Военна академия „георги стойков раковски“



Дата17.10.2018
Размер58.1 Kb.
#90394



ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ“




РЕЦЕНЗИЯ

от доцент д-р Румяна Илиева Карева,

Военна академия „Георги Стойков Раковски“

на дисертационния труд на Георги Стоянов Карастоянов

на тема „Индивидуални различия при вземане на решение“,

представен за придобиване на научната степен „доктор на науките“

в област на висшето образование 3. Социални, стопански и правни науки, професионално направление 3.2. Психология
(Военна психология)

София, 2017 г.




  1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем

Вземането на решение е необходимост, с която човек се среща всекидневно и често представлява изпитание, чиито резултати могат да окажат значително въздействие, като формират насоки в неговия живот. Самият процес на вземане на решение се повлиява от множество фактори, чието изследване привлича интереса на учени от различни научни области. Въпреки постиженията в това направление поради значението на процеса на вземане на решение темата продължава да носи предизвикателството на актуален и значим научен проблем.

Представеният за защита труд доказва актуалността и значимостта на научния проблем както в структурно отношение, така и чрез получените резултати. Темата е разгърната в три части, следвайки модела „теоретичен обзор на основните модели за вземане на решение – обосноваване на ролята на индивидуалните различия в процеса с акцент върху индивидуалния стил на вземане на решение – взаимовръзки между регулацията на поведението и индивидуалния стил за вземане на решение“. Анализът и интерпретацията на получените резултати са представени във втора и трета част на дисертационния труд.




  1. Обща характеристика и структура на дисертационния труд

Дисертационният труд представя резултатите от обхватно изследване – изследвани са общо 688 лица с методи, групирани в 4 батерии. В извадката са обхванати представители на различни групи – учители, офицери, директори на училища, банкови чиновници и студенти. Изследването е проведено на два етапа в периода 2014 – 2017 г.

Този тип изследвания допринасят за обогатяване на научните знания в областта чрез получаване на емпирични доказателства, например че стилът на вземане на решение не е идентичен с когнитивния стил, нито е негово подмножество. Стиловете на вземане на решение не се изчерпват само с когнитивната преработка, а са свързани с психичната регулация на поведението, обусловена от индивидуалните различия в удовлетворяването на хедонистичния мотив, потребността от контрол (управление на стреса) и потребността от свързаност.

Текстът на дисертационния труд е организиран във въведение, три части, заключение и списък на източниците (общо 259, по-голямата част от които на английски език).

Въведението акцентира на проблемността на избраната тема, както и на нейната актуалност и значимост. Формулирани са основната цел, научните задачи и работната хипотеза на изследването. Представени са също така инструментариумът и обхватът на изследването.

Част първа „Еволюция на моделите за вземане на решение“ съдържа таксономия на теоретичните модели, описани като модели на нормативната (перфектната) рационалност, ограничената рационалност, изкривената рационалност, екологичната рационалност и дуалната рационалност. Предложен е критичен прочит на резултатите от тяхното приложение.

Част втора „Когнитивен стил и стил на вземане на решение“ разглежда теоретичните постижения в областта на понятията „когнитивен стил“ и „стил на вземане на решения“. Емпирично е изследвана връзката между когнитивния стил и стила на вземане на решения. Установени са статистически значими различия между отделните извадки при различните стилове на вземане на решение. Стойностите са представени в табличен вид, извършен е анализ на получените резултати и на тази основа са интерпретирани основните проблеми, изведени от проведеното емпирично изследване.

Част трета „Саморегулация и стил на вземане на решения“ насочва изследването към разкриване на корелациите между саморегулацията (регулаторния фокус) и стиловете на вземане на решения чрез емпирично изследване.

В представените общи изводи от дисертационното изследване са откроени основните проблемни области в изучаването на индивидуалните различия при вземането на решения, интерпретирани са получените резултати от двуетапното емпирично изследване, изведени са насоки за изследователска работа в областта.

Представена е характеристика на петте стила за вземане на решения (рационален, интуитивен, зависим, спонтанен и избягващ), предложена е авторска дефиниция на стила на вземане на решения, която отчита индивидуалните различия.


  1. Характеристика на научните и научноприложните резултати

В дисертацията е представена концепция за разграничаване на основните стилове на вземане на решение от гледната точка на индивидуалните различия, свързани с когнитивната преработка и регулацията на поведението.

Предложена е оригинална, емпирично верифицирана дефиниция на стила на вземане на решение.

Валидирани са инструменти за изследване на когнитивните стилове и индивидуалните стилове за вземане на решение.

Адаптирани са въпросници за изследване на регулаторния фокус, страха от негативна оценка и потребността от свързаност.

Представени са научни резултати по проблема, свързан с изясняване на разграничаването между интуитивния и спонтанния стил на вземане на решение, които имат обща когнитивна база.


  1. Оценка на научните и научноприложните резултати

Получените научни и научноприложни резултати от проведеното емпирично изследване, анализа и интерпретацията на данните съдържат необходимите теоретични обобщения в търсенето на решение на актуален проблем от областта на психологията, като с това представляват оригинален принос в съвременната наука.


  1. Оценка на публикациите по дисертацията и авторството

За рецензиране са представени пет публикации по темата на дисертационния труд (самостоятелни – 2, в съавторство – 3).

Статиите отговарят на нормативните изисквания за оформянето и представянето на научни публикации в областта на психологията и отразяват процеса на работа по дисертационния труд.




  1. Оценка на автореферата

Авторефератът към дисертационния труд отговаря на изискванията, регламентирани в Правилника за развието на академичния състав във ВА „Г. С. Раковски“ (Приложение 17) както в структурно отношение, така и по отношение на съдържанието – представени са основните елементи на дисертацията, разкрити са резултатите от проведеното изследване.


  1. Критични бележки

Дисертационният труд съдържа научно обобщение върху изследвания актуален и значим проблем. Получените научни и научноприложни резултати са перспективни не само като теоретичен ресурс, но и като инструменти за работа в практиката.

Въпросите и предложенията относно дисертационния труд са обсъждани в работна среда. Нямам критични бележки.




  1. Заключение

Представените за рецензиране дисертационен труд, автореферат и публикации отговарят на нормативните изисквания и възприетите научни критерии за постигнати научни и научноприложни резултати, поради което ще гласувам положително полковник професор Георги Стоянов Карастоянов да придобие научната степен „доктор на науките“ в професионално направление 3.2. Психология (Военна психология).

Дата: Рецензент: …….………………….….



25.05.2017 г. (доц. д-р Румяна Карева)




Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> 4 дни/3 нощувки 14. 04. 2017 17. 04. 2017
2017 -> Бисер Иванов Райнов “подобряване на корпоративното управление чрез изграждане на базисен модел за вътрешен контрол”
2017 -> Синхрон медия” оод
2017 -> за нашият клас. Пътуването ще се проведе от (10. 07) до
2017 -> Средно училище „антон попов”-петрич изпитни програми за определяне на годишна оценка на ученици
2017 -> До (Бенефициент- наименование)
2017 -> Четвърто основно училище “ иван вазов”
2017 -> Айфоны-москва рф +7(967)199-80-08 +7 (903) 558-01-95 (Москва)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница