Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 04. 07. 2014 Национални вестници



страница1/5
Дата19.01.2018
Размер0.7 Mb.
#48252
  1   2   3   4   5
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
04.07.2014
Национални вестници


Лекуват ни срещу залог

Упълномощаваме болниците да си търсят парите от касата в съда

Мария Чипилева

Стандарт  стр. 1,2,3  

Болниците може да ни лекуват срещу залог. Те обмислят да въведат запис на заповед, с която да могат да си търсят парите по съдебен ред. Предложението дойде в отговор на попарените очаквания за актуализация на бюджета на здравната каса. От НЗОК пък ще разпределят парите за болниците по нова формула.

Водещите болници в страната може да ни лекуват срещу запис на заповед. Тази идея обсъждат в момента университетските здравни заведения. Повод за дискусията им стана недостигът от 330 млн. лв. в НЗОК. Само преди два дни премиерът Пламен Орешарски и финансовият министър Петър Чобанов заявиха, че засега не се очаква актуализация на парите на фонда. Думите им вчера потвърди и председателят на здравната комисия д-р Нигяр Джафер. Заради това клиниките започнаха спешно да чертаят планове как да се справят с финансовия недостиг. Въпреки че има различни идеи, всички са категорични в едно - пациенти няма да се връщат.

В момента обсъждаме предложението хората да се лекуват срещу запис на заповед и упълномощаване на болницата да търси парите си за лечение от касата, каза д-р Дечо Дечев, директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски". По този начин те няма да плащат нищо за лечението си, но ще дадат право на клиниката да заведе дело срещу НЗОК в съда, ако не получи финансиране. Проблемът на болниците в момента е, че нямат сигурност дали надлимитните им средства някога ще бъдат изплатени. Без актуализация на бюджета си касата ще има пари да плаща по 107 млн. лв. на месец общо на всички болници. Това обаче е 70% от дейността, която обикновено имат. В момента клиниките получават останалите 30% с три месеца закъснение. От есента обаче се очаква това да не се случва. По тази причина болниците искат да се застраховат, че касата ще им плати, макар и догодина с новия си бюджет. Преди два месеца болниците масово заявиха, че ще въведат листи на чакащите. Сега обаче са се отказали и от този план. Няма как да има листа на чакащите, когато не знаем какъв е бюджетът ни за месеца, коментира д-р Костадин Ангелов, директор на "Александровска болница". Освен това по закон болниците нямат право да формират подобни листи, ако имат свободни легла.

Областните болници също няма да връщат пациенти. Трудно можем да оцелеем със 70% от приходите си, тъй като само 60% отиват за заплати, но хора няма да връщаме, категоричен беше и председателят на сдружението на областните болници д-р Иван Светулков. Той добави, че и заплати няма как да се намаляват, но може да се обсъди въвеждането на своеобразно доплащане под формата на избор на екип. Това ще важи само за планови, не и за спешни пациенти, добави д-р Светулков. Частните болници също няма да затворят врати. Нямаме моралното право да откажем медицинска помощ на пациенти, които имат нужда от болнично лечение и са потърсили нашите услуги, заявиха от Националното сдружение на частните клиники. Оттам допълниха, че ще продължат да отстояват тезата, че всеки сам трябва да избира къде да се лекува, а парите трябва да го следват.
Нова формула за парите на клиниките

Гледат заработеното от клиниките до май 2014-а

Мария Чипилева

Стандарт  стр. 3  

Парите на болниците ще се раздават по нов начин. Това става ясно от решенията на Надзорния съвет на здравната каса. Занапред те ще се определят на база заработеното от клиниките през изминалите пет месеца на 2014 г. Досега това се правеше на база парите им за 2013 г. Промяната означава, че повече средства ще се преразпределят от държавните към някои частни болници, категорични са специалисти.

Причината е, че частните с всяка година набират повече сила и получават по-големи бюджети от касата. Когато парите им се преизчислят на базата от тази година, те автоматично стават по-големи. По принцип това досега нямаше значение, защото бюджетите бяха прогнозни и се плащаше всичко заработено. Сега обаче, когато касата няма пари и може да се дават само средствата от лимитите, размерът им придобива голямо значение. На практика това са единствените гарантирани средства за болниците.

1.58 млрд. лв. се очаква да заработят лечебниците от здравната каса до края на годината по изчисления на фонда. НЗОК обаче не може да осигури 330 млн. лв. от тези пари. Още 50 млн. лв. не достигат на касата за медикаменти за рак в клиниките. С 96 млн. лв. ще се надхвърлят и предвидените пари за лекарства за домашно лечение. Освен това преразход от 17 млн. лв. се очаква и за медицински изделия. Касата смята да покрие тези пера с още 160 млн. лв. от вътрешни резерви и от преизпълнение на приходите. Въпреки че засега то е обявено да е в размер на 55 млн. лв., финансисти очакват по-големите постъпления от вноските да надхвърлят тази цифра многократно. Според запознати това е тайният коз на властта, за да се справи и с част от недостига от 330 млн. лв. за болниците. Останалото ще се прехвърли за 2015 г.


Обмислят доплащане за пациентите

Стандарт  стр. 2  

Общинските болници няма да могат да издържат финансово, ако не получават надлимитните си средства повече от месец-два. Това прогнозира д-р Неделчо Тотев, председател на сдружението на общинските болници. Причината за безпокойството му е, че компаниите ще спрат доставките на лекарства и ще запорират сметките на болниците, ако няма актуализация на бюджета на касата. Сега те проявяват разбиране, защото знаят, че някога ще им платим, но когато се реши, че няма да има пари, не е ясно как ще реагират, обясни той. Въпреки трудната ситуация и общинските болници няма да връщат пациенти. Изборът ни сигурно ще бъде да работим, докато можем, каза д-р Тотев. Решението обаче ще трябва да се вземе от общините, които са принципали на клиниките. Те вече са изпратили писмо до Националното сдружение на общините, в което настояват за инструкции. Друг вариант, който обсъждат клиниките е въвеждането на доплащане от пациентите. Засега обаче това е само идея и не сме уточнявали подробностите, каза д-р Тотев. Той обаче е категоричен, че са нужни промени в здравната система и така не може да продължава занапред.


Без лимити за държавните болници

Стандарт  стр. 2  

Да няма лимити за държавните болници, настояват лекарите в тях. Не може ние да поемаме най-тежките случаи, които са върнати отвсякъде, да сме последна инстанция и да имаме лимити, категорични бяха лекари от столична университетска болница вчера. На същото мнение е и председателят на областните болници д-р Иван Светулков. Не можем да имаме лимити, след като поемаме 70% спешни пациенти, каза той. Едно решение в тази ситуация е всички болници да получават средствата в рамките на лимита си, а останалите да се дават само на структурите с национално значение, предложи д-р Дечо Дечев. Това може да става с решение на Надзорния съвет.




Пламен Орешарски, премиер:


Нямаше политическа воля за промени

Стандарт  стр. 3  

За една година направихме доста стабилизационни мерки, но не успяхме да променим системата за финансиране на болниците. Сега тя има същите слабости, както и през изминалите 14 години. Нямаше политическа подкрепа за тези реформи, те са тежки и не успяха да станат и при предишни кабинети. Успяхме да обявим обществени поръчки за електронни карти и системи. Надявам се, че следващият кабинет ще ги довърши. За съжаление самата каса е в недобро положение. Надявам се, че с нужните мерки и затягане на разходите НЗОК ще приключи годината с минимален дефицит. Както направихме и миналата година. Тогава също се справихме по аналогичен начин.



(Пред bTV)
Издължават се до октомври

Стандарт  стр. 2  

До октомври здравната каса ще има средства, за да плаща цялата дейност на болниците, потвърди зам. здравният министър Бойко Пенков вчера. След това клиниките ще получават само парите в рамките на лимитите си. На практика това означава, че касата ще дължи на болниците надлимитната дейност от юли включително. Причината е, че им плаща тези пари с три месеца закъснение. Болниците ще могат да получат по-голямата част от тях едва през 2015 г.


Освободиха сметките на лечебницата под липите

Матей Бонев, Ели Куманова

Стандарт  стр. 3  

Многопрофилна болница "Киркович" взе глътка въздух. "Четири от банковите ни сметки, блокирани от електроразпределителното дружество ЕВН-България и няколко частни фирми заради неизплатени задължения, бяха разблокирани, съобщи шефката на здравното заведение проф. д-р Петрана Чакърова. По този начин засега отпада опасността болницата да спре да готви за своите пациенти, които се лекуват в клиниките, и да извършва само спешни операции. "Няма редукция на оперативната ни дейност въпреки острия недостиг на медикаменти", увери проф. Чакърова. Акцията на БЧК по призив на болницата за набиране на дарения от хранителни продукти обаче щяла да продължи. На този етап само двама старозагорски предприемачи са предоставили минимално количество пакетирани храни. Към момента на УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив не е изплатена надлимитната дейност за април и май, която е в размер на 3,7 млн. лв., съобщиха от най-голямото лечебно заведение за Южна България. Заплатите се изплащат навреме. Просрочените задължения към края на м. май 2014 г. са 14,2 млн. лв.


Медиците от Хасково спряха протеста

Красимира Славова

Стандарт  стр. 3  

Персоналът и ръководството на хасковската болница се отказаха от безсрочните протести, които бяха заявили два дни по-рано. Тогава протестът беше организиран заради неполучените за април и май плащания по клинични пътеки и за заплати на персонала. Медиците дадоха срок за движение по сметките си на РЗОК до четвъртък на обяд. Вчера здравната каса е превела на МБАЛ 1.1 млн. лв. от дължимите според ръководството на болницата 1.8 млн. В дължимата сума влизат 300 000 лв. за април и 1.5 млн. за май. "Научихме за орязания превод, протестът се отлага", заяви лидерът на "Подкрепа" в болницата д-р Кючуков. Той обаче предупреди, че ако и следващия месец ситуацията се повтори и от касата орежат изработените пари, белите престилки отново ще са готови за нов протест. С получените средства от ръководството на болницата ще дадат първо заплатите на персонала и лекарите, но пък за сметка на това ще се наложи да замразят разплащането на към доставчиците. Засега имаме достатъчно запаси от необходимите медикаменти и консумативи", заяви директорът на болницата д-р Близнаков.


Актавис" купи нова компания за $28 млрд.

Стандарт  стр. 10  

Фармацевтичната компания "Актавис" купи "Форест Лабораторис", съобщиха от международния производител на лекарства. Сделката се оценява на 28 млрд. долара. Обединението създава една от най-бързо растящите специализирани фармацевтични компании в света с очаквани приходи за 2015 г. от над 15 млрд долара, отчитат от "Актавис". "Това е иновативно нов, успешен модел в глобалната фармацевтична индустрия, изграден по такъв начин, че да бъде конкурентен в съвременната среда на развиващите се здравни грижи", каза Брент Сондърс, главен изпълнителен директор и президент на компанията.

"Актавис" предлага над 35 специализирани продукта в седем терапевтични пазарни сегмента и поддръжа гама от топ продукти в пет терапевтични категории. Придобиването на "Форест" увеличава възможностите за предлагане на силни брандове и генерици. Основните фармацевтични брандове на "Актавис" са за централната нервна система, гастроентерология, женско здраве, сърдечносъдови продукти, урология и дерматология. Очаква се сливането да създаде още марки от световна класа, тъй като "Актавис" има една от най-силните дивизии за разработка на нови продукти. 16 иновативни продукти на компанията скоро ще влязат във финална фаза на изпитания. Новите лекарства са за Алцхаймер, сърдечносъдови заболявания, инфекциозни болести, шизофрения и биполярни разстройства, ХОББ и женското здраве.

Пол Бизаро, бивш Председател и Генерален Директор на "Актавис", вече ще заема позицията Изпълнителен Председател на Актавис. Брент Сондърс, бивш Изпълнителен Директор и Президент на Форест е избран за Главен изпълнителен директор и Президент на обединената компания Актавис.




"Пирогов" се чуди как да купи лекарство за дете с тежка болест, имал 10 млн. лв. дълг

24 часа  стр. 17  

Лекарите от детската реанимация на "Пирогов" се чудят как да осигурят скъпо лекарство за 16-годишно момиче на апаратно дишане. Детето е с муковисцидоза и се нуждае от препарат, който болницата не може да вземе, защото вече има дълг от 200 000 лв. към фирмата. Общо спешният институт дължи към 10 милиона на доставчици и за неразплатени дейности.

Болницата търси варианти, не можем да оставим детето без лечение, казаха от "Пирогов."

Муковисцидозата е тежко генетично заболяване, което се проявява още в детска възраст. При него секретът в дихателните пътища, гастроинтестиналния тракт и панкреаса имат ниско съдържание на хлор, натрий и вода.

Белодробната форма води до образуване на обилен гъст, жилав секрет, който се задържа по дихателните пътища и запълва бронхите. Дишането е силно затруднено. При тези пациенти има голям риск от белодробни инфекции, които са чести и усложняват допълнително състоянието им. В повечето случаи се стига до хронични пневмонии.

За бялата раса заболяването е най-масовото в групата на редките болести. С муковисцидоза са малко над 200 българи. Средната продължителност на живота на хората с тази диагноза у нас е много под тази на болните в други европейски държави. Други болници също са затруднени да лекуват заради дълговете си.


Областната болница в Пазарджик няма финансови проблеми

24 часа  стр. 5  

заяви директорът й д-р Васил Вълчев нито задължения, нито неразплатени сметки към доставчици или забавени плащания към контрагенти и служители. Основният източник на средства за болницата е НЗОК според месечните заработки. Болницата дори разполага с финансов резерв, а заплатите са увеличени преди няколко месеца с 25%. Тежката ситуация в спешното отделение е преодоляна след двойно увеличение на възнаграждението на лекарите, което сега е 1500 лв. През последната година основно или частично са били ремонтирани повечето от отделенията, закупена е и нова апаратура.


Доц. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести:

Болестта на пушача убива годишно в Европа 3 пъти повече хора от атомната бомба в Хирошима

Любомира Николаева

24 часа  стр. 18  



В референдум за пушенето ще гласуват повече българи, отколкото дават глас за парламент Трябва да се създаде организация за комплексна грижа за белодробно болните - от прегледа при специалист през болничното лечение до грижите след това в дома им и рехабилитацията

- Доц. Петкова, колегите ви ви избраха за председател на Българското дружество по белодробни болести, в какъв момент за пулмологията поемате ръководството?

- Труден въпрос в контекста на това, което се случва в държавата и в здравеопазването. Но в такава ситуация трябва да намерим начин с висок професионализъм и високо качество да си вършим работата.



- Реалистична цел ли е днес?

- Длъжни сме да сме реалисти. Трябва в реалните условия да си поставяме реални задачи, които можем да изпълним. В действителността, в която живеем и работим, да можем да дадем максималното от това, за което сме обучавани и подготвяни.



- На фона на недофинансиране на здравеопазването може ли пациентите ви да разчитат, че получават най-доброто лечение?

- Проблемът с белодробните заболявания като че ли стои малко по-встрани от тези, които се извеждат в центъра на вниманието, например сърдечносъдовите заболявания или онкологичните болести, които, разбира се, са не по-малко важни. Поради будещите тревога епидемиологични данни още през 2002г. Световната здравна организация публикува стратегия за тяхната превенция и контрол. Оттогава авторитетни международни професионални организации работят в тази насока. Тревогата е голяма, защото като причина за смърт белодробните заболявания се изкачват в статистическите класации на все по-предни места.



- За колко хора това е последната диагноза в живота им?

- Всяка година милиони хора в света умират от белодробни заболявания: 1 милион от туберкулоза, 1,6 милиона от белодробен рак, 375 000 от бронхиална астма, 3 милиона от респираторни инфекции, около 3 милиона - от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), само в Европа над 300 000 и за сравнение, това е три пъти повече, отколкото жертвите на атомната бомба в Хирошима. При това расте смъртността от хронични белодробни и онкологични заболявания на белия дроб както сред мъжете,така и сред жените.



- Защо тогава белодробните болести като че ли остават в по-периферното внимание?

- Вероятно изглеждат по-тривиални, ежедневни и не така драматични като сърдечния инфаркт или мозъчния инсулт. Но това е до момента, в който човек се сблъска лично или косвено, чрез свой близък с инвалидизиращите и често фатални заболявания на белия дроб. Има състояния, в които човек буквално се бори за всяка глътка въздух, което е и глътка живот. Българското дружество по белодробни болести много активно работи за популяризиране на знанията за здравето на белия дроб. Важно е да повишим здравната култура, казано най-общо, и на отделния човек, и на държавните институции. Защото данните будят тревога не само като лична загриженост за здравето, а и като обществени средства, цена, която плаща икономиката на всяка държава за болничното и амбулаторно лечение. Много по-ефективно е да се работи за превенцията и профилактиката, отколкото за лечението на вече възникналите заболявания и техните фатални и нефатални усложнения. В тежките условия, в които живеем, не можем да очакваме чудеса.



- Имате предвид "тънкият" бюджет за здравеопазване?

- Клиничните пътеки и финансирането на болничната и доболничната помощ очевидно се нуждаят от повече средства. Въпрос е доколко реално можем да разчитаме на това. Целта на българските пулмолози в момента е да успеят гъвкаво и без компромис с професионализъм да предоставят на своите пациенти специализирана медицинска помощ, съизмерима с тази в Европа. В същото време безспорно трябва да се говори повече за ролята на превенцията, за да знаят хората на какво да обърнат внимание.



- Много се спори за ролята на цигарите, знаете какъв отпор срещат законовите ограничения за пушенето. Каква е истината за рака и за ХОББ, която разговорно се нарича болест на пушача?

- Относителният дял на пушачите у нас е висок, ние сме на едно от челните места в Европа. А тютюнопушенето е основна причина за развитието на ХОББ и на рак на белия дроб. Ако рязко не се променят нагласите, залагаме условия за една още по-черна статистика за следващите поколения българи. И докато у нас диалогът за забраната за тютюнопушенето се води основно в институциите, които трябва да го регламентират нормативно, то има държави, в които въпросът е решен с референдум.



- Например?

- Швейцария промени регламента именно след допитване до населението, което ясно каза, че иска да се забрани тютюнопушенето на обществени места.



- Как си представяте резултата от допитване у нас?

- Ние не сме свикнали да изразяваме волята си по подобен начин за подобни проблеми. Въпреки това мисля, че в такова допитване ще гласуват повече хора, отколкото в парламентарните избори. Иска ми се да вярвам, че непушачите ще победят.



- Освен пушенето кои други фактори разболяват белия дроб?

Замърсената околна среда, особено в големите градове, професионалните вредности в някои индустриални браншове, социално-икономическият статус също има значение. И не на последно място възпитанието на подрастващите. Важен е и личният пример, който ние, родителите, даваме на децата си. Нашите деца са на челните места по тютюнопушене в Европа. Затова и Б ДББ планира поредица от мероприятия сред учениците още в началното училище.



- Кое е най-голям проблем в работата на пулмолога у нас?

- Освен финансирането, което е тема за голям отделен разговор, основно затруднение в работата ни е липсата на звено, което да обединява усилията на специализираната доболнична помощ, болничната помощ, помощта в дома и рехабилитацията. Това са известни практики в света и в Европа, а у нас са бяло поле. Ако се създаде такава организация, тя несъмнено ще подобри ефекта от лечението и ще намали разходите.



- Оптимист ли сте за създаването на такава организация?

- Нещата се случват, когато работим, за да се случат. Харесвам една мисъл на президента Кенеди, че проблемите в света не могат да се решат от скептици, от хора, чиито хоризонти са ограничени в реалността, а живеем именно в такова време. За да се случат, трябва да има и мечтатели, които с ентусиазъм работят за реализацията им. И тогава те се случват. В професионалния си път вече съм поемала предизвикателства с непознати у нас направления. Преди 14 г., когато започнахме да се занимаваме с медицината на съня, за мнозина това изглеждаше нереалистично, а днес вече успешно се работи в това направление на много места в страната.



- Разкривате непознати страни на работата си, оценява ли се адекватно трудът на пулмолога?

- Оценява се много високо.



- Изненадващ отговор, лекари от различни специалности смятат, че обществото и държавата подценяват труда им.

- Оценява се много високо от нашите пациенти. Виждаме го всеки ден. Мисля, че това е най-важната оценка - отзивите на пациентите.



- А като финансиране?

- По отношение на финансовото изражение, ще дам само един пример - с 98-а клинична пътека за диагностика и стадиране на белодробния рак. Стратегически проблем. Най-честа причина за смърт от онкологично заболяване сред мъжете. Цената на клиничната пътека е само 280 лв. Тези средства трябва да се покрият всички необходими изследвания: бронхологично изследване, компютърна томография, труда на лекаря бронхолог, сестрите, лаборантите, специалистите по патоанатомия и рентгенолгия, както и болничния престой на пациента.



- Колко е реалната стойност?

- Всичко в диагностиката и лечението е конкретно, всеки пациент е уникален, но без да навлизам в детайли, заплащането на подобна клинична пътека за диагностика при други локализации на рака е оценена на 800-900 лв.



- Това би ли покрило разходите и по вашата пътека?

- В повечето случаи да.



- Кой поема сега разликата?

- Лечебното заведение. Болничните мениджъри са затруднени, но в голяма болница все пак се случва.



Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница