17 април 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата15.10.2018
Размер258.54 Kb.
#88000
17 април 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Среден годишен доход - под 5000 лв.
Една трета от парите на домакинствата през 2012 г. са дошли от социални трансфери
Калина Чернева

Над една трета от доходите на домакинствата през миналата година идват от социални трансфери, т.е. от държавния бюджет. Такива са пенсиите, семейните добавки за деца, социалните помощи, стипендиите и обезщетенията при безработица. От тях най-голям е делът на пенсиите. Те са формирали 26.7% от общия доход на домакинствата през 2012 г. Данните са на Националния статистически институт (НСИ) и са за доходите, разходите и потреблението на домакинствата през миналата година.

С колко живеят домакинствата

Средният годишен доход на едно лице от домакинство през 2012 г. е бил 4541 лв. От тях хората са изразходвали по-голямата част - 4058 лв., което означава, че един човек в България спестява средно по 483 лв. на година. На годишна база доходите нарастват с 15.3%, а разходите - с 16.1%.

Добра новина е, че относителната тежест на разходите за храна в общите е намаляла през миналата година в сравнение с 2011 г. Ако тогава 36.2% от изразходваните средства са отивали за хранителни стоки, през 2012 г. делът им е спаднал до 33.4%. Понижението е относително постоянна тенденция от 2001 г. насам с изключение на двете години, когато кризата се усещаше най-силно в страната - 2010 и 2011 г. Увеличават се обаче разходите за жилища, вода, електроенергия и горива с 26% спрямо

2011 г. Ръст се наблюдава и при тези за здравеопазване (с 8.2%), за транспорт (с 24.4%) и съобщения (с 10.5%), съобщават от НСИ.

И откъде идват доходите

Работната заплата продължава да бъде основен източник на доходи и оттам идват над половината от приходите. Като добавим към тях и социалните трансфери, то почти 83% от доходите на българите са от тези два източника. Останалите малко над 15% са приходи от източници като предприемачество и продажба на имущество например. Това означава, че българските домакинства нямат или не търсят много алтернативи за изкарване на доход извън работната заплата и помощта от държавата.




Махат допълнителни такси в болниците

С поправка в наредба няма да се взимат пари за придружител, зарядно и др.
Диана Тенчева

Експерти на Министерството на здравеопазването (МЗ) пишат поправки в наредбата за достъп до медицинска дейност, които ще сложат край на абсурдни доплащания в болниците. Такъв случай е например такса "придружител".

Миналата година "Труд" разкри, че в "Пирогов" всеки родител, пожелал да се грижи за болното си дете, като остане край леглото му, трябва да брои по 15 лв. на ден. С тарифата се покриват и разходите, които трупа на болницата, докато си зарежда например мобилния телефон с тока на лечебното заведение.

Досегашната наредба позволява подобни безумия, защото в параграф 1, точка 8 пише, че пари за допълнителни услуги може да се искат. А такива услуги са "подобрени битови условия и допълнително обслужване, свързани с престоя на пациента (...) като самостоятелна стая, телефон, телевизор, меню за хранене по избор, избор на лекар и др.".

"Именно в това "и други" е проблемът", посочиха от МЗ. Работна група от ведомството ще опише конкретно абсолютни всички допълнителни екстри, за които могат да се искат пари от болните, и вече няма да има графа "и други". "Така, колкото и находчиви да са директорите или шефовете на клиники, няма да имат законово основание да искат всевъзможни такси от болния, дори за по-големи прозорци или по-големи операционни зали", увериха от МЗ.

"Въз основа на сегашната наредба в частни болници, като "Токуда", на пациентите се предлагат допълнителни пакети, в които примерно се включва и консултация с шефа на отделението и разговор с акушерката как жената да третира гърдата си след раждане. Ами ако болният не си плати таксата, няма да го види началникът на звеното ли?!", алармираха от асоциацията на лицензираните доброволни здравноосигурителни фондове. Те изпратиха в редакцията документ, според който с пакет с цена от 600 лв. за няколко дейности жената плаща и за "обучение за грижи за гърди, кърмене и адаптация на майката след родилния период", провеждано от акушерка и АГ специалист.

"Не се доплаща за консултация с ръководителя на клининиката или отделението, нито с акушерка как жената да се кърми", категорични бяха вчера от "Токуда". Те обясниха, че по принцип обучават преди и след раждането жените как да се справят с грижите около бебето.

От асоциацията на доброволните фондове допълниха, че в "Шейново" пък са искали пари за упойка от пациентка, родила със секцио. А че е станала майка по такъв път, потвърждавала и епикризата. "Жената започна да ражда нормално, за което си бе платила епидорално обезболяване. Раждането обаче спря и се наложи да преминем към секцио. Но тъй като вече в документите бе попаднало плащането за първата упойка, така е и останало. Освен това, доколкото си спомням, върнахме на пациентката парите за анестезията", разказа д-р Румен Велев, и.д. директор на "Шейново". От доброволния фонд, в който е осигурена жената, контрираха, че сумата е върната, след като са написали жалба до одиторите в МЗ и те са направили проверка по случая. В други държавни болници искали по 200 лв. за пакет, гарантиращ внимание от страна на акушерката. Все дейности, гарантирани с плащанията от здравната каса по клиничните пътеки.




Разходите за дома са се увеличили с 26% за година
Дина Христова

Шоковите увеличения на електроенергията и горивата миналата година са вдигнали с 26% разходите на домакинствата за жилище, вода, ток и отопление, отчете вчера националната статистика. През м.г. за комунални услуги българите са плащали 621 лв. на човек при 493 лв. година по-рано, което е 15% от всички разходи. Преди година делът им е бил 14%. По-високите битови сметки на практика изяждат напълно сериозния ръст на доходите от 15.3%. За миналата година доходът на човек е бил 4541 лв. при 3937 лв. за 2011 т. Разходите отново са се увеличили с по-голям темп от доходите. Ръстът при тях е с 16.1% и стигат 4058 лв. Година по-рано те са били 3494 лв. на човек.

През 2012 г. домакинствата са плащали повече за всички основни пера. Изхранването на едно лице е струвало 1355 лв. при 1265 лв. година по-рано при това без съществено увеличение на потребителската кошница. Най-сериозно е намалението на изконсумираните хляб и хлебни изделия, които падат от 106.7 кг до 101.1 кг. Българите ядат по-малко зеленчуци (70.4 кг вместо 71 кг) и плодове (46 кг вместо 47.2 кг). В същото време се увеличава консумацията на безалкохолните напитки от 49.5 л до 56.9 л и на киселото мляко от 27.7 кг до 29 кг. Транспортът е струвал 255 лв. на човек на година при 205 лв. през 2011 г., или ръст с над 24%. Здравето на хората им е излизало по 212 лв., което е увеличение с над 8% от 196 лв.

За да си допълват доходите, семействата продължават да харчат спестяванията си, да теглят кредити, да продават или дават имущество под наем. По 154 лв. на човек от спестените за черни дни пари са изхарчени през 2012 г. домакинствата при 113 лв. година по-рано. Хората са теглили по 58 лв. заеми, докато през 2011 г. парите за връщане са били 38 лв. на човек. При почти замръзналите приходи от собственост през последните години около 25-28 лв. през 2012 г. този доход скача рязко до 41 лв. на член. В същото време за погасяване на кредити са отивали по 170 лв. на член от общите разходи на семействата, а година по-рано - 132 лв.

Заплатата от 2281 лв. (1960 лв. през 2011 г.) си остава най-сериозният източник на доход за домакинствата, като делът й нараства до почти 53% при 52 на сто година по-рано. Замразяването на пенсиите обаче намалява дела им в общия доход от 30 до под 27%, тъй като приходите от тях са почти същите - 1153 лв. на човек при 1140 лв. година по-рано. Социалните трансфери продължават да имат незначително участие в общия доход на домакинствата - под 3%. Детските и помощите осигуряват символичните 115 лв. за цяла година на лице, а от обезщетенията за безработица приходите са едва 29 лв. Година по-рано доходите от тези пера са били съответно 107 лв. и 27 лв. Ръстът през 2012 г. е основно заради социалните помощи, тъй като имаше увеличение на целевата сума за отопление.
БЕЗ ЕФЕКТ

Драстично увеличение на изпушените цигари отчита статистиката, въпреки че половин година действа пълна забрана на тютюнопушенето. Според данните през м.г. българите са изпушили 601 бр. цигари на човек при 547 през 2011 г. Сериозно увеличение има и при консумацията на алкохол до 26.3 л от 23.2 л.


Бюрокрация бави безплатните лекарства
Пациенти страдат от опасни прекъсвания на лечението си заради тромавите процедури на НЗОК
Дина ХРИСТОВА

Пациенти с ревматологични заболявания и редки болести се оплакват, че се бави издаването на протоколите, с които им се отпускат лекарствата от здравната каса, и това води до вредни паузи в лечението им. Най-голямото забавяне е при пациентка с ревматоиден артрит от Пирдоп, която чакала документа си 3 месеца, съобщи "Медиапул". При други пациенти закъснението варира от пет седмици до няколко дни.

От НЗОК признаха пред "Сега", че имат конкретни сигнали за забавени протоколи, които се проверяват. Категорични са обаче, че сроковете за обработката им се спазват, и ако има забавяне, то не е по тяхна вина. При първоначалния протокол се чака до 2 месеца, а всеки следващ - до месец. Пациентите пък могат да задействат процедурата още при получаването на последната доза от медикамента, за да може да имат протокола, когато свърши приемът на лекарството, и веднага да се изпише ново.

Болните обаче са на мнение, че самата процедура е изключително тромава и неудобна и настояват за промени в нея. Според тях документите могат да се сканират в регионалните каси и да се пускат електронно до НЗОК. Да се подписват с електронен подпис от служителите на касата и от консултантите и да се връщат пак по електронен път в регионалните каси в рамките на ден-два. Сега районните каси трябва да пратят протоколите в София до 5 дни. Те се разглеждат от няколко отдела на НЗОК. В рамките на 30 дни се свиква комисия, която разглежда протоколите, т.е. консултантите трябва да търсят време да отидат на място, за да подпишат. После документите се връщат в регионалните каси. Пациентите смятат, че въвеждането на електронен обмен ще излезе около 400-500 лв. за закупуване на електронни сертификати на консултантите и служителите.

Процедурата се натоварва допълнително и заради други изисквания. Независимо от заболяването болните трябва да отидат при специалист за продължаване на протокола си на 6 месеца, дори да е ясно, че ефектът от лечението би се проявил след доста по-дълъг период. Налага се да се правят изследвания, които отнемат от 5 до 7 дни. После трябва да бъде издаден протокол от специализирана лекарска комисия, а за някои заболявания като артрити такива има само в София, Пловдив и Варна, твърдят недоволни пациенти. За повечето преминаването през комисия отнема до 7 дни. След като протоколите се върнат в регионалните каси, пък се чака 2-3 дни за уведомяване на болните, които трябва да минат да си ги вземат, после през личния лекар за рецепта и до аптеката за медикамента. Често се налага да чакат от 3 до 10 дни за доставка, тъй като тези медикаменти обикновено са скъпи и не се поддържат в наличност. Когато в документацията са допуснати пропуски заради лекар или администратор, процедурата се спира и така пациентите се оказват наказани с прекъсване на лечението, което според пациентските организации е несправедливо.
ИСКАНИЯ

Три пациентски организации - Организация на пациентите с ревматологични заболявания, Националният алианс на хората с редки болести и Сдружение на болните от болест на Бехтерев, настояват срокът за заверка на протоколите от НЗОК да бъде намален от 30 на 15 дни, а получаването на документите от пациента да бъде 3 дни. Освен това болните искат рецептите да се издават за 90 дни вместо за месец, каквато практика вече има за някои заболявания като диабет например.


Потенциални донори на стволови клетки
стават 103-ма гвардейци, след като се включиха в акция за попълване на базата данни на Националната донорска публична банка. Това ще помогне на малки и големи пациенти с онкохематологични заболявания, тъй като разширява кръга на лицата, сред които може да се търси подходящ донор за тях. Инициативата да се изследват е на гвардейците, които искат да помогнат за лечението на техен колега с остра миелоидна левкемия. Със съгласието резултатите от изследванията им да станат част от банката те могат да станат донори и на други болни при съвместимост. Всеки, който е готов да дари стволови хемопоетични клетки, може да се обърне към лекарите от Клиниката по клинична имунология към УМБАЛ "Александровска" за изследвания, напомнят от МЗ.


Обвиняват лекар за смъртта на мъж
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Дело за лекарска грешка е завело семейството на 41-годишния Деян Туртов. Мъжът умира в края на 2010 г. от белодробна емболия в ортопедията в Горна баня след операция. Близките на починалия обвиняват д-р Петко Пейнишки за смъртта му.

„Става въпрос за много малка операция на доброкачествено образувание на лявото коляно", разказа за „Преса" адвокат Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите. По думите му поради немарливо из-

вършен първоначален преглед и липса на наблюдение никой не забелязва, че Деян страда от дълбоки разширени вени. „След операция, особено в областта на коляното, дори без наличие на рискови фактори е задължително включването на противосъсирващи лекарства", обясни Таушанов. Д-р Пейнишки не е назначил нужните медикаменти, с което е спестил около 24 лв. от клиничната пътека. Това обаче коства живота на Деян, който в деня на изписването припада на паркинга пред болницата и умира от откъснал се голям тромб, запушил белодробната артерия.




Данъци-манъци... шменти-капели... ни живи ни умрели?!
Панчо ТАНТРОВ

В развитите демокрации, към които се стремим, на хоратаиме все еднокойеляви кой десен, виги - тори, демократи - републиканци, таратанци! Гласуват за този, който им гарантира по-ниски данъци за хората и за бизнеса! Как е у нас: 1. ГЕРБ - под сурдинка казват, че няма да пипат плоския данък, и бълнуват някаква данъчна ваканция. Ваканция значи ЛИПСА! Ще опростят данъци на някои, дето не са ги внесли, а тия, дето сме ги внесли... да го духаме, а? 2. БСП -която е чисто дясна партия на олигарсите, срамежливо пусна интифа за необлагаема мин. заплата, плосък данък до 4500 лв., а нагоре - прогресивно подоходен. Кого лъжете с този финт. Тези с над 4500 лв. не са на заплати...

3.ДПС - мълчат, като... електората си. На тях и без това все им е вътре.

4. Волен - за данъци не мисли! Мисли за гаджето Гаджева и за държавата и държавната субсидия.

5. На Кунева - всичко й е такъв качамак, че не забелязва, че не е сложила сиренце в него. Всички обаче мълчат за убийствените за народа неизбежни косвени данъци - акциз и ДДС. Всички мълчат за кожодерските данък сгради, пътен данък, винетки и такси смет! Мълчат за безобразните държавни такси! Мълчат за % на социалните и здравните такси, удръжки от заплатите и за това къде отиват парите ни.

Бенджамин франклин беше казал: „Неизбежни са смъртта и данъците." Но у нас двете идват накуп!




Счетоводителка на следствието наръгана в шията

Търсят изчезнали 200 000 лв. от гаранции на арестанти
АНЕЛИЯ ПЕРЧЕВА

Бивша счетоводителка на пловдивското следствие е била нападната и намушкана с нож в шията, ден преди да се яви на разпит като свидетел по дело за изчезнали 200 000 лв.

Златка Благоева, на 63 г., лежи в болница „Св. Георги", а прокуратурата е завела дело за опит за убийство. Жената е нападната в понеделник следобед пред избата си в блок на ул. „Изток". Тя отивала за буркани, когато пред нея внезапно изскочил мъж и я порязал с нож до сънната артерия. Окървавената икономистка успяла да се добере

до апартамента си, където я намерил синът й, бивш полицай. Освен на шията Златка има и нараняване по ръката, тъй като е опитала да се предпази.

Благоева е била 15 г. счетоводител в следствието. През 2010 г. се пенсионирала. В началото на идната година е направена ревизия в службата за времето от 1994 до 2002 г. Оказало се, че липсват 200 000 лв. Парите са от гаранции на арестанти и трябвало да им бъдат върнати след промяна на мерките за неотклонение. Банкнотите се съхранявали в касата на следствието, което тогава било

на самостоятелен бюджет. По разпореждане на ВКП от 2011 г. се води разследване на случая в Софийската градска прокуратура (СГП). Миналия петък Благоева получила призовка за разпит.

„Последната ми информация е, че не й е повдигнато обвинение. Делото е пред приключване", каза апелативният прокурор на Пловдив Иван Даскалов. Криминалистите смятат, че Благоева е нападната нарочно, преди да се яви в СГП. Бандитът не взел нищо и не казал нито дума. Едната версия е, че е искал да я сплаши. Не е изключено и да става дума за изненадан крадец, който възнамерявал да тараши мазетата.


Лекар от ТЕЛК поиска 300 лева от пациент
АНЕЛИЯ ПЕРЧЕВА

68-годишен ортопед от ТЕЛК в Пловдив преспа в ареста, след като беше хванат с 300 лв. подкуп от пациент. Предстои да се установи в какво качество д-р Марин Маринов е бил в лекарската комисия - като длъжностно лице или привлечен експерт, обясни говорителят на Окръжна прокуратура Галина Андреева. Д-р Маринов е на свобода, тъй като имал цял списък със заболявания. Срещу него все още не е повдигнато обвинение.

В понеделник при д-р Маринов дошъл мъж с изтекло решение за намалена трудоспособност. „Според мен си оздравял, но мога да си променя мнението срещу 300лв.", казал му медикът. Човекът уж тръгнал да носи парите, но се отбил през полицията и прокуратурата. Парите били описани от антимафиотите и при предаването им лекарят е задържан.

„Дошли са цивилни служители и са го извикали навън", обясни шефът на многопрофилна болница "Пловдив" д-р Аргир Аргиров, на чието подчинение е ТЕЛК. Д-р Маринов работел в комисията от 2000 г. Досега срещу него не е имало оплаквания.




300 "пациенти" на разпит за източване на Касата
Най-обемното дело в историята на Окръжен съд-Разград започва през юни. На ден ще се разпитват по 30 свидетели в процеса срещу търговищкия хирург д-р Добрин Папуров.

Делото се гледа в Разград заради отводи на съдиите в Търговище. Според обвинението клиниката на Папуров е получила от здравната каса през 2005-2006 г. 211 570 лв. за лечение на 300 пациенти, които всъщност не са оперирани там. Те са предимно от Североизточна България - уточни окръжният прокурор на Разград Огнян Дамянов.




Белезници за лекар с 300 лева рушвет
Лекар от ТЕЛК бе задържан с подкуп от 300 лева в Пловдив. Медикът поискал парите от пациент, чиято медицинска експертиза е била с изтекъл срок. Когато отишъл за ново освидетелстване, докторът му казал, че вече е оздравял, но ако му даде 300 лева, той ще преосмисли решението си и ще го освидетелства със степен инвалидност. Пациентът се оплакал в полицията и така медикът бил задържан с белязаните пари. 68-годишният лекар е бил задържан за 24 часа, но след изтичането на мярката е бил освободен, тъй като е с множество заболявания, съобщи говорителят на Окръжната прокуратура в Пловдив Галина Андреева.


Пловдивчани скочиха в закрила на белодробната болница
Медиците от белодробната болница в Пловдив са се обявили против закриването на лечебното заведение.Под тепетата се носи слух, че здравното заведение ще бъде продадено на чуждестранен инвеститор и пациентите ще бъдат принудени да плащат за лечението си, стана ясно в предаването "България избира" по TV7.Въпреки уверенията на заместник-кмета на града Димитър Кацарски, че причината за пребазирането на болницата е тежкото й финансово състояние, лекарите заподозрели, че здравното заведение се закрива заради интереси на частна фирма. „Кметът на Пловдив да каже колко хотела има!”, това призова пловдивчанка от площада на града в ефир.Жителите на града скочиха и срещу липсата на адекватен градски транспорт. "Градският транспорт беше ограбен, източен чрез приватизационна сделка. Тази сага е от 2008 година. Това дружество оттогава се източва с помощта на общинското ръководство", обяви Дани Каназирева от Съюз за Пловдив.По думите на заместник-кмета обаче стопанисването на колите е в частни ръце. Фирмата, която цели 8 години е управлявала градския транспорт, е изпаднала в несъстоятелност и в момента ликвидатори описват имуществото й. Кацарски обясни, че в момента има спечелен проект, чрез който транспортът в града ще бъде модернизиран.


Медицински неволи
Доктор излъгал за 300 операции

Друг си поискал подкуп за по-висок процент на инвалидност
Лекарят от Търговище д-р Добрин Папуров излъгал, че е оперирал 300 пациенти. Чрез „извършените" интервенции наглият медик се опитвал да източва Националната здравноосигурителна каса, взимайки пари за манипулациите.Срещу него вече е започнало дело, което претендира да е най-мащабното за Окръжен съд-Разград, тъй като на ден ще бъдат събирани сведения от над 30 души. Магистратите обвиняват Папуров, че през 2005-2006 г. е взел 211 570 лв. от НЗОК, тъй като е предоставил неверни документи, чрез които успял да убеди органите, че в неговата клиника са оперирани 300 пациенти. По-късно обаче излязла наяве и истината за практиката на доктора, като се разбрало, че хирургическите намеси не били направени там. Оказало се, че операциите били извършвани в Североизточна България. Делото се гледа в Разград заради отводи на съдиите в Търговище. Срещу вече опетнения доктор има и второ обвинение, което е за източване на ДДС.Междувременно 68-годишният лекар Марин Маринов от ТЕЛК беше задържан в момент на получаване на подкуп в понеделник по обяд при спецакция на полицията в Пловдив. Ситуацията се разиграла само за няколко часа. Сутринта пациентът бил на преглед при ортопеда, който му казал, че вече е оздравял, но му предложил пикантна сделка. Той "оферирал" пациента си, че срещу сумата от 300 лв. ще получи повишаване на процента на инвалидност. Инвалидът, който се досетил за тънката измама на медика, казал, че отива да донесе парите, но вместо към банката се запътил към полицията. След като потърпевшият се обърнал за помощ към униформените, те от своя страна маркирали парите и в момента на предаването им задържали „бедния" лекар.След изтичането на 24-часовата мярка за задържане Маринов е бил пуснат на свобода, тъй като е имал множество заболявания, съобщиха от Окръжната прокуратура пред „Дарик". До вчера не беше повдигнато обвинение, тъй като се изясняваше в качеството на какъв е бил в комисията на ТЕЛК. „Набеденият" лекар е пенсионер и има 10-годишна практика в ТЕЛК. По закон наказанието за подкуп за длъжностни лица е лишаване от свобода до 6 години и глоба до 5000 лв.


Във всяка община - спешна помощ
Доц. д-р Илия БАТАШКИ, трети в листата на Коалиция за България за 16-и многомандатен избирателен район –Пловдив
- Изминаха четири дни от началото на предизборната кампания. Какво успяхте да свършите? Срещнахте ли се с избиратели? Какви теми обсъдихте?

- Изключително напрегната програма, която ми даде възможност да се срещна с много хора, по 50-60-70 души в различни видове срещи. Едните са тематични за здравеопазване, другите за социална дейност, за наука и перспектива на младежите и образованието.

- Какви въпроси основно поставиха хората пред вас, на кои въпроси търсят решение и смятате ли, че можете да им помогнете, ако бъдете избран за народен представител?

- Предимно въпроси за " съвременно оцеляване, за това какво ще работят, как ще гледат децата си, колко детски надбавки ще получават. Безработните младежи питат имат ли някаква възможност да имат първо работно място, което да гарантира тяхното оставане в държавата ни, в община Пловдив. Това са едни от най-щекотливите теми, които се поставят - страх от състоянието, в което се намира здравеопазването, и общото обслужване в спешните сектори на медицината.

- Всички тези въпроси, поставени от хората на срещите с вас, как могат да бъдат решени и каква е шини та на Коалиция за България за решаването на тези въпроси? Как могат да бъдат решени конкретно в Пловдив и региона?

- Естествено, нищо не може да се реши с магическа пръчка, но една програма за стабилизиране на икономиката чрез 10-годишно развитие на производството и на индустрията с разкриването на тези 250 хиляди работни места, част от които, около 10 хиляди, ще бъдат в нашата, в Пловдивска област. С това, че хората, живеещи във втория по големина град в България, ще се ползват с правото да бъде необлагаем техният минимален доход от 310 лева, ще намалим трайно младежката безработица, което е задължително свързано и с тези 250 хиляди работни места, които се предвиждат и ще се дават предимно на млади хора и хора, които са изпаднали от професионалната реализация по места. Смятам, че тези наши действия, след като има работа в България, ще подсигурят и редовното и ежегодно увеличаване на пенсиите и индексирането им съответно с инфлацията като недопускаме тяхното замразяване, както беше досега четири години. Естествено, подобряване в здравеопазването не може да не ни даде възможност и да ни накара да гарантираме, че здравните вноски, които прави нашият народ, трябва да отидат само и само за здравеопазване. Трябва да гарантираме на нашия народ, както имаме и конгресно решение за 62 държавни болници, в които всеки един от нас без страх, без разлика на по-възраст, образование и вероизповедание да може да отива, да имат равен достъп до тези здравни заведения от държавен тип, които ще дадат възможност на българския народ да се лекува, и то по-добре.

- Всъщност изпреварихте един от въпросите. Темата за болниците и за тяхното затваряне изключително много вълнува хората. Те протестират, когато се затварят болнични заведения. Колко трябва да са болниците и колко достъпно трябва да е здравеопазването в България и може ли да има болница във всеки град и тя наистина да отговаря на необходимите стандарти?

- Това е сложен въпрос, който трябва поне три дни да го обсъждаме и да решим къде, в коя област и в коя община трябва да има болница или не. Беше подхванат този въпрос от предишните управляващи, но беше спрян, защото те започнаха да го решават на парче и определяха на произволно избрани региони закриване на болници, което при нас няма да се случва. Ние ще дадем преференции на болнични заведения и лекарски практики в крайно неразвитите и изостанали гранични райони, за да може да бъдат стимулирани лекарите, които ще отиват там, и да гарантираме по този начин да развием спешната помощ, която да гарантираме във всяка българска община да има пункт на Спешна медицинска помощ. Това е наше задължение и право на българския народ да ползва това, което ние ще му дадем. Ние не бива да се залъгваме, че ако не създадем условия за по-добър живот, ще имаме стимули за раждаемост и майките, които ще раждат, и социално слабите хора, които ще имат нужда и от здравеопазване, няма и не могат да имат гаранции за своето бъдещо съществувание и за децата им и за по-възрастните хора. Болниците, които ще бъдат - не закривани, а трансформирани в медицински центрове, тъй като ще стимулираме общините, които желаят да понесат такъв тежък кръст да закрият някоя болница, но ще задължим общините непременно да остане медицински център, който да реагира с десетте си легла на всичко най-спешно, от което се нуждае българският пациент. Не се съмнявам, че ние можем да го направим. Не се съмнявам, че с по-разумното изразходване на средствата в здравеопазването ще постигнем по-добра ефективност в лечебния процес.

- Вие сте лекар, хирург, познавате отблизо проблемите в здравеопазването. Това е може би една от най-болните теми за страната ни. Според вас на какво се дължат тези проблеми и те могат ли да намерят решение?

- Един от най-главните проблеми е изостаналостта на материалната база на нашите лечебници. Въпреки че се направи много в последните години, при последните три правителства, които направиха всичко възможно да обзаведат нашите болници, аз смятам, че сериозното изоставане в тяхното развитие се дължи на лошия здравен мениджмънт, който се упражнява от различни видове неспособни мениджъри, които благодарение на това, че са близки на някои от политически лидери или пък имат основание - образование и ценз да поискат да управляват, не могат да управляват тези лечебни заведения професионално и колегите, които работят в тях, се чувстват некомфортно и не е достойно заплащането, което получават, а пациентите страдат и от това, че могат да бъдат рекетирани и могат да бъдат поставени в условия на неравнопоставеност и равен достъп до лечебна помощ. За наша радост такива случаи са все по-малко и съзнателността на съсловието, в което съм и аз, смятам, че ще доведе до по-добри резултати в нашата работа.



Интервю на радио „Фокус"


Лекар от ТЕЛК е арестуван с подкуп от 300 лв.
Лекар от ТЕЛК в Пловдив е бил арестуван за подкуп от 300 лв., съобщи вчера говорителят на Окръжна прокуратура Галина Андреева. 68-годишният д-р Марин Маринов в момента е освободен от ареста, най-вече поради напредналата му възраст и съпътстващите й заболявания, обясни Андреева. По думите й вече му е повдигнато обвинение за подкуп. Ортопедът поискал 300 лв. от пациент, за да му "оправи" документите. Последният се обърнал към полицията, които маркирали парите и впоследствие задържали лекаря. Акцията е проведена в понеделник в сградата на РЗИ, където се намира пловдивският ТЕЛК. Към момента д-р Маринов е невинен до доказване на противното и ще изчакаме да се произнесат прокуратурата и съдът, за да преценим дали той ще бъде освободен, заяви д-р Аргир Аргиров, директор на МБАЛ "Пловдив", под чието разпореждане е ТЕЛК. В експертните комисии работят само двама ортопеди, които са пенсионери. 600 лв. е основната заплата на служителите в ТЕЛК, като съобразно броя на решенията, които издава съответната комисия, им се начисляват допълнителни средства, уточни Аргиров. По думите му средната заплата става не по-малко от 1000 лв. Според договорите, подписани с Министерството на здравеопазването, едно решение се заплаща по 20 лв., поясни той. Аргиров смята, че съществен проблем за всички лекарски комисии е липсата на млади специалисти.


Разпитват 350 свидетели по дело срещу хирург за източване на НЗОК
350 свидетели са призовани през юни пред окръжния съд в Разград по дело за източване на здравната каса. От тях 300 са мними пациенти, става ясно от думите на окръжния прокурор Огнян Дамянов. Подсъдим в обемния процес е хирургът от Търговище Добрин Папуров. Делото се гледа в Разград поради отводи на магистратите в града, в който са извършени престъпленията. Според обвинителния акт в периода февруари 2005-декември 2006 г. медикът е получил от НЗОК 211 570 лв. за лечение на пациенти, които всъщност не са лекувани в клиника "Папуров". Второто обвинение е за приспадане на неследващо се ДДС, допълни окръжният прокурор. Предварителното изслушване по процеса бе вчера, съдът го насрочи по същество за периода 12-28 юни. На ден ще бъдат разпитвани по 30 свидетели. Такова обемно дело в разградския съд не е гледано, коментира съдия Светла Робева.


Пациентът - крачещ портфейл, лекарят - търговец
Неудачите в досегашната здравна реформа идваха от това, че се прокарваха политически, а не професионални решения
Доц. д-р Евгений Генев

Вземам думата на страниците на вестника по повод публикуваната предизборна програма на БСП и по-специално за раздела здравеопазване. Защо? Защото съм лекар, специалист по педиатрия и медицинска генетика, доцент, дългогодишен ръководител на Катедрата по педиатрия и медицинска генетика на Медицинския университет в Пловдив и началник на Клиниката по детски и генетични болести, Председател на Българската педиатрична асоциация от 2001 до края на 2012 г., Председател на Българското сдружение по ваксинопрофилактика, бивш член на СНС по майчино и детско здравеопазване при ВАК, специализирал съм във Франция (една година!), Англия и, разбира се, в България, участник в множество национални, европейски и международни конгреси по педиатрия и инфекциозни болести. Изминал съм професионалния си път от главен лекар на участъкова болница в с. Батак, Пазарджишко, точно 3 години по разпределение, ординатор в детската клиника при Университетската болница в Пловдив, асистент и доцент.

Надявам се, че така очертаният професионален път ми дава достатъчно основание да бъда професионално компетентен и обективен за състоянието на здравеопазването у нас и за това, което по мое мнение е от първостепенна важност за извършването на реформата в това направление от която и да е партия, дошла на власт след изборите на 12 май. И така.

Кои са основните пороци на здравната система сега

- Тя е напълно разцентрована - нито доболничната помощ, нито болничната, нито спешната помощ, нито профилактиката, нито финансирането, да продължавам ли още...?

- Здравната система е ориентирана към всичко друго, но не и към пациента! Последният е жертва на всевъзможни направления, регулативни стандарти, регламентирани и нерегламентирани плащания, клинични пътеки и всякакви други административни дивотии.

- Пациентът е разглеждан като "крачещ портфейл", от който могат да се измъкнат някакви пари. И те наистина се измъкват!

- И най-обидното за лекаря, който е учил 6 години и е положил Хипократовата клетва, е да бъде обявен за едноличен търговец (!!!), а болниците за търговски дружества, регистрирани не по Закона за здравето, а по Търговския закон!!!

Спирам дотук!

Първо. Задължително трябва да се изхожда от конституционното задължение на държавата - чл. 52 от Конституцията на Република България, където е записано, че "...здравето се финансира от държавния бюджет, от работодателите и т.н..." и че "...държавата закриля здравето на гражданите." От записаното, а и от добрия минал опит следва, че държавата и пак държавата е тази, която трябва да провежда възможно най-добрата здравна политика в областта на общественото здравеопазване. Всички останали структури - държавни, обществени или частни, следва да се подчиняват на държавата в лицето на парламента и правителството. Основен държавен орган, който е задължен и отговорен да провежда здравната политика на държавата, е Министерството на здравеопазването (МЗ). Не здравната каса, не разни здравноосигурителни фондове, не БЛС или Българският стоматологичен съюз и др. подобни структури. Това не значи, че в осъществяването на здравната политика на държавата няма да участват всички структури, които имат отношение към проблема, но под ръководството и контрола на МЗ. Имам предвид кадрите на МЗ начело с министъра.

Смяната на 4-ма здравни министри през време на управлението на ГЕРБ и ликвидирането на определени министерски структури, се оказа решително за забатачването на проблемите в тази област.

Второ. Основна, решаваща роля в здравеопазването играят кадрите и пак кадрите, а не сградите и апаратурата. Без добри лекари и сестри и най-модерните болници представляват само и единствено сгради. Дори и натъпкани с най-модерната апаратура, без да има нужния медицински персонал, те не струват нищо и не могат да свършат нищо! Ерго проблемът, с който трябва да се започне реформата, е подготовката и специализацията на лекарите, стоматолозите, медицинските сестри и фелдшерите. В този сектор ситуацията е трагична и става още по зле! Какво следва да се направи?

- Всички медицински вузове следва да минат под ръководството на МЗ, а не на Министерството на образованието и науката. След като МЗ отговаря за държавната политика в здравеопазването, то трябва да има решаваща дума и при подготовката и реализацията на кадрите, които ще осъществяват на практика здравната политика на различните нива - доболнично или болнично. Някога беше така и за тази цел в МЗ ще се създаде отдел "Медицинско образование".

- Едновременно с въпроса за кадрите следва да се решават останалите въпроси - за структурата на доболничната помощ, спешната помощ, болничната, санаториалната и т.н. Длъжен съм да отбележа, че в тази област имахме добър опит, проверен в практиката с постигането на съществени резултати в качествените показатели - детската смъртност от 140 на хиляда достигна малко под 14 на хиляда през 1989 г., с тенденция да намалява прогресивно, продължителността на живота на българските граждани се доближи до тази на средния европеец, профилактиката достигна забележителни резултати в ликвидирането и ограничаването на сериозни инфекциозни заболявания, от които годишно умираха хиляди деца и възрастни, диспансерите ограничиха съществено широко разпространени социално значими заболявания - нека да посоча само туберкулозата! А поликлиниките, които осъществяваха успешно и на много добро ниво цялата доболнична помощ! И още, и още...

- Лично съм свидетел на оценките, които даваха западни специалисти в първите години на прехода - "Не пипайте вашата организация на здравеопазването! Тя е много добра и високо ефективна."

Това казваха немски и американски специалисти, както и българи, работещи години на Запад. Познавам добре здравеопазването във Франция и смея да твърдя, че нашето, при значително по-лошото оборудване, работеше не по-зле!

- Защо ежегодно 400-500 български лекари и още толкова медицински сестри бягат на Запад? Проблемът е комплексен и не се дължи само на ниското заплащане на лекарския труд. Въведените клинични пътеки, по които се формира дохода на болниците, включително заплатите на персонала, оборудването със съвременна апаратура, ремонтите и т.н., са пълно недоразумение и следва да се премахнат. Сигурен съм, че може да се намери някакъв по-добър и по-справедлив начин за финансирането на цялото здравеопазване, включително и болничното. А защо да не се вдигне здравната застраховка и процентът от държавния бюджет поне на 6%? Всички кандидати за управляващи следва ясно да разберат, че съвременното и качественото здравеопазване е скъпа дейност. Дори много скъпа!!! Ако не са готови да заделят нужните финансови средства и много отговорно и внимателно да започнат реформирането в положителна посока, а не реформа заради самата реформа, по добре въобще да не се кандидатират.

Трето. Майчиното и детското здравеопазване трябва да станат реална първа грижа на здравната система.

Нацията загива, раждаемостта спада. Даваме ли си реална сметка закъде сме се запътили? Проблемът е достатъчно тревожен, за да се гледа на него с пренебрежение. Експертите на Българската педиатрична асоциация са готови с предложенията, които следва да се осъществят незабавно в системата на детското здравеопазване!

Четвърто. Правилно се иска възстановяването на диспансерите, които бяха превърнати в някакви "центрове" - центрове на лош професионализъм и неразбиране ролята на диспансерния метод, за разлика от останалите лечебни методи. Диспансеризация значи активна профилактика, наблюдение и лечение на социално значимите заболявания, които изискват професионално трудоустрояване и дават голяма смъртност. Тази дейност не е присъща на болничното здравеопазване, към което бяха прикачени т.нар. "центрове".



Спирам дотук с конкретиката. Последно искам да отбележа, че неудачите в досегашната здравна реформа идваха от това, че се прокарваха политически, а не професионални решения, съобразени с нашата положителна практика, опита на водещите национални специалисти, след задълбочена оценка и преценка на предлаганите решения главно с тяхната ефективност и положително въздействие върху системата. Налагането на еднолични решения, макар и облечени в най-благородни (ужким!) намерения, се оказват най-често лоши, за да не ги квалифицирам като пагубни. Ще бъда приятно изненадан и доволен, ако моята статия стане повод и за други мнения по тази важна и щекотлива тема.

НЯМА ПА РАБОТЯ. ПЛАЩАЙТЕ!
Мъж се сдобил с инвалидна пенсия, защото нямал пенис. Ама всъщност имал. Друг негов съгражданин, уж с ампутиран крак, се катерел като маймунка по дърветата да бере портокали в слънчева Гърция. Крайно време е да се разбере веднъж и завинаги следното - ако някой е решил да не направи нещо, няма сила на света, която да го убеди в противното. И сега пример - ако някой е решил, че няма да работи, но ще получава пари, той ще намери начин да го направи. Дали ще иде да проси в Южна Италия; ще пребърква чантите на застаналите в унес пред „Мона Лиза" туристи в Лувъра; ще ражда деца за норматив, за да живее от полагащото им се под формата на детски добавки; ще замазва мръсотията по стъклата на колите на кръстовищата срещу подхвърлено левче; или ще се изкара сляп и ще брои със светнали очи парите си от инвалидната пенсия всеки месец на банкомата - това вече е въпрос на избор и изобретателност. Лоша комбинация Това в комбинация с позорно ниските заплати на лекарите, от които зависи кой е достатъчно инвалид, за да получава държавни пари до живот за недъга си, заформя един непрекъснат отровен кръг. Кръгът на онеправданите и на получаващите. Едните са онеправдани и искат да получават, защото са учили дълги години, повръщали са при вида и мириса на трупове в моргата, гладували са с мизерните си стипендии, специализирали са и накрая им се е наложило да се разписват на месец срещу парите, които един средностатистически столичен баровец завира в гащите на някоя надарена (с гласов талант) мома, която нарича себе си с не повече от двусрично име. Другите от своя страна са онеправдани, защото така. И искат да получават, защото така. Полага им се и толкова. Замазване Държавната машина има достатъчно голяма тежест, за да по-душва измамите още преди да са се случили. След това даже може да кара измамниците да си платят. Това обаче не решава проблема, а по-скоро прави това, което наркоманизираните роми правят със стъклата на колите, принуждавайки шофьорите да им изсипят шепа стотинки в ръката, за да се махнат. Замазват.


Закопчаха доктор от ТЕЛК с 300 лв. рушвет
Ели Крумова

61-годишният доктор от ТЕЛК Марин Маринов се сдоби с обвинение за подкуп от окръжната прокуратура в Пловдив. Той бил арестуван малко след като получил 300 лева рушвет в понеделник.



Същата сутрин в кабинета му влязъл мъж с изтекло телково решение. Пациентът отишъл да си го поднови, но според неговите думи д-р Маринов му заявил, че бил здрав. „Мога да си променя решението срещу 300 лв.”, казал лекарят на пациента. Мъжът обещал да му даде парите и веднага след това пуснал жалба в полицията. Там описали номерата на купюрите на банкнотите и пациентът тръгнал обратно към сградата на ТЕЛК в Пловдив. Още на стълбите видял д-р Маринов и веднага му предал поискания рушвет от 300 лева. Минута-две по-късно медикът бил закопчан от антимафиоти. Материалите по делото били докладвани на окръжната прокуратура в Пловдив, откъдето вчера повдигнаха обвинение срещу д-р Марин Маринов. След изтичането на първите 24 часа в ареста той бил пуснат на свобода под парична гаранция от 500 лв., съобщиха от окръжната прокуратура в Пловдив.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница