20 юни 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата12.04.2017
Размер0.99 Mb.
#19047
  1   2   3   4   5   6   7
20 юни 2012 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Телеграф 2

В. Класа 2

В. Класа 3

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В. 24 часа 5

В. 24 часа 5

В. 24 часа 6

В. 24 часа 6

В. 24 часа 6

В. 24 часа 7

В. Труд 7

В. Труд 10

В. Труд 11

В. Труд 11

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 13

В. Труд 13

В. Труд 14

В. Труд 14

В. Труд 14

В. Труд 16

В. Труд 17

В. Труд 17

В. Преса 19

В. Преса 19

В. Преса 20

В. Преса 20

В. Преса 21

В. Преса 21

В. Преса 22

В. Преса 22

В. Преса 22

В. Преса 23

В. Преса 23

В. Преса 24

В. Преса 26

В. Монитор 26

В. Монитор 27

В. Монитор 27

В. Монитор 28

В. Стандарт 29

В. Стандарт 29

В. Стандарт 29

В. Стандарт 30

В. Дума 31

В. Дума 31

В. Дума 32

В. Дума 32

В. Дума 32

В. Дума 33

В. Дума 34

В. Дума 34

В. Дума 35

В. Дума 35

В. Капитал Daily 38

В. Капитал Daily 39

В. Сега 40

В. Сега 40

В. Сега 41

В. Сега 42

В. Сега 42

В. Сега 44

В. Сега 45

В. Земя 47

В. Земя 47

В. Новинар 48

В. Новинар 48

В. Новинар 48

В. Новинар 49

В. Новинар 49

В. Новинар 50

В. Новинар 51




20.06.2012 г., с. 14
София първа по спад на търговските наеми
София заема челно място по спад на първок­ласните търговски нае­ми в моловете и търгов­ските улици в Европа към първото тримесечие на 2012 г., сочи ново про­учване.

Според доклад на Colliers International наеми­те в българската столица са отчели годишен спад от 20%. Към края на март наемите в най-горния сег­мент на търговските улици в София са били средно 40 евро на кв. м на месец. Малко по-ниски са били средните нива на първок­ласните площи в търговс­ките центрове - 32 евро на кв. м. Пазарът в София е следван от този в Атина със спад от 12%. Средни­те наеми там са се пони­жили до 150 евро на кв. м на търговските улици и 45 евро в моловете. Пазари­те в българската и гръцка­та столици се понижават непрекъснато от третото тримесечие на 2010 г. на­сам, сочи изследването.




20.06.2012 г., с. 2
Наемите на търговски площи в София са паднали с 20%
Наемите на първокласните търговски площи в моловете и по търговските улици са се сринали с около 20%, сочат данните от доклад на компанията Colliers International. Така столицата ни е заела първото място по спад, изпреварвайки даже съсипаната от кризата Атина. В Гърция понижението е в рамките на едва 12%.

Пълният текст четете на www.klassa.bg


Снимка на една колона – без текст


20.06.2012 г., с. 3
След срещата Борисов -Тачи
Български фирми ще инвестират в Косово
Българският бизнес заяви интерес за инвестиции в сферата на строителството и енергетиката в Косово. Това каза косовският премиер Хашим Тачи на брифинг в Министерския съвет след среща с българския му колега Бойко Борисов.

По думите на Тачи, в неговата държава действат европейски закони, които защитават инвеститорите.

Пълният текст четете на www.klassa.bg


20.06.2012 г., с.2
Трима чупят паметници в гробищата, камери ги хващат
Слагат 80 устройства в 21 подлеза в София
ДАРИНКА ИЛИЕВА

Три кражби на надгробни плочи са заснели осемте камери в Централните софийски гробища, които бяха поставени преди 15 дни. Записващите устройства са хванали и друг мъж да краде предмети от един от гробовете. След това той е бил задържан от патрул на Общинска полиция, съобщи шефът на общинската дирекция по сигурността Красимир Димитров.

Камерите следят централната алея на гробищата, всички входове и изходи, както и част от еврейските и арменските парцели в него. Скоро локално видеонаблюдение ще има и в гробищата в Малашевци. Там ще има 3 устройства. След поставянето на ограда камери ще има и в мемориалния парк в Бакърена фабрика. До момента видеонаблюдението в гробищата струва 75 000 лв.

След смяната на охранителната фирма влизането на каменоделци в Централните гробища е затегнато. На входа освен за строително разрешение се проверяват и колите им, а след това се съпровождат от охранители до мястото, на което ще работят, обясни Димитров.

В края на месеца ще стартира изграждането на видеонаблюдение в Борисовата градина. До края на годината пък камери ще има в 21 подлеза и 26 детски градини и училища. Само в подлезите ще има над 80 устройства. За монтирането им са заделени 3 млн. лв.
Снимка на две колони – Картината от камерите на Централните гробища се наблюдава денонощно в общинския оперативен център.


20.06.2012 г., с.2-3
През летния сезон по магистралите
Полицаи дебнат с бинокли за колан и джиесем
Усилват патрулите с жандармерия
Илияна Динекова

Полицаи с бинокли ще следят дали шофьорите говорят по телефона и дали са поставили предпазен колан, докато карат по магистралите. Всички патрули имат мощни бинокли и могат да забележат нарушителите на 150-200 м, казва шефът на сектор" Престъпления по пътищата" към софийската областна полиция Георги Кандев.

Патрулите са оборудвани още с радари с вградена видеокамера, които следят дали спазва ограничението на скоростта и за неправилни маневри по аутобаните. Ще бъдем безкомпромисни към нарушителите, категоричен е шефът на Магистрална полиция.

В началото на летния сезон са взети всички мерки за сигурността на пътуващите и да не се допускат престъпления по пътищата, увери Кандев. Ръководеният от него сектор отговаря за 160 км по магистралите "Хемус" и "Тракия" и първокласния път от Калотина до София заедно със заведенията и бензиностанциите край пътя.

За сигурността на туристите, които се очаква да тръгнат към морето, вече са проверени всички заведения и са дадени предписания, където е необходимо да се сложат нови камери за наблюдение.

Въпреки това бъдете внимателни, когато спирате за почивка, и не оставяйте колата си отключена и вещите си без надзор, предупредиха полицаите. Понякога около крайпътните кафенета се навъртат крадци, които трошат прозорците на колата и отмъкват чанти, фотоапарати или други вещи.

Пукачи на гуми също са тормозили пътуващите през миналата година. Бандата била заловена, но това съвсем не означава, че някой друг бандит умишлено няма да ви спука гумата.

"Гумаджиите", както на жаргон наричат полицаите тези престъпници, дебнат жертвите си по заведения и бензиностанции. Докато шофьорът плаща или спокойно си пие кафето, му пробиват гумата с тел или шило, но така, че да не спадне веднага.

След това бандитите потеглят след колата на жертвата. Когато шофьорът спре заради спуканата гума, любезно му предлагат помощта си. Докато я сменят обаче, ловко тарашат колата и задигат от нея всичко, което намерят. Някои от пукачите могат да нарочат жертвите си още в София на паркинги на големи търговски обекти или пред банки и да ги проследят, когато тръгнат за провинцията.

От началото на годината не е извършвано такова престъпление, но през миналата имахме 3-4 подобни случая, признава инспектор Кандев. Той съветва шофьорите, ако им се наложи да сменят спукана гума, да заключват колите си.

Преди години по шосетата са забелязвани и румънски роми, които мамят наивни шофьори със „златни" пръстени, предупреждават полицаи. Мошениците се правят на закъсали за гориво и настойчиво махат на пътуващите, държейки туба за бензин. На развален руски, английски или гръцки се опитват да обяснят, че им е свършило горивото, но нямат пари. Изгодно предлагат да продадат пръстен, който видимо изглежда златен, но не е.

Престъпленията, които се извършват на пътя, са единични, няма серийност, която да наведе на мисълта, че има банда, която "работи" по определен вид престъпления по магистралите, казват криминалисти.

За по-голяма сигурност на пътуващите през летните месеци заедно с магистралните полицаи ще патрулират и жандармеристи. С тях общо 60 униформени ще следят за недопускане на нарушения и престъпления по магистралите.

Жандармеристите ще са с техен автомобил и ще отговарят за определена територия, но няма да извършват проверки за нарушения на пътя. Ако установят такива, ще искат съдействие от Магистрална полиция. Патрулът на жандармерията ще се движи в аварийната лента или ще следи за обстановката на определен пътен възел. На "Тракия" това ще са Вакарел и край бензиностанция "Еко" в района на 14-и и 22-и километър. В тези невралгични точки преди години са се извършвали грабежи.

Участъкът е прав и нощем служителите на реда се виждат.

Магистралните полицаи задължително патрулират с бели опели с надпис "Полиция" и сигнални лампи тип "крило", обяснява Кандев и уточнява, че не е възможно друг автомобил да те спре по аутобана. Мярката е отпреди години, когато по магистралите се извършваха грабежи от бандити с полицейски атрибути. Те обаче са останали в миналото, казват полицаите и чукат на дърво. Последният е на 14 декември 2009 г., когато при престрелка с полицията бе убит Димитър Митрев-Богровеца от бандата на Крокодилите. Заради сигурността на полицаите е разпоредено нощем да патрулират с бронежилетки.


СЪВЕТИ

-Спирайте само на осветени места за почивка. Най-подходящи са бензиностанциите. На автомагистрала "Тракия" има мотел, може да се отседне там.

-Не спирайте, ако ви подадат сигнал от автомобил със син буркан или без надпис "Полиция". Такива коли не патрулират по магистралите.

-Не оставяйте вещите си без надзор в колите. Заключвайте автомобила, ако се наложи да сменяте спукана гума.

-По възможност пътувайте отпочинали и в светлата част на денонощието. Спазвайте правилата за движение.

-Ако правите покупки в крайпътни заведения, не показвайте, че имате голяма сума пари в брой.

-Не оставяйте съблазнителни предмети в паркирания автомобил, тъй като това привлича вниманието на крадците.

-Ако забележите съмнителни лица или станете свидетел на престъпление, позвънете на тел. 112 или сигнализирайте патрулите.
Снимка на две колони - Шефът на Магистрална полиция Георги Кандев дава наставления

на подчинените си.


Снимка на четири колони - Полицаите ще правят непрекъснати проверки на шофьорите през активния летен сезон.


20.06.2012 г., с.4
Насрочиха наесен делото на бившия кмет на Търново
Делото срещу бившия кмет на Велико Търново Румен Рашев тръгва отново в апелативния съд наесен. То е насрочено за 17 септември, след като ВКС отмени 3-годишната ефективна присъда на екскмета и върна делото за разглеждане от друг състав. Рашев бе осъден за превишаване на правата си при учредяване право на строеж върху общински терен.


20.06.2012 г., с.6
Искат рекорден запор за 87 млн. лв.
Комисията за конфискация на незаконното имущество е поискала рекорден запор - на имане за 87,4 млн. лв. То се води на петима, обвинени за участие в организирана престъпна група.

Това съобщиха от комисията вчера, но отказаха повече информация за казуса. За последните два месеца и половина съдилищата са блокирали пари и имоти на обвиняеми за близо 99 млн. лв., докато за цялата м.г. комисията е поискала запор на престъпно имане за около 85 млн. лв.

"Замразени" са сметки, имоти и коли на обвиняеми за лихварство, незаконно притежаване на оръжие, незаконна сеч, измама, укриване на данъци, уточниха от комисията.

От началото на април досега комисията е започнала да проверява имуществото на 30 души, уличени в разпространение на дрога, изнудване, измама, участие в мафиотска група, лихварство, изготвяне на фалшиви пари.




20.06.2012 г., с.8
Съпруг на депутатка осъден да плати 34 000 лв, наеми
ВАЛЕНТИН ХАДЖИЕВ

34 370 лева наеми и лихви към тях за чайна в Пампорово трябва да плати на държавата д-р Никола Проданов, обяви апелативният съд в Пловдив.



Бизнесменът е съпруг на депутатката от ГЕРБ и шефка на здравната комисия в НС д-р Даниела Дариткова. Държавата бе на път да загуби 53 хил. лв. от Никола Проданов, след като през февруари смолянският съд отхвърли иска за потърсените от областната управа пари. Съпругът на депутатката държи чайна в Пампорово от 1996 г. Заведението е частна държавна собственост с площ 143 кв. м. През май 2008 г. заради това, че наемът не е плащан, договорът с Проданов за отдаване на чайна е прекратен, но той продължава да я стопанисва. Междувременно областната управа в Смолян завежда дело за 39 058, 38 лв. наем в периода 2004- 2008 г. и лихва от 14 111, 46 лв. Апелативният съд обаче призна, че давността за наемите от 2004 г. до 2006 г. е изтекла. Така държавата губи 12 хил. лв. и 6682 лв. лихви към тях. Апелативният съд за разлика от смолянските магистрати обаче приема давността на вземанията от юли 2006 до май 2008 г. за 26 941, 20 лв. наемни вноски и 7429,35 лв. лихви към тях. Освен тях Проданов трябва да плати 3105 лв. разноски по делата. Възможно е обжалване пред Върховния касационен съд.


20.06.2012 г., с. 9
Снимка на две колони - Нова клетка за отпадъци на площ 20 декара се изгражда до варненското сметище край с. Въглен. Боклукът на Варна, Аксаков ой Белослав, повече от 30 години се депонира на сметището край село Въглен. В момента то се извежда от експлоатация, тъй като капацитетът му е изчерпан.


20.06.2012 г., с.22
ВАС спря продажбата на поликлиниката в Сандански
Решението за приватизацията бе взето на сесия на общин­ския съвет през април. Тогава съветниците приеха 4-етажната сграда с гаражи със застроена площ около 570 кв. м да бъде продадена чрез конкурс с начална цена от 813 628 лв. Гласувано бе купувачът да запази предназначението й като лечебно заведение за 30 г., да извърши основен ремонт и да организира денонощни дежурства в кабинетите. Срещу ре­шението за продажбата скочиха 35-има лекари, които имат кабинети там, но съветниците не се съобразиха с тях. Областният управител по това време Валери Смиленов оба­че веднага атакува в съда решението.




20.06.2012 г., с.22
Разлог и Банско на протест пред парламента днес
Очаква се стотици да пристигнат в столицата, за да из­разят недоволство от президентското вето на промените в закона за горите. „Протестираме срещу действията на зелената мафия и екотерористите в България. Ние, хора­та от планинските общини, подкрепяме така приетия За­кон за горите, защото той гарантира икономическото ни развитие. Дава възможност за нови инвестиции. Прилага­нето на закона гарантира опазването на природата и разкриването на нови работни места", се казва в декла­рация на гражданска коалиция „Природата за хората и регионите", която организира мирния митинг. „Хората, ро­дени в планината, знаят най-добре как да се грижат за нея", обясни кметът на Разлог Красимир Герчев.


20.06.2012 г., с.2-3
Един закон за горите, два протеста
ДРАГОМИР НИКОЛОВ, ЗОРНИЦА ЛАТЕВА

Лято 2012 г. със сигурност е различно. За първи път пожар пламна не в горите, а сред хората, но искрата тръгна от горите. Спорен закон изкара хиляди млади хора на блокади в центъра на София. Докара и контрапротести на жители от планинските общини, които твърдят, че защитават поминъка си. Президентското вето за закона трябваше като капак да задуши раздора. Часовникът бе спрян, а от днес започва новото умуване по спорните текстове в парламентарната комисия по земеделие. София ще трябва да побере днес и два поредни протеста - първо на хората от планинските райони, после и на еколозите. Атракцията на първия протест ще саутъпкващи снега машини, карани от известни спортисти.

Напрежението се наже-жи още вчера след съобщение от БСП, че управляващите „командироват" горските на протест в София. В отговор аграрният министър Мирослав Найденов призовава служителите си да останат на работните си места.

Всичко това е кулминацията на сага, започнала преди 7 месеца. В началото на зимата „Витоша ски" обяви, че няма да отвори пистите над София. Причината -законът не й гарантира, че ски пистите до лифтовете няма да попаднат в чужди ръце. Разбра се, че инвеститорът се цели и в по-ниски такси за строеж при разширяване на ски зоната.

„Спирането на ски сезона е изключително нахален рекет", възмути се първоначално шефката на земеделската комисия Десислава Танева. Независимо от това кабинетът „Борисов", а после и парламентът приеха премахване на таксите за промяна на предназначението на терените за ски писти, лифтове и влекове. Така се даваше възможност инвеститорът да строи, а на хартия теренът да си остава държавна гора. Едва преди два дни аграрният министър обяви, че таксата за смяна на статута на гората е около 35 000 лв. на декар (б.р.-енолозите твърдят, че цената е по-ниска, виж долу).

Цяла зима природозащитниците твърдяха, че жестът към инвеститорите е непозволена държавна помощ. Агенцията по горите опонираше, че няма такова нещо, защото теренът си остава държавен. Разписана бе само такса за право на строеж. В почти крайния си вариант „замразеният" закон предвиждаше и нови правила за изградените ски писти -който е собственик на лифтовете, само той да владее и пистите до тях. Още през зимата еколози и експерти предупредиха, че Брюксел може да съди България за липса на конкуренция.

В крайна сметка се появи писмо от ЕК със съмнения за непозволена държавна помощ, а брюкселският вятър докара търгове - както за строеж на нови писти, така и за ползването на съществуващите, при положение че инвеститорът не иска да плаща такса всяка година.

Изненадите по закона валяха една след друга. Ни в клин, ни в ръкав, преди второто четене в HG депутатите от ГЕРБ се загрижиха за спорта, църквата и културата. В текстовете вече пишеше, че такса за промяна на предназначението няма да се плаща освен за пистите и за открити спортни, религиозни и културни обекти, вкл. и преместваеми сезонни постройки. А също и за станциите на лифтовете. Таксата падна и за нивите, макар по конституция земеделската земя да е само за земеделие. Еколозите веднага посочиха, че ГЕРБ отваря кутията на Пандора, защото ще изникнат голф игрища, а инвеститорите им няма да плащат такси.



„Голф игрищата и басейните не попадат в тази хипотеза. Изграждането на открити съоръжения само с право на строеж не трябва да отнема хумусния слой от почвата на терена", контрираше упорито депутатът от ГЕРБ Десислава Танева, но така и не извади законов текст, с който да подкрепи твърденията си.
ТОМА БЕЛЕВ, „Зелени Балкани": Инвеститорите да кажат какво им пречи

-Ясно ли е с какво действащият от 2011 г. Закон за горите спира инвестициите в планинските курорти?

- Нито един инвеститор не е излязъл да каже: „На мен законът ми пречи в този член." Обръщаме се към инвеститорите да кажат какви са проблемите.

-От аргументите на правителството излиза, че основната пречка е таксата за промяна на предназначението...

-Според зам. изпълнителния директор на Агенцията за горите Красимир Каменов правото на строеж и промяната на предназначението на 1 дка примерно в Боровец било много скъпо - 25 000 лв. На Витоша също било скъпо -10 000 -15 000 лв. В Симеоново, Драгалевци, Бояна ако намерите собственик, който да ви даде да строите на терена му за 10 000 лв., ще почерпя. Кабинков лифт от 5 км струва над 5 млн. евро. Правото на строеж на две станции и стълбове за него ще е за около 2 дка и ще струва 20 -30 хиляди лева.

-Докъде сте склонни да отстъпите по четирите спорни въпроса?

-За ползването на горите над прираста постигнахме съгласие текстът да отпадне. По възможността частни гори да се секат без лесоустройствени програми също има съгласие да отпадне. За статута на крайречните гори в обсъждането ще бъдат включени и екоексперти. За отмяна на промяната на предназначението трябва да се намери принципно решение, така че нито да сме застрашени от наказателна процедура, нито да се спира развитието, нито да се монополизират горските територии.

-Бяхте шеф на парк „Витоша". Съгласен ли сте, че там е като в Косово след бомбардировки?

-Повечето сгради на Витоша са частни или общински. Има и три държавни -Музея на мечката, Музея на водното конче и новия център в м. Белите брези.
ФИЛИП ЦАНОВ, „Природата за хората и регионите": Меча поляна е поляна, а не строеж

-Г-н Цанов, готови ли сте да отстъпите и да приемете искането на еколозите за запазване на промяната на предназначението на ски пистите?

-Еколозите са абсолютно категорични, че са „за" промяна на статута на земята. Искам да им припомня, че в България не е СССР, където тайгата е от единия край до другия край. При нас има разнообразен ландшафт. Има гора, има и поляни, ливади, пасища, горски пътища, морени, скали в гористите територии.

Веднага ви давам за пример Меча поляна на Витоша. През лятото това е една поляна, на която хората си слагат одеялата. През зимата върху нея се карат ски, а след 2 месеца, като се стопи снегът - пак става Меча поляна. Не е нужно за този кратък срок да се променя предназначението на земята.

-Еколозите вече предлагат временна смяна на предназначението. Това не е ли добър вариант?

-Не е. Неприемливо е за срок само от 30 г. да се промени статутът на земята и после да става пак горски фонд. Тук инвеститорът е притиснат до ъгъла. Това е, вместо да си купиш апартамент, да платиш авансово наем за 30 г. напред. Няма такъв тъпак инвеститор, който да направи това. При положение че земята не става негова собственост и се ползва ефективно 2-3 месеца, докато има сняг.

-Как ще се стигне до компромис?

-Абсолютно е необходим компромис и той не е за богатите хора. Тук говорим за малките проекти в Трявна, Троян, Габрово, около Казанлък, Сапарева баня, Костенец, Берковица, където една пистичка може да осмисли съществуването на хората. Еколозите първо предложиха концесии, ние се съгласихме. След това се отказаха. Други спорни текстове нямаме с тях.
Раздор заради статута на земята

Оставащата ябълка на раздора в закона е дали да се променя предназначението на терените, преди да се изграждат ски писти, лифтове, открити спортни, културни и религиозни обекти в даден район. Т.е. дали от гора земята да получи статут на строителна площадка, за което се плаща такса. Еколозите са категорични, че отпадането на налога е непозволена държавна помощ към частните инвеститори. Аграрният министър Мирослав Найденов призна за спестяването на таксите, но контрира, че помощта може да се защити пред Брюксел.

Преди ден еколозите предложиха да се плаща такса „временна смяна на предназначението на гората" за 30 г. „Това е екологичен рекет! Все едно да купиш апартамент, който след 30 г. трябва да върнеш", възмущават се защитниците на закона.

Еколозите се опасяват, че ако няма промяна на предназначението на горските терени, ще бъде заобиколена забраната за строителство в плана за управление на парк „Витоша". В него пише, че не може да се променя статутът на имота с цел застрояване.

Горската агенция контрира, че за да се разреши прокарване на ски писти, се минава през екооценки и се защитава ПУП. „Груба грешка е запазване на промяната на предназначението. След това теренът става урбанизиран и върху него може да се строи и хотел", посочи и бившият шеф на горската агенция Георги Костов
Държавен план за малки масиви

Собствениците на малки гори до 20 дка ще могат да извършват сеч, след като държавата им направи безвъзмездно лесоустройствена програма за години напред. Този документ указва къде може да се сече и колко трябва да се залесява. Ако частникът има претенции към тази програма, може да я откаже и сам да си извади документ, като поеме таксите по него. За това се разбраха държавата и еколозите, които протестираха срещу възможността да се сече само след маркировка на дърветата от частен лесовъд, без лесоустройствена програма. В закона беше записано задължение за държавата да прави проверка, но не беше указано ясно кога -преди или след сечта.

Тази поправка влезе по предложение на депутата от ДПС Ариф Агуш. Той предлагаше преференцията да важи за масиви до 500 дка. ГЕРБ ограничи площта до 20 дка. Мотивът бе, че така пенсионерите, които секат горите си само за огрев, няма да плащат такси за лесоустройствена програма. Жестът на ГЕРБ към предложението на ДПС бе разчетен и като опит да спечели част от електората на движението.
Спорът за реките ще се реши от експерти

Спорният текст за съдбата на горите край речните корита ще се уточнява съвместно от хидро- и екоексперти, е поредната договорка на протестиращите природозащитници с държавата.

Законът предвиждаше растителността в корекциите на реките и хидромелиоративните съоръжения да бъде отстранена, освен ако за нея не важат други закони. Оказа се, че 1% от горите у нас са край реки, а 60% от тях попадат в НАТУРА зони и са защитени от изсичане.

Имаме притеснения, свързани с бедствия и наводнения. Кметовете ни казват, че от години никой не чисти речни корита, канали, които са затиснати от горска растителност. Ако експерти предпишат прочистване, да не им попречим", предупреди аграрният министър Мирослав Найденов.


Сеч ще има до прираста на дърветата

Консенсус вече има и по това колко ще може да се сече в определен масив. Предвидено е сеч да има до 80% от прираста на дърветата в определена територия, а не да го надхвърля, както позволяваше оспорваният текст. Правителството се мотивираше с данните на Евростат, че горите у нас се увеличават в пъти. Министър Мирослав Найденов дори посочи, че България е получила забележки от Главна дирекция „Земеделие" на ЕК, че гори превземат пасищата и фермерите не могат да усвояват европарите за полупланински региони и НАТУРА. Найденов дори добави, че рискуваме горите ни да се превърнат в „змиярници".

Ние имаме действащи лесоустройствени проекти. Те са минали на екологична оценка, както и такава за съвместимост. Каквото и да пипаме в тях, трябва да го правим по начина, по който е било до момента. Тоест, когато имаме действащ лесоустройствен проект - трябва да си го спазваме", коментира екологът Тома Белев.


Снимка на три колони - „Не искаме бетон" пишат върху трикольора привържениците на мораториума върху закона за горите, които блокираха няколко поредни дни Орлов мост в София.
Снимка на четири колони - Оркестър с гайди предвождаше протеста на хората от Сапарева баня и Дупница в понеделник на главен път Е-79. Курортният град е с най-висока безработица в региона, защото законови забрани пречат на развитието на туризма в Паничище, твърдят участници в блокадата на пътя.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница