10 юни 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата09.04.2018
Размер0.56 Mb.
#65509
  1   2   3   4
10 юни 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Кабинетът „Борисов” нямал стратегия за европарите
Рисковите проекти са за 272 млн. евро, заяви министърът на правосъдието Зинаида Златанова
Кабинетът на Бойко Борисов не си е свършил работата за европарите, стана ясно вчера от думите на вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова. Приоритети за новия програмен период (2014-2020 г.) няма, защото правителството преди нас не си е свършило работата, категорична бе Златанова пред БНР. Според нея липсвали стратегически документи в секторите здравеопазване, образование, електронно правителство, облекчаване на бизнес климата.

Златанова допълни, че България е една от малкото страни, които ще получат пари в здравеопазването в рамките на следващия период, тъй като Европейската комисия е проявила разбиране. В последната година България изостава сериозно в усвояването на евросредствата. Златанова припомни, че рисковите проекти са на стойност 272 млн. евро, но уточни, че не е задължително да загубим всичките тези пари, а голяма част от тях.




Ангел Найденов заварил тежки финансови проблеми в МО
"Ситуацията в Министерството на отбраната е по-тревожна, състоянието по-лошо, отколкото съм си представял. Не го казвам по принцип, а защото се убедих, че ситуацията е тежка. Но все още си държа главата над водата". Това обяви пред TV7 военният министър Ангел Найденов вчера. Той посочи, че са били поети задължения без достатъчно финансиране за около 140 млн. лв. Найденов даде пример с това, че само освобождаването на честоти за цифровото радиоразпръскване струва 8,5 млн. лв., които не са осигурени. Близо 90 млн. лв. са задълженията на ВМА, оплака се още той.

Военният министър със загриженост коментира ситуацията във военната авиация. Той призна, че не може да се доближим дори до бройката самолети, с които разполага Турция и Гърция. Военният министър отхвърли и всякаква възможност за закупуване на нови изтребители за ВВС. Засега на дневен ред стои осигуряването на целите на силите в НАТО, които сме поели за следващите четиринадесет години и които се оценяват на 2 млрд. и 300 млн. лв. "Тревожно е състоянието на изпълнение на плана за материално техническото осигуряване на Сухопътни войски и флота. Той е изпълнен на около 25%", обрисува нерадостната армейска картина министърът и в другите два вида въоръжени сили.




350 000 българи са алкохолно зависими
350 000 българи са алкохолно зависими, но само 1% от тях се лекуват. Все повече хора у нас пият редовно, като 30% от мъжете и 20% от жените са в сериозен риск. България се нарежда на шесто място в света по консумация на концентрати с изпити над 30 литра годишно на глава от населението, съобщи психиатърът д-р Александър Канчелов, специалист по лечение на алкохолна зависимост, на специализиран семинар по темата.

По думите му едно стандартно питие за страната е чаша вино, малка бира или 25 мл концентрат. Употребата на 21 такива питиета за мъжете и 14 за жените в рамките на 5 дни седмично води до риск и постепенно пристрастяване.

Д-р Канчелов използва за лечение метода на умерената консумация, вместо пълното въздържание. За повечето хора пълното въздържание е почти непостижимо и често води до рецидиви на зависимостта.


Безплатни консултации за двойки със стерилитет във Варна
Клиничният институт за репродуктивна медицина "Св. Елисавета" в Плевен открива безплатни консултативни кабинети във Варна за двойки със стерилитет. Екип от института ще приема всеки месец двойки със стерилитет. Целта е чрез безплатните кабинети във Варна да се улесни достъпът на нуждаещите се. Първите безплатни прегледи ще бъдат на 22 юни от 9 до 16 ч. с предварително записване.


"Бети Форд" по български
Ева Костова

Който не работи, не трябва да яде. Казал го е Георги Димитров. Да, но не е казал нищо за пиенето, заваляйки допълнил пиян зевзек в трамвая. Старият виц на нов глас означава, че докато за тютюнопушенето още се спори и обмисля, пиенето си върви и на открито и на закрито. 350 000 българи са алкохолно зависими, но само 1 процент от тях се лекуват, стана ясно вчера. И за пореден път бе потвърдено, че пиещите се множат и сред двата пола.

Защо пие българинът? Не става дума за келешчетата, дето бързат да пораснат и се доказват дори до умирачка с алкохол. Макар че и те растат в тази среда, която ни взема здравето. Поне досега. Защото едно е да дойдеш в България за алкохолен туризъм и после да си заминеш, друго е да си стоиш в нея, заобиколен от непосилни сметки, такси, данъци, истерия и непоносимост на всяка крачка, недоимък, недохранване дори и какво ли не. Ама алкохолът не бил решение. Сигурно. Но все пак помага. Това не го казваме за оправдание на тези, на които вече не може да се помогне в дадена фаза. Казваме го повече заради хората, които ги е стегнала шапката. И които може да бъдат спасени от алкохолната напаст. Как ли? С по-добър живот, разбира се. С повече доходи, с работа и не на последно място - с повече човещина между нас самите. С профилактика задължително по здравна линия, с осъзнаването на социалната значимост на проблема пиене и неговото лечение, без ненужна дидактика и пренебрежение, без оправдания за липсата на пари. Така страната ни няма да изглежда като една огромна американска клиника "Бети Форд", пък за едно малко повод винаги ще се намери...


Повече пари за школата отличници, без субсидия за частните

Връщат докторите в училищата
Мила Мишева

Да се върнат лекарите в училищата и детските градини. Това е една от задачите на министъра на образованието проф. Анелия Клисарова. „Един лекар може да отговаря за няколко по-малки и близки едно до друго училища”, обясни тя пред „Монитор”. Според нея медицинските лица са много важни не само при случаите на оказване на спешна помощ, но и за профилактиката на децата. „Трябва да има лекар, който да преглежда децата, ДА ИМ ОТКРИВА ГРЪБНАЧНИТЕ ИЗКРИВЯВАНИЯ да им говори как да се хранят и спортуват”, каза още Клисарова. Тя допълни, че учениците, които ходят на занималня, задължително трябва да имат по един час физическо всеки ден.

Друга реформа, която предстои да се въведе в средното образование, е финансовият стимул за училищата отличници. Идеята е школата, които покажат по-високи резултати на миниматурите след 4-ти и 7-и клас, да получават допълнителни средства. Такава промяна ще бъде записана в следващия закон за предучилищно и училищно образование.

Той обаче няма да предвижда задължителна подготовка за 4-годишните. „В детските градини все още няма достатъчно места. Ще се постараем обаче

ДА ОБХВАНЕМ ВСИЧКИ 5-6-ГОДИШНИ ДЕЦА обясни Клисарова. Държавното финансиране на частните училища и детски градини също ще отпадне от образователния законопроект, изработен от ГЕРБ. „Като данъкоплатци родителите имат право да изискват пари от държавата за детето си, но имат и избора да го запишат в държавно училище. В момента липсват средства за финансиране на частните”, обясни проф. Клисарова.

Новата власт ще запази идеята за новата структура на средното образование. Тя предвижда основното да се завършва след 7-и клас, а гимназиалният етап да е разделен на две части – първа след 10-и клас и втора – след 12-и.




Фирми поемат лечението на служителите си в Русе

Правим зъби с банкови кредити
Отварят стоматологични кабинети за бедни
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА СИЛВИЯ АНГЕЛОВА

Българите вече теглят кредити, за да си направят зъбите. Съюзът на стоматолозите се е договорил за нисколихвени заеми за лечение, съобщиха от съсловната организация.

Няколко неголеми фирми в Русе пък вече отпускат вътрешноведомствени заеми или поемат изцяло стоматологичните услуги на своите служители, показа проучване на „Монитор”. Те поемат част от разноските за денталната услуга след представянето на фактура от стоматолога.

„Пациентите обикновено не споделят с нас дали теглят кредити за зъболечението си. Неведнъж съм извършвала стоматологични услуги, макар че хората нямат пари да ми платят веднага. Много мои колеги постъпват по същия начин. Имало е случаи пациентите да се издължават след година-две”, каза председателят на русенската колегия на Българския зъболекарски съюз д-р Росица Илева. Тя е привърженичка на идеята пациентите да могат да ползват нисколихвен кредит за лечение на зъбите си. Необходимо било обаче подобна услуга да се популяризира, за да знаят хората за нея.

Заради скъпите стоматологични услуги хората се научиха и веднага си търсят правата, ако не са доволни от зъболечението. Наскоро 67-годишен русенец осъди стоматолога си на 1000 лева обезщетение, тъй като не успял да излекува болния му зъб. Пенсионерът поиска дори 5000 лв. за причинени страдания, но магистратите от Русенския районен съд прецениха, че зъболекарят трябва да плати по-малка сума.

Българите като цяло са с най-развалени зъби на континента, сочи европейско проучване.

92 на сто от възрастните и 70% от децата на 5-6 години имат поне три кариеса, обяви почетният председател на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков. Всеки четвърти 18-годишен е с по един изваден, а децата на 12 г. имат средно по 2 развалени постоянни зъба. Има и 5-годишни с по 4-5 болни временни зъба, допълни той.

Преглед и две пломби за възрастните, един преглед и 4 стоматологични дейности на децата и юношите осигурява за една година здравната каса. Независимо от оскъдния пакет, едва 20% от нуждаещите се пълнолетни са се възползвали от него. 358 000 деца и тийнейджъри от общо 1,5 млн. у нас са посетили зъболекаря, за да им направи безплатно това, което им се полага по НЗОК.

Междувременно от Българския червен кръст съобщиха, че отварят зъболекарски кабинети за бедни в София.

Водят се предварителни преговори с общината за помещения. Очаква се тези кабинети да заработят до края на годината. „Вече подписахме споразумение със Съюза на българските зъболекари, които са национално представената организация на докторите дентисти у нас”, обясни Гинка Луджева от БЧК.

Предвижда се за лечението на бедните да се използват общинските стоматологични клиники. Определени часове в месеца в тях ще влизат зъболекари доброволци, които да правят пломбите на бедните. Предстои обаче червенокръстката организация да намери средства за консумативите за пломби, еднократни инструменти и медикаменти.

От бъдещата услуга ще могат да се възползват най-уязвимите части от обществото, каквито са пенсионерите, социално слабите и хората без здравни осигуровки, каза Луджева.

Кой ще бъде лекуван без пари, ще решава Столичната община чрез своите структури в районните администрации. От там ще посочват кои хора ще ходят безплатно на зъболекар. Предвижда се подборът да става по критерии, по които се отпускат енергийните помощи.


Искат НЗОК да плаща само за социално слабите
106-те млн. лв., които Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) предвижда годишно в бюджета си за стоматологични услуги на здравноосигурените, да се дават само за зъболечението на бедните хора, тъй като повечето българи и без това си плащали сами. Това предлага д-р Георги Цалов, зам.-председателят на неправителствената организация Сдружение на българските зъболекари, която не е национално представена.

От там поискаха и да се сложи край на монополите в здравеопазването, като за най-големия монополист те посочиха НЗОК.

Идея за създаване на подобни кабинети имат и от Сдружението на българските зъболекари, което е неправителствена организация.


ПЛОВДИВ

Пациенти събират пари с месеци
Ели Крумова

Пациентите масово не знаят, че могат да изтеглят банков кредит, за да си оправят всички зъби. Заради това мнозина предпочитат да пестят месеци наред, вместо да решат проблема си бързо и ефикасно. Това съобщи пловдивският стоматолог д-р Хари Ховагимян. Той уточни, че не само една банка, а няколко финансови институции предлагат кредити за лечение на зъби. „Пациентите са зле информирани за тази възможност, която могат да ползват, ако техният зъболекар има сключен договор с банката или с небанковата институция. Ако някой иска да си направи керамична конструкция или импланти, но не разполага с цялата сума накуп, банковият кредит е удобна възможност дори за пенсионерите”, обясни д-р Ховагимян.

Договарянето с банките се извършва индивидуално от всеки зъболекар. Когато на стола седне пациент, който има нужда от цялостно зъболечение, импланти или протези за всички зъби, стоматологът може да направи запитване към банката и ако от там одобрят, пациентът подписва директно в кабинета договора за кредит. Зъболекарят получава парите накуп от банката, а пациентът се сдобива с нови зъби.


Студенти слагат амалгама за 4 лева вместо за 60

Опашки в Стоматологичния факултет за евтина пломба
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Опашки от пенсионери, социално слаби и хора с ниски доходи има в Стоматологичния факултет в София. Хората чакат да си направят зъбите евтино, тъй като там вместо дипломирани дентални лекари работят студенти стажанти. Цените там са несравнимо по-ниски в пъти, отколкото тези в кабинетите на зъболекарите с тапии.

Хората се записват за месеци напред. Най-много са тези, които си поставят ченета. Такъв артикул, с цялата подготовка на устната кухина за поставянето му, излиза само двадесетина лева.

Между 4 и 8 лева върви пломбата, направена от студент под наблюдението обаче на преподавател. В стоматологичните кабинети цената й започва от 40-50 лева, но може да стигне дори 80. Почистването на зъбния камък на всички зъби от професионалист е между 60-100 лева в различните кабинети. За почистването на един зъб от студент се плаща по 50 ст. Екстракцията пък е само 5 лева, като в тази цена се включва и упойката. На други места за вадене на зъб човек трябва да се бръкне поне с петдесетачка, като отделно брои още една-две за упойката. В Стоматологичния факултет в София лечението на зъб, независимо с колко канала е, варира между 12 и 14 лева. На други места може да удари и 80. Поставянето на щифт е 2 лева, докато в частните кабинети всеки стоматолог сам си определя цената, според броя на каналите. Така тази процедура може да струва 60 лева, но на някои места може да бъде поискано от пациента и две стотачки.

За разлика от короните, които при дипломираните зъболекари струват 100, 150, 180 лева според материалите, при студентите те са изключително евтини.

За най-евтината, от метал, се плащат 4 лева. Тази от металокерамика струва 60 лева. Ако човек няма пари, но все пак иска да изглежда естетично, когато се усмихва, може да си направи коронка от метал, която отвън е бяла, от специална сплав. Цената й излиза само 10 лева.

„При студентите съм си правила пломби, слагали са ми коронки, редовно тук си почиствам и зъбния камък”, разказа Ваня Димитрова. Тя е медицинска сестра в детска градина и със заплатата от 420 лева не може да си позволи услугите на дипломиран зъболекар

От месец тя води на зъболекар във факултета и децата си, които се нуждаят от поставяне на апаратчета за изправяне на зъбките. За всяко едно от приспособленията тя е платила по 25 лева.

Напълно спокойна съм и за себе си, и за децата, защото стажантите работят под наблюдението на преподавателя, подчертава Димитрова. Когато манипулацията е по време на изпит, колкото и да е скъпа, за нея не се плаща нищо.


Над 350 000 българи са алкохолици
Повече от 350 000 българи са алкохолно зависими, но само 1% от тях се лекуват. Проблемът се увеличава всяка година, все повече хора у нас пият редовно, като 30% от мъжете и 20% от жените са в сериозен риск, твърдят експерти. България се нарежда на шесто място в света по консумация на концентрати с изпити над 30 литра годишно на глава от населението. Това съобщи психиатърът д-р Александър Канчелов, специалист по лечение на алкохолна зависимост, на специализиран семинар по темата. Едно стандартно питие за страната е чаша вино, малка бира или 25 милилитра концентрат.


Доктор за нашите деца
За радост по време на тазгодишната избирателна кампания нито един политик не дръзна да спекулира с кухи обещания за здравето на подрастващите, така както се е случвало неведнъж в предишните години.

Впрочем това дава надежда, че може би точно сега управляващите, без много приказки, ще се захванат с разрешаването на един твърде належащ и нетърпящ отлагане въпрос – назначаването на лекари в училищата.

Повече от две десетилетия откакто доктори не влизат там. Малко са школата, в които има медицинска сестра, рядко в някое от тях влиза фелдшер.

Излишно е да се говори дори защо квалифицираните медицински грижи там са задължителни. Спомнете си 10-годишното дете, което издъхна в час по физическо в софийско училище. Ако там имаше лекар, който да му окаже първа помощ, едва ли сега на вратите на школото щеше да виси неговият некролог.

Само преди няколко дни четирима деветокласници бяха обстрелвани от разгневен съсед. Шансът младежите да са живи е само благодарение на факта, че пушката е била въздушна. Ако обаче бе истинска? Кой би оказал първа помощ, ако не училищният лекар. Само че с такъв най-голямата гимназия във Враца не разполага, както не разполагат и всички 2020 училища в страната.

Дори в българското школо да не се случваха подобни инциденти, необходимостта от доктори там е крещяща.

Изследване на Националния център за опазване на общественото здраве и анализи показва, че 33% от учениците и 66% от децата в детските ясли и градини са с хронични заболявания. Учениците са обременени с много рискови фактори: нездравословен начин на живот, нерационално хранене, постоянен стрес, замърсена околна среда, наркотици и алкохол. Това означава, че от ранна възраст не се следи тяхната профилактика, здравословното им хранене, закаляването, не се възпитават в духа на промоция здраве така, както това се прави в Европа и особено в САЩ.

Ако от тази есен например се заложат 7-8 млн. лв. за старта на профилактично здраве в училищата, то само след пет-осем години здравната ни система ще спечели над 150 млн. лева от предотвратени скъпи лечения на сколиози, белодробни проблеми и инфекции в резултат на отслабнала имунна система. Пределно ясно е, че програмите за профилактика и здраве трябва да се осъществяват от лекари, които и да наблюдават имунизационния календар на учениците, както и да оказват първи квалифицирана помощ до идването на линейката. Докторът в школото, особено в малките градчета и села, е този, който пръв може да установи оформящото се хронично заболяване на детето. Затова крайно належащо е колкото се може по-скоро лекарските кабинети в училищата да бъдат отворени отново и най-напред това да стане в малките населени места.

Пределно ясно е, че здравната каса не може да поеме плащанията им, не може да си го позволи и държавата засега. Общините обаче имат ресурс да го направят, като отдадат лекарските кабинети срещу символични наеми на общопрактикуващи лекари. Джипитата от своя страна могат да поемат учениците като свои пациенти в листите наред с останалите записани при тях възрастни. Така и децата ще имат целодневно на разположение своя чичо доктор, а лекарите - една финансова грижа по-малко.


За любовта към чашката
Над 350 хиляди българи редовно злоупотребяват с чашката, но едва 1 процент от тях се лекуват . Данните са доста стряскащи, като се има предвид, че в този кюп влизат и малолетни, и младежи. В България не е проблем да си купиш алкохол, ограничението, че на лица под 18 години концентрати не се продават, е врата у поле. Най-стряскащото е, че нашенецът се напива и сам вкъщи през уикенда, като начин да се избави от служебния стрес през седмицата. Само че този „лек”, плюс цигари, всъщност отключва високото кръвно, сърдечни проблеми и дори инфаркти и инсулти.

Примерът на бащата, който редовно посяга към чашката в семейството, може да се окаже заразителен. Малките често възпроизвеждат видяното вкъщи като модел за поведение. Затова не бива да се сърдим, че младежи се наливат с бира и в училищния двор, и дори в превозните средства. Те просто следват примера на възрастните.




Всеки трети мъж на път да стане алкохолик
ФАНИ СЕРАФИМОВА

30% от мъжете и до 20% от жените в активна възраст пийват в поне пет дни от седмицата повече от 25 мл концентрат, бира или чаша вино. Това означава, че всеки трети от силния пол и всяка пета от дамите са на път да се пристрастят към виното и концентратите и да станат алкохолици, показва изследване, огласено от Лигата на умерените алкохолици.

Хората, които обръщат по една бира или чаша вино почти всеки ден, попадат във високорисковата група на умерено пиещите, при които в перспектива се очакват трайни негативни последици за здравето. Именно на тях трябва да се прилагат терапии, които сега са насочени към групата на пристрастените алкохолици. Те са от 3 до 5% от населението, твърдят специалистите по зависимости. В България диагностицираните алкохолици са 300 000.

Страната ни е в челните места в света по употреба на вино, бира и концентрати. По този показател България заема 15-о място по обща алкохолна консумация в литри годишно на глава от населението и 6-о по пиене на концентрати.




Пловдив плати на себе си 2,4 млн. лв.
Ели Крумова

Община Пловдив плати сама на себе си 2,4 млн. лева за местни данъци и такси в края на миналата година. Тогава бяха разместени пари по отделните пера в общинския бюджет, за да може администрацията да се издължи на общинската дирекция „Местни данъци и такси”. Цялата сума беше 2,4 млн., като 301 000 лв. бе неразплатеният налог върху недвижимите имоти, 1 млн. лв. - таксата за чистота, а заради забавянето службата за местни данъци и такси бе начислила на административната си шапка – община Пловдив, 719 000 лв. лихви.

Борчовете бяха от затлачени плащания за общинските сгради за 2011 и 2012 г. Парите за самоиздължаването бяха взети от предвидените в бюджета средства за проектиране и за отчуждаване на имоти за разширяване на улици и булеварди.
Община Пловдив от години трупа дългове към местните данъци и такси, но за първи път се прави такова преразпределение на средствата в хазната, че налозите да бъдат разплатени до стотинка. „Целта е да не трупаме повече лихви и да влезем в новата година на чисто“, обясни през миналия ноември главната финансистка Наталия Делчева.

С тези пари тогава обаче не бяха погасени борчовете на общинската специализирана белодробна болница „Д. П. Кудоглу”, която наскоро с решение на местния парламент бе пребазирана в УМБАЛ „Св. Георги”.

Само за няколко години борчовете на белодробната болница надхвърлиха 95 000 лева за данък сгради, такса смет и налог върху колите. Това съобщи директорът на Дирекция „Местни данъци и такси” в община Пловдив Цвета Попова. Тя уточни, че дълговете за медицинските коли са от 2007 г.

Неплатената такса смет на здравното заведение за лечение на туберкулозни е започнала да се трупа от 2010 г. и до момента не е погасена. За разлика от Белодробната, държавните институции в Пловдив редовно погасяват задълженията си за данък сгради и такса смет.

Така например от РЗИ за 2012 г. са платили на общината над 43 000 лева, а от филиала на Техническия университет – около 50 000 лева.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница