22 юни 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата20.08.2018
Размер0.64 Mb.
#81528
  1   2   3   4   5
22 юни 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Фантоми в болничната стая
В отделение за 20-30 души на книга се води, че лежат 40 болни. Поне половината фигурират фиктивно. Тази схема в „Пирогов" е отигравана многократно, твърди бившият шеф на травматологията в лечебното заведение д-р Бойко Тошев (интервю с него на стр. 5). Изненадваща проверка на

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в института за спешна медицинска помощ „Пирогов" е установила, че там действително липсват пациенти, записани като лежащо болни. Това каза по Нова тв шефът на Касата д-р Пламен Цеков. Обяснението за нарушението е, че чрез тази схема лечебното заведение точи пари от Касата.

Последният договор от търг на „Пирогов" е изтекъл преди 2-3 години, посочва

още едно от нарушенията в института д-р Бойко Тошев. „Цените се движат накъдето си искат и идват които си искат фирми", уточнява той, като посочва, че отговорност за това е следвало да носи доведеният през есента в „Пирогов" от проф. Раденовски негов колега доц. Кастелов. „Той е изнудвал представители на фирми да завишат цената на изделията, явно за да му дават нещо на ръка, защото той имал ангажимент към директора, като е дошъл тук. Това са ми го казвали самите дистрибутори", посочва д-р Тошев. Той твърди, че е имал неблагоразумието да уведоми директора за схемите. „Резултатът беше атака срещу мен", отбелязва бившият шеф на травматологията в „Пирогов", упрекнат от управата, че говори неистини заради „накърнен личен интерес".




Октопод в Пирогов
Остра болка, смутени функции на коляното и оток - пациентът спешно трябва да бъде изпратен на операционната маса
Секретарката на клиниката се оказва единствената, която има отношение към „специалния случай" на Джотолов
КРИСТИ ПЕТРОВА

В началото на март Марчело Джотолов се подхлъзна, падна и стана тя, каквато стана. Само ден по-късно подсъдимият по делото „Октопод" имаше отговорна работа - да се яви в съдебната зала. Вместо това на 2 март там бе изчетено становище от „Пирогов", че пострадалият е в операционната зала. Де да не се бе разхождал рано-рано навън по леда?! Щеше да си спести скалпела и двудневното антибиотично лечение.

Още тогава мнозина се усъмниха, че нещо не е наред. Може би заради някои противоречия, които се набиваха на очи. От една страна се твърдеше, че е скъсан менискусът на левия му крак. От друга - че е оперирано дясното му коляно.

Факсът от медицинското заведение сложи край на догадките. В телеграфен стил там се съобщаваше, че той е приет на 1 март с остра колянна травма - разкъсване на вътрешен менискус на колянна става. Оплакванията на пациента бяха шаблонни: остри болки, смутени функции на лявото коляно, оток.

Лявото, значи. Но за да не обърка краката, Джотолов не пристигна и на извънредното заседание на 19 март. Тогава вече адвокатката му вещо обясни, че е на домашно лечение и се нуждае от цял месец рехабилитация и то в Поморие.

Няма спор, че Джотолов е „оперативно интересно лице". И не само. Картите паднаха на масата след жокера, подаден от бившия- шеф на травматологията д-р Бойко Тошев, който заяви в прав текст, че е бил привикан при директора и му е оказван натиск да разпише документи, от които да изглежда, че въпросното лице е било в болницата и какво му е състоянието. Тошев обаче упорства: „Аз това лице не съм го виждал. Той е приет и изписан, без да бъде видян".

По негови думи в същата неловка ситуация като него са били и шефът на екипа, който би трябвало да е приел пострадалия, началникът на отделението, както и началникът на клиниката. Проверката установила, че лицето е пуснато в оперативна програма директно от секретарката на клиниката.

Подробностите кой кого прикрива и кой е услужил на Джотолов всъщност не са от значение. По-важното е, че целта е изпълнена и делото е отложено, колкото трябва.

Той не е нито първият, нито последният подсъдим, който е окуцял и се е поболял , докато тече процеса срещу него. Това е дори масова практика при подсъдимите от този сой. Затова и лекарите в повечето случаи внимават документално всичко да е тип-топ. Не им се ще да имат разправии. Въпреки всичко има две възможности. В някои случаи те или заблуждават съзнателно съда, защото ги е страх. Или имат някаква финансова изгода. Кое от двете?

В реакцията си по повод на твърдението, че е имало укриване на „оперативно интересно лице", от „Пирогов"

отговориха следното: „В този случай е проведена навременна кореспонденция със съответната съдебна инстанция, съобразно закона". Някой нещо да каже? За времето, в което се занимава с делото „Октопод" съдия Румяна Ченалова вече има дълбоки медицински познания. Покрай Джотолов знае всичко за острите коленни травми.

Покрай тартора на групата има наблюдения върху дископатията на лумбални прешлени, подаграта, артрита, проблемите в лява тазобедрена област и ляво коляно, коксартрозата и други.

По последни данни Алексей Петров има болки в лявата сакрална област и в десния крак. Заради отказа му да премине назначения от лекарите от затворническата болница скенер и ядрено-магни-тен резонанс, които трябваше да му бъдат направени на 4 юли в МВР болница, той предпочете да бъде прегледан от външни специалисти в „Токуда" и „Пирогов".

Прокурорът по делото Светлозар Костов обаче не вярва на всичко, което казват за Алексей Петров докторите. „Този филм сме го гледали и през 2010 година, когато спомняте си на подсъдимия трябваше да бъдат направени 3 спешни операции и досега нито една не е направена", коментира пред медиите представителят на държавното обвинение.

Неотложните интервенции към 3 октомври 2010 г. бяха на ставите, на сливиците и за дискова херния. Според адвока-

та на Алексей Петров една от операциите е вече извършена, а друга клиентът му отлагал, защото била сложна и възстановяването при нея продължавало цяла година. А Алексей Петров не искал да отлага процеса.

На 18 юни съдия Ченалова се сблъска с още един медицински казус - високо кръвно налягане, което създава опасност от кръвоизливи. Ситуацията се влошава, ако подсъдимият не похапне, за да не си изпие лекарствата на гладно. И то не да изяде един сандвич на крак, а да замези на спокойствие. Даже ако това означава да закъснее за заседанието извън времето за почивка. По този повод бившият прокурор Цеко Йорданов отнесе глоба от 200 лева. За да знае друг път, че трябва да дъвче по-бързо, когато има да преглъща хапове.

По всичко изглежда, че медицинските проблеми на подсъдимите се задълбочават във времето. Това налага наистина

спешни проверки, за да се разбере как една неотложна хирургическа интервенция, послужила за промяна на мярката за неотклонение на даден човек, става „от-ложна", щом като се постигне целта.

Как в единия случай операцията е животоспасяваща мярка, а в другия може да се замени с домашно лечение?

Всички тези практики създават незаслужено лош имидж на докторите и карат обществеността да негодува по техен адрес, като ги подвежда под общ знаменател. Не всички медици си служат с лъжи, когато в кабинета им кацнат VIP подсъдими. Само определени.


Прокурори влизат в „Пирогов”
Досъдебното производство е за злоупотреби в особено големи размери

Предстоят още изненадващи акции по болниците, за да се види защо са в преразход
МАРИАНАТОДОРОВА

Прокуратурата погна „Пирогов" по сигнал, адресиран до главния прокурор Борис Велчев от министъра на здравеопазването Десислава Атанасова и придружен с доклад от административна проверка в „Пирогов". Още на 18 юни, когато бе депозиран сигналът, бе образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за присвояване на пари в особено големи размери и за безстопанственост, която ощетява сериозно държавата.

Щети за повече от 140 минимални работни заплати са нанесени на „Пирогов" от злоупотреби, уточни говорителят на Софийска градска прокуратура Румяна Арнаудова. Тя отказа да конкретизира точния размер на констатираните злоупотреби. Сред откритите в „Пирогов" нарушения има престъпване на закона за обществените поръчки, прикрити трудови договори и др. Законовият срок за приключването на досъдебното производство е два месеца, но може и да бъде удължаван. От „Пирогов" все още не коментират установените нарушения. Оттам излязоха с прессъобщение във връзка с приключилата проверка от Министерството на здравеопазването. В съобщението се казва, че в „Пирогов" работи почти месец екип от специалисти, чиито констатации и предложения за отстраняване на пропуските са изложени на над 150 страници".

„Би било несериозно и безотговорно да се неглижира трудът на специалистите, вместо да бъде оползотворен за благото на лечебното заведение и най-вече - за добрата лекарска практика. Изпълнителният директор и ръководният състав на болницата имат нужда от технологично време за отстраняване на слабостите, след която са длъжни да информират принципалана „Пирогов". Едва тогава бихме могли да коментираме резултатите от извършената проверка", заявяват от болницата. По повод уволненията, от „Пирогов" уточняват, че не могат да коментират думите на министъра на здравеопазването.

„Дали ще има уволнени от директора служители, ще бъде решено, след като изпълнителният директор и ръководството на болницата се запознаят внимателно с доклада. За извършените промени


Десислава Атанасова, министър на здравеопазването:
Виновните за нередностите да си понесат отговорността
- Госпожо Атанасова, скандалният доклад в „Пирогов" е вече в Главна прокуратура. Какви са нарушенията, които установихте?

- Действително с моя заповед беше възложено на Инспектората на министерството да направи проверка по цялостната дейност на лечебното заведение и конкретно за финансовата му дисциплина. И аз бях провокирана именно от факта, че бяха изнесени а медиите данни, че финансови средства в „Пирогов" няма, отделенията са в окаяно състояние, лекарите оперират при нечовешки условия. Видях репортажи, че са поставени легени в операционни зали и така нататък.

-Това ви насочи към „Пирогов", не някакви други неща, не някаква политическа атака или така нататък?

- Нямала съм за цел политически атаки към „Пирогов", нямала съм за цел смяна на директора, нямала съм за цел изобщо злепоставянето на лекарите в „Пирогов". Напротив, единственото, от което бях провокирана е да разбера, защо след като около 45 милиона лева влизат в „Пирогов" от касата и от министерството, тези средства не стигат да има една добра материална база и лекарите, както и сестрите и санитарите да са удовлетворени от заплащането, което получават. Това е бил основният ми мотив. Защото „Пирогов" е стандарт в медицината и в Спешната помощ. Там отиват всички, които имат проблеми през цялото денонощие, над 10 000 човека посещават „Пирогов" всекидневно. Тоест това е болница, която е с изключително значение не само за София, но и в национален аспект и е стандарт за спешна помощ, още веднъж казвам.

-Това са били мотивите за проверката. Какви са резултатите обаче от тази проверка, това което може да се съобщи?

- Резултатите от тази проверка са, че действително има сериозно нарушение на Закона за обществените поръчки, на Наредбата за възлагане на малките обществени поръчки. Има проблем с гражданските договори, които според инспектората са прикрити трудови договори. Има проблем с това, че обществени поръчки не са провеждани по правилата, канени са фирми, които са със свързан кръг от лица в своето управление и така нататък, да не изброявам. Въпросът е, че всички тези констатации първо бяха предоставени на изпълнителния директор проф. Раденовски със срок за отстраняване, което е възможно разбира се...

- Той носи ли отговорност обаче за тези нередности?

- Разбира се, че носи отговорност не само той, носят отговорност и борда на директорите, защото така са се вземали решенията. Съгласно търговския закон не винаги изпълнителният директор сам може да вземе решение, понякога се взема и от борда на директорите. Но всички констатации са изпратени на органите, които имат отношение - Държавна финансова инспекция да провери дали има нарушение действително в обществените поръчки, в Инспекцията по труда относно гражданските договори, в НАП, защото има неправилно заприхождаване на договори за дарения и така нататък, както и в Софийска градска прокуратура. Аз предоставих доклада на прокуратурата и вече има образувано досъдебно производство.

- Каква ще бъде съдбата и на доктор Раденовски?

- Професор Раденовски в момента си е изпълнителен директор на „Пирогов" и аз смятам, че той трябва да е там, за да носи отговорност и да отговаря за това, което се е случвало в „Пирогов"...

- Той затова не е и освободен, за да не бъде освободен и от отговорност.

- Точно така, да. От отговорност съгласно Търговския закон няма да бъдат освободени и настоящите директори. Тоест те трябва да предоставят финансова и парична гаранция на министерството като начин за освобождаване от отговорност, такива са разпоредбите на Търговския закон.

- Докога остава проф. Раденовски?

- Докато се отстранят несъответствията от доклада и работата на „Пирогов", тоест в рамките на един месец съм му дала срок.

- Дали са отстраними обаче? Ако са загубени вече пари как да се върнат?

- Това вече ще каже прокуратурата - дали има нанесени щети. Видях, че по предварителни данни досъдебното производство е образувано за злоупотреби в особено големи размери. И се надявам, че и съвсем скоро всички, които имат отношение и НАП, и Държавната финансова инспекция, и прокуратурата ще се произнесат.




Нов съвет на директорите
С протокол от 20 юни т.г, на министъра на здравеопазването като едноличен собственик на капитала на Университетска многолрофилна болница за активно лечение и спешна медицина „Н.И.Пирогов" ЕАД, е определен съставът на новия Сьвет на директорите на лечебното заведение. Това съобщиха от пресцентъра на здравното министерство.

Като членове на Съвета на директорите, считано от 20 юни, са освободени д-р Чавдар Маринов и проф. Данаил Петров. Техните правомощия са прекратени, без да са освободени от отговорност. С протокола на едноличния собственик броят на членовете на Съвета на директорите на лечебното заведение се увеличава от трима на петима души и се определя нов петчленен състав на Съвет на директорите. В него като нови членове влизат Звездица Евгениева Велизарова, Стефан Александров Белчев, проф.

д-р Петър Димитров Николаков и Гергана Илиева Кирова.

Звездица Велизарова притежава магистърска степен по „Финанси". От 2006 г. тя е държавен вътрешен одитор в дирекция „Вътрешен одит1' на Министерство на финансите.

Стефан Белчев е директор на дирекция „Вътрешен одит" в Министерство на финансите от 2006 г. Притежава специалности по „Финанси" и „Икономика и управление на промишлеността". Сертифициран е за вътрешен одитор в публичния сектор. Има специализации по финансово управление на Структурните фондове. Гергана Кирова е представител на Министерство на здравеопазването. Завършила е специалност „Право", има и второ висше образование по икономика.

Проф. д-р Петър Николаков има специалности по здравен мениджмънт и социална медицина. Бил е директор на лечебни заведения.




Интервенция с шлосерска бормашина
Няма желаещи да работят в детското отделение по травматология в „Пирогов". Това коментира е ефира на bTV д-р Атанас Кацар"?, ортопед-травматолог в клиниката.

Той обясни, че през последните пет години десетина души са постъпвали и напускали, гонени от лошите условия в болницата и лошото отношение към тях от страна на ръководството и на родителите.

Д-р Кацаров обясни, че шестима души дават дежурства в отделението, като един от тях работи вече три години след пенсия.

Ортопедът показа и част от инструментариума на отделението - един от уредите е обикновена бормашина, с която се извършват интервенции, С бормашината се пробива костта за екстензии при счупвания.

Лекарите в „Пирогов" са принудени да правят екстензия на деца с шлосерска бормашина. При екстензията се пробива коста, слага се скоба и се тегли с тежест, за да се намести коста. Шлосерската бормашина, с която си служат в „Пирогов", е на повече от 8 години, разказа още д-р Кацаров.

„Тя има и ударна, и пробивна функция. Копчето на машината обаче понякога блокира, така че вместо да пробива, машината може да започне да работи ... все едно кърти плочки. Наложи се да си купя сам медицинска бормашина", обясни д-р Кацаров.

По думите му една медицинска бормашина излиза грубо 1000 лева, а в детска травматология на денонощие минават около 120 деца, като за извършената работа клиниката изкарват средно между 80 и 120 хил. лева на месец. „Медицински стандарти има, но те са само на хартия", смята д-р Кацаров. За да не работи с допотопната техника, докторът сам закупил мезицински уред, с който извършва процедурата.

Заплатата на ортопеда е около хиляда лева, а нощният труд се заплаща по 50 стотинки на час. Основната заплата на медицинската сестра е 400 лева, с нощните дежурства и с не назначените на щат, чиято работа вършат и съответно - част от заплатата получават, достига до към 600 лева, допълни още той.

За лекаря скандални са практиките за липсата на консумативи и уреди, така че лекарите в „Пирогов" да си вършат нормално работата. За всеки спешен пациент Министерството на здравеопазването превежда на болницата по 30 лева, а най-обикновени инструменти липсват или са повредени, смята д-р Кацаров.

„Пирогов" прилича на строителна площадка - пет години се ремонтира коридора и причината за това е да се харчат пари, „министърът (на здравеопазването Десислава Атанасова - бел, ред) го каза - за приближени фирми' заяви още д-р Кацаров.





Д-р Бойко Тошев, травматолог:

Големите пари не са за водещите хирурзи
ЦВЕТОМИРА ГЕОРГИЕВА

- Д-р Тошев, казахте, че в „Пирогов" е било укривано интересно за службите лице и че са ви карали да подписвате документи за лечението му, въпреки че не сте го виждали - за кого става въпрос?

- Не искам да коментирам този въпрос. Това е работа на службите и когато те го обявят, тогава

мога да кажа нещо повече. Аз не съм определял някого като престъпник, нито съм определял кой какъв е. Казах само, че имаше натиск от страна на ръководството да пишем неща, които не сме видели и които не знаем.

- Практика ли е в „Пирогов" да се издават такива болнични, които да служат пред съда и обвиняемите да не се явяват на дела?

- Не мога да ви кажа. Това е първият случай, за който аз знам.

- Твърдите, че се извършват операции без необходимост, за да се вземат повече пари от здравната каса. Това под давлението на ръководството ли става или по самоинициатива на лекарите?

- Заплатите на хората в „Пирогов" са изключително ниски -по 200 и няколко лева на санитар, през 400 лв. на сестра и до -600 и няколко лева на лекар. Това са основните заплати. На един лекар парите могат да стигнат до 1000 лв., като вземат дежурства и пр. При това положение много лесно можеш да манипулираш хората, като им предложиш да изкарват някой лев отгоре. Какво прави ръководството по този случай? То въведе т.нар. нискоразходни операции. Не знам какво се влага в това нещо - дали парите, които се вземат, са много повече, отколкото трябва да се вземат, или се дават по-малко пари. Но от тези операции 40% се преразпределят за лекарите и разни проценти за сестри, санитари и т.н. В един хубав момент започна да се стимулира да се приемат болни, които реално преди това не са приемани, но сега този, който ги приема тези болни, получава също някакъв бонус. Нали се сещате, че при това положение всеки ще гледа по някакъв начин да си вдигне приходите. Има го и стремежа да се преминава от една клинична пътека в друга - по-високо платена. По стандарт, за да стане това, трябва да се извършат всички предвидени процедури по първата - примерно да сложиш едно винтче някъде, да обрежеш нещо и пр. Тогава какво се прави? Има два варианта - или пишеш, че си направил процедурата, а не си я направил, или я правиш, без да има нужда от нея.

- Извършването на една процедура, без това да е необходимо, не носи ли риск за живота и здравето на пациента?

- Ако тя се извърши както трябва, тя не го застрашава. Но всяка една оперативна интервенция малко или много носи риск. Така че в общи линии така стоят нещата - стимулират се хората да правят такива неща. Обаче освен това се постига пълно неравенство в персонала. При едни хора, обикновено при по-активните хирурзи, не са направени такива процедури и плащания. Те влизат и цял ден стоят в операционната, оперират, гледат си пациентите и на края на месеца вземат една нормална заплата, която им се полага. А през това време други хора, които стоят само в кабинета или правят леки операции, си докарват приходи от 8,10,12,20 хил. лева. Искам да отбележа, че ако на този човек, който е взел 21 хил. лв., му се вземат всички операции и процедури, които е написал, той би трябвало цял месец 24 часа в денонощието да не излиза от операционната... Обстановката е такава, че тези, които вземат големите пари, обикновено те не работят. Те пишат и лъжат само. Най-лошото от цялата работа е, че ръководството създаде условия това нещо да се случи.

- Съзнателно ли е направено това?

- Работата се деформира във времето. Преди 5 години, когато и аз бях в ръководството, ние решихме да използваме свободни мощности - имахме зали, свободни хора, апаратура и същевременно имаше хора, които искаха да бъдат оперирани при нас, но ние не можехме в рамките на редовното време на работа да ги поемем и ги връщахме. Тогава въведохме т.нар. бързооборотни операции със специални критерии. Те трябваше да се извършват в допълнително работно време. Постепенно нещата се изместиха. Тарикатите, вместо да вършат основната си работа, започнаха да се занимават само с тези операции. И тази година от януари месец влезе заповедта за нискоразходни операции, в които се набутаха такива процедури, и започна една пълна анархия по отношение на

- работа, на плащане и най-вече по-отношение на болните. По този повод искам да отбележа, че с рехабилитационната пътека се създава една парадоксална верига. Пътеката струва 300 лв., болният лежи 7 дни, харчи на болницата около 1000 лв. Един леглоден е 100 лв., но освен това ние имаме разходи за лекарства, персонал и пр. Отделно пациентът лежи ден повече, защото между двете пътеки трябва да има прекъсване от24 часа. Накрая се получават 300 лв. и като се дадат парите на персонала, за болницата остават 180 лв. Явно някой стимулира харченето. Кой го стимулира? Този, който очаква от това харчене да получи някакъв дивидент. -Кой е този човек?

- Кой може да бъде освен ръководството? Директорът. Той е човекът, който купува лекарства, материали и т.н.




ПЪТЯТ НА ГАЛОНИТЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПРОСЛЕДИ
Машини за вода пускат зарази

Експерти: Трябва да се чистят поне на 6 месеца
Паулина Йоргова

Машините за вода, които станаха част от обзавеждането на почти всеки офис и обществено учреждение, може да бъдат обхванати от микробиологични зараза, ако не се почистват редовно. От диспенсъра пък заразата се излива направо в чашата, което може да доведе до неприятни стомашни разстройства.

За това алармираха вчера от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, където подготвят предложения за законови промени, за да се избегне тази опасност. Водата е храна и при нея трябва да може да се проследи по цялата верига, където се предлага, каза за „Монитор” Жана Величкова, председател на Управителния съвет на асоциацията. По закона за храните обаче след като галоните влязат в офисите

никой не носи отговорност и не се упражнява контрол, каза тя.

По принцип водите са чисти в самата бутилка, но частите на апарата може да се замърсят от колеги с мръсни ръце, през които се пренасят ешерихия коли и други чревни зарази, каза за „Монитор” микробиологът д-р Станева от Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация. В нейната практика обаче досега не е имало подобен случай на замърсяване. По-сериозните заболявания, които могат да „потекат” обаче, са дизентерия и салмонела. Тя препоръчва хората в офисите да не разчитат само на външна профилактика за машините, а

да спазват и висока лична хигиена защото често тя е в основата на подобни проблеми.

От асоциацията пък съветват всички, които разполагат с подобни машини, да спазват договорните си отношение с доставчиците на води, поддържащи апаратите в хигиенна норма, за да се изолира възможността да бъде замърсена водата. Повече от година специалистите са работили върху ръководство за добри практики как се бутилират и как се профилактират апаратите, то има доброволен принцип и скоро ще бъде достъпно до всички заинтересовани.

Почистването на апаратите може да става на различен период от време в зависимост от моделите и мястото, на която се намират. В запрашена производствена среда почистването трябва да е много по-често,разглобяването на машините е лесно

и използваните препарати не са скъпи, уточняват от асоциацията. Повечето машини имат нужда на 6 месеца да бъдат прегледани, сочи практиката.

В сектора на минералните води има два контролни органа – бутилирането на вода се следи от Министерството на здравеопазването, а безалкохолните напитки се контролират от агенцията по храните. В момента у нас има 12 предприятия, които едновременно и бутилират води и произвеждат и предлагат безалкохолни напитки.

В понеделник започва обсъждане с юристи от Министерския съвет как контролния процес да се направи много по-ефективен. Сега в индустрията за производство на безалкохолни напитки има върволица от контрольори – освен министерството на здравеопазването и на БАБХ, проверки се правят и от инспектори на Министерството на околната среда и водите по отношение на концесионирането.

Качват бутилките до кухнята вкъщи

Доставката

Все повече български семейства си купуват машини за минерална вода, но доставката на тежките галони е сериозен проблем. Има бутилиращи компании обаче, които предлагат доставка до посочено от клиента място. Най-често в такива случаи фирмите предпочитат да монтират собствени апарати, чиято цена е между 80 и 90 лева, а за амбалажа вземат депозит. Цената на един галон от 19 литра е между 5 и 7 лева, някои фирми обаче поставят условие за минимални количества, което затруднява по-малките семейства.




Премиерът откри фармацевтичен завод за 30 млн. лв.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница