Официално становище, относно зидзоорпсм на “професионален футболен клуб левски” ад



Дата19.10.2018
Размер75.75 Kb.
#91193


ОФИЦИАЛНО СТАНОВИЩЕ,

ОТНОСНО ЗИДЗООРПСМ

НА

ПРОФЕСИОНАЛЕН ФУТБОЛЕН КЛУБ ЛЕВСКИ” АД, представлявано от Константин Любомиров Баждеков и Иво Атанасов Тонев в качеството им на Изпълнителни директори, със седалище и адрес на управление: гр.София, р-н „Подуяне”, ул. „Тодорини кукли “ № 47, стадион „Георги Аспарухов“.

и

СДРУЖЕНИЕ „НАЦИОНАЛЕН КЛУБ НА ПРИВЪРЖЕНИЦИТЕ НА ЛЕВСКИ”, представлявано от Председателя на Управителния съвет Владимир Иванов Владимиров, със седалище и адрес на управление: гр.София, р-н „Подуяне”, ул. „Тодорини кукли “ № 47, стадион „Георги Аспарухов“.


ОТНОСНО: приети на първо четене промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия.
І. Становище относно промени в чл. 13 ал. 3 и ал.4 от закона

Направените промени, относно достъпа на малолетни и непълнолетни деца не съответстват на разпоредбите на Конвенцията за правата на детето, Закона за дискриминацията и Закона за закрила на детето. Новите измемения, нарушават правата и интересите на малолетните и непълнолетните, изразяващи се в правото им на достъп до всякакви спортни мероприятия на територията на България както и правото им на нормално физическо, нравствено и социално развитие.


Съображенията ни са следните:

Съгласно чл. 3, т. 1. от Конвенцията за правата на детето, приета от ОС на ООН на 20.11.1989 г., ратифицирана с решение на ВНС от 11.04.1991 г. - ДВ, бр. 32 от 23.04.1991 г., в сила от 3.07.1991 г. и съставляваща част от вътрешното ни законодателство, „.... Висшите интереси на детето са първостепенно съображение във всички действия, отнасящи се до децата, независимо дали са предприети от обществени или частни институции за социално подпомагане, от съдилищата, административните или законодателните органи".

Съгласно чл. 11, ал. 2 и 3 от Закона за закрила на детето „.... всяко дете има право на закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и социално развитие и на защита на неговите права и интереси.“

Ако бъдат приети горните два текста по отношение на малолетните и непълнолетните деца ще е налице непряка дискриминация”, съгласно чл.7 ал.3 от Закона за дискриминацията, тъй като малолетните и непълнолетните лица ще бъдат поставени в по-неблагоприятно положение от останалите български граждани, чрез създаване на тези ограничаващи правата и интересите им правни норми.

Ако бъдат приети в този си вид, текстовете на чл.13 ал.3 и ал.4 от Закона за изменение и допълнение на Закона за опазване на обществения ред ще доведат до силно ограничаване достъпа на малолетни и непълнолетни деца до спортни мероприятия, поради усложнения пропускателен режим:
1. На първо място с въвеждането на два отделни вида Образци на декларации: - единият за техните родители и законни представители и

- вторият вид за техните придружители;



2. На второ място на декларациите са неясни

3. На трето място е налице дискриминационна забрана един дееспособен придружител да не може да придружава повече от три деца.

4. На четвърто място се ограничава достъпа на непълнолетни лица на спортни мероприятия без придружител.

Законодателят следва да си зададе следните въпроси:
1. Какво би се случило, ако един родител има повече от три деца?

2. Няма ли да бъдат нарушени неговите и на децата му права, с наложеното ограничение?

3. Не на последно място не са уредени ясно и конкретно хипотезите при групови посещения на спортно мероприятие?
Изводи:

1. Предложения усложнен пропускателен режим ще доведе до силно ограничаване популяризирането на спорта сред младото поколение.

2. Новият пропускателен режим неминуемо ще доведе до намаляване приходите при провеждане на спортни мероприятия.

3. Не трябва да се забравя, че основна грижа и задължение на Държавата в Република България, е опазване здравето и живота на гражданите и не следва да се толелират опитите на органите на изпълнителната власт, да прехвърлят тези си задължения и отговорности на родителите и придружителите на малолетни и непълнолетните лица, посещаващи спортни мероприятия. Още повече, че те имат вменени сериозни отговорности съгласно Закон за защита на детето.


  • Във връзка с гореизложеното предлагаме ал.3 и ал.4 на чл.13 да отпаднат.



ІІ. Становище по §16, с който се изменя чл. 21 от ЗИДЗООРПСМ
Считаме, че приетите в т. 1 изменения „...отправяне на ругатни и неприлични изрази и жестове, които са особено вулгарни”, предполагат субективен критерий от наказващия орган, при определянето дали е налице противообществена проява, по смисъла на чл. 21 от Закона.


  • Ето защо, считаме, че и т. 1 на чл. 21 следва да бъде преработени, с цел практическото прилагане на закона.



ІІІ. Становище по § 17, с което се извършват изменения в чл. 25 от ЗИДЗООРПСМ
Считаме, че предложеното сериозно увеличаване размера на глобите при извършено спортно хулиганство, няма да има целения от законодателя ефект.

Съображенията ни за това са следните:

1. От изнесените данни от официалния доклад на Комисията по вътрешната сигурност става ясно, че събираемостта на глобите по този закон е на много ниско ниво.

2. Ниската събираемост е лесно обяснима – спортните мероприятия се посещават от млади хора, които тепърва започват да навлизат в активна трудова дейност и техните трудови възнаграждения са ниски.

3. От друга страна стандартът на живот също не е висок. Лице, получаващо средна работна заплата, не би имало възможност да заплати глоба в такъв висок размер, което намалява превантивната функция на заспоредбите на закона. Също така, спортните мероприятия се посещават от млади хора, които тепърва започват да навлизат в активна трудова дейност и техните трудови възнаграждения са ниски.


  • Ето защо, ние предлагаме всички текстове, които се отнасят до извършени противообществени прояви, по смисъла на чл. 21, да бъдат изменени така: навсякъде вместо наложена мярка „задържане в териториалните структури на МВР за определен срок” на лицата да бъде налагана мярка” безвъзмезден труд в полза на обществото, в определи часове”. Предлагаме, размерът на глобите да остане непроменен. Считаме, че упражняването на безвъзмезден труд в полза на обществото е мярка, която би оказала силен превантивен и поучителен ефект върху нарушителите и е много по-ефективна, в сравнение с повишаване размера на досегашните глоби.


ІV. Предложение относно приемане на нови текстове, относно въвеждане на разрешителен режим, при използване на пиротехнически изделия на спортно мероприятие.
Към настоящия момент Законът за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия категорично забранява използването на пиротехнически изделия в територията на спортната зона.

Въпреки това, сме свидетели на една добра традиция, свързана с впечатляващи хореографии по време на важни спортни дербита, в които ефектна роля играят определена категория пиротехнически изделия, които не са опасни за живота и здравето на хората, присъстващи на мероприятието. От 2009-та година до настоящия момент главен комисар г-н Антон Златанов, Началник на групата за охрана на спортни мероприятия в СДВР прилага практика, която дава възможност на Клубовете на привържениците на отбори /фен клубовете/ да внасят и палят контролирано пиротехника, с ниска степен на опасност. Практикувания ред е следния: ръководителят на националния клуб на привържениците на Левски предварително се договоря с групата за охрана, за количеството пиротехнически изделия и нейния вид. Като предоставя съответното пиротехническо изделие, което се тества в служба КОС и след одобрение от нея, съответното пиротехническо изделие се разрешава за използване на определена футболна среща.

Полицейската практика е, да предоставя количеството пиротехника на части т.е. ако има договорка за 60 бр. факли, полицията се договаря с фен клуба, това количество да се пали примерно на 3 пъти по 20 бр. Тази практика е своеобразен реверанс от страна на полицията, с оглед постигане разбирателство с даден Фен клуб с цел да улесни работата на охранителна полиция по време на спортното мероприятие. Полицията, както и фен клубовете са доволни от този метод и благодарят на г-н Златанов. До момента, тази практика се прилага, въпреки изричната законова забрана и следва да отбележим, че няма никакви инциденти след контролираната употреба на описаните пиротехнически средства.



Следва да бъде отбелязано, че както европейската, така и световната практика в областта на спорта показва, че редица европейските законодателства дават възможност при спазване на съответните условия за безопасност, да бъдат използвани пиротехнически изделия на спортни мероприятия. Към момента използването на пиротехнически изделия е разрешено в Норвегия и Австрия, обмисля се нейното легализиране в Полша и Швейцария.
Във връзка с горното становище отправяме следното предложение:



1. Да бъде регламентиран реда за внасяне и употреба на пиротехнически изделия на територията на спортната зона;

2. Предлагаме да се даде право на ръководителите на клубовете на привържениците или на упълномощени от тях лица да внасят и употребяват пиротехнически изделия, регламентирани по вид и по установен от закона ред;

3. Пиротехническите изделия следва да отговарят на изискванията за опаковка и маркировка и да отговарят на критериите за ниска степен на опасност, въведени в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия;

4. Внасянето и употребата на пиротехнически изделия да се извършва, само при наличие на предварително разрешение, издадено от компетентните органи на МВР, дадено за всеки отделен случай. Разрешението следва да обхваща вида, количеството на пиротехническите изделия, както и начина на тяхното използване.


  • Настоящото становище и съответните предложения са отражение на

нашата дългогодишна практика и опит при провеждане на спортни мероприятия, поради което вярваме, че те ще допринесат за извършването на по-добри законодателни промени, от които се нуждае Законът за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия.

ПРОФЕСИОНАЛЕН ФУТБОЛЕН КЛУБ ЛЕВСКИ” АД:



1. Иво Атанасов Тонев,

Изпълнителен Директор




2. Константин Любомиров Баждеков,

Изпълнителен директор



СК „ЛЕВСКИ”:

Стоян Хранов,

Председател

СДРУЖЕНИЕ „НАЦИОНАЛЕН КЛУБ НА ПРИВЪРЖЕНИЦИТЕ НА ЛЕВСКИ”

Владимир Иванов Владимиров,



Председател на Управителния съвет



Каталог: content
content -> Сценарий по време на 77-мото издание на Наградите на филмовата академия на сащ заедно с Мишел Гондри и Чарли Кофман за филма "Блясъкът на чистия ум"
content -> Книга на бск категория носители описание
content -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
content -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
content -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
content -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
content -> Св. Климент Охридски
content -> 1Уводни разпоредби 1Цел
content -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница