09 декември 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/6
Дата26.10.2018
Размер0.93 Mb.
#100083
  1   2   3   4   5   6
09 декември 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Нова концепция за по-добро здравеопазване
Болниците от търговски дружества стават публични до 2013 г.

Идеята изненада шефовете на лечебни заведения и депутатите
Ана Михова, Соня Стамболийска

Държавните болници да се преобразуват от търговски в публични дружества. Това предвижда Концепцията за по-добро здравеопазване в България, която правителството прие вчера и здравният министър д-р Стефан Константинов представи в детайли. „Национализация не се харесва и това не е думата“, обяви министърът, който не се ангажира със срокове кога точно ще се случи промяната. „Юридически механизмът е много труден“, призна той и уточни, че засега е говорено само с прависти, които обяснили сложността на процедурата. „Една от причините е, че болниците имат дългове“, посочи министърът. От пресцентъра на МС уточниха, че най-вероятно преобразуването ще се извърши до края на мандата на това управление, който е юни 2013 г.

Идеята изненада шефове на големи болници, които научиха от в. „Класа“ за предложението и признаха, че не са запознати с концепцията. „Болница и търговско дружество са две взаимно изключващи се понятия. Болницата дава здраве, тя не търгува със здравето. Още когато навремето се прие идеята за търговско дружество, концепцията беше сбъркана“, каза пред „Класа“ д-р Любомир Спасов, шеф на университетската болница „Лозенец“. Според него подходът е правилен. „Още повече че говорим за източване на касата, затова че има само фиктивни пациенти, фиктивни операции, фиктивни процедури, с които се източват пари. Ами това не е медицина“, категоричен беше той. Според шефа на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев министерството трябва да реши кои болници ще формират печалба и кои не.

Шефът на болница „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев добави, че ако се подобри финансирането, ще бъде добре за пациентите, защото така ще има по-добро качество. „Единственото, което може да се промени, е, ако трябва по бюджетен път да се правят заплатите. Това ще бъде в ущърб на медицинските кадри, ще доведе до загуба на кадри, защото никой няма да иска да работи за по-малко пари“, каза още той.

Депутати от различни парламентарни групи също обясниха, че не знаят за идеята. Д-р Хасан Адемов от ДПС каза, че не е запознат. Ваньо Шарков от Синята коалиция, който е и зам.-председател на комисията по здравеопазване, обясни, че за да стане това, трябва да се мине през процедура на ликвидация на търговските дружества. „Някои от болниците имат доста сериозни задължения. Трябва да се помисли дали това преминаване няма да бъде свързано с фалити“, добави той.

"Нямам намерение да пестя от здравеопазване, а да се изразходват по-ефикасно парите за здраве", подчерта министърът. Една от другите цели е публичните средства в здравеопазването, които сега са 58%, да станат 70%. Министърът предвижда да увеличи и базовите възнаграждения в болниците, където МЗ е принципал. „Има болници, където началната заплата е 301 лв., а шеф на отделение получава 450 лв. основна заплата“, посочи д-р Константинов.

Пълната забрана на тютюнопушене на обществени места ще бъде също една от приоритетните цели на д-р Константинов.
Лекуват ни вече едновременно за няколко болести

Едновременно за няколко болести ще се лекуваме вече, а не само за тази, заради която сме постъпили по клинична пътека. Това ще стане възможно от 2012 г., когато ще се въведе нов механизъм на заплащане на болниците. Той вече няма да бъде по клинични пътеки, а по диагностично-свързани групи. При ДСГ лечението се обвързва с пола, възрастта, състоянието на пациента и придружаващите го болести. Сегашният механизъм не отчита тези специфика, а само конкретната диагноза на пациента, обясниха от МЗ.




ЕС премахва банковата тайна поетапно до 2017 г.
До четири години финансовите регулатори автоматично ще обменят данни за приходи от заплати, наеми, осигуровки, застраховки. Промените ще обхванат само паричните потоци, генерирани след 2014 г.
Европейският съюз (ЕС) най-накрая стигна до консенсус по отношение на банковата тайна и предотвратяването на укриването на доходи след две години на преговори, съобщи немското издание на „Файненшъл таймс“. Австрия и Люксембург, които бяха най-големите противници на разкриването на банковата тайна, най-накрая са се съгласили да подкрепят автоматичната обмяна на банкови данни. Автоматичната обмяна на банкови данни ще бъде въведена поетапно. След две години властите – до 2013 г., в дадена държава ще имат правомощията да изискват банкови данни от други страни не само при обвинения в укриване на данъци, а и при подозрение в подобни действия. Все пак обаче финансовите министри са се разбрали да не се изискват цели бази данни за клиентите на банките. От 2015 година пък между финансовите регулатори автоматично ще се обменят данни, касаещи приходи от заплати, наеми, осигуровки, застраховки, доходи от недвижимо имущество. Но промените ще обхванат само информацията по парични потоци, генерирани след 2014 г. Освен това данните за доходи от дивиденти и капиталовите печалби ще останат тайна поне до 2017 г., са решили финансовите министри на ЕС. Подобна информация ще се обменя едва след като бъде направен отчет какви резултати дават вече направените стъпки по премахване на банковата тайна. Проверката ще се извърши през 2017 година. Реформите по отношение на банковата тайна идват в отговор на глобалната финансова и икономическа криза.

Междувременно вчера ЕК излезе с доклад, според който безотговорността на банкерите е в основата на кризата. Правилата в Европейския съюз срещу неконтролируемите борсови посредници на финансовите пазари са твърде разнообразни, а в някои случаи и твърде слаби, предупреди вчера ЕК. Според Брюксел алчността и безотговорността на банкерите са сред основните причини, довели до финансовата криза през 2008-2009 г.

Мишел Барние, еврокомисар за вътрешния пазар и финансовите услуги, коментира, че ако дадена финансова институция не приема правилата на ЕС в областта на финансовите услуги, посредниците и ръководителите трябва да разберат, че няма да се отърват безнаказано. ЕК посочи, че ще започне обществени консултации, които трябва да продължат до 19 февруари за това какъв да бъде най-добрият начин на процедиране. След това се очаква комисията да представи собствените си законодателни предложения. Според някои става дума за минимални стандарти за цялата територия на ЕС, но без да се налага пълното хармонизиране на режимите на санкции в отделните държави.
Оли Рен: Правим нови стрес тестове за европейските трезори през февруари

Европейският съюз (ЕС) ще организира нови стрес тестове за европейските банки през февруари, заяви комисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен, цитиран от агенция Франс прес. Те ще се осъществят от една от трите нови надзорни органа в съюза - Европейската служба за надзор на банките. Регулаторът ще започне работа в началото на 2011 г. Припомняме, че през лятото общо 91 европейски банки бяха подложени на проверка. Само седем не я преминаха. При новите тестове ще се вземат пропуските от лятото. Тогава ирландските Allied Irish Banks и Bank of Ireland издържаха теста.




АКО СА СВЪРШИЛИ НАПРАВЛЕНИЯТА
Прескачаме джипито за преглед при специалист;
Държавата ще контролира заплатите в болниците

Така ще плащаме част от прегледа, НЗОК ще внася останалата сума
МАРИЯ МИЛКОВА

Ако личният ни лекар е изчерпал направленията си, ще можем да го прескочим и директно да отидем на преглед при специалист.

Това е един от обсъжданите варианти за облекчаване на достъпа на пациентите до здравна помощ, I заложен в новата концепция за подобряване на Здравеопазването. Тя бе приета вчера от Министерския съвет и разяснена от ресорния министър д-р Стефан Константинов.

Ако този вариант бъде приет, пациентът ще плаща част от таксата при специалиста, а здравната каса ще му дава остатъка от сумата. Кога ще стане това все още не е ясно. За I целта първо трябва да се I въведе електронната информационна система, която да свърже всички данни на здравните институции. До месеци ще бъде готова и здравната карта. Тя описва всички болници по региони и брой легла, с които НЗОК ще подписва договори.

От 2011 г. ще заработят 24-часовите спешни кабинети, ш които ще се редуват да дежурят джипитата. Такъв ще има във всеки град.

Статут


Статутът на болниците ще се промени. От търговски дружества те ще станат публична каза д-р Константинов.Така държавата ще може да контролира лекарите, които им превежда НЗОК. Ще се следи и разпределението им по пера -лекарства, оборудване, консумативи. Не на последно място по този начин министърът ще може да определя граници в заплатите в болниците.

„Не може начинаещ лекар да започва с 301 лв., а утвърден шеф на екип на 50 г. да взима 450 лева. Унизително е", коментира Константинов. Той призна, че все още не е ясно как и кога точно ще стане промяната в статута. Той е категоричен, че това трябва да се случи, дори да бъде обвинен в Национализация.

Константинов обяви още, че броят на болниците ще бъде намален, но призна, че е грешка бързото им затваряне. По думите му ще се следи кои отговарят на нужните стандарти и тогава ще се решава дали ще се затварят.

НЗОК ще остане единствената институция, която ще разпределя средствата от здравни вноски. Предвижда се да се подобрят условията за развитието на доброволното здравно осигуряване.


Клиничните пътеки отпадат от 2012 г.

От 2012 г, клиничните пътеки, по които се лекуваме в болниците за сметка на здравната каса, отпадат. Те ще бъдат заместени от Диагностично-свързани групи (ДСГ). Това ще Даде по-голяма свобода за лечение по конкретните диагнози и ако пациент има нужда от манипулация, невключена в класическото лечение и сегашната клинична пътека, тя ще бъде направена и заплатена от касата. Съответно ако няма нужда от нещо, което се предвижда в пътеката, то няма да се прави. Въвеждането на ДСГ ще струва 3 млн. лева. Те са приложени за първи път в САЩ през 60-те години на миналия век. В момента се прилагат в много страни в Европа.


Константинов: Ще работя за тотална забрана на пушенето

Ще работя за тотална забрана на пушенето на обществени места, обяви още здравният министър д-р Стефан Константинов. Такава беше предвидена още през юли 2010 година, но парламентът я отмени и позволи да има обозначени места, на които може да се дими. „Това, че е взето едно решение, не означава, че не може да бъде променено", коментира д-р Константинов. По думите му България не е по-различна от всички други европейски страни, където има тотална забрана.




Пада тайната на осиновяването
Тайната на осиновяването пада. Това решиха депутатите, които приеха вчера на второ четене промени в Семейния кодекс.

Според един от текстовете, след като навърши 16 години, осиновеният може да поиска информация за биологичните си родители. Същото може да направи и новото му семейство. Данните обаче ще бъдат предоставяни само с решение на окръжния съд и то само ако са налице важни обстоятелства. Като например необходимост от информация за наследствени болести. Според друга от гласуваните промени биологичният родител ще може да оттегли съгласието си отрочето му да бъде осиновено до подаването на молбата от страна на кандидатите за съответното дете. Досега това можеше да се прави до приключване на съдебното производство. В същото време депутатите се отказаха от друга промяна в кодекса, отнасяща се до общото имущество на съпрузите. Тя гласеше, че ако едната половинка от семейството продаде семейно жилище например, другият може да оспори сделката до 3 години след сключването й. Но не по-късно от 6 месеца от узнаването за контракта.




Ще ни лекуват по австралийски модел
Диагностично свързани групи заменят клиничните пътеки от 2012-а Касата ще определя колко и кои лечебни заведения ще финансира, а държавните солници от търговски стават публични дружества, реши кабинетът Единствено НЗОК ще разпределя средствата от задължителните здравни вноски, а в България ще се приложи нов - австралийски, модел за финансиране на болничната помощ. Това е записано в Концепцията за по-добро здравеопазване, внесена от здравния министър д-р Стефан Константинов и одобрена вчера от правителството. МС реши, че от 2012 г. по нов модел ще се финансира болничната помощ, като НЗОК ще замени сега действащия механизъм за заплащане на болниците - така наречените клинични пътеки, с този на Диагностично свързаните групи (ДСП- По този начин заплащането на разходите при лечението се обвързва с придружаващите заболявания и усложнения на пациентите, техните пол и възраст. Това дава възможност на болниците да получават по-адекватно финансиране за разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай, коментира д-р Константинов. По думите му сега действащият механизъм на клиничните пътеки не отчита тези специфики, а само конкретната диагноза на пациентите. Това обаче води до получаването на едни и същи средства за лечението на различни по тежест случаи, за които лечебните заведения реално са изразходвали и различни средства. Това пък от своя страна води до редица негативни практики като генерирането на задължения и свръххоспитализациите по определени диагнози. За въвеждането на диагностично свързаните групи ще бъдат отделени 3 млн. лева. Тези средства ще се използват за купуването на нужното ноу-хау, софтуер, както и за обучение за прилагането им в страната. Методът на финансиране чрез ДСГ е приложен за първи път в САЩ в края на 60-те години на миналия век. В момента той съществува в редица страни като Португалия, Ирландия, Словения, Дания, Австралия, Австрия, Белгия, франция, Швейцария, Швеция, Германия, Италия, Испания и Холандия. Системата, която ще се адаптира в България, е австралийската. Тя е една от най-модерните в света, а по оценка на експертите е и най-подходящият модел за приложение в страната ни, обясни здравният министър. Едно от преимуществата на тази система е, че дава възможност за сериозен контрол в ръцете на болничните мениджъри над медицинската и икономическата работа на болниците, посочи д-р Константинов. Концепцията за по-добро здравеопазване предвижда запазване на сегашния солидарен модел на здравно осигуряване, както и да бъдат прекратени задълбочаващите се негативни тенденции в сектора. Успоредно с това се предвижда да се подобрят условията за доброволното здравно осигуряване. Здравната каса обаче трябва да е една, подчерта д-р Константинов. Основен акцент в документа е окрупняването на болниците и развиването на задължителна национална здравна карта. Касата ще определя и нужния брой болници, които може да финансира. Освен това държавните болници ще се преобразуват от търговски в публични дружества. Обмисля се и подобряване на достъпа до извънболнична помощ чрез създаване на реален 24-часов достъп до лекар и освобождаване на достъпа до тесни специалисти. В момента 24-часовата помощ не действа реално, коментира здравният министър. По думите му спешната помощ не трябва да се бърка с таксиметрови услуги. Д-р Константинов допълни, че е необходим закон за отговорностите и правата на пациента.


481 доктори заминали на работа в чужбина през 2010-а
През 2010 г. Българският лекарски съюз е издал удостоверения за добра медицинска практика на 481 български лекари. Документът е необходим за работа в чужбина, уточниха от съюза. Сред желаещите да работят в други страни преобладават анестезиолозите. Именно от тях има и най-голям недостиг у нас. Следват ги специалистите по хирургия, урология, ортопедия и травматология, вътрешни болести, обща медицина. Броят на лекарите, които искат да упражняват професията си извън България, е с 40 повече в сравнение с миналата година. Най-предпочитани от докторите страни са Англия, Германия и Ирландия.


Дежурни кабинети ще приемат нощем от догодина
Дежурни кабинети, които пациентите ще могат да посещават през нощта или по време на празници, вместо да търсят личния си лекар, ще заработят от началото на следващата година. Това предвижда проектонаредба на Министерството на здравеопазването. Според нея дежурният лекар, ще обслужва 50 000 души население, а работното му време ще започва в 20.00 ч. и иде приключва в 8.00 ч. Според сегашното законодателство общопрактикуващите лекари са задължени да бъдат на разположение на пациентите си 24 часа в денонощието, 365 дни в пипната. Според нормативните промени, които предлага здравното министерство, от следващата година ще бъдат разкрити дежурни кабинети, които ще се създадат от групови практики на джипитата. В тях ще дежури по един лекар, който ще поема пациентите и на колегите си. Това според д-р Делфина Нуниес, председател на сдружението на семейните лекари в София, обаче е нереалистично. За 50 000 души един лекар е абсолютно невъзможно да се справи, ако трябва да поема амбулатория, ако трябва да поеме домашни посещения и някакви спешност. Това е категорично невъзможно ,да го направи един лекар. В проектонаредбата се предвижда още да се намали престоят в болниците на пациентите по 12 клинични пътеки. Един ден ще е престоят в лечебно заведения, ако пациентът е влязъл но пътеки в областта на гинекологията, ендокринологията, гастроентерологията, урологията, кардиологията и други.


Обърнаха процеса на стареенето
Американски учени разгадаха тайната на вечната младост. Изследването им дава надежди да бъде създадено лекарство, което да предотвратява остаряването, съобщи в. „Дей-ли мейл". Автор на проучването е онкологът д-р Роналд де Пиню от Харвардския университет. Той обърна ефекта от стареенето за първи път, правейки опити с мишки. „Ако се отнасяше за хора, резултатът щеше да е като да имаш 40-годишен човек, който изглежда над 80, и да обърнеш ефекта до нивата за 50-годишен", казва д-р Де Пиню. В основата на постижението са структури, наречени теломери. Това са миниатюрни биологически часовници на крайчетата на хромозомите, които ги предпазват от увреждане. С времето теломерите се скъсяват все повече и това повишава риска от болести като Алцхаймер. В крайна сметка те стават толкова къси, че клетките умират. Съществува ензим, наречен теломераза, който може да изгради отново теломерите, но обикновено той се изключва в човешкия организъм. Д-р Де Пиню е успял да събуди отново ензима у мишките, които били състарени преждевременно, така че да се имитира процесът на стареене у хората. Той очаквал методът му да спре или забави процеса на стареене, но той дори го обърнал. Специалистите се надяват да разработят лекарство със същия ефект. Ако то бъде давано от средна възраст, би могло да забави или предотврати развитието на сърдечносъдови заболявания, диабет, болестта на Алцхаймер. То дори би могло да удължи живота. За създаването му обаче съществуват някои предизвикателства. В процеса на стареенето участват много механизми. Макар теломерите да са важни, в него има и други фактори. Затова той надали може да бъде преодолян с един-единствен медикамент. Високото ниво на теломераза пък може да предизвика рак. До разработването на подобно лекарство срещу стареене ще минат повече от десет години, предупреждават експертите. С подобно лекарство хората не само ще живеят по-дълго, но няма да страдат от сърдечносъдови заболявания и Алцхаймер, а кожата и косата им ще запазват младежкия си блясък. То би позволило те да имат деца по естествен път дори в напреднала възраст. Увеличаването на броя на годините, в които човек е здрав, би облекчило много здравните каси. За семействата също би намаляла тежестта от грижите за немощни близки. Експериментът е като от филма „Странният случай с Бенджамин Бътьн", в който героят на Брад Пит, вместо да остарява, се подмладява. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Нейчър".


Нова технология реконструира болната трахея
Френски хирурзи оповестиха, че при раково болни за пръв път в света успешно са използвали технология за реконструкция на трахеята въз основа на парче кожа и фрагменти от ребрата на пациента, предаде Франс прес. Това е първият в света надежден заместител на трахея, заяви проф. Филип Дартвел, който ръководи отделението по гръдна и сърдечносъдова хирургия в медицинския център „Мари Ланлонг" в Плеси-Робинсон в района на Париж. Проф. Дартвел е в основата на разработването на технологията от 2004 г. заедно с пластичния хирург д-р Фредерик Колб. Тя е изпробвана върху 7 пациенти, засегнати от рак, за 6 години. Двама от тях са умрели вследствие на белодробна инфекция, а останалите 5 са се върнали към активна дейност. Туморите на трахеята причиняват смърт в къси срокове чрез задушаване. Извършеното от екипа на проф. Дартвел и д-р Колб присаждане на трахея се състои в заменяне на увредената трахея с нова, която е изградена с тъкани на самия пациент. Това позволява да се избегне реакция на отхвърляне. Присаждането включва парче кожа с размери около 9 см на 12 см заедно с кръвоносните съдове. Тя е била взета от ръката на пациента. След това се добавят парчета хрущяли, отнети от ребрата му. Въпросната технология често е използвана при реконструкция на нос.


Доплащаме за доктор, ако не щем да чакаме
Солени глоби за кръшкане от профилактичен преглед

Лекуват ни от 2012 година по австралийски модел
Пациентите ще доплащат за преглед и лечение при лекар специалист, ако не искат да чакат за издаване на направление от личния доктор и за ред при специалиста. Това е залегнало в концепцията за по-добро здравеопазване в България, която кабинетът прие на свое заседание вчера, съобщи здравният министър д-р Стефан Константинов. По думите му сумата ще е символична, но пък ще въведе ред и стимул да се ходи на доктор, когато човек действително има потребност, а не за всяка прищявка.

Националната здравноосигурителна каса ще остане и занапред единствената институция, в която ще постъпват вноските от задължителното здравно осигуряване. В частните фондове, както и досега, хората ще се осигуряват само доброволно

и допълнително за някои екстри, които не са включени в пакета от медицински услуги на НЗОК. Те обаче няма да извършват и задължително осигуряване, каквито идеи се дебатираха от политици и здравни експерти в последните две години, категоричен бе министър Константинов. Ако разрешим на частниците да извършват задължително осигуряване, те ще избират предимно младите и здрави хора за свои клиенти, а възрастните никой няма да ги иска. Като малка и бедна държава ние не можем да си позволим да правим фонд за осигуряването само за възрастни и болни хора, както се практикува в някои богати страни, обоснова се той.

Солени глоби ще плащат обаче хората, ако не заведат децата си на задължителна имунизация или пък пропуснат профилактичен преглед. Не е изключено дори да се стигне до заплащане на лечението от джоба на този, който е пропуснал профилактиката. Това пък ще залегне в закон за задълженията на пациента, чийто проект се очаква да бъде завършен до средата на следващата година, каза още министър Стефан Константинов и обясни, че новият нормативен документ, който тепърва предстои да се пише, ще се подготвя по настояване на пациентските организации. От 2012 г. в болниците ще ни лекуват по австралийски модел, предвижда още концепцията на правителството. Досегашните клинични пътеки ще отпаднат, като те ще бъдат заменени от т.нар. диагностично свързани групи.

Новата форма ще бъде в интерес не само на болниците, които ще получават по-добро заплащане по тях, но и определено ще бъде в интерес за пациента, подчерта д-р Стефан Константинов.

Диагностично свързаните групи позволяват, когато човек с няколко заболявания попадне в лечебно заведение и някое от съпътстващите се обостри, той да бъде лекуван и по основното, и по съпътстващото, без да се губи време. Сега по клинични пътеки на клиниките се плаща само по определена диагноза, което не позволява на докторите да лекуват и останалите болести на пациента. Например ако той е приет за лечение от пневмония, но междувременно се обостри старо негово бъбречно заболяване, лекарите го лекуват само от пневмония, тъй като касата не им плаща разходите за лечението на бъбречното заболяване. По тази причина сега на много места се налага един пациент да бъде приеман и изписван в рамките на един ден от едно отделение в друго, за да може да бъде лекуван по-добре.

Новата система ще даде възможност на болниците да получават по-адекватно финансиране за разходите които правят при лечението на всеки отделен случай. Сега действащият механизъм на клиничните пътеки не отчита тези специфики, а само конкретната диагноза на пациента. Това води до получаването на едни и същи средства за лечението на различни по тежест случаи, за които лечебните заведения реално са изразходвали и различни средства, заяви д-р Ивайло Ваклинов, експерт в Министерството на здравеопазването.

Три милиона лева са необходими за въвеждането на диагностично свързаните групи, като ноу-хау за тях ще бъде купено от Австралия, където тази система работи най-добре и е заимствана от повечето европейски държави, обясни министър Константинов. .






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница