29 юни 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата02.02.2018
Размер483.53 Kb.
#54058
  1   2   3
29 юни 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



На един лекар у нас се падат по 258 души
На един лекар у нас се пада да обслужва 258 души, сочат данните на НСИ за 2011 г. В същото време на един специалист по дентална медицина пък се падат 1100 българи. В това отношение най-облагодетелствани са сънародниците ни от Югозападния район, включващ столицата, Софийско, Пернишко, Благоевградско и Кюстендилско, където един лекар обслужва средно 250 жители, а стоматологът - 950. Според НСИ с най-много потенциални пациенти (323) са лекарите в Северния централен район, включващ Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра.Статистическите данни сочат, че през 2011 г. лекарите в страната са били около 28 000, стоматолозите - над 6600, а медицинските специалисти по здравни грижи или средно квалифицираният персонал - над 47 000. В българските болници е имало над 48 000 легла, от които около 38 000 са за активно и интензивно лечение.


Една десета усвоени пари в здравеопазването
Министерството на здравеопазването (МЗ) е сред ведомствата с одобрени най-много пари по проекти - 197 964 145 лв. по 22 задания. От тях към момента обаче са изплатени едва 10 963 547 лв. Няма прекратени проекти, но няма и един приключен. Странна е историята с един от най-скъпите - "Спри и се прегледай". Той е за скрининг и ранна диагностика на онкологични заболявания като рак на шийката на матката и на гърдата. Одобрено е финансиране за 19 558 282 лв. по програма "Развитие на човешките ресурси". Проектът стартира през лятото на 2009 г. Срокът му е 17 месеца и е трябвало да приключи през октомври 2010 г., твърди системата за наблюдение и управление на еврофондовете ИСУН. Сайтът на МЗ обаче твърди друго - че краят на проекта е през 2013 г., а след него трябва да останат скринингов регистър на раковите заболявания и 12 кампании за ранна диагностика.

До момента обаче по проекта са изплатени едва 3 911 656 лв., всичките през 2009 г. Това е около 20% от сумата. Оттогава няма парично движение. От регистъра на обществените поръчки става ясно, че е имало 4 конкурса, три от тях успешни. Последният е от 2011 г. и е най-скъп - 3 000 000 лв.




Внимание! Вирусен менингит

Има увеличение на болните, но няма епидемия
Мария Кехайова

Тежко вирусно заболяване нападна България в разгара на лятото.

Само за последните десет дни в Бургас са приети петима души с вирусен менингит. Четири от заболелите са деца, от които най-малкият пациент е на пет годинки, а най-големият е на 12. Сред болните е и 38-годишна жена.

"Менингитите са най вероятно с ентеровирусна етиология. Това може да е знак за начало на повишена заболеваемост от подобен тип вируси", съобщи за "Труд" шефът на Инфекциозното отделение в морския град д-р Костя Бакърджиев. "Предполагам, че ентеровирусните инфекции ще са проблемът това лято", коментира той.

Вирусният менингит е заразен, характеризира се с главоболие, повръщане и висока температура.

"Все още не става въпрос за епидемия. Това са ентеровируси, при които има цикличност", обясни Бакърджиев. Той очаквал бумът им да се случи още миналата година.

"Малко трудно е това заболяване да се прекара вкъщи. При по-леките случаи може би, но при подобни оплаквания като тези при вирусния менингит не мисля, че болният няма да потърси лекарска помощ", коментира Бакърджиев мнението на лекари, че нищожна част от заболеваемостта се отчита.

Повишена заболеваемост от коварната болест бе регистрирана и в Пловдив, където само за месец с тази диагноза са приети 41 души. Повечето от тях са деца.

Във Варна пък отчитат двойно увеличение на болните от много по-опасната форма - бактериален менингит. През тази година случаите са девет, а за цялата 2011 г. са били едва четири. Два от тежките случаи - при дете на 9 години и момиче на 18, са регистрирани този месец.

"Наистина има леко увелечение на заболелите от менингит спрямо миналия месец, но няма епидемия. Не може да се даде точна статистика, защото някои от заболелите изобщо не стигат до болница", обясни д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

При една част от пациентите заразата протича подобно на грип, при други се проявяват диария или висока температура и само при около 1-2% от случаите са налага престой в болница, уточни д-р Кунчев. По неговите думи това лято заболяваемостта от менингит е "подранила" - обикновено той настъпвал в края на юли и началото на август.

Около 10-12 деца са се заразили от менингит и в Стара Загора, съобщи още инспекторът. Той напомни, че най-добрата защита е да се спазва добра лична хигиена.

Срещу вирусният менингит има ваксина. Тя може да бъде намерена при личните лекари и струва 35 лева, показа проверка на "Труд" в столицата.
Започва с главоболие

Симптомите на вирусния менингит са:

- висока температура;

- силно главоболие, което е нетърпимо и не се повлиява от обикновените аналгетици;

- дразнене от светлина;

- повръщане.

Един или два дни преди да започне главоболието болният може да има болки в корема и диария. При подобни симптоми веднага трябва да се потърси лекарска помощ. Менингитът представлява възпаление на обвивката на главния или гръбначния мозък, но то може да се разпростре и в други органи. Вирусният протича по-леко и е по-безопасен от бактериалния. Болестта поразява хора със слаб имунитет и затова повечето пациенти са деца.


Докторът, който атакува „Пирогов", излезе в болнични
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Д-р Бойко Тошев от „Пирогов", който изнесе скандални факти за далавери, е в болнични и се лекува вкъщи, научи „Преса". Оплаквал се е от световъртеж, слабост в мускулите и болки в гръбнака.

„Ако е болен, защо не си лежи и не си пие хапчетата, а обикаля телевизиите със скалъпени обвинения срещу директора проф. Раденовски и уронва престижа на „Пирогов", коментираха пред „Преса" негови колеги. Те подозират, че болничният лист на Тошев ще бъде удължаван многократно, защото лекарят се страхува от уволнение.

В интервю за „Преса" шефът на спешната болница проф. Димитър Раденовски се закани да уволни медиците, които „мътят водата" в „Пирогов", говорейки откровени лъжи за източване на касата, търговия със скъпи импланти и прикриване на оперативно интересни за полицията лица от подземния свят.

Според шефа на БЛС д-р Цветан Райчинов е недопустимо директор да плаши лекари с уволнения само защото са инакомислещи или пък за изявите им в медиите. Той обаче отбеляза, че и поведението на д-р Тошев е странно. „Ако този лекар има доказателства за каквито и да било нередности или закононарушения в „Пирогов", защо не е сигнализирал компетентните органи, а излиза с медийни атаки?


Скандал в СОС за децата със СПИН, дават на прокурор съветник от БСП
ДАРИ ИЛКОВА

Безпрецедентно прекъсване на сесия на СОС и преду­преждение за изгонване от залата на зам.-кмет разтърси вчера Столичната общината. Причината за грандиозния скан­дал между общинския съветник от БСП Калоян Паргов, ко­лежката му от ГЕРБ Анета Георгиева и зам.-кмета по социал­ни дейности Албена Атанасова са изнесените в сряда данни за нарушения в дома за деца „Асен Златаров".

Първо на брифинг Атанасова, шефката на социалната ди­рекция Минка Владимирова и неправителствени организации, които работят с дома, обявиха, че ще дадат Паргов на проку­рор, защото е изнесъл имената на непълнолетни деца, болни от СПИН. Те отрекоха и твърденията му, че в дома има про­ститутки и наркомани. На сесията, докато Паргов обясняваше как въпреки проверките, които текат от години, нарушенията в дома продължават, Атанасова опита да го заглуши, викайки от другия край на залата. Поведението й накара шефа на СОС Елен Герджиков да я предупреди, че ще я изгони. След това спорът се пренесе в кулоарите с размяна на остри ре­плики и взаимни обвинения в лъжи. Виковете изкараха извън залата почти всички съветници, а сесията беше прекъсната за 15 минути.


Роми сутеньори перат пари с лекарства
ЛЮБО ИЛКОВ

Двама братя са били задържани в Пазарджик за склоняване към про­ституция, трафик на мо­мичета към Западна Европа и пране на пари, съобщиха от полицията вчера.

32-годишният Ангел Емилов и с година по-малкият му брат Емил Емилов били наблюдава­ни няколко месеца. В хо­да на разследването ста­нало ясно, че полугра­мотните цигани регистри­рали фирма за търговия на едро с лекарства, през която препирали па­рите от сутеньорската си дейност.

Складът им за лекар­ства се намира в цен­тралната част на Пазар­джик и е действащ. На 12 май т.г. фирмата им получила официална ре­гистрация и разрешение за търговия с лекарстве­ни средства.




С ваксина отказваме цигарите завинаги
Създавала антитела и пушачите не изпитвали вече удоволствие

При деца гарантирала, че няма да палят като възрастни


Само с една инжекция човек ще може да откаже цигарите до края на живота си, съобщават учени от меди­цинския колеж " Уейл Корнел" в Ню Йорк.

Ваксината води до създаването на антитела, които се прикрепват към никотина и го неутрализират. Така той не може да достигне до мозъка, а пушачът няма да изпитва удовол­ствие от цигарите. Логичната след­ваща стъпка е той да зареже тютюна.

Ваксинират ли се деца, те никога няма да развият вредния навик, убе­дени са учените.

В предварителни тестове препара­тът намалил с около 85 на сто коли­чеството никотин, което достига мозъка, без да оказва никакви странич­ни ефекти върху поведението, кръв­ното налягане или работата на съ­рцето. Заключението на учените е публикувано в "Сайънс транслей-шънъл медисин".

Повечето пушачи издържали око­ло половин година без цигари, а след това отново се поддавали на нездра­вословния си навик в една или друга степен.

Новата ваксина била трайно и безопасно решение според учени­те. Тя обаче все още се намира в етап на разработка. До 2 г. може да започнат масови клинични изпита­ния, а след около 5 г. да излезе на пазара.




Няма стандарти за качеството на клиничната работа
За осигуряване на по-достъпно и ефективно лечение на наркозависими пациенти настояха на съвмес­тна пресконференция в БТА от Бъл­гарската асоциация за метадоново лечение и Българския институт по за­висимости.

По данни на председателя на асо­циацията д-р Александър Канчелов лечебните програми по основния ме­тод, който е поддържащо лечение, у нас за периода 2003-2012 г. са нарас­нали от една до 34, а броят на лечеб­ните места се е увеличил с повече от 10 пъти - от 300 пациенти през 2003 г. на повече от 3500 през 2012 г.

България има специалисти в лечението на зависимости от високо професионално ниво, има и добре работещи лечебни програми с високи международни признания, но увеличението на програмите е довело до рязко снижаване на качеството, ко­ментира Канчелов. Според него причините са няколко. Една от тях е липса на стандарти за качество на клиничната работа, както и включване на нови хора в лечебните програми, често без опит и необходимата квалификация за работа със зависи­ми пациенти, която е специфична.


Университетите с чалготеки ще бъдат наказвани с по-ниска субсидия
Министър Сергей Игнатов смята да отнема и имоти на вузовете нарушители
Ванина Стоянова

Просветното министерство предлага санкции за вузовете, които не използват предоставените им държавни имоти за образователни нужди, а са ги дали под наем за дискотеки и заведения. Идеите за промени в законодателството, които трябва да ограничат броя на чалготеките, са подписани от министъра на образованието Сергей Игнатов. Макар витиевато, в закона за висшето образование е записано, че предоставените от държавата имоти трябва да се използват за образователни дейности, развитие на науката, културата, както и за научно-производствена, художествено-творческа, спортна и здравна дейност.

Според министър Игнатов замислената финансова санкция трябва да трае до отстраняване на нарушението, тоест до прекратяване на договора между съответното висше училище и фирмата наемател на съответния имот. Министерството на образованието предлага и по-тежка санкция - отнемане на имота, даден за стопанисване на висшето училище. Според Игнатов намаляването на субсидията може да се прилага в два случая - ако теренът не се ползва за образователни цели и ако в него се продава алкохол.

Що се отнася до алкохола, здравното министерство смята, че е възможно да се забрани продажбата му на територията на висшите училища и студентските общежития. От ведомството припомнят, че в момента има законова забрана за продажбата на алкохол на територията на детските градини, училищата и общежитията за ученици. Здравните експерти обаче смятат, че забрана за продажба на алкохол и в определен радиус от сградите на вузовете и общежитията е мярка със спорен ефект, тъй като би ограничила свободната стопанска инициатива. Освен това студентите са пълнолетни и няма как да им се забрани употребата на алкохол.

Годишните приходи на вузовете от наеми са в размер на около 2.5 млн. лв. Както "Сега" писа, в края на април одит на МОМН установи фрапиращи нарушения от висшите училища при стопанисването на държавни терени. Проверката бе назначена след убийството на студента Марио Данчев през февруари в Студентския град в София и последвалите опити на държавните институции да се промени ситуацията в академичното градче. Одитът на 13 държавни висши училища в София и държавното дружество "Студентски столове и общежития" показа, че към 31 декември 2011 г. са установени 242 държавни имота. От тях 182 са дадени за заведения, бакалии, аптеки, лекарски кабинети, фитнес клубове, фризьорски салони и т.н. 43 помещения са отдадени под наем за ресторанти, дискотеки и кафе-барове. Висшите училища масово нарушават законовите процедури за отдаване под наем на предоставените им имоти - помещенията се отдават без търг, договорите за наем се удължават неправомерно или наемът се намалява драстично, без търг се дават допълнителни площи към вече отдадени обекти. За някои обекти изобщо няма яснота как наемателите са попаднали там, а други са отдадени при едни условия, но впоследствие се променя предназначението им.

Само един университет предприе мерки след излизането на доклада. УНСС реши да не поднови договора с известната дискотека "Ориент 33". Заведението трябва да затвори на 3 юли. Предстои академичното ръководство на УНСС да реши какво ще бъде новото предназначение на имота. Само две висши училища - Националната художествена академия и Колежът по пощи, нямат отдадени помещения, показа одитът на просветното министерство.


УВЪРТАНИЯ

Предложенията на МОН вече са разгледани в работната група по проблемите на Студентския град, но все още в парламента няма внесени текстове за промяна на действащото законодателство. В становището си до работната група обаче просветният министър прехвърля на депутатите законодателната инициатива на предложените от него промени. Игнатов се аргументира, че Народното събрание е "единствен законодателен орган и на него е предоставено правомощието да създава правни норми с най-голяма юридическа сила". Според конституцията право на законодателна инициатива има и правителството.


Градовете опустяват, но ще ги свързват магистрали
В поне 15 % от населените места у нас хората имат същия достъп до медицинска помощ, какъвто са имали и преди около един век
Янина Здравкова

Закриването на болница обикновено се придружава с протест, като управляващите традиционно винят опозицията в манипулиране на населението. То от своя страна очевидно става уязвимо и лесно манипулируемо, колчем стане дума да загуби достъпа си до лечение.

Когато гражданин на Твърдица получи инфаркт, единствената линейка в града тръгва с него към отстоящия на 45 км Сливен. Паралелно с това от "Бърза помощ" в градчето се обаждат до колегите си в областния град и от там също пращат линейка, която пресреща пациента на средата на пътя. В "Бърза помощ" в Твърдица няма лекари - само фелдшери, и затова при по-сериозни случаи се налага екипът да бъде пресрещнат от друг, в който има доктор.

В Твърдица живеят 5000 души. Допреди десетина години там е имало болница. Сега има само няколко лични лекари и "Бърза помощ" с една линейка и няколко фелдшери. Чат-пат от Сливен идват лекари специалисти, които преглеждат населението, което не може да отиде за тази цел до големия град. Във времената, когато в Твърдица е имало болница, населението е било 15 000 души.

Малко по-сложно стоят нещата с населението на Ивайловград. Тяхната болница беше закрита преди 2 години и както е модерно, беше преобразувана в медицински център, така че да не се губи лабораторията й. В него работят четирима лекари, има и четири джипита. Когато обаче пациент има нужда от лечение в болница, особено по спешност, трябва да мине 100 км завои.

В Пирдоп пък все още има болница, но няма например специалист по уши,нос,гърло. Цялото население на района ходи в София, ако има нужда от подобна консултация.

Ежегодно по няколко болници от по-малки населени места изчезват

Някои стават медицински центрове и поне успяват да запазят малкото си лекари и апаратура. Други пък изцяло изчезват и населението им се оправя както си знае. Всяка година лекари от провинцията се пенсионират или умират и на тяхно място не се появяват нови. Близо 600 000 български граждани живеят на места, където няма лични лекари, като броят на незаетите джипи практики расте постоянно, сочи справка на здравното министерство. Тези дни излезе и статистика, според която в 15% от общините у нас няма аптеки, които да работят със здравната каса, т.е. които да отпускат безплатни лекарства. Което е логично, защото там няма кой да предпише въпросните медикаменти.

Или с други думи - в поне 15% от населените места у нас хората имат същия достъп до медицинска помощ, какъвто са имали и преди около един век. Единствената разлика е, че сега поне има линейки, които се движат малко по-бързо от конска каруца. Но тъй като останалата част от България, да не говорим за света, е по-напред във времето, тези населени места бързо умират. Без училища и без лекарски кабинети те няма как да задържат малкото останали там по-млади хора. И обратното - населено място, което е в състояние да предложи елементарни социални услуги, ще привлече хора и бизнес, те ще доразвият услугите и т.н.

Тук естествено не става дума за това да се държи болницата в Ивайловград само за да има в градчето сграда с двама доктори, наречена по този начин. Тя беше закрита, защото отдавна не беше болница, каквито не бяха и другите лечебни заведения с нейната съдба. Ясно е, че на място, което може да приема само пациенти с пневмония, не може да се разчита да оказва адекватна медицинска помощ и че подобни "болници" могат да бъдат опасни.

Въпросът е съвсем друг - че тази болница е оставена да западне до ниво, което прави съществуването й невъзможно.

Ясно е, че Ивайловград, Трън и Твърдица и още стотици градчета са жертви на миграционни процеси, характерни за цял свят. Щом няма пациенти - няма и болница, и има логика и в твърденията, че в 21-ви век социалистическата идея - във всяко село да има болница, е прекалено скъпа. Само че по тези места все още живеят хора. Колчем в последните години и при последните няколко правителства е ставало дума за здравна реформа, неин прицел винаги са били малките общински болнички, сочени за убийци на пациенти, които само точат пари от здравната каса. И съответно с годините се налагаха все по-строги и по-строги критерии за отпускане на пари, което постепенно ги закрива. Паралелно с това в големите градове се откриват нови и нови огромни частни болници, които точат десетки пъти повече пари от НЗОК. За тях обаче не само няма реформа - те дори се откриват тържествено от министри и депутати, въпреки че всички данни отдавна сочат, че именно в големите градове няма нужда от повече лечебни заведения. И вместо да се наливат обществени средства в структури, в които водещо е количеството, а не качеството, същите тези пари можеха да бъдат дадени например за "Бърза помощ". Защото, когато съществуващата медицинска помощ в едно планинско населено място изчезва, трябва да бъде заместена с адекватна реакция поне при спешност. Това обаче не беше направено - "Бърза помощ" е в окаяно състояние. Всичко това не са реформи, а престъпления.

Никой в последните 20 години не си е направил труда да измисли и приведе в действие стратегия, по която да се запазят по оптимален начин съществувалите лекари и лечебни заведения в отдалечените места, така че да са от полза на населението. Естествено подобен план би бил част от обща държавна политика за развитие на тези региони, каквато у нас обаче също няма. Тук-там има мерки - за отдалечени болници се отпускаха допълнителни субсидии, джипитата в неатрактивни практики също получават допълнителни средства. Това обаче очевидно не е достатъчно. Почти необратимо страната върви към закриване на огромни части от територията си и концентриране на живота в няколко пренаселени града.

Което обаче не е краят на миграционния процес. От пренаселените градове българите се изнасят към чужбина, а лекарите се водещи в това бягство. Ако нищо не се промени, е само въпрос на време България да се превърне територия с магистрали, свързващи няколко пусти града.




Какво чакаме и последната аптека на село да хлопне врати?
Редът за отпускане за заплащаните от НЗОК лекарства нарушава правилата на конкуренцията и ощетява пациенти­те и аптеките, реши Комисията за защита на конкуренцията. Аптеките нямат интерес да предлагат ле­карствата от позитивния списък, особено онези, изцяло изплащани от здравната каса. Така много от малките селища остават без аптеки и хората трябва да пътуват до градовете, за да си купят лекарства. Ето как дър­жавата не изпълнява един от важните си ан­гажименти към гражданите по конституция - да защитава здравето им. В момента от око­ло 4000 аптеки, едва 52% (2076 ) са сключи­ли договор със здравната каса. От тях само половината предлагат лекарствата, запла­щани 100% от НЗОК. В 39 от 264 общини в страната, или в 15% от общините, няма нито една аптека, сключила договор с НЗОК, като в тях на практика не се предлагат платени медикаменти. Време е редът на отпускане на лекарства да бъде променен, ако държавата наистина се е загрижила за хората.


На линейка се падат 12 хил. спешни случая
Един лекар за цялото море

Екип от трима спасява от инсулти и катастрофи срещу 600 лв. на месец
МАРИЯ АТАНАСОВА ЦВЕТОМИРА ГЕОРГИЕВА

Спешният център на бургаската МБАЛ е най-инфарктната точка през летния

сезон.

Един лекар на смяна с две медсестри и две санитарки -това е екипът, на който са по­верени всички инсулти, ин­фаркти, пострадали от ка­тастрофи и други критични състояния.



Над 100 хиляди туристи по­чиват в момента в Слънчев бряг и Несебър. По Южното Черноморие има още толко­ва. Базата от лекари и линей­ки в Бургас едва смогва да обслужва всички пострада­ли.

Екипът в противошокова зала поема всички спешни случаи в цялата Бургаска об­ласт, тъй като здравното за­ведение е най-голямото в ре­гиона. От няколко дни лека­рите отчитат двойно повече пациенти. В момента през центъра минават над 100 ду­ши на денонощие, а в почив­ните дни броят им стига и до 150. В пика на сезона пък пос­тъпилите в противошокова зала са над 200 на деноно­щие. В най-натоварените ме­сеци юли и август-ред спеш­ния център се извиват дълги опашки, защото лекарите не смогват.

На минимум

Отделно отделенията в болницата дават по един де­журен, който е на денонощно разположение и при необхо­димост влиза в противошоко-вата зала. Екипът се подсил­ва от ортопед, хирург и педи­атър. Според медиците, за да се работи нормално, са необходими поне още толкова специалисти. Кадрите обаче не достигат, защото никой не иска да работи в инфарктна

обстановка за 500-600 лв. заплата. Приблизително тол­кова е възнаграждението на бургаските лекари, които в пика на сезона обслужват стотици хиляди туристи. Съ­щите възнаграждения полу­чават и екипите на Бърза по­мощ.

Натовареност

Ако се вземе под внимание и туристопотока, се оказва, че натовареността на една линейка се удвоява. Минала­та година страната ни е била посетена от около 6,4 млн. ту­ристи. Така простата аритме­тика сочи, че в активния ту­ристически сезон една ли­нейка обгрижва средно по 20 000 души. От друга страна тази цифра не е съвсем вяр­на, тъй като по-голямата част от туристите у нас идват през летния сезон и се съсредото­чават по Черноморието - об­ластите Бургас, Варна и Доб­рич. Област Бургас е с 409 018 души население и 34 ли­нейки. Това означава, че до­ри и без да включваме при­иждащите туристи през ля­тото, на една линейка се падат над 12 000 души. Област Варна е с население от 468 220 души и 26 линейки. Така на един специализиран авто­мобил за спешна помощ се падат 18 000 души. Населе­нието на област Добрич е 186 016 души, а линейките са 20, т.е. един автомобил трябва да обслужва около 9300 ду­ши.

Инциденти

В края на юни хотелите в най-атрактивната зона край морето са пълни. Легловата база в зона Изток е заета на 95%, твърдят хотелиери. Въп­реки че пикът на сезона е още далеч, лекарите в курорта не остават без работа. Препили пациенти и такива с битови травми най-често търсят по­мощ от медиците. Лекарите в Слънчев бряг добре познават навиците на туристите и щом някой пристигне с общо не­разположение, най-напред се проверява за махмурлук. "Всеки ден имаме пациенти, предимно чужденци, които се оплакват от силно главобо­лие, световъртеж и повръща­не. Идват с опасения, че са по­лучили хранително натравяне, а почти винаги се оказва, че са прекалили с алкохола. За щастие симптомите отшумяват бързо и ги подпомагаме единствено с медикаменти за изтрезняване и витамин С", коментира лекар с дългого­дишна практика в курорта.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница