25 февруари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата07.05.2018
Размер455.4 Kb.
#67621
  1   2   3
25 февруари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



2-годишно момченце почина в УМБАЛ „Св. Георги", чичо му наби доктор
2-годишно момченце от Пловдив е починало в Детската клиника на УМБАЛ „Свети Георги" след мълниеносна чревна инфекция, предизвикала некроза на червата. Това съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение вчера. Една година по-рано детето е било оперирано заради множество аномалии на тънките черва. То е прието по спешност около 2,30 ч. вчера след полунощ, като в отделението му е проведена тричасова реанимация заради висока температура, повръщане и подуване на корема. Въпреки интензивните реанимационни действия на лекарите, то не е могло да бъде спасено. При съобщаване на новината за смъртта на детето, близък на семейството се разгневил и ударил в лицето един от докторите в Детска клиника. Медикът си е направил съдебно освидетелстване за нанесената телесна повреда.

Това е трета смърт на дете в продължение на един месец в клиниката. Цифрите в други болници в страната сочат почти двойно повече подобни случаи, оправдаха се от „Свети Георги".




Пациенти и работодатели скочиха срещу националната здравна карта

Била изготвена в нарушение на закона, атакуват я във ВАС и съда на ЕС
Центърът за защита правата в здравеопазването е оспорил законността на здравната карта и очаква решения на Върховния административен съд. Това заяви д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването, цитиран от „фокус". Според нас тя е изготвена в нарушения със закона, обясни той. По думите му заповедите, с които са образувани областните комисии и които са издадени от предишния здравен министър проф. Анна-Мария Борисова, са незаконни. Ако ВАС приеме това оспорване, следва прогласяване в нищожност на приетия в сряда документ от МС, подчерта Кацаров. Според него връщането на бюджетното финансиране на болниците няма до доведе до по-добро здравеопазване. Напротив - ще гарантира по-лошо качество и

по-ограничен достъп до медицинските услуги, поясни Кацаров. По думите му НЗК е просто една статистика и нищо повече не може да се очаква от нея. Тежко ще бъдат засегнати всички общински болници, освен кардиологичните, другите ще изпаднат в несъстоятелност, каза още Кацаров. Припопняме, на редовното си заседание в сряда кабинетът прие НЗК, която определя минималните и максималните потребности от болнични легла. В момента във всички 308 болници има 44 411 легла, но разпределени неравномерно. В 6 области (Кърджали, Разград, Силистра, Хасково, Шумен и Ямбол) те са под минималния праг. В други 7 (Благоевград, Кюстендил, Пазарджик, Плевен, Смолян, Стара Загора, Пловдив) надхвърлят максималния праг.

Повече са и леглата в столицата. Неравномерно е и разпределението на леглата по видове, като тези за активно лечение са много, а недостигът е най-чувствителен при леглата за реанимация.

В НЗК се съдържа и списък с лечебните заведения - 57, с които НЗОК задължително трябва да сключи договор за работа, за да обезпечи достъпна медицинска помощ за здравноосигурените българи. С всички останали болници, които са получили разрешение за дейност, здравната каса може да сключи договор при желание от тяхна страна и в съответствие с нивата им на компетентност. Именно тази част от НЗК разгневи работодателите. Според ръководството на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) тя

вреди на пациентите. Картата предвижда НЗОК да сключва договори само с бившите „областни", с университетските и с няколко ведомствени болници, а това буди съмнения, че други лечебни заведения ще бъдат унищожени като с декрет, смятат от асоциация. Има риск да се създаде режим на протекция, при който някои болници ще се финансират без оглед на качеството на здравните услуги, алармират работодателите и настояват по темата да има обществено обсъждане. Според АИКБ въвеждането на новата Национална здравна карта заплашва „служебно" да изолира новите и предимно частни лечебни заведения. Медиците от организацията очакват остра реакция от европейските органи за защита на конкуренцията и за защита на потребителите. Те не изключват НЗК да бъде атакувана в Административния съд и в Съда на ЕС.


Масови нарушения на правилата за избор на екип в София
Повечето болници в страната са привели дейността си в съответствие с новите изисквания за избор на екип и спазват правилата. Това показват междинни резултати (до средата на февруари) от проверки на районните здравни инспекции в страната, съобщиха от пресцентъра на МЗ. Най-много нарушения са констатирани в столицата и причината е, че тази услуга се ползва най-вече от пациенти в София. За един месец правото си да изберат екип са упражнили 1638 души, от които 1100 са се лекували в столицата, уточняват от здравното министерство. В някои от случаите на нарушения са внесени суми за избор на екип, а е правен избор на лекар, в други сумите са превишавали допустимите в наредбата. Припомняме, таванът за избор на екип е 950 лв., а за из-

бор на лекар 750 лева. Проверките продължават в цялата страна, увериха от МЗ. От там напомнят, че изборът на екип се прави само по желание на пациентите и нито едно лечебно заведение няма право да ги задължава да го извършват. За тази цел на видно място в болниците трябва да е публикуван списък с цените за избор на екип, на съответните клинични пътеки, както и на пределните цени, опре-

делени от наредбата. Избор на екип не се допуска, когато лекарят или екипът е само един, както и след приключване на интервенцията. Избор на екип не може да се прави и за целия престой на пациента в болницата. При нарушаване на правата пациентите могат да сигнализират в районните здравни инспекции, Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински одит".


Гинеколозите били най-големите изнудвачи
Диана ТЕНЧЕВА

Най-големите изнудвачи са акушер-гинеколозите, на второ място са хирурзите, а с развитието на инвазивната кардиология - и някои нейни специалисти.

Това заяви вчера д-р Евгени Григоров от Столичната регионална здравна инспекция. Нейни екипи от близо месец обикалят софийските болници и проверяват дали се спазва наредбата за избор на екип. Според документа таванът, който могат да плащат пациентите за тази услуга, е 950 лв.

Досега в София са инспектирани Първа, Втора, Трета градска и Александровска болница. „Във Втора и Трета градска открихме, че тарифите за избор не са оповестени на явни места. Но управите поеха ангажимент до 15 март да ги поставят", обясни д-р Григоров. „Само 0,6% от средствата ни за 2010 г. са формирани по това перо", обясни проф. Лъчезар Трайков, директор на Александровска болница. И добави, че от началото

на годината само 4-ма души са се възползвали от избора на екип. А броят им в страната е 1638 души, от които 1100 са се лекували в София, казаха от Министерството на здравеопазването. Сред откритите нарушения са внесени суми за избор на екип, които при проверката се оказали, че са за посочване на лекар. В други случаи взетите суми били по-големи от разрешената в наредбата. Най-много са нарушенията в столицата, а частните болници бягат от тавана от 950 лв. с искането на дарения.


Работодателите се притесниха за пациентите
Според АИКБ Националната здравна карта ограничава свободния достъп на пациентите до медицинска помощ
Националната здравна карта ограничава избора на пациентите и затруднява достъпа им до качествено лечение. Това твърдят работодателите от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) в декларация, публикувана на интернет страницата им.

Още в началото на месеца организацията изпрати писмо до здравния министър д-р Стефан Константинов, в което изразява опасенията си, че намеренията за ефективно разходване на публичните средства за здраве, каквато по презумпция е целта на картата, няма да се осъществяват. Сега те отново напомнят, че документът, който регламентира предимно минималния и максималния брой болнични легла в страната, ще доведе до липса на равнопоставеност между лечебните заведения. От това ще по-

страдат най-много пациентите, защото има риск да се създаде режим на протекция, при който някои болници ще се финансират приоритетно без оглед на качеството на здравните услуги, които предоставят, предупреждават работодателите.

Проблемът

Проблемът е в това, че в Националната здравна карта се съдържа списък на 57 болници в страната, с които НЗОК „задължително" трябва да сключи договор за финансиране на клинични пътеки с обществен ресурс. В списъка попадат предимно лечебни заведения с над 51% държавно участие, сред които университетски и областни болници. Голяма част от общинските и частните лечебни заведения не са включени, което на практика означава, че здравната каса може да ги пренебрегне и да откаже да сключи договори с тях. Всъщност НЗОК има право да подписва споразумения с болниците само докато изпълни изискването на Националната здравна карта за обезпечаване на максималния допустим брой - между 30 253 и 43 984 болнични легла в цялата страна. Те обаче не са равномерно разпределени по области. Например в Пловдив живеят над 700 хил. души. Максималният брой легла, предвидени в картата за областта обаче, са 4847. Те са налични дори само в две от четирите болници от областта, които картата споменава като „задължителни". По-малко от 20% от максималния брой легла в Пловдив остават за останалите „незадължителни" лечебни заведения. Въвеждането на новата Национална здравна карта заплашва „служебно" да изолира голяма част от частните лечебни заведения, пише в декларацията си организацията на работодателите.

От другата страна

Другата страна на проблема е, че частните и общинските болници ще трябва да се борят за оцеляването си без ясно разписани правила. Те разполагат с поне още толкова легла и медицински специалисти - лекари, сестри и акушерки, колкото има и в „задължителните" областни и университетски болници. Ако НЗОК откаже да сключи договор с тях, голяма част от българите, живеещи извън областните центрове, ще останат без възможност да се лекуват в близост до дома си или в по-модерно оборудвана болница според вида на заболяването си, обясняват работодателите.

Елена Петкова
Наредба на МЗ ограничава пазара на лекарствата у нас
► Комисията за защита на конкуренцията реши, че Наредба №10/2009 за условията и реда за заплащане на лекарствени продукти ограничава конкуренцията на пазара на лекарства за домашно лечение, които са изцяло или частично заплащани от НЗОК. Комисията настоява да бъдат направени промени в наредбата, които да премахнат ограниченията.

►Мотивът за решението на КЗК е изискването производителите и вносителите на лекарства изрично да посочват кои дистрибутори може да доставят медикаментите им до аптеките. Според комисията това условие представлява бариера за навлизане на пазара на лекарства за домашно лечение.




В Панагюрище правят "очите" на медицинските роботи "Да Винчи"

До 2-3 години "Шьоли оптикс" ще произведе първия български ендоскоп
Нашата криза свърши, когато американският пазар на медицинска техника отново се завърна на равнището преди нея. Това казва инж. Дойчо Раленеков, управител

на германо-българската фирма "Шьоли оптикс" ООД. И подкрепя с цифри - през 2010 г. продажбите на медицински ендоскопи достигат стойност 7 млн. EUR, или ръст от 54% на годишна база. "Американските хирурзи харесаха третото поколение на триизмерния ендоскоп, предназначен за работа с медицинския робот "Да Винчи". Ние правим визуализиращата система на робота, с който може да се оперира дори от разстояние", обяснява инж. Раленеков.

Уникалният продукт

Той разказва, че компанията ще продължава да прави ендоскопи за медицинския робот "Да Винчи", но и ще започне нещо ново, което няма аналог в света. Става дума за нов триизмерен масов ендоскоп, който да замени при стандартните операции двуизмерното поколение ендоскопи. "Това ще бъде нашата ниша, разбира се, ако пазарът приеме тези медицински уреди охотно", казва управителят на "Шьоли оптикс".

Собствени разработки

Следващата стратегическа цел на българския екип на компанията е да започне да създава и произвежда собствени разработки на медицински ендоскопи. "През тази година изпращаме на обучение наш инженер, който ще работи съвместно с германските дизайнери. Ние вече имаме достатъчно опит и самочувствие, за да се ориентираме и към собствени разработки", казва Раленеков. Прогнозата му е, че първият български ендоскоп - разработен и произведен от "Шьоли оптикс", може да се появи до 2-3 години.



Михаил Ванчев


Едва 1638 пациенти в болниците са избрали екип за месец
Ана Атанасова

Само 1638 пациенти са избрали екип при лечение в болница по новите правила, сочат данните на здравното министерство за последния месец. 1100 от болните са в София, където традиционно най-често се прилага услугата.

Ведомството започна проверки по лечебните заведения дали се спазват нововъведенията за избор на екип. Според тях болниците вече не могат сами да определят сумите, които пациентите плащат за избора, а трябва да се съобразяват с таваните, спуснати от МЗ. Така за клинични пътеки до 500 лв. изборът не може да струва повече от 350 лв. В тази пътека е и раждането, при което най-често има избор на екип. За най-скъпото лечение пък - по пътеки над 2000 лв., изборът не може да надвишава 950 лв. Досега болниците сами решаваха колко да искат от пациентите, като "изборът" на екип беше масова практика за легално доплащане на лечението от пациентите. Затова е странно, че толкова малко болни са избрали официално екип. Вероятно част от болниците са намерили друг начин да искат допълнителни средства от болните, като например дарения.

Повечето болници в страната са привели дейността си в съответствие с новите изисквания, сочат данните от проверките. Установени са и нарушения, при които пациенти са плащали за избор на екип, а всъщност са получавали само избрания от тях лекар. Другото често нарушение е, че болниците искат суми над разрешените от министерството. От МЗ напомниха, че изборът на екип е само по желание на пациентите и болниците нямат право да задължават пациентите да плащат за подобно нещо.




Плодът в училище пак остана само в рекламите

България губи европари заради хитруванията на търговците
Замяната на мазните банички с ябълки и портокали за най-малките продължава да върви гладко само в телевизионните реклами. Родители се оплакват, че в някои училища безплатните плодове пак са изчезнали. Междувременно България продължава да губи европари за здравословните храни.

Още миналото лято се разбра, че фонд "Земеделие" и училищата ще успеят да усвоят едва 2.4 млн. лв. от предлагани 6.6 млн. лв. по общоевропейската схема "Училищен плод". Сега се оказва, че и тази сума се топи заради проблеми с търговците, които нарушават изискванията на ЕС, и това вероятно отказва много школа от участие.

"До момента във фонд "Земеделие" са разгледани 418 заявки, с които училища и общини искат ЕС да им покрие разходите по раздадени на децата плодове. Изплатихме общо 190 000 лв., но това е едва 27% от парите, които се полагаха, ако всички тези кандидати бяха изрядни", коментираха пред "Сега" от фонда.

От ведомството твърдят, че отказват плащания главно заради хитруването на търговци, от които училищата са закупили със собствени пари плодовете. За да покрие разходите, ЕК изисква школата да представят наред с фактурите за разходите и сертификат за произход и качество на плодовете. Документите трябва да са разписани от контрольорите на бившето РИОКОЗ. Сертификатите са безплатни, а прилагането им е изрично посочено в правилата и наредбите за кандидатстване. "Имаме и случаи, когато приложеният сертификат сочи, че плодовете са свежи и годни за консумация 5 дни, но доставката е направена на 7-ия ден. Няма как да покрием такава доставка с европари", уточняват от фонд "Земеделие". Друга хитрост е да се прилагат гаранции от самите производители за произход и качество, които обаче не са проверени от контролните органи.

Друга водеща причина за отказ на покриване на разходите с европари е, че доставчиците не фигурират в списъците на РИОКОЗ. Регистрацията там доказва, че инспекторите са влизали в цеховете и гарантират, че плодовете се съхраняват и пакетират при подходящи условия и хигиена. Таксата за регистрация е 35 лв. Фактът обаче, че до момента такива доставчици не са се вписали, показва, че те тепърва започват да се занимават с плодове заради новата европрограма и най-вероятно се страхуват от инспекциите. В най-малка степен плащания се отхвърлят, защото след месец или два изпълнение на програмата училището заявява, че делегираният бюджет е изчерпан.

Както "Сега" писа, в първата кампания по прилагане на схемата "Училищен плод" бяха включени 118 694 деца. В същото време в целевата група попадат 320 634 деца от трета група в детските градини до IV клас. Разпределението на отпуснатите по схемата средства се прави при задължително отчитане на цялата целева група и така за едно дете у нас се падна финансиране от 20.53 лв. за учебната година. По наредба тези пари трябва да се разпределят за 60 доставки - два пъти седмично, и така цената на една доставка на плод или зеленчук не може да надхвърля 0.34 лв. Ниската стойност води и до малки порции. Една порция грозде например трябва да е поне 150 грама. Процедурите по доставките и отчитането им са тежки, а плащанията могат да се бавят до 3 месеца.


АБСУРД

Въпреки слабия си успех програмата е популяризирана със 711 119 лв., като в сумата се включва и избор на консултант, който да анализира ефекта от прилагане на схемата. Новото кандидатстване по нея за идната учебна година ще е от 1 до 30 юни.




Дело срещу Кадафи? Като приберем всички от Либия

Борисов: Той ни взе колкото за магистралата до Бургас
Прокуратурата трябва да възобнови отново делото у нас срещу мъчителите на медицинските сестри в Либия, които бяха несправедливо осъдени за СПИН заразата в Бенгази. Това каза бившият правосъден министър Миглена Тачева, след като стана ясно, че либийският й колега Мустафа Мохамед Абделджалил е обвинил режима на Кадафи за смъртоносната епидемия отпреди 10 г. Премиерът Бойко Борисов призова за сдържаност по адрес на Вожда, докато не евакуираме всички българи от Либия. След което каза: „Продължавам да твърдя, че такъв рекет, какъвто Либия и лично Кадафи направи с българските медици, няма в XXI век. „Спасяването им струва на България над $130 млн., които буквално Кадафи ни ги открадна." Според министър-председателя на следващ етап трябва да си искаме парите от либийския дълг. "Заради това, че са ни спретнали този процес, не е ли нормално да си искаме 300 млн. лв., това е магистралата до Бургас!", обясни той. Делото за мъченията на българските сестри в Либия е спряно, съобщи пред "24 часа" вчера софийският градски прокурор Николай Кокинов. Причината е, че до момента няма отговор на наши съдебни поръчки до властите в Триполи. В няколко молби Националната следствена служба поискала конкретни данни за либийските офицери и местонахождението им, но напразно. " Безспорно е, че е имало мъчения. Но не можем да повдигнем обвинения, без да сме събрали всички лични данни", каза Кокинов. Делото бе образувано в началото на 2007 г. за принуда с цел изтръгване на показания. У нас като свидетели бяха разпитани сестрите, журналисти и дипломати. От прокуратурата уточниха, че то няма за цел да изяснява кой има вина за СПИН аферата в Либия.



25.02.2011 г.,с. 7
Двегодишно момче почина след чревна инфекция
ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА

Момченце на 2 г. от Пловдив почина в университетската болница „Свети Георги" във вторник след инфекция. Тя предизвика некроза на червата, съобщи вчера доц. Тоньо Шмилев. Заболяването на детето не се било развило мълниеносно. За случая се разчу, след като родителите подали жалба във Второ РПУ. Валентин е приет в детското с тежък ентероколит в 7 ч във вторник, каза доцентът. Часове по-рано в 2,30 ч, момченцето е прието по спешност. Лекарите усетили, че нещата отиват на зле, и го изпратили в интензивното отделение. Таи го реанимирали 1 час заради висока температура, повръщане и подуване на корема. „Доведоха момчето при нас почти умряло. Боледувало е от няколко дни", каза доц. Шмилев. Според семейството имало само температура. Малко преди да го откарат в спешното, започнало да повръща. Детето има вродено чревно заболяваме множествена стеноза на тънките черва, което означава, че те са били стеснени и непроходими. Било е оперирано ден след раждането. Развивало се нормално, но се заразило с ентероколит болест на мръсните ръце. Доц. Шмилев съобщил на близките за фаталния край. „Останах изумен от тяхната реакция. Нахвърлиха се върху нас: "Убийци! Престъпници! Няма да остане нито един жив!", разказа той. Близък на детето ударил лекар от клиниката. Разследването засега нямало данни за лекарска грешка. Според експертизата при влизането в клиниката детето е било с необратими изменения, при които реанимационната помощ е безуспешна.




Онкоболни ще плащат за изследвания
Бившите онкодиспансери не са получавали пари през 2011 г., оплакаха се пациенти. Според директора на столичния център д-р Борислав Димитров това щяло да доведе до влошаване на грижата за хората с такива диагнози. Болнитес ракови заболявания, за които трябват повече изследвания, вероятно ще трябва да си доплащат. Законът превърна диспансерите в онкологични центрове и специализирани болници. Така те изгубиха общините като важен източник на финансиране. През 2010 г. в София са диспансеризирани 43 000 души. Изчисления сочат, че едва 25% от пациентите ще получат лечение, платено от държавата. Другите 75% просто не можело да бъдат отчетени по новата методика, която поставяла много условия, някои от които абсурдни.


Гинеколози и хирурзи най-често намеквали за пари
Гинеколози, хирурзи и инвазивни кардиолози най-често са намеквали на пациентите да се плаща за избор на екип. За да сложи ред в таксите, здравното министерство прави проверки дали се спазва наредбата за таван на плащанията. В София инспекторите посетиха 5 болници, но откриха само едно дребно нарушение - ценоразписът не бил на видно място. 950 лв. е таванът за избор на екип, но цените са процент от клиничната пътека. Нито един пациент в Александровска болница вчера не призна да е давал пари за екип. Ако лекарите изнудват за кеш, пациентът може да се оплаче само в прокуратурата.


Доц. Нинов спаси сърце, срязано от циркуляр

За 35 г. в хирургията е направил 11 000 операции. Но талисман са му 3 внучета
БУРЯНА БОЖИНОВА

В един късен следобед в университетската хирургия в Плевен докарват дете с разрязано сърце. 14-годишното момче режел дърва под сайванта на село. Циркулярът се счупил, летящото острие разкъсало гърдите му, пробило белия дроб и минало през сърцето. Пораженията са като при инфаркт, можем да го загубим, произнесли се кардиолозите след ЕКГ. "Операцията беше изключително рискова, продължи 4 часа. Зашихме сърцето с български конци", спомня си днес доц. Борислав Нинов, шеф на клиниката по хирургия в университетската болница в Плевен. Искам да стана лекар като вас, проговорило момчето със зашитото сърце, когато влязло във втория си живот. Миналата година доц. Нинов научил, че пациентът му вече е баща на 3 деца и работи тежък физически труд Значи е добре, преценява хирургът. Петокласник, оцелял на ръба, също се зарекъл, че ще учи медицина. В клиниката го приели с перитонит. За да го изтръгнат от ръцете на смъртта, му направили няколко операции. Оздравял и тръгнал след мечтата си. " Не избра хирургията, но облече бялата престилка, стана колега. Сега е голям мъж, има дъщеря ", вълнува се доцент Нинов. За 35 г. в хирургията той има около 11 хиляди операции - прави обичайно по 300 за година. Не брои спасените под скалпела му - много са. Преди няколко месеца посред нощ вкарал в операционната мъж около 40-те, който едва дишал, съмненията били за масивен инфаркт. Скенерът открил възпалена кучешка тения на черния дроб. Огромната киста с диаметър 20 см изглеждала като изопната футболна топка, изпълвала я жълтеникава течност. "Беше пробила перикарда на сърцето и то можеше да спре всеки миг. Не познавам подобен случай в медицинската литература. Взех незабавно решение. Когато отворих гръдния кош, сърцето не пулсираше, притискаше го течността в перикарда. Изчистихме кистата и изписахме човека по живо, по здраво. Върна се в живота, при семейството си, на работа е", отчита поредния успех хирургът. Твърди, че битката с коварната тения е тежка. Тя е болест на мръсните ръце, на нищетата и мизерията. За последните 20-ина години случаите са нараснали с 250-300%. Тенията се настанява подмолно и заразеният може да я носи 30-40 г. преди да бъде диагностицирана. Но докато е скрита, не се предава на други - нито по полов път, камо ли с целувка, успокоява специалистът. Грамадна киста, но в яйчника едва не убила ученичка на 16. Девойката изумила медиците -те първо помислили, че е бременна поне в 8-ия месец, а скенерът видял 6-килограмова киста Ако образуванието се беше спукало в корема, тя щеше да загине за минути. И как ли е търпяла на болката и тежестта, все едно е носила у себе си товар колкото бидон, озадачили се лекарите. С перфектната операция преди месец доц. Нинов дал шанс на момичето да стане майка. Яйчникът обаче бил "изяден", отстранили го. Въпреки победата на операционната маса, доц. Нинов не описва случаите си като уникални, но се съгласява, че са необичайни. Като онова дете на 5 г., доведено преди 3 нощи в клиниката. Малкият се превивал от болки и често повръщал. Незабавният преглед и рентгенът показали преплитане на червата. Състоянието било тревожно -червото можело да загние и за часове да се случи най-лошото. Оказало се, че малчуганът ял сушени сливи, но май не ги сдъвкал както трябва и плодовете се слепили в монолитна сплав с големината на кокоше яйце. Топчето запушило тънките черва. Изваждането криело риск, затова лекарят избутал твърдата спойка в дебелото черво да си замине по естествен път. Подобно премеждие преживяло и хлапе на 6 г. "Беше глътнало батерия от дистанционното. Опасявахме се, че ако се разпадне в червата, ще настъпи отравяне. Проследихме я - спуснала се в сляпото черво, но си стоеше цяла. Отрязах апендикса, през отвора изтиках батерията и я изхвърлих. С един куршум уцелихме 2 заека - хем махнахме чуждото тяло, хем "имунизирахме" детето срещу апендицит. Естествено, със съгласието на майката", усмихва се доц. Нинов. От 2 години той е с европейска диплома по детска хирургия. В България от всичките 50-ина детски хирурзи едва 7-8 са удостоени с престижното признание. Иначе е защитил и обща хирургия, там колегите му от страната са повече, наброяват 500-600. "Хирургията за мене е начин на живот. Работя всичко - гръдна, коремна, бебета, деца, възрастни. В провинцията специалистът е поливалентен - не можеш да си единствено хирург на палец примерно", обобщава лекарят. За израстването си в професията споменава с благодарност и уважение учителите си - от всекиго е "откраднал" майсторство. Твърди, че хирургът се изгражда, но четене само не стига, трябва много работа. Дисертацията му е за усложненията след апендектомия в детската хирургия. Автор е на 90 научни публикации. Доц. Нинов е републикански консултант по хирургия. Наскоро го извикали отново за странен случай. Преди време ортопеди сложили 3 игли, дълги между 12 и 18 сантиметра, в счупената раменна кост на 70-годишна жена. На 40-ия ден лекарите обаче установили, че едната игла я няма. "Сякаш електрически ток минава през мене", споделила пациентката. Скенерът показал, че иглата е в черния дроб "Беше се забила, но по чудо нямаше разкъсвания. Направих малък разрез, улових я и я измъкнах. Операцията не беше проблем, но си остана загадката как иглата се е провирала, без да дупчи", чуди се доц. Нинов. Съжалява, че още не е описал в учебник по-необичайното в дългата си практика. Като ръководител на университетската катедра той преподава хирургия на бъдещите лекари от 4-и и 5-и курс. Неотдавна негов студент му казал, че няма да практикува в България. "Изпускаме кадърните, но как да ги спрем? Виновни са и нападките срещу съсловието. Изкарват ни престъпници. Случват се и лекарски грешки, но повечето колеги пазят професията чиста", заявява доц. Нинов. Хирургът е дарявал 18 пъти кръв при акции в болницата и е удостоен със сребърен медал. "Това е свято дело, как да не помогнеш на дете или родилка? На година имаме нужда от 8 хиляди дарители. Откакто се опразни плевенската казарма, паднаха на 3 хиляди. Спряха ме след прекаран хепатит, вече не давам кръв, съжалява доцентът. Когато не е над операционната маса, понякога ходи да ловува. Не разчита особено на силната си ръка на хирург и не се хвали с точен мерник. Веднъж обаче повалил от раз глиган. Стреляли залпово 3-ма авджии - 3 звяра паднали накуп. Предпочита да броди из природата, харесва и атмосферата на ловджийските лакърдии около масата. Във фамилията никой от младите не поел по неговия път г медицината. Дъщеря му завършила японистика, синът - външна търговия. "Имам си 3 талисмана - внуците ми, едно момче и 2 момичета. Надявам се да станат 4. За тях живея, изляза ли от болницата", доверява доц. Нинов.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница