21 февруари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата04.01.2018
Размер471.45 Kb.
#41224
  1   2   3
21 февруари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Алексей канил Инджова, тя не ще
Ренета Инджова е била една от тайнствените дами, които Алексей Петров е искал да привлече в обкръжението си за предстоящите избори. Бившата шефка в "Токуда" обаче му отказала.

"Не ме забърквайте в такива схеми", каза Инджова за "Стандарт" и отрече слуховете, че ще работи с бившата барета. Тя обаче намекна, че може да се върне в политиката, но не пожела да уточни как и с кого.

Миналата седмица ръководството на болница "Токуда" освободи от поста й Ренета Инджова, като не обясни мотивите за решението си. Самата тя също не коментира с подробности изненадващото отстраняване. "Имам някои предположения, като например това, че аз бях човекът, който спря пресконференцията на Алексей Петров, когато той бе в болница "Токуда", коментира в "Станция нова" по Нова тв Инджова. Тя допълни, че друг мотив за уволнението може би е отказът й пациентите на болницата задължително да правят дарения. "На ски съм и говоря през скафандър", отвърна на упреците й Румен Сербезов, който представлява японските инвеститори у нас.

Милена Минчева




Свалят t° по телефона
След няколкото смъртни случая на малки деца вследствие на усложнения от грип родители буквално "подпалили" горещата линия на Националната пациентска организация - 0 700 10 515. Питащите не криели своите притеснения и искали да разберат какво трябва да предприемат, ако детето им вдигне висока температура. Това обясни за "Стандарт" председателят на организацията д-р Станимир Хасърджиев. Той уточни, че дежурните консултанти са студенти по медицина от последните курсове. Младоците обяснявали разликата между грипа и настинката и призовавали родителите да не отлагат консултацията с личния лекар. На линията пациенти с редки заболявания питали какво трябва да направят, за да си получат безплатните лекарства безпрепятствено. Причината е, че от 1 март скъпите лекарства, които досега се предоставяха от здравното министерство, вече ще се осигуряват от касата.


В скандинавските страни докторите посещават дори курс за адаптация
5000 заплата за наш лекар в Германия
Швеция и Норвегия също отварят врати за родни медици
Трудовите борси за лекари станаха нещо обичайно за България. Все повече родни медици предпочитат кариера на Запад поне за няколко години. А изборът е голям - десетки европейски страни перманентно обявяват свободни места за доктори и медицински сестри.
Поредната селекция на лекари, този път за Германия, тече в момента. Стартовата базова заплата, която се предлага, е 3000 евро месечно, като отделно се заплащат дежурства и извънредна работа. Възнаграждението постепенно нараства и може да достигне до 5000 евро на месец. Назначенията обаче не са в големите градове, а по-често в малки селища в различните провинции.

Провинция Тюрингия например търси главен лекар, специалист по хематология, както и анестезиолог и ортопед. Освен това са обявени свободни места и за двама специализанти по обща хирургия. Саксония пък иска да назначи главен лекар кардиолог, специализант по гинекология и главен лекар по вътрешни болести. Бавария е обявила свободни места за гастроентеролози.

Привлекателното на офертата е, че не е необходимо да имате отличен немски, защото фирмата посредник дава възможност да го научите допълнително. Ако имате желание да кандидатствате за работата, тя съдейства да получите сертификат В2, който е нужното ниво за владеене на езика. Компанията съдейства и за интервютата, които се провеждат в немските клиники. Тя заплаща пътя дотам, както и хотела през периода, в който текат интервютата. Ако е нужно, урежда и преводач на началния етап. След това съдейства за получаване разрешително за работа в Германия и пренасянето на лекаря и семейството му. Оказва и съдействие за завършване на специализацията и за започване на нова, ако медикът има подобно желание. Услугите не се заплащат.

Врати за медици са отворили в момента и Швеция и Норвегия. Те търсят психиатри, гастроентеролози, ендокринолози, офталмолози и ортопеди. Фирмата посредник организира интензивен курс по норвежки или шведски преди започването на работа. По време на обучението по езика медиците получават заплата от 700 евро. След това, паралелно с основната си работа, лекарите посещават и курсове по адаптиране към местната среда. Обикновено те са един или два пъти в седмицата, като за това време лекарите се освобождават от практика. Фирмата им съдейства и при намирането на жилище и преместването. Ако медиците се местят със семействата си, осигурява се езиков курс и за тях. Покриват се и всички разходи по транспорта и преместването на фамилията. Дава се и възможност лекарят да съчетава упражняването на професията с провеждане на научни изследвания.

Германия и Австрия в момента набират и медицински сестри за работа с лежащо болни. Те ще бъдат назначавани както в болници, така и в старчески домове. Заплащането им варира от 1100 до 1400 лева, като се сключва трудов договор и се плащат пълни осигуровки. Владеенето на добър немски е задължително условие.

Стела Стоянова


Селата изчезват до 50 години
Жените по-често бягат към градовете, за да учат и да се омъжат, показва изследване на БАН
В случай, че сегаш­ните тенденции към силно негативен естествен прираст, огромна смъртност и нищожна раждаемост в България продължат, през 2060 година няма да има селско населе­ние. Това съобщи Николай Цеков от Института за изслед­ване на населението и човека към БАН на пресконференция вчера. Той подчерта, че преди 100 години само 20 % от населе­нието на страната е било градско. Сега тенденцията е обратна и това крайно негатив­но явление превръща огромни райони в страната „в музеи, съставени от селища призраци", добави ученият. По думите му около 200 са селата призраци в момента у нас. 500 пък са с население от 10 до 50 жители и тези села ще се увеличават, добави Цеков. Причините за негативната тенденция е запустиняване на селищната мрежа, на инфраструктурата, липсата на здравни пунктове и на учили­ща. Това е недопусти­мо за европейска страна, която има претенции да получава европейски средства за развитие на своите селски райони, под­черта Цеков. По думите му със запада­нето на училищата и закриването на болни­ци изкуствено е бил предизвикан нов отлив от селата, защото хората нямат социал­ни условия за същест­вуване. Тези тенденции обаче не били едноз­начни и не протичали еднакво в цялата страна.

Районът на Северо­западна България е действително един музей на депопулацията, уточни Цеков. Там естественият прираст е минус 20,2 пункта. 70-80 % е обезлюдяването на Трън, Годеч, Брегово, Макреш, Пробойница.

При 60-процентно намаление на селски­те жители за периода 1946-2010 година броят на селата е намалял около 15 %. По-склон­ни да напуснат селата са жените, просто защото не успяват да открият брачен парт­ньор. Младите българ­ки по-често мигрират към градовете, откол­кото мъжете, не само за да се омъжат, но и защото те по-често отиват да учат в университет. Затова в малките селища имаме превес на мъжете, което създава затруднения при създаването на семей­ства. Смъртността и заболеваемостта в селата са по-големи отколкото в градовете, сочи още изследване­то на БАН.


Правят нова експертиза по случая с мъртвото бебе в Горна Оряховица
Нова допълнителна експертиза се прави по случая с мъртвото бебе в Горна Оряховица и не може да се говори, че е направен аборт. Това обяви директорът на Института по психоло­гия на МВР Неделчо Стойчев пред Дарик вчера. Екип от институ­та е бил изпратен на място в горнооряховс­ката болница за изясняване на случая. Лекарите обаче са отказали да минат на детектора на лъжата, уточни Стойчев. Резултатите от направе­ната през декември съдебномедицинска експертиза, изготвена от петима медици, светила в гинекология­та, показаха, че бебето на 17-годишната Боряна от Лясковец е родено мъртво на 25 седмици. Специалистите бяха категорични, че не може да се говори за лекарска небрежност. Припомняме, на 30 ноември в Горна Оряховица бяха задържани четирима доктори заради смъртта на недоносено бебе, а по-късно бяха освобо­дени.


Спрях пресконференцията на Алексей в „Токуда”
Бившият финансов директор на болница „Токуда" и ексслужебен премиер Ренета Инджова е спряла опита на Алексей Петров-Трактора да даде пресконференция в лечебното заведение. Това разказа самата тя в интервю за Нова TV. Докато беше в домашен арест, Трактора бе на лечение в болницата и се пробва да използва сградата й за своя изява. В последния миг мястото за пресконференцията бе сменено и Петров я организира в къщата си на столичната ул. „Арарат". Досега обаче не се знаеше причината за рокадата. Самата Инджова бе уволнена миналия вторник от поста на финансов директор в „Токуда", като все още не причините за отстраняването си. Любопитното е, че получила предизвестието броени дни, след като посетила Япония като член на делегацията, водена от премиера Бойко

Борисов. Тогава тя се срещнала с ръководството на „Токуда", а малко след това японските собственици дошли у нас и тя била уволнена.

Междувременно пред „Блиц" синият политик Едвин Сугарев обясни, че атаките срещу кабинета и „циркът с флашките" са свързани с руските интереси в България. Той посочи, че зад атаките стоят БСП и президентът Георги Първанов, а изпълнител е Алексей Петров. Сугарев посочи, че Трактора настоява за оставката на МВР шефа Цветан Цветанов, за да бъде спряна битката срещу мафията и обясни: „Пресирането на престъпния свят очевидно е довело до пресъхване на някои кранчета - най-вече свързани с контрабандните канали, които пълнеха джобовете на мафията и черните партийни каси. Алексей Петров е свързан с тях".


Лична лекарка отсвирила цяло село
Три години жителите на девинското село Кестен не са виждали личния си лекар, тъй като той отказва да стъпи там. Това съобщи кметът на селото Малин Ивайлов. Въпреки че хората са си избрали за джипи д-р Павлова, която е от София и практикува и в село Триград, лекарката не е стъпвала в Кестен, откакто е записала местните хора в пациентската си листа. За всеки един в нея джипито обаче получава сума от здравната каса независимо дали човекът е ходил на преглед, или не. Когато някой се разболее, кметът Ивайлов го кара с автомобила си в Девин или в Триград. По думите му подобно е положението и в съседното село Жребово. Д-р Павлова се водела личен лекар и там. От една година Ивайлов подава сигнали до Районната здравноосигурителна каса в Смолян, но решение на проблема досега нямало. Хората дори събрали и пари и в продължение на година пускали обява в пресата с надеждата да си намерят нов доктор. В село Кестен живеят 100 души. Кметът обясни, че всяка седмица му се налага да кара някои от тях на лекар.

Глад за общопрактикуващи лекари има в цялата страна. Дефицитът вече се чувства не само в селата, но и в по-малките градчета. Кризата ще се усети и в по-големите градове след 2-3 години, прогнозират специалисти. Откакто страната ни е член на ЕС, близо 1200 доктори са емигрирали заради ниското заплащане, каза шефът на сдружението на общо-практикуващите лекари д-р Любомир Киров




Вкарват интернет аптеките в общ регистър
Интернет аптеките да бъдат вкарани в регистър, който да бъде публикуван в общ национален сайт. Тази мярка срещу продажбата на фалшиви илачи в мрежата ще гласува Европарламентът до дни. Тя е залегнала като текст в Закон срещу имитациите на лекарствени продукти. Сайтовете на отделните страни членки с въпросните аптеки пък ще бъдат качени в общ сайт на Европейския съюз, в който ще се публикува всичко за електронната търговия с медикаменти. Уебстраниците, които продават лекарствени продукти, ще трябва да имат общо лого на заглавната си страница, от което да става ясно дали те са свързани с оторизирана от националните власти аптека, решиха още евродепутатите.

В България този вид аптеки са твърде малко. Основната продажба на ментета се осъществява чрез различни сайтове, коментира председателят на Сдружението на собствениците на аптеки Николай Костов.




Епидемия от хепатит в Пловдив
Бум на болни от хепатит А е регистриран отново през миналата седмица в Пловдив, съобщиха лекари. Близо 90 на сто от заболелите са жители на район „Южен”, където според инспекторите от РИОКОЗ очевидно се намира източникът на заразата. Лекарите подозират, че инфекцията е тръгнала от някой от големите хранителни магазини.

От разказите на пациентите става ясно, че те до един са консумирали продукти от един от хипермаркетите в района.

Бум на хепатит А имаше в Старозагорско, Пловдив и Хасково в края на декември и в началото на януари.


Спират чуждите инвеститори менте
Покупката на имот или жилище вече няма да се счита за инвестиция в българската икономика. Това предвиждат последните промени в Закона за чужденците. Чуждите граждани, които си купуват жилища у нас, вече няма да получават разрешително за продължителен престой. Според новите разпоредби отпада възможността покупката на апартамент като инвестиция.

„Преди трябваше просто да се регистрира фирма, по чиито сметки да се преведат, да речем, 500 евро, след това се издаваше удостоверение от финансовото министерство за направена инвестиция, човекът изтегляше парите и си купуваше имот”, обясни пред „Монитор” юрист, работещ с чужденци. Според думите му само неговите клиенти са около 400 руснаци, сдобили се с жилища или друг имот у нас и получили разрешение да останат. „Цялата процедура отнемаше около 3 месеца и беше безпроблемна”, обясни той.

„Направихме тези промени, защото според нас покупката на апартамент реално не е инвестиция в българската икономика”, коментира шефът на отдел „Миграция” в МВР Драгомир Петров. Според него и в момента законът дава достатъчно възможности, за да може един чужденец да остане у нас. Новите разпоредби позволяват продължителен престой, ако човекът е започнал бизнес и е разкрил поне 10 работни места за българи. Сред другите опции са чужденецът да е специалист, пребиваващ по силата на международни споразумения, да е сключил брак с друг чужденец, имащ българско гражданство, да е постъпил на лечение или да е кореспондент на чужда медия. От МВР отказаха информация за броя на чужденците, получили виза заради инвестиции. Уточниха обаче, че най-често става дума за руснаци и турци.

Според председателя на Асоциацията на рускоезичните собственици на недвижими имоти в България “Альоша” Александър Анисимов обаче много руски граждани са притеснени от промените в закона. Той обясни, че хиляди руснаци били направили малки инвестиции в нашата икономика, като си купили имоти, и по този начин получили правото да останат. Според един от сайтовете на фирма-посредник, регистрацията на фирма в България струва 3000 евро, а юридическите разходи по разрешителното стигат до 7000 хил. евро.

От МВР твърдят, че законовите промени няма да имат отрицателен ефект върху чуждите инвестиции. „След поправките в закона има 19 основания за продължително пребиваване и 13 за постоянно”, коментираха оттам. Според директора на „Миграция” за руските граждани в заварено положение ще бъде намерено решение в правилника за прилагане на закона, който в момента се пише. „Просто отсега нататък това няма да може да се прави”, обясни той.

Чужденците, искащи да получат разрешително за продължително пребиваване да имат жилище, здравни осигуровки и доход, не по-малък от минималната работна заплата, е друго ново изискване. Промените въвеждат и задължението при подаване на документи да се представя свидетелство за съдимост от държавата на произход или на постоянно пребиваване.




Ядосан мъж отвлече линейка
Побеснял от яд мъж отвлече линейка в Криводол и я заряза на няколко метра от прелеза в града, съобщиха от полицията. Минути преди да отмъкне медицинския "Форд Транзит", 40-годишният Асен Б. нахлул в спешния център с намерение да довърши побоя, който нанесъл на свой сътрапезник.

Екшънът започнал към 20,30 ч. в местна кръчма. Компания от четирима мъже, след като подпийнали, започнали да се карат и скочили да се налагат. Собственикът се опитал да ги разтърве, но като не успял, звъннал за помощ на тел.112.

Когато пристигнала линейката, един от участниците в мелето – 23-годишният Валери В., вече бил с разцепена глава. Медиците го закарали в центъра, но докато обработвали раните, в кабинета влетял Асен. Мъжът бил решен да довърши боя върху младежа и лекарите едва отървали пациента и успели да изхвърлят побойника навън.

Пред сградата на Бърза помощ обаче Асен видял паркираната линейка, в която стоял шофьор. Побеснелият мъж го нападнал, изтръгнал ключовете и дал газ на специализирания автомобил. В това време всички патрулки били вдигнати по тревога.

Униформените задържали беглеца и го кротнали в ареста. Раненият е транспортиран до врачанската болница, където е на лечение в хирургията.


Спешно отделение по нашенски
Доживяхме до „Спешно отделение”, ама този път по нашенски. Дано само не се окаже, че ще го гледаме като на кино. Защото тогава нашенецът съвсем ще я закъса здравно.

Парамедици, т.е. хора без висше медицинско образование, но преминали курсове по спешна помощ, вече ще яхват линейките на адрес, а пък там на място ще става ясно дали пациентът е устискал до болницата, защото те са внимавали в час, или човекът на носилката просто си е държелив по природа.

Идеята за създаване на такава междинна структура в сферата на спешната помощ е повече от отлична. В условията на икономическа криза, когато заради ниски заплати, много работа и огромни отговорности лекарите бягат от центровете, парамедиците могат да се окажат спасители за оцеляването на самата спешна помощ у нас. Защото пределно ясно е, да се изпраща доктор с линейка за всяко кихване в телефонната слушалка, е не само несериозно, но и твърде скъпо за ошушкана здравна система като нашата. Такъв лукс не си позволяват държави дори като Германия и Израел. Въпросът е да не се окаже поредната добра инициатива, която ще угасне безславно заради занижен контрол. За да не се случи това, професията им трябва да залегна в националния класификатор, като обучението по нея да продължи и след приключването на проекта на БЧК.


Селата може да изчезнат в близките 50 години
България губи евро пари заради обезлюдяването
Лилия Цачева

Има опасност през 2060-2062 г. България да остане без селско население, ако се запази тенденцията и темпото за обезлюдяване на селските райони. Изводът е от проучването “Демографски перспективи пред българското село” на Института за изследване на населението и човека на БАН. Главен асистент Николай Цеков, един от авторите на изследването, уточни, че това не бива да се приема като дълбока демографска прогноза. Но риск имало.

За последните 60 г. броят на живеещите в селата е намалял с близо 3 млн. души. Сега в малките населени места живеят около 2 млн., или под 28% от населението. Преди 100 г. едва 20% от хората са били в града. Според Цеков първата вълна на миграция към градовете е след 1946 г. и причината е не само в урбанизацията, характерна за Европа, а и в политиката за отнемане на земите, колективизацията и опита на комунистическата партия да превърне дребната буржоазия в пролетариат.

Вторият изкуствено предизвикан отлив е заради затваряне на училища, здравни заведения, лошата инфраструктура и липсата на поминък. Учените изчисляват, че има поне 200 “села призраци” - административно ги има, но хората ги няма. Още около 500 села са с между 10 и 50 жители.

Смъртността в малките населени места е два пъти по-висока от тази в градовете. Има села, в които десетилетие няма нито едно раждане. “Огромни райони се превръщат в музеи на депопулацията”, заяви Цеков и даде пример със Северозападна България. Там естественият прираст (разликата между родени и починали - б. р.) е над минус 20 промила.

Подобно е положението още в Западните покрайнини, Краище, Предбалкана, Странджа-Сакар. Типично български краища като Трън, Годеч, Макреш, Брегово имат над 70% обезлюдяване.

В районите с българомохамеданско население, етнически турци и роми демографските показатели са по-добри, но тенденцията е изравняване с естествения прираст при българите.

Например в Родопите - там, където населението е смесено, в Кърджалийско, в Смолянско и т. н., хората по селата се топят по-бавно.

За разлика от съседния район на Ивайловград, населен предимно с етнически българи. Според учените българомохамеданите например мигрират сезонно, но се връщат по домовете си. Според Цеков запустяването на селата и липсата на политика това да не става пречи на България да усвоява милиони от европейските програми за развитие на селските райони. Селските общини са толкова бедни, че не могат да си осигурят задължителното съфинансиране на проектите, а държавата не помага, уточни той.


Линейка и самолет спешно возят недоносени
Диана ТЕНЧЕВА

Специална линейка с чи­сто нов кувьоз за недоносе­ни бебета ще дежури нон-стоп в столичната „Бърза по­мощ" от тази седмица. Това съобщи пред „Труд" здрав­ният министър д-р Стефан Константинов.

Според него колата е на­пълно достатъчна за спеш­ните случаи в цяла България и никой друг няма да има правото да я използва. За реанимобила е определен екип от неонатолог от сто­личната педиатрия и реаниматор от „Бърза помощ".

„Целта е най-тежките слу­чаи от цялата страна, които могат да се лекуват само в София, да стигат до Универ­ситетската болница по дет­ски болести или до Нацио­налната кардиологична болница, където е детската хирургия", разясни министъ­рът. Той добави, че ако недо­носените бебета в тежко съ­стояние се намират в Бургас или Варна, ще се използва и самолет. С него ще лети съ­щият медицински екип и кувьозът за нуждаещото се бебе.

Идеята за въвеждането на мярката дошла след по­следните нещастни случаи с болни българчета, които по­чинаха заради ненавремен­на медицинска помощ. На 11 февруари т. г. малката Анастасия (на 1 г. и 11 месе­ца) от София не успя да до­чака извиканата за нея ли­нейка. Пет-шест дни по-рано момиченцето било пова­лено от вирусна инфекция.


Лекари и адвокати в екип влизат в порочни схеми

Браншът губи около 160 млн. лв. годишно
Лекарите, както и адвокатите все по-често участват в порочните схеми – т.е. едни и същи адвокати пишат едни и същи искове, с експертизи/диагнози на едни и същи лекари. С други думи – играят в екип. Това заяви пред „Класа“ председателят на Асоциацията за застрахователна сигурност Юрий Тодоров. По думите му в последно време се наблюдава ръст при схемите, свързани с медицинско заболяване, отговорност на работодателя, злополука. Други група адвокати пък се занимават със случаи на лица с ниска грамотност, пострадали при ПТП. Те отправят от тяхно име огромни искове и прибират тлъстите комисиони, а за клиента – каквото остане, посочи шефът на АЗС. Той прогнозира в следващите 2 години и ръст на исковете за лекарски грешки, което неминуемо ще доведе и до поскъпване на професионалните им застраховки. „Проблемът е, че досега просто няма осъдени лекари за големи суми. Ако се стигне до решение на съда за половин милион например, цялото съсловие само ще поиска да си вдигне застраховката. В крайна сметка цената се определя въз основа на търсенето“, каза Тодоров.

Броят на измамите по света се оценява на около 10% от целия пазар – т.е., ако нашият е в размер на около 1,6 млрд. лв., това прави 160 млн. лв., изчисли експертът от АЗС. Но от тези пари, при максимална координация на всички, могат да се разкрият около 10%, или 16 млн.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница