28 август 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата05.02.2018
Размер0.75 Mb.
#54986
  1   2   3   4   5
28 август 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



69% от пациентите се жалят от лекарски грешки

Медицинската ДАНС погна докторите за лошо лечение
Пациентите се оплакват повече от докторска некомпетентност, отколкото от подкупността на медиците.

Точно 69% от жалбите са срещу качеството на лечение, включително медицински грешки, които са подадени в медицинската ДАНС. Те са за последните 6 месеца. В същото време само 13% от оплакванията са свързани с корупционни практики, съобщи в интервю за “Труд” доц. Златица Петрова, началник на агенцията “Медицински одит”. При проверките, които текат в момента, нейният екип се натъква и на смъртни случаи поради неадекватно лечение.

Близо 45 000 българи годишно стават жертва на лекарски грешки, като 2000 от тях умират, показа неотдавна изследване . То бе първото по рода си проучване за докторска некомпетентност и в него участва социологът Тихомир Безлов.

В проучването за лекарската некомпетентност бяха интервюирани 1200 българи от цялата страна. Те са отговаряли на въпроси дали през 2009-а или през последните 5 г. са били потърпевши от погрешно лечение. А само за периода март-август т. г. са постъпили в медицинската ДАНС 179 жалби с оплаквания от неадекватно лечение. В момента се проверяват десетки такива сигнали. Агенцията има на разположение всички национални консултанти и водещи специалисти от научните медицински дружества, за да хваща докторската некомпетентност.

За друга порочна практика съобщи вчера зам.здравният министър проф. Иван Миланов. Установено е, че голяма част от здравно неосигурените използват възможността да отидат и да се прегледат без пари в “Спешна помощ”. Това го правят и хора, на които не им е останало време да отидат при личния си лекар, предаде БГНЕС. Заради тази практика здравното ведомство е платило над 150% от годишните средства за спешна помощ само до този момент. При планувани в бюджета 10 млн. лв. са дадени над 14 млн., добави професорът.

Хората масово ходели в “Спешна помощ”, защото там лекарите са длъжни да ги прегледат.




Радомирските лекари искат нов статут на болницата си
Албена БОРИСОВА

А Общинската болница в град Радомир, която не работи заради липса на пари, заявила желание да стане болница за долекуване. Това съобщиха служители на общината.

Лекарите и общинарите се надяват да дадат нов живот на здравното заведение. Те разчитат на поетия от здравната министърка доц. Ана-Мария Борисова ангажимент, че закъсалите за финансиране лечебни заведения няма да хлопват кепенци, а ще променят дейността си.

Ако болницата заработи с нов статут, тя ще осигурява медицински грижи за пациенти, които дълго време са били на лечение другаде. Това е най-добрият начин за съживяване на болницата в Радомир, която бе затворена заради дългове от близо 700 000 лева, съгласни са в общината.

В момента болните радомирци могат да получат най-близо лекарска помощ в пернишката клиника. Дори родилките са принудени да пътуват.


Дават антибиотик на алергично дете, то умира
Доц. Златица ПЕТРОВА, директор на Изпълнителната агенция “Медицински одит”, пред Диана Тенчева
- На какви нередности се натъквате при проверките, доц. Петрова?

- Откриваме нарушения и отклонения при лечението. Т. е. то не е с необходимото качество, медицинският стандарт не е покрит, терапията не е била извършена навреме. Не са били достатъчни диагностичните и лечебните процедури, които е трябвало да установят, да отхвърлят или да повлияят заболяването. А най-често болните ни търсят, когато са неудовлетворени от качеството на оказаните грижи. Както можете да предположите, те се оплакват, че многократно са били разкарвани между различните лечебни заведения, докато получат необходимата помощ. Това понякога води до забавяне с тежки последствия. Дори до смъртни случаи.

- Например?

- Такъв е случаят на пациентка, която потърсила лекар в Оряхово. Тъй като докторите не й обърнали внимание навреме, починала във филиала на спешната медицинска помощ. От получените жалби, които от началото на март досега са 179, най-много са тези (69%), които се отнасят до неудовлетвореност от качеството на лечение и организационни проблеми. Включително медицински грешки. Получените сигнали, свързани с корупционни практики, са 13%.

- Срещате ли често случаи на некомпетентност? В какви клиники и болници?

- Натъквали сме се на лекарска некомпетентност, на недостатъчно професионално отношение. В никакъв случай обаче нашият подход не се влияе от вида на болниците - частни или държавни. Почти всички - над 90% от частните болници, усвояват обществен ресурс, т. е. имат договор със здравната каса. По обем, по вид дейност, по закон всички лечебни заведения са равнопоставени. Така че ние при проверките и анализите, които правим, също не ги делим. В агенцията имаме специален подход към професионалната некомпетентност. Задължително използваме експертния потенциал за становище на съответните специалисти, посочени ни от научните дружества и национални консултанти, съсловните организации, които да направят преценка на съответните процедури и действията на лекарите.

- Колко лекарски грешки сте установили от началото на медицинската ДАНС, както я наричат пациенти и лекари?

- Трябва да се прави разлика и терминологично да се прецизират понятията медицинска и лекарска грешка. Медицинска грешка е по-широко понятие. Тя може да е свързана с организацията, с навременната услуга, докато при лекарската грешка има персонализация. Т. е. действието може да доведе до нанасяне на неумишлена вреда, например дължащо се на професионална некомпетентност. Това обаче трябва да се докаже. Ние може да установим грешката, но доказателствата и презумпцията за виновност са от компетентността на други органи (следствие, прокуратура). Случай на лекарска грешка за нас е за дете, на което след операция е изписано антибиотично лечение, без да е извършена задължителната проба за свръхчувствителност към съответния медикамент. Тъй като не са взети под внимание данните за алергия, се стигнало до анафилактичен шок (най-тежката и често завършваща със смърт проява на алергията - б. р.). С фатален изход.

- Като откриете лекарска грешка, какво следва оттук нататък?

- Можем да поискаме от здравния министър, прокуратурата, лекарския и зъболекарския съюз и други органи отнемане на лекарски права, на лиценз, започване на съдебно производство, ако се установи или има съмнение за медицинска или лекарска грешка. Както и за извършване на медицинска дейност без съответната болница или лекар да са лицензирани и да имат право на тази дейност. Точно такъв случай е констатиран в “Медицински и антиейджинг и реджувенейшън център Хил клиник” в София. Както и при проверките, които се извършват сега по Черноморието. Установи се, че част от болниците в Созопол работят и оказват медицинска помощ, без да е извършена задължителната им регистрация в Регионалния център по здравеопазване.

- Да се спрем на инвазивната кардиология. Следват ли наказания, ако болница отчита само спешни пациенти, както в случая с проверка в частни заведения? Как може да спре извършването на инвазивно кардиологично лечение без нужда, т. е. ако съдовете на пациента не са толкова запушени, че да се налага лечение?

- Агенцията извърши проверки в 22 лечебни заведения за болнична помощ, работещи в областта на инвазивната кардиология. По предложение на Българското дружество по интервенционална кардиология и Дружество на кардиолозите в България в проверките взеха участие и експерти по кардиология и интервенционална кардиология. Анализът на инспекциите показа, че в болниците се приемат пациенти без нужните показания, липсва и обективна оценка на риска. Също така преобладават приетите по спешност пациенти за инвазивни клинични пътеки. А планово се приемат болни, без да са изчерпани диагностичните възможности за неинвазивни изследвания в извънболничната помощ. Резултатите от проверките бяха обсъдени с участието на националните консултанти по инвазивна кардиология, кардиохирургия, кардиология, водещи специалисти в областта на кардиологията и интервенционалната кардиология, директори на лечебни заведения, представител на БЛС и колеги. За по-добра организация, качеството и ефективността на инвазивната кардиология, съвместно с дружеството, направихме и изпратихме предложения до здравния министър. Те са за нормативни промени и съобразяване на здравната карта с реалностите и бъдещите потребности от тези безкръвни дейности, да се въведе разрешителен режим за разкриване на катетеризационните лаборатории, да се изработят стандарти и да се сертифицират клиниките и специалистите по кардиостимулация. Както и въвеждане на национален регистър за извършените коронарни интервенции.

- Говори се, че пенсионери от различни села били карани с автобуси в частни клиники, за да им се направят инвазивни процедури. Без да се нуждаят. Натъкнахте ли се на такива случаи?

- Наблюдаваме само драстично намаление на постъпващите пациенти по време на инспекцията. Имаме и сигнали от хора, че дадена болница ,“краде” пациенти от друга.

- С какви затруднения се сблъсквате в работата си?

- Агенцията заработи в условия на намерения правителството да извърши здравна реформа. Със значително съкращаване на финансовите ресурси поради световната икономическа криза. В условията на несигурност за специалисти и болници, на недоволство от страна на гражданите от незадоволителното качество на лечение и ширеща се корупция. Както и все по-нарастващите изисквания към лекарите. Но недоверието и страхът, които съпътстваха старта ни, постепенно отстъпиха място на благодарност и признателност от страна на лекарите за оказаната методична помощ. Защото целта ни не са санкции, а гарантиране на достъпна и качествена помощ, защита на правата на пациентите и добри практики.




Всички плащаме за живота на аванта
Труден и дори опасен е всеки опит за безпристрастен анализ на тема, която е деликатна, болезнена, мъчителна за обществото. Двойно повече, ако съчетаеш две теми с подобни характеристики - здравеопазването и циганите.

Здравната система в България е в лошо здравословно състояние не от вчера. Ако

държим да бъдем честни, тя никога не е била на равнището на модерните цивилизационни изисквания. Напоследък обаче удари дъното. Първото дъно. Разходите

са орязани под санитарния минимум.

С получаваните от здравната каса пари болниците свиват дейността си до спешните случаи и финалната регистрация на пациенти, които вече са едва ли не с крак и половина в гроба. Трагичното е, че и заплащаната от министерството спешна помощ е с намалени наполовина субсидии.

Здравно неосигурени персони, които спекулират със съответната услуга, би трябвало да бъдат строго наказани. Защото в някои болници вече ни налагат да си носим храната и спалното бельо. Скалпелите и бинтът все още са от тях. Временно, естествено. До поредното намаляване на разходите за здраве, като разболяването на населението е прието за важна фискална основа за заздравяването на бюджета. Преди изобщо да ги ликвидират, разреждат профилактичните прегледи до един на пет години.

И за пореден път откриваме, че живеем в парадоксална държава.

Всички плащаме за чужди грехове.

Понеже не можем да накараме онези хитреци, които не плащат здравни осигуровки, но ползват при леки заболявания институцията на спешната помощ (длъжна да обслужи всички, независимо дали са осигурени или не) и понеже държавата няма пари страдат изрядните пациенти - хората, които са плащали почтено десетилетия наред здравните си осигуровки. Тези, които са работили съвестно и са плащали редовно и данъци, и такси, и социални осигуровки.

Между другото, здравно неосигурените лица у нас са близо милион и половина. Проблем, с който нито едно правителство не успя да се справи досега.

От тях около 800 000 (според далеч по-достоверната статистика на ЦРУ) са роми. Останалите са българи. Следователно неплатените здравни осигуровки се поделят почти по равно между българи и роми (без да броим децата, защото всички деца у нас са осигурени). Ето защо проблемът не е само етнически.

В основата на илюстрирания по-горе парадокс лежи всевластният принцип на негативната солидарност.

Лекуват ни некачествено или изобщо не ни лекуват, защото огромен брой съграждани изсмукват “солидарно” капацитета на системата (въпреки често проявяваната си враждебност към нея, понякога избиваща в побои над лекари и сестри), без да поемат солидарно никакви разходи. И защото държавата не получава “солидарните” данъци на същите тези съграждани и съответно ограничава финансирането на въпросната система.

Време е да осъзнаем, че с увисналия на гърба ни този над милион български граждани паразити никога няма да достигнем мечтания средноевропейски просперитет!

Разбира се, че всичките ни съграждани ще се лекуват. Дори с цената на хиляди тихо гаснещи български граждани, почтено платили своя дълг към обществото, но неполучили в замяна нито навременна трансплантация, нито обществена благодарност, нито медийна известност, нито достойни пенсии, нито адекватно лечение.

Чета за последния случай на спешна животоспасяваща операция и стискам палци за 19-годишния Кристиян с трансплантиран от вълшебника Любо Спасов черен дроб да оцелее и да се стабилизира. Такава е единствено възможната човешка реакция.

И тук вече въпросът опира до интеграцията на етносите. Разбира се, че на ромите трябва да им бъде осигурен достъп до всички блага на цивилизацията! Разбира се, че трябва да очовечим и облагородим условията (в много случаи мизерни и животински!) за тяхното съществуване! Разбира се, че трябва да направим всичко, за да ги приобщим към нацията! Разбира се, че трябва да им осигуряваме и работа, и образование за децата.

Но това е едната страна на медала. Както държавата е длъжна да гарантира живота, здравето и достойнството на всеки свой гражданин, така и всеки гражданин е длъжен да даде своя личен принос за функционирането на държавните структури, безусловно и доброволно да спазва изискванията на законодателството и правилата на съвместна дейност. Ромите плачат за своите права и не признават нито едно от своите задължения ползват блага и привилегии, без изобщо да ги заплащат. Време е да пристъпим сериозно към решаването на този болезнен проблем!

За да асимилираме представителите на този етнос и да ги приобщим като пълноценни и пълноправни български граждани, трябва да закрием неговата държава в държавата и да отучим обитателите й да ползват жилища на аванта, ток на аванта, вода на аванта, помощи на аванта, социални грижи на аванта, здравно обслужване на аванта!

Децата - на училище! Възрастните - на работа!

Само така ще бъдем една общност с една съдба и едно бъдеще. Остава въпросът - как да накараме българския етнос да си плаща вноските.

Проф. Николай ВАСИЛЕВ


Рекламните ни клипове не стават
Христо ДРУМЕВ

Прекрасна е инициативата да се направят клипове, с които да рекламираме България по света. Добър е и подборът на тв канали, по които да се излъчват. Euronews, National Geographic, Discovery се гледат от хора със свободно време. И 7,5 милиона лева за излъчването им биха донесли наистина ефект. В бизнеса обаче има едно прочуто изречение: Да не се влагат добри пари за нещо, в което са вложени лоши пари

А тук опираме точно до това. Първо, логото на България е ужасяващо! Не е ясно дали това е баница, карначета, роза или пък някои от т. нар. остатъчни продукти. Да не говорим, че е написано на кирилица със странно ударение.

Второ, рекламните клипове са почти еднакви. Обединява ги нестинарството, което е оригинално, но в кадрите се виждат някакви балерини, които ходят по нещо, което би трябвало да е огън.

Проблемът е, че тези клипове са правени преди повече от година. Министерството на г-н Трайчо Трайков е приело, че щом ги имаме, защо да не ги използваме. Това е грешка,

и то е бизнес грешка

Нека забравят за тези 450 000 лв., платени на някаква фирма, която е изработила клиповете. Свършено е с тях! Остарели са и не могат да се преработят. Те не са такива, от които има нужда България като туристическа дестинация.

Ние искаме целогодишно да идват туристи у нас. Добре, в клиповете има малко сняг, някой се спуска със ски, ама хората това не ги интересува. Те искат да видят модерна зимна ски станция или курорт с лифтове с великолепна обстановка. Същото е и за през лятото. Единственият басейн, който се появи, е маломерен. Грешка! Имаме такива морски комплекси, чиито басейни са с олимпийски размери. Къде са тенис кортовете, голф игрищата? Къде са страхотните археологически находки с които в последно време смаяхме света? Къде е НДК, който се класира на първо място като световен конгресен център? Конгресният туризъм е най-доходоносния, защото идват корпоративни клиенти. В света има около 700-800 научни организации, в които в ръководства им има известни българи. Особено в медицината.

Защо не е показано, че България е страната с над 600 минерални басейна, че имаме най-модерните спа центрове? Къде е лечебната кал, по която са луднали чужденците? В клиповете няма нищо и за върховете на нашия спорт: волейбол, шахмат, бридж, няма го Стоичков, който се бе превърнал рекламно лице на България. Показваме някакви русалки, гърли!

Спешно трябва да се направи нова обществена поръчка за нови клипове, която на всяка цена да се обяви и в чужбина. Има специалисти, които биха могли да сложат насочващо съдържание в тези спотове.




Болници трупат дългове, Бойко звъни на лекарите
Липсата на пари в здравеопазването продължава да мъчи пациенти и доктори. Болниците свършиха определените лимити по клиничните пътеки, а болните не спират да търсят лечение. За да направят икономии, шефове на лечебници пуснаха бели престилки от цели клиники в отпуск. Шашнати пациенти окупираха спешните кабинети на "Пирогов". Още не е свършил месецът, а преминалите през болницата са достигнали 3800 души. Броят на пациентите от провинцията е скочил двойно, потвърди директорът на "Пирогов" доц. Димитър Раденовски. Той уточни, че според сключения със здравната каса анекс за август лекарите в лечебницата трябвало да церят пациенти с 1 млн. лв. по-малко. Заради небивалия наплив на нуждаещи се от доктор хора обаче финансовата летва е надхвърлена с 2 млн. лв. "Пирогов" трупа дългове и от преминаващите през спешните кабинети, които получават помощ, но не остават в клиниките. Причината е, че здравното министерство е изплатило едва половината от парите за юли. Досега ведомството превеждаше на спешните портали в болниците по 20 лв. на пациент. Сега на човек се падат по 10 лв. За какво по-напред - за изследвания, за рентгенова снимка, за превръзка, а трудът ни, питат спешните медици. Ситуацията в университетска болница "Св. Анна" не е по-различна. Лимитът по клиничните пътеки свърши на 25 август, а парите за преминалите през спешните кабинети през юли е едва 43%, каза шефът на лечебницата д-р Димитър Димитров. "Не може да има лимит за болните хора", отсече Димитров, който е председател на Асоциацията на работодателите в здравеопазването.

Шефът на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов обясни, че вчера премиерът Бойко Борисов му се обадил лично по телефона, за да потвърди, че ще се срещне с докторите на 31 август.



Румяна Милева


Магията отдавна не живее тук
През седмицата Министерството на икономиката с гордост представи 4 преработени рекламни клипа отпреди две години, които дъвчат клишета от типа "Магията живее тук". Те са част от кампания за 7.5 млн. лева, която по идея трябва да увеличи броя на чуждестранни туристи с около 4-5%. По същото време във Великобритания има вълна от негативни медийни публикации, които предупреждават "България? Пазете се!" и съветват британските граждани да не инвестират в имоти в България.

А тъкмо те са и малките инвеститори в страната, които плащат данъците си у нас, пазаруват, въобще потребяват. Сара и Джон обаче напуснаха адреса си в селска България. Защото един ден осъзнаха, че са живели в тъп рекламен слоган. А мечтите им за бързо забогатяване издъхнаха заедно със спукването на имотния балон в България. Която с все розите, слънцето и тъпаните заприлича на по-грозната сестра на презастроена Испания.

Но "щастливото лято на Сара и Джон" в страната на... (поставете което си клише искате на празното място) не свърши само заради рецесията, която превърна лъскави курорти като Банско и Слънчев бряг в призрачни градове от недовършени сгради и магарешки бодили. А заради свръхпредлагането, неадекватната инфраструктура, фалшивите обещания за бърза възвращаемост и прибързаното втурване в необмислени инвестиции.

Ако искаме да ги върнем след края на кризата, няма да стане само с клипове. Трябват още пътища, качествено здравеопазване, администрация и правосъдие и охранителни органи, които работят... И чак тогава качествена реклама.




Здравно министерство намали парите за спешна помощ
Здравното министерство призна, че е намалило парите, които болниците получават за лекуване на спешни случаи. Причината е, че бюджетът му е по-малък и според анализа голяма част от пациентите отиват в спешните отделения с оплаквания като вирусна инфекция или порязвания. Така, получавайки повече пари от министерството, директорите на болниците попълвали дупките в месечните си бюджети. Средно 30% от пациентите, преминали през спешно отделение, са настанени впоследствие в същата болница. По този начин за един пациент се получавало двойно плащане - от министерството и от здравната касата. В същото време и касата намали парите за лечение в болниците, така че и по двете направления парите са по-малко. През септември лекари и пациенти ще протестират заради намалените пари за здраве, които не позволяват качествена грижа за пациентите.


Операции с тъпи имена

МВР има спешна нужда от силен криейтив отдел и малко възпитание
Павлин С. Жотев

"Дупе" глава затрива", беше другият вариант за заглавие на този текст. Отказахме се със съжаление от него, защото не е съвсем точен. В историята с операция "Дупетата" главата вече е била затрита, за да измисли това име. Имахме и трети вариант – Double Bottom (двойно дъно), защото на английски думата за "дъно" значи и "дупе". Разбрахте идеята – това конкретно име на "операция" според нас е дразнещо, каквато вече е и идеята доста от действията на МВР да се описват с кодови думи.

В началото бяха "Наглите" и тогава хрумването специализираните операции да се наричат по някакъв начин не изглеждаше лошо. Отвличанията се бяха превърнали в символ на мърлявата полицейска работа и залавянето на заподозрените за извършването им заслужаваше да бъде отбелязано по някакъв специален начин.

После обаче историята с операциите започна да се спихва. Все пак полицията извършва всеки ден акции по залавянето на всякакви хора, за които има доказателства, че са извършили престъпления. Това й е работата. Да измисляш имена на всички операции обаче е безсмислено, а да са хубави - трудно. Знаем го, защото то е като да напишеш хубаво заглавие за някой текст във вестника – иска вдъхновение и донякъде опит.

В МВР обаче няма криейтив отдел и резултатът често е нелеп. Като кръщаваш една операция "Недосегаемите", очаква се резултатът да е залавянето на някой като Ал Капоне. В "Мутрите" се предполага, че ще ще направиш тъй, щото всички мутри да ги заболи, а не само задържаните в конкретната акция Баката, Солингена, Мъката, Фильо, Шако, Черния и Пичко, всичките от Ямбол и околните села.

Изискванията към имената на полицейските операции се доста ограничителни. Те трябва да са с една дума и по възможност да съдържат в себе си оценка. Така полицията дава да се разбере и каква е нейната присъда за задържаните. "Мутрите" всъщност са заподозрени в рекет и изнудване.

Операция "Дупетата" е малко по-различна може би защото е кръстена заедно с Министерството на земеделието. Вдъхновение за името й не е субектът, а обектът на предполагаемото престъпление. Тя беше наречена така, защото бяха конфискувани изрезки от колбаси, предназначени за унищожаване, които на месарски жаргон се наричат дупета. Това, както се сещате отприщи цунами от журналистически интерпретации. "Лъснаха дупетата на месопреработвателите", провикна се веднага dnes.bg. "МВР разбива дупета", отговори mediapool.bg. "Изядохме 16 000 тона "дупета", включи се и expert.bg. Отговорът на месопреработвателите също не закъсня. Мажоритарният собственик на една от засегнатите в проверките компании – Георги Костадинов, заяви в "Дневник", че те не извършват нищо незаконно. Според него вносът на подобни изрезки е нещо съвсем нормално и ако не е така, то виновни са подчинените на земеделският министър служители от ветеринарно-санитарния контрол. "Да ги шляпне по "дупетата" и кой откъде е" , казва Костадинов.

В американската армия на имената на операциите отдавна се обръща сериозно внимание. Според Washington Post това е част от военния маркетинг. При измислянето на имената трябва да се задава въпросът коя е целевата аудитория, обяснява бригаден генерал Шон Макфарланд. Според него, ако името е предназначено за войниците, нещо като "Шок и ужас" е оправдано. Ако обаче операцията ще се огласи и сред цивилното население в Ирак например, то по-подходящо е примерно "Нова зора". Когато името ще достигне до медиите, то вече трябва да е напълно политически коректно, за да не засегне никого.

Звучи точно като това, което правят МВР и земеделското министерство тук, нали?




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница