Урок за нови знания Цели на урока: Запознаване на учениците с начина на изваждане на едноцифрено число от двуцифрено с преминаване



страница1/4
Дата05.06.2024
Размер265.55 Kb.
#121374
ТипУрок
  1   2   3   4
Урок по МОМ в НУ


Б УРГАСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ
ЦЕНТЪР ПО ХУМАНИТАРНИ НАУКИ
С ПЕЦИАЛНОСТ
ПРЕДУЧИЛИЩНА И НАЧАЛНА УЧИЛИЩНА ПЕДАГОГИКА

Методика на обучението по математика в началното училище


ПРОЕКТ

Тема на урок: Изваждане на едноцифрено от двуцифрено число със заемане (62-8)




Изготвил: Научен ръководител:
Стоянка Богданова доц. д-р Евелина Динева
Ф.№ 18426031 …………..
Бургас, 2019 год.
Тема на урок: Изваждане на едноцифрено от двуцифрено число със заемане (62-8)
Казус: стр.49, зад.11 и зад.12


Вид на урока: Урок за нови знания
Цели на урока:

  • Запознаване на учениците с начина на изваждане на едноцифрено число от двуцифрено с преминаване;

  • Затвърдяване на знанията на събиране на едноцифрено с двуцифрено число с преминаване;

  • Развиване на логическо мислене;

  • Да се развие мисленето на учениците;

  • Затвърдяване на уменията за решаване на текстови задачи.



Ход на урока:


Учител: Добър ден, ученици!
Ученици: Добър ден, Госпожо!
Учител: Обичате ли да играете игри?
Ученици: Дааа!
Учител: А обичате ли да смятате?
Ученици: Дааа!
Учител: Добре тогава. Играта се казва Да помогнем на Рики. Погледнете към дъската. Рики е тигърче, което също като вас много обича да смята и играе, но му е малко трудно. Нека да му помогнем като решим тези задачки вместо него.


Ученици: Това е лесно, защото ние знаем как се решават тези задачи още от първи клас.
Учител: Нека един от вас да стане да записва правилните отговори, а другите ще помагат.
Ученици:

Учител: Браво на вас, много добре се справихте. Тигърчето Рики е много щастлив, че му помогнахте и ще даде по една прегръдка на всеки от вас.
Хайде сега да погледнем към учебника и да разгледаме картинката. Какво виждате на нея?



Ученици: Книги
Учител: Колко книги има общо на двете купчинки?
Ученици: 32
Учител: А колко книги има в ръцете на жената?
Ученици: 6
Учител: Ако кажем, че жената е взела 6 книги от голямата купчинка, каква задача можем да съставим?
Ученици:
Учител: Точно така, браво на вас! Днес ще разгледаме изваждане на едноцифрено от двуцифрено число с преминаване в реда на десетиците.
Нека да си припомним колко единици има в една десетица.
Ученици: В една десетица има десет единици.
Учител: Правилно, браво на вас!
Сега ще ви покажа как лесно можем да пресметнем тази разлика.

С кои две цифри можем да представим цифрата 6, за да пресметнем бързо и лесно разликата?
Ученици: Мислят…Не знаем.
Учител. Ако представим цифрата 6 като сбор от цифрите 2+4 и приложим съдружителното свойство, то разликата би изглеждала така: . Първо пресмятаме разликата в скобите. На колко е равна тя?
Ученици: 32-2=30.
Учител: Точно така,равна е на 30. Сега какво трябва да направим?
Ученици: Да извадим 4 от 30.
Учител: Дааа, точно така, на колко е равна разликата 30-4=?
Ученици:
Учител: Да, това е правилния отговор на задачата. Но запомнете, че това е един много дълъг, макар и лесен начин за пресмятане. Сега ще ви покажа един по-кратък начин за пресмятане на такива задачи.

Записваме в таблица разликата на двете числа. Единиците в колонката на единиците и десетиците в колонката на десетиците. От 2 можем ли да извадим 7?
Ученици: Неее.
Учител: Ето сега на помощ ни идват десетиците. Тъй като от 2 единици не можем да извадим 6 единици си взимаме 1 десетица от десетиците. 2 единици + 1 десетица на колко е равно?


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница