15 юни 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата08.05.2018
Размер366.89 Kb.
#68969
  1   2   3
15 юни 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Родилката от Пазарджик починала от рядка болест
Няма лекарска грешка, причинила смъртта на 28-годишната родилка Десисла­ва Низамова от Пазарджик. Това е заключението на тройната съдебномедицинска експертиза, опове­стено вчера от прокуратура-т а. Като причина за смъртта на младата жена е посочено заболяването околоплодова кармиопатия. То било рядко срещано, не подле­жало на предварителна диагностика и се проявява­ло в последните месеци от

бременността.

Десислава почина по вре­ме на подготовка за ражда­не със секцио в болницата „Хигия" на 18 май. Малко след поставянето на упойката тя получила гърч. Жената била бременна с близнаци -момче и момиче. Те са живи.

Въпреки заключението на специалистите наблюдава­щият делото прокурор Ва­сил Малинов ще назначи и петорна експертиза. Едва след нея ще се реши изхо­дът от делото.




Осем топ лекари не успяха да спасят щерка на шампион
„Малката пациентка при­стигна със замъглено съзна­ние. Плачеше, а когато отва­ряше очи, търсеше родите­лите си. Каквото можахме, направихме. Но бъбречната недостатъчност доведе до поражения във всичките й органи." Това разказа вчера пред „Труд" проф. Огнян Бранков от „Пирогов" за по­чиналата 10-годишна Мария-Магдалена, дъщеря на шампиона по борба Сера­фим Бързаков.

Професорът, който е шеф на детската хирургия в „Пи­рогов", добави, че вероятно вирус е довел до повръщане, което е обезводнило детето.

Така се съ­здала „благо­приятна сре­да в организ­ма", която до­вела до теж­ката скоро­течна болест. „Извикахме 8 Проф. Огнян национални Бранков консултанти, които да дадат мнението си за лечението. Уви, това не помогна", каза още Бранков. 10-годишното момиче почина в петък.

От началото на миналата седмица то било с бързо раз­виваща се вирусна инфек­ция, многократни повръща­ния и висока температура. В нощта срещу петък със загу­ба на много соли, течности и с тежко дишане Мария-Магдалена постъпила в болницата в Берковица. Там не пре­стояла и час, била спешно изпратена в монтанската болница, а в петък замина с реаномобил за столицата, съобщиха лекарите от Монтана. .Детето беше с тежка интоксикация и в шок, цяла нощ с колегите се опитвахме да го стабилизираме и до су­тринта успяхме. То обаче разви и бъбречна недоста­тъчност, тромбоцитите в кръвта рязко намаляха и сви­кахме консилиум. Решихме да го пратим в „Пирогов", зая­ви шефът на монтанската реанимация д-р Пламен Блажев. В София детето пристиг­нало не само без бъбречна дейност, но и с признаци на отказ на черния дроб. Спо­ред проф. Бранков най-кри­тично се е оказало обезводняването.





Ще имат грижи, ако не дадат пари за здраве
С проф. Радослав ГАЙДАРСКИ, коремен хирург и бивш здравен министър, разговаря Диана Тенчева
- Негативни или позитивни чувства ви налягат, професоре, като гледате какво се случва в здравеопазването ни?

- По-скоро смесени (смее се). Ако кажа само позитивни, или само негативни, звучи крайно.

- Вие познавате ли новата здравна министърка проф. Анна-Мария Борисова?

- Познавам я, разбира се.

- И какви са впечатленията ви?

- Още е много рано да се дава оценка на човек, който е на толкова отговорна длъжност. Би следвало, както е прието, да се изчакат 100 дни. И тогава да се дават оценки. Да не забравяме, че тя не е работила на толкова висока и особено организационна длъжност.

- Вие през кой месец от поемането на поста започнахте да се ориентирате?

- Аз навлязох много бързо, защото съм ръководил доста структури. Като започнеш от главен лекар на Окръжна болница, председател на управителния съвет на Александровска болница, член на Висшата атестационна комисия, и то на президиума на ВАК. Въобще като хирург дълго време съм се занимавал с административни дела. Мисля, че необходимото време за ориентиране е минимум 3 месеца.

- Значи е рано за оценки.

- Да, не бих си позволил. Защото човек бавно влиза в детайли на тази длъжност, а тя е много сложна. Не може изведнъж да навлезеш в тънкостите на поста.

- До момента видяхте ли министърката да бърка някъде?

- Тя не може да сбърка, защото не е направила нищо. Човек започва да бърка, когато се изявява в определени области. А жената все още не е навлязла надълбоко и в същността на поста. Объркването може да се отключи, когато си помислиш, че си узрял, а реално не е така.

- Ще има ли сили проф. Борисова да въведе Националната здравна карта, определяща кои болници ще получават пари от касата и кои да се справят както могат?

- Ако няма сили да въведе картата, няма да й се пише добра оценка. Защото тази карта е задължителна. Тя е крайно необходима.

- Болниците ли оказват натиск - защото с влизането на документа някои ще отпаднат от хранилката на здравната каса?

- По наше време картата се работеше от група експерти, сред които беше и доц. Стоян Александров. Той и сега е в министерството, шеф е на дирекция “Медицински дейности”. Ако управляващите решат да ползват нашия проект (това, което ние направихме, мисля, че е добро), то е възможно документът доста бързо да влезе в сила. Освен това: най-важният момент за картата е тя да е със задължителен характер. Ако е с пожелателен, то в България знаем, че от такива идеи никога нищо не става.

- В здравната комисия вече гласуваха да е със задължителен характер.

- Да, но ако не се гласува от парламента... И ако там се появят противоречия, то може и да не мине.

- Прогнозирате ли бунтове и недоволства в болниците, които няма да попаднат в националната здравна карта?

- Както са тръгнали нещата, доста болници ще фалира. Вижте, в областите със силна концентрация на лечебни заведения трябва да се направи преструктуриране на болниците. Една част да станат за долекуване, хосписи, старчески домове и т. н. Всичко това може да бъде сторено, ако има воля. Сега това може да стане лесно, защото управляващите са голяма партия. А ние бяхме тройна коалиция. Вие бяхте в течение на събитията, когато аз предлагах едно, но ДПС искаше друго...

- Какво искаше ДПС?

- Сега няма да говорим какво искаха, но винаги се получаваха противоречия. А днес управляващите са с голям брой депутати. Те могат да прокарат всяко свое искане и то да стане реалност. Сега е моментът властта да действа. Докато има ресурса. Защото по-нататък няма да могат да направят нищо.

- Проф. Борисова заяви, че от нашите близо 45 000 болнични легла за активно лечение са ни достатъчни 30 000. Скъпо ли е да се превърнат останалите 15 000 в такива за долекуване?

- Веднага обяснявам - ние имаме толкова болнични легла за активно лечение, колкото има средно в ЕС.

- Но сме с повече болници?

- Трябва да се подчертае, че няма значение броят на болниците, а на леглата. И ако решим да затваряме болници, можем да минем под линията на санитарния минимум. На 1000 българи се падат 5,9 легла, колкото и в ЕС. Въпросът е да бъдат преструктурирани. Иначе ще стане като с детските ясли. Спомнете си колко много бяха и казваха как няма нужда от тях.

А какво се получи на практика? Вижте как днес изнемогват областните градове! И сега тепърва, след като рушихме, ще строим ясли. В здравеопазването не трябва да се допуска подобно нещо!

- Експерти все се възмущават, че имаме 414 болници...

- Абе, глупости! Толкова са здравните заведения! Броят на болничните ни легла не бива да се намалява.

- Според вас колко болници са ни нужни?

- Ще ви дам един пример - в Белгия болниците им са били 350. Редуцирали са ги до 120, като са ги обединили. Без да закриват. Но там нещата са станали много лесно, защото кралят издава указ и всички се подчиняват. Аз не мога да си представя, ако у нас решим такъв проблем с указ, че хората ще се съгласят. И ще викат: “Браво”. Сигурен съм, че ще има яростна съпротива и не завиждам на този министър, който реши да направи нещо подобно.

- По време на вашия мандат нямаше забавяния на плащанията. Как се справяхте?

- При мен нямаше такова нещо. Стриктно вървеше финансирането от здравната каса по клинични пътеки и от министерството за някои дейности. Нямаше забавяния и защото имахме достатъчно пари. Сега също има пари, а не мога да си обясня защо резултатът е такъв. Смениха цялото ръководство на касата... А като смениш целия апарат, то се оказваш с хора, които тепърва трябва да разберат проблемите.

- Сега финансовото министерство не пуска трансферите към здравната каса...

- При мен това нямаше как да се случи, защото нали ви е ясно какво щеше да стане? Аз се разправях лично с министъра на финансите!

- А как се оправяхте преди с колегата си Пламен Орешарски?

- Той между другото е по-труден от Дянков.

- Защо?


- Няма дашен финансист. Но ние с него и воювахме, и се разбирахме. При нас до такива ситуации не се стигаше.

- Защото побеждавахте...

- Да, с борбеност! Защото, ако отидеш и му се подмазваш, няма да стане. Министърът на здравеопазването е равен на министъра на финансите. Даже здравният шеф е на по-отговорен пост, защото ресорът му е най-трудният. И ако той почне да се чувства, че не е равностоен на финансовия си колега, ако финансовият министър каже, че той ще управлява парите ми, ами аз веднага ще си подам оставката! Как така Дянков ще казва? Или Орешарски, че ще ме управлява? Парите за здраве са решени и приети със закон още предходната година от Народното събрание. То е върховният орган на Република България. И щом тези пари са определени, то финансовият министър не може да ми вземе и 5 лева! Аз не го позволявах. Напротив - издействах повече от това, което ми беше дадено от Народното събрание.

- Как ще коментирате антикризисната мярка да се намали перото за лекарства на здравното министерство от 144 млн. на 127 млн.?

- Абсурдно е. Ако здравният министър отстъпва, то не е добре. Не може Дянков да каже: “Няма да ти дам пари!” Щом има решение на парламента, той е длъжен да даде парите. Иначе аз в такава ситуация бих си подал оставката. И по мое време щях да направя голям проблем в целия Министерски съвет.

- Какво не правят управляващите в кризата в здравната сфера?

- Най-грешното е, че искат да правят реформи без пари. Реформа без пари не става. Нека да погледнат САЩ - властта там по едно време обяви, че е приключила със здравната реформа. Но дойде Обама и каза: “Не е така.” Отделиха се $ 970 млрд., за да продължи здравната реформа. А нашите искат да режат от финансите. Ако Дянков е решил да управлява парите на здравеопазването, с него е свършено! Напишете, че особено в криза трябва да се дават повече пари за здраве. Ако сегашните не го сторят, ще имат грижи!


1000 болни всеки ден без доктор
Над 1,5 млн. души са би­ли приети м. г. в болница, а т.г. парите са намалени. Затова помощ ще получат с 368 000 болни българи по-малко. Или дневно до доктор няма да стигат 1000 нуждаещи се, заяви вчера кардиолопьт проф. Младен Григоров на ди­скусия за делегираните бюджети в здравеопазва­нето при омбудсмана Гиньо Ганев.

Професорът попита какво да правят болници­те със 101-вия пациент с апандисит, ако има пари само за 100 болни. Шеф­ката на отдел „Правен" в здравната каса Иванка Кръстева отвърна: „НЗОК не може да нарушава за­кона." Д-р Стойчо Каца­ров от Центъра за защита правата в здравеопазва­нето контрира: „Касата на­рушава закона, когато си иска. Защото не плати с пари от бюджета за 2009-а отчетената дейност през ноември и декември. Как­то предвижда законът!




До 200 дни здравеопазването колабира заради делегираните бюджети

Пациенти излизат на протест заради орязаните средства за лекарства
Соня Стамболийска

Ако не се вземат адекватни мерки за здравеопазването в следващия един месец, то до 200 дни системата ще колабира. Това заяви вчера Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването, по време на обществената дискусия „Пациентът между правото на медицинска помощ и делегираните бюджети“, организирана от омбудсмана Гиньо Ганев. Той обясни, че терминът „делегиран бюджет“ е убийствено понятие, което убива системата, убива мотивацията и накрая убива пациента. Според Семерджиев делегираните бюджети на болниците ще доведат до задължително разпределение на медиците, каквото е имало по времето на социализма. „Колкото повече притискаме лекарите, толкова повече те ще излизат зад граница“, коментира още той.

Д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването също изрази мнението, че делегираните бюджети, които НЗОК иска да наложи на болниците, ще ликвидират българското здравеопазване. „Ударът е по пациентите. Медицинската услуга има определена цена и ако касата заплаща по-малко, разликата ще трябва да бъде платена от пациента“, коментира още Кацаров. По отношение на зачестилите смъртни случаи в болниците той обясни, че те ще се случват още по-често. „Свиквайте със смъртните случаи, делегираните бюджети ще доведат до това те да станат ежедневие“, допълни той.

Теодора Захариева от федерация „Български пациентски форум“ заяви, че най-вероятно другата сряда пациенти ще излязат на протест пред Министерския съвет. Те ще протестират заради орязването на средствата за лекарства с 26 млн. лева, което се предвижда при намаляването на бюджета на Министерството на здравеопазването, както и заради въвеждането на делегирани бюджети на болниците. „Български пациентски форум“ излиза с отворена декларация във връзка с бюджета на НЗОК, ще стигнем и до президента за налагане на вето на актуализацията на бюджета“, коментира още Захариева.

Според проф. Младен Григоров, кардиолог, заради рестрикциите в бюджета около 1000 души по-малко ще имат право на болнично лечение. „През 2009 година са били отпуснати средства за 1 512 169 души хоспитализирани пациенти, сега са с 368 000 по-малко“, коментира още Григоров.

От НЗОК също взеха участие в дискусията. Иванка Кръстева, началник на отдел „Правен“ в здравната каса, коментира, че при проверка на НЗОК за февруари и март е установено, че има прекалено висока хоспитализация в болниците и разходите, които са отчели, са около 108-109 млн. лева при прогнозирани 80 млн. „Ако продължаваме по същия начин, това ще доведе до страшен финансов резултат, така че в следващите месеци нито един пациент няма да може да бъде хоспитализиран“, коментира още Кръстева. Тя допълни, че се обсъжда делегираните бюджети да се връчват в началото на тримесечието, като по този начин директорите на болници щели да имат възможността да разпределят средствата си по-ефективно.


Сините няма да подкрепят актуализацията, ако се режат парите

Няма друга институция, в която парите да се намаляват толкова много, колкото в здравеопазването – с 23%. Ако няма промяна на тези цифри в бюджета между първо и второ четене, аз и моите колеги няма да подкрепим актуализацията. Това заяви вчера пред БНТ депутатът от Синята коалиция и зам.-председател на здравната комисия в парламента д-р Ваньо Шарков. Има неща, които могат да се направят, и те са свързани с промени в законите, касаещи здравеопазването, каза още Шарков.




Резервът за непредвидени разходи става 1,27 млрд. лв.
По-малка ножица за парите за здравеопазване

Бойко Борисов получи подкрепа за реформите от Синята коалиция
Иван Т. Иванов

Техническа грешка е намалила парите, предвидени за болниците в актуализацията на бюджета.

Това разкри премиерът Бойко Борисов. В проекта, който предстои да бъде обсъден и гласуван от Народното събрание, е записано, че средствата за лечебниците ще бъдат свити със 160 млн. лева. Оказва се, че вярната сума е 106 млн. лева. Борисов обясни, че още миналата седмица кабинетът е поправил грешката в проекта за актуализация на бюджета за тази година. Преди да стане ясно, че орязването ще е с 54 млн. лева по-малко, пациенти обявиха готовност за протест. Лекари пък заявиха, че ще бъдат принудени да приемат с 1000 души по-малко на ден в болниците заради недостига на пари.

Междувременно вчера се проведе среща между министър-председателя и представители на Синята коалиция. Целта на тези срещи, които стават ежемесечни, е до началото на 2011 г. да се премине от дефицит към балансиран бюджет и страната да започне да се извежда от кризата, съобщи зам.-председателят на ДСБ Димитър Бъчваров. За целта резервът за непредвидени разходи щял да се увеличи до 1,27 млрд. лв. Той

ще се харчи прозрачно пред всички декларирал премиерът Борисов. Осветляването на сделките пък се налагало, защото министър-председателят е установил необезпечени договори, сключени от предишните управници, за над 2 млрд. лв. Това щяло да стане, като се направи регистър към финансовото министерство на всички сключени договори, обясни от своя страна зам.-шефът на сините Ваньо Шарков. Така щяло да се избегне подписването на проекти, за които няма пари. А, от друга страна, щяло да може лесно да се разписва по пера какви средства и за какво ще се дават. Друга постигната договорка на срещата между премиера и сините е начисляването на бюджетния дефицит

вече да става по системата на "Евростат", разказа депутатът от СДС. Българската методика изчислява дефицита на кешова основа, а изискванията на "Евростат" са това да се прави на начислена основа. Десните са подкрепили ГЕРБ и в намеренията им за нови реформи чрез прегрупиране на агенциите и ликвидиране на дублиращите структури в администрацията.

По отношение на общините ГЕРБ и Синята коалиция са се разбрали да има диференциран подход при правенето на бюджетите им. Финансирането за по-малките трябва да стигне до 70% за сметка на по-големите, където то може да е само 20%, смята плевенският кмет Найден Зеленогорски.

От Синята коалиция са декларирали пълна подкрепа на правителството,

ако се стигне до спиране проекта "Бургас-Александруполис" и до замразяване на строежа на АЕЦ "Белене". Още миналата година сините обявиха, че и двата проекта не са нужни на страната, а настъпилата криза ги е обезсмислила напълно.


Най-високи са докторските тарифи в Слънчев бряг
40 евро за преглед на морето

Българите плащат по двайсетачка, всяка манипулация се таксува отделно
МАРИЯ АТАНАСОВА

От 40 евро за първичен преглед тръгват медицинските услуги в морските ни курорти това лято. Тарифите са еднакви почти навсякъде, но по традиция най-високи са докторските такси в Слънчев бряг. Курортът вече е окупиран от стотици лекари от цялата страна, които чакат пациенти с дебели портфейли.

Повечето последователи на Хипократ наемат стаи в хотелите, които префасонират бързо на кабинети. Там освен поставяне на първоначална диагноза и прослушване, пациентът може да получи само премерване на кръвно налягане и поставяне на инжекция. Преди това обаче плаща задължителните 40 евро за първичен преглед. Всяка манипулация се таксува отделно.

Меренето на кръвно налягане струва 15 евро, а поставянето на венозна инжекция струва 10 евро

Ако пациентът се нуждае от оперативна интервенция или по-сложни изследвания, то тогава се пренасочва за лечение към някоя от поликлиниките в курорта. Цените там са още по-фрапиращи и сериозно конкурират медицинските услуги на клиниките в Западна Европа. Ехографската диагностика струва между 30 и 45 евро, а за скенер се плаща поне двойно повече. Ако туристът е имал нещастието да си счупи крак или ръка, то тогава трябва да приготви за гипса около стотина евро.

Цените на различните операции пък се пазят в тайна, като се договарят на място.

Според пациенти за отстраняване на апендикс например хирурзите вземали между 500 и 700 евро.

В Слънчев бряг никъде няма официално обявен ценоразпис

Цените се съобщават лично на пациента и на място. Нерядко нашенските доктори са склонни и на отстъпки след дълъг пазарлък, но само ако крайната сума за лечение ги устройва. За български туристи тарифите са наполовина по-ниски, но пак остават доста солени.

Пациентите, които имат късмета да притежават българска лична карта, плащат за преглед 20 евро.

Заради непосилните такси на докторите медицинските центрове в Слънчев бряг са празни. От високите цени на медицинските услуги се оплакват и концесионерите на плажовете.

Преди седмица те алармираха, че за да се цанят за реаниматори на плажа, лекарите искат минимум по 100 лева дневна заплата и режийни за храна и нощувка. За да обезпечи пясъчната ивица с екип реаниматори, концесионерът трябва да брои поне 20 бона за сезона. .

Без камиони по пътя за курортите

Движението на камиони по пътя за морето се спира до средата на септември.

Забраната се налага от пътната агенция заради огромния трафик от София, Пловдив и Стара Загора към Черноморието. Другата причина е да се съхрани асфалтът в жегите. От днес до 16 септември камиони с маса над 10 тона няма да се допускат по пътя Бургас-Слънчев бряг, а ще трябва да заобикалят през Каблешково и Тънково. От 25 юни пък никакви МПС над 3,5 тона няма да минават по пътя Стара Загора-Нова Загора-Сливен в часовете от 6 до 22. През това време те ще трябва да заобикалят през Николаево и Мъглиж. За не се сляга асфалтът, за камионите над 20 тона се забранява да се движат при температури над 35 градуса.
Южният плаж във Варна - най-мръсен

Южният плаж на Варна е най-мръсен, а най чистите плажове на Българското Черноморие се намират в крайните южни и северни територии на крайбрежието. Това отчете директорът на Басейнова дирекция-Варна Венцислав Николов.

Проблемът на варненския плаж е преливникът на вълнолома и липсата на помпена станция. Има идея за отвеждане на мръсните води от Шокаровия канал до въпросния преливник, но това е само идеен проект. Сред най-чистите плажове са тези около Шабла и Крапец, както и около град Царево. Въпреки това обаче на север водите се замърсяват частично от наносите, които носи река Дунав при вливането си в Черно море, отбеляза Николов. Той добави, че проверките за чистотата на варненските плажове вече са преминали и резултатите ще бъдат готови в най-кратки срокове. Основните проблеми за чистотата на плажовете не са нови, това са липсата на пречиствателни станции най-вече в курортите Златни пясъци и Св. Константин и Елена, посочи Николов.


Пациенти готвят протести
НЗОК мъчи „Пирогов” с дългове
Александър Петров

Столичната болница „Пирогов" още чака 5,8 млн. лв. от здравната каса за прегледани болни през февруари. Това обяви вчера д-р Боньо Бонев, главен инспектор по медицинската дейност в болницата. Здравното министерство пък не се е разплатило с близо 800 000 лв. за същия месец, поясни той. Понеже никой не прави реални сметки за населението на столицата, работата на докторите в „Пирогов" расте с всеки месец, а готвените от здравното министерство делегирани бюджети ще принудят болницата да връща нуждаещи се хора, предупреди д-р Бонев. Според него „Пирогов" не е получил всички средства и за останалите месеци.

Протест срещу въвеждането на делегираните бюджети на болниците планират от федерация „Български пациентски форум". Според Теодора Захариева идната сряда неправителствените организации ще протестират срещу регулативните стандарти и всички ограничения, които на практика затрудняват достъпа на българите до лечение. Заради ограниченията лечебните заведения се страхуват от преразход и връщат пациенти, предупреди Захариева.

Над 80 раково болни са записани в листата на чакащите за лечение с препарата херцептин, като някои от тях са в нея от септември миналата година. В момента едва 30% от раково болните получават лечение, се казва в специална декларация на федерацията. МЗ все още не е изготвило и регистър, от който да е ясно колко пациенти се нуждаят от животоспасяващото лекарство.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница