Вид на урока: Урок за нови знания Тема на урока: Гласни звукове. Ударение Цели на урока: Актуализиране на знанията за гласните звукове



Дата10.05.2024
Размер297.93 Kb.
#121208
ТипУрок
план- конспект БЕЛ за нови знания
Свързани:
Роджър Федерер - Рене Щауфер - 4eti.me

План- конспект по „ Български език“, II – ри клас
Съставил- Грациела Иванова Иванова
Учебник: Български език и литература за 2.клас
Издателство: „Просвета“
Автори: Румяна Танкова, Екатерина Чернева, Ваня Иванова
Вид на урока: Урок за нови знания
Тема на урока: Гласни звукове. Ударение
Цели на урока:

  • Актуализиране на знанията за гласните звукове

  • Усъвършенстване и затвърдяване на знанията за гласните звукове и противопоставянето им на тесни и широки, ударени и неударени;

  • Показване лексикална съчетаемост на думите с оглед на тяхното значение

  • самостоятелно четене на текст с правилно поставяне на ударения

Очаквани резултати:

  • Да се затвърдят и обогатят знанията и уменията на учениците за проверка на ударена сричка

  • Разграничава ударена от неударена гласна и знака за ударение;

  • Разграничава думите с ударение от думите без ударение

Форми:

  • Общокласна и индивидуална работа

Средства:

  • Учебник;

  • Тетрадка за работа в клас;

  • Онлайн правописен речник https://slovored.com/


Основни понятия:
Гласен звук и ударение

Ход на урока:



Дидактически задачи

Дейност на учителя

Дейност на ученика

Организация на класа за работа

-Добро утро, ученици!
Надявам се, че всички сте добре и сте готови за работа.
Учителят прави проверка на присъстващи и отсъстващи ученици

-Добро утро, госпожо!

Учениците да подготвили учебниците си и тетрадките за работа в клас.



Актуализация на опорни знания от минал път.

Насочвам учениците да отворят учебниците си на страница 16.
Преди да започнем с днешната тема, нека си припомним какви видове гласни звукове познаваме и какви са двойките гласни.

След това давам кратко обяснение какво е ударението и къде се поставя то. Записват заглавието в тетрадките за работа в клас и им диктувам определението за ударение.





Учениците отговарят с вдигане на ръка.


Учениците записват определението в тетрадките си.



Основна част

След като сме дали определение за ударението и къде се поставя то насочвам вниманието на учениците към упражнение 1 в учебника. В това упражнение трябва да запишат двойките гласни в разбъркан ред и да ги изговорят.
При приключване на това упражнение, насочвам вниманието на учениците към следващото в което трябва да напишат пропуснатите гласни и да препишат думите. Тук оставям учениците сами да изпълнят тази задача. След като са готови с изпълнението на това упражнение правим проверка, като за всяка дума избирам различен ученик, който да посочи какво е написал на мястото на капката и да каже дума за проверка с която да проверим дали е записал правилната гласна на празното.

След като приключим с това упражнение, насочвам учениците към упражнение 3. Там правим актуализация с предишен урок, който е правописен речник. В упражнение 3 са дадени букви хитруши и трябва да определим кои са те и защо се крият. Започвам с въпроса къде можем да намерим думи, които нямат сродни думи?


Когато учениците отговорят на въпроса отварям онлайн правописен речник и проверяваме думите от упражнението, а след това те ги записват в тетрадките си правилно.


След приключване на упражнение 3 преминаваме към следващото, в което трябва да изговаряме по- силно сричките с поставено ударение.
След това продължаваме с останалата част от упражнението, където трябва да определим кои са ударените срички в останалите имена.
Насочвам вниманието на учениците към упражнение 5, като първо аз прочитам текста с правилните ударения, а после ги оставям самостоятелно да препишат текста и да поставят ударенията.

След като приключат правим проверка дали са ме слушали внимателно докато аз чета и ако са слушали внимателно, ще са поставили ударенията на правилните места.


Упражнение 6 и 7 съм предвидила за устна работа. В упражнение 6 трябва да се свържат ударените срички и да открием кои думи се получават.


В упражнение 7 трябва да отговорим на въпроса: „ Защо майката не разбира съобщението?“ Започваме с прочит на съобщението, след което търсим причина за неразбирането на майката.





Учениците записват двойките гласни звуци в тетрадките си, а след това ги изговарят и определят кои са тесни, и кои са широки.
Учениците записват в тетрадките си думите с пропуснатите гласни.

Учениците отговарят с вдигане на ръка.


Учениците отговарят с вдигане на ръка.
Учениците записват в тетрадките си правилно думите от упражнението.

Учениците изговарят думите в упражнението, като по- силно казват сричките с ударението.


Учениците заедно с моя помощ отговарят с вдигане на ръка.


Учениците преписват текста и поставят ударенията в него.


Учениците четат текста с вдигане на ръка.


Учениците отговарят с вдигане на ръка.


Учениците коментират съобщението с вдигане на ръка.

Обобщение. Домашна работа.

Заедно с учениците обобщаваме наученото през часът.
Поставям оценка на класа спрямо участието на учениците по време на часът (дали са взимали участие, дали са възприели новото знание и върху работа и старанието им върху поставените упражнения).

Учениците са доволни от положителната оценка за учебния час.

Приложение:


Учебник






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница