Уважаеми колеги, госпожи и господа



Дата28.10.2017
Размер120.56 Kb.
#33391
О Т Ч Е Т Е Н Д О К Л А Д

ЗА ДЕЙНОСТТА НА АДВОКАТСКИЯ СЪВЕТ

НА АДВОКАТСКА КОЛЕГИЯ ГРАД ДОБРИЧ

ЗА 2016 ГОДИНА


УВАЖАЕМИ ГОСТИ,

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ, ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,


Позволете ми да ви приветствам с „добре дошли” на редовното общо събрание на Адвокатска колегия Добрич.

Днес ще отчетем резултатите от работата на Адвокатския съвет за първата година от неговия тригодишен мандат.


ЧИСЛЕНОСТ НА АДВОКАТИТЕ В АДВОКАТСКА

КОЛЕГИЯ Д О Б Р И Ч


Към 31.12.2016 г. броя на адвокатите в АК Добрич е 194. От тях 92 жени, 102 мъже. В тази обща бройка са включени 4 мл.адвокати - 3 жени и 1 мъж. Към 31.12.2015 г. броя на адвокатите в АК Добрич е 188. От тях – 99 са мъже, а 89 са жени.

Запазва се тенденцията от последните години броят на адвокатите в град Добрич да нараства, макар и не с темповете, с които това е ставало в периода 2001-2004 година.

По районни съдилища от Добрички съдебен район, са както следва:
ДОБРИЧ - 163, от които 4 мл.адвокати

БАЛЧИК - 9

КАВАРНА - 11

ГЕН.ТОШЕВО - 3

ТЕРВЕЛ - 7

ШАБЛА - 1


През годината са вписани нови 14 адвокати , от тях 3 са мл.адвокати.

В Добрич – 12 адвокати и 2 мл.адвокат

В Каварна – 1 мл.адвокат

В Тервел - 1 адвокат

През годината от АК Добрич са отписани по тяхна молба 8 адвокати , 2 починали, и 4 адвокати временно са преустановили упражняването на адвокатската професия, от тях трима по болест.
Към 31.12.2014 г. вписаните в АК Добрич адвокати са били 181, към 31.12.2013 г. са били 177, а към 31.12.2012 г. са били 171.

В регистъра на адвокатските дружества, който се води в Адвокатската колегия, има вписани 11 такива дружества, а в регистъра за адвокатските сътрудници са вписани 5 сътрудници. В адвокатския съвет е регистриран и един договор за адвокатско съдружие.

През отчетния период ръководството на колегията се осъществяваше от Адвокатски съвет в състав:

Председател: - Николина Маринова

Зам.председател - Валентин Иванов

Секретар - Ивайла Стефанова

Членове на съвета: Искра Желева, Дарина Колева, Милен Янков и Никола Василев.

Резервни членове – адвокат Валя Йорданова и адвокат Константин Караниколов

Председател на Контролния съвет – адвокат Орлин Боянов

Председател на Дисциплинарния съд – Албена Маркова.


ЗАСЕДАНИЯ НА АДВОКАТСКИЯ СЪВЕТ
И през отчетния период съветът на адвокатската колегия се ръководеше от разпоредбата на чл.88 ал.1 от Закона за адвокатурата и ежемесечно провеждаше редовни заседания, предварително насрочени – последния четвъртък на месеца. През отчетния период бяха провеждани и извънредни заседания. Заседанията протичаха при неограниченост на становищата и времето за тяхното излагане и обосноваване, и независимост при формиране на волята при гласуване. За всяко заседание предварително беше уведомяван председателят на КС, който присъстваше или лично или друг член на съвета.На 6 от проведените извънредни заседания присъства председателят на КС, а на 2 член на съвета. Пропуск в работата на съвета беше несвоевременното уведомяване на председателя на КС за провеждането на заседанията.

За отчетния период са проведени общо 22 броя заседания, от тях 12 редовни и 10 извънредни.

За отчетния период няма нито едно провалено заседание поради липса на кворум. Всички решения са вземани с мнозинство и за периода няма взето решение при хипотезата на чл.88 ал.3, изр.3 – с решаващия глас на председателя на САК.

На заседанията САК е разглеждал въпроси от делегираната му от чл.89 от ЗА компетентност. За всяко заседание е изготвян протокол, който се съхранява в колегията.

И през отчетния период на своите заседания САК разглеждаше жалби срещу адвокати, като техния брой към края на отчетния период е 7.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПРАВНАТА ПОМОЩ ПО ЗПП
Колеги, на всички вас е известно, че от 01.01.2006 г. действа Закон за правната помощ/ЗПП/ и приетите въз основа на него подзаконови нормативни актове. Съгласно чл.89 т.15 от ЗА АС организира правната помощ, като подробно функциите на съвета са уредени в чл.18 от ЗПП. Съгласно чл.8 от ЗПП указанията на НБПП са задължителни за адвокатските съвети. През изминалите години НБПП е издавало такива указания, с които сме се съобразявали и през отчетния период. Смятам, че през отчетния период основния проблем от предходните години относно размерите на адвокатските възнаграждения на особените представители, беше преодолян. През годината, тогава, когато от получените в адвокатската колегия книжа от съответния районен или от окръжния съд, е видно, че възнаграждението на особения представител не е определено в размерите по Н № 1/2004 г.за минималните размери на адвокатските възнаграждения, адвокат не е бил определян, докато не са били представяни доказателства, че възнаграждението е внесено в размерите по Н № 1/2004 г..Категорично мога да кажа, че такива случаи бяха изключително рядко, и то поради това, че при определяне на възнаграждението съдията-докладчик е ползвал неактуализираната Наредба № 1/2004 г..След уведомяване на съда от наша страна, възнаграждението за особен представител е било довнасяно до съответния по Наредбата размер, след което е бил определян и адвокат за осъществяване на особенно представителство по граждански дела. Както ви е известно през 2015 г. сключихме договор с „Бисофт” ЕООД Пловдив за интеграция за обновление на софтуерна система „Служебни защити”, която позволяваше размяна на книжа по правната помощ със съдебните деловодства от Добрички съдебен район по електронен път. Още в началото програмата стартира успешно, и през настоящия отчетен период проблеми , свързани с нейното функциониране не възникнаха.

За отчетния период в АК Добрич са постъпили общо 819 искания за осъществяване на служебни защити и особени представителства. От тях 253 са исканията по досъдебни производства, от които по чл.343б НК– 18; по чл.343в НК– 13; по чл.279 ал.1 от НК – 35; по 234в от НК – 27; по 198 НК – 7; по 183 от НК – 7; по 199 НК – 5; по чл.115 НК – 3; по 152 НК – 7; по чл.195 от НК – 40; 84 искания по бързи досъдебни производства, 312 по съдебни наказателни производства, от тях по Закона за здравето 163; по чл.306 от НПК – 42; 2 по ЗЕЕЗА, 10 по ЗПИИРКОРНФС, по едно сл.дело, 2 търговски дела, 2 административни дела и 165 по граждански дела, в тази бройка са и исканията по изп.дела.

За сравнение през 2015 г. в АК Добрич са постъпили общо 764 искания за осъществяване на служебни защити и особени представителства. От тях 592 са били исканията по досъдебни и съдебни наказателни производства. Исканията за осъществяване на особени представителства са 164, и 8 по изпълнителни дела. За сравнение за предходната 2014 г. исканията за особени представителства са били 103.

За сравнение през 2014 г. общо исканията са били 792; през 2013 г. те са били 920; през 2012 г. 968; през 2011 г.1120;, през 2010 г. – 1081. Както се вижда от справката , обърната е тенденцията за намаляване на исканията за предоставянето на правната помощ, като увеличението е при наказателните дела – с 58 спрямо 2015 година. Броят на гражданските дела се е запазил. Едновременно с това се повишават изискванията от страна на Националното бюро за правна помощ/ НБПП/ относно качеството на предоставената правна помощ. НБПП в последната година стриктно следеше дали отчетите са по одобрения от него образец, както и дали се придружават от книжата, удостоверяващи завършване на съответната фаза – досъдебна или съдебна, както и книжата, удостоверяващи участието на адвоката в съответните процесуално-следствени действия . И през отчетния период НБПП следеше за стриктно спазване на приетите на основание чл.8 т.1 и т. 6 от Закона за правната помощ/ЗПП/ наръчници със задължителни правила и указания по прилагането на ЗПП и Наредбата за заплащане на правната помощ от служебните защитници и особените представители.Както ви е известно, наръчниците бяха публикувани в Адвокатски преглед, кн.7/2015 г. и са предназначени за служебните защитници и особените представители, адвокатските съвети, прокурора и разследващите органи, както и за съдилищата. Макар и много рядко, се случваше в АК Добрич да постъпят искания за определяне на особени представители без да е внесено адвокатско възнаграждение, или е било внесено в непълен размер. В такива случаи АС е отказвал определянето на особени представители, докато не се представят доказателства за внесено възнаграждение или доказателства за довнасяне на такова, до пълния размер. За съжаление, и през отчетния период имаше адвокати, които не се съобразяваха със сроковете, определени в указанията на НБПП за представяне на отчетите си. Въпреки това АС не върна нито един отчет, а изготвяше становища към отчетите и ги изпращаше в НБПП. Нямаме информация в АС дали НПББ връща на адвокатите такива просрочени отчети. Много малко са върнатите в АС отчети поради други пропуски в тях.

Адвокатите, вписани в Националния регистър на служебните защитници, който се води от НБПП към края на отчетния период са 111, от тях дежурни адвокати – 65, за 2015 г. са били 106, а вписаните дежурните адвокати са 62. За сравнение през 2014 г. служебните защитници са били 100, от тях дежурните 58; през 2013 г. служебните защитници са били 98, на дежурните е 54; за 2012 г. броят на служебните защитници е 100, от тях дежурните 45; през 2011 г. служебните защитници са били 90, а дежурните -42; през 2010 г. служебните защитници са били 87, а дежурните -39. Тенденцията през последните години е увеличаване броя на служебните защитници, макар и с по-ниски темпове, от темповете, с които се увеличават вписаните дежурните адвокати.

По градове, заявилите да бъдат служебни защитници, са както следва:


Добрич – 87, от тях 49 дежурни

Балчик - 6 , от тях 6 дежурни

Ген.Тошево- 4, от тях 3 дежурни

Каварна – 8, от тях 2 дежурни

Тервел – 6, от тях 5 дежурни
Част от адвокатите от град Добрич са заявили желание да осъществяват правна помощ в другите градове от Добричкия съдебен район. Така за Балчик броя им е 24, за Ген.Тошево- 27, за Каварна – 20, за Тервел – 21, забелязва се леко увеличение на броя на тези адвокати, сравнено с предходната година.

През 2016 г. АС е обработил и изпратил със становища в НПББ общо 608 отчета по наказателни, административни и граждански дела.

За сравнение през 2015г. АС е обработил и изпратил със становища в НБПП общо 650 броя отчета, по наказателни, административно-наказателни, административни и граждански дела. От числата е видно, че през отчетния период отчетите са с 42 по – малко.

Справка – брой искания по инстанции:


Административен съд Добрич – 2; ОД МВР Добрич – 22; Първо РУ Добрич – 62 срещу 82 за 2015 г.; Второ РУ Добрич – 84 срещу 68 за 2015 г.; Граничен полицейски участък Ген.Тошево –32, срещу 43 за 2015 г; Окръжен следствен отдел към Добричка окръжна прокуратура – 5; Окръжен съд Добрич – 51, срещу 25 за 2015 г.; РС Добрич -271 срещу 280 за 2015 г.; РС Балчик – 50, срещу 62 за 2015 г.; РС Ген.Тошево – 32 срещу 31 за 2015 г.; РС Каварна – 36 срещу 20 за 2015 г.; РС Тервел –37 срещу 19 за 2015 г.; ОП Добрич – 1; РУ Албена – 10 срещу 18 за 2015 г.; РУ Балчик – 26 срещу 19 за 2015 г.; РУ Ген.Тошево –26 срещу 17 за 2015 г.; РУ Каварна – 38 срещу 32 за 2015 г.; РУ Тервел – 25 срещу 8 за 2015 г.; РУ Шабла – 7 срещу 6 за 2015 г.; Апелативен съд Варна – 1; РС Варна -1.
Справка – брой искания по градове:
КК”Албена” – 10; Балчик-76; Ген.Тошево- 90; Добрич – 498; Каварна – 74; Тервел – 62; Шабла – 7, Варна – 2. Числата сочат на значително увеличение на исканията спрямо 2015 г. за Каварна и Тервел.
И през отчетния период остана стария проблем от години, а именно допускане на правна помощ от съда още с разпореждане за предаване на съд, без преди това съдът да се е убедил, че лицето ще желае предоставяне на такава, и че няма да се яви в с.з. с договорен адвокат. Това най-често са случаите, в които съдът е насрочил предварително изслушване по реда на чл.370 от НПК. Мотивирано сме отказвали определяне на адвокат в такива случаи. В някои случаи обаче сме определяли, като сме се ръководили единствено и само от интересите на колегите.

И през отчетния период продължихме практиката дежурните адвокати за град Добрич да са разпределени по десетдневки, с периодично разместване. Исканията на органите, ръководещи процесуално-следствените действия през първото десетдевие се отправяха към адв. Никола Василев и той определяше дежурен адвокат , тогава , когато са налице условията за това. За второто десетдневие отговаряше адв.Милен Янков, а за третото – адв.Н.Маринова. За Балчик отговаряше адв.Валентин Иванов, за Ген.Тошево- адв.Дарина Колева, за Тервел – адв.Ивайла Стефанова и за Каварна – адв.Искра Желева.

През отчетния период АС два пъти в месеца заверяваше отчети на адвокатите и ги изпращаше с изготвени становища за размерите на дължимите възнаграждения до НБПП. Нито един отчет не е бил изпратен с отказ за заплащане на възнаграждение, каквото правомощие има АС. Държа да отбележа, че размерите на възнагражденията, предлагани от АС на НБПП са били винаги в максималните, предвидени в Наредбата за заплащане на правната помощ размери.
ПОМОЩИ, БЛАГОТВОРИТЕЛНОСТ, СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА
При приемане на бюджета за 2015 г. Общото събрание е гласувало 1500 лева за отпускане на помощи на нуждаещи се колеги. От тази сума бяха отпуснати 550 лева за адв.Иван Козовски , за адв.Валерий Станчев – 450 и 400 лева за адвокат Живко Жеков.

През годината АС не е бил сезиран с искане за отпускане на помощ от колеги адвокати.

В бюджета за 2015 г. са били заложени за благотворителност 2000 лева. Сумата не беше изразходена.

През отчетния период, съвместно с АК Силистра отпразнувахме Деня на Конституцията и юриста в КК „Св.св.Константин и Елена” Варна. И през 2016 г. преди официалната вечеря се проведе станалата вече традиционна футболна среща между адвокати и съдии.

На 22.11.2016 г. АС организира честване Деня на адвоката във „Вила ди полета” Добрич, а на 21.12.2016 г. АС организира коледно тържество в ресторант в градския парк.

АС е уведомявал колегите за тези мероприятия чрез поставяне на обяви на таблото на АК в сградата на съдебната палата, в офиса на колегията, на сайта, и със съобщения, изпращани на електронна поща на всеки един от колегите, който е предоставил такава.

ДИСЦИПИЛИНАРНА ДЕЙНОСТ
През отчетния период САК приключи останала от предходната година дисциплинарна преписка, образувана по жалба на адв.Мариана Василева срещу съдии от ГТРС. Решението, с което преписката беше прекратена, беше потвърдено от Висшия адвокатски съвет. През 2016 г. в колегията са постъпили 5 нови жалби срещу колеги адвокати. По три от тях са били взети решения за отказ да се образуват дисциплинарни производства. Едно от решенията е обжалвано пред Висшия адвокатски съвет, който го е потвърдил. Две от решенията не са били обжалвани и са влезли в сила. По две от жалбите дисциплинарните преписки не са приключили към 31.12.2016 г.. Има образувана служебно дисциплинарна преписка срещу адвокат за нарушение на разпоредбата на чл.49 ал.1 от Закона за адвокатурата – неплащане на чл.внос. По нея е взето решение за образуване на дисциплинарно дело, предстои внасяне на обвинение в дисциплинарния съд.

В сравнение с предходния отчетен период няма увеличение на жалбите срещу адвокати.

Като пропуск в работата на АС отчитаме, че все още проявяваме изключителна толерантност към колегите, които нарушават разпоредбата на чл.49 ал.1 от ЗА – ежемесечно заплащане на членски внос.

През периода не сме били уведомявани за това, лица които не са адвокати, да извършват адвокатска дейност, нито сме били сезирани за решаване на спорове между адвокати.


БЮДЖЕТ И ИМУЩЕСТВО НА КОЛЕГИЯТА
Бюджета на съвета на колегията е приет от редовното общо събрание, проведено на 30.01.2016 година. Според приетия бюджет приходите на колегията се формират от членски внос, встъпителни вноски от новоприети в колегията адвокати и от получените от НБПП средства на основание чл.19 Закона за правната помощ. Заложените приходи са в размер на 44500.00, разходи в размер на 40000.00

Изпълнението на бюджета през отчетния период е както следва: приходи в размер на 76946.00 лв, извършени разходи в размер на 32 338.00 лева.

Анализът на изпълнението на бюджета за 2016 година сочи като цяло преизпълнение на приходната част, и икономия на средства в разходната част, макар и не особено значителна. Като цяло през 2016 година приходите надвишават разходите, което в абсолютна сума е 44608.00 лева.

По подробна информация ще получите от доклада на председателя на Контролния съвет. И през този отчетен период няма как да отминем въпроса с изпълнението на задължението по чл.49 ал.1 от ЗА. Задължение на адвоката е ежемесечно да заплаща дължимите вноски към Адвокатския съвет и към Висшия адвокатски съвет. Към края на отчетния период АК не дължи вноски към Висшия адвокатски съвет , или имаме изпълнение 100 %.

На 11.12.2015 година беше проведено извънредно общо събрание на АК Добрич с една единствена точка от дневния ред: разглеждане на оферти-предложения за замяна на недвижимия ни имот, находящ се на ул.”Любен Каравелов” № 11 с други недвижими имоти. Беше приета офертата на СД”Възход – Арньо-Апостолов и Лазаров” Добрич. На 16.03.2016 г. беше сключен договора за замяна на имоти, по силата на който АК Добрич стана собственик на имот, находящ се в гр.Добрич, ул.”Максим Горки” № 8. Към настоящия момент два от офисите в имота се отдават под наем, има четири свободни офиса, за които се търсят наематели. За уравняване на дяловете АК Добрич получи и 25000.00 лева.

ОБУЧЕНИЕ И КВАЛИФИКАЦИЯ


АС има задължение да ръководи и осъществява дейност за повишаване професионалната квалификация на адвокатите, съгласно чл.89 т.11 от ЗА. В изпълнение на това задължение през отчетния период АС, съвместно с Центъра за обучение на адвокати „Кръстю Цончев” организира семинари, както следва :



  1. На 16.04.2016 г. в к.к. „Св.св. Константин и Елена”, на тема „Правни проблеми пред прилагането на ЗОДОВ”, с лектор: съдия Николай Ангелов.

  2. На 02.07.2016 г. в х-л „Вила ди Полета”, на тема „Закон за устройство на територията”, „Вещни права по ЗУТ“, „Актуални въпроси на сделките с реални части от поземлени имоти по ЗУТ. Проблеми на отразяването им в кадастралната карта“, „Актуални въпроси  по прилагането на ЗУТ и ЗКИР“, „Устройство на територията и кадастъра – последни изменения и допълнения в ЗУТ и ЗКИР“, „Вещноправни проблеми, свързани с урегулирането на недвижими имоти – действие на уличнорегулационен и дворищно регулационен план по отменената нормативна уредба. Отпадане на отчуждителното действие на дворищнорегулационен план. Урегулиране по ЗУТ, кадастър“ с лектор: адвокат Евгения Дашина – САК.

  3. На 08 и 09.10.2016 г. в СОК „Камчия”, на тема „Данъчни въпроси във връзка с дейността на адвокатските дружества, адвокатските сдружения и самостоятелно практикуващите адвокати“ с лектор: адв. Тодор Табаков, САК.

На тема “ТР № 4/2014, ОСГК; ТР № 8/2014 г. Способи за придобиване право на собственост. Защита на правото на собственост “ с лектор: съдия Теодора Гроздева, ВКС.

4. На 26.11.2016 г. в х-л „Вила ди Полета” на тема „Пенсионно и осигурително право” с лектор: адвокат Наско Станев – ВАК.

Интересът от страна на колегите към семинарите през отчетния период бележи ръст в сравнение с предходни години. Това най-вероятно се дължи на интересните теми и добрите лектори, които осигурява Центъра за обучение на адвокати „Кръстю Цончев”, както и желанието за повишаване на квалификацията от страна на колегите.
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Това свършихме в първата година от нашия тригодишен мандат. Направеното не беше малко, но смятаме, че винаги може да се направи повече, в каквато насока ще работим през втората година от мандата ни.

От името на Адвокатския съвет и от мое име пожелавам здраве и професионални успехи на всички колеги.




ПРЕДСЕДАТЕЛ АС ДОБРИЧ:
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница