16 март 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата26.09.2018
Размер0.61 Mb.
#83233
  1   2   3   4
16 март 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Проучване

90 на сто от лекарите недоволни от реформите в здравеопазването
Около 90 на сто от лекарите в България изпитват силна неудовлетвореност от реформите в здравеопазването, сочат предварителни резултати от проучване за удовлетвореността на медиците от професията им. Изследването сред съсловието е направено от международния интернет проект healthgrouper.com в периода 2 - 14 март. В него участвали 255 лекари от 55 населени места в страната. Едва 5 на сто от запитаните заявили, че са „отчасти доволни" от реформите в сектора. Нито един анкетиран не е избрал опцията "много доволен". 44% от медиците пък не биха препоръчали професията си на млади колеги. Половината анкетирани декларирали готовност да променят работното си място, а 78 на сто обмисляли възможността да заминат в чужбина. Въз основа на данните от проучването проектът healthgrouper прави извода, че близо 5000 лекари, от общо 35 000 работещи в здравната ни система, биха напуснали страната при първа възможност. Авторите на анкетата обособяват пет групи проблеми за българските лекари - ниските заплати и начинът на финансиране от страна на здравната каса, многото и сложни административни процедури, неясните и частични реформи, липсата на визия за развитие на здравната система, отношението на обществото и медиите към лекарите и корупцията в здравеопазването. Очаква се окончателните данни на изследването да бъдат публикувани в края на март.


По-ниска цена за 25 лекарства договори НЗОК
Договорени са no-ниски цени за 25 лекарствени продукта, съобщиха вчера от НЗОК. Предстои подписване на споразумения за още 13 лекарства, за които фирмите са подали документи за договаряне с касата през последните дни. Договорените отстъпки са в размер от 0,04% до 37,3%, а медикаментите са предназначени за лечение на онкозаболявания, неинсулинозависим захарен диабет, ехинококоза, астма, хронични вирусни хепатити, болест на Паркинсон, шизофрения, кистозна фиброза, акромегалия и медикаменти при наличие на трансплантирани органи и тъкани. Общата стойност на спестените финансови средства за една година, които НЗОК ще реализира, е 4 205 033 лева.


Поевтиняха 38 хапчета
Здравната каса договори по-ниски цени за 38 лекарства. Новите тарифи на 25 от тях влязоха в сила днес сутринта. За останалите 13 предстои подписване на нови договори с притежателите на разрешение за употреба. Договорените отстъпки са в рамките от 0,04% до 37,3%. Те бяха договорени след срещата между здравния министър Стефан Константинов с фармацевтични фирми. По-евтини на този етап стават хапчетата за лечение на злокачествено образувание на млечната жлеза, простатата, неинсулинозависим захарен диабет, ехинококоза, астма, хронични вирусни хепатити, болест на Паркинсон, шизофрения, кистозна фиброза, акромегалия и медикаменти при наличие на трансплантирани органи и тъкани. Общата стойност на спестените пари за една година ще бъде в размер на 4 205 033 лв. Според действащата нормативна уредба НЗОК има право да договаря отстъпки при лекарства за домашно лечение, заплащани на 100% от фонда.


Гласят Менда за стола на Константинов

Борисов иска Стоянова, депутатите харесали Владислав Горанов
Финансист от ГЕРБ се очертава да е новият здравен министър. Ако премиерът Бойко Борисов реши да смени настоящия титуляр Стефан Константинов, в стола му ще седне спец по сметките, научи "Стандарт" от високопоставени източници в управляващата партия. Все по-често в парламентарните кулоари се въртят имената на шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова и на зам. финансовия министър Владислав Горанов. Депутати посрещат повече от радушно и двете номинации. Според тях е разумно проблемният ресор да бъде поет от мениджър, а не от лекар. За да решава тежките проблеми в здравеопазването без излишни сантименти към едно или друго докторско съсловие.

Депутати от ГЕРБ смятат за перфектна кандидатурата на колежката си Менда Стоянова. Единственото им съображение да не я "пускат" на "Дондуков" 1 е, че тя е шеф на една от най-важните парламентарни комисии -бюджетната. И не е разумно да бъде сменяна година и половина преди края на мандата.

Стоянова е харесвана за поста и от премиера Бойко Борисов, разказват депутати. Дори се очаква двамата да имат среща днес. По неофициална информация Стоянова "не изгаря от желание" да става здравен министър по лични съображения. Цял ден вчера тя не отговаряше и на мобилния си телефон.

Другото спрягано име е на заместника на финансовия министър Симеон Дянков - Владислав Горанов. "С мен не са водени разговори , лаконичен бе той пред "Стандарт". Според запознати Горанов се вписва идеално в профила и отговаря на две много важни условия - Дянков работи добре с него и също разбира от финанси. Още повече че в началото на мандата Горанов бе година и половина шеф на надзорния съвет на здравната каса. Той бе освободен от поста през януари м.г. и мястото му зае вече уволнената зам. здравна минис-търка Гергана Павлова. Отстраняването му бе едно от исканията към правителството, издигнато на лекарския протест през октомври 2010 г.



Йова АПОСТОЛОВА


Всеки втори лекар недоволен от реформите
47% от лекарите биха променили работното си място, показва онлайн анкета сред 255 бели престилки за периода 2-14 март т. г. 78,6% от недоволните обмислят да заминат в чужбина, а 16,5% биха се прехвърлили от държавния в частния здравен сектор.

Като се съотнесат тези проценти към 35 000 лекари, които в момента работят в България, излиза, че около 5000 искат да работят зад граница, обобщават експертите на международния интернет проект www.health

grouper.com. 87,2% от анкетираните не са доволни от реформите в здравния сектор, едва 5% са избрали опцията "отчасти доволни". Притеснително е, че 44 на сто от запитаните не биха препоръчали лекарска професията на по-младите си колеги.

Румяна Милева


Болен преби лекарка и медсестра
Мъж с леки психични отклонения нападна лекарка и медсестра в Гоце Делчев. Последната му жертва в сряда в късния следобед стана д-р Мария Мързеванова. Тя била в кабинета си в медицинския център, когато вътре влязъл за преглед 29-годишният Костадин Тулумски. Изведнъж той налетял с юмруци на специалистката по уши, нос, гърло и й забил няколко удара в лицето. Медицинската сестра се спуснала да спасява лекарката и също отнесла юмрук от развилнелия се мъж. След това побойникът избягал, но не за дълго. След сигнал, подаден от д-р Мързеванова, полицията го задържала. Той се държал неадекватно пред полицаите, продължавал да отправя заплахи към докторката и твърдял, че няма никаква вина. В четвъртък районният съд в Гоце Делчев постанови 12 денонощия арест за рецидивиста по Указа за борба с дребното хулиганство. На д-р Мързеванова е нанесена само лека телесна повреда. Тулумски има в актива си още две нападения над лекарки.

Владимир Симеонов


Ремонт само на една наредба ще свали хапчетата с между 5 и 30%
Всички да плащат данък “здраве”

Лекарските грешки да се разследват като пилотските, предлага д-р Цветан Райчинов
Д-р Цветан Райчинов е новият стар председател на Българския лекарски съюз (БЛС). АГ специалистът получи одобрение за втори 3-годишен мандат на 2/3 от делегатите на провелия се през миналия уикенд в Плевен 54-и събор на БЛС. Как да поевтинеят скъпите лекарства? Как да се увеличат средствата за здравеопазване? Защо лекари продължават да напускат България и как да ги задържим? С тези и други въпроси се обърнахме към д-р Райчинов.
- Д-р Райчинов, д-р Евгений Душков и д-р Иван Кокалов от Надзорния съвет на НЗОК предупредиха за дефицит на парите за лекарства за онкоболни и хемодиализа, които МЗ прехвърли към здравната каса. Има ли недостиг на медикаменти?

- Разчетите, дадени от здравното министерство, не отговарят на реално направените разходи от ведомството за тези дейности. Обезпокоително е, че никъде не е уточнено какво да прави НЗОК с пациентите, засегнати от онкологично заболяване, които не са здравно осигурени.

Държавата трябва да помисли кой ще плаща за тяхната диагностика и лечение. Нужен е спешен анализ предвид увеличената заболеваемост от злокачествени тумори. Нашите притеснения са, че вероятно ще се наложи НЗОК да вземе средства от оперативния резерв. Моето твърдо мнение е, че МЗ трябва да върне получените от НЗОК 100 млн. лв., които използва за дейности, които са ангажимент на държавата.

- Наскоро се изказахте доста критично към министър Стефан Константинов, защото не е знаел какво се случва с цените на лекарствата. Запознахте ли се с предложенията му за намаляване цените на медикаментите?

- Факт е, че цените на някои лекарства са скочили 3-4 пъти. Не смятам обаче, че се налагат промени в два закона, за да се регулират. Нереално е да се връщат цените към фиксирана дата от минал период, както и да се очаква 50% поевтиняване. Достатъчно е да се направят промени в Наредба 10 на МЗ. Напълно възможно е всички големи чуждестранни фирми производители и вносители на лекарства да направят отстъпки между 5 и 10%. При генеричните лекарства намалението може да стигне до 30%. Ако това се случи, пациентите ще имат достъп до повече лекарства - както по брой, така и по вид.

- От Гражданска инициатива "България без дим" излязоха в защита на д-р Стефан Константинов...

- Никой не оспорва успехите на министър Константинов за очакваната от 1 юни т.г. забрана на тютюнопушене на обществени места. В същото време много проблеми останаха нерешени - не се случи реформа в спешната помощ, не се подобриха медицинските дейности и финансирането на болниците.

- Продължава ли масовото изнасяне на родни лекари на Запад?

- За жалост, да. През последните 3 г. на Запад са заминали 1508 лекари. Образно казано, всяка година от България си тръгва по един випуск с медици - от току-що дипломирани лекари, през млади специалисти, та до лекари над 50 г.

- Над 50 години?

- Да. Няма нищо учудващо. Ако един водещ специалист работи само 5 г. в държавна болница във Франция, ще получи около 2000 евро пенсия, а у нас със зор ще изкара максимум 700 лв. Когато ходим по чужди форуми, българските лекари винаги са под чертата. В нито една страна от ЕС няма лекарска заплата под 350 евро. Ние с лека ръка подаряваме кадри, които се подготвят минимум 15 г. и струват огромни средства на държавата.

- Имате ли екшън план за анестезиолозите, патоанатомите и други изчезващи специалности?

- Ние предлагаме анестезиологичните услуги да имат отделна цена, за да може тези специалисти да получават по-прилично заплащане. Същото се отнася и за патоанатомите.

- Колко е минималната докторска заплата в ЕС?

- Начинаещите лекари тръгват от 750 евро. От тази база трябва да тръгва и тукашната минимална докторска заплата, ако искаме да си задържим лекарите.

- Но откъде болничните мениджъри ще намерят тези пари?

- Засега това е невъзможно, въпреки че цените на някои клинични пътеки се вдигнаха малко. Има доста недофинансирани дейности, лекарският труд все още не е остойностен, както и стопанските разходи. Над директорите тегнат и дългове в размер на 360 млн. лв., които ще им връзват ръцете още 5-10 г. Смятам, че държавата трябва за последен път да погаси болничните дългове, за да тръгнат лечебниците на чисто. Нужно е да се вдигне и бюджетът за здравеопазване. Няма държава в Европа с 4% от БВП за здраве!

Най-ниският процент от БВП за здраве в ЕС е 6 на сто. Освен това, в повечето страни общественият ресурс е 80%, останалото хората плащат от джоба си. В България обществените средства са по-малко от 50%.

- Откъде могат да дойдат още пари в системата?

- Има доста възможности, дори без да се повишава здравната вноска. Ако държавата спре да осигурява администрацията, военните, полицаите и те започнат сами да си плащат данък "здраве", в системата ще дойдат още около 400 млн. лв. Повече пари ще има и ако държавата започне да внася пълната вноска на децата и пенсионерите.

- Председателят на Етичната комисия на БЛС проф. Милан Миланов предложи преди година във всяка болница да има дежурен по лекарските грешки. Докъде стигна тази идея?

- Когато обявихме това предложение, имаше коментари, че болниците не се нуждаят от ченгета, които да дебнат за грешки. В случая обаче става въпрос за анализатори, които да събират анонимна информация за системни или индивидуални пропуски от всяко звено на съответната болница. Медицинските случаи ще бъдат описвани без имената на лекарите, пациентите или болницата. Целта е БЛС да събира обща база данни, която да анализира и обобщава информацията по медицински специалности. Всички лекари ще се информират периодично за пропуските и рисковете и по този начин ще ги избягват в собствената си практика. Това отдавна се прави в авиацията - при злополука със самолет се описват всички причини и информацията се свежда до всички пилоти.

- Какви стъпки ще предприеме БЛС за гарантиране на по-добро качество на медицинските услуги?

- Ще изготвим правила за добра медицинска практика с конкретно приложение - нещо като пътеводител във всяка медицинска специалност. Ще има задължителни, препоръчителни и забранителни дейности при дадено състояние на пациента. Лекар, който е спазил задължителните и е изпълнил някои от препоръчителните дейности, не може да бъде наказван, независимо от изхода.

- Няма ли това да превърне лекарите в конформисти?

- Предвиждаме да има специален текст за оправдания медицински риск. Става въпрос за случаи, при които е ясно, че изходът най-вероятно ще е неблагоприятен. Лекарят е длъжен да опита всичко. Имаме предварителното съгласие на Главна прокуратура за въвеждане на понятието "оправдан медицински риск".

- Как ще повишите самочувствието на българския лекар?

- Акредитационният съвет към БЛС в момента изготвя програмите за професионална квалификация и продължаващо обучение под формата на курсове, семинари, конгреси и т.н., които ще бъдат публикувани на нашия сайт. Целта е лекарите непрекъснато да усъвършенстват своите знания и умения. Цените за участие ще бъдат достъпни, тъй като ще покриват само разходите по обучението. Всеки модул на обучение ще носи определен брой акредитационни точки, а лекарят ще получава специален сертификат. Не сме предвидили санкции, но лекари, които отказват тези обучения, едва ли ще да се ползват с добро име. Ще настояваме лекарите с повече акредитационни точки да имат предимство за заемане на желана длъжност в дадено лечебно заведение. От друга страна, се надяваме болничните мениджъри да дават по-добро заплащане на лекарите с по-висока квалификация. Ще изготвим специален регистър с актуална информация за квалификационните курсове и специализации, през които е преминал всеки лекар. Пациентите ще могат да се информират от сайта ни за всеки лекар.



Румяна Милева


Безсрамието на безделника
МИЛЕНА БОЙЧЕВА

Глобалният фонд за превенция на СПИН, туберкулоза и малария е изумен. Финансираната от него програма за България е в стабилен застой. От 10 индикатора за свършена работа по 7 не е пипнато нищо, а 3 кретат (виж стр. 4). Усвояват се едва 12% от бюджета, от който поминуват над 40 чиновници на заплата към МЗ и граждански договори към фонда! Здравният министър е известен още през 2011 г., но си прави оглушки. Пак през 2011-а незаработилият още център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност БОРКОР е усвоил 103 000 лв. за граждански договори, хонорари и бонуси. Защитниците на бонусите твърдят, че те са възнаграждение за прекомерен труд. Грешат. Практиката сочи, че могат да бъдат и безсрамно получавани и от институционални безделници.




Здравното ведомство: Виновна е Димитрова!
„Здравният министър д-р Стефан Константинов беше запознато проблемите, които имахме при изпълнението на дейностите по програмите на Глобалния фонд. Те възникваха заради отказите на г-жа Десислава Димитрова да вникне в същността на работата и да придвижва своевременно съответните процедури. Това доведе до забавяне на голяма част от дейностите по една от програмите", обясниха от Министерството на здравеопазването (МЗ). Потази причина се наложило д-р Константинов да делегира контрола на програмите на другия си заместник д-р Кирил Добрев. „Смяната възстанови нормалния им ритъм и доведе до подобряване на резултатите", казаха още от МЗ. Оттам са категорични, че няма правни основания неправителствените организации, които работят по програмите, да издават фактури за извършената по тях дейност. „Издаването им би означавало регистриране на стопански операции, които в случая не се осъществяват, твърдят от МЗ. Министърът се е срещал с представители на фонда, които му препоръчали ,да се сменят процедурите за обработка на финансови документи и да назначи финансов контрольор". И това било направено. МЗ не е съгласно, че целите на програмите не са постигнати. Цитираните в писмото на Десислава Димитрова недобри резултати „се отнасят само за една от трите програми от 1 юли-31 декември 2010 г. А в този период отговорна за ефективността е самата тя. „Подчертаваме, че няма нулеви индикатори, средното изпълнение на всички тях е 96%, а проверка за това може да се направи на електронната страница на Глобалния фонд", категорични са от здравното министерство. Отпускането на всеки транш от средства става само след покриване на договорените индикатори и финансов отчет. Традиционно страната получава високи оценки по програмите, доказателство за които е продължаващото финансиране вече 8 години. На въпрос на „Труд" защо има несъответствие между архива с досиетата на обществените поръчки в дирекция „Обществени поръчки" на МЗ и базата данни на Глобалния фонд, от ведомството отговориха: „Това твърдение е невярно. През 2010 г. са сключени 97 договора за доставки, услуги и ремонтни дейности. През 2011 г. -154 договора за същите услуги. Всички те са налични в МЗ и се съхраняват. Договорите са проверени от местния представител на Глобалния фонд - KPMG България и дирекция „Вътрешен одит" на МЗ". Контрактите били сключени съобразно изискванията на Закона за обществените поръчки и след провеждането им.


Гафовете във Фонда за СПИН,Константинов знаел
Двама министри - на здравеопазването д-р Стефан Константинов и на финансите Симеон Дянков, са били информирани за нарушенията по програмите на Глобалния фонд за превенция на СПИН, туберкулоза и малария. И то още през юли 2011 г. Лично зам.-министърката на здравеопазването Десислава Димитрова им е написала писмо, в което обяснява какво се случва с програмата и какви гафове има в нея. „Труд" разполага с документа. 1 Константинов I знае за скандала от 10 месеца Съмненията около задачите на Глобалния фонд се появиха преди седмица. Тогава депутати от „Синята коалиция" и пациентска организация извадиха списък със служители на здравното министерство, които са били на граждански договори към фонда и са получавали пари оттам. И попитаха дали това не е конфликт на интереси. В отговор директорката на фонда за България д-р Тонка Върлева и екипът й окачествиха питането на опозицията като „политическа манипулация". Целта била оставката на здравния министър. Самата Върлева е получила 59 000 евро по граждански договор с фонда за 2010 и 2011 г. Сега обаче лъсна, че д-р Константинов е бил напълно наясно със случая. В писмото от миналото лято Димитрова го сезирала за „административни пропуски" . Тя поела надзора над фонда месец преди Константинов да стане министър. В доклада си зам.-министърката съобщава:

финансовият контрольор по договорите и обществените поръчки на министерството по програмите на фонда не е служител на здравното ведомство. Чиновникът е напуснал още на 26 юли 2010 г.

Над 40 служители на МЗса на граждански договори към програмите, а сред тях има и хора, които трябва да упражняват контрол върху изпълнението на обществените поръчки, свързани с Глобалния фонд. Сред тях са „главният секретар, контролиращ заповедите за обществени поръчки, директорите на дирекции „Обществени поръчки" и „Управление на специализирани донорски програми" и директорът на дирекция „Бюджет и финанси", който слага втория подпис при сключването на договори по обществени поръчки", пише Димитрова. Изводът й: „Контролът трудно може да бъде ефективен, ако е финансиран от източника, който трябва да бъде контролиран."

Зам.-министърката установява и разминаване в документацията за обществени поръчки В базата данни на Глобалния фонд до юни 2011 г. има регистрирани 61 договора, но в дирекция „Обществени поръчки" в министерството фигурират едва 12. Разлики в документацията има и през 2010 г. Димитрова се оплаква и че от нея е скрит сигнал от ноември 2010 г. за безотчетност на изпълнението на програмите. Димитрова настоява здравният министър да разпореди проверка на вътрешния одит в министерството. А самата тя да не изпълнява функциите си на възложител, докато проверката не приключи. Вчера Димитрова не отговаряше на мобилния си телефон. От фонда са бесни, програмите им не работят Оказва се, че две седмици по-рано - на 27 юни 2011 г., мениджърът на Глобалния фонд за Източна Европа и Азия д-р Валери Чернявский праща до д-р Тонка Върлева остро писмо с критики и препоръки за изпълнението на програмите. От фонда са недоволни от изпълнението на програмите за периода 1 юли - 31 декември 2010 п, става ясно от документа, с който „Труд" разполага. От десетте най-важни индикатора за свършена работа едва три са със средна оценка, а по 7 не е свършено нищо. Общото изпълнение на програмите пък е оценено като „неадекватно", става ясно от писмото. Има и критики за слабо усвояване на отпуснатите пари - едва 12%. От фонда изискват план или стратегия за по-бързо усвояване на бюджета, макар да отчитат, че забавянето е предимно заради текущи законови промени и неподписани навреме договори с изпълни- тели. От фонда искат и спешно - до 5 дни, да им се изпрати финансовият доклад за периода от 1 юли до 31 декември 2010 г., защото срокът за даването му вече е изтекъл. Счетоводство без фактури Здравният министър е знаел и за това писмо на фонда. Заместничката му Димитрова го информира писмено. Не е ясно дали е последвал отговор. Съмненията около отчетността на обществените поръчки и дейностите по програмите за превенция на СПИН, туберкулоза и малария обаче датират още от 2010 г. - тоест преди Димитрова да пише до министрите. На 25 октомври 2010 г. финансовият контрольор Мирела Петкова пише на д-р Константинов и главния секретар на МЗ Стефка Цанкова, че двете фондации, които работят по програмите, не са предоставили фактури за извършена дейност. Въпреки това са подготвени заповеди за разплащане с двете организации. Следва отговор на Върлева до министъра, в който тя обвинява финансовия контрольор Петкова, че иска фактури (?!) за извършените услуги, а според договора между МЗ и изпълнителите по програмата плащанията са на база тримесечен отчет, а не фактури. Според нея неправителствените организации няма причина да издават счетоводни документи. Петкова обаче е категорична, че фактури трябва да има. Затова връща документите за разплащане. Не става ясно как е завършил спорът. Тонка Върлева вчера не вдигна мобилния си телефон.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница