Зоп и законната далавера на властта



Дата07.05.2018
Размер81.69 Kb.
#67659

ЗОП и законната далавера на властта



ЗОП (Законно Опорочаване на Поръчките)
Ваню Кръстев

До 20 декември предстоят поредните промени в Закона за обществени поръчки (ЗОП). Ако някой не се сеща това е онзи закон, при който тръжните процедури се подготвят от и за предварително определени фирми, които ги печелят. Закон при който възложителят винаги е прав, тъй като никой не контролира по същество тръжните задания и няма ефективен контрол върху избора на изпълнител. Закон, при който е невъзможно да се спечели обществена поръчка без да се влезе в някаква корупционна схема, тъй като той и неговото приложение узаконяват корупцията. Закон при който няма политическа воля за наказване на виновните, защото самите партии се финансират от различни обществени поръчки.

Машината около вкарване на промени в ЗОП е много тромава и обикновено под понятието “липса на административен капацитет” трябва да се разбира понятието “липса на акъл”. Затова от браншова организация БАИТ се опитват да компенсират тази липса и услужливо предлагат поредна порция от промени, които да защитават не само ИТ бранша, но и останалите браншове, а с това и общественият интерес. Защо точно бранша на информационните технологии алтруистично подема инициативата за промените и защитава обществения интерес? И то при условие, че ако приеме нещата такива, каквито са и си мълчи за ЗОП, има шанс в резултат на вихрещата се далаверата, да минат повече пари през него (или поне през някои фирми от бранша)? Може би защото ИТ системата на Здравната каса се прави за n-ти път, няколко малки и големи ИТ системи отидоха в коша, а
бранша държи да защити професионалния си имидж
Или пък защото останалите браншове в българската икономика са неорганизирани. Единственият по-добре организиран бранш са строителите, но те са много различни, имат други интереси и по-високо самочувствие, защото бизнесът им е (или беше?) много по-мащабен.

БАИТ не е достатъчно силна, за да наложи своите промени, но това, че ГЕРБ декларира готовност за сериозни промени в ИТ сектора (и преди изборите подписа меморандум за това с браншовите ИТ организации) й дава повод да подеме нова битка за ЗОП, надявайки се поне на 50% успеваемост.

Досега много малко от предложенията на БАИТ за промени в ЗОП са приети, защото има различни интереси и лобита, които не желаят те да се случат. Един от успехите е да се обжалва заданието още на входа (или още с обявлението на обществената поръчка) с цел да не се стига до процедури, при които това да става постфактум. Обжалването да може да бъде направено не само от участниците в поръчката, но и от така наречените заинтересовани лица, т.е. всички закупили документацията по тържната процедура (практически може да бъде всеки). В старият вариант на ЗОП за да станеш заинтересовано лице трябваше да вложиш няколкостотин лева, в закупуване на тази документация (например за електронното правителство тя бе в порядъка на 2000 лв.), а това не бе по силите на много от родните фирми. Сега документите струват 20-30 лв. и обжалването по вход може да става по-лесно.

Другият ефективен начин е поръчката да бъде обжалвана пред Европейската комисия, но и това не всеки може да си го позволи, затова “нормалният” път би трябвало да бъда жалба пред КЗК и на втора инстанция пред ВАС. При този път обаче важи израза



Надежда всяка тука оставете

Той не води до нищо съществено - най-много до забавяне на изпълнението на поръчката и загуба на пари от възложителя. Най-ефективният способ в момента е да се намери силен съюзник и да се принуди възложителят да влезе в преговори и да се “преразпредели баницата”. С други думи силният съюзник натиска този, който всъщност получава рушвета и облагите се делят. Получава се корупция в корупцията (рекурсивна корупция).

Тази, образно казано, забрана за обжалване, заложена в сегашният ЗОП, най-вероятно ще падне на 20 декември (по предложение на Агенцията за обществени поръчки - АОП). Обжалването ще може да бъде правено в административните съдилища и във ВАС на втора инстанция. Това е трябвало да стане още преди две години, когато ЕК е натискала държавата да си промени начините на обжалване, за да не работят фирмите в условията на правен абсурд. Като този да спечелиш обществена поръчка, да започнеш да я изпълняваш, след което да се окаже, че всъщност не си я спечелил и да започнеш да си търсиш загубите по ГПК. Което на чист български език е пращане за зелен хайвер.

Обжалването обаче има и странични ефекти. Обикновено фирмите, които обжалват се в поставят черен списък от съответното ведомство или министерство и те повече не могат и да си мечтаят за спечелване на обществена поръчка. На тях не им остава нищо друго, освен да чакат смяната на властта.



Далаверата по ЗОП може да се изключи чрез неговата промяна

Най-очеизбождащото нещо, което трябва да са промени (подобри) е качеството на тръжните досиета, тъй като семената на корупцията се полагат още в тях (БАИТ е направила предложение за това в новия ЗОП). За да може това да се случи, трябва да бъде заложен постоянен контрол върху тръжните задания от Агенцията за обществени поръчки. Тя трябва да може да обработва и сигнали от участници по поръчките – без за това да има нужда от плащане на такси, спазване на съдебен ред и всички останали тежки процедури.

БАИТ настоява още да се върнат в ЗОП трите валидни оферти преди отваряне на цените (при открита процедура), тъй като това е основното нещо, което ще спре фирмите, пишещи заданията за възложителя да помислят малко и да не ги пишат само за себе си (това е практика, при която възложителят дава на някоя фирма да напише задание, съдържащо система от изисквания, която може да бъде покрита само от въпросната фирма и тя да се окаже единствената годна за неговото изпълнение). Де факто този процес на писане на задания от фирмите не може да бъде спрян, тъй като най-добрите експерти всъщност са част от някоя фирма, а държавните чиновници не могат (в повечето случаи) да ги пишат. Това си проличава от факта, че при определени поръчки техническата част е перфектно разписана за някой конкретен продукт (явно написана от специалист), докато юридическата част е под всяка критика (явно писана от чиновник). Ако се върне правилото за трите валидни оферти (както бе в миналото), вече няма да има мотивация да се правят задания за точно определен продукт на точно определена фирма и ще се отвори пространство за повече участници.

Следващото слабо място в ЗОП, което БАИТ визира е, че критериите за оценка на офертите по обществените поръчки нямат терминологично единство (в различните версии на ЗОП еднакви неща се наричат с различни думи). Затова е нужно ЗОП да разполага със стройна дефиниция на методиката за оценка на офертите. При последните промени на закона такава дефиниция бе създадена и тя изисква съответствие между стойностите на отделните показатели (изразени в цифри) в точно определени граници и тяхната оценка. Така при оценяването бе създаден


коловоз, при който да не може да се мърда
Освен това при оценката на офертите не би трябвало да се допускат показатели, които да са измерими във времето. Именно времето има много висока степен на абстракция и поради това е вратичка за правене на далавери по ЗОП. Например някой печели обществена поръчка като предлага асемблирани компютри с цели 12 години гаранция, друг печели като доставя принтери със шест годишна гаранция (производителят обаче не е и чувал, че някой дава подобни срокове), трети печели с време за доставка един ден и т.н. Затова всички показатели съдържащи време трябва да бъдат дефинирани предварително от възложителя според неговите нужди и само да се преценява дали участниците в търга могат да ги спазят (например да се провери дали са ги спазвали при друг търг).

Друг момент са ограничителните условия за оборот на фирмите. Много от тях нямат големи обороти, но искат да участват в икономическия живот на страната, да изпълняват обществени поръчки и са компетентни за това. Ако те не участват в никога няма да достигнат изискваните обороти. Затова те трябва да кореспондират с обема на обществените поръчки или услуги. Но много често това не е така и в ЗОП не е казано нищо по въпроса. Дори много често изкуствено се завишават стойностите на поръчката, за да се фаворизира определена фирма и за да се откажат масово конкурентите. Но това касае по-скоро поведението на възложителите и би трябвало АОП да регулира тези неща превантивно.

Един от частичните успехи на браншовата ИТ организация около ЗОП е свързан с прецизирането на състава и правилата за работа на комисията в процеса на оценка на офертата. Частичен, защото от БАИТ се опитаха да прокарат много промени, но само малка част от тях минаха. Все пак е успех, че при отварянето на офертите в открити процедури задължително трябва да е налице протокола с техническата оценка, която се съобщава на поканените фирми, след което се отварят ценовите предложения, които също им се съобщават (в стария ЗОП пишеше, че цените се отварят, но изрично не бе посочена опцията да се съобщават). Така вече всеки участник може да сам да си сметне спечелил ли е или е загубили търга и всяко отклонение от правилата да доведе поредния ЗОП-скандал.

БАИТ настоява също да се регламентира подбора и начина на работа на така наречените „външни експерти” (задължителен член на комисията за провеждане на обществената поръчка). Това е предложение, което асоциацията е направила преди години, а чак през изминалата АОП го изважда от нафталина и по възможно “най-балканският” начин го хвърля в кюпа на ЗОП с посланието:



“Ето на, ние изпълняваме изискванията на бизнеса”

Това обаче никак не е вярно, тъй като сега всеки минаващ по улицата може да се обяви за външен експерт, който възложителят да си избере. С други думи регламентираните в сегашният си вид външни експерти не вършат работа. До момента ролята им е да се включват, когато всичко вече е омазано т.е. когато се отваря документацията и се вижда колко калпав е проекта. До момента нито един външен експерт не е бил повикан при правене на заданието, а там се залага цялата боза. Затова за в бъдеще той трябва да участва още при правенето на заданието, за да може да каже къде са грешките на държавните чиновници, които по принцип не са ИТ специалисти.

Смисълът, който БАИТ влага в понятието “външен експерт” е той да не бъде подвластен на възложителя, да бъде човек, на който трудно може да се въздейства, за да може да дава по-обективни оценки. Това може да се случи, ако тези експерти са подбрани само и единствено от браншова структура и водят се на отчет при нея, за да може винаги да им потърси сметка.

Настроенията обаче са други.

Сега, в новата версия на закона, която ще бъде прекарана до 20 декември има опит пречката “външни експерти” да бъде премахната като в ЗОП бъдат заложени думите “по желание”, т.е. те вече да не са задължителен елемент от комисията за провеждане на обществената поръчка.

От БАИТ дори предлагат някои от


административните актовете по ЗОП да освирепеят
С други думи да се криминализират и драстично да се увеличат наказания за ЗОП-прегрешение, тъй като глобите за ЗОП-безчинства са много ниски, а ЗОП-рушветите - много високи.


Успешни промени на ЗОП по инициатива на БАИТ (в комбинация с Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България - КРИБ)


  • възможност за обжалване по вход,

  • ниска цена на документацията,

  • нова дефиниция на “Методика за оценка на офертите”,

  • нов ред за отваряне на цените при “открита процедура”,

  • въвеждане на понятието “външен експерт” и др.


Новите предложения на БАИТ за успешни промени на ЗОП


  • осигуряване на превантивен контрол при спазване на закона (АОП),

  • по-добро дефиниране на “външен експерт/и”,

  • задължително обявяване на бюджета на поръчката,

  • задължително описание на сроковете за изпълнение на изискванията,

  • промяна на проектодоговора,

  • забрана за използване на показатели измерими във време, включително и “отложено плащане”,

  • прецизиране дефиницията на “методика за оценка на офертите”,

продукти, фирми производителки и участници,

  • изискване за три валидни оферти като задължително условие за отваряне на цените при “открита процедура” и др.


Точки на действие на Комисията: „Пазарна конкуренция” (ПК) към УС на БАИТ
1.Подготовка на предложения за промяна на ЗОП, която предстои в най-скоро време.

2.Актуализация на „Ограничителни правила за подготовка на ИКТ търгове” и популяризирането им с цел да бъдат възприети като норма от възложителите.

3.Оперативно следене на ОП в областта на ИКТ и организиране реакцията на бранша.

4.Установяване на контакти и съвместни действия, както с други подобни асоциации (БАСКОМ, АСТЕЛ, ИКТ Клъстер и др.), така и с работодателски структури с цел по-ефективно постигане на споменатите по-горе цели.

5.Подновяване дейността по създаване и обучение на т.н. „независими експерти” по ОП към БАИТ.

6.Съдействие на държавните и други органи по всички въпроси от компетенцията на комисията.



7.Разработка на препоръчителни минимални тарифни ставки за ИКТ услуги (технически и/или системен сервиз и др.)

8. Закон за ИКТ – съвместно с “Комисия законодателна дейност”.
Каталог: novini
novini -> На вниманието на потребителите
novini -> Конкурс за наградата „Петър Увалиев, предназначена за български творци, живеещи и работещи в чужбина
novini -> Във връзка със Световния ден за борба с диабета 14 ноември, Клиниката по вътрешни болести и метаболитни заболявания към умбал „Ц. Йоанна исул провежда безплатни профилактични прегледи
novini -> Програма за планираните дейности и кампании по повод 14 февруари 2013г
novini -> Програма по прехраната и Международния фонд за развитие на селското стопанство
novini -> Отдел “Методичен”
novini -> Община хасково драматично куклен театър "иван димов"
novini -> Семинар по динамика на механичните системи" научен форум за постиженията в тази област на науката. За неговите лични приноси в тази научна област той бе удостоен със званието „Заслужил деятел на науката."


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница