1. Увод стр. 2 Същност- стр. 3-4



Дата01.02.2018
Размер103.65 Kb.
#52705
СЪДЪРЖАНИЕ

1.Увод – стр.2

2.Същност- стр.3-4

1.2 Същност на фискална политика- стр.3

2.2 Същност на бюджета- стр.3

3.Цели на фискалната политика- стр.5

4.Инструменти на фискалната политика- стр.6

5.Видове фискална политика- стр.7

6. Експанзивна и рестриктивна политика - стр. 8

7. Дискреционна политика-стр.9

8.Недискреционна фискална политика и Автоматични бюджетни стабилизатори – стр.10

9.Кривата на Лафер- стр.11 -12

10. Влияние на фискалната политика върху равновесието- стр.13

11.Извод – стр.14

12.Използвана литература - стр.15

1.Увод

Икономическите цели на всяко общество, принципите за рационализъм, икономичност, оптимално използване на ограничените ресурси и максимизиране на резултатите от икономическата дейност предполагат разработването на комплекс от мерки,  с които да се оптимизират параметрите на икономическата система. Това се постига чрез разработването на определени икономически политики. Всяка икономическа политика е комплекс от икономически подходи, икономически инструменти и икономически действия за постигане на определени икономически и социални цели. Те се формират върху основата на определени теоретични принципи и концепции.

Фискална политика

2.Същност

1.2 Същност на Фискалната политика

Фискалната политика е едно от основните направления на макроикономическата политика. Терминът “фискалност” е от латински произход - “фискус” и означава държавна каса, хазна, съкровище. Фискалната политика се свързва с политиката с парични средства от “държавната каса“. Фискалната политика е държавна икономическа политика провеждана от правителството чрез разработването и изпълнението на държавния бюджет. Тя се изразява в използването на данъчната система, трансферните плащания и други инструменти като средство за регулиране на икономическата дейност за въздействие върху съвкупното търсене и съвкупното предлагане.Държавата е субект на фискалната политика. Най-важният инструмент на фискалната политика е държавния бюджет приет със закон.



    1. Същност на бюджета

Държавният бюджет е годишен финансов план на държавата. Той обхваща от една страна планираните разходи за изпълнение на определени правителствени програми( за национална сигурност, за държавно управление, за образование, за наука, за здравеопазване, за развитие на инфраструктурата и пр.), а от друга – планираните приходи за покриване на разходи.

Когато приходите и разходите са равни по между си, се говори за балансиран бюджет. Ако приходите превишават разходите, имаме бюджетен излишък, а ако са по-малки от разходите- бюджетен дефицит. Съотношението между приходите и разходите на държавния бюджет зависи от провежданата правителствена политика.

Съществуват два основни подхода за съставянето на държавния бюджет: класически и кейнсиански.



Класическият подход произтича от концепцията за саморегулиране на икономиката и за намеса на държавата в икономическия живот. Държавата се третира като потребител, а не като производител. Бюджетът трябва да е малък(евтино правителство), годишно балансиран и неутрален, т.е да не нарушава съотношението на икономическите сили, формирано от пазара.

Кейнсианският подход към бюджета произтича от концепцията за активна намеса на държавата в икономиката. Бюджетът трябва да е голям(преразпределящ ресурсите), циклично балансиран( растежът в икономиката е по-важен от равновесието между приходите и разходите на бюджета) и активен фактор за постигане на устойчив растеж и пълна заетост.

Общото в двата подхода е схващането на бюджета като инструмент, чрез който държавата реализира своите основни функции: постигне на по-висока макроикономическа ефективност, на по-голяма социална справедливост и на по-голяма национална сигурност.



3.Цели на фискалната политика

До 30те г.(преди „голямата депресия” от 1929-1933 г.) фискалната политика се е свеждала до балансиране на приходите и разходите по бюджета на държавата. След това, под влияние на кейнсианското учение, тя си поставя по-широки цели:



  • Въздействие върху съвкупното търсене и съвкупното предлагане;

  • Изглаждане на икономическия цикъл;

  • Осигуряване на устойчив и динамичен растеж на БВП;

  • Постигне на пълна заетост;

  • Достигане на макроикономическо равновесие;

  • Преодоляване на последиците от икономическите кризи;

  • Разширение на производството и намаляване на безработицата;

  • Преодоляване на инфлацията;

  • Икономически растеж на страната;

  • Осигуряване на по-големи инвестиции;

  • Поддържане на по-ниски цени;

  • Осигуряване на по-добра конкурентоспособност на националната икономика;

  • Поддържане на по-добро външно-търговско салдо;

4.Инструменти на фискалната политика

Съвременната фискална политика има своите теоретични основи в кейнсианството, което третира фискалната политика като най-ефективен инструмент за правителствено въздействие върху икономическия растеж, ценовото равнище и заетостта. Инструментите на фискалната политика са:



  • Бюджетните разходи-тяхната величина, структура, насоченост; чрез тях се влияе и пряко, и косвено върху равнището на частното потребление, инвестициите на фирмите, публичното потребление (децентрализираното или централизираното използване на ресурсите);

  • Данъците- тяхната тежест, видове, платци и т.н, от което също зависи дали ресурсите остават в ръцете на икономически агенти или се централизират в държавата; Данъците са безвъзмездни плащания и са основен приход за държавата и разход за фирмите и домакинствата. Биват преки ( данък общ доход, корпоративен данък, имуществен и др.) и косвени (ДДС, акцизи, мита и др.); подоходни, имуществени, местни и др. Имат редица функции- натрупваща, икономическа, социална, стимулираща и др.

  • Паричните трансфери-т.е прехвърлянето на ресурси от едни физически и юридически лица в полза на други под формата на субсидии, социални плащания, помощи, погасяване на дългове и пр.;

  • Бюджетния дефицит- неговата величина, начините на финансирането му, използването му за увеличаване на разходите;

  • Амортизационните норми, свързани с изписването на стойност от дълготрайните материални активи, което влияе върху процеса на поддържане и обновяване на физическия капитал.

Използвани самостоятелно или в комбинация, тези инструменти по пряк или косвен начин засягат съвкупното търсене и съвкупното предлагане и оттук – всички останали параметри на функционирането и развитието на икономиката.

5.Видове фискална политика

Съществуват различни видове фискална политикa на държавата:



  • Според обекта: политика на въздействие върху съвкупното търсене и съвкупното предлагане;

  • От гледна точка на целите й: политика на експанзия (разширяване) и политика на рестрикция ( свиване) на икономическата активност, на икономически растеж или на макроглобализация;

  • Според начина на осъществяването й: недискреционна (по общо приети правила, действащи автоматично) и дискреционна политика, ( на съзнателно преследвани цели);

  • От гледна точка на срока: краткосрочна, средносрочна и дългосрочна фискална политика.

Най-съществени са видовете фискална политика според нейните цели и според начина на осъществяването й.

6.Експанзивна и рестриктивна политика

Както паричната така и фискалната политика може да е експанзивна и рестриктивна. Експанзивната политика (политика на съживяване и стимулиране на икономическия растеж) се провежда, когато реалният БВП е под потенциала на икономиката, поради недостатъчно съвкупно търсене (ниски доходи, висока безработица и пр.). Увеличаването на бюджетните разходи, съпътствувано или не от намаляване на данъчните тежести, влияе положително върху съвкупното търсене и съвкупното предлагане и благодарение на това икономиката излиза от кризисното състояние. Обратно, когато икономиката е в състояние на бум(пренапрежение) с инфлационни тенденции, израз на което е превишението на реалния над потенциалния БВП, се прилага рестриктивна (ограничителна) фискална политика. Бюджетните разходи се съкращават, а данъците се увеличават, за да се задържат потребителското и инвестиционното търсене, да се охлади конюнктурата.



7. Дискреционна политика

Дискреционната фискална политика е съзнателно провеждана правителствена политика чрез използване на бюджетните правителствени разходи, данъците, и трансферните плащания за постигане на оптимално равнище на производството за поддържане на пълна заетост и постигане на стабилност (контролиране на инфлацията). При рецесия бюджетните разходи и трансферните плащания се увеличават и се намаляват данъците. Трябва да се даде тласък на икономическото развитие. Обратно, при подем разходите и трансферните плащания се ограничават, а данъците се увеличават, за да се ограничи съвкупното търсене и предпази икономиката от “прегряване” и инфлация. Казаното дава основание да се направи извода, че дискреционната политика има антицикличен характер.

Провеждането на ефективна дискреционна политика изисква:

а) много добра информираност за размера и силата на разходния и данъчен мултипликатор;

б) осведоменост за равнището на потенциала на икономиката.;

в) точна представа за времевия влог, след който се проявяват резултатите от взетите мерки.


8.Недискреционна фискална политика и Автоматични бюджетни стабилизатори

Недискреционната фискална политика (политика на създаване на общовалидни и автоматично действащи правила) е свързана с т. нар. автоматични (вградени) стабилизатори. Те се наричат образно “първа отбранителна линия”. Това са такива фискални средства, които при спад в производството увеличават бюджетния дефицит, а при подем го намаляват автоматично, с което омекотяват колебанията в икономиката и без конкретни и нарочени действия на правителството. Такъв характер имат:

а) данъците – когато производството се увеличава, увеличава се и БНП, доходите на икономическите агенти и данъчните постъпления, което води автоматично до ограничаване на техните потребителски и инвестиционни разходи и до ограничаване на съвкупното търсене. В резултат на което се поражда рестриктивен сдържащ ефект. Бюджетният дефицит намалява или изчезва, а дори може да се появи бюджетен излишък. При спад в производството, облагаемите доходи намаляват, намаляват и данъчните постъпления. Възниква или нараства бюджетния дефицит. Специалните данъци действат стимулиращо на съвкупното търсене и икономическото развитие.

б) паричните плащания и компенсациите при безработица – по време на подем плащанията на фирмите във фондовете за социално осигуряване растат, а това ограничава доходите и действа рестриктивно. При спад и рецесия спадат постъпленията във фондовете и нарастват плащанията, а с това растат и доходите и съвкупното търсене. При определени условия действието на автоматичните стабилизатори може да допълни и коригира с дискреционната политика.

в) корпоративния данък;

г)трансферните плащания;

Тези вградени стабилизатори при икономически подем осигуряват допълнителни приходи в бюджета и за резултат имат намаляване на бюджетния дефицит и дори формиране на бюджетен излишък. А при икономически спад ограничават приходите в бюджета и имат за резултат увеличаване на бюджетния дефицит. Този бюджетен дефицит е стимулиращ и изпълнява ролята на стабилизатор при икономическия спад.



9.Кривата на Лафер

Кривата на Лафер е създадена от американският икономист Артър Лафер. Стремежът да се стимулира икономическия растеж не чрез правителствени разходи, а чрез намаляване на данъците се свързва с Кривата на Лафер.Тя изразява зависимостта между увеличаването на данъчната тежест и сумата на данъчните постъпления.Ефективна данъчна политика е основно условие за изпълнение на приходната част на бюджета.

Графика 1к: Крива на Лафер

Кривата на Лафер показва, че ако данъчната ставка /величината на данъка за една данъчна единица/ е нула, то и постъпленията от данъци ще са нула. С увеличаването на данъчната тежест, приходите от данъци ще растат, но само до една определена точка. След тази точка допълнителното повишаване на данъчната ставка води до намаление на приходите и при данъчна ставка от 100% данъчните приходи са нулеви, няма доходи за облагане.



10. Влияние на фискалната политика върху равновесието

Влиянието на фискалната политика върху равновесният обем на производството, дохода и заетостта е резултат от действието на:



  • Мултипликатора на правителствените покупки /на държавните разходи/, който показва с колко ще нарасне дохода при една допълнителна единица държавни разходи /и обратно/- Mg=1/MPS или още той е равен на изменението на дохода Y върху изменението на G.

  • Данъчен мултипликатор Мт, който показва с колко ще се намалят съвкупните доходи при въвеждане на допълнителна единица данъчно облагане/и обратно/, т.е Мт= -МРС/MPS и още то е съотношение между изменението на дохода върху изменението на данъка.

Сумата от мултипликатора на държавните разходи и данъчния мултипликатор е равна на единица и това е мултипликатор на балансирания бюджет.



11.Извод

Последиците от фискалната политика са:

1. Ръст на бюджетния дефицит. В макроикономиката бюджетния дефицит не е проблем, регулира се със затягане на коланите, защото външния дълг е начин за привличане на външни инвестиции. Тази политика се постига с ограничаване на правителствените покупки и увеличение на инфлацията

2. Ефект на изтласкването - поради повишен лихвен процент намалява относителния дял на инвестициите спрямо правителствените покупки. В дългосрочен план увеличаването на дохода се дължи на промяната във факторите за производство.

3. Влиянието на фискалните инструменти върху предлагането на производствени фактори. Трансферните разходи и правителствените покупки не влияят, а данъците имат ефект върху труда и капитала. Но фискалната политика влияе върху фактическия БНП защото променя правителствените покупки в дългосрочен план. Потреблението, инвестициите и чистия експорт са негативно повлияни от лихвения %. Най-нечувствителен към лихвения процент е капитала. В дългосрочен план ако расте бюджетния дефицит се появява и търговски такъв.

Бюджетния дефицит е удобно средство за анализ на фискалната политика, защото съществува твърда връзка между него и равнището на дохода.



12.Използвана литература

1.Макроикономика , Методи Кънев , изд.”Мартилен”.

2.Макроикономика /Теория, тестове, задачи, схеми и графики/- Станка Ринкова, Благоевград 2011.

3.Интернет- www.google.bg



- google изображения;


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница