Мартин Иванов Венчев Фак. №211114 Специалност „Счетоводство и контрол с ъ д ъ р ж а н и е I. Увод Бизнес етика нормата и моралът в нея. II изложение



страница1/8
Дата08.12.2023
Размер44.7 Kb.
#119563
ТипИзложение
  1   2   3   4   5   6   7   8
Бизнес етиката в съвременните условия 211114

СТОПАНСКА АКАДЕЦИЯ „Д. А. ЦЕНОВ“
ЦЕНТЪР ЗА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ


Р Е Ф Е Р А Т



ПО ОСНОВИ НА УПРАВЛЕНИЕТО


На тема Бизнес етиката в съвременните условия
Изготвил:
Мартин Иванов Венчев
Фак. № 211114
Специалност „Счетоводство и контрол“

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

I. Увод
Бизнес етика - нормата и моралът в нея.


II. Изложение

  1. Същност и специфични особености на бизнес-етиката.

  2. Ценностни показатели за етичност в бизнеса.

  3. Морално развитие на личността.

  4. Същност и особености на етичния кодекс за поведение на бизнес-организацията.

  5. Мениджърът и моралните стойности.

  6. Бизнес етиката и лидерството.

III.Заключение
IV. Литература

  1. У В О Д


Бизнес етика - нормата и моралът в нея.
Нарастващата роля на бизнеса в съвременният живот и усилията за развиване на обществените отношения пораждат бизнес етиката. Съществува мнение, че понятията бизнес и етика са много различни и несъвместими, че тяхното съчетание води до непреодолимо противоречие. Те имат различна насоченост, бизнесът към печалба, а етеката към правене на добро. Но бизнес етиката не противопоставя бизнеса на обществото, а напротив тя се опитва да го приспособи за постигане на баланс, който да е еднакво важен за развитието и на бизнеса и на обществото.
Бизнесът е начин, по който съществува съвременната икономика и е основна нейна характеристика. Той изразява икономическата активност на обществото. Днес бизнесът се е наложил, като една от най-важните сфери на социалния живот. Поради голямото му значение, влиянието му се разпростира изключително широко във все повече социални сфери и области.
Етиката е теоретичен модел за това, което е добро и правилно за хората в обществото или в определена негова сфера. Задачата на етиката е да постигне истината за морала като регулатор на обществения живот. Тя оптимизира моралните ценности, норми и критерии, поставя акцент върху целите и механизмите които етиката използва при прилагането си в различни области на социалния живот. Всяка общественна сфера има свои особености и цели, които обуславят различията в моралните ценности и механизми които я регулират. Когато се прилага към определена социална област, етиката анализира и систематизира установилите се в нея морални ценности и норми, като същевременно се опитва да им оказва целенасочено въздействие.
Големият интерес към бизнес етиката в наши дни се дължи на необходимоста от обновяване на човешкото поведение и отношения в най-важните общественни сфери, ком които принадлежи и бизнесът.
Въпреки разнопосочността, между бизнеса и етиката съществуват и общи неща, най-важно измежду които е необходимостта и в двете сфери да се съчетават индивидуалните и общите интереси. Обществото е потребител на бизнеса и затова то насочва усилията си към него. Ако потребителя на бизнеса преследва единствено собствените си интереси за печалба и не се съобразява с обществените интереси, не би могло да съществува нито печалба, нито бизнес. Бизнес етиката се основава на механизмите на справедливостта, като търси възможности за нейното прилагане.в икономическата сфера.
Бизнес етиката е не само синхрон между продавача и купувача, а означава цялостно задоволяване на интересите от една страна вътре в бизнеса ,а от друга между бизнеса и обществото. Основни принципи на новия управленски модел са свързани с предоставянето на самостоятелност, възможности за творческа изява и демократично управление на бизнеса. Това изисква указване на доверие от страна на мениджърите към работниците, за да могат те да се включват мотивирано в постигането на икономическите цели на организацията.
Моралът в бизнеса се стреми да стимулира моралните заложби, които са налице у всеки човек. Той разчита особенно много на привързаността на хората към значими цели и на амбицията за постигането им, на чувството на дълг към обществото и към собствената бизнес общност, на творчеството и самостоятелността при избора на поведение и на готовност за поемане на отговорност, на човешкия стремеж към съвършенство и добро.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница