24 февруари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата15.10.2017
Размер428.61 Kb.
#32436
  1   2   3
24 февруари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Търсят се 424 джипита за райони без доктор
Търсят се 424 лични лекари за незаети от месеци и години практики в страната. Най-много те са в Кърджалийско - 51, по 27 са в областите Търговище и Силистра, 26 са в Пловдивско, по 25 - в Разградско и Русенско, 23 - в Бургаско, 21 - в Шуменско и др.

Това показва Националната здравна карта, която Министерският съвет утвърди вчера. Здравното ведомство реши да даде възможност в районите без семейни доктори да работят такива, които не са лични лекари. Например току-що завършили, специалисти по вътрешни болести, в пенсионна възраст и т.н. Обсъжда се и вариант в проблемните региони да работят и фелдшери. Но не е решено дали те да оказват помощ сами или под надзора на лекар.

За проект на Национална здравна карта у нас се говори още от управлението на тройната коалиция. С идването си на власт ГЕРБ си поставиха за цел тя да е факт до края на първата година от мандата им.Но това се случи едва вчера.

При предпоследния проект на картата (отпреди близо 5 г.) като нужен брой специалисти са били заложени 4987 души. А приетият вчера е от 5741 души. Нараснал е минимумът за специалистите по образна диагностика от 266-има на 538, за ендокринолози от 190 на 244, за вътрешни болести от 422 на 489, за АГ специалисти от 281 на 442-ма и др.

Основната задача на документа бе да определи минималния и максималния брой болнични легла за всяка област .Според изчисленията в 7 области се надхвърля максималният праг. Става дума за: Благоевград, Кюстендил, Пазарджик, Плевен, Смолян, Стара Загора, Пловдив.

Както и в София-град. В столицата таванът за леглата за активно лечение, на които се настаняват хора в тежко състояние, е от 6598. Разкритите обаче са 8086 или с

1488 повече. Под минимума за брой легла са областите: Кърджали, Разград, Силистра, Хасково, Шумен, Ямбол.

Както неотдавна призна здравният министър д-р Стефан Константинов, картата с нищо не променя качеството на лечението. Тя е база, не която държавата да провежда реформите си, а инвеститорите да решават в коя област да влагат средствата си в нови клиники. Документът няма и задължителен характер, каквато бе първоначалната идея. А именно здравната каса да сключва договор само с попадналите в картата болници с определения им брой легла. До вчера нямаше изготвени промени в закона за задължителния характер на картата.

В нея се съдържа и списък с 57-те държавни болници, с които касата със сигурност ще подписва договор. Защото те са гръбнакът на здравеопазването и покриват 77 %'от изискванията за легла, гарантират минимума от осигуряването на здравни грижи и няма да се приватизират.

Картата показва още, че у нас има достатъчно кръвни и спешни центрове, психиатрични и онкоболници.


Диана ТЕНЧЕВА


Платена публикация
Български Кардиологичен Институт
Г-н Министър-председател Борисов,

Вие знаете, че Българският Кардиологичен Институт с 4 модерни кардиологични болници и 8 диагностични центрове има над 400 хиляди пациенти и за 3 години намали сърдечносъдовата смърт­ност в България наполовина - абсолютен рекорд в Европа.

Същевременно всички реформи на ГЕРБ в здравеопазването през последните 20 месеца, при трима министри, само разрушават направеното от частната инициатива. Последното противозаконно и антихуманно безобразие е въвеждането на кюстендилския меди­цински стандарт „Зортев-Константинов" в инвазивната кардиология, според който на един ангиографски апарат на ден могат да се извършват до 8 процедури - абсурд в целия свят. Всъщност нито има технически ограничения, нито недостиг на специалисти, които да работят на две или три смени. Законът задължава болниците да имат огромен персонал и едновременно ограничава дейността под половината от сегашната.

Хората са болни и задължителноосигурени. Кюстендилският стан­дарт „Зортев-Константинов" лишава хората от правото на достъп до специализирана и животоспасяваща медицинска помощ, а много от тях - и от свещеното право на живот.

При отсъствието на алтернативна специализирана помощ на 2/3 от територията на страната и загиналата стара кожодерска практика в София, истинските мотиви може да са само корупционни или лобистки.

Принудени сме да протестираме и да се обърнем към ЕНП, комиса­ря Дали, други европейски институции и медиите.

Моля да се намесите, както сторихте това през август 2010 г., когато Анна-Мария Борисова се беше самозабравила, и поправите отново сегашното късогледство на МЗ и НЗОК.

За Българския Кардиологичен Институт доц. Тони Веков, д.м.



Председател на Управителния Съвет


Бивш либийски министър:
Муамар инжектира 400-те деца в Бенгази със СПИН
Гасан НАСЪР

„Режимът на Муамар Кадафи е виновен за масовото заразяване на деца с вируса на СПИН в Бенгази."

Това заяви в прав текст по „Ал Джазира" във вторник вечерта Мустафа Абдул Джалил, който подаде оставка като правосъден министър на Либия. Той мотивира решението си с „прекомерната употреба на сила срещу антиправителствените демонстранти".

Джалил говори по телефона и категорично отказа да каже къде се намира от страх Кадафи да не пусне копоите си след него. Но посочи СПИН епидемията и набеждаването на българските медици за нея като едно от най-големите прегрешения на либийските власти. В тази връзка Джалил осъди неоправданото проточване на съдебни дела в джамахирията по политически причини, прехвърлянето им на удобни на режима съдилища и диктуването на процедурите и присъдите по тях. „Моралният ми дълг не ми позволяват повече да мълча - Кадафи е един престъпник!", заяви Джалил.

По-късно пред шведския в. „Експресен" той заяви още, че Кадафи лично е разпоредил и атентата срещу американския пътнически самолет над Локърби, Шотландия, на 21 декември 1988 г., когато загинаха 270 души. „Разполагам с доказателства", увери дезертиралият министър.

С оставката си в понеделник Джалил повлече крак и след него във вторник на страната на либийските бунтовници премина министърът на вътрешната сигурност Абдул Юнис ал Обейди, предаде Ройтерс. Вчера либийската държавна телевизия обяви, че Обейди не е дезертирал, а е бил взет за заложник от „плъховете" в Бенгази и те му диктували какво да говори под заплаха за живота му.

Междувременно обаче още една оставка удари режима в Триполи - на шефа на фондация „Кадафи" Юсеф Сауени. „Ужасен съм от насилието срещу либийците", заяви доскорошният съратник на сина на лидера Сейф ал Ислам.


Очертава се парламентарна подкрепа за пакта на Дянков
Единствените противници на идеите са депутатите от Коалиция за България, но ДПС осигурява необходимото мнозинство
Идеите на финансовия министър Симеон Дянков за Пакт за финансова стабилност най-вероятно ще получат нужната подкрепа в парламента. Изненадващо се оказа, че част от опозицията е склонна да даде своя глас "за" и по този начин предложенията биха получили нужните 3/4 от гласовете на депутатите. Всички те обаче имат забележки по някои конкретни параметри от формулите. Алиосман Имамов от ДПС обясни пред в. "Пари", че парламентарната им група ще постави два основни въпроса и ще формулира свои предложения. Независимо от това обаче те ще подкрепят идеите. От Коалиция за България обаче остават противници на идеите на Дянков.

Допълнителните искания

"Ще подкрепим идеите. Решението не е взето окончателно, но в тези идеи виждаме възможност за финансова стабилност", обясни Алиосман Имамов. Той обаче допълни, че по време на срещата с финансовия министър, на която ще се дебатират неговите предложения и гледната точка на парламентарната група, те ще поставят допълнителни предложения. "Имаме въпроси около прилагането на оптимални параметри, които трябва да бъдат спазвани", уточни Имамов. Конкретните въпроси на депутатите от ДПС са: защо преразпределителната роля на държавата е определена точно в 37%, другият важен въпрос е защо гарантираният външен дълг трябва да бъде в размер на 40% от БВП, когато изискването по Маастрихтските критерии е за 60%.

Депутати от ГЕРБ също изразиха несъгласие около някои от предложенията. Те не са много убедени дали преразпределителната роля на държавата трябва да е ограничена точно в 37% от БВП. "Може би трябва да се определи диапазон и преразпределението да не е точно 37%, защото така има голямо ограничение на държавата", обясни Димитър Главчев, депутат от ГЕРБ и заместник - председател на бюджетната комисия към парламента. Въпреки тази своя несигурност той е категоричен, че идеите не са лоши и че няма причина да не бъдат приети.

Твърд противник

Засега единственият противник на Пакта за финансова стабилност остават червените депутати. Петър Димитров от Коалиция за България коментира, че тези мерки не са част от дясна, а от "антибългарска политика". "Категорично смятам, че тези предложения не може да бъдат подкрепени от една лява партия. Най-силният аргумент е, че няма държава в ЕС, която да харчи под 40% от БВП за публични услуги, а най-богатите харчат над 50%, в някои случаи и над 60%", обясни Димитров. Според него, когато се залага толкова нисък процент, това означава, че автоматично образованието, здравеопазването и пътищата ще останат на сегашните си ниски нива. По думите му парите за пътищата, които идват от ЕС, са само за международните пътища, но и те скоро няма да бъдат давани. "Какво ще правим разбитите си пътища? Господин Дянков вози ли се по други пътища освен по магистралите?", попита бившият икономически министър. Другото опасение на червената партия е, че ако този пакт бъде приет, с него реално се цели не по-добра фискална политика, а "връзване на ръцете" на бъдещите правителства, защото идеята е конкретните предложения да влязат в сила от 2013 г. Според тях не е лошо да има нови предложения, но те да бъдат обосновани, защото сегашните не били. Те попитаха и как са изчислени параметрите и дали Дянков приема сегашния бюджет като най-добър и иска да го превърне в икона.

Изходът

Така въпреки възраженията дори и на депутати от управляващата партия се оказа, че предложенията най-вероятно ще получат подкрепата. По тях обаче ще има нови искания и традиционно -още промени.



Радослава Димитрова


Бюрокрация vs. трансплантация
"Къса ми се сърцето, като ги гледам по телевизията с банковите сметки. Майки, бащи с деца на ръце: "Чакаме, 20 000 евро нямаме, 10 000 евро събираме..." Дадени 10 000 лева, трябват още 10 000. И държавата седи и му гледа сеира. Казал съм да дадат цифрата. Аз ще отида в някоя българска банка и ще им кажа, ако нямаме пари, колкото струват всичките трансплантации, вземам кредит и пращам да се лекуват хората. Държавата трябва да е солидарна, а не като предишния кабинет да праща на море 3000-4000 от два милиона пенсионери."

Това са думи на премиера Бойко Борисов от август 2009 г., малко след като е поел управлението. И така се роди фондът за трансплантации, който работи от май миналата година. Но обещанието на премиера остана голословно и репортажите, които "му късат сърцето", продължават. Причината е, че от инвестираните от държавата 5 млн. лв. във фонда през 2010 г. бяха усвоени едва 300 хил. лв.

Досега за лечение в чужбина е изпратен само един човек, и то за присаждане на стволови клетки. Отделно от седем години работи агенцията за трансплантации, която действа само в България. Защо при стотици чакащи за животоспасяващи присаждания, при две ведомства, отговарящи за това, и при осигурено финансиране парите не се използват, а хора умират, докато чакат за органи?

Малко дискриминация, много лоша организация

За тази година бюджетът още не е ясен, призна София Мутафчийска, директор на структурата, която трябва да спасява неспасяемите случаи. Дейността на фонда не е била обмислена и подготвена добре, стана ясно от изявлението й миналата седмица. Според нея парите не се усвояват и пациенти не се изпращат в чужбина, защото другите страни нямали доверие към държавите от бившия социалистически блок.

Ако някоя западна болница реши да включи българин в листата на чакащите за трансплантация, то той е на последно място, оплаква се Мутафчийска. Тя размаха писмо от посолство от държава в ЕС, в което пишело, че в световен мащаб има недостиг на органи и във въпросната държава 10 хил. души чакат за трансплантация, а междувременно годишно умират по 1000.

От държавите в Европа само в Норвегия няма проблем с донорството, но тя дава органи само на Швеция и Финландия, коментира и проф. Петър Панчев от Александровска болница, който е в обществения съвет на фонда.

Не е вярно, че българите са последни в листите на чакащите, важна е съвместимостта между донора и рецепиента, отговориха от федерация "Български пациентски форум". Организацията поиска оставката на Мутафчийска заради несправяне със задачата да изпраща българи на лечение в чужбина. Според пациентите фондът не търси ефективно сътрудничество с европейските държави.

От неправителствената организация обявиха още, че болните са принудени да търсят сами клиники в чужбина, както и да плащат за всички изследвания и се почти винаги се сблъскват с лошо отношение от страна на чиновниците във фонда.

София Мутафчийска отрече обвинението, че нуждаещите се от трансплантация търсят сами къде да се оперират. Тя лично правела това. "Сама звъня по телефоните и буквално се моля български пациенти да бъдат приети в чужди клиники", обяви директорката, без да обясни защо не са назначени хора, които да звънят, и защо се налага да го прави лично шефът.

Мутафчийска призна, че болните са принудени сами да плащат за изследванията си, които веднъж се правят в България, за да може общественият съвет към фонда да прецени дали пациентът трябва да получи финансиране и след това се повтарят в клиниката, която евентуално ще го приеме за лечение. Според правилника за работа на фонда той поема само цената на операцията и 60 дни болничен престой.

Фондът няма право да плаща за трансплантации в България. За тях Министерството на здравеопазването трябва да превежда средства на болниците, но миналата година не го е правило. Заради това има опасност екипите, особено сестрите, да отказват да извършват такива операции, каза проф. Панчев от Александровска болница.

Само 21 души са се съгласили да помогнат след смъртта си

По думите проф. Панчев голям проблем за трансплантациите у нас е фактът, че българите твърде често отказват да дарят органите на свой близък в клинична смърт. Според него другият проблем е, че законово не е уредено кои роднини трябва да бъдат питани. Наскоро имало случай, при който родителите на пациент в кома не дали съгласие да се използват органите му, въпреки че децата му били съгласни.

Според Закона за трансплантации на органи, тъкани и клетки от 2007 г., който не иска да стане донор, трябва изрично да го посочи. Това става пред личния лекар и се вписва в здравната книжка. Ако няма отказ, се счита, че има съгласие за донорство. За да бъдат взети органите на човек в клинична смърт, има още няколко стъпки - задължително трябва да се съобщи на близките и да липсва писмен отказ от тях.

Роднините са описани в следната последователност - съпруг или родител, дете, брат или сестра.

Към края на 2010 г. изрично несъгласие за взимане на органи, тъкани и клетки след смъртта са заявили около 3 хил. българи, сочат данните на Изпълнителната агенция за трансплантации. Въпреки това страната е на едно от последните места в Европа по трупни донори - за миналата година броят на дарилите органи е 2.85 на 1 млн. души, т.е. само 21 души или техните роднини са се съгласили да помогнат на нуждаещи се след смъртта си. За сравнение - в Испания дарителите са 34 на 1 млн. души.

Много често едно непремерено изказване води до резки откази от дарителство, твърдят специалистите. "През 90-те години един санитар от "Пирогов" излезе по телевизията и обяви, че държавата продава органи в чужбина, и след това шест години нямаше тарнсплантации от трупен донор", разказа проф. Панчев.

Федерация "Български пациентски форум" поиска оставката и на директора на агенцията за трансплантации Теодора Джалева с мотива, че за година и половина с нищо не е подобрила работата на ведомството. По думите на пациентите агенцията към здравното министерство продължава да работи непрозрачно, да не води адекватни регистри на донорите и нуждаещите се от трансплантации. Те обвиняват Джалева и за това, че ведомството не прави кампании в подкрепа на донорството.

В отговор на тези критики Джалева показа създадените регистри за пациентите в кома и на чакащите в листите за трансплантации. До тези данни имат достъп всички клиники и лекари, които имат право да извършват присаждания на органи и тъкани. От август миналата година агенцията събира информация за всички успешно трансплантирани българи в страната и чужбина, обясни директорът.

За оперираните зад граница агенцията набира информация чрез диспансерите, в които те се лекуват след това. Никой обаче не следи хората, които са принудени да си правят нелегални присаждания в страни като Пакистан и Индия, защото вече не могат да чакат, а и операциите там са много по-евтини.

Последната идея на агенцията е в час на класния във всички училища да се говори на децата за донорството и колко важно е то.

Миналата година Сметната палата излезе с много критичен доклад към работата на агенцията за трансплантации, която работи от 2004 г. Одиторите установиха, че структурата работи формално и лошо по всички дейности, за които отговаря. Проверката показа, че липсват координация и комуникация между звената на агенцията, което е от съществено значение за трансплантациите.

Ведомството не е изпълнило и ангажимента си да популяризира сред обществото донорството. Според одиторите заради това броят на българите, които приживе са декларирали несъгласие за дарителство, се увеличава. За да се подобри работата, беше назначен нов директор, но според пациентите абсолютно нищо не се е подобрило.



Нели Чолашка


По-малко средства за кардиоболниците
Повечето кардиологични болници ще разполагат с по-малко средства през 2011 г., стана ясно след заседанието на Надзорния съвет т здравната каса. На него бяха утвърдени прогнозните стойности, по които ще работят здравните заведения. От НЗОК посочват, че по-малкото финансиране на кардиоболннците се дължи на факта, че цените на някои клинични пътеки в това направление са намалени. Лечебните заведения, извършващи дейности по инвазивна кардиология, са подали по-високи стойности в прогнозните си бюджети. Поради тази причина заявените стойности са редуцирани. Повече средства са одобрени за някои лечебни заведения, които полагат грижи за онкоболни пациенти, тъй като в това направление са повишени цените на клиничните пътеки.

Същевременно кабинетът утвърди Националната здравна карта. С приетия документ се определят минималният и максималният брой болнични легла, които имат здравните заведения. От картата става ясно, че в страната има над 44 000 легла в 308 болници. Според документа те обаче са разпределени неравномерно. В някои болнични заведения техният брой е по-голям от нужния, а в други болници те не достигат.




Правят първата комуна за жени в България
В момента няма кой да лекува 83 000 зависими дами
Първата комуна за зависими от алкохол и наркотици жени у нас ще отвори врати. В момента в България има само две комуни - тип терапевтични общности, а в тях се лекуват само мъже. Новата комуна за дами ще може да поеме за лечение до 60 жени.

Това съобщи за „Новинар” специалистът по зависимости Желяз Турлаков, който е ръководител на терапевтичната общност „Ново начало”. "За 2 години аз лично съм върнал около 60 момичета, които са искали да се лекуват, но това няма къде да се случи", обясни Турлаков.Нашите институции нищо не направиха по този въпрос, допълни той.

Зад построяването на новата комуна се очаква да застане една от най-големите благотворителни френски организации EMMANUS AGIR. Тя помага на бедни, бездомни, зависими и др. "Те ни помогнаха да изкараме зимата, дадоха средства за дърва и въглища за комуната в с. Буново", разказва специалистът.

Членовете на организацията останали изненадани от това, че у нас няма къща, където да се лекуват жените. По данни на Турлаков зависимите дами са около една трета от общия брой на пристрастените.

Според неофициалната статистика зависимите са общо 250 000. Това означава, че в страната ни няма спасение за около 83 000 зависими жени. Оказва се, че все повече жени да стават зависими.

Преди години, когато хероинът бил най-използваната дрога, съотношението мъже-жени е било 1 към 3, в полза на мъжете. Сега, когато амфетаминът заля пазара, съотношението на зависимите представители на силния и нежния пол е 1 към 2, в полза на мъжете, а ако се говори само за амфетамини броят на жените и на мъжете е равен, смята Турлаков.

Обяснението за това, че до момента в България не е била създадена комуна за жени, Турлаков намира в това, че дамите по-трудно осъзнавали, че имат проблем, а мъжете търсели помощ по-често.

Престоят в комуната продължава до 9 месеца. Това е времето, в което зависимият се изолира от хора, места и събития, свързани с миналото. Втората фаза на лечение е т. нар. ресоциализация. Тогава зависимият се връща в обществото, а терапевтичните сесии с него продължават. Общо лечението е в рамките на близо 24 месеца.



Аделина Николова


10 000 души търсят спасение зад граница
Фактът, че 10 000 зависими търсят спасение извън България, притесни доста нашите партньори от EMMANUS AGIR, споделя Желяз Турлаков. Според него проблемът става още по-сериозен поради факта, че десетки семейства, в които има един зависим, емигрират.

Майки, бащи, братя и сестри заминават в чужбина, за да се лекува някой член на семейството. Те започват работа зад граница и никога не се връщат в България, разказва специалистът по зависимости.

Подобна статистика не се води, а проблемът е много сериозен, отбелязва Турлаков. По думите му само в Испания имало близо 4000 българи, които са в различни програми за лечение.


Награди за всеки, който поне час на ден се движи активно

МФВС бори затлъстяването със суперчасовник
Анна Стоилкова

Стимулиране на физи­ческата активност сред младото поколение гони новата инициатива на Ми­нистерството на спорта „Раздвижи се и спечели". „Затлъстяването се превър­на в чудовищна заплаха за нацията ни и целта на това начинание е младежите да спортуват, като в същото време могат да печелят награди абсолютно безплат­но", разкри зам.-министърът на спорта Иван Ценов, който е инициатор за въ­веждането на този амери­кански модел у нас.

Единственото, което де­цата, а и не само те трябва да имат, е специален ча­совник, който струва 38,90 и има вградена система за отчитане на 60-минутно физическото усилие

дневно от какъвто и да е вид, дори и по-интензивна разходка. Джаджата сама стартира засичането и оп­ределя края на „трениров­ката", показвайки на екранчето усмивка и уникален код, който трябва да бъде въведен в страницата s2h. com/bg и който осигурява на „собственика" си 60 т. Така, събирайки всеки ден точки, участниците в инициативата могат да тру­пат активи за харесваните от тях спортни пособия с автографи на български спортни величия, карти за фитнес, спа почивки, намаления и т.н. и дости­гайки необходимия сбор, да ги получат абсолютно безплатно. Кампанията е безсрочна, като само за го­лямата награда - екскурзия до Лондон и билет за откриването на олимпиадата, пък ще се играе от днес до 27 юни 2012 г. На уникал­ното събитие в Англия ще присъства този, който е събрал най-много точки. „Търсихме спонсор, който да купи такива часовници за всяко училище в Бълга­рия, за да видят децата как се печелят награди и да се запалят по идеята, но за­сега без успех", коментира Ценов. В кампанията нямат право да участват активни спортисти.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница