„Мотивация и стимулиране на човешките ресурси



страница1/6
Дата23.02.2024
Размер122.53 Kb.
#120419
  1   2   3   4   5   6
Мотивация и стимулиране на човешките ресурси-Курсова работа

Курсова работа
По
„Мотивация и стимулиране на човешките ресурси“








Съдържание


  1. Увод…………………………………………………………………………………………….2

  1. Какво е мотивация?…………………………………………………………………………...3

  1. Приложението мотивация при управление на персонала…………………………………..3

  1. Основна цел на мотивирането………………………………………………………………..5

  1. Основни фактори, оказващи влияние върху мотивацията…………………………………5

  1. Видове мотивация……………………………………………………………………………..6

  1. Мотивационен процес………………………………………………………………………...7

  1. Мотивационни модели………………………………………………………………………..8

  1. Мотивационни теории………………………………………………………………………...9

  1. Мотивационен профил………………………………………………………………………15

  1. Управленски подходи за мотивация………………………………………………………..18

  1. Заключение…………………………………………………………………………………...19

  1. Използвана литература………………………………………………………………………20

Увод.
Да управляваме означава да въздействаме върху хората (персонала, сътрудниците, работниците) с оглед съвместното постигане на предварително поставени цели на предприятието. Съвършеното управление се характеризира с направляване на поведението на хората в труда по начин, чрез който това от което се нуждае фирмата, става желано също и от персонала и се прави възможно най-добре от всички, работещи в компанията. Мотивацията представлява съвкупност от вътрешни или външни сили, които влияят върху личността, като я подтикват да се държи по определен начин с оглед постигането на някакви конкретни цели. Иначе казано, всеки път, когато мениджърите поощряват определен тип поведение (независимо от това дали то има положително или отрицателно въздействие върху тяхната организация), те насърчават проявяването на същия тип поведение и в бъдеще.


Мотивацията на хората се базира на техните съзнателни, несъзнателни и подсъзнателни потребности. Някои от тези потребности са основни, например нуждата от вода, въздух, храна, сън и дом. Така наречените вторични потребности, като нуждата от самоуважение, обич, власт, свобода и развлечения, се проявяват с различен интензитет у всеки човек и могат да се променят във времето. Мотивацията е общо понятие, което се отнася до група инстинкти, нужди, потребности, желания и искания. Ако мениджмънтът на човешките ресурси в дадена организация се стреми да мотивира правилно нейните служители, той трябва да предприеме действия, чрез които да задоволи техните желания и искания, така че да ги стимулира, да действат в унисон с организационните цели. В съвременния бизнес знанията и творческият потенциал заемат мястото на капитала. Големият интерес към въпроса за мотивацията се дължи на три основни причини: стремеж към по-голяма производителност, ефективност и съзидателност на труда, стремеж към по-качествено уплътняване на работното време и стремеж към по-висока конкурентоспособност и бизнес ефективност на организацията.

Какво е мотивация?


Думата “мотивация” произлиза от латинското “moveo” – което в превод на български език означава “движа”, повод да се предприеме или извърши нещо. Мотивацията е степен на желание и избор, която е необходима на дадена личност, за да се ангажира да направи едно или друго действие. В ежедневната реч мотивацията се използва в три различни смисъла:

  • Мотивацията, това са целите и причините, поради които хората правят своя избор на поведение и определят действията си. Обикновено това заради което хората правят нещо е изпълнението на поставената задача или пък желанието да постигнат избраните цели, да заемат висок социален статус, да постигнат желаната власт и влияние, да имат приятелство и необходимите средства.

  • Мотивацията, това е мисловният процес, на основата на който хората формират своето поведение, за да постигнат своите цели. Например хората изпитват желание да имат приятелство с някого, развиват някои свои очаквания, надяват се на влияние, решават как да постъпят.

  • Мотивацията, това е социалният процес, посредством който някой променя поведението на друг. Например приятелството би могло да бъде използвано за внушаване върху някой друг.

Мотивацията е психичен процес, вътрешна подбуда, това което кара хората да действат по определен начин. Тя се свежда до избирането на поведение от страна на работниците и служителите в трудовия процес, до избора на трудовата им активност и степента на тяхната ангажираност с целите на предприятието.[1]
Приложението мотивация при управление на персонала.
Мотивацията в работен план е от критична важност за суверенитета на служителите, ангажираността им в компанията, в която работят, размера на положените усилия и наличието на добри крайни резултати. Мотивирането на служителите е сериозен и постоянен казус дори сред най-новите и модерни компании, наложили се на пазара през последните години. Това е породено от жестоката конкуренция между тях. В днешно време силно се акцентира върху ценностната система на хората, както и тези ценности, които се изповядват в работните организации.
За служителите, изпълняващи ръководни и управленски функции, мотивацията е постоянно изискващ проблем, който се променя в следствие на този динамичен свят, който ни заобикаля. Колкото по-доволни и щастливи се чувстват служителите на дадена организация, толкова повече биха допринесли за нейното развитие. В следствие на което, се стига до заключението, че познаването на служителите и най-вече спецификите на бранша, в който работят е от голяма полза за ръководителите. Познавайки нуждите на екипа си, мениджърът би могъл адекватно да приложи мотивационна система от финансови и не финсови стимули, което от своя страна да засили производителността на компанията, както и позициите ѝ като по-желан бъдещ работодател. Управлението на човешките ресурси в една високотехнологична работна среда е сериозен и сложен процес, върху които влияят различни фактури и промени, били те организационни или технически.
Мотивацията за труд от гледна точка на управлението се определя като процес на вземане на доброволни решения от работниците и служителите за целенасочени трудови действия.
В основата на мотивацията стоят неудовлетворените потребности на хората и свързаните с тях психични процеси, които въздействат и инициират индивидуалното и груповото поведение на работниците и служителите в трудовия процес, тяхната готовност за активна и ефективна трудова дейност.
Въпросът за това как да накараме хората да работят добре – производително, качествено и т.н., е основен проблем пред ръководството на всяка организация и се решава в съответствие с конкретни организационни представи.
За да се разбере кое е онова “заради което” или “поради което” хората действат, се използват различни начини. Такава възможност дава и описанието на човешкото поведение в понятията: субект и обект на дейността, потребности, интереси, мотиви, цели, ценности, норми, социални роли, очаквания, претенции (фиг. 1). [2]



Интереси

Мотиви

Потребности





Претенции

Ценности



СУБЕКТ – ОБЕКТ







Очаквания

Цели



Норми



Социални роли




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница