17 май 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата13.10.2018
Размер0.57 Mb.
#86250
  1   2   3   4
17 май 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Скандал в бивш дом за сираци
ТОНИ МАРЧЕВА

Втори скандал с бившия Дом за деца и младежи с умствени увреждания в търговищкото село Стража гръмна вчера, след като стана ясно, че последната директорка Дияна Маринова е била разследвана за присвояване на пенсии на починали деца.

Преди това Българският хелзинкски комитет обяви, че ще съди държавата за смъртта на възпитаничката на същия дом Анета Йорданова (15 г.). Сирачето почина през 2006 г., след като погълнало 4 кг боклуци.

Самата Маринова отрече обвинението. Тя поиска време, за да съгласува изявленията си с ръководството на общината.




Ултразвук лекува тумор на гърдата
Пациентки с фиброаденома (доброкачествено образувание на гърдата) успешно са излекувани с експериментален медицински апарат с ултразвук в Университетската болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев" в София. Това обяви доц. Русанка Ковачева, която прилага новия метод у нас. След 12-месечно проследяване на 11 -те преминали през процедурата пациентки се оказало, че те имат от 64 до 73% намаление на тумора. Не са установени странични ефекти, гърдата запазва своята основна функция на кърмене, публично отчете доц. Ковачева. Уредът е френски, а изпитания се извършват и в страни на EC.


Спряха търг за регистър на ТЕЛК
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) спря търга за изграждане на централен регистър на гражданите, преминали през Трудово експертни лекарски комисии (ТЕЛК). От КЗК съобщиха вчера, че процедурата е прекратена, тъй като са приели за основателни някои от твърденията на жалбоподателя „Дигитех" ООД:

Сред тях е и мотивът, че срокът за подаване на офертите е съкратен незаконосъобразно от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК). Освен това има нарушение на Закона за обществените поръчки,тъй като НЕЛК е определила 3-годишен период за оборот от 1 млн. лв. на кандидатите, без да включи 201-1 r




Май няма да пушим на стадиона
Забраната за пушене на стадион по време на мач или концерт може и да бъде приета от ГЕРБ, макар че здравната комисия я отхвърли. Това се обсъжда в групата на управляващите, а днес парламентът трябва да гласува промените в Закона за здравето.

Управляващите умуват как да контролират забраната на цигарите на стадиона. Здравните инспектори може да влязат сред агитките, но първо трябва ги въоръжат с каски и МВР да им прати баретите за придружители", пошегува се депутат. Един от вариантите за контрол бил да се запишат глоби за клубовете домакини, ако феновете димят. Или стюарди да дебнат за нарушители.

Против дима на стадиона е премиерът Бойко Борисов. Здравната министърка Десислава Атанасова е намекнала пред ПГ на ГЕРБ, че е добре забраната да мине, макар преди седмица да смяташе точно обратното.


Всеки с татуировка – на доктор

Гастроентеролози търсят болни от хепатит С
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Всички хора с пиърсинг (обеци по различни части на тялото) и татуировки трябва да бъдат изпратени от личните си лекари на тест за хепатит С. Това предвижда програма за скрининг на заболяването, изготвена от Българското дружество по гастроентерология.

Почитателите на телесните украси попадат в рисковите за заболяването групи заедно с бившите и настоящи венозни наркомани, пациенти, преживели кръвопреливане или трансплантация преди 1992 г, пациенти на хемодиализа и медицински персонал. Рискът е голям и при тези с множество сексуални връзки. Заразяването може да стане дори при правенето на маникюр.

Болестта протича почти без симптоми и може да бъде в латентна фаза 10-20 години, обясни доц. Крум Кацаров, началник на Клиниката по гастроентерология във Военномедицинската академия. Затова е важно ранното диагностициране.

Д-р Кацаров поясни, че едва 15% от болните имат остра изява на заболяването. Симптомите на хепатит С са умора, недоспиване, тежест или тъпа болка в дясното подребрие, гадене. Заразените обикновено не им обръщат внимание.

Между 100 000 и 150 000 българи са болни от хепатит С, смята проф. Людмила Матева, началник на Клиниката по гастроентерология към столичната болница „Св. Иван Рилски". До около 2,5 на сто са носители на болестта, допълни тя. В световен мащаб болните от хепатит С достигат до 170 милиона.

При ранно откриване на този тип хепатит лечението е успешно почти в 80 на сто от случаите. В тежките фази фаталният изход идва до 5 г. От дружеството са сметнали,че ако бъдат вложени 566 млн. евро за лечение в ранна фаза, ще бъдат

спестени 1,693 млрд. евро които биха трябвали за случаите с нелекувана инфекция.

Близо 2000 болни се лекуват по програма на Националната здравноосигурителна каса - това е броят на пациентите, които отговарят на критериите за лечение.

Кампанията срещу хепатит С ще започне от Благоевград и ще продължи в градовете с медицински университети.




Харчим под 8 лв. месечно за дрехи и обувки

Разходите на българите се увеличават по-бързо от доходите
СВЕТОСЛАВ МЕТАНОВ

Националният статистически институт откри защо българинът не си носи новите дрехи - в гардероба му почти липсват такива!

Според най-новите данни на ведомството, чийто шеф е експремиерката Ренета Инджова, за първите три месеца на годината средностатистическият българин е похарчил само 22,68 лева за облекло и обувки. Това прави по-малко от 8 лева месечно. Сумата стига най-много за нови китайски кецове от битпазар.

За сравнение разходите за данъци на средностатистическия нашенец през първото тримесечие са били 48,07 лева, но по принцип в началото на годината се плащат масово местните данъци. За същия период държавата е прибрала и средно по 53,47 лева на човек под формата на осигуровки. Значително по-голям разход от облеклото са също и лекарствата, телефоните, транспортът... Традиционно българите спестяват от средства за дрехи и обувки и те са на едно от последните места като дял от общите харчове (2,3%). През първото тримесечие на м. г. за облекло сме дали още по-малко, отколкото сега -17,73 лева на човек, показват данните на НСИ. От структурата на разходите става ясно още, че едва ли скоро картината ще се промени. Средствата за храна, ток и комунални сметки на практика „пресушават" семейните бюджети, показва статистиката. Въпреки че относителният дял на разходите за храна леко намалява, те все още гълтат над 1/3 от доходите на българите. Средното ниво в ЕС е значително по-ниско.

Комуналните разходи през първото тримесечие на годината са достигнали 147 лева на човек от населението. Това им отрежда дял от 16,5% от общите разходи. На годишна база те са се увеличили с 1 процент. Нарастват и разноските за образование, транспорт и здравеопазване.

Като цяло данните показват, че разходите на българите се увеличават много по-бързо в сравнение с доходите. Общият доход средно на човек от домакинство в периода януари - март т. г. е 960 лв. и спрямо същия период на 2011 г. се повишава с 10,6 на сто. Средният разход е бил 888 лв. В сравнение със същия период на м. г. той се увеличава с 14,7 на сто. Според данните излиза, че средностатистическият нашенец е успял да спести 72 лева за първите три месеца на т. г. През същия период на 2011 г. положителната разлика между доходи и разходи е била 93 лева.




Милиардерът и БАН срещу болестите
Учените от БАН да се включат в помощ на фондацията "Бил и Мелинда Гейтс" в борбата с туберкулозата, неонаталния сепсис, папилома вируса и за подобряване на микробиологичния контрол върху храните от животински произход в Африка и Близкия изток. Подобна идея лансира президентът Плевнелиев на срещата си с милиардера филантроп Бил Гейтс.

"БАН като един държавен център за изследователска дейност с над 6000 учени може да бъде полезен за глобалната дейност на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс", смята президентът. "Това, което договорихме, е техни представители да дойдат в България и на място да ги запознаем с опита, който имаме в разработката на ваксини и лекарства, в производство на храни, с фокус Африка и държавите от т. нар. развиващ се свят", съобщи Плевнелиев. Той бил убеден, че "БАН има какво да покаже".

30 часа във въздуха и първи презокеански полет

Тридесет часа ще прекара във въздуха Росен Плевнелиев по време на щатската си обиколка, като за една седмица президентският самолет "Еърбъс А319" ще прелети приблизително 22 000 км, включително и разстоянието от и до България.

С визитата на държавния глава в САЩ правителственият "Авиоотряд 28" на практика направи прощъпалник на самолета в презокеански полет. Основната критика и към двата държавни "Еърбъса", откакто са купени преди 4 г. от предишното правителство, бе именно невъзможността им да стигат до САЩ. Причината е, че имат само по два двигателя, а изискването за директно прелитане на океана е двигателите да са четири. Двата самолета бяха купени за по 41 млн. евро всеки от "Еър Берлин" и са реновирани, но втора ръка. Те не са ВИП, а туристическо изпълнение, и макар да бяха преправени, за да се разредят местата и да станат по-широки, са далече от изпълнението, подходящо за държавни делегации.

За да успее "Еърбъс А319" да прелети океана на път за САЩ, главният пилот на "Авиоотряд 28" - командир Тодор Бояджиев, бе избрал "крайбрежен" маршрут, за да елиминира изискването за четири двигателя на самолета. При този маршрут самолетът прелетя първо до Исландия, където презареди, а след това се отправи към Гренландия и на юг през Канада до САЩ. Първоначално бе предвидено машината да спира за две презареждания, но поради попътния вятър по време на пътуването, бе изхарчено по-малко гориво и не се наложи спиране в Едмънтън, Канада.




Борисов посреща шейха на Катар в София
Премиерът Бойко Борисов и катарският му колега шейх Хамад бин Джасим Ал-Тани ще се срещнат днес на четири очи в София, за да обсъдят газовите и пътните проекти на страната ни. След това ще бъдат подписани двустранните документи в областта на културата, земеделието и здравеопазването, уточниха от правителствената пресслужба. Вечерта те ще отпътуват за резиденция „Евксиноград”, където на другия ден ще се проведе тристранна среща с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган. На нея се очаква да се разисква ускореното изграждане на газовата връзка през Турция за доставка на природен газ от Азербайджан и диверсификацията на Европейския съюз.


НЗОК отказва да плаща на „Пирогов”
Фани Серафимова

Националната здравноосигурителна каса няма да плати за лечението на петима пациенти в „Пирогов”, съобщиха от финансовата институция вчера. Оттам обаче отказаха да обяснят какви точно нарушения са били засечени, за да не бъдат покрити разходите на спешната болница.

По време на проверка инспектори от касата са установили, че пациенти на клиниките по изгаряния и пластична хирургия, ортопедична травматология и отделенията по обща и спешна урология за възрастни се водят там само по документи, но не са открити в лечебното заведение. Засечени са и случаи, в които епикризите и медицинските картони на болните с бележки за заболяванията им били попълнени предварително за ден напред.

По време на проверките лекари и медицински сестри са се опитвали да скрият отчети по клинични пътеки, за които НЗОК плаща.




Депутатите отхвърлиха ветото за продажбата и рекламата им
Енергийните напитки разрешени за деца

Чакаме ЕК да каже за ограниченията, Константинов проспал момента
Забраната за продажба на енергийни напитки на деца, която предложи правителството с промени в Закона за здравето, ще бъде отхвърлена днес от депутатите. Те няма да спуснат вето и върху рекламите на тонизиращи питиета, които са насочени към непълнолетни или съпровождат спортни събития. Това стана ясно по време на стартиралите в края на вчерашното заседание на парламента дебати по законопроекта. Времето на избраниците все пак им стигна да гласуват отпадането на текста, който предвижда здравните инспектори да следят дали енергийни напитки се продават на хлапета.

Ограничения няма да се въвеждат поне през следващите три месеца стана ясно още от дискусията. Причината е, че ще се изчака решението на Еврокомисията по въпроса и чак тогава необходимите изменения отново ще се внесат в Министерски съвет, уточни здравният министър Десислава Атанасова. Според мнозина депутати обаче Брюксел няма да спусне директива за подобни забрани, тъй като производителите са основни спонсори на спортни мероприятия, на каквито масово присъстват и деца. В другите държави в ЕС няма такива ограничения, защо все ние да се правим на иноватори, коментираха депутати от мнозинството. Атанасова пък напомни, че когато все още я оглавяваше, здравната комисия в парламента инициира въпросните промени. Докато се изготвяли текстовете обаче ръководеното по това време от Стефан Константинов министерство на здравеопазването изпуснало възможността за съгласуване с ЕК

Започнала е вече процедурата за нотификация, но тя ще продължи в най-краткия си вариант три месеца. Няма отстъпление от нашата позиция и ще бъде предложен отново законопроектът в частта, в която се забранява рекламата на енергийни напитки, зарече се Атанасова.

Във връзка с останалите текстове от пакета с промени в закона, касаещи забраната за пушене на обществени места от 1 юни, депутатите са решили в крайна сметка да сложат край на дименето и на стадионите. Там няма вятър, който да разнася дима и той отива директно в лицето на човека на съседната седалка, защитиха окончателното решение законотворците. Все още не било ясно обаче кой ще отговаря за контрола по спазването на забраната. Сред вариантите, които обсъждат в ГЕРБ, е това да се възложи на самите футболните клубове. Една от спряганите възможности била те да бъдат наказвани с лишаване от домакински мачове, когато запалянковци са си позволили да запалят по цигара.




СТОЛИЧНА БОЛНИЦА ПУСКА СУПЕРРЕНТГЕН

Пациенти чатят по скайп с роднини
Таблети над болничните легла са монтирани в Първа многопрофилна болница в София. С едно докосване на екрана пациентите могат да викат сестрата, да гледат филм или да си говорят с близките по скайп. Проектът засега обхваща само очната клиника, но скоро удобството ще бъде монтирано в цялата болница.

Кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова вчера откри обновеното отделение по образна диагностика в Първа многопрофилна болница в София. По този начин клиниката е първото общинско здравно заведение, което е изцяло дигитализирано. Лекарите ще могат от компютъра в кабинета си да преглеждат образните изследвания на пациентите, да се консултират с колеги в други кабинети или дори в други болници у нас или в чужбина.

Болницата разполага с ядрено-магнитен резонанс, скенер и друга образна апаратура от последен клас. Високотехнологичното оборудване е закупено със средства на Столичната община, а ремонтът на помещенията е от печалбата на болницата. Сега апаратурата за изследвания се свързва с цялостната компютърна мрежа на лечебното заведение. С едно облъчване пациентът е прегледан комплексно, а различните специалисти могат от кабинета си да изберат и да разгледат образите на различни органи и системи на болния и да обменят мнения за лечението му.

„При новото ръководство болницата за първи път регистрира печалби и успява да инвестира въпреки разкритите злоупотреби отпреди 3 години”, каза Фандъкова. .




Министерски бус превозва кокаин

Пратката била за фондация „За по-добро психично здраве”
ИЛКА КАТРЕВА

Бял микробус с отличителните знаци на Министерството на здравеопазването и на варненската фондация “За по-добро психично здраве” е пренасяла кашон с дрога. Бусът е бил спрян от полицейски екип за проверка на ул. “Хъшове” във Варна и в него е открит наркотикът. Задържан е шофьорът на фондацията 31-годишният Манол. Спътникът му е претърсен и освободен.

Манол тръгнал с буса на фондацията, базирана във Варна, за да получи пратката от Венецуела. Дрогата пристигнала на аерогара София и била адресирана за фондация “За по-добро психично здраве”. По метода на анализа на риска митничарите на летище София открили, че в пратката, манифестирана като дънки, има и половин килограм кокаин.

След получаването му Манол тръгнал за Варна, без да знае, че е следен от антимафиоти и хора на агенция “Митници”. Към реализация те пристъпват във Варна, за да се избегне пласирането на кокаина. Той бил укрит в подгъвите на девет чифта дънки, научи “Монитор”.

„Нищо не мога да ви кажа, шокирана съм“, заяви за “Монитор” председателката на фондацията Таня Милева. Тя била извикана в полицията, където й предали буса след претърсването.“ Шофьорът работи на граждански договор, но никога не ми е правило впечатление да разполага с повече средства. От януари сме без заплати“, уточни Милева и отказа всякаква информация. Превозното средство е собственост на здравното министерство и е дадено на фондацията, която работи по програми на ведомството с наркозависими, серопозитивни и дори по програма срещу туберкулозата.


4 часа за спешна помощ при инсулт

И болница „Токуда” със спецзвено за бързо реагиране
Веселина Мончева

Първите 4 часа след инсулта са решителни. Това е времето, в което спешната и компетентна лекарска помощ може да „поправи” пораженията и то така, че да не остане следа. От бързата реакция зависи дали човек ще се възстанови или ще остане инвалид. Седем центъра има в столицата, а отскоро и болница „Токуда” има програма и звено за спешна помощ.

„Целта е човек да попадне възможно най-бързо в лечебно заведение, което има специализирано звено. Невролозите казват - Time is brain или „времето е мозък”, защото времето е определящо. На мозъчния инсулт трябва да се гледа както на сърдечния инфаркт. Няма разлика – всеки изгубен час може да е фатален. Големи световни проучвания доказаха, че „златни” са първите 4 часа от началото на инсулта. Това е времето, което лекарите имат за поставяне, уточняване на диагноза и за спешни марки, за да не се стигне до усложнения.

Нашата болница предлага най-съвременна диагностика и лечение на исхемичния инсулт. Тук може да се направи така наречената тромболиза. С други думи да унищожим кръвния съсирек, който е стеснил или запушил дадена артерия и е предизвикал мозъчния инсулт. И ако се реагира навреме, пациентът буквално за няколко дни може да се възстанови и да се прибере у дома”, обяснява неврологът д-р Иван Стайков от болница “Токуда”.

Мозъчните инсулти са може би най-големият бич за обществото

Освен че са чести, след тях остават сериозни поражения - 10-15% от прекаралите подобен инцидент остават инвалиди. Преди година се смяташе, че първите 3 часа са важни – нови проучвания увеличиха този срок на 4-4,30 часа.

„Последното съвместно европейско и американско проучване доказа, че не само до третия час, а и до четвъртия, ако се вземат мерки, бихме могли спасим зоната в мозъка, която е около исхемичния инсулт. Той е 4 пъти по-чест от хеморагичния. Около 4 часа и половина след инцидента поразената зона в мозъка все още е със съхранени функции. Ако зоната на инсулта остане без лечение, в нея настъпва некроза - мозъчните клетки умират. И колкото повече клетки умрат, толкова по-сериозни са пораженията. Именно тук на помощ идва тромболитичното лечение, което отваря „вратата” на кръвта и тя отново започва да храни поразения участък”, обясни доц. Стайков .

От приемането на болния до края на лечението се върви стъпка по стъпка – той минава през неотложно звено, взема му се кръв, минава скенер, доплерова сонография. На всеки етап състоянието се преценява. Изследванията приключват за около час и се взема решение за лечението. .




Началник клиника по неврология в болница „Токуда” доц. Иван Стайков:

Ако кръвното влезе в норма, рискът пада с 40%
Веса Георгиева

-Доц. Стайков, доколко човек сам може да разбере, че е получил инсулт, за да търси спешна помощ?

-Не може да е напълно сигурен, но има симптоми, които могат да го ориентират да търси бърза помощ или да бъде закаран в специализиран център със собствен транспорт. Останалото е работа на лекарите.

- Кои са тези тревожни симптоми?

- Има такава популярна формула, известна като „ФАСТ” - освен бързина, всяка буква от английската дума има някакво послание. „Еф” като фейс – защото има изкривяване на половината лице или изтръпване в лявата или дясната половина. След това идва изтръпване или слабост в едната ръка или крак. „Ес”за спийч – нарушения на говора. И всичко това се случва внезапно. Може още да се добави световъртеж, гадене... Горе долу това са алармиращите признаци.

- Какво можем да направим, може ли да си спестим някои от рисковите фактори?

- Има такива, върху които не можем да влияем – възраст, пол, генетични фактори. Ако обаче се справим с останалите, може да намалим риска до 80%. Например кръвното налягане може да се поддържа в норма. Ако лекуваме добре хипертонията, рискът от инсулт намалява с 40%. Захарен диабет, аритмия и сърдечни заболявания също носят опасност от инсулт. Не искам да пропусна и пушенето. То е сериозен рисков фактор, особено за прекаралите един инсулт. След него съветвам да откажат цигарите. През последните години много се говори за сънната апнея – спирането на дишането по време на сън носи висок риск. Намалената физическа активност и наднорменото тегло също са заплаха за мозъка. Ако 5 пъти седмично ядем плодове и зеленчуци, рискът от инсулт намалява. Така че ето как начинът на живот може да промени рисковите фактори.

- Този риск може ли да се установи своевременно с някакви изследвания?

- Доплеровата сонография може да открие стеснение на сънните артерии, за което дори не подозираме. А то е чест и сериозен рисков фактор.


Медицината вече е на една крачка пред болестта
Войната с рака е възможна

HPV тестовете дават 100% гаранция за откриване на вирусите
МАРИАНА ТОДОРОВА

Презервативите ни предпазват от нежелана бременност, от заразяване със СПИН или от венерически болести, но се оказват неособено ефективни при предаването на човешкия папилома вирус (Human Papilloma Virus - HPV). А именно върху него специалистите хвърлят вината за развитието на рак на шийката на матката при жените в средна и зряла възраст.

Връзката между вируса и карцинома е открита преди повече от 30 години. След мащабни вирусологични, епидемиологични и клинични проучвания учените установяват, че в 95-99% от случаите причинител на заболяването е Human Papilloma Virus. Той има стотици разновидности, но като най-високо рискови се определят тип 6, 11, 16 и 18. Анализите показват още, че половината човечество е заразено с някои от тези вируси, но не при всички дами се стига до появата на злокачествено образувание.

Ракът на шийката на матката е втората по честота причина за смърт от злокачествени заболявания сред жените. Според родните онколози към момента в световен мащаб от това заболяване страдат над 1 400 000 дами. Данните на Световната здравна организация пък показват, че всяка година се диагностицират около 500 000 нови случая на заболяването като половината от страдащите не може да бъдат спасени. Така е, защото липсва ефективен скрининг, категорични са и родните специалисти. Въпреки че медицината разполага с много добър тест за диагностика на тези злокачествени тумори, голям процент от жените умират в рамките на 5 години след поставянето на диагнозата.

Според родните онкогинеколози голяма част от смъртните случаи може да се предотвратят чрез откриване на предракови промени в шийката на матката чрез така наречения ПАП тест (по-известен като цитонамазка). Той обаче се оказва твърде несигурен. Затова през последните години специалистите препоръчват да се използват тестовете, които откриват промените на ДНК основа.

На пазара вече има много такива тестове, като цената на изследването варира от 40 до 140 лв.

В повечето западни държави HPV изследването се покрива от здравните каси, като се прави веднъж на 2-3 години.

У нас лекарите препоръчват комбинирано изследване - ПАП тест, HPV тест и колпоскопия. Така гинекологът ще получи достатъчно информация дали жената има инфекция, която в бъдеще ще причини рак. ДНК изследването засега е единствено по рода си и е сертифицирано за употреба в страни от Европейския съюз. То се препоръчва и от Американското дружество по цитопатология и от Американския колеж по акушерство и гинекология като допълнение към редовния ПАП скрининг при жени над 30-годишна възраст. Ако и двете проби са негативни, жените може да са спокойни през следващите три години.

HPV инфекциите не се лекуват

Усилията на лекарите са насочени към отстраняването на тъканните нарушения, причинени от вируса. А терапевтичните възможности се свеждат до използването на различни локални подходи за отстраняване на увредения участък. Такива са криотерапията, електрокаутеризацията, лазерната терапия или хирургичната ексцизия например.

Самата инфекция не може да се елиминира напълно, но пък може да се ограничат последиците от нея. Още повече че пробата при HPV теста се взема много лесно от цервикалния канал. Това може да направи всеки гинеколог и дори всяка акушерка.

Като усещане изследването не се различава съществено от познатата на дамите цитонамазка. Не е болезнено, няма опасност от разраняване на тъканите или от кървене. След като се вземе материал, четчицата се поставя в специално контейнерче, което съдържа транспортна среда, и се изпраща за анализ в специализирана лаборатория. .






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница