З а п о в е д № рд 09 – 867 / 02. 08. 2013 г



Дата05.02.2018
Размер54.92 Kb.
#55303

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на образованието и науката



З А П О В Е Д

РД 09 – 867 / 02.08.2013 г.

На основание чл. 25, ал. 4 от Закона за администрацията, във връзка с чл. 13, ал. 1 от Закона за професионалното образование и обучение, чл. 15 от Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и чл. 5, ал. 1 от Наредба № 6 от 2001 г. за разпределение на учебното време за достигане на общообразователния минимум по класове, етапи и степени на образование, при спазване на изискванията на чл. 66, ал. 1 и 2 от Административнопроцесуалния кодекс и във връзка с осъществяване на професионално образование по професията
У Т В Ъ Р Ж Д А В А М

Учебен план за професионално образование по рамкова програма В с придобиване трета степен на професионална квалификация по професия код 541040 „Техник-технолог по експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“, специалност код 5410401 „Eксплоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“ от професионално направление код 541 „Хранителни технологии“, задочна форма на обучение с прием след завършено основно образование съгласно приложението.

Учебният план влиза в сила от учебната 2013/2014 година.

Контрол по изпълнение на заповедта възлагам на Атанаска Тенева – заместник-министър.




ПРОФ. Д-Р АНЕЛИЯ КЛИСАРОВА

Министър на образованието и науката


Приложение

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА



СТЕПЕН НА ОБРАЗОВАНИЕ - средно

СРОК НА ОБУЧЕНИЕ - 4 години

ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ - задочна

ОРГАНИЗАЦИОННА ФОРМА - клас

ВХОДЯЩО ОБРАЗОВАТЕЛНО

РАВНИЩЕ - завършено основно образование


У Ч Е Б Е Н П Л А Н




ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ПО РАМКОВА ПРОГРАМА В

СТЕПЕН НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ - ТРЕТА

Утвърден със Заповед № РД 09 – 867 / 02.08.2013 г.


ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ:

541 „ХРАНИТЕЛНИ ТЕХНОЛОГИИ“

ПРОФЕСИЯ: 541040 „ТЕХНИК-ТЕХНОЛОГ ПО ЕКСПЛОАТАЦИЯ И

ПОДДЪРЖАНЕ НА ХЛАДИЛНА И КЛИМАТИЧНА

ТЕХНИКА В ХРАНИТЕЛНО-ВКУСОВАТА ПРОМИШЛЕНОСТ“



СПЕЦИАЛНОСТ:




5410401 „ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ХЛАДИЛНА

И КЛИМАТИЧНА ТЕХНИКА В ХРАНИТЕЛНО-ВКУСОВАТА

ПРОМИШЛЕНОСТ“


София, 2013 година


І. ГРАФИК НА УЧЕБНИЯ ПРОЦЕС

Учебните занятия и изпитите по учебни предмети се организират в сесии.

Условията и редът за организиране на учебните занятия и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището преди началото на учебната година.

ІІI. ЗАВЪРШВАНЕ И УДОСТОВЕРЯВАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО

ОБРАЗОВАНИЕ

1. Пълният курс на обучение за ІХХІІ клас дава възможност за:



  • придобиване право за явяване на държавни зрелостни изпити за средно образование;

  • придобиване право за явяване на държавни изпити за трета степен на професионална квалификация.

2. Трета степен на професионална квалификация се придобива след успешно завършен ХІІ клас и положени държавни изпити по теория и по практика на професията „Техник-технолог по експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“, специалност „Експлоатация и поддържане на хладилна и климатична техника в хранително-вкусовата промишленост“.

3. Държавните изпити за придобиване на трета степен на професионална квалификация се провеждат по национална изпитна програма, утвърдена от министъра на образованието и науката.

4. Организацията на държавните изпити се определя съгласно Наредба № 3 от 2003 г. за системата за оценяване, утвърдена от министъра на образованието и науката.

5. Придобитата трета степен се удостоверява със свидетелство за професионална квалификация.

6. Съдържанието на документите, удостоверяващи завършено професионално образование, е определено в Наредба № 4 от 2003 г. за документите за системата на народната просвета, утвърдена от министъра на образованието и науката.

ІV. ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ

1. Учебният план е разработен на основание на Закона за народната просвета, Закона за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план, Закона за професионалното образование и обучение и рамкова програма В – вариант В4.

2. Задочната форма на обучение за придобиване на средно образование и трета степен на професионална квалификация включва учебни занятия, самостоятелна подготовка и изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.

3. Учебните занятия включват обзор на учебното съдържание по съответния учебен предмет и насоки за самостоятелна подготовка за изпитите.

4. Изучаваният първи чужд език продължава в ХІ и ХІІ клас като чужд език по професията.

5. Производствената практика се провежда по учебна програма и график, утвърдени от директора на училището в зависимост от конкретните условия и възможностите за организирането й. Учебната програма и графикът се съгласуват с ръководителя на стопанската организация (предприятието), в която се провежда практическото обучение.

6. Учебните часове, предоставени за задължителноизбираема подготовка, се разпределят в училищния учебен план за осигуряване на допълнително обучение по учебни предмети от общообразователната и професионалната подготовка в съответствие с интересите и индивидуалните възможности на учениците и с възможностите на училището.

7. Учебните часове за свободноизбираема подготовка могат да се използват по желание на учениците за изучаване на един или два учебни предмета.



8. Учебните часове, предоставени за задължителноизбираема подготовка и/или за свободноизбираема подготовка в ХІ и ХІІ клас, могат да се използват и за формиране на предприемаческа нагласа и предприемачески умения в учебно предприятие (учебно-тренировъчна фирма, учебна компания или други форми) по желание на учениците и съобразно възможностите на училището.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница