Споделено синдикатът ни дава закрила и сигурност



Дата19.01.2018
Размер63.26 Kb.
#48675
СПОДЕЛЕНО

Синдикатът ни дава закрила и сигурност
В края на март т.г. в столицата стартира поредица от обучителни занятия за директори, помощник-директори и класни ръководители на тема: „Да опазим децата на България - терористичната заплаха, като крайна форма на насилие в училище”. За поредна шеста година организатори са Синдикатът на българските учители в партньорство с НСБО, МВР, МОМН, с подкрепата на Столична община и РИО София-град.

Участниците в семинарните занятия изслушаха с интерес тримата лектори, които запознаха своите слушатели с актуални и различни теми. Йордан Монов, началник сектор в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” /ГДБОП/ представи „Училището - цел на бомбена терористична атака”, а Румен Тодоров, специалист по антитероризъм, изключително атрактивно разказа за възможностите и пътищата за превенция, обобщени в лекцията му: “Потенциални заплахи в училище”. Сергей Куртев - психолог от Института по психология на Министерството на вътрешните работи /МВР/, получи немалко покани за посещения на училища, след като анализира психологическите аспекти на личността, склонна към терористични заплахи, в своята презентация: „Психологически аспекти на заплахите”.



Всички учители и директори, взели участие в семинарните занятия, получиха и “Методическо помагало за действията на преподавателския състав в училищата”. То е издание на Национален съюз Безопасност и охрана и на Синдиката на българските учители, като част от Национална програма “Да опазим децата на България” и е включено в Етап № 11 на тема: “Терористичната заплаха, като крайна форма на насилие в училище”. В него, освен възможностите, които предоставя програмата, е разгледана и темата за училището като цел на бомбена терористична заплаха, и кой най-често изготвя самоделни взривни устройства, са представени и потенциалните заплахи в училище, и психологическите аспекти на това явление. Дадени са и указания за действия при откриване на подозрителен пакет, устройство или предмет. Всичко това прави както лекциите, така и указанието изключително полезни за учителите и директорите на учебните заведения. Ето какво споделиха участниците за полезността на проведените в София семинарни занятия:

Деян Стаматов, директор на 119 СОУ „Академик Михаил Арнаудов”, район “Изгрев”: Навременни и съвременни са обученията, които организира Синдикатът на българските учители. Участвал съм в четири от тях, свързани с голямата тема за опазване живота и здравето на децата и младите хора. Темата за терористичната заплаха, като крайна форма на насилие в училище е изключително злободневна. Събитията от Беслан и безразборните стрелби в учебните заведения в САЩ и Германия през последните години, показват, че тероризмът е едно навлизащо и всеобхватно явление, което за радост у нас все още го няма. При терористични заплахи педагогическите колективи трябва да са готови за реакция. Затова този обучителен семинар и методическото помагало, което получихме, ни дава необходимите знания и насоки, как да реагираме при възникването на подобен инцидент. За нас обучението е огромна крачка напред - с цел да мултиплицираме и предадем познанията на нашите възпитаници, за да не бъдат уязвими. В днешното съвремие комплексна роля имат социалните, поведенческите и комуникативните фактори, те са тези, които обуславят асоциалното поведение при някои деца, затова е толкова значима намесата на семейството и училището. Нека всяко едно лошо проявление в поведението им превърнем в добро.

Ирена Анастасова, директор на 125 СОУ „Проф. Боян Пенев”, район “Младост”: Днешното обучение е изключително полезно. Убедена съм, че до този момент в нито едно българско училище, не се е работило по тематиката за тероризма и какво трябва да се прави в случай на терористична и бомбена заплаха. Важно е колегията да бъде запозната, а оттам опитът да бъде предаден на учениците. Ние можем да се похвалим, че в нашето училище също организираме много беседи, лекции и семинари, чрез които обучаваме децата как да реагират при бедствия и аварии, пожари и земетресения. Председателката на училищното настоятелство „Хермес” - Румяна Колчева вече покани Йордан Монов - началник в сектор ГДБОП, Румен Тодоров - специалист по антитероризъм и Сергей Куртев - психолог от МВР, да дойдат при нас и да запознаят на 13 април родителите с превенции, работни материали и ценни практически съвети, свързани с антитерористичните действия в училище.

Мариана Закова, директор на 137 СОУ “Ангел Кънчев”, район “Люлин”: Винаги обученията, организирани от Синдиката, са били полезни, защото те са напипвали празните и болни места, както и ключовите моменти в образованието и темите извън него. Затова с желание и интерес участваме в такива мащабни обучения. Те ни карат да се чувстваме обогатени и информирани. В момента няма друга институция, която да ни дава толкова закрила и сигурност и да се грижи за попълване на ключовите ни компетенции.

Милена Пенева, директор на 88 СОУ „Димитър Попниколов”, район “Овча купел”: Изключително съм удовлетворена за това, че бях поканена на такова ползотворно семинарно занятие. На много обучения съм била, но инициативите в партньорство на СБУ по кампанията „Да опазим децата на България”, са прекрасни. Нашето училище например е голямо и ние работим в район, в който се настаняват бежанци и много кюрди. Може би още една такава вълна от бежанци може да се отрази негативно за училището. В днешното съвремие е много важно учителите да са информирани, да умеят да реагират и да са подготвени за такива инцидентни ситуации. За мен обучението бе много полезно, затова отново поздравявам Синдиката.

Виолета Стоянова, председател на ОбКС на СБУ, район „Люлин”: Благодарение на обучението, организирано от СБУ ще започнем кампания сред учениците от 11 клас на нашето 137 СОУ. Като класна на 11 клас, считам, че е много важно по-големите ученици да се запознаят с презентациите, качени на сайта на СБУ, по проблемите на тероризма, на заплахите в училище. Ще ангажирам тези мои ученици да реализират разяснителна кампания към по-малките. Обсъдих с директора на училището ни идеята да поканим лекторите по антитероризъм при нас. Убедена съм, че възпитаниците ни ще научат много от работните материали и ценните практически съвети, затова как да се справят с обществените опасности.

Вера Стоилова, председател на синдикалната организация на СБУ в 52 ОУ “Цанко Церковски”, район “Витоша”: Информацията, която получихме от лекцията, е много важна, макар и в някои отношения недостатъчна. Тя е полезна дотолкова, че в часа на класния можем да запознаем учениците си с основни проблеми по тематиката. А със съдействието на директорите - за да запознаем и колегите си с основните неща, които всеки работещ с деца трябва да знае по темата, свързана с тероризма. Тази информация е необходима превенция за всички като познание и като методи за работа на директорите и колегите. Тук беше загатнато и акцентирано, но мисля, че по-голямо внимание трябва да се отделя занапред върху това, как да работим с децата, които имат агресивно поведение още от детската градина или от първи клас, защото то се задълбочава и по-нататък - до завършване на училището. Нашето училище е малко и според нормативите не ни се полага психолог, нито педагогически съветник, и фактически ние сме безпомощни често пъти да се справяме, а деца, които показват подобни признаци, има постоянно. И това е много сериозен проблем. Отново сме обвинявани, както преди 20 години, че ако някой не се справя с учениците с девиантно поведение, той е лош педагог и учител. Аз не съм съгласна. Години наред съм стояла срещу това определение. Трябва да има специализирани групи от обучени кадри, които да се занимават специално с тези деца. Защото децата с девиантно поведение са страдащи поради влошени семейни отношения, домашен тормоз и насилие, и всичко това намира израз чрез агресията им в училище. Действително, като учител с 25-годишен опит, аз умея да се справям с тях, но това ангажира голяма част от вниманието ми в час. В резултат те се чувстват уютно, комфортно, но този учебен час е непълноценен за останалите ученици. Те се съобразяват с правилата, работят самостоятелно, но това е недостатъчно и в резултат от усилията на учителя да се справи с едно или две деца с девиантно поведение, губят повече на брой ученици. И това е много сериозен проблем, който бих искала да се реши в нашето училище. Директорите казват: “Не можете да ги гоните от час”. Разбира се, нека да не ги гоним, но е наложително да има някой, който да се занимава с тях, защото те се нуждаят от специално внимание.

Емилия Трайкова, председател на синдикалната организация на СБУ в Професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов", и на ОбКС на СБУ - гр. Банкя: През последните години, за съжаление, терористичните актове създават напрежение и едно такова обучение е много полезно, особено за класните ръководители. Човек трудно би се справил с внезапно възникнала ситуация или с непрекъснато променящите се условия, ако не е подготвен теоретично. Затова смятам, че семинарът е съвсем навременен и необходим не само за класните ръководители, а и за преподавателите във всички видове и степени на учебните заведения. Благодарни сме, че Централата на СБУ своевременно реагира с този вид форми на обучение и вярвам, че и занапред ще продължава по същия начин.

Ана Тошкова, председател на синдикалната организация на СБУ в 3 СОУ “Марин Дринов”, район “Илинден”: Обучението беше много интересно и полезно. Смятам, че би трябвало да обръщаме по-голямо внимание на тези проблеми и по-често, и в по-практически план, да бъдем обучавани. Също - и с повече учители и директори да се работи в тази насока.

Боянка Кънева, директор на 141 СОУ “Народни будители”, район “Надежда”: Темата на обучението - „Да опазим децата на България - терористичната заплаха, като крайна форма на насилие в училище”, бе актуална и интересно поднесена. Примерите, които бяха показани, дадените насоки, как да се действа в определени ситуации, могат да бъдат много полезни в работата ни. Смятам, че едно такова обучение ни бе необходимо, за да подобрим уменията ни да откриваме деца, склонни към девиантни прояви, да обострим вниманието си и за терористични ситуации, които дано да не се случват.

Светла СТРУМИНА, Димитринка ХРИСТОВА






Каталог: news
news -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
news -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
news -> Тема: здравеопазване
news -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
news -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
news -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
news -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
news -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
news -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница