Уважаема г-жо цачева



Дата01.01.2018
Размер24.54 Kb.
#39218
О Т Г О В О Р

на въпроси на народните представители Антон Кутев, Петър Мутафчиев и Михаил Михайлов относно реставрацията на паметника на Руския император Александър II - Цар Освободител, намиращ се на площад „Народно събрание” в гр.София.


УВАЖАЕМА Г-ЖО ЦАЧЕВА,

УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ КУТЕВ, МУТАФЧИЕВ И МИХАЙЛОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
Паметникът на Цар Освободител на пл. „Народно събрание” в гр.София притежава статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение”. Той попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност „Зона на исторически развилия се обществен градски център”.

През 2007 г., във връзка с очевидната необходимост от започване на реставрационни работи, Столична община внася проект за съгласуване в тогавашния Национален институт за паметниците на културата. Основание за това е ал. 2 на чл. 17 от Наредбата за именуване и преименуване на общински обекти и за паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на Софийската община. По внесеният проект институтът дава конкретни указания. През 2010 г. са съгласувани и одобрени проекти. През м. април на 2011 г. е издадено Разрешение за строеж. Работите по паметника започнаха в края на м. август т. г. Средствата са осигурени от руската хуманитарна организация „Поколение”. Реставрацията е свързана и с предстоящото честване на 135-годишнината от Освобождението на България.

Министерството на културата не е възложител на проекта и страна по договора за реставрация. Договорът е подписан между Камарата на строителите в България и фирма „Софийски строител”. При осъществяване на своите методически функции Министерството констатира, че в процеса на проектиране са извършени редица специализирани проучвания и лабораторни изследвания от Научно- изследователски институт по строителни материали, Национален археологически институт и музей към БАН, Центъра за научни изследвания и проектиране при Университета по архитектура, строителство и геодезия, Институт по обща и неорганична химия и Института по металознание, съоръжения и технологии към БАН. В изготвянето на проекта и неговото изпълнение участват опитни български и руски реставратори. В този смисъл може да се твърди, че експертността при провеждането на всички дейности, свързани с реставрацията на паметника, е осигурена.

Оперативният контрол на извършващите се работи се осъществява от строителния надзор, в който са включени и експерти по естеството на реставрацията. В Министерството на културата е постъпило писмо от Камарата на строителите в България, като Възложител на обекта, с искане за назначаване на експертна комисия във връзка с наложило се изпълнение на допълнителни видове работи. От текста на писмото се разбира, че е необходима актуализация на проектите, които да се съгласуват и одобрят по съответния ред. Независимо от това предстои да определя състава и назнача тази комисия в съответствие с компетенциите на Министерството на културата.



Междувременно г-жа Йорданка Фандъкова – кмет на Столична община, се обърна към Началника на Дирекция за национален строителен контрол г-жа Милка Гечева с молба да бъде извършена проверка за изпълнението на строителните и консервационно-реставрационни дейности на историческата и художествената културна ценност.
Като имам предвид големия обществен и професионален интерес и описаните обстоятелства Ви уверявам, че компетентните институции се отнасят с необходимата отговорност и респект към опазването на това значимо произведение на европейското изкуство и важен символ за страната.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница