това са въпросите, които ще поставим в тази серия от дебати с участието на анализатори като Иван Кръстев (Център за либерални стратегии), Деян Деянов (Институт за критически социални изследвания), Петя Кабакчиева (Софийски университет „Св. Климент Охридски”), Ружа Смилова (Софийски университет „Св. Климент Охридски”), Михал Полаковски (Полша), Десислава Николова (Институт за пазарна икономика), Боян Захариев (Институт „Отворено общество”), Севда Шишманова (Българска Национална Телевизия), Диана Иванова, Георги Лозанов, Весислава Антонова (вестник ”Капитал”), Иво Божков, Ирен Филева (Българско национално радио), Любен Марков, Александър Донев, Димитър Бочев и др., както и млади активисти и изследователи, родени през 1989 и след това.
Документалните филми ще върнат атмосферата от времето на социализма и началото на прехода, а изложбата-инсталация на Ергин Чавушоглу (съвременен артист, роден в България, напуснал страната по време на т.нар. „голяма екскурзия“ през лятото на 1989 със семейството си, сега живеещ и преподаващ изкуство в Лондон) ще ни даде възможност да мислим отвъд гео-политическите и географските клишета за границите – времеви и физически.
Прожекциите са на 6, 7, 10, 11 и 12 ноември от 17:30 ч.-19:00 ч. и от 21:00 ч.-22:00 ч. в Червена зала. Допълнителна информация за филмите ще може да намерите на сайта www.redhouse-sofia.org.
Дебатите са на 6 ноември, четвъртък ,10 ноември, понеделник, и 12 ноември, сряда от 19:00 ч. в. в Червена зала.
Откриването на изложбата „Прекрачване на границата“ и срещата с автора Ергин Чавушоглу (Лондон) е на 9 ноември (неделя) от 18:00 ч. в зала Безименна.
Събитието е организирано от Инициативата "25 години свободна България" под патронажа на президента Росен Плевнелиев, Софийска платформа, и Червената къща.
Ето и програмата по дни и часове:
06.ноември (четвъртък), 17:30-19:00 ч.

Червена зала



Филми от края на социализма – част 1

Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”.

На български език.
06.ноември (четвъртък), 19.00 ч.

Червена зала



25 години след 1989: Какво стана с идеята за социално равенство?

дебат


За много от хората в Източна Европа годината 1989 дойде с надежда за свобода, но и за постигане на по-добро качество на живот, по-високи заплати, индивидуален просперитет, край на привилегиите и справедливо възнаграждение на усилията, уменията и постиженията на отделния човек. Днес внушително мнозинство от хората смятат, че това не е постигнато, и че липсата на социална справедливост и нарастващото неравенство в последните две десетилетия са нетърпими. Защо се провалихме? Грешни социални и данъчни политики, липса на солидарност в обществото, или влияние на глобализационните процеси, с които преходът съвпадна? Като сравним процесите на възникване и задълбочаване на социалните неравенства, както и политиките за тяхното преодоляване в последните 25 години в Полша и в България, ще се опитаме да отговорим на въпроса: неизбежно ли беше да се окажем там, където сме днес? И какво може да се направи, за да имаме едно по-справедливо общество утре?

Дебат с участието на: Михал Полаковски (социолог, Международен център за изследвания и анализи, Варшава, Полша), Петя Кабакчиева (социолог, Софийски университет „Св. Климент Охридски”), Десислава Николова (икономист, Институт за пазарна икономика) и Боян Захариев (социолог, Институт „Отворено общетво“)

Модератор: Ружа Смилова

На български и английски език.

Вход: 3/2 лв.
06.ноември (четвъртък), 21:00 ч.

Червена зала



Филми от края на социализма – част 2

Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”.

На български език.

07.ноември (петък), 11:00 ч.- предпремиера

Червена зала



Чуй

(документален филм, 2014, България,  сценарист и режисьор: Диана Иванова; оператор: Светла Нейкова; композитор: Петър Дундаков;  монтаж: Светла Нейкова;  звук на терен: Иван Андреев;  звукова постпродукция: Александър Симеонов; продуцент: Албена Ковачева)


„Чуй“ дава неочаквани отговори на този стар, но отново актуален въпрос. Филмът представя забравената история на радио Свободна Европа - създадено от САЩ в Западна Германия и смятано за един от най-опасните врагове на комунистическа България. Защо радио „Свободна Европа“ е толкова опасно и какво го превръща в легенда за няколко поколения българи? „Чуй“ е филм, в който за първи път звучат една до друга различни истории за радио Свободна Европа - на слушатели, журналисти, служители на Държавна сигурност, агенти, американски директори. Филм, който заедно с тези истории показва непознати досега архиви – на официалната българска и американска пропаганда и на Държавна сигурност. Резултатът? Една нова и непозната България преди падането на комунизма, която чуваме и виждаме за първи път. Къде е истината, когато всичко е пропаганда?
Една продукция на Актинк с подкрепата на ИА „Национален филмов център“, копродуценти: БНТ, Филмова студия „Време”, Ковекс, Пик Аудио, Филм рентал и БНР.

Премиерата на филма „Чуй“ е на 14 ноември в рамките на фестивала Киномания. На български и англйски език, със субтитри.

Времетраене: 90 мин.

Специална прожекция за журналисти.
Вход с покани.
07.ноември (петък), 17:30-19:00 ч.

Червена зала



Филми от края на социализма – част 3

Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”. На български език.


07.ноември (петък), 19:00 ч.- DVD премиера

Червена зала



Накаран да замлъкне

На 7-и септември 1978 г. на моста Ватерло в Лондон посред бял ден българският писател в изгнание Георги Марков е отровен чрез убождане в дясното бедро, както се твърди тогава, с върха на чадър. Това е едно от най-загадъчните убийства по време на Студената война. Този филм, който е за едно от най-загадъчните убийства на Студената война, чиято жертва е Георги Марков, се превърна в едно от събитията в българското документално кино през 2013, и документира как един успешен писател се превръща във „враг на държавата” в рамките на тоталитарната система - и заплаща за това с живота си. Разкриват се детайли от историческия фон и се проследяват стъпките на един от предполагаемите убийци. DVD изданието на документалната драма освен киноверсията включва още почти пълните интервюта на главния заподозрян Франческо Гулино и главния следовател от българска страна генерал Коста Богацевски. С участието на Любен Марков, Димитър Бочев, Александър Донев.


На български и на английски език.

Времетраене: 90 мин.

Вход: 2 лв.
9.ноември (неделя), 18.00 ч. - откриване

зала Безименна



Инициативата "25 години свободна България" под патронажа на президента Росен Плевнелиев, Софийска платформа, и Червената къща представят:

Прекрачване на границата,

двуканална видео инсталация, 2009 с автор: Ергин Чавушоглу (Лондон)

Как едно пиано минава граничната бразда през 1989г. по времето на кулминацията на т.нар. „Възродителен процес“? Ергин е учил изкуство в Художествената гимназия в София, а после в Турция. Днес живее и преподава в Лондон. Изложбите му са едно от най-интересните явления на европейската съвременна арт-сцена. Инсталацията e на практика възстановка на пренасянето на едно пиано през граничната бразда между България и Турция по време на кулминацията на т.нар. „Голямата екскурзия“ през лятото на 1989 г. Инсталацията на Ергин, направена 20 години по-късно на същото място - граничен пункт Капитан Андреево през 2009 г. - предлага принципно нов прочит на събитията и темата за миграцията през фокуса на съвременното изкуство. Като един от най-интересните представители на европейската културна сцена днес, и заради биография си и нейните български измерения, Ергин Чавушоглу може да помогне за преосмисляне на някои от най-спорните моменти в историята на предишния режим. Той е автор, значим и за регионалната Балканска сцена и за съвременна България и Турция точно като артист, който е в състояние на постоянна интерпретация на геополитическите клишета. Откриването на изложбата е съпътствано от разговор от 18:30 ч. в Червена зала с участието на автора Ергин Чавушоглу.

Инсталацията може да бъде видяна в периода 10.-14.ноември, всеки работен ден от 10:00 до 19:00 в залa Бeзименна.

На български език.

Вход свободен


10.ноември (понеделник), 17:30-19:00 ч.
Червена зала
Филми от края на социализма – част 4
Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”.
На български език.
10.ноември (понеделник), 19:00 ч.

Червена зала



25 години след 1989: Какво стана с медиите?

дебат


От два канала на БНТ и три програми на БНР преди 1989 г., партийни вестници вестник на управляващата БКП, на Отечествения фронт и на Земеделския съюз, от началото на 90-те години до днес наблюдаваме бум на на частни телевизии, радиостанции и вестници. Създаваха се, възхождаха и залязваха частни медии, а медийният пейзаж постепенно стана необозримо разнообразен. В последното десетилетие жълтата преса започна да доминира пазара на печатните медии, протичаха процеси на сливания, придобивания и формиране на монополи в медиите. Кога журналистиката беше по-зависима - преди или след 1989 г.? По-информирани ли са българите днес и стана ли информацията достъпен и ценен ресурс за по-добро съвместно съществуване в условията на демокрация? Доколко журналистиката остана зависима от сенките на тайното сътрудничество със службите за сигурност и пропагандните техники на информация, дезинформация и активни мероприятия? И какво може да се направи днес, за да станат медиите по-полезни на обществото утре? С участието на Севда Шишманова (БНТ), Весислава Антонова (вестник “Капитал”), Ирен Филева (БНР), Иво Божков (блогър), Георги Лозанов, Диана Иванова и други журналисти, бивши и настоящи шефове на медии и анализатори.

На български език.


10.ноември (понеделник), 21:00 ч.

Червена зала



Филми от края на социализма – част 5

Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”.


На български език.
11.ноември (вторник), 17:30-19:00 ч.

Червена зала



Филми от края на социализма – част 6

Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”.

На български език.
11.ноември (вторник), 21:00-22:00 ч.

Червена зала



Филми от края на социализма – част 7

Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”.

На български език.
12.ноември (сряда), 17:30-19:00 ч.

Червена зала



Филми от края на социализма – част 8

Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”. На български език.


12.ноември (сряда), 19:00 ч.

Червена зала



25 години преход: Какво стана с доверието в институциите?

дебат


25 години след началото на промените, българите са тотално разочаровани от начина, по който демокрацията и пазарната икономика промениха живота им. Сравнението с времето на социализма по отношение на сигурност, справедливост, възможност за работа, образование, здравеопазване, показва усещането за пълен провал на прехода. Вина за това състояние на нещата според хората носят политиците, институциите, медиите, елитите като цяло ... Тоталното недоверие в институциите и в хората днес поставя на изпитание възможностите за всякакво позитивно развитие.

Как преходът унищожи доверието и можем ли да имаме успех без доверие? Дали кризата на доверието в обществото вещае структурни промени в демократичната система такава, каквато я познаваме? Дебат с участието на Деян Деянов (Институт за критически и социални изследвания) и Иван Кръстев (Център за либерални стратегии).

На български език.
12.ноември (сряда), 21:00-22:00 ч.

Червена зала



Филми от края на социализма – част 9

Документални филми, кинопрегледи, репортажи, произведени от Филмова студия „Време” и Българската национална телевизия. Сцени от живота, пропаганда, илюзии, „перестройка” – минало, но все още „незабравимо”.



На български език.
Вход за отделен дебат: 3/2 лв.

Вход за всички дебати: 8/5 лв.

Вход свободен за прожекции БНТ архив

Вход за отделна прожекция- други архиви: 3/2 лв.

Вход за всички прожекции- други архиви: 10/8 лв.

Вход за целия фестивал: 15/10 лв.

Билети могат да бъдат резевирани онлайн и закупени всеки работен ден между 15:00 и 21:00 ч., както на касата на Червената къща, така и през ePay на www.redhouse-sofia.org. Информация и резервации на билети: не по-късно от 2 часа преди началото на събитието на тел. 02/9888188, 0885828532, office@redhouse-sofia.org и на www.redhouse-sofia.org. Резервациите важат до 15 минути преди началото на събитието.
Фестивалът „25 години след 1989: Къде сме днес“ е организиран с подкрепата на Фондации „Отворено общество“ - Ню Йорк, Инициативата "25 години свободна България" под патронажа на президента Росен Плевнелиев и Софийска платформа, в медийно партньорство с БНТ, студия “Време” и Институт за критически социални изследвания.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Центърът за култура и дебат Червената къща „Андрей Николов e проект на фондация Гъливер клиринг хауз. Основен партньор на Червената къща е фондация „Комунитас. Центърът работи с подкрепата на Фондация „Америка за България” и Програма за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на ЕИП.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница