16 февруари 2010 г. Тема: здравеопазване вариант „Б и за болниците



страница1/4
Дата08.05.2018
Размер0.55 Mb.
#67926
  1   2   3   4
16 февруари 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Вариант „Б" и за болниците
Промени се правят и в болничната реформа, в чийто успех властта реши да вложи цялата си енергия. При това само дни след замразяването на пенсионната.

Вариантът се върна в изходна позиция и този път е далеч по-диалогичен. Гарантиран с 400 млн. лв. от резерва и шанс за малките болници. До „Кръгом" и план „Б" се стига, след като началната решимост да се затворят 100 лечеб­ници срещна отпор. Хората се усъмниха, че дър­жавата ще осигури на всеки болен хеликоптер, щом не смогва да издържа някакви си „мижави" болници. И очакват да не им правят вятър с перките, а да им предложат реална алтернати­ва.




Ще вадят 400 млн. лв. от резерва, но болниците да не спекулират с жертвите

Още 1 г. живот за 15 болници - за да станат истински
Целта на здравната реформа била весели българи
Виктор Иванов

400 млн. лв. от резерва и гратисен период за закриването на болниците обеща вчера властта.

Половин до една година отсрочка ще получат 15 болници в отдалечени населени места, за да изпълнят критериите за сключване на договори със здравната каса. Това обяви премиерът Бойко Борисов след среща с шефовете на болниците в страната, на която се опита да тушира напрежението заради закриването на по-малките здравни заведения.

"Целта е тези болници в кавички да се опитат да станат истински, вместо да ги закриваме", обясни Борисов. Ако не успеят да се реформират обаче, ще бъдат затворени и на тяхно място ще се направят центрове за спешна помощ. "Те и в момента по същество са такива, а не истински болници", заяви Борисов.

Коя болница ще ползва отсрочката и коя не, ще се решава индивидуално. Общият критерий ще е да обслужва хора, които нямат алтернатива. Такива са например болниците в Смолян и Гоце Делчев, дадени за пример по време на срещата. Втората със сигурност ще ползва отсрочката да приведе дейността си според здравната реформа, потвърди и здравният министър Божидар Нанев.

Ако Гоце Делчев остане без болница, хората от района трябва да пътуват 120 км, за да постъпят в здравно заведение. За да се запази градската лечебница, ще й се даде шанс с по-добър мениджмънт да се покрият всички изисквания и да се помогне кадровата обезпеченост", обясни той.

“20 болници, които или нямат сключени договори със здравната каса, или имат за 1-2 пътеки обаче все пак ще бъдат закрити”, обяви Нанев.

По-рано НЗОК обяви, че 12 са обречените, но в хода на проверките бройката може да нарасне.

"Целта на реформата е по-добро здравеопазване, а не икономии.

Големият въпрос е да спрем изтичането на пари и да постигнем максимално добро лечение навсякъде", заяви на лекарите премиерът Борисов. Доказателство за това била готовността на управляващите да плащат и над делегираните бюджети на болниците, ако успеят да докажат свършена работа.

Зам.-шефът на Народното събрание Лъчезар Иванов обещал парламентът да разблокира още 350-400 млн. лв. за допълнителни плащания към болниците, когато предвидените в бюджета пари свършат. Според финансовият министър Симеон Дянков това обаче засега не се налагало, защото той вече обещал допълнително 350 млн. лв. от преизпълнение на бюджета в НАП и митниците.

“Целта на реформата е да имаме едни по-здрави, по-силни, по-щастливи и по-весели българи”, обяви Дянков. Той обеща на шефовете на болници до края на мандата да увеличи с 50% парите за здраве.

В момента се отделяли 4,5% от БВП, а след три години щели да са поне 6%. За да се постигнело това нещо обаче, било нужно да се спрат далаверите в болниците.

На срещата с докторите, Борисов ги помолил да не спекулират с починалите хора, като твърдят, че са жертва на реформата. "Сега, ако ви поискам цифрите колко хора са починали в болниците ви ще видим, че хич не е малка", обясни той. Премиерът накарал лекарите да гласуват дали в страната да бъде разрешено движението на автомобили, ако знаят, че над 1000 човека ще загиват на година, разказа самият Борисов. Никой от шефовете на болниците не подкрепил такова решение.

Всеки първи вторник на месеца шефовете на болниците ще се събират на съвет при премиера Борисов, за да решават проблемите си. "Не е задължително всеки да присъства, но когато имате проблем, заповядайте", обърна се към тях министър-председателят. По време на срещата той им казал, че са неговият управителен съвет за здравеопазването.


Със счупена ръка - от Долни Окол през Самоков та в София
Народът пише 3,67 на здравеопазването, най-недоволен от болниците и спешната помощ
Не е тайна, че здравеопазването ни не е в цветущо състояние и по традиция е обект на обвинения в корупция.

Общата оценка за здравната ни система е под добър 4, показва представително проучване на МБМД. В дъното на класацията са болничното обслужване и спешната помощ.

Над 1/5 от хората, ползвали здравни услуги през последната година, са доплащали, в голяма част от случаите доброволно, за да получат по-високо качество на обслужването.

Къде е проблемът? Изглежда, на здравеопазването му трябва маркетингов подход. Все повече са хората, които вярват, че срещу внесените за здраве осигуровки трябва да получат качествена услуга по стандартите на ЕС, както и ефикасно управление на тези наши пари.

Вярно е, че най-честите клиенти на здравните заведения - 6 и повече пъти в годината, са най-възрастните, които в голямата си част са пенсионери в малки градове и села. За тях качествената здравна услуга е въпрос на оцеляване, но дали точно това им предлагат малките болници извън големите центрове?

Най-тъжните случаи на неполучена навреме и некачествена помощ са точно от такива места. Моя колежка споделя, че когато баба й от с. Долни Окол счупила ръката си, пътували 30 км до болницата в Самоков, но се оказало, че там няма работещ рентген и затова трябвало да поемат обратно към София, за да получат квалифицираната медицинска помощ. А тази болница няма да се закрива. В нея на съседа ми от с. Бели Искър беше отказана хоспитализация при бронхопневмония, защото като пенсионер не можел да си плати лекарствата.

Но 20-те години на преход с нескончаеми реформи създадоха усещането на хората, че непрекъснато нещо им се отнема. Затова днес те реагират болезнено.

Неправилно е слагането на всички потребители в един кюп. На всеки 4-и у нас се е наложило през последната година да плати за здравна услуга. В близо половината от случаите това е било нерегламентирано плащане. Над 3/4 от хората в малките населени места и областните градове смятат, че при сериозни здравословни проблеми - за изследвания и оперативна намеса, биха търсили помощ извън населеното място, в което живеят. Над 1/10 и днес са готови да плащат на частни клиники и специалисти. Но дали е основание да се предлагат некачествени услуги на онези, които не са в състояние да плащат?

Крайно време е здравните услуги да се адаптират към конкретните нужди на всяка отделна група потребители. И да престанем да се заблуждаваме, че без сериозна промяна можем да имаме здравеопазване, каквото предлагат в другите страни от ЕС.

МИРОСЛАВА РАДЕВА, МБМД


Разследват 40 случая - потънали милиони
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Около 40 случая за нарушения в болниците са дадени на прокуратурата, стана ясно вчера. Министър Божидар Нанев каза, че те са за неправомерно отчетени дейности, но тъй като още тече разследване, не пожела да даде повече информация.

Става дума за финансови злоупотреби, свързани с търгове за доставките на храна и лекарства, но също и за ремонти и други капиталови разходи, научи “24 часа” от осведомени източници.

Нарушенията са за 2009 г., като общо става дума за милиони левове. Предполага се, че един от разследваните случаи е онкологията в София.

Най-често в лечебните заведения с нарушения се опитвали да заобиколят закона, като разбиват голяма обществена поръчка на по-малки, за да избегнат търговите процедури.

Твърди се, че имало и болници, където са отпуснати пари за конкретни капиталови разходи, а резултат нямало. Парите потъвали, а апаратурата липсвала. Нямало дори отчетна документация.

При регулярни проверки и инспекции по сигнали били открити и неизгодни договори за доставка на медицински консумативи, лекарства и храна. Повечето от тях са били за 40-50 хиляди лв., но имало и такива за 100 000 лв. и дори нагоре.


Ген. Тонев: Депутатите да се ангажират повече

Народните избраници трябва да съдействат по-активно на министерството за здравната реформа, казва ген. Стоян Тонев, началник на ВМА. Нито един от народните избраници не се е включил в кампанията за разясняване на промените. "Не съм видял депутат от една или друга партия да иде на място и да обясни. Народното събрание зае позиция като известната фигурка на трите маймунки "Не чух, не видях, не разбрах". Сякаш здравното министерство на своя глава е решило да прави реформата", каза още ген. Тонев. Кампанията бездруго била малко закъсняла. Реформата трябвало да започне именно оттук.


Пироговци готови да обучават колеги

Готовност да отдели до 20% от специалистите в спешния институт "Пирогов" за помощ в градовете със закрити болници изрази изпълнителният директор на спешната болница доц. Димитър Раденовски. Специалистите от София ще помагат в квалификацията на колегите си от заместилите закритите болници спешни центрове, обясни той. Освен това "Пирогов" била готова да обучава и в своите клиники колеги от страната.


Проф. Начев: Напред, имате подкрепата

При тази политическа подкрепа, която има правителството, е грехота да не се извърши реформата, коментира след срещата шефът на "Света Екатерина" проф. Генчо Начев. “Реформата не е административен акт, цели да се увеличи качеството и то да е еднакво за всеки гражданин. Друга цел на реформата е ефективно да се изразходват обществените средства”, смята Начев. Според него всички присъствали на съвета лекари се съгласили, че реформата е закъсняла и при изпълнението й трябва да продължи, но като се отчита спецификата на регионите.


Частници: след 3 г. парите като в ЕС

Поздрави за финансовия министър, че е признал, че болниците в България са недофинансирани, поднесе от името на частните болници д-р Христо Мазнейков. И си пожела в края на мандата парите за здраве у нас да стигнат средните нива в Евросъюза.




Червен зам.-министър подозира приватизация
Сценарии за ударна приватизация на всички стационари заподозря БСП. "От края на миналата година дълговете на всички болници нарастваха неимоверно. Но те са регистрирани по Търговския закон. В един момент най-големият кредитор може да се сдобие с активите на дадено дружество на цена, много по-ниска от реалните му активи. Дали някой не е решил да направи цялото здравеопазване частно?", попита шефът на здравния съвет на БСП и бивш зам.-министър на здравеопазването Емил Райнов.

"В момента не само в малките, но и в големите болници има напрежение. Дори и в академичните медицински центрове обемът на дейностите ще падне с 30-40 на сто", прогнозира Райнов преди вчерашната среща на премиера и здравния министър Божидар Нанев с шефовете на големите лечебници.

"Не вярвам точно интереси за приватизация да са причина за задлъжняването на малките болници - коментира д-р Цветан Райчинов, шеф на лекарския съюз. - Сградите са в такива райони, че преминаването им в частни ръце не е атрактивно. Приватизацията сама по себе си не е нещо лошо, стига да се запази дейността на лечебното заведение." Опасенията в момента били свързани с обещаните допълнителни плащания за болниците. БЛС настоява за промяна в закона за бюджета на НЗОК. Тя обаче можела да стане само в Министерския съвет и ще отнеме поне месец-два.


Пияни бият в спешното, отнася го сестрата
Буряна Божинова

Трима пияни мъже налетяха на бой срещу дежурния екип в спешното отделение на университетската болница в Плевен.

Д-р Иван Костадинов и фелдшерът Любомир Петков от нощната смяна били засипани с всевъзможни псувни и нецензурни изрази. Изпатила си и медицинската сестра Ценка Иванова, която получила силен ритник в крака.

Драмата се разиграла около 20,40 часа в неделя.

Трима мъже с атлетични фигури и в явно алкохолно опиянение дошли в спешното да търсят помощ заради травма в ръката на единия.

Когато дежурният лекар д-р Костадинов ги насочил към спешния ортопедичен кабинет и понечил да обясни как да стигнат там, контузеният мъж внезапно избухнал, нахвърлил се с удари върху лекаря, изливайки яростта си с множество псувни.

Фелдшерът Петков опитал да спре агресорите, но без резултат.

В блъсканицата човекът с ранената ръка улучил с ритник медсестрата Иванова.

Медиците все пак успели да натиснат паникбутона.

Болничните гардове дошли бързо и усмирили буйстващите. Атаката над лекуващите била записана от видеокамерите, монтирани в спешното. Това е поредното грубо посегателство на пациенти над лекуващи. На 20 ноември 2009 г. ром в афект разби с ритник вратата на отделението за неотложни случаи. Седмица преди това пък д-р Славейко Богданов отнесе бой и ругатни, докато се борел за живота на пациентка в реанимация, припомниха от университетската болница вчера.

В бързата помощ през последния месец съществувало напрежение, тъй като заплащането на лекарите изостанало съществено от това на тези в новите спешни кабинети.


НДСВ подкрепи докторски протести
НДСВ подкрепя гражданските и лекарските протести срещу закриването на болниците, защото те са основателни. Това пише в отворено писмо, което вчера царската партия прати до управляващите. “Здравната реформа няма алтернатива, но тя да се прави в интерес на обществото, а не на бюджета”, заяви лидерката на НДСВ Христина Христова. Тя подчерта, че “това, което се наблюдава, е подчинено на икономии на финансови средства”. “Ако погледнем програмата на правителството, там има много хубави неща като преструктуриране на болниците, но според нуждите на населението. Остава властта да я изпълни”, каза Христова.


Червени и ДПС оспориха критериите за болниците
Депутати от БСП и ДПС са атакували пред Конституционния съд поправките в Закона за здравното осигуряване. Това съобщи вчера пред репортери червената народна избраничка Корнелия Нинова.

Според опозицията с изискванията към лечебните заведения се създава неравнопоставеност между тях и така се нарушава конституцията. В мотивите си до съда депутатите са написали, че основният закон гарантира равнопоставен достъп на всеки гражданин до здравеопазване.




Защо искам да боледувам в Испания
Възхищавам се от българските лекари, но предпочитам да боледувам в Испания. Някой ще каже, че не съм добре и трябва да се прегледам. Точно така, съгласен съм, но предпочитам да се прегледам в Испания и по-конкретно в село Албокс в Андалусия. Защо ли? Това ще стане ясно от преживяването ми в тази испанска област миналата пролет...

В Албокс попаднах с група деца от частното училище “Българско школо”. Те участваха в детски театрален фестивал с адаптация на “Севилският бръснар”. Смаяха испанската публика и заслужено спечелиха втората най-висока награда на фестивала. Неговият организатор - Франсиско Торесиляс, директор на авторитетната гимназия “Мартин Гарсия Рамос” в Албокс, организира посещение на цялата българска група до средновековната крепост Алхафар в околностите на пристанищния град Алмерия. Преживяването беше незабравимо за всички - за превъзбудените и радостни тийнейджъри, за техните учители и за ... мен! Защото на слизане от крепостта се спънах полетях напред и плонжирах по очи върху каменните стъпала. След няколко метра спрях , опрял нос в бордюра на пътеката. Досещате се какво стана после - изплашени викове, кръв и суетене. Дон Франсиско домъкна от туристическата администрация аптечка, проми раните ми, облепи ме с марли, помогна ми да се изправя на крака и да направя няколко крачки. Почувствах, че не всичко е наред с десния ми лакът. Изпитвах болка, но се правех, че нищо ми няма. Не исках този инцидент да помрачи хубавото преживяване на децата.

Прибрахме се в Албокс. След вечеря дон Франсиско дойде в хотела и се ужаси, като видя, че дясната половина на лицето ми беше сякаш боядисана с мастило. Той и половинката ми, по-разтревожена от мен самия, почти насила ме натикаха в една кола и след няколко минути ме отведоха в здравния център. Вътре освен лекари нямаше жива пациентска душа. Докторът в приемната само ме погледна, посочи с ръка един от коридорите и каза:

- Втората врата вдясно!

Там ни посрещна тъмнокож лекар, прегледа ме обстойно, след като ме накара подробно да разкажа какво се е случило. Описа в протокол състоянието ми и резултатите от прегледа. Според него вероятно в лакътя имаше счупване или най-малкото пукване, но без разместване на кости. Затова нямаше нужда от гипс. Препоръча да се мажа с обезболяващия крем, който вече бях купил в аптеката. А на следващата сутрин да се върна за скенер на главата и снимки на ръката. На нежната ми половинка връчи подробно описание на симптомите, за които трябва да бди през нощта - дали хъркам, дали имам температура, дали бълнувам. И ако има нещо такова - да ме буди и води в болницата. След това извади от шкафа шепа таблетки, сложи ги в плик и ми ги подаде с думите:

- Против болки. Сутрин, обед и вечер! Добри са и за кръвното налягане.

Благодарих и възпитано, както ни научиха в България, попитах какво дължа. Докторът ме изгледа, сякаш съм се изпуснал с някоя мръсна дума.

О, сеньор, нищо не дължите! Не знаете ли, че здравеопазването в Испания е безплатно?

- Все пак аз съм чужденец! Имам и медицинска застраховка, ето...

- Не ни е нужна! В Испания вие се ползвате с привилегиите на испанците. И не забравяйте - снимки на лакътя и носа. И скенер на главата, за всеки случай! Утре да сте тук! Постарайте се да поспите! Желая ви спокойна нощ!

Реших да не си губя испанското време с болници и снимки. След три дни бях в София и веднага се обадих на моето джипи, една чудесна лекарка.. Тя обаче не беше в София и се наложи да търся връзки, за да стигна до специалист. Сестрата в болницата ме накара да “отида долу” и след като платя 12 лв., да ми направят снимка на лакътя.. След това ме върна за още една снимка на носа, за която платих още 12 лв. Лакътят се оказа счупен, без опасност от осакатяване. Носът - също счупен, зараснал успешно и не се нуждаеше от лечение..

Идваше ми да се развикам или да се разсмея. И от едното, и от другото нямаше да ми стане по-добре. Продължих още седмица да си гълтам таблетките, които ми даде докторът в Албокс - селото в Андалусия с 16 хиляди жители.

Неотдавна прочетох в “Труд” интервю с проф. Младен Григоров, озаглавено “Проблемът ни - тъпа администрация”. Някои от думите на големия специалист звучат като мрачна диагноза за здравеопазването в България: “В здравеопазването ни е пълна бъркотия, кражби и недомислици... Болният стана стока. Гледат само какво да изсмучат от него - чрез касата или с кешово плащане. Затова не са виновни лекарите, а системата.”

Като разказвам всичко това, се сещам за една малка пиеса на моя незабравим приятел Николай Хайтов - “Пътеки”. В нея един странен, нестандартен, но добър човек влиза в очите на властта, като прави добро. Прави пътеки, за да не се губят хората из планината. Срещу него се изправя един стандартен бюрократ, лошият човек, който не може да повярва, че съществува такъв глупак, който да прави пътеки без никаква далавера в замяна. И го погва със силата на закона и бездушното си сърце.

Та, когато стане дума за медицинските пътеки в българското здравеопазване, нещо дрънва в съзнанието ми и аз се сещам за пиесата на Хайтов. Само че в “пътеките” на здравната каса и здравната реформа все не мога да открия “добрия човек”. По тях по-скоро могат да се срещнат нещастни хора, страдащи от различни болести, пациенти в напреднала възраст, от една страна, и “реформатори”, от друга - тоест чиновниците от здравната администрация, които, непонятно защо, смятат, че лекуването трябва да става по-трудно, по-скъпо и на гърба на болните и безпомощни хора. Впрочем сред безпомощните трябва да включим и по-голямата част от самите лекари. Така се получава една доста сложна балканска конфигурация - лекари и пациенти срещу чиновници.

Затова имам пълното основание да си мечтая за боледуване в Испания!



Богомил ГЕРАСИМОВ


Идва време разделно за здравната реформа

Светлана Желева
У нас все­ки пациент може за ден-два да постъпи в най-добрата болница, а не като в Англия да чака с месеци за преглед
Добри новини взеха да идват за здравеопазването. Правителство­то обеща пари срещу реформа в сектора. При това намеренията и обещанията са средствата да не потъват в джобовете на фирми и болнични директори при търго­вете за лекарства и ремонти, а да стигат за работещите здравни заведения. Крайно време е да има и операция Наглите за болничния мениджмънт в страната. Защото, колкото и недофинансирано да е здравеопазването, личното обла­годетелстване не е спряло. Ключовата дума за здравната реформа е консенсус. Каза го премиерът Бойко Бойков в прав текст: Правителството има го­товност - да разглежда болница по болница, спешен център по спешен център. Първият вторник на всеки месец ще се провеждат срещи на правителството с пред­ставители на различни лечебни заведения от цялата страна. Там, където спецификата на населено­то място е такава, че болницата не отговаря на изискванията, се обмисля гратисен период за нея, за да отговори на критериите.

Финансовият министър Симе­он Дянков вече се убеди, че у нас работят доктори на световно равнище, явно вече е готов и да заделя повече пари за здравеопаз­ването. При такава политическа подкрепа ще бъде грехота да не се извърши реформата в здраве­опазването. Около тази теза се обединиха участниците в поред­ната среща между министри и директори на болници. Оказва се освен това, че днес потребителят на здравни услуги няма единен образ. Вече живеем в разслоено общество, съставено от хора с различни потребности и предста­ви. Затова може би е толкова труд­но реформирането на сектора, за който настъпва време разделно.

Идва време разделно и за личните лекари. Неслучайно в социологичното изследване на

MBMD най-ниска оценка полу­чават профилактичните прегледи, домашното посещение от лекар, а дъното на класацията принадлежи на Спешната помощ. Общопрактикуващите доктори ще трябва да докажат може би за първи път от години, че наистина са про­фесионалисти, а колегите им от Спешната помощ да се разделят с консултациите по телефона и лип­сата им с часове след подаването на сигнала. Добрите болнични мениджъри казват, че се гордеят с факта, че у нас всеки пациент може за ден-два да постъпи и в най-добрата болница, а за това в Англия се чака с месеци.

Реформата не е администрати­вен акт. Тя може да има успех само ако изпълни ясно двете си основни цели - да се повиши ка­чеството на медицинските услуги и да спре безконтролното изтича­не на средства в здравеопазване­то. Иначе всичко пак ще остане само добро пожелание.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница