29 април 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата01.02.2018
Размер411.33 Kb.
#52804
  1   2   3
29 април 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Какво най-често ни пита докторът
Професор написа въпросник, по който да се готвим за преглед
Добре подготвеният пациент улеснява лекаря в поставянето на диагноза, но всъщност помага най-много на себе си. Повечето хораизобщо не се замислятскак-ви думи да опишат симптомите, които ги мъчат, нито си спомнят откога са се появили, пише в. "Билд". Често на въпроса "Как, кога и при какви обстоятелства са се появили оплакванията?" отговорът е "Ами, не мога да отговоря съвсем точно" или "Май трябва да питам жена ми".

Подобни примери в практиката накарали немския проф. Дитрих Грьонемайер дори да напише книга със съвети към пациентите. В нея той обяснява най-важните симптоми, върху които човек трябва да се замисли, преди да стъпи в лекарския кабинет.

Добре е дори да си запишете важните неща, ако се опасявате, че паметта ви може да изневери, съветва проф. Грьонемайер.

Концентрирайте се върху наистина най-важното, допълва той. И окуражава пациентите да задават колкото е необходимо допълнителни въпроси, ако сами не могат да си изяснят нещо за здравословното си състояние.

Практическият опит сочел, че рядко всички детайли можело да бъдат изяснени от първото посещение. Но въпреки това подготовката помагала.

Ето списъка на професора за най-важните въпроси, на които пациентът трябва да може

да отговори:

• Какво точно ме смущава или не е наред със здравето ми?

• Откога имам тези оплаквания? Имало ли е,

когато са започнали те, някакъв повод - падане или рязко движение?

• Как се чувствате като общо здравословно състояние?

• Има ли фамилна обремене-ност - някакви заболявания, които се предават по наследство?

• Какви медикаменти приемам, включително и такива без рецепта?

• Какъв начин на живот водя? (Специално по отношение на пушенето, храненето и спорта.)

• Какво ме притеснява най-много - работата, финансите, семейството, връзките с други хора?

За да получи и пациентът достатъчно информация от доктора за състоянието си, е важно след прегледа да го попита:

Каива е следващата стъпка, която трябва да направя?

Как точно изглежда самата терапия?

С какво мога да допринеса лично аз, за да бъде успехът от нея максимален?

Какъв резултат мога да очанвам от лечението?

Кои са страничните ефекти и рисковете?

Мога ли да запазя антивен начин на живот - да продължа да карам кола, да спортувам?

Какви са допълнителните разходи?


Пейсмейкър за езика помага при сънна апнея
Хъркането не е само шумно и досадно за околните (понякога силата му стига дори до 90 децибела!), както си мислят мнозина, но и опасно за здравето.

При 5 на сто от стабилно хъркащите се открива сънна апнея, пише в. "Билд". При нея дишането спира за кратко, защото езикът блокира дихателните пътища.

При хора с този проблем рискът от инфаркт или мозъчен инсулт е повишен. Често се появява и високо кръвно, защото тялото им отделя повишено хормони на стреса. През деня-пък страдащите от сънна апнея са уморени и недоспали.

Сега традиционното лечение е чрез специална маска за дишане.

Лекари от клиниката в немския град Вупертал обаче изпробваха успешно при трима пациенти нова терапия -пейсмейкър за езика.

Малкото апаратче се поставя чрез операция под ключицата. Тънък кабел води към нерв в основата на езика.

Уредът отчита, когато дишането спира, и изпраща нежни електрически импулси. Те карат мускулите на езика да се свият и освобождават дихателните пътища, обяснява д-р Винфрид Хохенхорст, главен лекар в клиниката.

Като бонус спира и досадното хъркане.

Докторът е сигурен, че апаратчето скоро ще стане част от рутинната терапия при сънна апнея.

58-годишната Ингрид Хирзекорн е една от първите, на които то е помогнало. "Сутрин се събуждах недоспала и изнервена. Имах високо кръвно.

После се разбра, че страдам от сънна апнея, но не понасях маската за улесняване на дишането, която ми предписаха", обяснява пациентката. С последна надежда за спасение тя се съгласила да й имплантират иновационния уред. Сега Ингрид се хвали, че може да спи спокойно и че изобщо не забелязва фините електрически сигнали.

Машинката може да се активира с дистанционно. А батерията се сменя едва веднъж на 10 години.




Работата е вредна за здравето
Ако работният ви ден продължава пове­че от 11 часа, то рискът да ви повали инфаркт се повишава с 67%. До този извод са стигнали група учени от Лондонс­кия университет. Резултатите от изследва­нето им са публикувани в списанието Annals of Internal Medicine.

Учените наблюдавали 7000 държавни служители от 1985 г. През последните 11 го­дини 192-ма участника получили инфаркт.

Професор Мика Кивимеки, оглавяващ екипа уче­ни, заявява, че резулта­тите от изследването „трябва да накарат работохолиците да се замис­лят".

В своето изследване учените отчитат и други фактори, които повиша­ват опасността от ин­фаркт, като например високото кръвно. Учени­те смятат, че семейните лекари трябва да раз­питват пациентите, по колко часа дневно рабо­тят. Те предполагат, че тогава ще могат да се предотвратят 6000 от 12 500 инфаркта, случващи се ежегодно във Вели-

кобритания. Изследването е частично фи­нансирано от Британския съвет за медицин­ски изследвания (British Medical Research Council).

„Нашата цел е да накараме хората да про­менят начина на живот, който вреди на здравето. Това изследване ни напомня, че не трябва да залагаме само на диетата и физкултурата", заявява представителят на Съвета за медицински изследвания Стивън Холгейт.




Свинаря на Гоце изкупувал на безценица земи в Странджа
Олигархът на Гоце - Георги Гергов изкупувал чрез поставени фирми декари земя в Странджа, твърди в. "Шоу". Собственикът на "Пловдивския панаир", ЦУМ, хотел "Санкт Петербург" в Пловдив си пазарувал земя на смешни цени, заради обезценяването на имотите в района след бума на шап в местността. Стотици животни бяха унищожени, след като болни турски животни влязоха заради премахнатите заграждения по границата ни с Турция.

Пловдивският олигарх обаче е надушил далаверата. Ангажирал е няколко водещи агенции за недвижими имоти и е стартирал кампания по закупуване на крупни масиви земеделски земи в Странджа. До момента е притежател на над 5000 декара. Гергов давал по 300 лева на декар в обезлюдяващите се територии. Неговите пратеници били упълномощени да сключват сделката на място като за целта бил командирован и нотариус. Той изповядвал покупко-продажбите в движение.



Планът му е мащабен. В близко бъдеще ще реализира широкомащабен земеделско-туристически проект. За целта му са необходими 20 000 декара земя. Там бившият свинар от пловдивското село Маноле възнамерявал да отглежда огромно количество свине, овце и крави в специално оградени големи земни масиви, които ще са естествени пасища за тях. Амбицията на предприемача е да изгради най-голямата ферма за животни в България. Освен това, за да затвори производствения цикъл, щял да построи голяма мандра, кланица, фабрика за колбаси и складове за продажба за месо на едро. Експертният му екип е изчислил всичко добре и печалбите на мултимилионера са гарантирани. Освен това Гергов предвиждал да построи луксозни вилни селища за чужденци, любители на екотуризма. Така Гергов щял да си спасява авоарите, след като държавата му отне "Пловдивския панаир".


АТАКА скочи срещу продажба на поликлиниката в Сандански

Лекарите са съгласни с патриотите, нямат пари да купуват сградата
АТАКА в Сандански се обяви против намерението на общинската власт да продаде сградата на градската поликлиника. Решението на патриотите бе подкрепено от 32 лекари от общо 35-те, които работят в медицинското заведение. Това съобщи вчера обищинарят от АТАКА в курортния град Юлия Канджилова. "Мотивът на управляващите града е, че поликлиниката е включена в програмата за приватизация с презумпцията, че ако стане частна, ще предлага по-добри услуги на гражданите", обясни Канджилова. Това обаче не може да бъде водещо в случая, категорична е представителката на АТАКА в общинския съвет. "Не трябва да продаваме всичко държавно на всяка цена. Съществува и социален момент, защото лекарите от поликлиниката, които сами ме потърсиха за разговор, бяха категорични, че подкрепят АТАКА срещу продажбата", обясни Юлия Канджилова. По думите й медиците са против намерението на общинската управа, защото нямат пари да участва в приватизацията на сградата, което води след себе си куп други проблеми, от които в крайна сметка ще сградата гражданите на Сандански. "Например, съществува реална опасност онези лекари, които останат без кабинети след продажбата, да отворят такива свои в различни части на града, което ще затрудни хората, които се нуждаят от лечение", поясни общинският съветник от АТАКА. Канджилова бе категорична, решението за продажбата може да се отложи за едно по-добро бъдеще, така че всички лекари, които в момента плащат наем за кабинетите си в поликлиниката, да участва в приватизацията. На общинското заседание д-р Янков пък обясни, че всичките 35 лекари са подписали писмо, с което искат да им се отпуснат кабинетите под наем за по-дълъг срок, а не да работят година за година. "Искаме да подобрим базата, но с дългосрочни договори за наем. Не искаме приватизация, нямаме пари да купуваме", отсече медикът. Д-р Янков посочи още, че едва двама-трима от колегите му искат да купят кабинети. "Къде ще отидем ние, след като се продаде сградата, къде ще работим? Искаме да се спре приватизацията".

На заседанието на местния парламент в сряда кметът на общината Андон Тотев все пак извади ново предложение за откриване на процедура по продажба на поликлиниката с начална тръжна цена 813 627 лева, конкурсните условия и критериите за участие в приватизацията. Преди да се пристъпи към гласуване, кметът запозна съветниците с две заплашителни писма, изпратени до него от неизвестни граждани на Сандански, които настояват да се спре приватизацията на поликлиниката.

Въпреки протеста на лекарите и АТАКА 19 съветници поименно гласуваха "за" продажбата на поликлиниката.


Здравният министър прикани НЗОК и БЛС да се разберат за хосписите
Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов е изпратил официално писмо до НЗОК и БЛС с молба да се предприемат нужните стъпки, за да могат хосписите да работят със здравната каса по пътеката за палиативни грижи, съобщиха от МЗ вчера. Константинов смята, че по този начин ще се реши проблемът с лечението на хората с онкологични заболявания в последен стадий.

На година около 2000 души с рак имат нужда от палиативни грижи. В момента обаче никой не иска да приема за лечение тези хора, тъй като престоят им в болниците е по-скъп, отколкото плаща здравната каса. Тя дава по 51 лева на ден за 40 дни в годината. В същото време хосписите, които могат да поемат грижите за тези хора на същата тази цена, нямат право да работят с НЗОК. За да се реши проблемът, е нужно касата и лекарският съюз да променят съдържанието на клинична пътека 297 за палиативни грижи, така че да се даде възможност и на хосписите да работят по нея.




Болни от алцхаймер съдят бивш здравен министър
Болни от алцхаймер и техни близки съдят бившия здравен министър Евгений Желев за нарушаване на правата им и дискриминация, съобщиха от Гражданското сдружение „Алцхаймер”. Причината е, че той и чиновниците му не са си дали труд да променят наредба 38 и така да включат в листата с безплатните лекарства по линия на здравната каса и хапчетата на болните. „Със свое решение отпреди две години Комисията за защита от дискриминация категорично заяви, че правата им действително са нарушени, но МЗ обжалва, предстои казусът да бъде разгледан скоро във ВАС”, обясни главният секретар на сдружението Ирина Илиева.

Около 103 000 души в България страдат от деменции, от тях 50 000 са засегнати от алцхаймер, показва проучване на Световната здравна организация. По данни на СЗО 1,4 на сто от хората в страните членки на Европейския съюз са с различни деменции, като 50% от тях са с алцхаймер, а при други 35 на сто дементните състояния са в резултат на преживени инсулти от високо кръвно.

„За разлика от останалите държави в ЕС обаче у нас лекарствата на болните не се поемат от здравната каса”, посочи председателят на Конфедерация „Защита на здравето” Владимир Томов и добави, че ще настоява пред здравния министър д-р Стефан Константинов да включи в Наредба 38 и болните от алцхаймер, за да получават и те безплатни лекарства от НЗОК.

По думите на близки на засегнатите от заболяването между 120 и 160 лева месечно струват медикаментите им.




Детето е с вроден очен проблем
Депутати от ГЕРБ спасяват зрението на малкия Самуил

Съвсем непознати хора помагат на семейството
Седемгодишно дете от Горна Оряховица ще може отново да погледне света нормално благодарение на депутатите от ГЕРБ, които подпомогнаха финансово неговото лечение. Преди седмица 117-те народни представители от парламентарната група на ГЕРБ дариха 2000 лв. от своя т.нар. благотворителен фонд. Парите са предназначени за пътуване на малкия Самуил Радков и родителите му до руския град Уфа. Там в Центъра по очна и пластична хирургия световноизвестният очен специалист проф. Ернст Мулдашев ще направи на момчето тежка операция за възвръщане на нормалното му зрение. За случая на малкия Самуил и проблемите му депутатите от ГЕРБ научиха от своя търновски колега Христо Христов, който се срещнал с родителите на момчето. Те споделили с народния представител, че не им достигат 2000 лв., за да бъде направена операция на сина им, и той обещал да им помогне. Всъщност предстоящите операции ще бъдат няколко, а сумите за тях са непосилни за родителите на Самуил. Те са направили в интернет специален сайт www.samuil.me за своя син, на който всички желаещи да помогнат, ще намерят дарителските банкови сметки.

Очният проблем на седемгодишния Самуил Радков е още от рождението му.

Майката Севдалина Йосифова споделя, че синът й се родил на 13 август 2003 .г след една нормална бременност, по естествен път, с нормално тегло и в бебето на пръв поглед нямало нищо смущаващо. „Когато останах за пръв път насаме с детето си, забелязах, че очите му изглеждат някак странно и като че ли недоразвити и различни. Отдадох го обаче на това, че още е новородено, че след това те ще се оправят, или че може би само така ми се струва. Споделих с лекарката и тя каза, че действително се касае за сериозно и доста рядко срещано заболяване, което обаче вероятно е лечимо“, спомня си майката. Няколко месеца по-късно семейството води малкия Самуил в болницата в Плевен, където специалистите поставят диагнозата колобома. Заболяването е наистина доста рядко срещано и може да се прояви при едно на 10 000 раждания. Сред народа е известно още като „котешко око“. При него част от ириса, ретината, зрителния нерв или клепачите са незавършени или съвсем липсват. Заболяването е видимо с просто око, тъй като очите изглеждат странно и неестествено изтеглени встрани. При малкия Самуил очите са различни по големина и са с по-различна от нормалната форма. Едното око е с намалени размери, трудно фокусира и като че ли непрекъснато играе. Момчето постоянно носи очила, тъй като има проблем и с диоптрите. Едното му око е с минус 2,5, а другото с минус 3 диоптъра. Така и не е ясно и досега дали детето вижда, макар и частично, с увреденото око, или не. Родителите на малчугана срещат изключително сериозни трудности при опитите си да го освидетелстват в ТЕЛК. След множество прегледи лекарите в Плевен се смиляват над детето и го освидетелстват като инвалид. През всичките тези 7 години обаче майката Севдалина и бащата Христо нито за миг не се примиряват с мисълта, че синът им е инвалид, и търсят всякакви начини да възвърнат нормалното му зрение. От интернет майката научава за клиниката по очни заболявания на проф. Ернст Мулдашев в град Уфа. Решават да отидат при него. Съдбата този път се оказва благосклонна към тях. На 27 април 2010 г. проф. Мулдашев посещава България и в София извърша прегледи на оперирани от него български пациенти. Семейството се записва и след 8-часово чакане най-накрая успява да се вреди за преглед при медицинското светило. При това прегледът, който професорът прави на Самуил, е напълно безплатен. Офталмологът уверява семейството, че може да помогне на детето. Но за целта то трябва да бъде доведено в клиниката в Уфа. За да улесни родителите, професорът изпраща покана, както и списък с прегледите, които могат да бъдат направени в България, за да им излезе по-евтино. Дори и така обаче парите на семейството не стигат. Според проф. Мулдашев на Самуил ще трябва да бъде направена една операция, както и да се отиде още няколко пъти на контролни прегледи. Пари ще трябват и за престоя му в болничното заведение, както и за пътуването до Русия.

Съгражданите на седемгодишния Самуил Радков от Горна Оряховица и общината се отзовават и оказват неоценима помощ на родителите. На 8 декември 2010 г в Младежкия дом в Горна Оряховица се провежда благотворителна разпродажба на сурвачки и коледни картички, изработени от деца от местните детски градини и училища. Събраните пари са внесени в дарителските сметки на болното дете. През март отново в Горна Оряховица се провежда и благотворителна разпродажба на мартеници, от която също са събрани 800 лв. Самодейната театрална трупа при читалището в село Козаревец също се включва в кампанията със свое представление. Пари за момчето даряват и веннослужещите от поделение 22790 в железничарския град. В навечерието на миналата Нова година младежката организация на „Ротари клуб“ организира благотворително празненство в центъра на Горна Оряховица с богата музикална програма и лакомства. Събраните от мероприятието средства са дарени за лечението на болното дете. Родителите на седемгодишния Самуил признават, че са трогнати от проявената човещина на напълно непознати хора, както и от жеста на народните представители от ГЕРБ. „Искаме да благодарим на всички, които с организираните прояви и дарения ни помогнаха и продължават да ни помагат за бъдещото лечение на нашия син. Благодарим ви от все сърце, мили хора“ се казва в специалното обръщение, публикувано на сайта на Самуил Радков в интернет.




Брояч на жертвите под часовника на ВМА
Мястото е на входа на военномедицинска академия, ул. „Георги Софийски" №3 6 София. във всяка една минута минувачите, които вдигат поглед към часовника на сградата на елитната ни болница, ще бъдат стряскани от данните за броя на катастрофите и загиналите по пътищата ни. Електронното табло като метроном ще отброява жертвите на истинската и също толкова безсмислена война, която водим. в началото на май тази идея на ВМА, Българската асоциация на пострадалите при катастрофи и на КАТ - София, ще бъде осъществена като съвместен проект, наречен „Брояч на катастрофите". На огромен дисплей на фасадата на ВМА ще излиза актуална информация за броя на загиналите при пътно-транспортни произшествия в София и страната, както и ще се публикуват данни за загинали военнослужещи в горещи конфликтни точки на света, като се прави аналог, че войната по пътищата взема повече жертви в България, отколкото там, където се водят реални бойни действия.


Обвиниха горнооряховски лекари за смъртта на новородено
Аида Паникян

Окръжната прокуратура във Велико Търново е внесла в съда обвинителен акт срещу д-р Стефан Лазаров, д-р Димитър Сотиров и д-р Катя Гецова от АГ-отделението на МБАЛ в Горна Оряховица. Обвинението е за лекарска небрежност за смъртта на новородено от Дебелец. Случаят се разследва от 2009 г. и сега е приключило досъдебното производство, поясни за ДУМА Румяна Ирманова, зам.-окръжен прокурор на Велико Търново.

Стела Добрева от Дебелец е внесла жалба срещу горнооряховските лекари, че са причинили смъртта на детето й през юли 2009 г. Бебето било родено с цезарово сечение. Малко след това състоянието му се влошило и то било откарано във великотърновската болница, където починало. Според майката вината за случилото се е на лекарите в Горна Оряховица.

"Няма аналогии със случая на смъртта на бебето на ученичка от Лясковец, известен като "бебето от фризера". По него няма обвинение, то е срещу неизвестен извършител. Това са два отделни случая", поясни Ирманова. По този случай се чакат резултатите от повторната експертиза.

ДУМА припомня, че д-р Лазаров, д-р Сотиров, д-р Гецова са трима от четиримата лекари задържани и освободени по случая "бебе от фризера".


Данък "фотосинтеза"
Ралица Николова

Напоследък много модерно стана бизнесът и политиците ни да повтарят в захлас думичките "зелено", "био" и "еко". Призовават ни енергично да похапваме биопродукти, да развиваме екотуризъм и да живеем вкъщи със зелена енергия.

Властта демонстрира завидна загриженост за здравето и духа на българина. Земеделският министър ни забрани да ядем кренвирши с "рога и копита" и ни посочи кайма по стандарт. После стандартизира и хляба, скоро ще направи това с лютеницата, киселото мляко и боба.

Колегите му пък ни разказват омайни приказки за красива природа и селски туризъм. Отдайте се на този релакс и всички болести ще бягат от вас като дявол от тамян, зоват "зелени експерти", обещаващи да превърнат родината ни в екологичен рай. Така сме щели да задминем Европата и да заживеем в приказка...

Май министрите ни и сега живеят в приказка, доста различна от кошмара на повечето българи. Онези българи, които не могат да си позволят и вчерашен самун, камо ли хляб по стандарт, който е на тройна цена. Онези българи посягат към месото само на празник и едва ли ще си подобрят здравето, ако точно тогава броят тройно повече левчета за "Стара планина". Онези българи се лишават от едно ядене на ден, защото заплатата и пенсията не стигат. А когато слагат нещо на масата изобщо, то не е по-различно от боб и къшей хляб. Същите тези българи пестят от лекарства и дрехи. А вие искате да се превърнат в луксозни туристи, благославящи чистия въздух и девствената природа...

А дали все пак "зеленото" няма да спаси тези българи от галопиращата инфлация, замразените заплати и окаяната здравна система. Изходът е във фотосинтезата. На какво ли се не научи народът ни в годините на оцеляване и надживяване на поредния експеримент? Защо пък да не се научи и да фотосинтезира? Представете си колко средства на държавата ще спести, ще облекчи здравната система и ще снеме от раменете на министър Найденов тежестта да бди над качеството на храната.



Само слънце и вода ще трябва да осигурят управляващите. Уви, може би и това ще им се види скъпа дефицитна стока. Е, най-много да въведат данък "фотосинтеза". Но пък какво ли не е преживял българинът?


Не се страхувал
168 часа" писмено попита президентството дали възнамерява да отговори на въпросите на парламентарната комисия. Оттам не отговориха до редакционното приключване на броя. Преди десетина дни държавният глава каза, че не се страхува от проверката на ловните му трофеи. „Не се притеснявам от парламентарната проверка, защото съм ловувал според законите на държавата и нямам екзотични трофеи", бе позицията му. Тогава той каза, че шефовете на мафията продължават да се канят на кафе и не се подслушват, вместо да се работи по тях. Той отрече и за отстрела на забранения за лов архар, за който писаха руски медии. „Като се започне от митичния архар - такъв вероятно някой има в държавата, но не съм аз. Аз упражнявам своето хоби единствено на територията на страната", каза Първанов.
Най-после ще разберем какво ни струва хобито на Държавния глава


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница