По управление на туристическа дестинация изготвил: Проверил: 2015 Първа част



Дата11.02.2018
Размер238.81 Kb.
#58272


КУРСОВ ПРОЕКТ

ПО УПРАВЛЕНИЕ НА ТУРИСТИЧЕСКА ДЕСТИНАЦИЯ

Изготвил: Проверил:

2015
Първа част
Несебър е световно призната туристическа дестинация. Природата в района е уникална с комбинацията от море и планина. Северно и южно от града са разположени широки плажове и естествени пясъчни дюни, чиято структура оформя уникален природен феномен. Бреговата ивица е дълга 50 км. Сред природните забележителности са защитените природни резервати „Иракли” и „Калината”, отличаващи се с пясъчните си формации и редки растителни видове. Те са обявени за защитени с цел опазване на типични крайбрежни хабитати на редки и застрашени растителни видове (пясъчна лилия, морски ранилист, пясъчна млечка, татарски млечник, морски ветрогон, блатно кокиче) и много птици. Градът е включен в списъка на Световното историческо наследство под егидата на ЮНЕСКО.
1. Управление на елементите на туристическа дестинация.

Основните елементи на туристическите дестинации са: материална база и обслужване, човешки фактор, имидж и характеристика на дестинацията, ценови равнища на продуктите на дестинацията, атракции. Ето защо методиката за изследване на елементите на управлението на туристическа дестинация се изразява в проучване на туристическата индустрия, посетителите, местното население и местните власти.

Управлението на елементите на туристическата дестинация Несебър е свързано със стратегическото планиране за устойчиво развитие на туристическата дестинация като интегрална част от цялостното пространствено и социално-икономическото планиране на града. На тази основа основните задачи при управлението на елементите на туристическата дестинация се свеждат до формулирането на визията за нейното развитие, определянето на кореспондиращите с тази визия качествени и количествени цели, посочването на подходящите стратегии за постигането на целите и указването на съдържанието на необходимия според стратегията управленски процес на туристическата дестинация.

Управлението на елементите на туристическата дестинация Несебър изисква организиране на всички процеси и дейности. Това предполага синхронизиране на усилията на всички заинтересовани страни и обединяване на организациите и лицата, работещи за постигане на тези цели. Те оперират на национално, регионално и местно равнище.Организацията за управление на елементите на дестинацията е решаващо при ръководенето и координирането на дейностите по реализирането на стратегията.

- Създаване на успешни градски туристически атракции

Несебър е град с развита градска култура и с изградена идентичност. Уникалното му разположение е допринесло за културното и политическото влияние на западните и източните цивилизации, оставили своя отпечатък върху градската култура. Интересното тук са историческите и културни наслоявания от обществата, които са го населявали – елини, римляни, българи. Това благоприятства създаването на успешни градски туристически атракции. Ето защо се предприемат множество инициативи, които експонират следите от тези народи в градското пространство. Ефективно се използва интересът на туристите към тях и се представят в по нов начин, с ново предназначение и нови употреби.

Несебър е определян като град със силно развита градска култура в различни сфери на обществения живот, поради което е все по-предпочитана туристическа дестинация.

В създаването на успешни градски туристически атракции са ангажирани редица обществени организации, административни органи, както и местното население. Това е особено важно поради необходимостта от съответствие между наложените послания и реално определените от местното население, което характеризира нивото на удовлетвореност на туристите. Представянето на Несебър като туристическа дестинация е съобразено с местното обществено мнение и развитието на градската култура. Изследванията на нагласите на населението и разбиранията за тяхно място може да очертае съвсем различен профил от този, който държавните и туристически институции създават на мястото.

Създаването на успешни градски туристически атракции е свързано с въпроса как градът да стане „интересен”, какво могат туристите да „изследват” в него. В този смисъл възможни са два пътя на „изследване” на Несебър – градът като мозайка и система от взаимоотношения между индивиди, групи, общности, институции със специфични форми на култура и градът като социално хетерогенно, гъсто населено място, в което съществуват различия, което има свои специфични пространствени форми, начини на управление, както и стадий на урбанизъм, отразяващ състоянието и визията на самото общество за себе си, съответната икономическа система, ниво на технологично развитие и ценностна ориентация.

Създаването на успешни градски туристически атракции в Несебър не се свързва само със създаване на привлекателно лого и етикет. Целите са много по-дълбоки и съществени: позициониране на туристическата дестинация за постигане на максимален успех в национален, европейски и световен мащаб, включително да се постигне максимално международно разпознаване и влияние, засилване на бизнес контактите със света и заздравяване на туристическия бизнес. Това води до ползи не само за бизнеса, но и за отделните хора в града, давайки им достойнство и възможност за работа и просперитет.

Несебър е истинско историческо и архитектурно съкровище на България. Затова през 1956 г. е обявен за град музей - археологически и архитектурен резерват. Административният живот е съсредоточен в новата част на Несебър, която се отличава с новата си модерна архитектура. Хотелите, къщите за гости и частните квартири са също в новаторски стил и отговарят на най-новите тенденции в туристическата индустрия.

Старият град е с дължина 850 метра и ширина 350 метра. Той е атрактивно място за романтични разходки по тесните калдъръмени улички, покрай малките магазинчета, предлагащи ръчно изработени сувенири - керамика, плетива и накити. Старият град с хилядолетна история е построен върху малък скалист полуостров, свързан със сушата посредством тесен провлак. Тук са запазени ценни исторически паметници от всички епохи: останки от крепостни стени от римски времена и средновековието, стари византийски и български църкви, възрожденски къщи от ХVІІІ и ХІХ век.


В югоизточната част на новата градска част на Несебър се намира Южният парк. Той заема площ над 27 декара. По време на създаването му са открити четири стари гробници от ІV - ІІІ век пр. н.е., които са изложени за посещения, както и ранновизантийски зидан водопровод. Създателят на парка е концентрирал вниманието си в изграждането на много паркови елементи и разнообразни кътове, разкриващи прекрасна гледка съм старинния Несебър, морския бряг и златистия плаж. Изградени са четири детски площадки, водна каскада, панорамни площадки, пеещ фонтан, слънчев часовник, кътове за релаксация и др. интересни за туристите атракции.

Декоративната растителност е изтеглена в периферията на парковите площи и по скатовете, а в равнинните части са затревени с тревни смески, устойчиви на утъпкване. Засадени са главно растителни видове характерни за Черноморското крайбрежие и наброяват над 250 таксона. Всеки посетител на парка може да види обновения кът със субтропични видове, които могат да оцелеят при конкретните климатични условия. По интересните от тях са нар, смокиня, фейхоа, някои видове палми и кактуси, сукуленти и др. Всички растителни видове са обозначени с имената им на български и латински език с оглед възпитателното въздействие върху подрастващото поколение.

Създаването на успешни градски туристически атракции в Несебър способства за развитието на местната общност, като насърчава туризма и потреблението. Положителното въздействие на успешните градски туристически атракции се изразява и в увеличаване на приходите на туристическата дестинация поради нарасналия туристически поток, а това от своя страна допринася за самостоятелното им поддържане. Ползите за обществото и града са: по-голяма обществена видимост на целевите икономически и социални проблеми от регионално значение, цялостна ангажираност на институционалните и икономическите партньори в справянето с проблемите.

Създаването на успешни градски туристически атракции в Несебър играе ключовата роля в привличането на посетители на туристическите обекти и на обектите с културно значение, като ги насърчава да прекарват повече време и да оставят повече средства. Този подход също така определя развитието на развлекателни услуги, както и откриване на работни места в града.


- Управление на водни туристически атракции

При управлението на водните туристически атракции в Несебър също се цели постигането на високи нива на удовлетвореност на посетителите. За любителите на спорта и водните туристически атракции има многобройни възможности: сърфове, водни ски, скокове с парашут, банани, яхтклубове, водни колела, скутери, плажен волейбол. С многото си детски басейни градът е истински рай за децата.

В Несебър е изграден и най-големият и атрактивният аквапарк в България - „Аква Парадайз”. Той разполага с много съоръжения, гарантираши висок адреналин и положителни водни емоции на посетителите си. Изградени са няколко вида водни пързалки - Камикадзе, Туистер, Ниагара, оборудвани са скачалки, лодки и много др. Някои от атракциите са изключително екстремни и са предпочитани от любители на силни усещания.

В акваторията на Несебърския залив се провежда и ежегодната Международна ветроходна регата. Домакин на състезанието е Общински Морски Клуб „Несебър 2000”.



- Управление на места за свободното време и на културно-исторически атракции

Туризмът в града се развива в няколко насоки – културен, исторически, религиозен, морски, природен. Ето защо се обръща особено внимание при управлението на местата за свободното време и на културно-исторически атракции.

Полуостровът на Несебър - древният град Месамврия, е населен отпреди повече от три хиляди години - в края на бронзовата ера. Културно-историческото наследство на града е уникално не само за България, но и за Европа. Затова през 1983 година ЮНЕСКО обявява Несебър за Паметник на Културата. Всеки камък разказва история на над повече от три хиляди години. Археолозите продължават да откриват следи от вековната история сред тесните улички на града. Това е причината в Несебър да съществуват много интересни сгради, които представляват културно-исторически атракции за туристите.

Несебър е представител на типичния български ренесансов стил в архитектурен и конструктивен план, характеризиращ се с резбовани дървени тавани, прозорци, гледащи към морето, боядисани в бяло стени и романтични малки дворчета зад високи дървени огради. Много от къщите са построени през периода XIII - ХIX век. В града могат да се видят и три вятърни мелници, които са реставрирани.

Археологическият музей с неговата „Стена на Иконите” е място, където може да се разбере повече за историята на Несебър. Ценни притежания на музея са тракийска каменна котва, много железни изделия (ками, саби и др.), древногръцка черна керамика от Античността и Средновековието, мраморни архитектурни елементи от всички епохи и богата колекция от икони. Те са една от най-привлекателните културно-исторически атракции в града.

Етнографският музей се помещава в 160-годишна къща, притежание на рода Москояни. Тя е един от най-интересните паметници от периода на Възраждането - типичен пример за местната несебърска архитектура. На втория ѝ етаж са изложения традиционни местни дрехи и бижута.

Морето е било естествена, но не единствена преграда пред атаките срещу Несебър още в древността. През годините на дългото съществуване на града укрепленията са разширявани и доизграждани многократно, а градът бил недостъпен за враговете. След разкопки, консервация и частична реставрация, крепостните стени са най-величествения паметник от миналото на града и интересна културно-историческа атракция.

В най-ниската част на северния бряг, на север от църквата „Св. Иван” се намират термите (баните) в Несебър, чиито бани са се снабдявали с вода чрез подземни водопроводи. Проучена е около 2/3 от тяхната площ - преддверието, централната зала и помещението с басейните. Термите са също атрактивна забележителност особено за чуждестранните туристи.

В Несебър дървените къщи от края на ХVІІІ и началото на ХІХ век са най-многобройните и най-добре запазени паметници от Българското възраждане. С оригиналната си архитектура, те показват развитието и значимостта на черноморския тип дървена къща - израз на оригиналния гений на българския строител и са също така любопитна културно-историческа атракция.

Най-голямата историческа ценност на Несебър са многобройните църкви. През средновековието градът е познат като „градът на църквите" със своите над 80 църкви и параклиси, много от които са оцелели и до днес. Pанните християнски базилики са от първите построени в Европа. Шест такива базилики са известни в града, като две от тях са сравнително добре запазени.

Ефективното управление на местата за свободното време и на културно-историческите атракции в Несебър отдавна са го превърнали в център на множество фестивали, форуми, конкурси и др., които събират хиляди гости от Европа и света. Местната администрация работи усилено в посоката на развитие и новаторство, за което говорят множеството организирани събития, както и голямата им посещаемост. Голям чуждестранен интерес предизвикват: Международен детски фeстивал „Слънце, радост, красота”, Международен арт фестивал „Съзвездия в Несебър”, Международен гимнастически фестивал „Несебър”, Международен конкурс „Аз обичам Черно море”, Национален фестивал на сватбения туризъм „Любов и вино в Несебър” и др.

Първият международен фестивал „Несебър - остров на изкуствата” се провежда с участието на ансамбли, творчески колективи, хорове, формации, студия и изпълнители от България и други страни. Във фестивала участват деца и младежи от цял свят, а всички те имат възможността да покажат качествата и таланта си. Така градът се превръща в една голяма сцена на изкуствата. Срещата на история и изкуство вдъхновява и озарява много нови таланти, създава една особена атмосфера от срещата на различни култури, традиции и религии. Това, от своя страна, привлича нови гости на Несебър, което доказва, че местата за свободното време и културно-историческите атракции в града са изключително популярни сред туристите.

Много посещавано място от туристите през свободното време  в Несебър е атракционът „Ледена пързалка”. Той представлява истинска ледена пързалка с площ на леденото поле 300 кв. м. Съоръжението е произведено по изключително модерна технология. Независимо от външните условия температурата на леда винаги е -10 С°. Съобразно техническите изисквания ледената пързалка е изградена в шатра с размери 15х30 м, оборудвана с прозрачни стени с гледка към морето, специално озвучение и осветление, които да допринесат за приятното прекарване на леда.

- Управление на търговско-туристически комплекси

В старата част на Несебър съществуват многобройните малки магазини, в които се предлагат ръчно изработени сувенири, керамика, плетива и накити. От 2014 г. влиза в сила нова наредба за търговията на открито, изготвена по препоръка на ЮНЕСКО, според която се забранява поставянето на съоръжения около паметниците на културата, пред търговските обекти, както и по стените и оградите на къщите в старата част на града. Това съсредоточава търговията само в изградените и предназначени за тази цел места.

През 2008 г. е изграден нов търговски комплекс - „Улица на занаятите“, който привлича любопитните погледи на туристите в Несебър. Проектът е финансиран изцяло от Общината и е част от новата концепция за визията на търговските обекти в стария град. Улицата включва дюкяни с грънчарство, кожарство, ножарство, дървопластика, дърворезба, рисуване върху стъкло и порцелан, винарна, сувенири, картинна галерия, както и представителен щанд на Регионалната занаятчийска камара. Предвидено е да заработи и улично кафене. Комплексът е първата крачка към промяната на облика на стария град. Новата визия на стария Несебър включва изграждането на обособени зони за търговия, които да отговарят на изискванията и особеностите на Несебър като град музей. Управлението на търговско-туристически комплекси от този вид води до качествена промяна на визията на туристическата дестинация.
2. Координация между субектите на туристическата дестинация:

- Координация на управлението на туристическа дестинация

Като туристическа дестинация, желаеща да се развива, Несебър е изправен пред комплекс от предизвикателства, касаещи координацията на управлението на туристическата дестинация. Някои от тях са: самостоятелно планиране на отделните субекти в туризма, координация между заинтересованите страни браншови сдружения, НПО, туристически субекти и общинската администрация. Координацията на управлението на туристическата дестинация дава много преимущества за развитието на туристическата дестинация, а именно: изграден имидж на модерен морски курорт, нова или реновирана туристическа база за настаняване, ясно изразено желание у общинската администрация да подкрепя развитието на туризма. Координацията на управлението на туристическата дестинация включва изграждане на информационни туристически центрове и организация на информационното обслужване на туристите , реклама в страната и в чужбина на туристическите обекти, намиращи се на територията на Несебър, нови възможности за разнообразяване на предлаганите туристически продукти (специализирани продукти); все още неизползваните възможности за вътрешен туризъм и туризъм от съседните страни за уикенд-почивки, подобряване на квалификацията и уменията на персонала в туризма, възможности за привличане на чуждестранни инвестиции в туризма, неизползваните досега възможности за реализиране на съвместни програми, инициативи и събития за популяризиране на специализираните видове туризъм съвместно с държавните и неправителствените, регионалните и общинските структури, използване на Европейските структурни фондове и други източници на финансиране за развитие на туризма, повишаване ефективността на маркетинговите и промоционните програми и дейности. Средства от Общинската програма за туризъм се предоставят само като допълващо съфинансиране на партньорите, а не като основно финансиране за организациите.



- Устройство на качествена туристическа дестинация

Основният туристически продукт на Несебър са летни морски рекреации – слънце, плаж, море. Целта е привличането на масовия посетител, семейства с малки деца, млади семейства, хора от третата възраст. Тези почивки имат продължителност 1-2 седмици в хотели или самостоятелно наемани апартаменти и вили. Основна причина за предприемането им е желанието за почивка на море в съчетание с добра храна, слънчеви бани, плуване, разнообразие чрез еднодневни екскурзии до забележителности в района на туристическия престой.

Основно туристическите пакети се предлагат в рамките на една седмица и са от типа "all inclusive”. На следващо място е предлагането на допълнителни услуги като развлечения и спорт. Все по-голям е изборът на допълнителни услуги, предлагани от големите хотели в Несебър.

Приоритетните направления в качествената туристическа дестинация са свързани с ефективното използване на природните и културните туристически ресурси и с развитието на модерна туристическа инфраструктура, позволяваща целогодишно използване на създадената материално-техническа база, удължаването на летния курортен сезон, както и усвояването на териториите за целите на туризма във вътрешността на региона.

Главна цел е утвърждаване на качествения туристически продукт, съчетаващ морски, религиозен, еко и културен туризъм. В структурата на продуктовата политика на Несебър с преобладаващ дял е морският рекреативен туризъм . Високата културно-историческа и познавателна стойност на уникални паметници от античната и средновековната българска епоха, превръщат Несебър в място за изследвания, база за нови атрактивни туристически продукти.

Културно-историческото наследство на територията на общината включва 119 недвижими обекта. От тях 103 са архитектурни паметници, а останалите 16 - археологически обекти. С национално значение са общо 30. Използването на културните ресурси – паметници на културата, музеи, фестивали, етнографски комплекси и т.н. е мощен фактор за активизиране на туристическата индустрия и развитието на културен туризъм.


Наличието на защитените местности на територията на Несебър и природните забележителности обуславят възможности за развитието на екотуризъм и природен туризъм.


Културният календар на общината е наситен с прояви – фестивали, пленери, конкурси. Общината е домакин и на Българо-руския езиков фестивал, Национална конференция по фолклора, биеналето “България-Понтика” - с международно участие.

Туристическите ресурси в общината дават възможност за ловен и селски туризъм. Още неизползван е потенциалът за алтернативен туризъм. Добър потенциал за развитие имат спортен, круизен, приключенски и хоби туризма. Материалната база в средствата за подслон и модерно развитата туристическа инфраструктура са предпоставка за успешното развитие и на инсентив туризма - организиране на конференции, семинари, работни срещи или специални събития – фестивали, мероприятия.



- Хотелските комплекси като елемент на дестинацията

Наличието на ресурси за осъществяването на хотелиерската дейност, както и създаването на хотелския продукт на основата на потребителското търсене и предпочитания спомагат за утвърждаването на Несебър като търсена туристическа дестинация. Освен това се наблюдава интеграция с предприятия от туристическия и други отрасли.

Като основна туристическа дестинация Несебър е място, където хотели и други обекти за настаняване има в изобилие. Повечето собственици на хотели в Несебър посрещат гости през летният сезон, но има и не малко такива, които работят целогодишно. В стария град повечето хотели са със старинна архитектура и луксозно обзавеждане, докато в новия град има хотели от известни и луксозни вериги. Възможностите за настаняване в старата част на Несебър се състоят предимно от малки хотели и къщи за гости, оборудвани по всички съвременни изисквания. В новата част на града има големи луксозни хотели и по-малки семейни хотелчета.

Структурата на средствата за подслон в община Несебър е както следва :

- Средства за подслон 5 звезди – 8 – 4 582 стаи – 10% от капацитета

- Средства за подслон 4 звезди - 57 – 14 281 стаи –31% от капацитета

- Средства за подслон 3 звезди - 614 – 11 024 стаи –24% от капацитета

- Средства за подслон 2 звезди - 1 612 – 8 617 стаи –19% от капацитета

- Средства за подслон 1 звезда - 503– 7 427 стаи –16% от капацитета

В последните години се отчита подобрение в категорийната структура на хотелите, но не и в разнообразяване на предлагането им. Новостроящите се хотели отново са ориентирани към летен морски туризъм, т. е. за сезонно ползване. В стратегически план това осуетява възможностите за разширяване на туристическия сезон чрез развитие на конферентен, голф, културно-познавателен, балнеоложки, екологичен и други видове туризъм. Въпреки сезонността, настанителната база има сравнително висока средногодишна заетост.



- Ресторантьорските комплекси като елемент на дестинацията

Структурата на заведенията за хранене и развлечения на община Несебър е както следва:

- Заведенията за хранене и развлечения- 5 звезди – 11- 1867 места- 1%

- Заведенията за хранене и развлечения- 4 звезди – 81- 12111 места- 8%

- Заведенията за хранене и развлечения- 3 звезди – 316- 38190 места- 23%

- Заведенията за хранене и развлечения- 2 звезди – 540- 61016 места- 38%

- Заведенията за хранене и развлечения- 1 звезда – 486- 50066 места- 30%

- Кулинарията като атракция на туристическата дестинация

Неизброими ресторантчета, скрити из тесните лъкатушещи улички на Несебър или край плажа, са чудесно място за отпускане и приятни изживявания за туристите. Тук те могатда опитат традиционни български ястия, рибни деликатеси, дивеч, екзотични коктейли и ликьори, в условията на висок стандарт на обслужването. В механите се предлагат традиционни специалитети от българската кухня. Благодарение на характерните си вкусови качества българските ястия са любими на много туристи. Pибните и морски деликатеси също намират място във всяко меню.




Втора част
1. Добри практики в управлението на туристическата дестинация.

Успешното управление на туристическата дестинация е функция и резултат от използването на подходящ модел на управление. Неговото внимателно разработване и прилагане трябва да превърнат туристическата дестинация в място за целогодишен туризъм в различните му разновидности. Така успешното управление на туристическата дестинация носи икономически, социални, културни и екологични ползи за обществото и околната среда.

Въпросът за добрите практики в управлението на туристическата дестинация е сложен и многоаспектен, но и изключително актуален. В това убеждава самата обществена практика на формирането и функционирането на туристическите дестинации. Тенденциите за превръщане на международният туристически пазар в „пазар на купувача” и изострената глобална конкуренция преразпределят пазарните дялове на туристическите дестинации. Туристическите дестинации вече не могат да разчитат на случаен успех, поради което добрите практики в управлението им се утвърждават като основна функция на техните системи за управление и маркетинг.

При реализирането на добрите практики в управлението на туристическата дестинация главна роля имат туристическите ресурси. Определящо е значението на материално-техническата база, която се явява важна предпоставка на достъпността и престоя на туристите в туристическата дестинация. На следващо място е интегриращата роля на туристическите кадри, които осъществяват туристическото обслужване и осигуряват взаимодействието на туристите с рекреационните ресурси и материално-техническата база. Органите на управление, които осъществят дейност по координирането и ръководството на заинтересованите субекти в дестинацията по предварително разработена програма за постигане на определена обща цел също имат важно значение, защото те не само ръководят и координират развитието на дестинацията, но и участват активно в планирането и контрола.

Добрите практики в управлението на туристическата дестинация се реализират чрез общите или основните функции на управление – планиране, организиране, координация и контрол, всяка от които се отличава с определени технологични и мотивационни характеристики, необходими за постигането на целите на системата.

Добрите практики в управлението на туристическата дестинация изискват да се разработи теоретичен модел за оценка и управление на конкурентноспособността на туристическата дестинация. За постигането на тази цел Несебър непрекъснато използва полезния опит и добрите практики в управлението на туристическата дестинация, за да продължи да се развива и да остане конкурентноспособна на европейския и световния пазар на туристически услуги. В тази връзка се разработват и реализират редица проекти от Община Несебър по европейски оперативни програми. Предстои и изработването на нов Подробно устройствен план на Несебър, съобразен с Плана за опазване и управление на Старинен Несебър.

Разработен е и детайлен „План за опазване и управление на „Старинен град Несебър”. Насоките в него са съобразени с добрите световни практики в областта на културния туризъм. Заложено е приоритетно развитие на съвременен културен туризъм в Несебър, което изисква преход от сегашния неконтролиран и силно сезонен туризъм към приоритетно развитие на съвременен устойчив целогодишен културен туризъм, съответстващ на извънредната универсална стойност на ценността и обвързан и с други видове туризъм.

В тази връзка е дефиниран културно-туристически продукт „Старинен град Несебър – Световно наследство”, чиито основни компоненти са:


  • културните ценности с принос за извънредната универсална стойност на „Старинен град Несебър”, интерпретирани като завършени туристически продукти, достъпни и отворени за широката публика;

  • туристическата инфраструктура, формирана в пълно съответствие с духа на историческия контекст: хотели, къщи за гости и частни квартири в стари възрожденски къщи, които съхраняват и интерпретират традициите и духа на народната архитектура; традиционни заведения за хранене, които предлагат най-добрите образци на местната кухня и винопроизводство; търговия, която предлага продукти на местните занаяти и производства и др. Това е възможност за създаване на уникален туристически продукт, конкурентен на хотелската индустрия вЕвропа, за връщане към нов живот на народната архитектура в „Старинен град Несебър” и за повишаване на икономическата ефективност на туризма;

  • информационна и транспортна инфраструктура, която осигурява достъпност на ценностите и разпространява знания за тях, с ключовата роля на музея, като медиатор в историческата среда.

Планът предвижда пълно съобразяване на туризма с режимите за опазване на ценността и със съвременните стандарти за представяне и интерпретация на културното наследство.

Създаване на мрежа от локални културно-туристически маршрути, свързани с националните и европейските мрежи на културните пътища


Мрежата от тематични културно-туристически маршрути, като съвременна организация на културния туризъм в ценността, е в процес на осъществяване. В ход е работата по възложения от Общината и разработен във връзка с плана пилотен приложен продукт № 3: „Вяра в Несебър” – мрежа от четири локални културно-туристически маршрута.

Планът предлага в бъдеще тези маршрути да бъдат интегрирани в надобщински културно-туристически продукт „Месамбрия – Анхиало – Аполония Понтика”, развит по оста Несебър-Поморие-Созопол и обвързан с културния коридор „Виа Понтика” и Европейската мрежа от поклоннически пътища:



  • В рамките на „Програма 2012” за неотложни действия се предвижда работа в две посоки: съставяне на правила за проектиране и разполагане на информационни елементи и реализиране на първия етап от третата част на приложен продукт № 3 „Вяра в Несебър” – фрагмент от културно-туристически маршрут.

  • В рамките на „Програма 2013-2017” се предвижда да бъде довършена реализацията на споменатия фрагмент от културно-туристически маршрут и той да бъде включен в интегрирания надобщински културен маршрут, обхващащ част от културния коридор „Виа Понтика”. През този период ще бъде възложена и изработена Интердисциплинарна стратегия с програма за развитие на културния туризъм в ценността, която ще стартира със следните първоетапни действия: приемане на Наредба за регулиране на екскурзоводската дейност в ценността; изготвяне на целогодишен културен календар; създаване на маркетингов и промоционален план на ценността „Организация на маркетингово управление на дестинацията” (DMO); подготовка на Решение на Общинския съвет за размера на отчисленията от културен туризъм, предназначени за опазване и управление на ценността; изготвяне на план-схема за съдържането на информационната система на културно-туристическия продукт и изпълнение на информационните елементи.

  • В разработената дългосрочна „Програма 2012-2032” е предвидено изпълнението на Стратегията за културен туризъм и предвиденото в нея включване на културно-туристическия продукт в мрежата на европейските културни маршрути.


2. Добри практики в управлението на успешни туристически атракции.

Като световно призната туристическа дестинация Несебър непрекъснато използва полезния опит и добрите практики в управлението на туристически атракции, за да продължи да се развива и да остане конкурентноспособна на европейския и световния пазар на туристически услуги. В тази връзка се разработват и реализират редица проекти от Община Несебър по европейски оперативни програми.



  • Община Несебър изпълнява проект по програмата за Трансгранично сътрудничество България – Турция, съфинансирана от Инструмента за предприсъединителна помощ „Демонстрационен център на занаятите в Несебър и Одрин” на стойност 599 132,11 евро. Община Несебър е водеща организация, а партньори по проекта са Бургаската регионална туристическа асоциация, Асоциацията на търговците и занаятчиите на град Одрин както и Генералния секретариат на специализираните администрации на Провинциите в Одрин. Целта на проекта е установявяне на възможности за дългосрочно сътрудничество между занаятчиите в трансграничния регион Несебър – Одрин, за промоция и съвместен маркетинг на местните занаятчийски продукти, чрез създаване на демонстрационен център. В рамките на проекта за трансгранично сътрудничество ще се проведат различни занаятчийски изложби, обучения, практически семинари. Ще бъде създаден уеб сайт на местните занаятчии в Несебър и Одрин, който ще съдържа информация за предстоящи изложения, продукти и услуги.

  • Каменен музей на българските владетели ще привлича туристи и ще разказва историята на България. Пантеонът ще бъде разположен в рамките на предвидения за строителство екопарк на възвишенията северозападно от Слънчев бряг и освен държавните владетели, ще увековечи и велики личности, оставили следа в българската история. Изработването на паметниците ще се организира в рамките на пленери по скулптура, инициирани всяка година.

  • Мащабен е и проектът за културен център, който да оформи централната част на Несебър. Амбициите са градът да се превърне в романтичен център на България и да развие сватбения туризъм, привличайки все повече двойки да сключат брак край вълните. Активно се реставрират и средновековните църкви, които влизат в проекта „Духовен път” – интересен начин да се покаже уникалността на всеки един от 11-те храма в града.

  • Проект „Вяра в Несебър” по ОП „Регионално развитие 2007-2013” има за цел две от старинните църкви в Несебър – „Св. Параскева” и „Св. Йоан Кръстител”, прилежащата им инфраструктура и улицата, която ги свързва, да бъдат реставрирани, консервирани и социализирани в градската среда. Това включи и изграждането на първата част на културно-историческия маршрут „Духовен път”, чиято цел е да покаже на туристите всички църкви в града. Община Несебър предвижда реставрация и консервация и на църквата „Св. Архангели Михаил и Гавраил” със средства, спечелени от конкурса „Чудесата на България”.

  • Организиране на Форум „В унисон с Европа”, по време на който Община Несебър обменя добри практики и идеи за опазване и развитие на културно-историческото наследство с представители на Общини от Унгария, Полша, Германия, Италия и Румъния. На проведената конференция чуждестранните гости имат възможността да се запознаят подробно с историята на Несебър, да разгледат неговите средновековни къщи и църкви и да обсъдят бъдещи партньорства.

  • Провеждане на конференция на тема „Градско планиране и Проекта за културно наследство на ЮНЕСКО”, на която присъстващите експерти, представители от общо шестте страни, участнички в проекта, обсъждат закони и проектозакони за управление на градовете, които са или притежават паметници на културата от световно значение. Дискутират се общи проблеми, касаещи градоустройството, преместваемите обекти, разполагането и облика на рекламно – информационните табла, както и добри практики по опазване, развитие и консервация на защитените паметници на културата.

Добрите практики в управлението на туристически атракции са представени в доклад на административното ръководство на Община Несебър. В него са посочени предпазните мерки, които Община Несебър е предприела, за да запази културно-историческата си ценност, съобразявайки се с това, че туристическата дестинация все пак е жив град, а не просто необитаема историческа ценност, която се посещава само от туристи. Именно за това и стремежът на общинското ръководство е да се намери баланса между опазването на Старинен Несебър и нуждите на хората, населяващи града. Специално внимание е обърнато на проектираните схеми-концепции, за разполагане на преместваеми обекти и начините, по които ще бъдат изработени и съответно разположени на позволените за това места рекламно-информационните табла.



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница