Урок за нови знания Солите са химични съединения, които са получени при процес на неутрализация



Дата03.01.2022
Размер60.16 Kb.
#111967
ТипУрок
8a klas - 02.06

Соли

Урок за нови знания

Солите са химични съединения, които са получени при процес на неутрализация.

Солите са химични съединения, които са получени при процес на неутрализация.

Класификация: Класификацията на солите се извършва по различни признаци.

  • Според съдържанието на кислород се разделят на безкислородни (NaCl, CaF2, FeS и др.) и кислородни (CaCO3, BaSO4 и др.)
  • Разглеждани като продукти на пълна или непълна неутрализация, солите биват: нормални, хидрогенсоли и основни соли.
  • А). Нормални. Те са продукт на пълна неутрализация. При електролитна дисоциация се получават само метални катиони или електроположителен катион (NH4+) и киселинни аниони:

    NaCl Na+ + Cl-, CaCl2 Ca2+ + 2Cl-

    Б). Хидрогенсоли. Те са продукт на непълна неутрализация. При електролитната им дисоциация се получават и водородни катиони.

    NaHCO3 Na+ + HCO3- Na+ + H+ + CO32-

    В). Основни соли. Те също са продукт на непълна неутрализация. При електролитната дисоциация на основните соли в разтвора са налице и хидроксилни аниони.

    Al(OH)Cl2 Al(OH)2+ + 2Cl- Al3+ + OH- + 2Cl-

3. Според състава и строежа си солите се разделят на прости, комплексни, двойни и високомолекулни (например алумосиликати).

3. Според състава и строежа си солите се разделят на прости, комплексни, двойни и високомолекулни (например алумосиликати).

  • Прости са солите, при чиято дисоциация се получават само по един вид катиони и аниони:
  • NaCl Na+ + Cl- ; Ca(NO3)2 Ca2+ + 2NO3-

  • Комплексни (комплексни съединения) са солите, които при дисоциация дават комплексни катиони или комплексни аниони:
  • K3[Fe(CN)6] 3K+ + [Fe(CN)6]3-

    [Co(H2O)6]Cl3 [Co(H2O)6]3+ + 3Cl-

    Комплексните йони обикновено се дисоциират в незначителна степен. Те са стабилни. Те са стабилни. Металните катиони в тях (в горните примери Fe3+ или Co3+) не могат да бъдат доказани.

  • Двойни са солите, които се дисоциират с отделянето на два различни катиона в разтвор. Те се разглеждат като граничен случай на комплексните, когато комплексният йон е нестабилен или се дисоциира. Двойни соли са стипците като KAl(SO4)2.12H2O или NH4Fe(SO4)2.12H2O и др.
  • NH4Fe(SO4)2 NH4 + + Fe3+ + 2SO42-

    4. Солите се означават още според катиона или аниона в състава им. Например: NaCl, Na2CO3 – натриеви соли, CaSO4, CaCO3 – калциеви соли и т.н. или NaCl, BaCl2 – хлориди, CaSO4, Na2SO4 – сулфати и т.н.

Химичен състав и строеж

Солите са голям клас химични съединения с разнообразен състав. Те се изграждат от йони на елементи с метални свойства или сложни електроположителни йони (NH4 +) и различни по вид аниони: прости аниони на безкислородни киселини (Cl-, S2-, F- и др.), оксоаниони (SO42- , NO3- , CO32- и др.) сложни йони, включващи в състава си водородни и хидроксидни йони (HCO3- , H2PO4-, Pb(OH)+ и др.), комплексни йони ([Fe(CN)6]3-, [Cu(NH3)4]2+, [Co(H2O)6]3+ и др.).

Химичните връзки са йонни и те са твърди вещества с йонна кристална решетка – например NaCl, KNO3, NH4Cl и др. само при някои d- и f-елементи химичните връзки са силно полярни ковалентни и солите са молекулни съединения. Някои от тях при обикновени условия са течни като SnCl4 и TiCl4.

Алумосиликатите са известни като високомолекулни съединения.

О Si О Al Si O …

Химичните връзки Si – O и Al – O са също ковалентни.

При хидрогенсолите и при основните соли връзките са йонни и ковалентни. При комплексните съединения връзките са йонни, ковалентни и донорно-акцепторни.

Номенклатура на солите

Солите носят названията на оксокиселините и на безкислородните киселини, от които се разглеждат като произлезли. За солите на безкислородните киселини се добавя окончанието –ид. За солите на оксокиселините – окончанията –ит или –ат. Основните соли се означават с хидрокси-, а хидрогенсолите с хидроген-.

KCl – калиев хлорид, KClO3калиев хлорит,

FeCl2железен(II)хлорид (ферохлорид),

KHCO3калиев хидрогенкарбонат,

NaH2PO4натриев дихидрогенфосфат,

Mg(OH)NO3магнезиев хидроксинитрат,

Na2 [PtCl6 ] – натриев хексахлорплатинат(IV).

разпространение

Солите са от най-разпространените в природата химични съединения. Карбонатите изграждат скални масиви от варовик, доломит и мрамор. Сулфидите образуват находища от руди на медта, цинка, оловото, желязото и др. минералите, особено силикатните, изграждат земната кора. Разтворени, солите се съдържат в морската и природните води. Някои соли като магнезиев хидрогенкарбонат (Mg(HCO3)2 и калциев хидрогенкарбонат Ca(HCO3)2 съществуват само във воден разтвор(твърдите води).



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница