Стратегията за управление на общинската собственост на община Копривщица е изготвен от екип на „Агенция стратегма”



Дата27.03.2017
Размер335.74 Kb.
#17873


group 2



Стратегията за управление на общинската собственост на община Копривщица е изготвен от екип на „Агенция СТРАТЕГМА” ООД в изпълнение на договор № Д-103/ 12.11.2014 г. за изпълнение на поръчка с предмет: „Подпомагане процеса на ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики в община Челопеч и община Копривщица“ по проект: „Подпомагане процеса на ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики в Община Челопеч и Община Копривщица”
Заключенията и тълкуванията, които се съдържат в настоящия документ, представляват експертното мнение на експертите на „Агенция СТРАТЕГМА” ООД и по никакъв начин не следва да се приемат като становище или официална позиция на Общинска администрация Копривщица.

Съдържание


I. ОБХВАТ НА СТРАТЕГИЯТА 4

II. ПРЕДМЕТ И ЦЕЛИ НА СТРАТЕГИЯТА 6

III. СЪСТОЯНИЕ НА ОБЩИНСКАТА СОБСТВЕНОСТ В ОБЩИНА КОПРИВЩИЦА 11

IV. ВИЗИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКАТА СОБСТВЕНОСТ НА ОБЩИНА КОПРИВЩИЦА 28

V. СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ 28



I.ОБХВАТ НА СТРАТЕГИЯТА


Законът за общинска собственост определя основния подход за управление на общинската собственост. Съгласно чл.11 общинската собственост следва да се управлява в интерес на населението в общината, съобразно разпоредбите на закона и с грижата на добър стопанин, като се използва съобразно предназначението си и за нуждите, за които е предоставена.

Стратегията за управление на общинската собственост (СУОС) е разработена в съответствие с изискванията на чл.8, ал.8 на Закона за общинска собственост.

Стратегията за управление и разпореждане с общинска собственост обхваща целия обем недвижима общинска собственост, включително публичната и частна общинска собственост. Предвид необходимостта от изготвяне на систематизиран преглед на състоянието на собствеността, вкл. имотите, предназначени за трайно задоволяване на обществените потребности от общинско значение (улици, площади, пазари и други обществени територии), предвиден в изготвените стратегически цели, в настоящата Стратегия не са разгледани детайлно дейностите по рехабилитация, поддръжка и развитие на тези имоти, като те са предвидени в ОПР на община Копривщица 2014 – 2020 г.

Стратегията за управление на общинската собственост е мандатна. Времевият хоризонт на настоящата Стратегия за управление на общинската собственост на община Копривщица е 2016 – 2019 г1.

При изготвянето на Стратегията за управление на общинската собственост на община Копривщица 2014 – 2020 г. са следвани изискванията на Закона за общинска собственост, както и Модел на стратегия за управление на общинската собственост като основа за идентифициране на възможности за ПЧП, разработен в рамките на проект, финансиран от ОПАК2.

Времевият хоризонт на СУОС е четири годишен – от 2016 г. до 2019 г., като не съвпада изцяло с периода на действие на стратегическите документи на общинско и по-високо ниво в системата на регионалното развитие.

При разработването на СУОС са отчетени нормативната и институционална среда за нейното прилагане, изпълнение, наблюдение и оценка.


II.ПРЕДМЕТ И ЦЕЛИ НА СТРАТЕГИЯТА

1.Предмет на стратегията


Предмет на стратегията е определянето на цели и приоритети, осигуряващи подобряване на процеса на управление и взимане на решения относно общинската собственост, публичност на дейността и създаване условия за повишаване на ефективността на управлението в интерес на гражданите на общината.

2.Цели на Стратегията


Целите на Стратегията за управление на общинската собственост включват:

  • осигуряване на ефективно управление на общинската собственост и повишаване на приходите от нейното използване;

  • поддържане и подобряване на обема и състоянието на общинската собственост в съответствие с функциите и отговорностите на общината;

  • обвързване на обема, състоянието и възможностите за придобиване на общинска собственост с настоящите и бъдещи нужди на общината за устойчиво развитие и предоставяне на публични услуги;

  • съществено намаляване на разходите за поддръжка на общинската собственост;

  • определяне на нужните ресурси за ефективно управление на собствеността по отношение на финанси, капацитет – вътрешен и външен, структури и разпределение на функциите по управлението.

Управлението на общинската собственост е ключов елемент за постигане на най-добрата стойност на разполагаемите имоти. Задължение на местната власт е да осигури условия за постигане и запазване на най-добрата възможна стойност на собствеността. Това задължение оказва съществено влияние върху управлението, като местната власт трябва да:

  • гарантира, че управлението осигурява продължаващо подобрение;

  • балансира качеството и цената по отношение на придобиването и използването на собствеността;

  • гарантира, че решенията във връзка с управлението на собствеността допринасят за устойчивото развитие.

3.Принципи и подход за управление на общинската собственост


Съгласно нормативната рамка общинската собственост следва да се управлява в интерес на населението в общината, съобразно разпоредбите на закона и с грижата на добър стопанин.

Общинската собственост следва да се използва съобразно предназначението си и за нуждите, за които е предоставена.



Основните принципи, които трябва да следва управлението на общинската собственост включват:

  • законосъобразност;

  • целесъобразност;

  • приоритетност на обществения интерес;

  • обвързаност на управлението на общинската собственост с елементите на планирането на развитието на общината;

  • публичност.

Местната власт следва да прилага подход на управление на общинската собственост, който да осигурява:

  • третиране на общинската собственост като общ ресурс;

  • интегриране на капиталовите и приходните бюджетни стратегии с планирането на управлението на общинската собственост;

  • осигуряване на подход за управление, обхващащ целият обем собственост, вкл. публичната общинска собственост и собствеността, включваща общинската техническа инфраструктура;

  • осигуряване на включването на заинтересованите страни в процес на управление;

  • осигуряване на ясно определени функции и отговорности по управлението на общинската собственост и обезпечаването на тяхното навременно изпълнение с човешки, финансови и материални ресурси;

  • осигуряване на необходимото обучение за персонала, изпълняващ функции по управление на общинската собственост;

  • разработване на набор от индикатори за изпълнение с цел идентифициране на собственост, управлявана по неефективен начин, подкрепящи взимането на решения и допринасящи за управлението на разполагаемата собственост;

  • постигане на ясна обща визия за бъдещето и начина, по който управлението на общинската собственост ще допринесе за нейното постигане.

Ползите от ефективното управление на общинската собственост включват:

  • осигуряване на предоставянето на публични услуги чрез подобряване на експлоатацията на обектите, използвани за тяхното предоставяне, вкл. чрез подобряване на условията за работа на персонала и условията за ползване от потребителите;

  • гарантиране, че сградите и съоръженията съответстват на изискванията за предоставяне на публични услуги сега и в бъдеще;

  • подобряване на устойчивостта чрез намаляване на енергийното потребление;

  • предоставяне на възможности за целево инвестиране;

  • предоставяне на ясни доказателства за експлоатационните качества на собствеността и поетапно постигане на заложените цели;

  • повишаване стойността на собствеността, вкл. чрез осигуряване на достъпност на сградите за хората, които ги използват по отношение на местоположение, планиране и предоставяни удобства;

  • повишаване приходите на общината чрез предоставяне права за управление на общинска собственост на инвеститори, които разкриват нови работни места и влагат ресурси за повишаване пазарната стойност на общинската собственост.


4.Дефиниране на понятието „управление на общинската собственост“


За нуждите на СУОС под „управление на общинската собственост” е прието следното определение „Управлението на общинска собственост е цялостен и структуриран подход за дългосрочно управление на собствеността като инструмент за ефикасно и ефективно предоставяне на публични услуги и блага3. В допълнение „управлението на недвижима собственост е систематичен процес на ценово ефективна поддръжка, доизграждане и експлоатация на физически обекти по време на целия им жизнен цикъл за постигане целите на организацията.”45

III.СЪСТОЯНИЕ НА ОБЩИНСКАТА СОБСТВЕНОСТ В ОБЩИНА КОПРИВЩИЦА

1.Общ обем на собствеността


Общинската собственост в община Копривщица е разположена в град Копривщица и неговото землище.

Общинската собственост се състои от 618 броя имоти публична общинска собственост и 785 броя имоти частна общинска собственост.



Съгласно ЗОС при управлението на общинската собственост могат да бъдат използвани различни видове инструменти. Предвид обхвата на СУОС (вкл. публична собственост и инфраструктура), при анализа на показателите, свързани с приходите и извършените разходи по управление на собствеността следва да бъдат отчетени и разходите за ремонт и поддръжка на имотите общинска собственост.

Инструменти/ Показатели

Брой договори

Площ, кв.м.

Приходи, лв.




2012

2013

2014

2015

2012

2013

2014

2015

2012

2013

2014

2015

Отдаване под наем

47

49

50

47

1384

1391

1177

1127

62190

69720

68422

65000

Продажба

1

0

6

0

42

0

17107

0

4300

0

395240

0

В периода 2012 – 2015 г. при управление на собствеността са използвани основно два от законово предвидените инструменти – отдавана под наем и продажба.

1.1.Незастроени поземлени имоти


Преобладаващият брой имоти са с площ до 1000 кв.м. На територията на общината незастроените терени са предимно с жилищно предназначение, както и за обществено ползване.

Все още продължава процеса по идентификация на собствеността. Ограничения в управлението поставя и фактът, че за няколко имота в кв.120 няма действащи планове за регулация. Върху имоти без подробни устройствени планове не може по закон да се учредява право на строеж. Нецелесъобразно е и извършването на замени с такива имоти, тъй като само с действащ ПУП се установява потенциалът на имота.

На територията на града има два имота обременени със съсобственост. От гледна точка на възможностите за застрояване те са без инвестиционен потенциал.

Наличният обем незастроени поземлени имоти осигурява възможност за бъдещо планиране на ефективното осъществяване на функциите на местната власт. В същото време и предвид наличния инвестиционен интерес съществува възможност за използване на този вид собственост за реализиране на съществени приходи от продажби и осигуряване на финансов ресурс за нови инвестиции в общинска собственост и/или поддръжката на вече наличната.

С Решение от 15.04.2013 г. Министерски съвет прехвърли община Копривщица собствеността върху два бивши военни имота с обща площ 80,5 дка - ПИ № 000611, 22,825 дка, незастроен терен и ПИ № 000610, 58,66 дка, застроен ПИ – 26 сгради, застроена площ 9 383,71 кв.м.

Възможните способи за управление на прехвърлените имоти включват отдаване под наем (поради ограничение за продажба на имота като условие за прехвърлянето му за ползване от община Копривщица) и проучване и осъществяване на възможности за ПЧП за изграждане на индустриален парк.



Мерки за устройствено отреждане на площадки за нови производства и маркетиране на площадки за привличане на инвеститори - оползотворяване възможностите на възстановения военен терен са включени в Програмата за изпълнение на ОПР на община Копривщица за периода 2014 – 2020 г.

1.2.Застроени нежилищни имоти


Община Копривщица разполага с застроени нежилищни имоти, които задоволяват функциите по предоставяне на публични услуги, както и се предоставят под наем с цел получаване на приходи. Способите за управление включват отдаване под наем, учредено право на ползване, договор за безвъзмездно ползване

№ по ред

Вид на имота

Начин на ползване

Отдадени под наем, бр.

Право на ползване, бр.

За безвъзмездно ползване, бр.

Свободни, бр.

Общо, бр.

1

2

3

4

5

6

7

1.

Сгради

2

18

-

2

22

2.

Части от сгради

44

-

-

2

46

3.

Гаражи

2

-

-

-

2

Общо:

48

18

-

4

70


1.3.Сграден фонд за административно обслужване, предоставен за задоволяване на обществени нужди

1.3.1.Общински сгради предоставени на държавни институции

В три общински имота са настанени териториални структури на държавни институции - Агенция за социално подпомагане, Общинска служба по земеделие, Полицейски участък, като предоставянето на тези имоти и безвъзмездно в съответствие с нормативните изисквания.
1.3.2.Сгради, предоставени за нуждите на общинската администрация и Общински съвет Копривщица

За нуждите на общинската администрация се използват две сгради, общинска собственост. През 2012 г. е правен основен ремонт на една административна сграда и частичен ремонт на една сграда. Необходимо е извършване на цялостна реконструкция на сградата, в която се намира администрацията на община Копривщица с оглед осигуряване на нормални условия за работа на служителите и обслужване на гражданите, както и изпълнение на целите по повишаване на енергийната ефективност. Съгласно списъците с разпределение на целите за енергийни спестявания на необследвани сгради с РЗП над 1 000 кв.м. - общинска собственост6 община Копривщица следва да проведе обследване на сградата, в която се намира общинската администрация. Проектът за извършване на реконструкцията е включен в Програмата за изпълнение на ОПР на община Копривщица за периода 2014 – 2020 г.

За нормалното функциониране на Общински съвет Копривщица се използва една сграда с офис и две заседателни зали (Посетителски център „Богдан”).


1.3.3.Детски градини и ясли

За нуждите на ЦДГ„Евлампия Веколова“ е предоставена една сграда, която задоволява нуждите на местното население. В периода до 2012 г. е извършен ремонт на сградата. Необходими са мерки за отводняване на Детската градина при високи речни и подпочвени води и отвеждане на канализационни води. Съгласно списъците с разпределение на целите за енергийни спестявания на необследвани сгради с РЗП над 1 000 кв.м. - общинска собственост7 община Копривщица следва да проведе обследване на сградата на ЦДГ„Евлампия Веколова“. Проектът е включен в Програмата за изпълнение на ОПР на община Копривщица за периода 2014 – 2020 г.
1.3.4.Училища

За нуждите на СОУ „Л. Каравелов” са предоставени три сгради. Основната сграда на училището е санирана в периода до 2012 г. През периода 2007 г. - 2013 г. е изпълнен проект за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в СОУ „Любен Каравелов“. Проектът е на стойност 680 150, 01 лв. Изпълнението на проекта е приключено в края на 2012 г. Въпреки въведените мерки за енергийна ефективност сградата на СОУ „Любен Каравелов“ все още е включена в списъка с разпределение на целите за енергийни спестявания на необследвани сгради с РЗП над 1 000 кв.м. - общинска собственост на община Копривщица8.

Общинска собственост е и сградата на общежитие към СОУ„ Любен Каравелов“(т.н. Климатичен пансион), която не се използва и е в лошо състояние. Сградата е с голям прилежащ терен и е разположени в централната част на града. Община Копривщица разглежда възможността за продажба на имота като нецелесъобразна на този етап.

През 2011 г. община Копривщица подготви проект за Ремонт и реконструкция на пансиона, представен за финансиране от ОПРР, схема Схема BG161PO001/4.1-01/2007 «Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, допринасяща за устойчиво местно развитие». Изготвеният проект е на стойност 990 000 лв. Проектът не е финансиран поради изчерпване на финансовия ресурс.

Следва да се търсят възможности за използване на сградата и прилежащия терен за създаване на допълнителни услуги на населението, вкл. и туристически услуги (провеждане на „зелени училища“, детски лагери и сходни) както чрез финансиране от Европейски фондове, така и чрез ПЧП.


1.3.5.Здравни заведения

За здравно обслужване на територията на община Копривщица е предоставена една сграда. Сградата е недвижима културна ценност и не е подходяща за здравно обслужване. В нея са разположени две лекарски практики и аптека. Сградата е неподходяща за здравно обслужване. Необходимо е изграждането на нова сграда или преустройство на съществуваща.

В периода след 2012 г. са направени проучвания за възможността за здравна служба да бъде предоставена обособена част от ЦДГ„Евлампия Веколова“. Проектът не е осъществен поради нормативни ограничения относно близостта с детското заведение. Проект за изграждане на здравна служба е включен в Програмата за изпълнение на ОПР на община Копривщица за периода 2014 – 2020 г.


1.3.6.Културни институции

За нуждите на Дирекция „Музеи“ са предоставени седем сгради, които представляват недвижими културни ценности и в които са разположени администрацията на дирекцията и общинските музеи. Повечето от тях са ремонтирани в периода до 2012 г. Необходима е импрегнация на дървената конструкция на к.м. „Георги Бенковски”, ремонт на конструкцията на к.м. „Димчо Дебелянов” и частични ремонти на другите музеи. Предстои връщане на Ослекова къща на собствениците й, и изясняване на отношенията с Лицея в Горна баня относно Гъркова къща.

Предвид значимостта на туризма като основен сектор в местната икономика, поддръжката и опазването на сградите, в които се помещават музеите следва да се разглежда като приоритет при изпълнението на Годишните програми за управление на общинската собственост.


1.3.7.Спортни имоти

Община Копривщица разполага с един спортен имот, отреден за стадион. Подготвен е инвестиционен проект за изграждане на Спортен комплекс с игрище, трибуни и обслужваща сграда. Проект за изграждане на спортен комплекс, първи етап - спортен терен, трибуни, обслужваща сграда и огради за УПИ I-113, кв. 13 е включен в Програмата за изпълнение на ОПР на община Копривщица за периода 2014 – 2020 г.

В процес на изпълнение е проект, финансирана от ПРСР за изграждане на многофункционален парк (аквапарк), който представлява многофункционален басейн с плувен тракт, водни атракции, водна пързалка и детски басейни, със затревено плажно пространство около него, обслужваща сграда, душове и паркинг за автомобили, велосипеди и мотоциклети.

Съгласно изискванията на финансиращата програма (ПРСР), община Копривщица следва да осигури финансов ресурс за поддръжка на аквапарка за петгодишен период след въвеждането му в експлоатация. Проект за експлоатация и поддръжка на общински атракцион „Аквапарк“ до края на 2020 г. е включен в Програмата за изпълнение на ОПР на община Копривщица за периода 2014 – 2020 г.

1.4.Жилищни имоти


Основните принципи за управление на жилищния фонд, които община Копривщица ще прилага включват:

  • отстъпване право на строеж на млади семейства и крайно нуждаещи се жители на гр.Копривщица;

  • разпоредителни сделки с амортизирания жилищен фонд чрез публични търгове на общо основание;

  • определяне на терени за изграждане на социални жилища.

Управлението на жилищните имоти може да бъде възложено на ОП „Копривщица”, което организира поддръжката и ремонта на жилищата и събирането на наеми.

Към края на 2012 г. жилищния фонд на Община Копривщица се състои от един апартамент (София) и две къщи, от които: ведомствен фонд – 1 брой; за настаняване на граждани - един апартамент и една къща.

Към настоящия момент средствата, които се получават от наеми са недостатъчни за поддръжката на жилищния фонд. Забелязва се тенденция за ежегодно увеличаване на сумата, необходима за ремонти и поддръжка.

Има общински жилища, които са в сгради, съсобствени между общината и физически лица. Тази съсобственост създава трудности при тяхното управление и поддържане.

Необходимо е да продължи събарянето на амортизирани имоти, разчистването на терените и оформянето им като зелени площи или замяната им срещу процент от разгънатата застроена площ на новопостроени на тях обекти.

1.5.Земеделски земи от общинския поземлен фонд


След влизане в сила на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/ през 1992 г. на Община Копривщица са възстановени 34 973,00 дка земеделски земи, от които 26 895,00 дка публична общинска собственост и 3 252,81 дка - частна общинска собственост. Съгласно чл. 19 от ЗСПЗЗ общината стопанисва и управлява земеделската земя, останала след възстановяването на правата на собствениците. В Община Копривщица тази земя е в размер на 21 573,550 дка.

Публичната общинска собственост при земеделските земи включва:



  • пасища;

  • мери;

  • пътища;

  • други площи (гробища, сметища, залесени територии и др.).

Съгласно нормативните изисквания, пасищата и мерите се предоставят ежегодно на граждански сдружения и частни стопани от съответното населено место за ползване при отглеждането на животни.

Пътищата (местни, ведомствени и до ІV клас от републиканската пътна мрежа) заемат 5 322,00 дка от възстановените на общината земеделски земи. Останалите 32,00 дка са други имоти – публична общинска собственост.

Общината е собственик на голям брой маломерни имоти (с площ до 10 дка), разпокъсани и в различни землища, които не представляват интерес за наемане или аренда.

Законът за собствеността и ползването на земеделските земи (включително промени в него), дава възможност за доброволно уедряване (комасация) на земеделските имоти. Комасацията се извършва по изрично съгласие на собствениците на земеделските имоти в дадено землище или в част от него. Предвидена е възможност за изработване на планове за уедряване, които ще променят границите на земеделските имоти. Освен това те ще включват и други мерки за устройство на територията, свързани с напояване, инфраструктура и екология.

След началото на процеса по възстановяване на земеделските земи до настоящия момент, Община Копривщица не е предприемала действия за трасиране на земеделските имоти. Трасирането на един имот представлява поставяне на трайни знаци и средната му цена варира между 30 лв. и 50 лв.на точка според конфигурацията на имота. Целесъобразно е трасиране да се извършва при наличие на спор за собствеността или при установяване на обработване на земеделски земи – общинска собственост без правно основание.

От стартирането на поземлената реформа през 1992 г. административният потенциал на общинската администрация не съответства на новите ангажименти като собственик. Оптимизирането на процеса на управление на земеделските земи налага привличането на външни експерти и сключването на договори със специализирани фирми, които да подпомагат действията на общинската администрация.

Необходимо е да се определят земеделски имоти, които са с начин на трайно ползване – пасище, мера и са в близост до населените места за:


  • изграждане на животновъдни ферми по европейски стандарт;

  • промяна на предназначението им, с оглед реализация на важни обществени мероприятия (при доказана невъзможност за изпълнението им по друг начин).

Към началото на 2015 г. имоти от общинския поземлен фонд в размер на 27 097 дка се стопанисват и управляват от Общинско предприятие „Копривщица“.

1.6.Гори и земи в горски фонд


Горският фонд на Община Копривщица се състои от 45 000 дка, представляващи широколистна гора, със семенно издънков произход, находящи се в местността Средна гора и 41 576,000 дка, представляващи земя - пасища и непроизводствени земи.Тези земи са възстановени на Община Копривщица с решение №102 на ПРС от 16.06.2003 г. Тази собственост е призната с протоколно решение №38/2005 г.на общинската служба по ЗГ. Реално възстановената собственост на общината е 45 599,394 дка горски фонд.

Горите попадат в Горно тракийска растителна област, долен равнинно хълмист пояс с дъбови, други широколистни и иглолистни гори. Почвите са песъчливо-глинести, рохки, слабо каменливи, но богати на хранителни вещества. Разпространени са следните дървесни и храстови видове:



  • широколистни – зимен дъб, цер, липа, ясен, явор, топола, габър, бряст, върба, бук;

  • иглолистни - бял бор, смърч, дугласка ела.

За всички общински гори има съставени актове за общинска собственост.

Съгласно чл.25, ал. 1 и 2 от Закона за горите трябва да се изработват лесоустройствени проекти за видовете горска собственост. Община Копривщица все още няма лесоустройствени проекти за собствените си гори. Необходимо е да бъдат заложени средства в бюджета за разработването им. Лесоустройственият проект осигурява добри предпоставки за стопанисването на горския фонд.

През 2012 г. е създадено Общинско предприятие (понастоящем ОП „Копривщица“), което извършва управлението, ползването, стопанисването и охраната на горскостопанската площ съгласно изработени лесоустройствени проекти. Ежегодно с решение на Общинския съвет се определя годишният икономически план, размерът на годишното ползване на дървесината, сроковете за изпълнение и начинът на ползване.

Съгласно Програмата за управление и разпореждане с имотите – общинска собственост в община Копривщица за 2015 г. ОП „Копривщица“ стопанисва и управлява целия общински горски фонд от 45 599,394 дка.


2.Стопанска дейност на община Копривщица


Община Копривщица е собственик на общинско предприятие „Копривщица“, създадено през 2012 г. Предприятието осъществява следните дейности9:

  • стопанска дейност, свързана с управлението, стопанисването, възпроизводството, опазването и ползването на горите и земите от общинските горски територии – частна общинска собственост, което се осъществява в съответствие със ЗОС, ЗГ, ЗСПЗЗ, ЗООС и ЗОССИ.

  • метене и миене на улиците и тротоарите

  • стопанисване, поддържане на зелените площи, цветните фигури, насаждения по улиците, лесопарковете и гробищни терени, както и създаването и поддържането на нови такива.

  • текущ ремонт и поддържане на обекти, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура общинска собственост.

  • извършване на дезинфекционни, дезинсекционни и дератизационни дейности в обекти, общинска собственост - частна и публична.

  • организиране и контрол на паркирането на ППС и МПС в града.

С решение на ОбС Копривщица на ОП „Копривщица” - гр. Копривщица могат да бъдат предоставяни за стопанисване и управление недвижими имоти и движими вещи, собственост на общината.

ОП осъществява своята дейност с бюджетнa сметкa, като средства се предоставят от общинския бюджет в размер, определен с решение на ОбС. ОбС Копривщица утвърждава ежегодно, заедно с общинския бюджет и план-сметка за приходите и разходите на ОП


3.Нужди на община Копривщица от нови имоти и способите за тяхното придобиване


В Наредбата за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество собственост на община Копривщица са посочени способите за придобиване на имоти и вещи от общината.

След решение на общинския съвет , общината се придобива право на собственост и ограничени вещни права , чрез правна сделка, по давност или по друг начин определен в закона, или способите на придобиване могат да бъдат:



  • покупко – продажба на имоти или части от тях;

  • замяна на имот;

  • замяна на право на строеж;

  • обезщетение срещу учредено право на строеж или друго ограничено вещно право върху имот – частна общинска собственост;

  • делба;

  • по давност;

  • чрез предоставяне на общината с акт на компетентен държавен орган;

  • чрез отчуждаване на недвижим имоти за нужди на общината;

  • чрез завземане на имот, чийто собственик не може да бъде установен;

  • дарение;

  • по завещание.

Един от основните способи за придобиване на нови имоти е чрез предоставянето им на общината със закон или отстъпени безвъзмездно от държавата.

С въвеждането на понятието общинска собственост, след приемането на ЗМСМА част от имотите от държавна собственост преминаха в собственост на общините. Впоследствие с приемането на Закона за общинската собственост и на последващи негови изменения в собственост на общините преминаха и други категории имоти. С промени в законодателството или чрез актове на Министерски съвет все още се предават имоти – държавна собственост на общините.

От това се налага извода, че процесът по окончателното разделяне на собствеността не е приключил напълно.

Увеличаването на общинската собственост може да се извършва с проучването и актуването на нови имоти.



На основание направения анализ на общинската собственост се обособява нуждата от придобиване от община Копривщица на следните видове имоти:

  • прехвърляне в собственост на община Копривщица на държавни имоти с отпаднали по предназначение функции, които община Копривщица да управлява за задоволяване на възникналите потребности на населението.

  • благоустрояване и озеленяване на урбанизираната територия, изграждане на детски съоръжения и площадки за пълноценно включване в зелената система на града в изпълнение на естетическото, екологично и функционално предназначение, както и за целите на развитието на туризма.

  • други, определени в ежегодните програми за управление на общинската собственост.


4.Силни и слаби страни на управлението на общинската собственост, възможности за подобрение


Като силни страни на управлението на общинската собственост на община Копривщица могат да бъдат разглеждани следните елементи:

  • изготвена е Стратегия за управление на общинската собственост за периода 2012 – 2015 г. (приета от ОбС Копривщица през 2013 г.);

  • изготвени са и приети Годишни програми за програма за управление и разпореждане с имотите - общинска собственост на община Копривщица за 2014 и 2015 г.

  • създадено е ОП „Копривщица“ за стопанисване, управление и разпореждане с общинския горски фонд, което стопанисва и управлява и други имоти – общинска собственост, възложено с решения на ОбС Копривщица;

  • финансовите резултати от управлението на общинската собственост в периода 2014 – 2015 г. са положителни, като основен дял в този резултат са приходите от ползване на дървесина от общински горски фонд, в т.ч. и маркиране и отдаване под наем;

  • община Копривщица придобива значим имот (възстановени два имот със сгради на бивше поделение), който създава възможности за привличане на инвеститори в сектори, различни от туризма и селското стопанство.

Като слаби страни на управлението на общинската собственост на община Копривщица могат да бъдат разглеждани следните елементи:

  • лошо състояние на част от сградите и ограничен финансов ресурс за поддръжка и опазване на собствеността;

  • наличие на сгради, към които липсва интерес за наемане и ползване;

  • намаляване на ежегодните приходи от отдаване под наем;

  • необходимост от предприемане на мерки за енергийно саниране на сградния фонд за административни нужди.

  • наличие на амортизирани сгради (къщи), които трябва да бъдат съборени, а терените разчистени;

  • ограничен е обема на наличната обобщена и ясно структурирана информация относно основни показатели, с помощта на които следва да бъде изготвен анализ на резултатите от управлението на общинската собственост на община Копривщица за периода 2012 – 2015 г., вкл. финансово-икономически анализ за разходите по поддръжка на имотите и очакваните приходи, с оглед вземане на решения за управлението10 им;

  • необходимост от обследване на сградите и съставяне на технически паспорти, съгласно изискванията на Наредба № 5/2006 г. на МРРБ за техническите паспорти на строежите;

  • необходимост от приемане на методика за актуализация на наемната цена в съотношение с наемните цени на свободния пазар и доходите на семейството;

  • необходимост от разработване и прилагане на методика за изследване потенциала на всеки терен, съобразно предвижданията на Общия градоустройствен план (ОГП);

  • информацията за общинската собственост, съответно за имоти, представляващи инвестиционен интерес не е представена по начин, даващ лесен достъп на потенциални инвеститори до наличните имоти и техните характеристики;

  • недостатъчен капацитет на общинската администрация за цялостно планиране, наблюдение и оценка на процесите по управление на общинската собственост.

Като възможности за подобряване управлението на общинската собственост се разглеждат следните аспекти:

  • създаване на единна система от показатели за оценка на състоянието на общинската собственост в съответствие с нуждите на общината за осигуряване на качествени публични услуги, оценка на разходите за ремонт, поддръжка и развитие на собствеността и оценка на потенциалните приходи в резултат на приложени инструменти за управление при отчитане на спецификите на архитектурното наследство и нуждата от специализиран подход за неговото съхранение;

  • проучване на възможностите за ефективно управление на собствеността и осигуряване на приходи за общинския бюджет чрез осъществяване на публично-частни партньорства, особен с оглед на новото законодателство, прието след 2012 г.;

  • подпомагане на развитието на селското стопанство чрез ефективно управление на наличния общински земеделски фонд и подкрепа на частните фермери;

  • повишаване на административния капацитет на община Копривщица за управление на общинската собственост;

  • използване на възможностите за финансиране от Европейските фондове и други програми за осъществяване на мерки за ремонт и поддръжка на общинската собственост, вкл. и за развитие на системата за управление общинската собственост и капацитета на общинската администрация.

Възможните заплахи от непредприемане на мерки за ефективно управление на общинската собственост на община Копривщица включват:

  • намаляване на приходите от използването на общинската собственост;

  • нанасяне на щети на имоти общинска собственост (основно сгради с културно-историческо значение), което би оказало пряко влияние върху възможностите за развитие на туризма, като един от основните икономически сектори на общинската икономика;

  • неоползотворяване на наличния потенциал на общинската собственост за генериране на приходи, привличане на инвеститори и предоставяне на качествени публични услуги в съответствие с нуждите на населението.


IV.ВИЗИЯ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКАТА СОБСТВЕНОСТ НА ОБЩИНА КОПРИВЩИЦА


Ефективно управление на общинската собственост на община Копривщица за осигуряване на качествени публични услуги, опазване и развитие на потенциала на архитектурните и исторически ценности и реализиране на инвестиционния потенциал на собствеността.

V.СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ


Стратегическите цели са определи при съблюдаване на следните принципи за осъществяване на функциите на местната власт:

  • максимална ефикасност чрез постигане на минимални разходи за качествено обезпечаване на функциите – управленски (местна администрация, териториални звена на централната администрация) и делегирани функции и функции с налични минимални стандарти, задоволяващи трайни обществени потребност;

  • минимално субсидиране чрез максимално използване на частни капитали за предоставяне на услуги, свързани с местните функции;

  • максимални приходи чрез оползотворяване на инвестиционните възможности.


1.Стратегическа цел 1: Изграждане на система за управление на общинската собственост в община Копривщица


Целта на изграждането на система за управление на общинската собственост в община Копривщица е осигуряване на възможност за въвеждане на устойчиви процедури и установяване на базови нива за оценка на резултатите от управлението на собствеността и планиране на бъдещи цели.

Рамката за управление на общинската собственост съдържа следните елементи:



Общински план за развитие и други общински планови документи

Определя целите по отношение на предоставяните в общината публични услуги; Включва оценка на бъдещите нужди.

Стандарти за предоставяне на услуги

Определя стандартите, използвани за измерване на резултатите от използването на имотите; Включват стандарти по отношение на състояние, капацитет, наличност, местоположение и ефикасност (без да е изчерпателен)

Стратегия за управление на общинската собственост

Използва плановете за управление на собствеността като инструмент за отразяване нуждите на общинските цели и публичните услуги в стратегиите за управление на инвестициите, поддръжката, въпросите за околната среда, опазване на паметниците на културата и др.

Финансово обобщение

Описва необходимите финансови ресурси за осигуряване на качествени публични услуги; Определя финансовата стратегия за осигуряване на необходимите средства.

Измерване на изпълнението

Описва начините за наблюдение на постиганите резултати, така че стратегията и плановете да постигнат определените цели; Използва стандартите за предоставяне на услуги като репер за сравнение.

Оперативно управление

Описва ежедневните оперативните елементи на системата за управление на общинската собственост, вкл. почистване, охрана и други подобни.

Администрирането и информационно осигуряване на системата за управление на общинската собственост е от ключово значение за постигане на ефективни резултати.

Конкретни мерки, които следва да бъдат включени в Годишните програми за управление на общинската собственост за 2016 и 2017 г.:



  • изграждане на електронна система за управление на информацията за състоянието и управлението на общинската собственост, вкл. въвеждане на подробен класификатор на видовете общинска собственост, вкл. класификатор за описание на детайли и състояние в съответствие с характеристиките на различните видове собственост;

  • създаване на единна система от показатели за оценка на състоянието на общинската собственост в съответствие с нуждите на общината за осигуряване на качествени публични услуги, оценка на разходите за ремонт, поддръжка и развитие на собствеността и оценка на потенциалните приходи в резултат на приложени инструменти за управление при отчитане на спецификите на архитектурното наследство и нуждата от специализиран подход за неговото съхранение;

  • обследване на състоянието на всички имоти и попълване на формулярите за описание на детайли и състояние в съответствие с характеристиките на различните видове собственост;

  • събиране на информация за определените показатели, анализ на информацията и определяне на базови нива за оценка на управлението, вкл. показатели за състоянието и нуждите от ремонти, за нуждата от имоти в зависимост от планираните дейности;

  • осигуряване възможност за популяризиране наличието на имотите общинска собственост с инвестиционен потенциал, както и представяне на Стратегията за управление на общинската собственост и годишните програми за управление и разпореждане с имотите общинска собственост

  • осигуряване на публична част на електронната система за управление на общинската собственост (ЕСУОС) в изпълнение на нормативните изисквания за публичност на регистрите на общинска собственост.

  • проучване на възможностите за ефективно управление на собствеността и осигуряване на приходи за общинския бюджет чрез осъществяване на публично-частни партньорства, особен с оглед на новото законодателство, прието след 2012 г.;

  • актуализация и подобряване функционалността на интернет страницата11 на ОП „Копривщица“ за осигуряване на адекватно ниво на публичност и качество на предоставяните услуги;

  • развитие на капацитета на общинската администрация за работа и поддръжка на системата за управление на общинската собственост;

2.Стратегическа цел 2: Подобряване на икономическите показатели от управлението на общинската собственост и посрещане на потребностите от подобряване качеството на публичните услуги


Конкретни мерки, които следва да бъдат включени в Годишните програми за управление на общинската собственост:

  • По отношение на сградния фонд и незастроени имоти извън земеделския и горския фонд:

  • обследване на сградите, общинска собственост и съставяне на технически паспорти, съгласно изискванията на Наредба № 5/2006 г. на МРРБ за техническите паспорти на строежите;

  • разработване и прилагане на методика за изследване потенциала на всеки терен, съобразно предвижданията на Общия градоустройствен план (ОГП) и в съответствие с показателите за оценка на състоянието, достатъчност и съответствие, дефинирани като част от системата за управление на общинската собственост;

  • приемане на методика за актуализация на наемната цена в съотношение с наемните цени на свободния пазар и доходите на семейството;

  • мерки за устройствено отреждане на площадки за нови производства и маркетиране на площадки за привличане на инвеститори - оползотворяване възможностите на възстановения военен терен;

  • цялостна реконструкция на сградата, в която се намира администрацията на община Копривщица с оглед осигуряване на нормални условия за работа на служителите и обслужване на гражданите, както и изпълнение на целите по повишаване на енергийната ефективност;

  • обследване за енергийна ефективност на сградата на ЦДГ„Евлампия Веколова“;

  • изграждане на здравна служба;

  • поддръжката и опазването на сградите, предоставени за ползване от Дирекция „Музеи“;

  • изграждане на спортен комплекс, първи етап - спортен терен, трибуни, обслужваща сграда и огради за УПИ I-113, кв. 13;

  • експлоатация и поддръжка на общински атракцион „Аквапарк“ до края на 2020 г.;

  • реконструкция и развитие на обект „Климатичен пансион“ за целите на развитие на публичните и туристическите услуги, предоставяни на територията на общината;

  • осъществяване на други проекти, насочени към подобряване на икономическите индикатори от управлението на общинската собственост.



  • По отношение на имоти, попадащи в земеделския и горския общински фонд:

  • подпомагане на развитието на селското стопанство чрез ефективно управление на наличния общински земеделски фонд и подкрепа на частните фермери;

  • изготвяне на лесоустройствен проект за горите и земите от горския фонд на община Копривщица;

  • сключване на договор за управление и стопанисване с държавна дивечовъдна станция или да се създаде общинско предприятие за целта;

  • ежегодна актуализация на размера на тарифните такси, заплащани от държавните дивечовъдни станции за добитата дървесина;



  • По отношение на развитието на обема на общинската собственост:

  • подготовка и осъществяване на постъпки пред държавата за деактуване на имоти, които са важни за устойчивото развитие на общината

  • преобразуване от публична общинска собственост в частна общинска собственост на сгради, престанали да имат предназначението на публична собственост, с цел дългосрочното отдаване под наем или ползване;

  • предоставяне на терени срещу части от новопостроените сгради за обществено обслужване;

  • при необходимост да се извършват продажби на жилища, строени преди повече от 25 години чрез явен търг;

  • продължаване на събарянето на амортизирани къщи и разчистването на терените;

  • предприемане на действия за прекратяване на съсобствеността чрез продажбата на частта на общината, изкупуване частта на съсобствениците или чрез замяна.

  • подготовка, обезпечаване и реализация на програма за пълна идентификация на собствеността, за комасация и рекултивация на земите;

  • изготвяне на преглед на поземлените имоти и промяна на предназначението на тези от тях, които имат инвестиционен потенциал;

  • привличане на външни експерти и фирми за оптимизиране на управлението на поземления фонд.

Детайлното планиране на мерките за постигане на определените стратегически цели следва да бъде направено в рамките на Годишните програми за управление и разпореждане с общинската собственост на община Копривщица за периода на действие на Стратегията.

1 предвид изискванията на ЗУОС Годишните програми за управление на общинската собственост да бъдат изготвени преди приемането на общинския бюджет.

2 проект ”Създаване на ефективен модел за управление на собствеността и предоставяне на публични услуги чрез прилагане на публично-частни партньорства в област Плевен”, финансиран от ОП “Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд

3 Strategy for Improving Asset Management Practice, AUSTROADS, 1997

4 Asset Management Primer, December 1999, U.S. Department of Transportation Federal Highway Administration Office of Asset Management

5 Asset Management Planning for NSW Local Government, NSW Department of Local Government 2006

6 Публикувани на интернет страницата на Агенцията за устойчиво енергийно развитие http://www.seea.government.bg/bg/spisaci

7 Публикувани на интернет страницата на Агенцията за устойчиво енергийно развитие http://www.seea.government.bg/bg/spisaci

8 Публикуван на интернет страницата на Агенцията за устойчиво енергийно развитие http://www.seea.government.bg/bg/spisaci

9 Чл. 2 от Правилник за организацията и управлението на дейността на Общинско предприятие „Копривщица“ – гр. Копривщица


10 под термина „управление“ следва да се разбира целия набор от инструменти за стопанисване, управление и разпореждане, допустими от закона в съответствие с вида собственост

11 http://www.op-koprivshtitsa.com/index.php

42

Каталог: download
download -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
download -> Огнената пещ
download -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
download -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
download -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница