Туристическа леглова база и инфраструктура на Великобритания



Дата31.03.2018
Размер186.14 Kb.
#64398

Международен колеж Албена



КУРСОВА РАБОТА

На тема: Туристическа леглова база и инфраструктура на Великобритания

Съставил:Десислава Евгениева Събева

Фак.№ A22350


1.Статистически данни и регионални особености на заведения за настаняване и леглова база във Великобритания

В административно отношение Великобритания се състои от Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия. Съгласно директивата на ЕС, към заведенията за настаняване официално се причисляват само онези от тях, които са разделени на отделни стаи и предлагат минимум две услуги на клиентите – по оправяне на леглата и почистване на помещенията. В тази връзка туристически заведения за пребиваване са само хотелите (включително мотели, ханчета, страноприемници), гостилниците и частните къщи (включително ферми), предлагащи на гостуващите нощувка “+” закуска. Типична особеност, характерна за Великобритания, в частност Англия, Шотландия и Уелс, е липсата на регламентирана категоризация, което затруднява разграничаването и класификацията на отделните видове заведения за настаняване. Единствено в Северна Ирландия, където регистрацията е задължителна, съществува ясна дефиниция по отношение на критериите за групиране на легловата база по видове и форми на пребиваване.

Обединеното Кралство разполага с 47450 заведения за настаняване с общо 1,2 млн. легла през 2005г. Тук, както споменахме и по-горе в текста, не се включват пансиони, общежития, частни квартири, предлагащи само нощувки, къмпинги и каравани. С тях легловата база на Великобритания надхвърля 2 млн легла. В Англия се намират 70% от заведенията за пребиваване, в Шотландия – 19%, в Уелс – 9% и в Северна Ирландия – само около 2% от общият им брой. Това съотношение е представено нагледно в следната диаграма.

Същата закономерност се наблюдава и при разпределението на легловата база. На първо място е Англия, следвана от Шотландия, Уелс и с най-малко легла – Северна Ирландия. Конкретните стойности са показани в диаграмата по-долу:




Над ½ от официалната туристическа леглова база се намира в хотелите, като най-голям е делът на три и четири/пет-звездните хотели, а най-малък – на тези с една звезда.




През периода 1996-2005г. тризвездните и четири/пет звездните хотели са единствените, отбелязали растеж по отношение броя на хотелите (5% и 4% съответно), броя на стаите в тях (9% и 7%) и легловата наличност (3% и 7%). Хотелите с две звезди са останали с почти непроменени стойности, на тези три показателя, а тези с една звезда, както и онези извън системата на категоризация са отбелязали съществен спад от 6-7%. Тази тенденция може да се види на таблица 2 от приложенията.

Като цяло, хотелите от 3 до 5 звезди съставляват над половината от всички заведения за пребиваване и притежават ¾ от всички стаи и легла в страната. Тази тенденция е обща за всички страни, включени в Обединеното Кралство. Заедно с нея, са налице и някои специфични закономерности, като например в Северна Ирландия броят на хотелите за периода 1996-2005 се е увеличил само в Белфаст и Северозападния регион, а драстично е намалял в останалата част на страната (Таблица № 1). Тук наблюдаваме и една друга особеност – въпреки че в Белфаст се намира най-големия брой стаи (40%) и легла (37%), Североизточният регион е този с най-много заведения за настаняване, а не столицата Северна Ирландия (Таблица №3). През периода 1996-2005г. Североизточният регион е единственият, отбелязал увеличение и по трите показателя – брой заведения, брой стаи и брой легла. В Белфаст и Северозападната част е налице общ спад. Стойностите в Югоизточния район са останали непроменени, а за ирландския югозапад е характерно спад в броя на заведенията за пребиваване и пет процентно увеличение в броя на стаите и леглата. Доходът от хотелската индустрия във Великобритания през последните години възлиза на 10,9 млрд. паунда.

Като страна с близо 80 процентов дял от легловата база на Великобритания, Англия се отличава и с някои регионални особености:


  • Преобладават заведения за настаняване, предлагащи нощувка и закуска, известни още като В&В(около 40% от общия брой), като най-голям е делът им в Югозападна и Югоизточна Англия.

  • Второ място заемат гостилниците, които са типична форма на настаняване за Обединеното Кралство с 20 процентов дял. Характерни са най-вече за Северозападна Англия (над 30% от същия брой гостилници в Англия)

  • Трето място се отрежда на хотелите (около 14% от общия брой на заведенията за настаняване в Англия), като най-голям е делът на хотелите в морските курорти на Югозападна Англия и в Лондон.

  • Следват страноприемниците с по-малък относителен дял – предимно в южните райони и в Йоркшир.

  • Фермите са силно разпространени в Югозападна Англия (около 30% от общия им брой)

  • Най-малък е делът на градските и провинциалните семейни къщи – хотели, мотелите и селските къщи тип “cottage”

-за туристи са реставрирани и 14 замъка, които също предлагат условия за пребиваване (с 444 легла в замъци е районът на Североизточна Англия).

Най-значимите и големи по мащаб туристически ядра във Великобритания са районът на Кумбрия (в Северозападния регион на Англия) и Лондон. В Кумбрия са съсредоточени над половината от заведенията, предлагащи нощувка и закуска, от страноприемниците и фермите, 1/3 от хотелите и около 1/5 от гостилниците в района. Лондон притежава най-голямата леглова база в цялото Обединено Кралство – 203888 легла (през 2004г.), което съставлява 17% от легловия фонд на Англия. В столицата се намират 23% от леглата в хотелите, 43% от общия брой легла в градски семейни къщи – хотели, както и над 30 хиляди легла в общежития и пансиони, което се обяснява с факта, че Лондон е деловия, образователният и културният център на Европа. Конкретни ценни за броя заведения за пребиваване и броя на леглата в тях може да се видят в приложените таблици 4 и 5.

Съгласно Националният Статистически Институт на Великобритания, в Англия, в т.ч Лондон, Уелс и Шотландия най – посещавана е легловата база в хотелите, гостилниците, на второ място – в пансионите и заведенията за настаняване към университетите и училищата, на трето място – в В&В учреждения и на последно място – в къмпинги и караванни паркове. В Северна Ирландия подредбата е малко по-различна – хотели, къмпинги, В&В и най-накрая, с най-малка използваемост е легловия фонд в общежитията и пансионите.

В обобщение можем да посочим и няколко главни тенденции. През 2006г. е отбелязан висок растеж на легловата база в хотелския сектор, което от своя страна влияе пряко върху упадъка при общежитията и пансионите, т.е много от новите хотели са нискобюджетни и разположени в големите градове. Лек спад се наблюдава и при В&В учрежденията и по-малките гостилници. Освен хотелите, рекордни нива на заетост в Англия поддържат и заведенията от т.н. self-catering, независимо от все повече нарастващият дял на вилите (т.н. от англичаните “втори дом”). Популярността на караваните и къмпингите също непрекъснато расте, като в Шотландия техният пазарен дял преживява истински Ренесанс. Главната причина е, че все повече хора се възползват от възможността да се докоснат до природата, откъсвайки се от “сивото си ежедневие”.



2.Нива на заетост на легловата база и основни тенденции

2.1.Заетост на стаите през периода 2002-2006.

-за всяка една от страните е характерно от 2 до 4% увеличение в средните месечни стойности на всички регламентирани заведения за настаняване (хотели, гостилници, В&В), а също и в общежитията и пансионите. Около 6% е нарастването на използваемостта на заведенията без осигурено продоволствие, т.е т.н.” self-catering” (на самоиздръжка). Най-голям е ръстът по отношение на къмпингите и караваните (цели 12%), но тяхната използваемост е сезонна – от Април до Октомври.

-за Великобритания като цяло, пик на заетостта на стаите има през месец Септември (72%), а най-малките стойности са отбелязани през месец Януари (45%)

-най-високите стойности могат да се открият в Шотландия през месец Август (78%), а най-ниските – в Северна Ирландия през месец Януари (37%)

-налице е и увеличение в общата и средногодишна стойност на заетостта на стаите във Великобритания – най-голям е темпът в Северна Ирландия (с 5%), следван от Англия (с 2%)), Уелс (с 1%), а за Шотландия остава непроменен

-средно за годината биват заети 6 от общо 10 стаи, докато за пиковия сезон (Юли – Септември), почти ¾ от стаите са ангажирани от туристи

-през целия период 2002-2006 Северна Ирландия поддържа най-ниските стойности на заетост от около 52%.

2.2.Леглова заетост

-най-високите стойности в цяла Великобритания отново са отбелязани през месец Август.

-най-високи августовски стойности имаме в Шотландия (67%).

-за първи път от 1997г. легловата заетост в Северна Ирландия през месец Юли е по-висока, отколкото през месец Юни.

-средногодишната леглова заетост е по-ниска (с12-16%) от средногодишната заетост на стаите, отдавани на туристи.

-средно за годината биват заети само 45% от леглата в Обединеното Кралство, като през пиковия сезон (Юли-Септември), този процент е малко по-висок (56%)

-най-високите средногодишни стойности на заетостта са в Англия, а най-ниските – отново в Северна Ирландия

2.3.Средна продължителност на престоя

-Средно, в рамките на календарната година, посетителите прекарват по около 2 нощи при посещението на което и да е заведение за пребиваване

-Наблюдава се леко повишение в стойностите на този показател през периода Юли-Септември.

2.4.Седмична и крайноседмична

(петък, събота, неделя) заетост

-средногодишната седмична заетост в Англия и Шотландия е със 7% по-висока от тази през уикенда.

В Северна Ирландия и Уелс е характерна обратната тенденция

-в сравнение с предходните години, тези два показателя са се леко увеличили или останали непроменени за отделните държави

-крайноседмичната заетост е по-висока от седмичната през всички месеци, с изключение на Януари. Причините са 2: разрастването на ваканционните пътувания и почивки през уикенда и преобладаващата използваемост на единични стаи пред двойни от делови туристи по време на работната седмица

2.5.Заетост според състава на туристите

За Англия и Северна Ирландия този % е най-висок – (9%), Шотландия (8%) и Уелс поради езиковата бариера – само 2%.

-вътрешните/местните посетители заемат 35% от легловата база (40% - през пиковия туристически сезон)

-по време на туристическия сезон( (Април-Октомври), ¼ от всички гости на заведенията за настаняване в Шотландия и Северна Ирландия са чужденци. В Северна Ирландия е голям делът на посетителите от съседна Република Ирландия.



2.6.Заетост според вида на заведенията за настаняване

-заетостта през периода 2000-2006г. е най-висока в хотелите (63% от стаите и 47% от леглата са били заети в рамките на календарната година) и най-ниска в В&В заведенията (47% при стаите и 36% е легловата заетост)

-през месеците Юли, Август и Септември легловата заетост е по-висока в гостилниците, отколкото в хотелите във Великобритания

-всеобщо увеличение в легловата заетост на всички заведения (от 1 до 3%), с изклчение на В&В в Англия и хотелите в Шотландия и Уелс

-най-висока леглова заетост в хотели и В&В учреждения в Англия, а най-ниска – в Северна Ирландия

-най-големи стойности на заетостта в гостилници има в Шотландия

-най-дълъг е престоят в гостилниците, като към летният пик се добавят и първите месеци на есента

-най-голям е делът на чуждестранни туристи в заведенията, предлагащи нощувка + закуска (В&В) – около 22%, като той непрекъснато се увеличава



2.7.Заетост според големината на заведенията за настаняване

-легловата заетост на малките по размер заведения за настаняване ( с 51-100 стаи за наемане от туристи) непрекъснато намалява и е значително по-ниска в сравнение с най-големите заведения (с над 100 стаи)

-най-ниската степен на заетост за всички заведения, независимо от размера им е Януари. Най-високите стойности обаче варират. Най-малките заведения (с по-малко от 11 стаи) са с пик на заетостта през Август, а всички по-големи категории – през Юли или Август

2.8.Заетост според местоположението на заведенията за настаняване

-Градските туристически райони отбелязват най-висока средногодишна степен на заетост по отношение на стаите в заведенията за пребиваване, а морските курорти – най-голяма леглова заетост (52%).

-ниски стойности на заетост поддържат заведенията в провинциалните райони, а също и морските курорти в периода Ноември-Март, когато посещаемостта е изключително малка.

-най-висока е заетостта на леглата през месец Август в морските курорти – 67%, а най-ниска – през Януари (31%). Най-голяма използваемост на спалните помещения е характерна за заведенията в големите градове и градски центрове (76% през месец Септември).



2.9.Заетост според тарифите на заведенията за настаняване.

-въведени са 6 различни тарифни групи: до ₤20, ₤20-29, ₤30-39, ₤40-49, ₤50-59 и над ₤60.

-съществува следната дългогодишна закономерност – най-ниските нива на заетост могат да бъдат открити в най-евтините заведения (първите 2 категории до ₤30), а най-висока е заетостта в най-скъпите и луксозните – над ₤50 (последните 2 категории)

-изключение е ценовият пояс ₤30.00 - ₤39.99.

Заведенията от тази категория са с малко по-високи стойности на заетост от тези в следващата категория (₤40.00 - ₤49.99)
Използвана литература
www.visitbritain.org

www.visitcotland.com

www.toneism.wales.gov.uk

www.nitb.com

www.starnk.org

www.statistics.gov.uk

www.tourismtrade.org.uk

Приложения

Таблица № 1



Таблица № 2



Таблица № 3

Таблица № 4



Number of Establishments in England by Regional Development Agency

 

AWM 

East of England 

EMDA 

London 

NWDA 

Cumbria** 

ONE 

SWRDA 

SEEDA 

Yorkshire Forward 

Total England 

Bed & Breakfast 

1,227 

1,802 

1,204 

553 

1,388 

684 

493 

3,315 

3,527 

1,210 

14,719 

Farmhouse 

182 

109 

100 



139 

76 

65 

438 

167 

143 

1,343 

Guesthouse 

476 

500 

522 

57 

2,540 

439 

246 

1,647 

795 

788 

7,571 

Hotel 

812 

725 

622 

529 

1,272 

340 

286 

1,940 

1,298 

817 

8,301 

Country House Hotel 

60 

58 

44 



131 

85 

41 

215 

129 

88 

774 

Castle 





















14 

Motor Lodge/Motel 

62 

52 

44 

34 

94 

10 

22 

44 

77 

57 

486 

Townhouse Hotel 

15 

12 



55 

24 





42 

39 

37 

236 

Inn 

247 

226 

311 

25 

308 

152 

161 

574 

570 

423 

2,845 

Youth and Group* 

55 

46 

63 

131 

142 

91 

66 

118 

103 

143 

867 

Total 

3,137 

3,530 

2,915 

1,392 

6,040 

1,882 

1,391 

8,338 

6,706 

3,707 

37,156 

Таблица № 5






Number of Bedspaces in England by Regional Development Agency





 

AWM 

East of England 

EMDA 

London 

NWDA 

Cumbria** 

ONE 

SWRDA 

SEEDA 

Yorkshire Forward 

Total England 

Bed & Breakfast 

9,324 

10,728 

6,802 

18,610 

13,251 

5,205 

4,133 

25,205 

24,678 

10,358 

123,089 

Farmhouse 

1,215 

548 

606 



913 

488 

392 

2,906 

937 

861 

8,378 

Guesthouse 

9,398 

6,184 

5,183 

1,438 

57,468 

5,386 

5,071 

25,591 

14,765 

12,763 

137,861 

Hotel 

62,696 

38,280 

26,233 

142,875 

88,994 

7,355 

21,745 

98,415 

101,037 

47,258 

627,533 

Country House Hotel 

2,850 

1,909 

2,001 

1,004 

3,575 

1,653 

1,433 

7,104 

6,887 

3,264 

30,027 

Castle 













444 

330 

38 

42 

868 

Motor Lodge/Motel 

6,438 

5,606 

3,550 

3,514 

10,186 

856 

2,310 

5,197 

8,481 

5,630 

50,912 

Townhouse Hotel 

700 

194 

98 

4,929 

797 

48 

307 

1,184 

2,221 

1,151 

11,581 

Inn 

3,585 

2,571 

3,640 

1,115 

3,754 

1,847 

2,081 

7,676 

7,768 

5,229 

37,419 

Youth and Group* 

20,177 

7,763 

5,316 

30,403 

19,025 

3,538 

6,191 

13,671 

25,532 

17,797 

145,875 

Total 

116,389 

73,783 

53,429 

203,888 

197,971 

26,378 

44,107 

187,279 

192,344 

104,353 

1,173,543 




 






Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница