До кмета на община хаджидимово уведомление за инвестиционно намерение



Дата09.01.2018
Размер279.44 Kb.
#41801
ДО КМЕТА

НА ОБЩИНА

ХАДЖИДИМОВО

УВЕДОМЛЕНИЕ

за инвестиционно намерение

от „Двете овци” ЕООД с ЕИК 204259671 , седалище и адрес на управление гр.Гоце Делчев, община Гоце Делчев, област Благоевград, ул. Людмил Стоянов № 7.

тел . +359 897 932282

Пълен пощенски адрес: гр. София, ул. Севастократор Калоян № 30

Телефон, факс и ел. поща (е-mail): +359 897 932282; Valmont@abv.bg

Управител или изпълнителен директор на фирмата възложител: Стоянка Попниколова Лице за контакти: Николая Димитрова Жикова



Уважаеми г-н Кмет,

На основание чл.6, ал.9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) , Ви уведомяваме за нашето инвестиционно предложение за Изграждане на животновъдна ферма за овце и техните приплоди в УПИ VIII, кв.17. с. Нова Ловча, общ. Хаджидимово, обл.Благоевград


Моля за Вашето становище относно реализацията на инвестиционното предложение, предвид устройствената зона, в която попада територията, както и относно проявения обществен интерес към него.

Прилагам:



  1. Информация по чл.6, ал.1 от Наредбата за ОВОС на хартиен и магнитен носител;

  2. Обява, с която да бъде информирано засегнатото население на територията на Вашата община/район/кметство

Уведомител:

Стоянка Попниколова


О Б Я В А

до заинтересованите лица и общественост

На основание чл.6, ал.9 от Наредбата за извършване на оценка на въздействието върху околната среда - ОВОС (обн. ДВ, бр.25/ 2003г.)

от „Двете овци” ЕООД с ЕИК 204259671 , седалище и адрес на управление гр.Гоце Делчев, ул. община Гоце Делчев, област Благоевград, ул. Людмил Стоянов № 7.

тел . +359 897 932282

Управител на фирмата възложител: Стоянка Попниколова

Лице за контакти: Стоянка Попниколова

„ДВЕТЕ ОВЦИ” ЕООД

съобщава

на засегнатото население на с. Ловча, общ.Хаджидимово че има инвестиционно предложение за Изграждане на животновъдна ферма за овце и техните приплоди в УПИ VIII, кв.17. с. Нова Ловча, общ. Хаджидимово, обл.Благоевград



Писмени становища и мнения се приемат в Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), гр. Благоевград, на адрес: ул. „Свобода” № 1 , e-mail: blriosv@yahoo.com

Приложение: Информация по приложение №2


Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС


Обект : Изграждане на животновъдна ферма за овце и техните приплоди в УПИ VIII, кв.17. с. Нова Ловча, общ. Хаджидимово, обл.Благоевград.

Възложител: “ДВЕТЕ ОВЦИ” ООД

Лице за контакт: Стоянка Попниколова, тел:0886 90 52 56

2017г.


Информация по Приложение № 2 към чл. 6

От Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии съгласно ПМС59/07.03.2003г. (обн.ДВ бр.25/18.03.2003г., изм.ДВ бр.3/2006г. и доп. ДВ бр.3/2011г.)


  1. Информация за контакт с възложителя

  1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

“ДВЕТЕ ОВЦИ” ООД

гр.София, ул. „Севастократор Калоян” №30

Булстат: 204259671;



Управител: Стоянка Попниколова ,

  1. Лице за контакти – Стоянка Попниколова - 0886 90 52 56




  1. Характеристика на инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение представлява Изграждане на овцеферма, състояща се от навесна конструкция за отглеждане на животните обор (с площ от 1641кв.м.); Фуражна кухня; дезинфекционна площадка; СТБ площадка за трупосъбирателен пункт . Съгласно писмо издадено от РИОСВ-София с изх.№4189(7)/24.01.2017г., горното предложение подлежи на преценяване необходимостта от извършване на ОВОС.


  1. Резюме на предложението

  • Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на нова овцеферма за отглеждане на 1000 броя овце, в землището на с.Нова ловча, община Хаджидимово. Общата площ на имота е 4,934 дка. Имотът е собственост на възложителя, което е видно от представеният документ за собственост.

  • Входът ще бъде изграден, съгласно изискванията на Наредба №44/20.04.2006г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти.

  • Основната сгради за строителство, с възможна етажност 1 етаж и височина до 10 м. Имотът е отреден за животновъдство и селскостопанска дейност. В основната сграда ще се намират основни помещения за овцете. В нея ще се намира и доилната зала както и помещение за събиране на млякото.

  • Захранването с ток, ще се осъществи от съществуваща ел.мрежа в имота. Захранването с вода на УПИ VIII ще се осъществи от цистерна за вода с обем 15м3, вкопана в южната част на имота.

  • Отпадъчните води ще бъдат битови и промишлени и от обекта ще се отвеждат в изгребни ями, изградени в границите на имота, които периодичено ще се почистват.

  • Почистването на торовия отпадък от фермата ще бъде сух.

  • Предвидените изкопни работи са с дълбочина до 1,50м от кота+ 0,00. Няма да се използва взрив при строителството.




  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на инвестиционното предложение, като основните мотиви за реализацията му се състоят в следното:

  • Имота е собственост на възложителя, съгласно приложения нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот;

  • Имота е разположен в климатично и релефно подходяща среда за осъществяването на инвестиционното намерение;

  • Имота е добре транспортно обезпечен. За овцефермата има обособен подход от източната страна на имота (откъм пътя), обезпечаващ достъпа за работниците, селскостопанската техника, животинската продукция (млякото) и растителната продукция;

  • Настоящият проект е разработен на базата на виза за проектиране, издадена на основание чл. 140 от ЗУТ за проектиране на "Животновъдна ферма за млечни овце и техните приплоди", задание от Възложителя, влязъл в сила ПУП, определящ начина за трайно ползване на имота (за овцеферма) и действащите нормативни уредби.

  • Имота попада в границите на две защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие-BG0001028 „Среден Пирин-Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка отзащитени зони, приет с Решение на Министерски съвет №802/04.12.2007г. и BG0002078 „Славянка” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-751/24.10.2008г. на министъра на околната среда и водите (обн.ДВ бр.97/2008г.)

  • Реализирането на инвестиционното предложение за изграждане на Ферма за отглеждане на животни ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия, което се изразява в откриването на нови работни места.

При нормална експлоатация на съораженията, екологичните условия в района няма да бъдат нарушени.


  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Няма връзка с други дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение.


  1. Подробна информация за разгледани алтернативи

Няма разгледани такива, тъй като терена е собственост на възложителя и е взето под внимание съществуващото положение.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

- Населено място: с.Нова Ловча

- Община: обл.Хаджидимово

- Географски координати
41025’09.30”С

23043’18.74”И




  • Собственост: „ДВЕТЕ ОВЦИ” ООД

  • Близост до или засягане на защитени територии: имота попада в границите на две защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие-BG0001028 „Среден Пирин-Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка отзащитени зони, приет с Решение на Министерски съвет №802/04.12.2007г. и BG0002078 „Славянка” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-751/24.10.2008г. на министъра на околната среда и водите (обн.ДВ бр.97/2008г.)

- Близост до или засягане на територии за опазване на обектите на културното наследство: разработката не засяга територии за опазване на обектите на културното наследство;

- Очаквано трансгранично въздействие: не се очаква трансгранично въздействие;

- Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура: Няма да се изгражда нова пътна инфраструктура;


  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет

Проектът включва разработване на обор за отглеждане на овце и техните потомства, торова площадка, фуражна кухня, дезинфекционна площадка, СТБ площадка за трупосъбирателен пункт, който е собственост на Възложителя.

Площадката се намира извън населено място, като е спазено санитарното отстояние за такива обекти. До нея има полски път. Има възможност за снабдяване с вода с питейни качества и електричество.

Във фермата се произвежда сурово овче мляко.

Проектът е разработен по метода за свободнобоксово отглеждане. При този начин на отглеждане животните сами или принудително се придвижват към местата за обслужване – хранене, поене, почивка, доене, осеменяване и ветеринарна обработка. При това отглеждане се оформят 4 зони на обслужване: зона за хранене, за почивка, зона за движение и за доене.

Храната се подава от предвиденото на площадката стопанство, включващо:

Водата, необходима за поенето на животните се приема от водопойни корита, разположени на подходящи места в оборите.

Доенето на овцете се извършва в доилната зала, която е разположена в единия край на обора. Овцете се насочват към доилната зала чрез коридори оформени от метални тръби и метални отваряеми прегради.

Ветеринарно-медицинското обслужване на обекта ще се осъществява от ветеринарен лекар, който ще следи за здравословното състояние на животните.




  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

При осъществяване на инвестиционното намерение не се засяга пътната инфраструктура, както и съществуващите проводи.


  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Строителството и експлоатацията на обекта не са свързани с действия, които ще доведат до съществени промени на района, в който ще се реализира предложението (топографията, промени във водните обекти и др.). При строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение ще бъдат използвани природни ресурси като земя, материали и енергия. Няма невъзстановими или в недостатъчно количество природни ресурси.

Строителството като организация ще се разгърне само върху имота и няма да засегне съседни имоти, като същото ще се извършва съгласно и план за безопастност и здраве.

Ще бъдат спазвани изискванията на Наредба №2/2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.

За предотвратяване и ликвидиране на пожари и аварии и за евакуация на работещите и на намиращите се на работната площадка, ще бъдат взети мерки за осигуряване на безопасност и здраве при работа.




  1. Предлагани методи за строителство

Политиката на възложителя при избор на изпълнител за реализация на проекта е да изисква задължително добра организация и използване на съвременни методи на строителство. Целта е да се гарантира недопускане на отрицателно въздействие върху площадката и прилежащите територии и да се осигури висока степен на контрол на качеството и изпълнението на строително-монтажните работи. На строителната площадка се предвижда да работи една фирма за изпълнение на СМР.

Предвижда се строително-монтажните работи на обекта да се извършват поетапно в следната последователност :

- Подготовка на строителната площадка;

- Временно строителство и оформяне на подходи и складови площи;

- Земни работи;

- Фундиране - фундаментна плоча;

- Подземна инфраструктура на обекта;

- Конструкция до кота ± 0.00;

- Обратно засипване и изолации;

- Груб строеж;

- Ограждаща конструкция и преградни стени;

- Инженерни мрежи и съоръжения;

- Архитектурно строителни работи;

- Външно оформяне на фасади;

- Вертикална планировка и околно пространство (ландшафт и озеленяване);

За фасадните стени на сградата – в зоната за животните се предвижда тухлените стени да бъдат измазани със Силикатна мазилка. Фасадно покритие от сандвич панели е предвидено за фасади "северозапад" и "югоизток" в зоните между кота +3,65 и скатовете на покрива.

За отопляемите части на сградата (зоната за персонал и технологично оборудване) силикатната мазилка е положена върху топлоизолация EPS 12 см. За надлъжните фасади и за фасада северозапад са предвидени противоветрови и слънцезащитни полиетиленови щори. По фасадните стени са предвидени алуминиеви прозорци и индустриални врати (сандвич панели и поцинковани метални рамки), фиксирани за стоманобетонни стени и пояси.

Всички стени са тухлени, с дебелина 12 см, 20 см или 25 см със стоманобетонни укрепващи пояси, като от вътрешната страна е положена шпакловка. За всички помещения за животни – включително за зоната на отглеждане на млечните овце, зоната на родилките, кочовете и бременните животни, както и за доилната зона е предвидена СТБ настилка 15 см, настлана със сламена постеля.

За битово-административната част на сградата е предвидена алуминиева дограма с прекъснат термомост със стъклопакет. Интериорните врати са PVC с термопанели. Секционната врата към помещението за складиране и съхранение на млякото също е индустриална.

Външните стени в тази зона на сградата са тухлени – 25 см и топлоизолация от EPS 12 см. Преградните стени са тухлени – 12 см и 20 см, а инсталационните пакети са обзидани с газобетон / гипскартон.

В битово-административната част на сградата всички интериорни стени се оформят с гипсова шпакловка и боядисване с латексова боя, с изключение на санитартните помещения и частично помещението за складиране и съхранение на мляко (в зоната за измиване), за които е предвиден фаянс / латекс за влажни помещения.

За коридора, съблекалните, стаята за персонал, офиса, помещението за ветеринаря и ел.таблата е предвиден окачен таван от гипскартон, като за влажните помещения гипскартонът е влагоустойчив.

Подовите настилки за всички пространства в тази зона (коридор, съблекални за мъже и жени, помещение с ел. табла, стая за персонал, помещение за ветеринар, офис за двама служители, машинно помещение и помещение за складиране и съхранение на млякото) се изпълняват от гранитогрес.

Покривът е двускатен, с наклони от 30%, покрит със сандвич панели. Дъждовните води се отвеждат в улуци, а оттам чрез водосточни тръби върху терена.

02 – Дезинфекционна площадка – 18,00м2

Площадката, предназначена за дезинфекционни процедури се намира в началната зона на обособенения подход за овцефермата, в непосредствена близост до югоизточната граница на имота (до пътя). Размерите на дезинфекционна площадка са 6,00м x 3,00м.

03 – Торова площадка: 61.00 м2 (328 м2 + 11,56м2)

Проектираното съоръжение е ситуирано в източната част на имота: на 2,25м от източната граница, на югоизточната граница и на 10,25метра от основната сграда за животните от югоизток.

Торовата площадка се състои от две отделения: за суха и течна тор, съответно с размери 10,60м x 4,65м и 3,40 м x 3,40 м. Отделението за суха тор е рамкирано от три страни със стоманобетонни стени с височина 3 метра, а отделението за течна тор е с дълбочина 3 м и надзид на стоманобетонните стени от 50 см.

Всички инсталации на сградите и съоръженията са разработени в проектните части ВиК и Електрическа, а за разположението на обектите върху имота и оформянето на прилежащия терен са разработени трасировъчен план и вертикалната планировка в част Геодезия.

05 – Фуражна кухня

Фуражна кухня с прилежащи складове за съхранение на концентриран фураж.

Необходимото количество фураж по рецептури се подава за смилане и смесване в инсталацията. Готовият фураж се раздава за храна на животните с фуражораздаващо ремарке по пътека в обора.

Предвидена е чукова дробилка, с която се смилат зададените в рецептурите суровини. Тези съставки се смесват в смесителя. Тук могат да се добавят премикси, дикалций, креда, сол и др. Готовият фураж се съхранява като се зарежда във фуражораздаващото ремарке, с което се разнасят в оборите.

06 – СТБ площадка за трупосъбирателен пункт – 14,00м2

Трупо-събирателният пункт представлява готов херметизиран контейнер, поставен върху стоманобетонна площадка и е ситуиран в централната част на имота спрямо ос северозапад – югоизток. Площадката е разположена на отстояние 31,42м от основната сграда (обора за овце).



В трупосъбирателния пункт ще се събират мъртвите животни и от него периодично ще се извозват до екарисаж.


  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

При преминаване през земни площи, хумусния слой с дебелина 20 см, ще се изкопае и складира на място, а след изпълнението на обекта последните се възстановяват, разкопават и озеленяват.

При строителство и експлоатация на обекта не се изисква използване на природни ресурси.

При строителство ще се използва вода само за намокряне на кофражните форми и допълнително разбъркване на готовите строителни смеси.

Предвижда се осигуряването на вода за промишлени нужди по време на строителството и експлоатацията на обекта да се осигури от съществуващата водоснабдителна мрежа.



  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране

Строителните отпадъци ще се събират на подходящо място и с автотранспорт на фирмата – строител ще се транспортират до мястото, посочено от Община Хаджидимово

Битови отпадъци от работещите, които ще се събират в подходящи съдове и ще се депонират по определен график в регионалното депо за неопасни отпадъци на Община Хаджидимово от фирми притежаващи съответните разрешителни за извършването на тази дейност.

Очаква се генерирането на тор от животните ще се използва за наторяване.

За извозването на отпадъците, както по време на строителния процес, така и по време на експлоатацията ще бъдат сключени писмени договори с дружества и лица, които имат право да извършват съответните дейности съгласно Закона за управление на отпадъците.

При строителството и експлоатацията ще се извършват:

- Разделно събиране на различните по вид, произход и свойства отпадъци; предприемане всички мерки за несмесване на оползотворими отпадъци с неоползотворими;

- Организиране на безопасно съхраняване на отпадъците, за които няма подходящи средства за третирането им;

- Водене на отчетност за отпадъците;

- Недопускане на изоставянето, нерегламентираното изхвърляне и изгаряне или друга форма на неконтролирано обезвреждане на отпадъците;

- Осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;

- Осигуряване на разделното събиране на битови отпадъци, включително отпадъци от опаковки, както и определяне местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране и сортиране на отпадъците от опаковки;

- Организиране и прилагането на система за разделно събиране на излезлите от употреба луминесцентни и други лампи, съдържащи живак;

- Предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища;

- Съгласуване с Кметът на общината маршрута за транспортиране на отпадъците до инсталацията /съоръжението за третирането им.

С изброеното по-горе се цели:

- Намаляване или ограничаване образуването на отпадъци, както и на степента на тяхната опасност;

- Рециклиране, регенериране или други форми на оползотворяване;

- Екологосъобразно обезвреждане;


  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

Очакваното въздействие като рисков фактор ще бъде свързано с изкопните работи, като въздействието върху почвата е локализирано в района на строителната площадка. Мерките за намаляване на отрицателните въздействия са свързани с разделното отстраняване на хумусния слой по време на подравняването на площадката, строително-изкопните работи и обратния насип.

При избора на изпълнител на проекта ще се избере такъв, който гарантира стриктното спазване на мерките за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда.


  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

Инвестиционното предложение не е свързано с добив на строителни материали, изграждането или реконструкцията на водопроводни и/или канализационни колектори.

  • Захранването с вода на УПИ VIII ще се осъществи от цистерна за вода с обем 15м3, вкопана в южната част на имота.

Битови и промишлени отпадъчни води от обекта ще заустването в изгребни ями, изградени в границите на имота, които периодичено ще се почистват .

Захранването с ток, ще се осъществи от съществуваща ел.мрежа в имота.




  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Съгласно нормативно заложените в ЗУТ процедури, инвестиционните проекти са съгласувани с „ВиК”ЕООД-Благоевград, „ЧЕЗ Разпределение България”АД.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Предвиденото инвестиционно предложение не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията. Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършването на изкопни, насипни работи, полагане на частична тротоарна настилка и транспорт. Не се предвижда използване на горивни процеси по време на строителните работи – ще се използва основно електроенергия.

Атмосферните емисии, различни от съществуващите, ще се формират само по време на строителството. Те ще бъдат главно прахови емисии, формиращи се при изкопните работи. Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района.




  1. Риск от инциденти

Възможните рискове на стоежа могат да се класифицират в следния ред:

а) Затрупване от земни маси;

б) Падане от височина;

в) Удар от падащи предмети;

г) Запрашване

д) Шум и вибрации

е) Работа с химикали

ж) Неправилно стъпване и удряне;

з) Поражение от ел.ток;

и) Пресилване;

й) Други опасности.
За намаляване на въздействието на специфичните рискове при изпълнение на посочените по горе строителни и монтажни работи, следва да се съблюдават от техническия ръководител съответните мерки за предотвратяване на рисковете.

За да се предотврати възможността за увреждания на работещите, фирмата-изпълнител на СМР разработва инструкция за безопасна работа и предприема мерки осигуряващи безопасна работа на обекта - ограждания на изкопите с инвентарна ограда, укрепване на изкопа при необходимост, монтиране на пешеходни мостчета с парапети (пасарелки) за преминавания над изкопите, осветяване на изкопите през нощта, опасните места да се маркират с предупредителни табели, да не се допуска преминаване на работници и граждани в опасните зони на работа на автокрана и багера и др. Копие от всяка инструкция да се поставя на видно място на фургона или около него.



Основните мерки, които трябва да се вземат за евентуалните опасности на строежа са:

Против затрупване от земни маси при работа в изкопа, падане в изкоп, опасност от подхлъзване, удар от падащи предмети (в изкопа, в обсега на работа на автокрана и земекопните машини) - укрепване на изкопите, инструктиране на багериста за вида на откосите, взаимодействие на работещите и водачите на строителни машини в близост до изкопите, своевременно отводняване на изкопите и др. При работа с подемно-транспортни машини да се осигури отговорно лице за обезпечаване на тяхната изправност, проверка за съответствие на товар и допустим максимален товароподем, габарит, рамо и дължина на стрелата, съгласно и техническата характеристика на автокрана.

Предотвратяване опасност при работа в ограничено (или с препятствия) пространство - шахти, канали, кабели и др. - Недопускане струпване на хора в ограничено пространство, добра подреденост и организираност на работната площадка, осигуряване на най-малко два изхода при работа в камери, колектори и др.; предотвратяване опасност от пробождащи и режещи елементи на машини, ръчни инструменти, стърчащи елементи и др. - Ползване на ръкавици, каски и др.предпазни средства, проверяване на изправността на машините и инструментите, недопускане на работници в нетрезво състояние в района на строителната площадка.

Предотвратяване на облъчвания при работа с електрожен - ползване на всички предпазни средства и др.изисквания посочени в инструкциите за ползване на завъръчните машини и инструменти ; предотвратяване опасност от пожар, обгаряния - недопускане складиране и неправилно съхранение на леснозапалими материали, проверка на изправността на ел.инструменти, недопускане на пушене в района на строителната площадка, на непозволени места в близост до леснозапалими материали. Осигуряване и поддържане в изправност на противопожарните уредби, осигуряване пътища за евакуация. Спазване изискванията на Наредба №7 / 1999г. - чл.84.

Предотвратяване на опасност от въздействие на машини с вибрации - проверка на изправността на машините и направа на инструктаж за работа с тях, ползване на предпазни средства; предотвратяване на опасност от въздействие на биологични агенти - при разкриване на съществуващи канализации да не се допуска тяхното разрушаване, да се уведоми „ВиК"Благоевград и да се отстранят навреме повредите на канализационните съоръжения, ако има такива. Да се осигурят необходимите санитарно-битови условия - тоалетни, мивки, миещи препарати, шкафове за облекло и др.; - предотвратяване опасност от физиологични, психологични и социални фактори - задължително минаване на периодични медицински прегледи, спазване Кодекса на труда, прилагане на физиологичен режим на труд и почивка, спазване на нормите за физическо натоварване по Наредба № 16 (ДВ бр.54/1999г.)


  1. Местоположение на инвестиционното предложение

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.


Съгласно заповед издадена от Общинска администрация град Хаджидимово за одобряване на ПУП-ПРЗ, имота е с отреждане за животновъдна ферма за млечни овце и техните приплоди.

Временните дейности по време на строителството ще бъдат развити изцяло във собствения имот.


  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Разглежданата площадка е имот, който е собственост и се ползва от един ползвател – „ДВЕТЕ ОВЦИ”ООД. В близост до имота има изградена инженерна инфраструктура. Направена е промяна на предназначението на поземления имот – от „За друга територия нестопанска“ в „За животновъдна ферма за млечни овце и техните приплоди“.

  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Съгласно Заповед от Община Хаджидимово, предназначението на имота ще бъде променено от „ За друга територия нестопанска “ в „ За животновъдна ферма за млечни овце и техните приплоди“.

Параметри на застрояване, съгласно одобрен ПУП:

- Плътност на застрояване макс 37,20%;

- Кинт макс 0,37;

- кота корниз- макс 10м

- Етажност (височина) - 1ет.

Застрояването е комплексно свободно на нормативно изискуемите отстояния до границите на имота.

Транспортният достъп е възможен по съществуващ полски път.




  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа

Районът, в който ще се осъществи инвестиционното намерение попада в близост до или засягане на защитени територии: имота попада в границите на две защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие-BG0001028 „Среден Пирин-Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка отзащитени зони, приет с Решение на Министерски съвет №802/04.12.2007г. и BG0002078 „Славянка” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-751/24.10.2008г. на министъра на околната среда и водите (обн.ДВ бр.97/2008г.)

По време на строителството, както и по време на експлоатацията на обекта, няма да има пряко унищожаване на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в зоната.

Около територията на инвестиционното предложение и в близост до нея няма други обекти, които са важни или чувствителни в екологично отношение, например влажни зони, водни течения или други водни обекти. Независимо от това възложителя ще осъществява контрол по време на строителсрвото и експлоатацията на обекта за недопускане на причини, които биха довели до пожари, аварии и невъзвратими щети.

На територията на инвестиционното предложение и в близост до нея няма пътища и съоръжения за достъп до места за отдих, които могат да бъдат засегнати от предложението.

Територията на инвестиционното предложение не се намира в зона с опастност от земетресения, пропадания, свлачища, ерозия, наводнения или неблагоприятни климатични условия.
4а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

По време на строителството и експлоатацията на обекта ще се използва вода за питейно-битови цистерна с обем 15м3 разположена в южната част на имота. Също така инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.

Земните маси от изкопните работи ще се използват за подравняване на площадката и за обратен насип.


  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Няма разгледани други алтернативи, тъй като терена е собственост на възложителя и е взето под внимание съществуващото положение.

Реализацията на инвестиционния проект представлява по-добрата алтернатива от гледна точка на социално-икомическите условия за развитие на община Самоков.




  1. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение)

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми




  • Въздействие върху хората и тяхното здраве

Реализирането на инвестиционния проект няма да окаже неблагоприятно въздействие върху здравето на населението на с.Нова Ловча, тъй като с него се предвиждат обществено-обслужващи функции.


  • Атмосферен въздух и атмосфера

  • От дейността на обекта не се очаква промяна в качеството на атмосферния въздух, тъй като няма да се отделят вредности от неговата дейност. Информация за средно годишна посока на ветъра в района



Вятър


Розата на вятъра за област Благоевград, показва колко дни в годината вятърът се движи в определена посока.

Средно гогишна прогноза за силата на ветъра в m/s:

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

3.6

3.8

3.5

2.9

3.0

2.8

3.2

3.4

3.9

4.5

3.9

4.0




  • Прогнозна оценка на разпространение на миризми спрямо най-близко разположени обекти. Обектът се намира на мин 250 м от най-близкото населено място.




  • Води

По време на строителството и експлоатацията на обекта ще се използва вода за питейно-битови нужди от цистерна за вода, разположен в южната част на имот. Поради липса на канализационна система в района на обекта, отпадъчните води ще се заустват в изгребни ями.


  • Почви, земни недра, ландшафт, минерално разнообразие

Характера на инвестиционното предложение не е свързан с промяна на вида, състава и характера на земните недра и не предвижда добив на подземни богатства.


  • Биологично разнообразие, защитени територии, недвижими културни ценности

Няма защитени територии и паметници на културата в границите на инвестиционното предложение.

Района на с.Нова Ловча, където се намира обекта попада в защитени зони. Инвеститора ще изпълни всички необходими мерки свързани с опазването на тези защитени зони.

Инвестиционното предложение не засяга територии със статут на защитени по смисъла на Закона за защитени територии.


  • Различни видове отпадъци и техните местонахождения

Естеството на инвестиционното предложение е такова, че не предполага отделянето на вредни отпадъци. Отпадъците, които се очаква да се реализират по време на експлоатацията на обета са от битов характер и от ежедневните нужди на животните.


  • Физични фактори

Инвестиционното предложение не предвижда излъчване на шум и вибрации, на светлинни, топлинни или електромагнитни излъчвания.

Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.

Инвестиционното предложение не крие рискове от замърсяване на почвите или водите вследствие на изпускане на замърсители върху земята или в повърхностни водни обекти и подземни води при правилна експлоатация на обекта.


  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

На територията на площадката нея няма обекти, които могат да бъдат засегнати и са защитени от международен или национален закон, поради тяхната екологична природна, културна и друга ценност.

Района на с.Нова ловча, където се намира обекта попада в защитени зона „Среден Пирин-Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, защитена зона и „Славянка” за опазване на дивите птици. Инвеститорът ще изпълни всички необходими мерки свързани с опазването на тези защитени зони.




  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

Очаква се непряко въздействие върху околната среда по време на експлоатацията на обекта, и краткотрайно пряко въздействие по време на строителството.


  1. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.)

Очакваното въздействие може да се оцени като въздействие с малък териториален обхват – на територията на площадката.


  1. Вероятност на поява на въздействието

Вероятността от поява на въздействието е сведено до минимум с предвидените от възложителите и проектантите мерки.


  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Продължителността на въздействието зависи от времето на изграждане на обекта. Обратимостта от въздействието е в зависимост от времето за реагиране при появата му.


  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве

Значителни отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве могат да възникнат при появата на пожар или авария поради неспазване на трудовата дисциплина.

Поради това не се предвижда склад за пожароопасни и леснозапалими материали на строителната площадка. Строителят следва да монтира противопожарно табло в близост до подвижния фургон, предназначен за битово устройство на работещите. Във фургона да се оборудва аптечка за медицинска помощ. Изпълнението на муфите за съединяване на предварително изолираните тръби да се извършва чрез нагряване с газови горелки (ел.агрегати). Мястото на газовите бутилки да бъде обозначено с предупредителни табели.

На строежа под никакъв предлог да не се оставят пожароопасни материали.

Евакуация на работниците и намиращите се на строителната площадка хора да е осигурено във всеки момент чрез временни подходи, пасарелки и др.




  1. Трансграничен характер на въздействията

Инвестиционното предложение няма да окаже въздействие с трансграничен характер.
Заключение

Преценката за въздействието върху компонентите на околната среда при изграждането и бъдещата дейност на инвестиционното намерение Изграждане на животновъдна ферма за овце и техните приплоди в УПИ VIII, кв.17. с. Нова Ловча, общ. Хаджидимово показва спазване на екологичните изисквания, както по отношение на избора за местоположение на обекта, така и на предвидените мерки за намаляване на отрицателните последици от реализирането му.
Каталог: obiavi
obiavi -> Община иваново
obiavi -> Поздравителен адрес по повод 8-ми март от Председателя на Общински съвет-Иваново Добрин Данев
obiavi -> Техническа Информация
obiavi -> Програма за развитие на селските райони 2014-2020 европейски земеделски фонд за развитие на селските райони
obiavi -> По чл. 7, ал. 1, т. 6 от здс във връзка с чл. 40, ал. 1, т. 4, т. 5 и т. 7 от ззки
obiavi -> N по ред Вид
obiavi -> З а п о в е д № рд -09 – 236 с. Иваново, 14. 06. 2010 г
obiavi -> 1 Входящ поток вода
obiavi -> Селскостопанска академия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница