9 март 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата24.07.2016
Размер0.99 Mb.
#3481
  1   2   3   4   5   6   7
9 март 2009 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Телеграф 2

В. 24 часа 4

В.24 часа 5

В. Дневник 10

В. Дневник 12

В. Дневник 13

В. Класа 19

В. Класа 20

В. Класа 21

В. Класа 22

В. Класа 22

В. Сега 23

В.Дума 28

В. Новинар 29

В. Пари 30

В. Труд 34

В. Труд 35

В. Труд 36

В. Труд 36

В. Труд 36

В. Труд 36

В. Труд 38

В. Труд 38

В. Монитор 39

В. Монитор 39

В. Монитор 44

В. Земя 47

В. Стандарт 48

В. Стандарт 49

В. Стандарт 50

В. Стандарт 51

В. Стандарт 51

В. Стандарт 51

В. Стандарт 53



08.03.2009 г., с. 8
Стависки продава имот, свърши парите
Световният шампион по фигурно пързаляне Максим Стависки прода­ва имот в Царево, тъй като имал фи­нансови затруднения.

Имотът с площ от два декара е оце­нен на 280 000 евро. Той е бил предос­тавен безвъзмездно от общината в знак на признание към Стависки и партньорката му Албена Денкова, ко­гато те станаха световни шампиони. Според запознати имотът възлиза приблизително на 200000 евро, а 280 000 е оптималната цена. Фигуристът се опитвал от доста време да го про­даде, но кризата затруднявала още повече сделката.


Снимка на 1 колона - Максим Стависки


09.03.2009 г., с. 7
Приютяват жени в защитени жилища
16 жени с лека и средна степен на умс­твена изостаналост ще бъдат настанени в строящите се в мо­мента защитени жи­лища в кюстендилс­кото село Преколница. Фирмата, спече­лила търга за изграж­дане на жилищата, ще приключи работа до края на май. Защи­тените жилища ще разполагат с 8 стаи. Ще бъде назначен и екип от трудотерапевти, психолози, со­циални работници, рехабилитатори, кои­то да помагат на же­ните.


09.03.2009 г., с. 10
Витошките квартали с канализация
Стартира нов про­ект на стойност 1,4 милиона лева, който предвижда разши­ряване на градската канализационна мрежа в посока ви­тошките квартали. "Софийска вода" направи първа копка на проекта в мест­ността Гърдова гла­ва вчера. Изгражда­нето на главен кана­лизационен колек­тор там е стратеги­ческо решение за развитието на инфраструктурата в ра­йон Витоша.


09.03.2009 г., с. 11
В рода на Колю Фичето има само 1 архитект
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Във вените на шестима русенци тече кръвта на Колю Фичето. И макар че никой от тях не се изжи­вява като някакъв знаме­нит потомък на прочутия си дядо, всички и до днес ревностно пазят родова­та и фамилната памет.

Владимир Манев и него­вата сестра Мария-Мадлен са прапраправнуци на са­мобитния български строи­телен гений от Дряново. Дъщерите на Мария-Мад­лен са зад граница, но в ду­навския град живеят деца­та на Владимир Жанета и Владимир и внуците му Пламен и Даяна. В старата фамилна къща на цент­ралната улица "Пирот" 25 като ценна семейна релик­ва се пази един от вариан­тите на родословното дър­во на Уста КО|Ю Фичето. То е изработено от бащата на Владимир й Мария-Мад­лен - известния русенски архитект Иван Владими­ров, който вече не е между живите.

Родословно дърво

В продължение на много години архитектът стара­телно събирал данни, за да допълни по-ранните вари­анти на родословното дър­во на дряновския гений. Искал да го подари на нас­ледниците си, за да може всеки да види своето мяс­то в тази гъста паяжина от връзки и хора. През 1978 година го завършва и му прави няколко хелиограф­ски копия, които подарява на децата си, братята и сестрите си. И макар че из­праща едно от копията до историческия музей в Дря­ново, фактът, че именно русенец е направил един от вариантите на родослови­ето, е много малко извес­тен.

Началото на русенската жилка в рода на Колю Фи­чето идва от Ганка Фичева, една от дъщерите на майс­тора. Нейната внучка Мил­ка Иванова е майка на арх. Иван Владимиров. Като студент в град Гант, Бел­гия, той се запознава с кра­сивата белгййка Мари-Жан Роан Раймонд и я от­вежда със себе си в Бълга­рия. Отначало младото семейство живее в Разград, но през 1936 година се премества в Русе в къщата на улица „Пирот".

Наследниците

Русенските наследници на Колю Фичето имат раз­лични професии и всички са уважавани и ценени спе­циалисти. Покойният вече арх. Владимиров е основа­тел и дългогодишен ди­ректор на проектантска ор­ганизация. Той участва в колективите, проектирали сградата на операта в Ру­се, на жилищните построй­ки в квартал "Локомотив" и др. Дъщеря му Мария-Мадлен е автор на безброй про­екти за озеленяване на ду­навския град, а синът му Владимир е дългогодишен машинен инженер. Децата на Владимир работят в ме­белна фирма, а най-малки­те от рода са още ученици. Всички се гордеят с Колю Фичето и никой не позволя­ва на неумолимото време да заличи тази връзка. Те продължават да изпращат копия от родословното дърво по всички краища на света - там, където са се пръснали многобройните потомци на великия майс­тор.




09.03.2009 г., с. 14
ОФИСИТЕ ПРАЗНИ, НАВИЙТЕ ПАПАТ С 11 %
Слабото търсене в имотния сектор е уда­рило сериозно не са­мо жилищата, но и офис сградите, пора­ди което имотните ин­веститори са се виде­ли принудени да по­нижат цените на нае­мите с около 11% през последната година.

Цени


В момента средната цена за наем на офис сграда в рамките на сто­лицата е 21 евро за кв. м. В същото време обаче можете да се обзаведе­те с модерен офис клас А само за 14-18 евро, ако той се намира в покрай­нините на града, докато за централните части ще трябва да се бръкнете с 20-25 евро за кв. м. Това сочат данните от изслед­ване, изготвено от кон­султантската агенция СВ Richard Ellis. Наемите за офиси клас Б са съв­сем рахатлъшки и не над­вишават 15 евро за квад­рат, докато базовата цена е 8 евро, като до голя­ма степен всичко се оп­ределя отново от место­положението. В центъра разбираемо цените си остават по-височки, тъй като по-трудно може да се намери свободна офис сграда, както и за­ради липсата на големи офиси от сорта на халета от над 1000 кв.м.

Причина


Основният фактор за драстичното падане на цените може да се отк­рие в много ниското тър­сене. В момент, в който стотици бизнес органи­зации се опитват да

сменят собствениците си или да намерят нови платежоспособни парт­ньори, с които да закре­пят двата края, започ­ването на ново бизнес начинание не изглежда много подходящо. Ето защо делът на незаети­те офис сгради от об­щия обем се е увеличил

в последно време на 9,1%. Това представля­ват 84 600 кв. м празни халета, които чакат сво­ите предприемачи. Появила се е дори тенден­ция за преотдаване под наем. Това се правело от фирми, чиито бизнес планове са били отло­жени заради кризата и липса на инвестиции, но които преди това вече са ангажирали офиси.

Шокиращото обаче е, че дори и в момента про­дължава изграждането на нови бизнес сгради особено в покрайнините на столицата. Според изследването около 76% от всички незавър­шени проекти ще пред­ставляват точно специ­ално пригодени офис сгради. В същото време обаче незаетите пост­ройки в покрайнините са се увеличили от 9% на 13% от всички сгради само през последните три месеца на 2008 г.


Снимка на 3 колони - Голяма част от ново­построените офис сгради остава пуста.



08.03.2009 г., с. 2
Разбивач на коли на столичното Околовръстно

Насред столичното Околовръстно шосе има абсолютно необозначен остров, който през нощта изскача внезапно пред колата, защото участъкът не е осветен. Предупредете хората да не си строшат колите, както стана с моята, обади се читател в редакцията.

Той пътувал по тъмно с 40 км в час и налетял на оградения с бордюр остров, който е на около 300 метра след кръстовището с бул. “Черни връх” в посока към Бояна.

“Човек кара в средната лента, островът изскача изведнъж пред гумите, защото и осветлението не работи, и нямаш време да реагираш.

Няма го кръглия син знак “преминаване само отдясно или отляво, няма светлинна сигнализация, няма нищо!”, възмутен е гражданинът.

Колата ми връхлетя на острова и затъна в калта по средата. По нея има дълбоки коловози, от което съдя, че и на други шофьори се е случвало. Питам се какво ще стане, ако някой кара с 80 км в час, или ако е на мотор - направо не ми се мисли, казва още читателят ни, който потрошил ходовата част на автомобила си и се наложило посред нощ да вика пътна помощ да го изтегли.

Проверихме сигнала и установихме, че пред острова няма никаква сигнализация. А уличното осветление в петък вечерта наистина не работеше и точно този участък тъне в пълен мрак

Още по-опасна е ситуацията в насрещното платно. Там след двулентовия участък през резиденция “Бояна” платната рязко преминават в едно. Стеснението по никакъв начин не е маркирано и само столичани, които познават “полевия” релеф на района, са подготвени за изненадващия преход.

Преминаващите транзит край София чуждестранни автомобили или непросветени други пътници набиват спирачки в последния момент и създават риск от верижни катастрофи, споделят читатели. По тъмно пък ситуцията е още по-напечена.

От Столична община отговориха, че още днес ще изпратят екип на “Транспортна инфраструктура” да огледа мястото, на което читателят ни е пострадал. От тях се очаква да предпишат спешни мерки за обезопасяването на участъка, което ще стане в най-кратки срокове, увериха от “Московска”33.


Снимка на 2 колони – Това е островчето, на което се е натъкнал в тъмното нашия читател.

Снимка на 2 колони – От тази снимка се вижда, че и други коли са орали в калта на необозначеното островче.




08.03.2009 г., с. 2
Европейски търг за магистралите
“Очаквам в следващите месеци апликационните форми за двете големи магистрали “Струма” и “Марица” и частта от магистрала “Тракия” да бъдат готови, за да можем да стартираме процеса на изпълнение на проектите. Целта им е да бъдат обявени като европейски търгове, а не на части за парчета от магистралите”, заяви вицепремиерът Меглена Плугчиева в Бургас вчера. По този начин ще отворим България за европейски фирми, които работят в този бранш, обясни тя. Към големите, които стъпят у нас, като подизпълнители ще бъдат прикрепени български фирми, за да се получи максимален ефект, допълни Плугчиева.

Вицето се информира от кметовете от областта как върви усвояването на средства от предприсъединителните програми. По оперативни програми имаме сключени договори за 2,6 млрд. лв. към 10 февруари. Разплащането е на стойност 220 млн. лв., обобщи тя.

Образувани са 102 досъдебни производства по сигнали за измами с евросредства. “По-важното е да пуснем разплащането на хората. За съжаление има едно забавяне в последните 2 месеца, което министър Цветанов трябва да навакса”, коментира Плугчиева.

ТОНИ ЩИЛИЯНОВА

Снимка на 2 колони - Областният на Бургас Любомир Пантелеев изненада Плугчиева с букет за 8 март.






08.03.2009 г., с. 6
Скопие иска да строи АЕЦ

Македония трябва в най-скоро време да започне да строи АЕЦ, за да може тя да влезе в експлоатация през 2025 г. Това предвижда Националната енергийна стратегия, изработена от Македонската академия на науките, съобщи скопският в. “Дневник”.

Според акад. Глигор Каневче, който е един от авторите й, най-доброто място за централата щяло да е Мариово от гледна точка на сеизмичността. Ученият изключил възможността Скопие да се включи с инвестиции в АЕЦ “Белене”, тъй като това било “повече желание на някои български политици, отколкото реалност.” (24 часа)



08.03.2009 г., с. 29
Банско прави нов комплекс

Банско започва проектирането на нов спортен комплекс, обяви пред БТА кметът на града Александър Краваров. За целта са отделени 60 декара общинска земя. “Ще изградим нови четири футболни игрища, лекоатлетическа писта, тенис-кортове, плувен басейн. Всички тези съоръжения ще бъдат с нормални размери, за да може спокойно да се провеждат тренировъчни занимания и официални срещи и състезания”, обясни градоначалникът. Той съгласувал проекта с Борислав Михайлов и Валентин Михов. Днес в Банско трябва да има мач от “Б” група, като пред този полусезон там се премести единият от благоевградските отбори с името “Пирин”. Срещата с “Ботев” (Криводол) се очаква с огромен интерес в района, като кметът лично ще присъства на мача.





09.03.2009 г., с. 6

МИНИСТЕРСТВО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА
1046 София, ул. „Славянска" № 8,

на основание Решение № 808/19.12.2008 г. на

Министерски съвет на Република България

за откриване на процедура за предоставяне

на концесия за строителството на сграда

за Български бизнес център и Български

културен институт в Република Турция,

град Истанбул, кв. Шишли,

отправя покана към всички заинтересовани лица за участие в открита процедура за предоставяне на концесия за строителството на сграда за Български бизнес център и Български културен институт в Република Турция, град Истанбул, кв. Шишли. Концесията е с предмет изграждане (проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация) на сграда с максимална застроена площ - 848,50 кв.м; с максимална височина на сградата 15.5 м с 5 надземни етажа, терасовиден подпокривен етаж и 3 подземни етажа за паркинги. Мястото на изпълнение на строителството е Р. Турция, град Истанбул, квартал Шишли. Предназначението е както следва: на първия етаж - търговско, на останалите надземни етажи - за административни дейности и за офиси, включително с възможности за провеждане на обществени и културни мероприятия, и за обучение; на подпокривния етаж - за офиси и за обслужване на сградата с котелно на газовата инсталация и с машинно помещение на асансьорите, на подземните етажи - нетърговско, за паркинг, обслужващ обектите в надземните етажи; качество на строителните и монтажни работи, на оборудването и на обзавеждането - висок клас на луксозно изпълнение. След въвеждането в експлоатация концесионерът следва да поддържа обекта на концесията на свой риск, като може да извършва следните стопански дейности: отдаване под наем на обособени части от обекта на концесията, определени с концесионния договор и други дейности, съвместими с функциите на сградата като Български търговски център и Български културен институт.

Подробна информация, в това число и за условията за участие и критериите за оценка, могат да се видят в Обявлението за концесията за строителство, което е обнародвано в електронната страница на Държавен вестник под № 1 от 06.02.2009 г.

Документацията за участие в процедурата за концесия за строителство може да се закупи от длъжностните лица за контакти, посочени в Обявлението, след представяне на документ за закупуването й в размер на 1000 /хиляда/ лева от Министерство на икономиката и енергетиката, ул. "Славянска" № 8, Република България, град София в срок до 17.30 часа на 24.03.2009 г.


Допълнителна информация може да се получи на тел. 003592/9407271, тел. 003592/ 9407419, тел. 003592/9263205.
Заявленията, офертите и другата документация,свързана с провеждането на процедурата за предоставяне на концесия за строителство, се приемат на същия адрес в срок до 17.30 часа на 30.03.2009 г.
Отварянето на офертите ще бъде на същия адрес в 11.00 часа на 13.04.2009 г.



09.03.2009 г., с. 9
Камиони пътуват 400 км от Габрово до Казанлък
ЕВЕЛИНА ПЕНКОВА

400 вместо 50 км стана за камионите разстоянието между Габрово и Казанлък, след като бе затворен за ремонт проходът Хаинбоаз. Националната агенция "Пътна инфраструктура" забрани минаването на товарни автомобили и през прохода Шипка до края на март. Така, за да стигнат до Южна България, габровските тираджии трябва да обикалят през Омуртаг-Котел и Карнобат-Шумен.

"Поставени сме в патова ситуация, блокира се дейността ни. Никой клиент няма да ни плати 400-500 лв. горница, за да обикаляме половин България. Няколко пъти се опитахме да минем през Шипка - спира ни полиция и ни пише актове. Оплакахме се в областното пътно управление, а оттам казват: Нареждане отгоре", ядосва се шефът на съюза на превозвачите в Габрово Цветомир Михов. На 8 март до НАПИ е изпратена петиция, подписана от 11 фирми. В нея те молят компромисно да се разреши на камионите с габровска регистрация да минават през прохода Шипка.

"Какво излиза? Южна България е отцепена за нас. Като старата подялба на Княжество България и Източна Румелия. Ако в началото на тази седмица не получим отговор, обмисляме протестни действия", заяви вчера Михов. Габровските превозвачи имат подкрепата на кмета Томислав Дончев.




09.03.2009 г., с. 9
Строим бизнес център в Турция
Конкурс за изграждане на концесия на български бизнес център и културен институт в Турция обяви икономическото министерство. Одобреният кандидат ще проектира, построи и поддържа 5-етажна сграда в кв. Шишли в Истанбул. Максималната застроена площ ще е 848,50 кв. м, ще има и 3 подземни етажа за паркинги.

Срокът за подаване на оферти е 30 март, а отваря» нето им ще е на 13 април. (24 часа)




09.03.2009 г., с. 9
Пет вилни селища вдигат край Рабишкото езеро
То се намира до пещерата Магура, където има уникални праисторически рисунки. Проектите са на английски гражданин, на добричка и видинска фирма и на двама софийски инвеститора. Заради засиления интерес цената на земята в района на езерото се е повишила 6-7 пъти до 2500 лв. за декар.


09.03.2009 г., с. 9
Три фирми са кандидати за ремонт на пътя Шумен-Върбица

с дължина над 40 км. Офертите бяха отворени миналата седмица в пътната агенция, а първа по постъпване на тръжните книжа е "Алпине Bay" c цена 30,126 млн. лв. без ДДС. Втора е "Холдинг Пътища" с цена от 25,685 млн. лв. без ДДС. "Автомагистрали Черно море" е третият участник в търга и предлага 29,432 млн. лв. без ДДС.




09.03.2009 г., с. 21
Иван Бойков, шеф на Камарата на строителите в България:
Жилищата да паднат?
Няма накъде повече
Ще става като в Испания - бутаме хотели за зеленина
ВЕНЕТА НАЧЕВА

VNACHEVA@24CHASA.BG

- Г-н Бойков, откъде идва разминаването - брокерите твърдят, че цените на жилищата падат, а те почти не мърдат?

- Да видим как се формира цената на едно жилище. Започвам от петното - земята или трябва да я купя, или да обезщетя собствениците. Ако не е в регулация, също трябва да платя. Има официална и неофициална част. Когато пазарът върви нагоре, неофициалната част расте рязко, защото и търсенето е голямо. Получиха се извращения. Понеже имаше много пари и доста атрактивни места, цените на земята в центъра на София например пораснаха за 3 г. в пъти. В някои случаи стигнаха до 200 евро за квадрат, което е съизмеримо с големите европейски столици. От друга страна, там, където не се купуваше земя, обезщетенията стигнаха 25-40%.

Второ - разходите за проектиране са около 10% от стойността на обекта. Тук има редица съгласувания, които също се плащат. Пак има регламентирани и нерегламентирани разходи.

Идваме ние, строителите. Нашите цени са ясни - между 350 и 500 евро за кв. метър. Обикновено печалбата на строителя е между 8 и 12%. Сега тя падна до 6 на сто. Строителите първи реагираха и намалиха печалбата, за да реализират продукта си.

Идват и банковите кредити. Почти никой не работи със собствени средства -сложете 6-6,5% лихва. Това дотук прави между 500 и 700 евро/кв. м.

Да не говорим, че има 4000-5000 брокери - посредници, които вземат около 1% от стойността на жилището.

- И какво става?



- Преди имаше лесни пари - банките ни гонеха до миналата година да получаваме кредити за 24 часа, второ жилище, агресивна реклама. Към паричния поток да добавим и онези 1,5-2 млрд. евро от сънародниците в чужбина. Цените на жилищата у нас са относително ниски. В Испания например е два пъти по-скъпо. Хората спестяваха и масово си купуваха апартаменти тук. Сега стоят празни..

4 млрд. евро годишно се влагаха в жилищното строителство

И стигнахме до свръх-предлагането. Печалбата бе добра - ако имаш лихва 5%, имотите поскъпваха с 15 на сто годишно няколко години подред. Това беше една добра инвестиция със сериозна печалба.

Но в тази система трябваше да има здрав разум. Големите ни предприемачи чуха тези сигнали. Но не и по-малките фирми. Миналата година вписахме в регистъра на строителя 1000 нови фирми, много от тях за една кооперация.

- Колко непродадени апартамента има в България и ще им паднат ли цените?

- В София свободните жилища, ценообразувани по горната схема, са над 150 хил. По морето, само в Слънчев бряг, са около 30 хиляди. А насреща няма банкови кредити. Или ако има, лихвите станаха огромни. Потокът на пари от сънародниците ни в чужбина намаля, много от тях се връщат. Предприемачите, които не си направиха сметка, накупиха машини, а сега няма с какво да ги изплащат. Първият ефект - рязка задлъжня-лост между фирмите. От декември насам няма разплащане в системата.

Това са разходи, които се трупат върху квадратния метър.



Отиваш на себестойност 700-800 евро на кв. м,

искаш да продадеш, за да се разплатиш, а няма пазар. И като ми задават въпроса с колко ще паднат цените, отговорът е: няма накъде да падат.



Но изведнъж изникна друга схема. При тези ипотечни кредити с повишаващи се лихви, стагнация, намаляване на заплати, банките могат да предявят претенции към ипотеките. В големите държави регулаторът се намеси. Защото като разрушиш социалната система, много важно, че банката ти е здрава.

Много хора не разбират, че това ще е проблем за цялата система. В много страни инвестициите се насочиха към строителството не защото сме готини и светли образи. А защото секторът е част от организма на обществото. Във Франция този организъм е автомобилната индустрия и те инвестираха там, а у нас - строителство и туризъм.

- И все пак?

- Цените паднаха. Което бе 1200 евро, стана 1000. Сега реализацията е на 750-800 евро и тя не върви. Създаде се психоза, че цените ще паднат много, а те няма да паднат. Да продаваш под себестойност, означава, че си във фалит.

- А по морето?

- Там е пълна трагедия. Докато в София и другите градове освен жилищно строителство има молове, инфраструктура, то по морето всичко бе да правиш хотел. И тук имаше грешка в стратегията. Законът за черноморското крайбрежие мъчително и със закъснение влезе в сила. Начинът на мислене бе: дай да построя, пък после ще видим. Така ликвидирахме хубавите места за почивка, това, което се търси от туриста - природа, спокойствие, и влязохаме във варианта на пияния работник от западна държава, който идва тук с една заплата, защото е безумно евтино.

Данните на камарата от Варна и Бургас показват до 30% свиване на строителството по Черноморието, което е огромен спад. Но може да стигне и 50%. Залежалите апартаменти са колкото искате, те са непродаваеми и е невъзможно да се напълнят с туристи.

- Ще събаряме ли хотели там?

- Ще събаряме. В Испания държавата изкупува празните, руши ги и създава зелени площи.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница