19 юли 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата08.05.2018
Размер0.6 Mb.
#67940
  1   2   3   4
19 юли 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Осъден за рекет лекува в Спешно отделение
Диана Варникова

Лекар, лежал в затвора за изнудване на бременна жена, след като й инжектирал фиктивна ваксина -„отрова”, от 4 месеца работи в Спешно отделение на пазарджишката държавна болница.

Д-р Ангел Добрев е завършил медицина в пловдивския медицински университет с отличие и след като е излежал присъдата си от 1 година и 10 месеца в пазарджишкия затвор, си е потърсил работа по специалността, тъй като не е имал забрана да практикува лекарската си професия. „Дойде при нас - имахме 3 вакантни места за ординатори. Не виждам никаква сензация в това, защото той си е изтърпял наказанието и колегите са много доволни от работата му”, коментира за „Монитор” шефът на болницата д-р Пенко Кацарски. „Д-р Добрев е млад, интелигентен човек, който много бързо навлезе в задълженията си”, не спират да го хвалят колегите му.

Драмата, изпратила Грозев и Добрев на подсъдимата скамейка, се разигра на 20 октомври 2008 г. Тогава на входната врата на 21-годишната Кристина Бързакова в Пазарджик позвънил облечен в лекарска престилка мъж, който я убедил, че подлежи на задължителна безплатна имунизация. Жената, която по това време се грижела за малкото си бебе, се доверила и поканила „доктора” в дома си, където той й инжектирал ваксината. Същия ден майката на Кристина - Емилия П., получила SMS, че трябва да закупи „златни кодове” за 200 хил. лв., за да спаси дъщеря си.

След като на 19 декември 2009 г. излязъл от затвора предсрочно заради добро поведение, Ангел записал 6-ата година и я завършил само с една петица. .


Таксата за джипи остава непроменена
Таксата на пенсионерите за посещение при личен лекар няма да се промени. Това заяви здравният министър д-р Стефан Константинов вчера по повод искането на БСП хората да плащат не 2.60 лв., а 1 процент от минималната пенсия.

Това предложение е предизборният популистки чувал на червените, който развързват сега. Предполагам, че ще ни засипят с допълнителни подобни предложения, но не виждам причина това да се променя, посочи д-р Константинов.

Предложението за такса при лекаря в размер на 1% от минималната пенсия бе внесено вчера в Народното събрание от червените депутати Емилия Масларова, Анна Янева и Румен Овчаров.


Доктори пушачи тровят родилки
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Хайки за доктори пушачи в акушеро-гинекологичните болници пусна Министерството на здравеопазването. Петима медици вече са пипнати с цигари да пушат в здравните заведения, независимо че това е абсолютно забранено. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, след като откри училището за бъдещи майки в столичната АГ болница „Шейново”, в което на жените ще бъде разяснявана вредата от тютюнопушенето и ползата от здравословния начин на живот за тях и децата, които очакват. На петимата нарушители в бели престилки е наложена глоба в размер на общо 450 лева.

Общо 145 нарушения на правилата за пушене на закрити места са установили инспекторите от Столичната инспекция по здравеопазване в лечебните заведения за един месец. За този период те са направили 3570 проверки. Нарушенията са предимно намерени фасове на укрили се нарушители.

Имаме проблем с проверяващите, тъй като и те са от средите на пушачите, но това няма да ме откаже да пускам проверки и занапред, не скри министър Константинов.

По думите му бебетата на майките тютюнджийки са с риск да развият лош холестерол още като деца, а впоследствие и редица сърдечносъдови заболявания, сред които на първо място са високото кръвно, но не е изключен и инфарктът.

Добрата новина е, че ако бременната спре цигарите, независимо колко продължително време е пушила преди това, опасност за плода няма.




Едва в 145 лечебни заведения пушат нерегламентирано
Деница Райкова

145 нарушения на правилата за пушене в болници и поликлиники са установили здравните инспектори за месец. Най-много от тях са установени в София, показват междинните резултати от проверките, които Министерството на здравеопазването започна от 6 юни.

Общо 3570 проверки са извършили инспекторите през изминалия месец. Те са в болници и структури за извънболнична помощ. Най-честите нарушения са намерени угарки и цигари в пепелници или в кошчета за боклук извън обособените за пушене помещения, както и липса на обозначаване на тези места. В столицата са хванати и 5 медицински специалисти, докато пушат. Наложени са им глоби общо в размер на 450 лв. Проверките ще продължат до края на септември.

Новите правила влязоха в сила в края на миналата година. Според тях пушене в закрити обществени места се допуска само ако за това има отделни помещения, които са изолирани с въздухонепроницаеми стени и плътно затварящи се врати. Тези места трябва да са по-малки от помещенията, в които не се пуши. За пълна забрана за тютюнопушене на закрити обществени места от 1 юни 2012 г. настоява Министерството на здравеопазването.




Здравният министър скочи срещу ДЦС-то Върху дарителските SMS-u
Министърът на здравеопазването Стефан Константинов иска да промени положението с дарителските кампании и ДДС върху тях, който прибира държавата. Според него не е оправдано при благотворителните действия да даряваш и държавата, която не е могла да лекува тук, да прибира и данък печалба. Така той скочи срещу събирането на ДДС върху даренията чрез съобщения.

За тавана на парите, които отпуска Фондът за лечение на деца в чужбина, здравният министър заяви пред БНТ, че всяко българско дете трябва да получи най-доброто лечение независимо у нас или в чужбина. Той е сигурен, че средствата могат да стигнат до края на годината. На силния обществен натиск срещу новите ограничения в държавните субсидии за трансплантации на хлапета министърът отговори с предложения за нови реформи в здравеопазването. Константинов се ангажира да извика посланиците на държавите, където са болниците, в които се правят скъпите детски трансплантации, за да преговаря за преференциални цени или цени, които са равни на това, което плаща тяхната каса. Министърът обясни, че в момента тези болници дават цени, които често са като за свободен прием или за лечението на частни лица. Вчера Стефан Константинов откри училище за бременни в АГ болница „Шейново" в София, където пациентките ще бъдат обучавани за начините и ползите от кърменето, както и ще научават за вредите от тютюнопушене по време на бременност. Училището е с продължителност 3 седмици и е безплатно за бъдещите майки,




Здравният министър иска висока такса и за пенсионери
Здравният министър Стефан Константинов се противопостави на предложението на депутати от левицата таксата за преглед при лекар за пенсионерите да е 1% от минималната пенсия, а не 1% от минималната заплата. "Това е предизборният популистки чувал на БСП, който те развързват. Предполагам, че ще ни засипят с подобни предложения, но не виждам причина това да се променя", коментира Константинов.

Предложението за намаляване на потребителската так-

са за пенсионерите беше внесено в петък от Емилия Мас-ларова, Анна Янева и Румен Овчаров.

В момента всички здравно-осигурени плащат за преглед при лекар 2.40 лв., а с повишението на минималната заплата от 1 септември таксата става 2.70 лв. Според депутатите от КБ е по-справедливо пенсионерите да плащат 1% от минималната пенсия, която е 136 лв., или 1.36 лв. Основният им аргумент е, че над половината пенсионери получават до 200 лв.



ДУМА припомня, че преди месец Константинов се противопостави и на идеята на Тотю Младенов потребителската такса за бедните да остане 2.40 лв. и след повишението на минималната заплата от септември. Една от първите промени, които Константинов направи, след като стана министър през октомври м.г., бе да уеднакви потребителската такса за пенсионерите и останалите осигурени. Дотогава пенсионерите плащаха 1 лев, а разликата до 2.40 лв. беше доплащана на лекарите от държавата по решение на тройната коалиция.


Наука

Две години мизерия
Твърденията на Симеон Дянков за парите на БАН са напълно неверни и вещаят "гореща есен"
Чл.-кор. Андон Косев член на Финансово-икономическия експертен съвет на БАН

В интервюто си, дадено на Наталия Гергова (в. ДУМА, 14 юли 2011 г.), финансовият министър Симеон Дянков отговаря на въпроси, свързани с финансовата политика на ГЕРБ за изминалия двегодишен период на управление и приоритетите за следващите две години от мандата на правителството. Не съм специалист и не бих искал да коментирам финансовата политика на правителството, но бях силно обезпокоен от отговорите на г-н Дянков, отнасящи се до финансирането на научните изследвания в България и по-специално до финансирането на БАН. На въпроса "Искате науката да се съсредоточи в университетите?" г-н министърът отговаря положително и се аргументира с една-две общи фрази. Това само по себе си не би било толкова страшно, ако в тези му виждания вицепремиерът не е подкрепен и от министъра на науката Сергей Игнатов и ако той и неговият ресорен подопечен не проявяват завидна упоритост и неотстъпчивост в решението си да унищожат БАН. И двамата не за първи път споделят виждането си, че науката трябва да се прави в университетите, каквато според тях е практиката по света. Да, такава практика по света има, но тя е само в някои слабо развити държави най-вече в Африка, където я има един университет, я няма. Навсякъде в развитите държави науката се развива не само в университетите, а и в национални изследователски центрове. Процентът на университетските научни изследвания в развитите страни варира от 14 до максимум 36% от научните изследвания в съответната страната. На въпроса "Ще има ли повече пари за БАН?", отговорът на министъра е: "Не. БАН има достатъчно пари." Кратко и ясно, орязаният с 40% спрямо 2008 г. бюджет на БАН според министъра е достатъчен. По нататък г-н Дянков се аргументира, че европейската практика била държавата да финансира подобни на БАН институции с 50% от необходимите средства, а другите да постъпват от финансиране на проекти от европейски и други международни институции или от бизнеса. Тези твърдения са меко казано неверни. Като пример ще посоча институтите на "Макс Планк" в Германия, чиито изследвания са с фундаментална насоченост и 80% от бюджета им, който е значително над един милиард евро, идва от държавата. Така е и в другите развити държави. Господин министърът явно е наясно, че българският бизнес, който е преди всичко дребен и среден бизнес, не само че не е заинтересован да финансира науката, но едва ли ще е в състояние да финансира в близко бъдеще научни изследвания с приложен характер, камо ли фундаментални изследвания. А кой ще да е този наш бизнес, който ще финансира изследванията в областта на здравето и биомедицината? Кой бизнес ще отдели що-годе прилични средства за изследванията, свързани с проучване и съхраняване на културното и историческото ни наследство? Как бизнесът ще финансира изследванията в областта на екологията и запазването на биоразнообразието? Как ще стане това, като най-често интересите на бизнеса са в ущърб на екологията и в противоречие с тези на обществото, респективно на държавата? Що се отнася до европейско или друго международно финансиране, БАН е институция, която е показала, че е достатъчно авторитетна и търсена като партньор от европейската научна общност. Не само през последните две години при сегашните управляващи, но и при предходните правителства БАН е неоспоримо водещата институция у нас в това отношение, а държавната й субсидия винаги е била значително по-ниска от 50% от необходимите средства. В държавната субсидия никога не е имало средства за издръжка на самите научни изследвания и за развитието на научната инфраструктура. Всички пари за това (недостатъчни, разбира се) са били от проектни финансирания, значителна част от които - международни. Две години некомпетентни чиновници успешно провалят проекти с финансиране от европейските структурни фондове - те са особено успешни в това по проектите за развитие на човешките ресурси, които са насочени главно към младите хора и тяхното израстване. На господин министъра трябва да е добре известно, че в БАН се извършват всекидневни дейности, обслужващи държавата, като метеорологични прогнози, мониторинг на Черно море, сеизмологичен мониторинг и пр. Всички тези дейности са описани най-подробно в бюджета на България, изработен във ведомството, ръководено от г-н Дянков. Още там се твърди, че осакатеният бюджет на БАН е напълно достатъчен за всичките тези дейности. Това твърдение би било вярно, само ако вместо учени в БАН работеха фокусници. Независимо от тежкото си финансово положение БАН не е спряла да изпълнява задълженията си по важни за държавата дейности, като това става дори за сметка на орязване на заплатите на учените които и без това са мизерни. За нас, работещите в БАН, няма "замразяване на заплатите". За нас те просто намаляват (и това би трябвало да е добре известно на г-н финансовия министър). Миналата година служителите на БАН се лишиха от 2 до 3 "замразени" заплати. Тази година положението е "по-добро". Недостигът във финансирането на БАН ще ни лиши май че само от една заплата, което всъщност си е като миналата година, ако се отчетат инфлацията и натрупаната мизерия. Няма друга бюджетна институция у нас, която е заставена да върши дейността си за сметка на заплатите на работещите. Нещо повече, вече две години БАН и нейните институти плащат от договорните целеви проекти издръжката на институтите - електроенергията, отоплението и водата. Плащат редовно, като съвестни граждани, дори в нарушение на договорните правила, за да не се затворят лабораториите, в които се изпълняват финансирани проектни изследвания. Плащат непрекъснато поскъпващата енергия, вместо да инвестират в научната инфраструктура; плащат, вместо да компенсират недостигащите средства за заплати. Недостигът по отношение на средствата за заплати и съответните осигуровки през тази година е намалял не поради увеличение на финансирането, а поради намаляването на състава на БАН. Това всъщност е и основният проблем в резултат на политиката на вицепремиера към науката и в частност към БАН. Академията, а и държавата ни губят своите научни кадри, губим младите си хора в науката. Нарушено е нормалното възпроизводство на научния потенциал на страната. Дали вицепремиерът знае, че БАН беше, и май че все още е, най-голямото докторантско училище в България? Както вече казах, аз съм силно разтревожен от казаното от министър Дянков. Разтревожен, но не и изненадан, защото цялото поведение на вицепремиера е подчинено на едно негативно отношение към БАН декларирано още във времето, преди да стане член на правителството. Не бих искал, а е и излишно, да напомням и случаите на безпардонна демонстрация на това отношение. Тази политика извади за първи път на улицата учените, и то не за ден два. Безпрецедентна беше подкрепата, която БАН получи от международната научна общност. Работата ни обаче беше разстроена, защото нашето място е в лабораториите, а не на улицата. И всичко това стана в период, в който БАН полагаше неимоверни усилия да се реформира, за да се отвори още повече към нуждите на икономиката и обществото. В края на миналата година в Народното събрание бе внесен проект за изменение на Закона за БАН. Т.нар. "поправки" бяха по дълги от действащия Закон за БАН и целяха буквално нейното унищожаване. След личната намеса на премиера Бойко Борисов този убийствен за БАН проект беше изтеглен. Тогава, по време на срещата с премиера (отразена изцяло по телевизията), той спомена, че след приемането на новия закон за БАН, след изграждането на съвета на настоятелите, някъде към средата на настоящата година може да бъде разгледано и тежкото финансово положение на БАН. "Да, ама не!". Оказа се, че отношението и политиката на вицепремиера не са се променили. Оказа се, че след като разстрелът на БАН беше отменен, г-н Дянков го е заменил с бавно и мъчително финансово задушаване. Както вече казах, няма правителство в най-новата ни история, което да не е в дълг към българската наука и в частност към БАН. Но такова тежко положение не е бивало. В криза държавите залагат преди всичко на инвестиции в наука и образование, а ние разрушаваме научния си потенциал. Той се създава изключително трудно, бавно във времето и с много пари. Положението става все по-нетърпимо и, както изглежда, горещото лято ще продължи с "гореща" есен.


Кариера

Ликвидатор и брачен консултант - официални професии
Домакин и фасилити мениджър рамо до рамо ще се грижат за комфорта на живеещите или работещите в дадена сграда
Аида Паникян

От началото на този месец в националната класификация на длъжностите са добавени 10 нови професии, названията на други 28 бяха допълнени, а на няколко бяха променени кодовете, което ги прати в по-горни класове. Предложенията за всички тях са дошли както от министерства - на физическото възпитание и спорта, на здравеопазването, така и от фирми и организации. апример при длъжността треньор има възможност за различни степенувания - младши, старши и пр. Във връзка с предстоящи нормативни промени от МФВС са искали да бъде изведена длъжността главен треньор и тя да се откроява с това, че човекът, който я заема, трябва да има магистърска степен. За останалите две длъжности - треньор и старши треньор, които и досега съществуваха, са променени минималното образователно изискване и то ще е по-високо - бакалавър, обяснява Ивайло Найденов, главен експерт в дирекция "Политика на пазара на труда" в МТСП. Педиатрите и интернистите, които досега бяха в единичната група на общопрактикуващите лекари, вече са единична група специалисти. ато нова длъжност е обособена тази на изпълнителния продуцент. И досега професията продуцент съществуваше в класификацията, но по искане на медии е въведена изпълнителен продуцент. Мотивът е, че той е на по-високо равнище - първи клас, и има ръководни функции. тделена е и нова професия "обслужващ кулинарен щанд" по искане на големи вериги супермаркети. Те отскоро навлязоха у нас и досега не е имало необходимост от обособяване на такава длъжност. Обслужващият кулинарен щанд всъщност не е нито консултант, нито продавач, нито касиер, а служител, който е зад щанда и обслужва само определен вид продукти. о отношение на промяната на кода на "експерт-юрист, организация на работниците и служителите" Найденов обяснява, че досега за заемане на длъжността се е изисквало юридическо образование със степен професионален бакалавър, но занапред ще се изисква магистър. Друга причина за промяна на кода на дадена професия е преминаването й от един клас в друг, или от една единична група професии в друга във връзка с компетентностите, които се изискват. Пример за това е кинезитерапевт. По предложение на Националната спортна академия, където се провежда обучението по тази професия, с писмо от МЗ ни информираха, че поради повишените образователни изисквания те придобиват професионални умения, близки до рехабилитаторите, и вече не са на нивото на масажистите. Мястото на хората, заемащи тази длъжност в йерархията на класификатора, се повишава. Разбира се, това яма пряка връзка с възнаграждението а хората. Класификаторът урежда трудово-правни и осигурителни отношения, но не влияе пряко на възнаграждението. Би могло да повлияе косвено, тъй като класът, в който попада дадена длъжност, показва минималния осигурителен праг и въз основа на него може да бъде променено възнаграждението. т 1 юли е въведен и списък с променени наименования на 28 длъжности. При тях има допълнително класифициране предимно на служители от платежни институции, лицензирани от БНБ. Досега в класификацията бяха включени само работещите в банковата сфера, но се оказа, че цял раздел от професии липсва - хора, които работят в друг вид платежни институции, които допреди няколко години не бяха навлезли у нас. Затова занапред в този списък са и служителите на финансови и на платежни институции. Те са добавени с наклонена черта, което показва, че дадена длъжност има алтернатива. Кодовете на тези длъжности са запазени. Например досега е имало само "управител, банков клон", а занапред названието ще е "управител, банков клон/клон на финансова/платежна институция", но кодът остава 7003. Остава и изискването за образователна степен магистър. сички тези промени са направени с цел да се избегне необходимостта от пререгистрация на досегашните трудови договори на работници и служители. Но в договорите на онези, които тепърва ще започват работа с тези длъжности, те ще бъдат изрично вписани, обясняват експерти. т началото на т.г. националният класификатор бе актуализиран и бяха включени около 50 нови професии апример 70 от тях са преподавателски позиции като младши, старши и главен учител в подготвителен клас, няколко десетки управленски (или както по-често нашенецът ги нарича - мениджърски) позиции, медицински сестри и пр. Сред новите професии и длъжности са и мениджъри по логистика, реклама, връзки с обществеността, човешки ресурси, софтуерно развитие, мрежи, корпоративно планиране, офис мениджър, фасилити мениджър. асилити мениджмънтът представлява интеграция на процеси в рамките на една организация за предоставяне и развитие на договорени услуги, които служат за подпомагане и подобряване ефективността на основната дейност на организацията. Работата на този специалист обхваща всички дейности по поддръжката и управлението на непроизводствените активи на всяка компания - почистване, безопасност, сградни инсталации и системи, телекомуникации, енергийна ефективност, паркинг системи, пожарна безопасност и др. Хората с тази професия вече имат и професионален празник. Той е на 23 юни и съществува от 3 години по инициатива на GlobalFM и IFMA - две от световните асоциации по фасилити мениджмънт. Казано иначе, фасилити мениджърът се грижи за осигуряването на комфортна среда на живеещите или работещите в дадената сграда. Нещо като домакин, но с висока образователна степен и задълбочени познания в различни области. Стари длъжности като "касиер, домакин", "главен технически сътрудник-домакин", "домакин (пазач) къмпинг", "домакин (пазач) спални помещения в общежития, пансиони и др.", "домакин затворническо общежитие" и пр. продължават да съществуват. ред новите професии е "мениджър връзки с обществеността", "управител реклама и връзки с обществеността", "мениджър логистика", "специалист, възстановяване на околната среда", "инструктор по езда", "личен треньор". Различният поглед на съвременника ни към брака и семейството наложи брачния консултант - професия, за която доскоро приемахме, че е присъща на западняшкия маниер на живот. В отделна графа са вече и гост-преподавателите във висши училища, както и хоноруваните преподаватели във ВУЗ. а няколко години 30 професии отидоха в историятаа други промениха функциите или наименованието си. Главният лекар (според класификатора от 2005 г.) вече е директор/управител/ръководител на лечебно заведение. Епидемиологът вече е "лекар, епидемиология на инфекциозните болести", ски учителят е ски инструктор. оявата на пазара на повече информационни агенции превърна "репортер, журналист в БТА" в "репортер, журналист в информационна агенция". Няма я вече и длъжността "лекар, ръководител на фармацевтична компания", макар че подобната - "лекар, медицински представител", продължава да съществува. Това не означава, че фармацевтичните компании и представителствата им у нас са без ръководители. Отпаднали са вече професии и длъжности като инфекционист и мамолог, оператор на изчислителна машина, редактор стилист, ръководител (и зам.-ръководител) на организация на работниците и служителите, предприемач, както и говорител по радиоуредба. Функциите на последната професия навремето често изпълняваха селските кметове. Необходимостта от задълбочени познания в различни области на икономиката извикват на живот тесните специалисти - например "строител комини", "строител стоманобетонни промишлени комини", "зидар комини", "инженер, строителство на комини", "работник, ремонт на комини". Разбира се, добрият стар коминочистач продължава да съществува като професия. класификацията на професиите вече няма "поп, свещеник", но остава "енорийски свещеник". Причината е, че предишното наименование е архаично и според Българската патриаршия новото е коректното. Експерти от МТСП поясняват, че в стария класификатор те бяха друг клас. Сега са преминали във втори клас, така че това съответства и на тяхното желание да бъдат отразени в друга позиция, на друго място в класификацията, там са всички свещенослужители, независимо от вероизповеданието. а последните 4-5 години напредъкът в материалните и информационните технологии и развитието на икономиката извикаха на живот над 260 нови професии. Малко преди кризата през 2008 г. експерти прогнозираха, че до 10 години в света ще има около 400 професии, които засега не съществуват. Пак според прогнозите те ще бъдат предимно в сферата на технологиите и вероятно ще се свие търсенето на икономисти. У нас все още не може да се каже, че има яснота колко специалисти ще са нужни след години, как и в каква посока ще се разраства бизнесът, в какви специалности трябва да бъдат приемани младите хора сега. Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) е лицензирала само 6 центъра за информация и професионално ориентиране и около 820 за професионално обучение. А те са толкова много, че имат капацитет да обучат целия Балкански полуостров. роучвания сочат, че много млади желаят да работят в телекомуникациите и предпочитат гъвкавото работно време вместо нормирания работен ден. Въпреки кризата и у нас все още фирмите наддават за завършващи и се опитват да ги привлекат с висока стартова заплата. "Някои програмисти не мога да задържа дори с висока заплата", казва собственичка на фирма. Причината е в оскъдната бройка специалисти в много области, които сега излизат на пазара. България не е подмината от стрия недостиг на подготвени кадри Това става ясно и от мащабно изследване на ManpowerGroup, обхванало 40 000 работодатели от 39 държави през първото тримесечие на 2011 г. Според него 42% от работодателите у нас се затрудняват да намерят достатъчно подготвени кадри за ключови позиции във фирмата си. Мнозина твърдят, че държат фронта с компромисни решения, като назначават служители, които нямат пълния набор от умения и опит за дадена позиция, но имат потенциал за развитие. Въпреки че според множество проучвания българските работодатели отделят най-малко средства за т.нар. продължаващо обучение или за ученето през целия живот, голяма част от тях твърдят, че, за да попълнят свободните позиции, осигуряват допълнителни обучения на вече наетите служители. Но според другата страна - хората на наемния труд, "очакванията на българските работодатели да назначават с ниско възнаграждение хора със суперумения" са обречени.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница