Васил левски” учебна дисциплина



страница1/10
Дата19.06.2023
Размер143.5 Kb.
#118095
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
ЕЛЕКТРОННА ТЪРГОВИЯ - ИНТЕРНЕТ БАНКИРАНЕ - ГОТОВО
Свързани:
Distr sistema

Н АЦИОНАЛЕН ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ
ВАСИЛ ЛЕВСКИ”



УЧЕБНА ДИСЦИПЛИНА


ЕЛЕКТРОННА ТЪРГОВИЯ“


КУРСОВ ПРОЕКТ НА ТЕМА:


ИНТЕРНЕТ БАНКИРАНЕ“

Разработил: Васил Любомиров Величков


V-ти курс, ІІ-ри семестър
Специалност: „Стопанско управление“
Факултетен номер: 1176804
Проверил: Проф.д-р Т.Трифонов
ВЕЛИКО ТЪРНОВО
2018 г.
Съдържание

1. Увод
2. Кратка история на онлайн банкирането


3. Онлайн банкирането – същност и особености
4. Онлайн банкови обслужвания
5. Системи за разплащане
5.1 Видове системи за разплащане
5.2 Изисквания към системите за разплащане
6. Канали за комуникация
7. Предимства и недостатъци на онлайн банкирането
7.1 Предимства
7.2 Недостатъци
8. Сигурност на електронните разплащания в Интернет
8.1 Online измамници
8.2 Методи за сигурност при ползване на Интернет банкиране
9. Онлайн банкирането в България
10. Тенденции в пазара на онлайн банкирането
11. Заключение
12. Използвана литература

  1. Увод

Предизвикателството на новото хилядолетие за глобализация на световната икономика и бързото развитие на информационните технологии в края на века е свързано с широко навлизане на електронни средства за комуникации във всички обществени сфери. Публичните мрежи, като Интернет, са достъпни и позволяват бърз и евтин обмен на информация независимо от нейния обем и разстоянията.
В развитите в стопанско и технологично отношение общества като Северна Америка, Азия и Европа все повече се използват електронни средства за сключване на договори и парични разплащания и автоматичен обмен на бизнес документация. Много от сферите на човешката дейност, и в частност икономиката, са свързани с използване на различни документи и гарантиране цялостност и достоверност на данните в тях за всяка от участващите в обмена на информация страни.
Документите обикновено се подписват и се отбелязва датата. Към тях може да има изискване за защита от разгласяване, нотариална или свидетелска заверка, регистрация или лицензиране. До масовото навлизане на информационните технологии в обществения живот, безопасността на считаната за важна информация се е осигурявала основно с помощна на физически и административни мерки. В момента, в който използването на информационните системи стана жизнено необходимо за воденето на много дела, възникна и потребността предаваната по електронен път информация да изпълнява ролята, която традиционно се е изпълнявала от книжните документи.
С появата и разпространението на средствата за автоматизирана обработка на данните и компютрите се появява и потребността от използване на автоматизирани средства за защита на файловете. Съответните операции, които преди са се изпълнявали при обработката на хартиените, сега трябва да се изпълняват и с документите, съществуващи в електронен вид. Но този тип документи имат някой различни, особени свойства, които правят задачата за прилагане към тях на изброените операции малко по-сложна:
1) В повечето случай е сравнително лесно да се различат оригиналните хартиени документи от техните ксерокопия. За разлика от тях, електронните документи представляват просто последователност от битове и за това няма никаква разлика между оригинала и неговото копие.
2) Изменението на хартиените документи оставя следи от физическо въздействие върху тях. Изменението на битове в паметта на компютъра или в потока на предаваните данни не оставя никакви физически отпечатъци.
3) Процесът заверяване на хартиените документи се заключава във физическите им характеристики – индивидуален почерк, подпис или печат. Потвърждаването на автентичността на електронните документи трябва да се базира на някакви вътрешни доказателства, заключени в самата получавана информация.
През 21 век все по-широката употреба на Интернет и електронните приложения и услуги, като основни средства за осъществяване на бизнес дейности и контакти, във всички сектори на обществения живот засилва преходът от индустриална към глобална цифрова икономика. Компаниите все по-широко използват Интернет като основно средство за делови комуникации и за осъществяване на своя бизнес. Днес глобалната мрежа е най-предпочитаният способ за взаимодействие на различни организации и фирми чрез средства и технологии, които са в максимална степен съобразени с изискванията на отделните бизнес процеси. Развитието на информационните технологии дава своето отражение и върху сферата на банковите услуги. От една страна информационните технологии спомагат за намаляването на разходите за управление на информацията (събиране, съхранение, обработване и предаване) при банковите операции. Това се постига чрез заместването на традиционните методи с автоматизирани. От друга страна се променят начините за достъп на клиентите до банковите услуги и продукти - достъпът се осъществява чрез автоматизирани канали - т. нар. отдалечено банкиране или електронно/онлайн банкиране. Именно това налага и все по-силното преминаване на банките от нормален тип банкиране към електронно банкиране, с цел да задоволят нарастващите нужди на потребителите от мобилност и бързина на обслужване.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница