Медиен мониторинг по тема: Архитектура 25. 02. 06



страница1/4
Дата24.07.2016
Размер463.75 Kb.
#3584
  1   2   3   4



Консултации, Връзки с обществеността и Реклама




Медиен мониторинг по тема:
Архитектура
25.02.06

Асен Гагаузовм, министър на регионалното развитие и благоустройството: „Тракия" не е любимата ми сделка, но законът трябва да се спазва
Ивайло ХРИСТОВ
Във вторник Върховният административен съд ще гледа делото за концесията на магистрала "Тракия". То бе образувано по искане на прокуратурата, която протестира срещу избора на португалско-българския консорциум за концесионер без търг. През седмицата пък президентският съветник Костадин Паскалев раз­критикува остро сделката.

"24 часа" потърси строителния министър Асен Гагаузов за коментар какво очаква от делото за "Тракия", какво ще става с останалите магистрали и достатъчно пари ли влизат за пътища от винетките.

- Г-н Гагаузов, защо за­почнаха нови атаки сре­щу договора за магистра­ла "Тракия"?

- Обяснението е просто - на 28 февруари се очак­ва решение на съда. Заинтересувани среди се опи­тват да създават обще­ствен натиск.

Има обаче и нещо дру­го. Появиха се интерпре­тации, според които едва ли не съдбата на тази сделка зависи само от мен. Имаше изявления от вида на "Аз, ако бях на мястото на министър Га­гаузов, не бих подписал този договор".

Е добре, нека да е ясно. Договорът за магистрала "Тракия" не е готвен и подписан от мен. Нещо повече - това не е люби­мата ми сделка и

ако зависеше от мен, също не бих я сключил

Но сме се клели в консти­туцията и сме натоварени с обществената отговор­ност да спазваме закони­те на Република Бълга­рия. Има договор, има съд. Съдът ще се произ­несе. Нямам право да раз­валям сделки и да прекра­тявам сключени догово­ри. Каквото и да е реше­нието на съда, съм длъ­жен да го приложа.

Тъй като обаче гово­рим на тази тема, ще ка­жа, че от уважение към съда не съм оповестявал публично онова, което съм предприел за подоб­ряване на параметрите по сделката. Нека да излезе решението. Ако съдът отмени сделката - то е яс­но какво ще правим. А и Европейската комисия ни даде директиви по въ­проса.

Ако обаче се случи обратното, мога да ви уверя, че при всяко едно положение параметрите по договора ще бъдат по­добрени. Нека да гово­рим за това по-нататък.

- БСП обаче също кри­тикува остро сделката?

- Да, така е. И аз съм в числото на критиците на тази сделка, но, както казах, договорът е сключен и

само съдът има право да го развали

Това, че политическата сила, към която принад­лежа, се обявяваше остро срещу сделката за маги­страла "Тракия", затва­рянето на АЕЦ "Козло­дуй" и други, не означава, че сега трябва да отменим всички ангажименти на държавата, поети от предходните правител­ства, да изтрием всички договори, включително и международните, и да за­почнем на чисто. Не мо­же държавата да се из­гражда наново всяка че­твърта година в зависи­мост от това кой е спече­лил поредните избори. Такъв подход би бил лош знак за международната общност, за външните инвеститори и за образа на България.

- Защо г-н Костадин Паскалев напада сделка­та толкова остро?

- Редно е да попитате него. Може би за да бъде забелязан. Бих го раз­брал, ако е бил винаги против концесията. Но когато ти си правил таки­ва предложения за започ­натите процедури, много странно ми изглежда по­сле да си противник. Вяр­но, че и аз не съм привър­женик на направеното.

- Поддържате ли връз­ки с португалските фир­ми?

-Не.


- Всички магистрали ли ще бъдат дадени на кон­цесия?

- Не. Ние разполагаме с ресурс между 800 и 900 млн. евро от европейски­те фондове и част от тях ще отидат точно за магистрали. Водим и прегово­ри за кредити от Светов­ната банка за влагане в пътища. Тези магистра­ли, които не могат да се изплатят от трафик, ще искаме да бъдат финан­сирани от Европа.

- За "Черно море" има ли заявен интерес?

- Да. От израелска фир­ма, от австрийска също. Идвали са и от банки, които предлагат финан­сиране на обекта. Тази година ще довършим из­работката на проекта, за да знаем колко ще струва. Ориентировъчно ще е около 250-300 млн. евро. Догодина ще стартираме процедура за концесиониране, която ще трае 8-9 месеца, и после започва строителство.

- "Струма"ще е доста по-скъпа като строител­ство?

- Така е. За нея ще тряб­ват около 700 млн. евро, защото преминава през изключително трудни участъци в долната част на трасето. Цената на те­зи участъци ще е около 5-7 млн. евро. Това е на­пример Кресненското де­филе. При него имаме из­вестен проблем заради задължението да имаме успореден, съпътстващ път на магистралата. Специално в дефилето това ще е трудно и още не е ясно как ще се осъще­стви. "Струма" обаче е подходяща за концесиониране, защото по нея има натоварване от над 15 хил. автомобила в дено­нощие. Т.е. тя ще се из­плати бързо. Между дру­гото тази година завърш­ваме един 19-километров участък до Долна Дика­ня.

- Има ли интерес за нея?

- Да. От гръцки, немски и турски фирми.

- По "Струма" ли е най-големият автомобилен поток у нас?

- Да. Затова трябва да ускорим изграждането.

- Отпаднаха ли утежне­нията около магистрала "Марица"?

- Още не, но имаме уве­реността, че проблемът с Джейлан ще бъде решен.

- "Хемус" обаче ще из­остане?

- Ако потокът по един двулентов път не надви­шава 10 хил. коли, маги­стралата е лукс. А по "Хемус" състоянието е точно това.

- Дава ли възможност новият закон за конце­сиите за повече коруп­ция, както твърдят про­тивниците му?

- Ако един закон в Европа не е източник на корупция, а в България би могъл да бъде, това оз­начава, че живеем на Лу­ната. Създаването на

процедура, с която да се извоюват най-добрите условия за държавата,

каквато е състезателни­ят диалог, е много важно.

Да се твърди, че новият закон обслужва договора за " Тракия", е не само невярно, а и глупаво. "Тра­кия" е приключила фаза -или ще продължи, или не, но по стария закон.

Състезателният диалог ни се препоръчва от ЕС, защото там се е наложил. Нямаме нито една успе­шна голяма концесия, а там е редовна практика. И затова европейската комисия е приела дирек­тива за концесиите. Зако­нът в известна степен ограничава общините в концесионирането, но до

уеднаквяването на про­цедурите навсякъде е до­бре да има такова ограни­чение.

Става въпрос за областните управители?

- Да. За това, че те ще трябва да одобряват предварително концесия­та на общината. Но ако депутатите решат, могат да променят и това при приемането на закона.

- Ще има ли българска фирма - строител на наша магистрала?

- Това ми е мечта. За съжаление най-напред трябва да има български фирми с такъв потен­циал.

Всичко досега е изгра­дено от наши фирми. Но доколкото новите строе­жи ще се финансират от ЕС, се искат определени параметри на кандидати­те, например да имат из­градени вече два такива обекта магистрали като "Люлин". У нас просто няма такива фирми, защо­то не са изграждали таки­ва обекти досега.

- Откъде ще дойдат па­рите за околовръстното шосе на София?

- Ако съм на мястото на Бойко Борисов, щях пър­во да проверя къде са из­тичали бюджетните изли­шъци толкова години, за­щото това, което в края на всяка година обявяваше, че е спестила Столичната община, досега да е стиг­нало за десет околовръст­ни шосета. Но съм поел ангажимент и ще помог­нем на столичани, като осигурим пари от бюдже­та на агенция "Пътища".

- Кога ще отпаднат ви­нетките?

- За да стане това, тряб­ва да се въведе друг вид такса. Тогава пак ще се плаща, и то не по-малко, отколкото сега. Винетната система за мен не е ло­ша. Но при затварянето на глава "Транспорт" ние не сме заложили да може да имаме и винетна систе­ма за републиканските пътища, и едновременно тол-такса за магистрали­те. Това е направено в Австрия и там работи. У нас обаче ще може да има само една форма на съби­ране на пътни такси. Най-вероятно, приемайки формулата за концесиониране на магистралите,

ще трябва да мислим за друг начин за облагане

с данък.


От средствата, събрани от него, ще се плаща на концесионерите на маги­стралите. Това е все още идея в зародиш.

- Този данък не е ли връ­щане назад?

- Нека не говорим за да­нък. Винетната система е по-справедлива от общ да­нък и трябва да намерим начин това да се запази, но и да събираме такси от всички собственици на ав­томобили.

Не съм привърженик на смяната на винетната сис­тема, защото е относител­но справедлива. Друг е въ­просът, че всички искаме да имаме веднага магистра­ли, но същевременно 50-те лева, ако може, да не се качват. Не може.

- Симеон Сакскобургготски предложи да има от­говорник или министър по усвояването на еврофондовете. Как приемате то­ва?

- След като ми зададохте въпроси, на които е редно да отговарят Валентин Церовски, Костадин Паска­лев и Бойко Борисов, сега трябва да влизам и в ролята на бившия премиер. Идва ми малко в повече.



в. 24 часа - стр. 11






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница