12 април 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата26.09.2018
Размер352.7 Kb.
#82854
  1   2   3
12 април 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



2/3 от българите едва свързват двата края
Българските домакинства все още не усещат излизане от кризата.

Две трети (66%) едва свързват двата края, показ­ват данни от социологическо изследване на Институт „От­ворено общество". Преди го­дина делът на хората, описващи финансовото си състояние, е бил 61%. Всеки пети българин (21 %) мизерства. Делът на най-засегнатите от кризата се запазва на същото ниво като преди година и е един от най-високите в Европейския съюз.

Цели 44 на сто огранича­ват разходите си за ток, вода и отопление, за да връзват семейните сметки. Преди година делът им е бил 50%, но спрямо миналата есен е на-

раснал с 2 процентни пункта.

36% пък отлагат покупката на дрехи и обувки. Това е с 1% повече, отколкото мина­лата есен. Седем на сто не се хранят редовно поради лип­са на пари.

От началото на миналата година почти всяко второ домакинство засегнато от кризата. Пове­чето от хората са имали вре­менни затруднения, но 10 на сто от българите са изпаднали в траен недоимък. 20% се лишават от лекарства.

„Негативните ефекти от кризата ще влияят по-дълго върху домакинствата, откол­кото върху икономиката", ко­ментира изпълнителният ди­ректор на „Отворено обще­ство" Георги Стойчев.


Една пета от българите мизерстват

Според проучване на „Отворено общество"
Светослав МЕТАНОВ

Натискът на икономиче­ската криза върху домакин­ствата остава висок, въпре­ки че вече има сигнали за начало на възстановяване­то. Това показва социоло­гическо изследване на Ин­ститут „Отворено обще­ство", осъществено с под­крепата на Световната банка.

Цели 44 на сто от бълга­рите в момента са принуде­ни да ограничават разходи­те си за ток, вода и отопле­ние. Точно преди година делът им е бил 50 на сто, но спрямо данните от октом­ври м. г. делът на хората, които изпитват затрудне­ния с изплащането на кому­налните услуги, се е увели­чил с 2%.

Значителен е и делът на българите, които отлагат купуването на дрехи и обу­вки, въпреки че им трябват. Цели 36 процента от на­шенците пестят от тези сто­ки.

Най-впечатляващият ре­зултат от изследването обаче е фактът, че 7 на сто от хората у нас не се хранят редовно, защото парите не им стигат.

Сред най-бедната една пета от домакинствата по­вече от половината са на­малили консумацията на храни, а 20 процента пропу­скат хранения поради лип­са на средства.

Анализът на данните по­казва, че равнището на бедност се задържа устой­чиво на едно от най-високи­те нива за Европейския съ­юз - малко над 21%. Две трети от домакинствата споделят, че едва свързват двата края, а около 5% за­тъват в дългове.

Линията на бедност, из­числена по метода на Евростат, е 246 лева на човек от домакинство, показва още изследването на Институт „Отворено общество". Според данните всяко пето до­макинство у нас се лишава от необходими лекарства.

От началото на миналата година почти всяко второ домакинство е било засег­нато от негативните ефекти на кризата, но в повечето случаи тези затруднения са имали временен харак­тер. Едно от всеки десет до­макинства обаче е изпад­нало в трайно затруднение, от което не може да се из­мъкне. През март 2011 го­дина делът на домакинствата, които заявяват, че са засегнати от кризата, на­малява до 23% от близо 29% година по-рано.

Като цяло сигналите за усещане на домакинствата за излизане от икономиче­ската криза остават проти­воречиви. Делът на онези, чиито доходи спадат, е на­малял в сравнение с нача­лото на 2010 г. Делът на тези, които принудително работят по-малко, също е намалял в повечето секто­ри, с изключение на строи­телството, търговията на дребно и ремонта на авто­мобили, показват данните от изследването.

Според експертите от „Отворено общество" само пенсионерите у нас остават незасегнати от кризата. Близо 80 процента от тях признават, че кризата не им е повлияла.»;»


Ще усетим кран на кризата след година
„Негативните ефекти от кризата ще влияят по-дъл­го върху българ­ските домакин­ства, отколкото върху икономика­та като цяло", ко­ментира изпълни­телният директор на Институт „Отво­рено общество" Георги Стойчев. Според него ще е необходима поне година след края на кризата, за да усетят хората положител­на промяна в личните си финанси. „Ако в дългосро­чен план кризата би могла

да изиграе оздрави­телна роля върху ико­номиката (например чрез отпадане на не­ефективни производ­ства), то за домакин­ствата кризата съ­здава дългосрочни рискове. Защото де­цата, които днес са отпаднали от образо­вателната система заради кризата или пък хората, които днес не са получили адекватно лечение заради това, че не могат да си го позволят, изпадат в дългосрочна кризисна ситуа­ция", поясни Стойчев.




Болни ще вземат шенгенска виза на границата за 19 мин

Ебропарламентът гласува на 4 юни за влизането ни в зоната
Ваня ГЕОРГИЕВА

Шенгенска виза само за 15 минути ще може да се издава по външните граници на България, след като ни приемат в свободната зона.

Скоростната процедура няма да важи за всички, а само при хуманитарни ми­сии или например случаи на тежко болни хора или техни близки, които спешно се нуждаят да получат този до­кумент. Това обясни Вале­ри Веселинов, шеф на ди­рекция „Консулски отноше­ния" във Външно министерство. За целта по външните граници вече има монтира-

ни биометрични системи, които са свързани с Нацио­налния визов център, бази­ран във ведомството на Ни­колай Младенов.

Годишно около 670 000 визи се издават от наши консулски служби по света. Близо 300 са получените легализации по „спешност" на границата.

Независимо че толкова малко хора се възползват от услугата, България е тряб­вало да вложи средства за техника и обучение на гра­нични полицаи, тъй като това е част от критериите за приемането ни в Шенген. След влизането ни в зоната визовият режим няма да се промени за държави, които са извън нея.

Очаква се последният до­клад за техническата готов­ност на България да бъде приет в края на месеца. На 4 юни на сесията в Страсбург Европарламентът ще гласу­ва приемането ни в Шенген заедно с Румъния, съобщи в Брюксел евродепутатьт Карлуш Коелю.

129 милиона евро, отпус­нати за подготовката на България, вече са изцяло усвоени. 11 милиона от тях са отишли за купуването на 3 хеликоптера, 6 речни и пет морски кораба. В последни­те месеци кабинетът е от­пуснал още 5 милиона евро за допълнително оборудва­не.

Унгария, Полша, Румъ­ния и Словакия поздравиха вътрешния министър Цве­тан Цветанов за успешното приключване на оценъчна­та мисия на сухопътната граница, както и за положи­телния доклад, който приз­нава готовността за член­ство в Шенген.

Цветанов взе участие в провеждащия се в Люксем­бург съвет „Правосъдие и вътрешни работи". Там той покани новия вътрешен ми­нистър на франция Клод Геан да посети страната ни, за да се увери, че сме готови за Шенген.




Шеф на болница бил нелегитимен
Веселина АНГЕЛОВА

Шефът на болницата в Свищов Гаврил Гавезов управлява здравното заведение без необходимата квалификация, установил одит от експерти на Министерство на здравеопаз­ването (МЗ). Гавезов имал много образования и квали­фикация, но не бил магистър по медицина и нямал нужната специалност. Наказанието за подобни нарушения е глоба от 1000 до 5000 лв. за физически лица и имуществена санкция от 8 до 20 хил. лв. за юридически лица. Гавезов е издигнат на поста от ГЕРБ. „Бил съм подведен и се извинявам на свищовлии", каза депутатът от управляващата партия Аспарух Стаменов. Самият шеф на болницата обяви, че има нужната за поста му квалификация и не знае какво пише в доклада на МЗ.

Одитът е установил още, че 6-има лекари са се водили фиктивно на работа, липсва де-фибрилатор в операционните зали, не работи светлинната сигнализация за радиация на един от рентгените.


Кризата ни изнервя

Българите търсят утеха в чашката, по-често посягат на живота си
ТЕЛЕГРАФ

Все по-млади хора страдат от нервни разстройства и заради финансовата криза и безработицата в страната.

Това заяви пред БТА д-р Нина Ташкова, психиатър в Първа многопрофилна болница за активно лечение в София.

Уязвимите

По думите й в последно време се забелязва тревожна тенденция -увеличават се страдащите от депресии млади българи (между 25 и 40 години). При тях има и непрекъсната тревога, и безпокойство. Расте и броят на хората с пристъпи на паника и по-сериозни психози. Причината за проблемите е постоянната липса на пари, несигурността в работното място и нестабилната семейна среда, е изводът на специалистите. Най-уязвими от нервни разстройства и депресии са хората между 30 и 40 години. Проблем за тях е, че трудно намират себе си, трудно се обвързват и още по-трудно се решават да имат деца. За съжаление психиатричната помощ е скъпа и особено в условията на криза хората трудно могат да си я позволят, отбе­ляза психиатърът. Д-р Ташкова цитира данни, според които през 2020 г. депресиите ще се превърнат в третото най-разпространено за­боляване в света след сърдечносъдовите и ра­ковите заболявания.

Бягство


Все повече българи намират утеха в алкохо­ла и често злоупотребя­ват с него, казва още психиатърът И ако пре­ди години по-често този проблем е мъчил мъже­те, то в момента спасе­ние в чашката намират и жените. Техният брой се увеличава, твърди експертът.

През последните 3 г. са се увеличили и опи­тите за самоубийства.

По данни на Нацио­налния център за опаз­ване на общественото здраве през 2009 г. опи­тите за самоубийство у нас са били 2039. 1440 от тях са от жени. Най-често те посягат на жи­вота си с хапчета или отровно химично ве­щество, обесване и хвърляне от височина. Най-много опити за са­моубийства има в Со­фия, Варна, Пловдив. Средната възраст на хо­рата, посягащи на жи­вота си, е 41 г.


Нова такса в здравен център
В центъра по кожно-венерически заболя­вания в Шумен беше въведена такса за из­вършване на консул­тации, дори и за деца­та до 18 години и лица с разрешение от ТЕЛК. Това се налага, тъй като центърът е на загуба с 30 000 лева, а договорът със здрав­ната каса е за 66 000 лева или средно по 6000 лева на месец. Поради недостига на средства и леглата са намалени от 20 на 10.


Кой преглежда децата ни, докато лекарите почиват?
Лекарската професия е призвание, нали? Сигурен съм, че повечето от вас са чували тези думи от устите на медиците и са им повярвали. Само че не винаги е така. Преди няколко дни трябваше да заведа детето си в детската педиатрия до Военна болница, за да го прегледат. Там с изненада установих, че лекарите са излезли в обедна почивка и ще се върнат след час. Възможно ли е да има подобно своеволие? Някои от децата, за радост не моето, бяха с доста болнав вид и е истинско мъчение някой да ги кара да чакат толкова дълго, за да бъдат прегледани. Не трябва ли да има дежурни лекари, които да прегледат пациентите? Особено щом става въпрос за деца?

Тихомир Герасимов, София




Костов: Броенето показа - управляват ни сбъркано
Ключовите управленски програми и стратегии не отговарят на реалните потребности и демографското състояние на държавата. Това показал анализ на ДСБ върху въпросните стратегии спрямо резултатите от преброяването на населението.

Според лидера Иван Костов това на практика означава, че държавата се управлява по сбъркани модели.

„Най-драматично е положението в административно териториалните структури. В здравеопазването също - разкриват се нови болници и легла, за които хората се принуждават да доплащат. Плачевно е положението в средното и предучилищното образование. В националния план за реформи няма реформи", изреди Костов. Той даде пример с основни документи, които не могат да заработят адекватно, защото са изработени за други демографски параметри. Това са стратегията за национална сигурност, планът „Евро+", плановете за реформи и за развитие.

Тъмносините ще държат кандидатът за президент на десницата да е подготвен с решение на тези проблеми, за да предпази страната от „управленското късогледство и неспособността да се вижда в бъдещето".

Екатерина Михайлова сподели, че се надява претендентът за държавен глава на СДС и ДСБ да бъде ясен до края на април. Първо обаче се чака решаване на спора дали партиите ще се явят в национална коалиция и на двата избора. Президентската тема ще дойде на дневен ред след консултации на столичните ръководства на СДС и ДСБ, които първо ще изчерпват кметската.


Частни клиники чакат ясни сметки за 2012 г.

Няма да връщат пациенти, ще ги следим, казват от МЗ
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА, ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА

Частните болници не вярват, че през 2012 г. ще им плащат само по фиксирани бюджети, показа проверка на „24 часа". Смятат, че това ще ограничи работата им и ще попречи на качеството на обслужването на пациентите.

В събота здравният министър д-р Стефан Константинов обяви, че догодина клиничните пътеки ще отпаднат като инструмент за финансиране и ще бъдат заменени временно от твърди бюджети.

Частните болници оперират в рамките на добре премислени и планирани бюджети, обясни доц. Александър Вълков, финансов директор на болница „Токуда". Бюджетите, за които говори министърът, не били страшни, страшно било, когато са неправилно изчислени. Доц. Вълков приветства въвеждането на диагностичносвързаните групи. Те нямало да увеличат разходите за лечение, а напротив - щели да доведат до по-адекватно и справедливо разпределение на публичния ресурс за болнична помощ. Задължително

било тестването им в пилотни проекти в големи и малки, в държавни и в частни болници. Това можело да стане и в „Токуда", където имало изградена информационна система и обучени кадри.

Най-вероятно няма да се вместим в един фиксиран бюджет, смята д-р Невен Енчев, шеф на частна клиника в Пловдив. Той бил скептик за въвеждане на диагностичносвързаните групи.

"Сега в бранша се гасят само пожари - ту в „Спешна помощ", ту в малките болници, а утре пак ще е в големите, където дълговете не спират да растат", каза пък шефът на МБАЛ „Св. Мина" в Пловдив доц. Георги Йорданов. Според него не се говори за пари, а новата система щяла да изисква поне с 30-40% по-висок бюджет. Не било ясно дали клиничните пътеки ще отпаднат експериментално в няколко държавни болници, или навсякъде едновременно.

Няма опасност частните болници да свият дейността си или да връщат пациенти, увериха от МЗ и обещаха проверки от медицинския одит. Касата можела дори да им прекрати договора.




Линейка заряза болна при сираци
КРЪСТАНА ТАСЕВА

Линейка докара болна в общежитие за социално слаби в Шумен с молба за временен приют. Вече четвърти ден социалните не си я прибират, а тя е парализирана, оплака се Цанев, шеф на общежитието. Жената била изписана след менингококова инфекция.



От болницата обяснили, че 58-годишната Петранка Недева може да се грижи сама за себе си, но се оказало, че е "жив труп с торба памперси без документи". Социалните обвиняват болницата, че я изписала без нужните документи.


2 млн. без доктор
2 млн. българи нямат здравна осигуровка към началото на 2011 г. Това съобщи на кръгла маса в Благоевград бившият зам. здравен министър д-р Емил Райнов. По думите му част от българите са с прекъснати здравни права, тъй като нямат пари да плащат осигуровките си. Други обаче отказвали да плащат на държавата и предпочитали да се лекуват частно. "Защо да плащам здравните си вноски, след като болницата се намира на 40 км от мястото, на което живея", попита риторично бившият зам.-министър.


Преглеждат безплатно за сърце
Русенската кардиологична болница "Медика кор" обяви месец на профилактиката. От 12 април до 12 май специалистите там ще извършват безплатни прегледи. Поводът е Световният ден на здравето, а целта на кампанията е да се привлече вниманието на обществеността към редовни профилактични прегледи. Лекарите припомнят, че нараства броят на пациенти с инфаркт на миокарда. В същото време спада и възрастовата граница при пациенти с кардиологични оплаквания.


В "Пирогов" са с паник-бутони, вардят се като летището
Доктори отнасят крошета за “мерси”

Сърдити пациенти цепят вежди, притеснени близки трошат кабинети
Шамари вместо букети. Белите престилки все по-често отнасят такива "благодарности". Д-р Димка Стоянова е последната жертва на "юмручно признание". Лекарката от спешния център в Благоевград изяде шамар от сина на недоволен 57-годишен пациент в петък. Причината - по телефона докторката казала на близките му да го доведат в болницата със собствен транспорт. Три часа преди злополучното обаждане същият пациент бил в спешното за инжекция - докаран с линейка заради бъбречна криза. След шамара колегите на д-р Стоянова веднага звъннали в полицията. Медиците все по-често треперят на работа. През 2010 г. 7,5% от белите престилки са станали жертва на физическо насилие по време на смяна, сочи статистиката на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
Стрес и алкохол - те подлудяват пациентите и отключват агресията им към нас, споделят белите престилки. Юмручното право се намесва и когато болните се отчаят от слабостите в здравната система. Все по-често ни ползват за боксови круши, жалват се се медиците. В "Пирогов" например търпят какво ли не. Последният инцидент се разиграл в 108-ми кабинет, разказва д-р Стоян Сопотенски, който завежда спешните приемни кабинети в болницата. Екшънът се разиграл около 21 часа. "Гледате ме лошо!

Ще ви избия, ще ви смачкам!

повтарял бабаитът. Лекарите и двамата му придружители не успели да го усмирят. "Наложи се да повикам дежурния полицай", спомня си д-р Сопотенски. Щом видял униформения обаче, хулиганът още повече се разбеснял. Изненадал полицая с кроше и му счупил носа.

Д-р Сопотенски признава, че ключовите звена на "Пирогов" - например голямата Противошокова зала и Клиниката по токсикология, са оборудвани с паникбутони. Медиците там най-често се сблъскват с агресията на наркомани, алкохолици, бандити и клошари. По коридорите на спешната болница има камери, но и това не спасява докторите от пациентите побойници. Често "справедливост" раздават и близки на тежко пострадали - заради силното притеснение и желанието си да получат бърза информация. Или пък вдигат страшна врява в най-критичните моменти - когато хирурзите се борят за живота на роднината им. Затова в бъдеще достъп до спешните кабинети ще имат само пациентите, а по-тежко пострадалите ще влизат само с един придружител, обяснява шефът на приемното звено. "Другарчетата" ще се регистрират на специално гише. Останалите близки и приятели ще изчакват в просторно фоайе, подобно на това на аерогарата. Модерната чакалня ще бъде изградена на мястото на паркинга пред централния вход на "Пирогов". Придружителите ще се разполагат на удобни столове, ще могат да си купят кафе, безалкохолно или сандвич от специални автомати. Ако се наложи болният да бъде хоспитализиран в някоя от клиниките, близките своевременно ще бъдат информирани.

Гневът на пациентите не подминава и докторите в УМБАЛ "Царица Йоанна"-ИСУЛ. Наскоро разярен баща замалко не потрошил противошоковата им зала, разказва старшата сестра на спешното звено Петя Тошева. Момчето катастрофирало тежко на столичния бул. "Васил Левски". Притесненият татко напирал да влезе в операционната и не искал да чуе, че залата е стерилна и има риск от инфекция.

В яда си счупил вратата на залата, а след това сцепил веждата на болничния пазач с глава. Побеснелият мъж бил укротен едва след намесата на полицаи от Пето РПУ. Пациент, на когото пък открили рак на ларинкса в късен стадий, започнал да буйства и крещял на лекарите: "Ще ви убия!" А преди месец огромен като канара мъж разбил с няколко шута вратата на приемния УНГ кабинет, бесен, че лекарят отишъл във WC-то

Камерата записала лицето на хулигана, но така и не успели да го открият. На друг вандал, пиян студент, който строшил две врати - на хирургичния и на неврологичния кабинет в ИСУЛ, обаче не му се разминало. Повиканите дежурни полицаи от Пето РПУ го заловили. А по-късно младокът се извинил за постъпката си и платил 110 лв. глоба. Старшата Тошева си спомня още един фрапантен случай. Жена дошла в болницата за смяна на превръзка след миниинвазивна операция за премахване на киста. За да дезинфекцират мястото, дежурните медици сложили водно-спиртен разтвор на болното място. Пощурялата от болки пациентка вдигнала болницата на главата си с викове и дори се обадила в Пето РПУ. На място пристигнали четирима полицаи. По-късно скандалджийката се извинила. Д-р Станислав Йорданов преживял истински шок, когато бащата на болно дете строшил вратата на кабинета му. Причината - УНГ специалистът помолил бабата на малкия пациент да напусне стаята по време на прегледа, защото било тясно като в "Дядовата ръкавичка". Заради зачестилата агресия от ръководството на ИСУЛ са се принудили от средата на март да заделят пари от бюджета си за въоръжена охрана.

Наскоро шефът на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов и главният прокурор Борис Велчев се споразумяха в Наказателния кодекс да залегне текст, който инкриминира насилието над лекари

Нарушителите ще бъдат подвеждани под отговорност за посегателство на лице на работното му място. Предвижда се в НК да залегне и текст за оправдания лекарски риск. В момента докторите не смеят да предприемат по-рисковани действия, които биха спасили живота на пациенти в тежко състояние - от страх, че ще ги набедят за убийци, ако терапията не завърши с хепиенд. Наскоро бе сформирана и работна група с представители на КНСБ и на браншовите организации на лекарите и сестрите, която ще осъществява превенция и анализ на хулиганските прояви в болници и поликлиники.

Румяна Милева


Все повече млади хора са с нервни разстройства у нас

Психичните заболявания се лекуват успешно, твърдят специалисти
Финансовата криза, увеличаващата се безработица и духовното обедняване на българите води до увеличаване на нервните разстройства, особено сред младите хора. Това коментира д-р Нина Ташкова, психиатър в Първа многопрофилна болница за активно лечение в София.

През последните години все повече се забелязва тенденцията за увеличаване на сериозните депресии на хората на възраст между 25- и 40-годишна възраст, посочва д-р Ташкова. Зачестяват невротичните състояния - паническите пристъпи и тревожните разстройства. Наблюдава се тенденция за снижаване на възрастовата категория при младите хора, що се отнася до депресиите и тревожните състояния.

Сериозните психози също се увеличават, отбеляза специалистът. Според д-р Ташкова се наблюдава тенденция за увеличаване на младите хора, които злоупотребяват с алкохол. Все по-често от този проблем страдат жените. Д-р Ташкова цитира данни, според които през 2020 г. депресиите ще се превърнат в третото най-разпространено заболяване в света след сърдечносъдовите и раковите заболявания.

През последните три години са се увеличили и случаите на самоубийства, съобщи д-р Ташкова. Най-уязвими от нервни разстройства и емоционален дискомфорт са хората в активна възраст - между 30 и 40 г. Освен недостиг на финансови средства най-чест проблем за тях е, че те трудно се намират, трудно се обвързват и се решават да имат деца. Затова особено в този период от годината, когато много типична е пролетната умора, младите трябва да взимат мерки, за да не изпаднат в депресия и емоционално неразположение, съветва специалистът.

"Една от заблудите е, че психично болните са страшни, опасни, което не е така. Това са хора като нас, които имат даден проблем. Заблуда е може би, че някои смятат, че това състояние не се лекува, което също не е така. Психичните заболявания се лекуват, и то много успешно", казва психиатърът д-р Руслан Терзийски. По думите му много фактори може да предизвикат шизофренията, но най-вече това е наследствено заболяване. Д-р Терзийски е категоричен, че хората с шизофрения могат да се реализират пълноценно в обществото в зависимост от състоянието на тяхното заболяване и от успешността на лечението.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница