Договорните фондове или взаимните фондове



Дата15.10.2018
Размер47.81 Kb.
#87734


Американското понятие взаимен фонд съответства на европейското инвестиционно дружество от отворен тип и при положение, че в САЩ реално договорния фонд не е обособен правно, то взаимен фонд в САЩ означава колективна инвестиционна схема в Европа. В българската практика понятията колективна инвестиционна схема и взаимен фонд отдавна са еквивалентни. EFAMA приема за равнозначно на тях и понятието инвестиционен фонд.

Договорните фондове или взаимните фондове са алтернатива за инвестиране на налични пари, чрез публично предлагане и инвестирането на тези средства на капиталовите пазари с цел реализиране на печалба от покупко-продажба на ценни книжа, приходи от лихви и пр.

Клиентът предоставя определена сума, като купува дялове на фонда, а фондът инвестира парите в различни финансови инструменти. Всеки от инвеститорите притежава част от фонда, пропорционална на инвестираната от него сума. Към 19 август 2006 взаимните фондове в България са 15, като прогнозите са тяхната популярност непрекъснато да нараства и през 2009 година активите им да достигнат 2 милиарда лева.

Фондът от отворен тип издава дялове или акции по всяко време, като основната му характеристика е, че притежателите на неговите акции или дялове могат да ги продадат обратно на фонда по всяко време, като това става по цена, отразяваща нетната стойност на активите на фонда, коригирана с определена такса за обслужване.

За разлика от инвестиционното дружество, договорният фонд е само от отворен тип. Той се организира и управлява от управляващо дружество. Той се смята за емитент на дяловете, на които е разделен. Дяловете дават право на съответна част от имуществото на фонда, включително при ликвидация на фонда, както и право на обратно изкупуване. Управляващото дружество, което управлява договорния фонд, отделя своето имущество от имуществото на договорния фонд и съставя за него самостоятелен баланс. Управляващото дружество на договорния фонд, аналогично на инвестиционното дружество от отворен тип, е длъжно да обявява емисионната стойност и цената на обратно изкупуване на дяловете, основаващи се на нетната стойност на активите на дял.

Договорните фондове набират средства предимно от дребните, непрофесионални инвеститори, като ги влагат в различни финансови инструменти. По този начин дребните инвеститори влагат средствата си на финансовия пазар, където възвръщаемостта е по-висока, без да притежават специализирани познания в областта на финансовите пазари. Рискът при взаимните фондове се намалява и чрез създаването на диверсифициран портфейл от различни финансови инструменти.

Всеки инвеститор, след като е закупил дялове в фонда може да ги продаде обратно, когато дружеството набере нетна стойност на активите в размер на 500 хил. лв.

Договорните фондове са нов продукт на българския финансов пазар. Опитът на страните от Западна Европа и САЩ показва, че голяма част от спестяванията на населението са инвестирани в такива инструменти, а по-малка част са в банкови депозити. Около 50% от спестяванията се влагат в подобни инструменти, като за САЩ този процент е значително по-висок и в някои случаи достига до 85-90%. Страните от Централна Европа отчитат значителен ръст на този тип инвестиции – там те вече заемат около 20-25% от всички спестявания.

Инвестиционните дружества представляват удобна схема за индиректно инвестиране на финансовите пазари по следния начин: хората влагат парите си във фонда като насреща им се издават пропорционален брой акции и те стават акционери в големия диверсифициран инвестиционен портфейл с всички права и привилегии, които произтичат от това. Появата на българските инвестиционни дружества е съвсем логична и закономерна стъпка в развитието на родния капиталов пазар – те дефакто предствляват един вид доверително управление от ново поколение. В последните няколко години все повече се засилва интереса към този вид продукти, предлагани от водещите инвестиционни посредници – редица спестовници мигрират от банковите депозити към новите алтернативи предоставяни от небанковите финансовите компании. В най-общия случай хората внасят дадена сума за управление от професионални портфейлни мениджъри при инвестиционен посредник по силата на договор за доверително управление. В този случай парите се управляват като се инвестират в акции, облигации и др. финансови инструменти индивидуално за всеки клиент на база на предварително определени цели и ниво на допустим риск (потенциална доходност спрямо потенциален риск). В този случай има и някакъв минимален праг за откриване на сметката при инвестиционния посредник (обикновено между 3 хил. и 10 хил лв. в зависимост от посредника, вида на портфейла и от пазара – България, САЩ, Русия и пр.).


При инвестиционните дружества има значителни предимства, които ги открояват от доверителното управление. На първо място, тук обикновено няма минимална сума за инвестиране – тя обикновено се определя от номиналната (а от там и емисионната) стойност на една акция на фонда. Сред съществуващите дружества номиналната стойност е съответно 1 лв.,100 лв. и 200 лв., което на практика определя и много по-ниската минималната инвестиция. Изводът е, че този продукт е достъпен както се казва “за всеки джоб”.
Веднъж решили да инвестирате на фондовите пазари, участие в инвестиционно дружество е най-лесния начини да притежавате портфейл от ценни книжа без да се тревожите за подбора на индивидуални акции. Това е второто голямо предимство на фондовете – професионалното управление на вложените средства от екип от опитни анализатори и инвестиционни мениджъри. Парите ви стават част от огромен диверсифициран по пазари, сегменти и инструменти портфейл, което редуцира риска от ценовите колебания на отделните активи – нещо което не бихте могли да си позволите с малка сума и без солиден инвестиционен опит.
Поради факта, че портфейлните инвестиции на фодна са в големи обеми, транзакционните разходи са по-ниски – големият обем на една сделка с ценни книжа от страна на инвестиционното дружество ограничава размера на комисионните на една акция за брокери (несвързани с фонда лицензирани инвестиционни посредници) и банкови такси.
По закон инвестиционното дружество постоянно предлага за продажба и изкупува обратно акциите си при желание на инвеститорите, като така се гарантира солидна ликвидност на вложените средства за разлика от случая в който индивидуален инвеститор сформира личен портфейл и му се наложи бързо да се освободи от ниско ликвиден актив. Акциите на фонда са регистрирани за търговия и на Българска Фондова Борса, където могат да се сключват сделки чрез инвестиционни посредници.

Важен момент е и прозрачността на управлението и сигурността на вложението. Нетната стойност на активите, емисионната цена и цената на обратно изкупуване се изчисляват от банката депозитар на фонда или от управляващото дружество под нейния контрол и се публикуват в централни ежедневници и по интернет поне два пъти в седмицата. Банката депозитар също така и съхранява активите (ценни книжа и парични средства) на инвестиционното дружество и следи всички разплащания на фонда. По този начин, освен Комисията за финансов надзор и банката депозитар осъществява контрол над фонда и се явява гарант за сигурност.



Голямо предимство на българските инвестиционни дружества са данъчните облекчения. Потенциалният доход от вложенията в инвестиционното дружество е необлагаем както при предлагане на акциите за обратно изкупуване на гише, така и при продажба на БФБ.


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница