12 юни 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата19.01.2018
Размер407.53 Kb.
#48573
  1   2   3
12 юни 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Безплатното инвитро забуксува
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Инвитро процедурите, които от тази година се покриват от здравната каса, забуксуваха. Докато клиниките за репродуктивно здраве сключваха договори до края на март, в много звена изкуственото оплождане замря, защото лекарите не получаваха пари за труда си, алармира вчера „Труд" Радина Велчева, председател на фондация „Искам бебе".

Цели четири години фондът бе на финансиране към Министерството на здравеопазването и всеки месец най-редовно той превеждаше по 1,25 млн. лв. месечно за извършваните процедури. „Докато центровете обаче са нямали договор с касата, репродуктивното лечение бе забавено, а някъде жените плащаха от джоба си", каза още Велчева. На запитване на „Труд" от НЗОК отвърнаха, че от началото на годината до края на април, т.е. за 4 месеца, на всичките инвитро клиники са изплатени 1,89 млн. лв. „Както виждате, притесненията ни се потвърждават, т.г. ще има по-малко родени бебета с държавни пари", казаха пациентки. От касата добавиха, че на три срещи -на 4 декември м.г., на 25 януари и 13 февруари т.г., са обяснявали на болниците и пациентите, че ще плащат за всички отчетени оплождания.


Пещера финансира болница
Пещерата Дяволското гърло ще работи благотворително за набиране на средства за отваряне на затворената болница в Девин, съобщи Владимир Солаков от Туристическо дружество „Орфей 1970", което поддържа пещерата.

В неделите, когато има посещения на най-много туристи, пещерата ще работи без билети, а с дарителска касичка на входа. Средно в неделите през лятото в атрактивните подземия до девинското село Триград влизат около 150-200 души.




Пенсионерите с по-ниска такса за джипи?
БСП обмисля да намали потребителската такса, която пенсионерите плащат за посещение при личния лекар и специалиста. Сега тя е 2,90 лв. за всички, а до 2009 г. възрастните плащаха по 1 лев. Останалото се покриваше от републиканския резерв. ГЕРБ отмениха облекчението за пенсионерите, защото стимулирало неоснователните посещения при джипито.

Предлагаме ви мнения на лекари и пациенти за идеята пенсионерите да плащат по-малко за преглед.


Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациента:

Какво спечелиха възрастните при тарифа 1 лев?

Идеята за по-ниска потребителска такса за пенсионерите е добре забравената стара такса от времето на тройната коалиция. Кой обаче тогава направи анализ увеличи ли се достъпът на възрастните хора до личния лекар или до специалиста, когато плащаха само по 1 лев? Какви приходи се реализираха? И какъв е финансовият резултат, след като облекчението отпадна?

Асоциацията ни настоява да видим анализ по проблема, преди да се произнесем по поредната лансирана идея в медиите. Ако новата коалиция, която ни управлява, е загрижена за достъпа на пациентите до медицинска помощ, по-добре да премахне всякакви неясни регулативни стандарти и да остави само реалната медицина. Защото, нека припомним, че ходещите при джипито най-вече са хронично болни, нуждаещи се от постоянни консултации и лечение. Още нещо: всяка година се отделят по 60 млн. лв. за изследвания (лабораторни, скенер, рентген, ядрено-магнитен резонанс и др.). В момента те обаче са недостъпни за пациентите, защото не се извършват свободно в доболничната помощ, а българите са принудени да бъдат хоспитализирани за 3 или 5 дни. В това време им се правят нужните изследвания и се източва здравната каса.

Затова нека новата власт разгледа целия сегмент на достъпа на пациента до здравни услуги, а не да се отдава на популистки изпълнения. И вместо постоянно да се увеличават средствата за лекарства и за болниците, да се дават повече пари в доболничната помощ.
Пенка Георгиева, председател на пациентски организации "Заедно с теб":

Промяната е социална

Добра идея е пенсионерите да плащат по-малко за такса "личен лекар" или "специалист". Само че облекчението така трябва да се заложи, че да не даде основания за лавина от подобни искания. Нека припомним, че фармацевтите искат да получават не по 2 лв., а по 4 лв. от касата за обработката на рецепта за 100% платените медикаменти.

Но като цяло намалението на потребителската такса е социална мярка, към добро е. Ще ви дам един пример от софийските села. Първо като отидат при джипито, пенсионерите му дават 2,90 лв., после още толкова - на специалиста. За един неработещ обаче това е сериозна сума, затова възрастните хора се разпитват един друг за тази или онази болежка и какво е изписал докторът срещу тях. Предават си съветите, защото нямат средства да отидат на лична консултация. Самолекуват се, състоянието им се влошава, постъпват късно в болница, където заради усложненията се прилага и по-скъпо лечение...
Доц. Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари:

Отиваме от една крайност в друга

И преди, когато бе част от тройната коалиция, БСП бе заложила пенсионерите да плащат само по 1 лев такса за посещение при личния лекар и специалиста, а остатъкът се покриваше със средства от републиканския резерв. Ако пак се върне този режим, добре. Нашата организация ще посочи становището си по темата, след като обсъдим проблема на общо събрание в края на седмицата.

Ние обаче нееднократно сме казвали, че не стоим зад идеята да има освободени групи от потребителската такса. Затова смятаме, че ако пенсионерите ще плащат по 1 лев, то по същата логика и за децата може да се въведе същото (б. р. - в момента децата са освободени от подобна такса). Защото 1 лев може да си позволи всеки, а в същото време той има много важна роля - спира неоснователните посещения.

Ако пак се стигне до ситуация, в която остатъкът до 2,90 лв. да се покрива с пари от републиканския бюджет, трябва да се обсъди на какъв период ще ни се превеждат тези средства. Преди това се случваше на 3 месеца, защото се чакаше натрупването им. Понякога дължимите суми закъсняваха, заради което обаче се стигаше до напрежения.

Както винаги, така и сега за съжаление при нас се прилага законът на махалото - движим се от едната крайност, т.е. на никакви облекчения за пенсионерите, в другата - за тотална подкрепа. Вместо да заложим на златната среда. Защото България не е толкова богата като Германия или Франция, че да може да си позволи да бъде твърде социална.

Моето лично мнение е, че е най-добре да се преследва някаква степен на обща удовлетвореност. Да, една част от обществото ще са по-малко доволни, други - повече, но да няма недоволни.

Какво обаче правим с двата милиона българи, които са здравно неосигурени? Където и да отида зад граница, ме питат как така толкова много българи не си плащат за здраве. Ето това е още един голям проблем пред здравните власти.
Пациентите

Николай Христов, на 70 г.

При всички случаи е по-добре таксата за пенсионерите да се намали, защото знаете какво е положението им. В същото време обаче трябва да се защити и интересът на личните лекари, за да може те да си гледат добре работата. Т.е. може и без пари да е посещението, но ако прегледът не е добър, това не е хубаво за пациента. Затова тези, които се занимават с проблема, трябва да намерят къде е онази граница, гарантираща сигурност и на двете страни.
Вяра Миронова, на 65 г.

Лекарят не трябва да работи с пари. Той трябва да си гледа отговорностите и задълженията. А как да се събират парите от хората за дължимото - най-добре е да се измисли някакъв друг начин. Знаете, че когато човек е притиснат, той така или иначе е готов да плати. А това може да се случва и на каса. Аз лично винаги нося и кла, и шоколад, за да дам нещо на лекарката, та да ми обърне повече внимание.
Райчо Ангелов, на 39 г.

Ако се намали потребителската такса за пенсионерите, безспорно за тях ще е по-добре, но пък доста ще се втурнат към личния лекар, дори и да не се нуждаят от консултацията му. Някои сигурно ще стоят и по цял ден пред кабинетите. И сега е трудно да се пробие опашката, камо ли при промяна в таксата. Затова от 2 г. не съм ходил при джипито си - чака се по 3-4 часа.
Антоанета Тодорова, на 56 г.

Нека се намали таксата за пенсионерите - те най-много се нуждаят от лекар.


20 дни по-рано свършиха направленията за лечение
При специалист само срещу заплащане

Джипитата ще предоставят талони чак след 1 юли
Парите, които здравната каса отпуска за талони за изследвания и рентген, свършиха в цялата страна, научи „Преса". Още от средата на май джипитата са надвишили стандартите за изпратени пациенти за кръвни картини, микробиология и образни изследвания. Ако сега някой се разболее от пневмония или си изкълчи глезена,

трябва да си плати от джоба за рентгенова снимка.

Проблем има и за пациентите, които са с насрочени планови операции. Преди тях те задължително трябва да минат на консултации с кардиолог и анестезиолог, както и да си направят пълна кръвна картина. Направления за това също няма, и то чак до 1 юли.


След забраната

Само 1% от българите са отказали пушенето
Кристина КИРЯКОВА

Едва 1% от българите са отказали пушенето след въвеждането на пълна забрана за тютюнев дим в заведенията. 20 на сто пушат по-малко, а около 3% са се пренасочили към електронни цигари. Това показва изследване сред 1012 пълнолетни българи, направено по поръчка на Българската хотелиерска и ресторантьор-ска асоциация (БХРА).

44% от анкетираните не подкрепят тютюневото вето. Същевременно 41% от пушачите ходят по-рядко и за по-кратко на кръчма. Между 15 и 20% от заведенията в страната са фалирали след забраната. „Ние не подкрепяме пушенето, обосновките ни са чисто икономически", заяви председателят на софийската асоциация на ресторантьорите Атанас Димитров. Шефът на БХРА Благой Рагин отбеляза, че тютюневото вето ще остане в пълна сила в хотелите. В заведенията обаче трябва да се върне старият режим, при който имаше зали за пушачи и непушачи.


Прегледите вече само платени

20 дни по-рано свършиха направленията
Жулиета МИТКОВА

Парите, които касата отпуска за талони за изследвания и рентген, свършиха в цялата страна, научи „Преса". Още от средата на май джипитата са надвишили стандартите за изпратени пациенти за кръвни картини, микробилогия и образни изследвания. Така в момента, ако здравноосигурен се разболее от пневмония или си изкълчи глезена, трябва да си плати от джоба за рентгенова снимка. Другият вариант е да бъде приет в болница, независимо дали състоянието му го налага, за да се изследва. Проблем има и за пациентите, които имат насрочени планови операции. Преди тях те задължително трябва да минат на консултации с кардиолог и анестезиолог, както и да си направят пълна кръвна картина. Направления за това също няма.

Лабораториите в Русе са пред затваряне, защото от две седмици нямаме нито един пратен от джипито си пациент, разказа д-р Георги Тодоров. Той обясни, че за второто тримесечие през миналата година за изследвания на русенци са били предвидени 678 000 лв. от касата. Тази година парите са намалени на 587 000 лв. Същото е положението в цялата страна. Общо за тази година НЗОК е предвидила 72 млн. лв. за лабораторни тестове и рентген в доболничната помощ, което е с около 10 милиона по-малко от необходимото.

Личните лекари са оставени и без направления за преглед при специалист. Проверка на „Преса" в столичните поликлиники установи, че ценните талони за безплатни консултации са свършили още в началото на месеца. „До 1 юли нямам нито едно направление, независимо дали става дума за прием в болница за планово лечение или за преглед при кардиолог, очен лекар или гинеколог", заяви д-р Мартин Лефтеров от XX ДКЦ. Той е с огромна практика и ако някой от неговите 3000 пациенти в момента получи бъбрчена криза например, ще трябва да почака три седмици, за да отиде на преглед при уролог. Или да си плати на свободен прием, цената на който започва от 50 лв.

„Понякога успявам да заделя по десетина направления за изключително спешни случаи, но сега нямам нито един талон. Не знам какво ще обяснявам на някоя майка, ако сега влезе с болното си дете", сподели и д-р Стефан Зарков от Медицинския център „Лора".


Между редовете

Много ни здраве!
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Личните лекари свършили направленията, касата - парите за изследвания. Това вече не учудва никого. Гръбнакът на здравноосигурителната ни система се изразява в лимити, планиране и проценти. Всичко е точно - умираме по план.

Ценните талончета за безплатни изследвания и прегледи свършват всяка година по едно и също време - две-три седмици преди края на всяко тримесечие. Изглежда, че трябва да планираме заболяванията си да не съвпадат с времето на кризите за направления, иначе - много ни здраве и добре дошли в царството на частния свободен прием. Където ни почват от 50 лева, а отделно се питаш защо внасяш здравни осигуровки.

Но защо всъщност лекарите имат лимити за болни и умиращи? Полицаите имат ли лимити за арести, а магистратите - за присъди?




Уволниха декар, карал керемиди с линейка
Мила ГЕОРГИЕВА

Лекар от пазарджишкия Център за спешна медицинска помощ беше уволнен, защото превозвал керемиди с линейка.

Човекът искал да свърши услуга на своя колежка - сестра от звеното, с която били заедно на дежурство. Малшанс им изиграл лоша шега, тъй като били засечени от шефа по транспорта в звеното. Двамата медици били заедно на дежурство и решили да отидат до местен магазин, но по пътя колежката на д-р Н. Д. споделила, че не й достигали 3 керемиди за барбекю, което правела в двора на къщата си. Услужливият доктор веднага накарал шофьора да промени маршрута на линейката и отишли да вземат керемидите.


С 8 млн. лв. спасяват общинските болници
Жули ТЕРЗИЙСКА

Малките общински болници, които са в затруднено финансово положение, ще бъдат пряко субсидирани от държавата с 8 млн. лв., заяви вчера в Търговище депутатът от Коалиция за България Явор Куюмджиев. Той даде пример с болниците в Попово и Омуртаг, като обеща, че те няма да бъдат закривани. Желанието на БСП е в бюджета на здравното министерство да бъдат предвидени средства за всички заплашени от ликвидация общински болници. Всяка от тях ще получи годишно около 250 000 лева пряка държавна субсидия.

Идеята не е нова. По време на управлението на тройната коалиция в МЗ имаше заделени 10 млн. лв. за лечебните заведения в малките населени места, които бяха напълно достатъчни за тяхното оцеляване. Сега парите ще са по-малко, защото през мандата на ГЕРБ бяха закрити 19 болници.


44% от българите искат по-либерален режим за пафкането

Оборотът на кръчмите паднал с 80 на сто
ВАНЯ ДУНАВСКА

Собственици на заведения, членове на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), единодушно заявиха, че в резултат на пълната забрана за пушене на закрито, оборотът им е спаднал с близо 80 на сто през студените месеци. Оцелели са само тези от тях, които са направили т.нар. външни отопляеми аквариуми с прозрачни тенти. Те са били пълни постоянно за разлика от комфортната ресторантска част, съобщи шефът на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Благой Рагин. Ресторантьорите, които обаче няма как да ползват тротоарно право, са освободили до 60 на сто от персонала си, други са фалирали.

Проблемът е най-осезаем в малките градчета, където хората отиват на заведение като единствено разнообразие и искат с поръчката си, дори когато е малка, да изпушат поне няколко цигари. Ресторантьорите обясниха, че малките обекти не разчитат на големи поръчки от всеки клиент, а на приобщаването на още хора към други, които вече са седнали, и така се отваря още приказка и съответно се поръчват още питиета и евентуално мезе. Благой Рагин потвърди пред „Монитор”, че кризата е свила оборотите на заведенията с около 40 на сто още преди въвеждането на забраната, но нейното прилагане е свило с още 40% хората, които редовно са ходели по ресторанти.

Национално представително проучване за нагласата на българите към пълното ограничение за пушене на закрито сочи промяна, която е в полза на либерализиране на режима.

44 на сто от хората не подкрепят пълната забрана за тютюнопушене, а тези, които само преди година са били изцяло в защита на ограничението, са намалели с 14%. Така техният дял е 34 на сто от всички анкетирани. Интересното в проучването е, че на въпросите са отговорили 410 пушачи и 602-ма непушачи. От данните в изследването става ясно, че в резултат на забраната само1% от нашенците са спрели изобщо да пушат, а 20 на сто са ограничили употребата на тютюневи изделия. Около 3 процента са тези, избрали да преминат на електронни цигари.

Най-голямо е отстъплението на клиенти от кафенетата, където делът е около 40 на сто, най-малко самата забрана се е отразила на ресторантите. Там обаче спадът в посещенията се дължи на кризата, така че по думите на ресторантьори, ако преди кризата дневно са били със среднодневна заетост от 50%, с развихрянето на финансовите проблеми посещенията са довели до 15-20 на сто посещаемост, а от тези хора повече от половината са били закоравели пушачи.

Ресторантьорите коментираха, че пълната забрана за тютюнопушене е преминала по-леко в държави, които са в добро икономическо положение и въпреки кризата навиците на населението не са се нарушили.

В най-силни позиции в страната оставали веригите заведения, независимо дали са за бързо хранене или са от ресторантски тип. На увеличен интерес се радвали и заведенията към бензиностанции, които хем предлагали стоплени полуфабрикати, но с маси навън, с навеси, хората хапвали, пушели и знаели, че няма да се задържат дълго. Собственици признаха, че дори когато дават промоция от фреш с кафе за 2 лв., пушачите си купували за 40 ст. кафе от машина и пушели, докато си го изпият.

След лятото, през което отново масите могат да са навън, с настъпването на есента ресторантьорите заплашиха с масови протести, защото са на крачка от фалита.

Благой Рагин обаче подчерта, че хотелиерите са твърдо зад окончателното премахване на дима от заведенията, което прави заведенията им предпочитано място от туристите от цял свят, защото гостите държат на чистия въздух, докато се хранят.




Уволниха доктор, возил керемиди с линейка
ДИАНА ВАРНИКОВА

Доктор от пазарджишкия Център за спешна медицинска помощ бе уволнен, след като бил засечен да купува керемиди с линейката по време на дежурство. Местният Районен съд отказа да отмени наказанието на лекаря Николай Д. и да го върне на работа. Случката се разиграла миналия септември, когато лекарят бил шеф на дежурен екип заедно с медицинската сестра. По обяд те решили да отидат до близък хипермаркет, за да си вземат нещо за хапване. Медицинската сестра споделила, че й трябвали 3 керемиди за барбекюто в двора на къщата й и докторът решил да помогне, като от магазин за строителни материали купили 5 керемиди и ги качили в линейката. За беда обаче били забелязани от управителя по транспорта в Центъра за спешна медицинска помощ, който веднага информирал директора на центъра. Освен чрез показанията на свидетели вината на дежурния екип била доказана и с разпечатка на графиката на GPS навигацията, която посочвала промяната в маршрута на линейката.




Раздават по 250 000 лв. на закъсали болници

БСП отваря данъчна врата за . фирми, които дават стипендии
Закъсалите болници ще получат държавна субсидия от 250 хил. лв. годишно през здравното министерство. Това обяви вчера левият депутат Явор Куюмджиев. По думите му вече е взето решението да се помогне на болници, вместо да бъдат закрити или фалирани. За това са нужни 8 млн. лв.

Фирми ще могат да си намаляват дължимите данъци за период от 24 месеца, ако дават стипендия за образованието на студент или ученик, обяви пък лидерът на БСП Сергей Стани-шев. Левите ще направят предложение за промяна в Закона за корпоративното подоходно облагане, за да се регламентира данъчната врата. Станишев не посочи дали облекчението ще влезе в сила още от тази година.

Социалистите предлагат и промени в Закона за насърчаване на заетостта, според които държавата ще плаща вместо работодателя част от осигуровките на младежи, които са назначени за първи път на работа. Облекчението ще се ползва между 6 и 18 месеца, ако фирмата поеме ангажимент да задържи младежа на работа за още година след това, обясни Стани-шев. Според лидера на социалистите тази мярка може да създаде 5 хил. нови работни места за младежи само до края на тази година. Подобно стимулиране е нужно, за да се реши проблемът с младежката безработица, която достига 40%, поясни соцлидерът.

Третото социално предложение на БСП е за увеличаване на социалната закрила на работниците. Това ще стане с увеличаване на размера на гарантираните вземания при фалит на работодателя от 1000 на 1200лв. Вдига се и броят на гарантираните неизплатени заплати от 3 на 6. И за този закон обаче Станишев не уточни дали ще влезе в сила от началото на следващата година, или още през тази.




Гръм уби жена, обгори снахата и внучето

Ланецът около шията на майката се разтопил, лекари го вадили парче по парче
ТОНИ МАСКРЪЧКА

Гръмотевична буря в Гоцеделчевско в понеделник вечерта взе жертва, а майка и дете пострадаха.

Трагедията със семейство Куневи станала около 20 ч на полето край съседното с. Осиково. 47-годишната Хатидже, мъжът й Рифат, на 50 г., и снахата Кадрие, на 25 г., с 5-годишната Кадрие садели тютюн. Нивата била около водоем между селата Осиково и Скребатно.

Когато се разразила бурята, четиримата се скупчили под единственото дърво наблизо. Върху него обаче паднала мълния. На място починала бабата Хатидже. Снахата и детенцето й изпаднали в безсъзнание и обгорели. Рифат останал невредим.

„Майката и детето са докарани при нас в 20,40 ч. Състоянието им снощи (в понеделник вечерта - б. ред.) бе тежко, но днес е задоволително и опасност за живота им няма. Майката бе в реанимация, но днес я преместихме при детето в хирургия", каза директорът на болницата в Гоце Делчев д-р Мария Радойкова.

Токът е проникнал в тялото на жената откъм лицето и шията и е излязъл през задните части. Има леки обгаряния по лицето. „Те са от сух пламък. Ланецът около шията й се е разтопил и го изваждахме парче по парче", каза д-р Милан Първанов, шеф на реанимацията.

Пораженията по детето са от гърба към краката. Вероятно днес малката Кадрие ще бъде транспортирана до „Пирогов" за консултация. „Засега не се налагат операции, обработваме раните им", допълни д-р Радойкова.

Според д-р Първанов майката е била с кръвно 50 на 0, а детето с учестен пулс от 140 удара в минута.

Малката била объркана и в несвяст от случилото се. „Майката бе в безсъзнание, с посинели устни, в шоково състояние", каза д-р Първанов. Дядото е получил стягане на мускулите и не е оставен за лечение.

Починалата жена има двама синове. Единият - Рифат, чиято жена е пострадалата, ги е закарал сутринта на полето и е трябвало вечерта да ги прибере обратно в селото. Цялата фамилия се препитава само с отглеждане на тютюн.

„Името на местността Раец произлиза от рай. Дано Хатидже там да е намерила своя рай в отвъдното", казват потресени хората от Рибново.

Преди години на същото поле от гръм починала майката на Манчо Панюков, който преди 4 г. закла двете си невръстни деца. Тогава също имало гръмотевична буря, Манчо бил дете и пред очите му майка му била поразена от гръм.

В района на гърменските села почти всяка година загиват хора по полето от мълнии. „Не че тук падат повече, но всичките ни хора са по цял ден на полето и вероятността някой да бъде поразен е голяма. Преди дни мълния уби няколко крави в планината. Пастирът се спасил", допълват хората от Рибново.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница