До г-н валентин димитров кмет на община ген. Тошево



страница1/2
Дата02.01.2018
Размер481.97 Kb.
#39963
  1   2
ДО

Г-Н ВАЛЕНТИН ДИМИТРОВ

КМЕТ НА ОБЩИНА ГЕН. ТОШЕВО

ИСКАНЕ

за инвестиционно предложение от Петър Канев Петров

Уважаеми господин Димитров,


На основание чл. 6, ал. 9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда /обн. ДВ. бр.25 от 18 Март 2003г., изм.и доп/, и в съответствие с инвестиционния процес за „Преустройство на съществуващи складови сгради в селскостопанска сграда - краварник”, град Генерал Тошево, обл. Добрич, ПИ № 2275, Ви представям искане за преценяване необходимостта от ОВОС.

Моля, да поставите съобщение на своята интернет страница и/или по друг начин за най-малко 14 дни за достъпа до информацията и за изразяване на становища от заинтересувани лица за най-малко 14 дни. В срок до 3 дни след изтичане на определения срок да изпратите служебно уведомление за резултатите от обществения достъп, в т.ч. по начина на осигуряването му, на РИОСВ-Варна към преписка с рег.№ 1517/1/16.03.2017 г.



Прилагам: информация за преценяване необходимостта от ОВОС– на хартиен и електронен носител.

С уважение:


Петър Петров

Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

на инвестиционно предложение за изграждане на

Преустройство на съществуващи складови сгради в селскостопанска сграда - краварник”, в гр. Генерал Тошево



І. Информация за контакт с инвеститора:
От Петър Канев Петров, гр. Ген. Тошево, ЖК „Александър Димитров“ № 2, вх. Б, ап. 1
ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението;

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на селскостопанска сграда за отглеждане на животни - крави, в землището на гр. Ген. Тошево, обл. Добрич, ПИ № 2257. Имотът е с трайно предназначение – „урбанизирана” – „Промишлена зона“.

Ще се изградят една постройки, с отделни входове, в която ще се отглеждат около 30 бр. крави и подрастващи телета. Отглеждането на животните ще става по сух способ – върху сламена постеля. Твърдата торова смес ще се използва за торене на обработваемите земеделски земи.

Имотът е водоснабден и електрифициран.



2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение;

Селското стопанство е застъпено във всички селища на общината и има важна роля за цялостното й развитие. Независимо от значителното намаляване на произведената продукция през 90-те години на ХХ-ти век, отрасълът остава основен източник на доходи в селата и база за хранително-вкусовата промишленост в града. Както в национален мащаб, селското стопанство се развива без или с незначително научно обслужване. То е основен източник на доходи и заетост за населението и ще продължава да играе важна роля за развитието на района в бъдеще. Благоприятното съчетание на природо-климатичните условия и големия процент на земеделските земи на територията на общината, са реална предпоставка за висока степен на развитие на земеделието. Общината включва значителна част от аграрния потенциал на областта. Установената териториална специализация на селското стопанство отговаря на природния потенциал. Като цяло икономическата ефективност не съответства на възможностите за интензивно производство. Този извод е индикиран от липсата на външни пазари, централизирани поръчки, свития вътрешни пазар, липсата на ефективна система за кредитиране, прилагането на остарели технологии, лошото заплащане на труда и амортизирания машинен парк, които превръщат до известна степен селското стопанство в непривлекателен отрасъл.

Обработваемата земеделска земя в община Генерал Тошево е 786 445 дка.

Вторият подотрасъл на селското стопанство – животновъдството в общината през последните години бележи упадък. Почти цялата животновъдна продукция в общината се осигурява от частния сектор и главно в личните стопанства. Несигурният пазар на продуктите от животински произход, недостатъчния контрол върху вноса на тези продукти, нелоялната конкуренция и ниските изкупни цени, сериозно задържат развитието на животновъдството. Високата цена на фуражите, липсващия или почти амортизиран сграден фонд също спират инвестициите в сектора. Високите производствени разходи и ниските изкупни цени на животинската продукция са причина за отлив от този отрасъл на земеделските кооперации и големите агрофирми през последните години и преминаването му към частни стопани и по-малки семейни ферми или фирми, занимаващи се с угояване и търговия на животни.

Броят на еднокопитните животни в община Генерал Тошево намалява с 1912 за периода 2008-2012 г. и достига 4 588 броя. Овцете също намаляват с 8086 или 31% от 26 132 през 2008 г. на 18 046 броя през 2012 г.

Животновъдните обекти в общината намаляват съответно:

 Говедовъдните обекти с 64 %;

 Овцевъдните обекти с 47%;

 Козевъдните обекти с 34%;

 Свиневъдните обекти с 40 %


Необходимостта от инвестиционното предложение произтича още и от:

- възможностите, които предоставят Европейските програми за финансиране.

-настъпили промени в обществено-икономическите условия;


  • засиленият инвестиционен интерес към селското стопанство след присъединяването на Р България към ЕС.

Реализирането на ИП ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия. Ще се разкрият временни работни места – осигурява се временна работна заетост на проектантски и строителни фирми и разкриване на постоянни работни места, чрез осигуряване на постоянна работна заетост на обслужващия персонал.

Растениевъдството, като основен подотрасъл на селското стопанство се развива сравнително добре през последните години. То е специализирано основно в отглеждането на зърнени и технически култури – пшеница, царевица, рапица, слънчоглед, ечемик и др.

Общата площ на обработваемата земя е 795 292 дка, а на земеделските земи 786 383  дка. Това дава възможност да се отглеждат животните и да се усвояват торовите маси, формирани при отглеждането им.

Инвеститорът притежава документи за собственост на имотите – Нотариални актове и други документи доказващи правото на инвеститор.

Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на ИП и отговаря на критериите за определяне на:

- характеристиката на предлаганото строителство, дейности и технологии по обем, производителност, мащабност, взаимовръзка и кумулиране с други предложения, ползване на природни ресурси, генерирани отпадъци, замърсяване и нарушения на околната среда, както и риск от инциденти;

- местоположението, в това число чувствителност на средата, съществуващо ползване на земята, относителното наличие на подходящи територии, качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района;

- способността за асимилация на екосистемата в естествената околна среда на силно урбанизираните територии и районите, в които нормите на замърсяване са превишени;

- характеристиките на потенциалните въздействия – териториален обхват, засегнато население, същност, големина, комплексност, вероятност, продължителност, честота и обратимост;

- обществения интерес към предложението за строителство, дейности и технологии.

Разположението и конфигурацията на площадката съответстват на предстоящото предназначение на обекта.


3. Връзка с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения;

Инвестиционното предложение за изграждане на фермата не противоречи на действащите планове за района. За реализирането му има заповед за одобряване на преустройството от на кмета на общината, по реда на Закона за устройство на териториите.

Инвестиционния проект е свързан с преустройство на съществуващи сгради в новообразуван имот с план. номер № 2275 гр. Генерал Тошено, общ. Генерал Тошево, обл. Добрич.

Разглежданото инвестиционно предложение може да има взаимовръзка и с други съществуващите животновъдни ферми. От съществуващите кравеферми ще се подават за отглеждане подрастващите малки телета.


4. Подробна информация за разглеждани алтернативи;

Инвестиционното предложение ще се реализира на този терен защото:

- природният и ресурсов потенциал на общината е подходящ и позволява реализацията на инвестиционното предложение;

- теренът е в близост до града и същевременно е в промишлената зона – далече от жилищните сгради;

- парцелът има добра визия откъм основния подход;

- околното застрояване не създава нито функционални, нито обемно-пространствени конфликти с бъдещия обект;

- в съседство няма обекти подлежащи на защита, в близост, се намира единствено промишлена зона;

- теренът е в съответствие с изискванията за екологична безопасност;

- районът е с добре изградена инфраструктура – водоснабдяване и електроснабдяване;

- има възможност да се осигури връзка на вътрешната с външната инфраструктура (водопроводна и електропроводна мрежа, пътна връзка и др.);

-реализацията на инвестиционния проект представлява по-добрата алтернатива от гледна точка на социално-икономическите и екологично развитие на общината.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Имот с пл. № 2275, с площ 1,948 дка, в землище гр. Ген. Тошево, обл. Добрич.

Всички дейности ще се осъществяват единствено и само в границите на отредената площадка. Не се налага ползването на допълнителни площи.

Приложена е скица показващи площадката, издадена от Общинската администрация.

На територията ще се оформят функционални зони за отглеждане на животни и необходимите за дейността складове, вътрешна алейна мрежа, паркинг за МПС на работещите на обекта.


  1. Описание на основните процеси, включващи размер, капацитет, производителност, принос и резултат

Със Заповед № 1215/19.11-2016г., на основание чл.44 от ЗМСМА, чл. 134, ал. 2, т. 6 и във връзка с чл. 135 от ЗУТ, кмета на общината е одобрил частично изменение на кадастралния план на промишлена зона гр. Ген. Тошево, като се изменя границата между ПИ 2202 и ПИ 2196. Двата имота се обединяват в един планоснимачен номер – 2275, целия с площ 1948 м2, ведно с 4,96 % ид. част от пътя или 174 м2 от имот 2196.

Съществуващите сгради са две строени по монолитен начин. В едната сграда има изградени вътрешни обслужващи помещения – тоалетна, баня, битовка, кухна и стая, която ще служи за стая на гледачите на животните. Там ще се обособи и стая за съхранение на млякото. Ще се обособят два обора за крави свързани с коридор. Преустройството се извършва чрез избиване на отвори, но не се пристроява или надстроява сградата. Не се нарушават фасадите.

Сградите са електрозахранени и водоснабдени.

Застроената площ на преустройството е 463,12 м2. Категория на обекта V

Вътрешното оборудване – легла, прегради, поилки, чесала, ще бъде комплексно доставено от фирма производител. Храната ще се раздава с фуражораздаваща количка. Доенето ще е стационарно с доилен апарат.

Ще се оформи зала за раждане, където ще престояват кравите от 2 - 3 дни. Новородените телета ще се отглеждат отделно стадото.

Пода на помещението е бетониран, а почистването е ръчно и гребло или с трактор.

Ще се въведе система за контрол на достъпа и добри производствени практики.

Като цяло животновъдния обект се обслужва от една входна и изходна улица, в началото на които са разположени дезинфекционни вани. За труповете на умрели животни ще се използва помещението отделно помещение.

Обектът ще е затворен с гранична ограда, обща със съседния имот и ще се обслужва от пазач.

Ще се изградят алеи за извършването на различни производствени процеси, например хранене, транспортиране и т.н.


Почистването на торовата смес се разделя на два типа – почистване на суха торова маса и почистване на течна торова маса.

В обекта съответната група животни се отглежда на т.нар. дълбока сламена постеля, т.е. естествен тор смесен със слама. В този вид постеля престоява шест месеца. Почистването на сухия тор се извършва с мобилна техника (колесен товарач или трактор с гребло) и с ремаркета се извозва и разхвърля по полетата на стопанството. Използва се за наторяване на нивите, преди или по време на предсеитбените обработки. Собственика на фермата обработва собствени земи и има сключени договори с аренди от района, върху които ще се разпръсва оборската тор.

Разхвърлянето на сухия тор по полетата се извършва два пъти годишно през пролетта и в края на лятото - началото на есента Поради това в животновъдния обект не се предвижда изграждане на торово хранилище за сухия тор, тъй като процедурата по извозване до полето трае максимум два пъти по 3-4 дни в годината.

Течната торова маса се получава при почистването от скрепера бива изтласкан в обособен двоен торов канал. Този торов канал е с капацитет да поеме два пъти дневното количество тор. В шахта са разположени потопяем миксер - хомогенизатор и потопяема помпа. Миксерът се включва автоматично 3 – 4 пъти на денонощие и работи на всяко пускане по около 12 – 15 минути. За това време торовата маса се хомогенизира и се привежда във втечнен вариант. При хомогенизирането се повдига нивото на торовата маса, при което торта прелива в отделната шахта на потопяемата помпа. Помпата е с нивомер и се включва автоматично при прииждането на тор. Помпата ще изпомпва торта по канали до лагуна на кравефермата. По целия си път торта във втечнен вариант няма допир до околната среда. Той е затворен в торовия канал или в тръбопровода. Лагуната ще е бетонирана.


По време на строителството материалите ще бъдат разположени на временна площадка в границите на имота, от която ще се отнеме и съхрани хумусния слой, а след извършване на строителната част, площадката ще бъде възстановена.

След реализацията на инвестиционното предложение ще се осъществят озеленителни мероприятия – високостеблена растителност, с която ще се оформи зелен пояс около фермата.

Труповете на умрелите телета ще се съхраняват в хладилни камери до предаването им за обезвреждане в „Екарисаж Варна” ЕООД, гр. Варна.

Ще се оформи паркинг за обслужващия персонал.

Електрозахранването на имота е от съществуващата електропреносна мрежа.

Имотът е водоснабден от съществуващата водопроводна мрежа чрез водопровод. Очаквано водоползване на ден около 2м3/ден. Водата за пиене на персонала ще се доставя от фирмите, които предлагат доставки на минерална вода.

Битово-фекалните отпадъчни води ще се събират във водоплънта черпателна шахта.

За повърхностните води, формирани от природните валежи, ще се изгради площадкова канализация.


По време на строителството материалите ще бъдат разположени на временна площадка в границите на имота, от която ще се отнеме и съхрани хумусния слой, а след завършване на строителната част, площадката ще бъде възстановена, чрез проекта за вертикална планировка.

Няма да се унищожат местообитания на защитени животински видове и растителни съобщества.

След реализацията на инвестиционното предложение ще се осъществи озеленяване. Ще се изгради зелен пояс около целия имот от дървета и храсти. Така ще се намали визуалния дискомфорт и шумовото натоварване.

Не се очаква реализацията на инвестиционното предложение да засегне съществуващи известни културни паметници (исторически, архитектурни и археологически).

Реализацията на инвестиционната инициатива ще има положителен социален ефект за общината и ще създаде условия за по-рационално, екологосъобразно и доходоносно използване на територията.
7. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища

Не се предвижда изграждане на нови пътища или промяна на съществуващата пътна инфраструктура. До имота се достига по съществуващ път. Експлоатацията и поддръжката на съоръженията не изисква допълнителни помощни и комуникативни площи.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Строителството ще се извърши на база одобрен план за безопасност и здраве, включващ и мерки за опазване на околната среда. Извършване на опасни дейности и такива, създаващи риск за състоянието на околната среда не се предвиждат.

Строителният период при реализацията на инвестиционното предложение се очаква да продължи около шест месеца.

Експлоатационният процес е свързан с предоставяне на обслужващи дейности, поддържане на чистотата в обекта, поддържане на озеленените площи, охрана и др. Не се предвиждат производствени и други дейности, изискващи хигиенно-защитни зони или оказващи значително въздействие върху околната среда.

Експлоатационният период на обекта се определя от амортизацията на сградния фонд. При сегашните условия може да се предположи, че цялостна реконструкция и модернизация или извеждане от експлоатация на обекта ще се наложи след около 15 години.

9. Използвани методи за строителство:

Строителството ще се осъществи от местни строителни фирми и предприемачи. По време на строителството ще са необходима площ от 100 кв.м в рамките на имота за временна строителна база, в т.ч за разполагане на санитарно-битовите постройки за изпълнителите на строителството.

При извършване на строителните дейности ще бъдат използвани конвенционални методи. Ще се проведат изкопни работи, изграждане на бетонови основи, кофраж и подземно включване към електропреносната мрежа.


  1. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията

Реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не е свързана с използването на значителни количества природни ресурси.

През строителния период ще се използват ограничени количества от следните природни ресурси, енергийни източници, суровини и материали: електроенергия за захранване на строителните машини и строителната база; дизелово гориво за строителната механизация; инертни материали (пясък и трошен камък за направа на бетон); цимент за бетон и замазки; вода за направа на бетон и замазки; вода за питейно-битови нужди на работещите в обекта; армировъчна стомана; стомана и др. материали за метални конструкции; строителни блокчета/тухли; пластмаса и пластмасови изделия; дървен материал. Материалите за строителството ще бъдат доставени от съответните специализирани фирми.

В процеса на експлоатация основно ще се използва електроенергия и вода.




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране:

Поради характера на дейностите ще се формират следните видове отпадъци:


Строителни отпадъци ще се генерират основно през строителния период и ограничено количество при евентуални ремонтни работи. Те са предимно излишни земни маси и строителни остатъци от ремонта на сградата.

Отпадъци генерирани през строителния период:



  • бетон 17 01 01;

  • тухли 17 01 02;

  • керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия 17 01 03;

  • смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 01 06 - 17 01 07;

  • дървесен материал от куфражи – 17 02 01;

  • смеси от метали - 17 04 07.

Генерираните строителни отпадъци ще бъдат транспортирани до място, определено от общината.

Общото количество строителни отпадъци ще е около 80 м3.

При експлоатацията:

По време на експлоатацията ще се формират различни отпадъци, свързани с характера на извършваните дейности. Основно това ще са малки количества битови отпадъци и малки количества строителни отпадъци при извършване на ремонтни дейности.


Производствените отпадъци са:

02 01 01 утайки от измиване и почистване

02 01 02 отпадъци от животински тъкани

02 01 06 животински изпражнения, урина и тор (включително използвана слама), отпадъчни води, разделно събирани и пречиствани извън мястото на образуването им

02 05 99 отпадъци, неупоменати другаде

При отглеждането на животните не се очакват големи количества отпадъчни води. Очакваните количества отпадъчни води ще са около 0,2м3 на ден, при пълна натовареност.

За третиране на отпадъците, възложителят ще предприеме съответните действия, като осигури транспортиране на формираните отпадъци до депа, за тяхното обезвреждане. Труповете ще се съхраняват отделно в специално изградени хладилни камери и ще се предава на „Екарисаж” ЕООД, гр. Варна, след сключване на договор.

Очаква се да се формират много малки количества опасни отпадъци при смяна на машинните масла от осветлението (при евентуална употреба на живачни и луминисцентни лампи), акумулатори за поддържащата техника и др. Генерираните опасни отпадъци ще се предават на съответните лицензирани фирми, притежаващи разрешителни, съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците.


Всички отпадъци ще се събират разделно до предаването им на лица регистрирани по ЗУО.

В настоящия момент не е възможно да се определи точно тяхното количество. Прогнозно полученият общ обем е около 5 м3 месечно.




  1. Информация за разглеждани мерки за намаляване на отрицателните въздействия

Строителството ще се извършва на база на план, разработен от изпълнителя и одобрен от компетентните органи, включващ задължително и мерки за опазване на околната среда през строителния период.

Строителните отпадъци ще се депонират само на регламентирано депо.



сметосъбирането ще се организира в съответствие с нормативните изисквания.

По време на експлоатациата на кравефермата торовата маса ще се съхранява във водонепропускливи съоръжения и ще е изолирана от подпочвените води и тяхното замърсяване.

Ще се спазват санитарните норми при отглеждане на животни – дезинфекция при входа и плътно ограждане на външните имотни граници на кравефермата.

Ще се осигурят мерки за премахване на отрицателните въздействия на работещите на площадката хора.




  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение/например, добив на баластра, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство и третиране на отпадъчните води/

Обектът е водоснабден от водопроводна система на населеното място.

За повърхностните води, формирани от природните вълежи, ще се изгради площадкова канализация.




  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение;

Всички изискуеми документи съгласно Закона за устройство на териториите, Закона за управление на отпадъците, Закона за водите и др.
15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда
В следствие от реализацията на инвестиционното предложение не се очаква замърсяване на околната среда. Няма да има принос към замърсяване на повърхностните и подземните води. Помещенията с животни няма да се отопляват, а за отопление на битовите помещения ще се използва ел-енергия.

Няма да се застраши популациите от характерни за района растителни и животински видове. След приключване на строителните дейности, където е възможно площадката ще бъде озеленена.


16. Риск от инциденти.

Риск от инциденти винаги възниква при извършване на строителни и монтажни работи (СМР): връзване на арматура, наливане на бетон, монтаж на изолации, дограми и др.

Този риск може да се избегне при спазване на изискванията на Закона за безопасни условия на труда (ЗБУТ) при извършване на строителни и монтажни работи (СМР) и Наредба № 2 от 22 март 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

Избягването на инциденти се гарантира от строителя, който осигурява изпълняването на СМР в определена технологична последователност; осигурява безопасни условия на труд на всички работници, включително на подизпълнителите и на лицата, работещи самостоятелно; изготвя инструкции по безопасност и здраве; указва местоположението на работните места и осигурява безопасен достъп до тях.

При извършване на сондажните работи ще се спазват стриктно изискванията на "Правилник за безопасност на труда при геологопроучвателните работи" (Наредба №3/1996 г. за общите изисквания по безопасност на труда) и общите изисквания и задължения за осигуряване на безопасност на трудовата дейност.

Всички дейности при строителството ще са съобразени с разработен План за безопасност и здраве.

Предвидени са мерки за недопускане на разливи и замърсявания на територията на кравефермата, при нейната експлоатация. Не се очакват инциденти с последици върху човешкото здраве и околната среда.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница