Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 25. 06. 2016 Национални вестници



Дата05.02.2018
Размер311.96 Kb.
#55043



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
25.06.2016
Национални вестници





Лекарствата присядат от данъци


Банкеръ  стр. 2  

Повече пари в държавния бюджет или по-здрава нация? В тези две плоскости политиците разглеждат въпроса за ДДС върху лекарствата и досега неизменно избират хазната. Нашата страна, заедно с Дания и Германия, е с най-рестриктивните подходи по отношение на данъка върху хапчетата - твърдо 20% налог. А в останалите държави от Европейския съюз се прилагат диференцирани ставки.

От изследване на икономиста Атанас Владиков, изнесено на форума "Тежестта на ДДС върху личните и публичните разходи за лекарства“, става ясно, че в сегашната ситуация с обща ставка илачите са оскъпени с 16.7%, а приходите в бюджета от данъка за миналата година са 400 млн. лева. От тях 250 млн. излизат директно от джоба на хората, а другите 150 млн. лв. се връщат в държавните сметки през здравната каса.

Всъщност, един от най-големите митове е, че в бюджета ще зейне дупка, ако данъкът стане “плаващ". При прилагането на диференцирана ставка на ДДС върху лекарствата, отпускани с рецепта, те ще поевтинеят с между 9 и 17 процента. Освен това ще се освободят и пренасочат към реални здравноосигурителни плащания между 68 и 150 млн. лв. от парите на здравната каса. В същото време българите ще си спестят към 200 млн. лв. за таблетки, а бюджетът ще бъде компенсиран от увеличената им покупателна способност.

"Намаляването на ДДС не може да бъде “изядено" от увеличението на цената от производителя или надценки на търговци, защото те са регулирани с наредба", уточнява Владиков.

Oмбудсманът Мая Манолова и председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов пожелаха лекарствата, купувани от здравния фонд, да се освободят от ДДС. Доплащането за медикаменти от страна на пациентите у нас е по-високо от това в Европа. За да се намали тази тежест за болните, едно от средствата е именно намаляването на данъка. По думите на Манолова от 900 млн. лв., които здравната каса отделя всяка година за лекарства, 150 млн. лв. се връщат обратно в държавата под формата на ДДС, вместо да отиват за здраве, както е по закон.

"Гражданите веднъж плащат здравните си вноски и втори път - ДДС. Така се оказва, че те внасят два пъти данък", смята омбудсманът.

Професор Гетов пък отбеляза, че пациентите променят терапиите си, за да могат да си позволят всички предписани лекарства, или те да им стигнат за по-дълго време. Предложението на фармацевтичния съюз за намаляване на ДДС е направено много отдавна, но Министерството на финансите засега отхвърля идеята. Гетов предлага като първа стъпка да бъде намалена ставката поне за хапчетата, които здравната каса заплаща. Подобен ход ще има позитивен ефект, както се случи в Румъния.

"Българинът е изправен пред избора дали да си купи лекарства или храна. И пред дилемата дали да си купи медикамента за кръвно или за глаукома, защото не може да си позволи и двата продукта. Най-бедната и болна нация плаща най-високия ДДС върху лекарствата", допълва д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

Другият потърпевш, който плаща "солено" ДДС върху лекарствата, са болниците. При все че са търговски дружества, те нямат право да се регистрират по ДДС за извършваните от тях услуги. Съответно плащат данъка като краен потребител и трупат дългове. А надлимитната им дейност не се приема и за миналата година клиниките загубиха 60 млн. лв. по тази линия.

Фармабизнесът също иска по-нисък данък. Според директора на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители Деян Денев отпадане или диференциране на ставката ще спести на българите между 150 и 400 млн. лв. годишно.








Основателят на турската Acibadem group Мехмет Али Айдънлар:

Ще инвестираме дългосрочно в българските си болници


Десислава Николова

Капитал  стр. 36  



ПРОФИЛ

Мехмет Али Айдънлар е основател, съсобственик и председател на съвета на директорите на Acibadem Healthcare Group, която купи през този месец "Токуда болница София" и "Сити клиник". Дипломира се във факултета по бизнес администрация на Marmara University Истанбул. През 1991 г. основава болницата Acibadem, която притежава 18 многопрофилни болници.

Кога за пръв път проявихте интерес към "Токуда болница"? Доколкото разбрахме от преговарящите страни, вие сте се поинтересували, а това е провокирало "Сити клиник" също да поискат да я купят.

От много години чувах хубави неща за "Токуда". През октомври миналата година за пръв път дойдох и успях да я видя, много ми хареса. Честно казано, не си представях, че болницата ще е толкова добра. После пък проявих интерес към "Сити клиник", отидох да видя отделенията за сърдечно болни, много ми хареса, защото в малко пространство се извършва голяма по обем дейност. Случайно влязох в лобито и се запознах със собствениците, поканих ги в Истанбул, те дойдоха след една седмица, аз веднага им предложих сделка, те веднага приеха. Така започнаха нещата, много бързо се случи всичко, минаха само няколко месеца и вече всичко е приключено.



Какъв е вашият план, за какъв период ще си възвърнете инвестицията?

Може би около 15 години. Поне в момента изглежда така, но това е стратегическа инвестиция, така че не очакваме да излезем бързо от нея, не сме дошли да се напечелим. Тук ще бъдем завинаги, така си мислим. Можете вече направо да разглеждате "Аджъбадем" и като българска марка.



Какви промени ще направите в мениджмънта и дейността на болниците?

Няма да правим. Мениджмънтът и екипите ще си останат същите. Всички управляващи лица ще останат същите. Ние ще им бъдем приятели, така да се каже, ще ги насочваме в работата им. Затова направихме холдинг, който ще управлява болниците.

Казвате, че няма да има никакви промени, но, както знаете, екипите са притеснени не само защото част от тях преди са работили заедно, а впоследствие са били истински конкуренти, но и защото болниците в София имат дублиращи се отделения. Ще работят ли две кардиологии, две онкологии например? Ще продължат да работят както досега. Това, че е разкрито и работи отделение в някаква област, означава, че то има своите пациенти. Вие работите във финансов вестник, така че знаете правилата на икономиката. Когато има търсене, има и предлагане. Така че в случая има еднакви отделения, но те имат своите пациенти и хората ще продължат да ходят и в двете клиники. Няма необходимост да ги затваряме или обединяваме, напротив, ще ги развиваме от технологична гледна точка, ще направим още повече инвестиции и ще ги направим още по-силни.

Какъв е размерът на инвестициите, който предвиждате до края на годината, и какво първо бихте обновили?

Все още не знаем, всичко е много ново, искаме да видим, да влезем вътре, да снимаме какво сме си купили, а след това ще мислим какво да сменим и кое да обновим. Естествено ще започнем първо с това, което е най-спешно. Ще има и инвестиции и в средносрочен и дългосрочен план, пред нас има много време.



Стана ясно, че ще промените фокуса на част от отделенията - ще развивате майчино и детско здраве, трансплантациите, ще продължите да развивате онкологията. Кои други специалности, които са добре развити в "Аджъбадем", смятате да развивате?

Всичко, което е свързано с човешкото здравеопазване. Щом става въпрос за здравето на хората, нищо няма да остане извън нашите услуги. Така че ще действаме българските пациенти да получат всички терапии, от които имат нужда.



Има ли област, в която българската медицина да е изостанала от турската, например онкологията?

Не ми е направило впечатление. А това, че няма достатъчно специалисти в онкологията, навсякъде по света е така в тази област, не само в България. Ще подкрепяме всички свои специалисти.



Ще се обучават във вашия университет ли?

Разбира се, това е съвсем естествено. Всички, които желаят - не само лекарите, но също и техническите лица, медицинските сестри, всеки наш служител ще има възможност да се обучава. Ние смятаме, че сестрите са изключително важни в здравния сектор. Имаме много добри центрове за обучение на сестри, а и от България идват много сестри да работят при нас.



Здравният застраховател "Токуда" остана извън сделката с болниците и медицинските центрове, проявихте ли интерес към него?

Предложихме им да го продадат, ако го продадат - ще го купим, ако не - ще си правим собствена застрахователна компания в България.



В какъв период от време?

Няма да чакаме много, ако стане сделката в един двумесечен срок, ще бъде добре, ако не - от септември ще действаме.



Този застраховател ще покрива ли лечение на български граждани във вашите болници в Турция?

Да, мислим да направим застрахователни продукти за хора, които да се лекуват и в България, и в нашите болници в Турция.



Ще запазите ли офисите на "Аджъбадем" в България, които организират лечение на български пациенти в Турция, и ще намалее ли тяхната дейност?

Никой не знае. Времето ще покаже. За нас няма разлика дали тук или там ще лекуваме хората, не мислим къде ще спечелим повече, мислим за тяхното удобство - да са близо до семействата си.

България току-що въведе здравна карта, чрез която съкращава броя на леглата, за които ще плаща здравната каса. Доколкото знам, съкращенията в болниците ви са сравнително големи. По какъв начин ще посъветвате мениджмънта да процедира, за да успее да запази размера на услугите, които предлага?

Аз не зная много детайли около здравната карта и не мога да коментирам в дълбочина, но мога да кажа, че каквито и да са новите правила, ние ще се съобразяваме с тях и ще работим.



В България исторически има резерви към турската страна и инвестиции, наскоро ДПС партията, която представлява българските турци, се разцепи, вие сте стратегически инвеститор, срещахте ли се с правителството, с политически партии около вашата инвестиция?

Не съм се срещал с никого. Ние не се занимаваме с политика, искаме да си гледаме работата. Разбира се, ако има нужда от разговор по някакви технически въпроси, ще се срещнем с което министерство има нужда да се срещаме, но нямаме и няма да имаме връзка с политиката.

***

Най-големите сред болниците

Покупката на "Токуда болница София", най-голямата като приходи частна болница в България, както и на шестата по приходи през 2015 г. верига от болници и медицински центрове "Сити клиник" стана в рамките само на няколко месеца преговори, започнали в края на миналата година. Новата компания се нарича "Аджъбадем Сити клиник" и в нея турският инвеститор държи 76.5%, а част от акционерите в "Сити клиник" - 23.5%. Около една трета от собствениците в "Сити" продават участията си. Общата стойност на сделката е 250 млн. лв., като цената на "Токуда болница" е 65 млн. евро. Излизащите от "Сити клиник" акционери получават общо 10.97 млн. лв., а новото дружество покрива дългосрочните кредити на болничната верига на стойност 18 млн. евро.



46 гинеколози и 38 хирурзи осъдени за лекарски грешки


900 000 лв. е най-голямото присъдено обезщетение за смърт на родилка и бебе

Ана Михова

24 часа  стр. 12  

46 акушер-гинеколози и 38 хирурзи са осъдени за лекарски грешки от 2004 до 2014 г., бе съобщено на форум за медицинската отговорност, организиран от Висшия адвокатски съвет.

900 хил. лв. е най-голямото обезщетение, което трябва да плати болница на близките на починали родилка и бебе, за 330 хил. лв. са осъдени други две болници от парализиран пациент.

Според данните, представени от д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право, гинеколозите, хирурзите и анестезиолозите държат първенството за най-съдени лекари.

Констатацията бе потвърдена и от съдия Ангелина Лазарова от Варненския апелативен съд.

Девет гинеколози, седмина хирурзи, шестима педиатри, четирима от спешната помощ, двама общопрактикуващи доктори и по един УНГ и лекар от медицински център са осъдени окончателно във Варна в периода 2009-2016 г. Само един от тях е с ефективна присъда от 1,5 г. затвор. Останалите са с условни наказания.

По две от делата подсъдимите са били петима, по едно - четирима, а по друго - трима медици.

"Поправки, допълнения и унищожаване на медицинските документи са сред най-честите трудности, с които се сблъскват съдиите, когато гледат дела за лекарска грешка", каза съдия Лазарова. Друг проблем бил с вещите лица. Експертите по лекарски дела във Варна идвали от София.

20 пъти са се увеличили делата за лекарска грешка през 2014 г. в сравнение с 1994 г. През 2008-2014 г. срещу лекари са водени общо 2983 дела. От тях 1839 са административни, 389 наказателните и 756 граждански.

Народният театър пълен в подкрепа на болни от рак


24 часа  стр. 25  

Трябва ли да се задържи Синята птица или да се даде на друг, който да е щастлив с нея. Публиката, изпълнила в четвъртък вечерта Народния театър, бе провокирана с тези въпроси чрез пиесата на Метерлинк, режисирана от Мариус Куркински. Постановката бе благотворителна - в подкрепа на болните от колоректален рак, и под патронажа на доц. д-р Радосвет Горнев. В залата дойдоха хора, чули тази диагноза, техните семейства и близки, както и приятели на лекарите, които са до тях. Съвременното лечение на колоректалния рак е успешно, особено в ранните стадии, казват медиците. Просто трябва да се търси... Синята птица.



НАЙ-МОЩНАТА ПРИРОДНА ТЕРАПИЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ ИМУНИТЕТА НА OНКOБOЛНИ


24 часа  стр. 55  

В състава на лекарствените гъби са представени балансирани комплекси от различни биологично-активни вещества. Едни от тях - гъбените полизахариди имат мощни противотуморни свойства, които нямат аналог в растителния свят. Те стимулират Т-лимфоцитите, те от своя страна - макрофагите и организмът отделя веществото "перфорин", което унищожава злокачествените клетки. Перфоринът създава отверстия във външната мембрана на туморните клетки ("перфорира" ги), вследствие на което те губят течност и загиват.

Пациент с рак на дебелото черво, тел. за връзка със сина на пациента: 0879 890 242

"Баща ми беше опериран от рак на дебелото черво. Туморът беше голям колкото ябълка и беше запушил червото. В Бургаската онкология отстраниха по-голямата част от дебелото черво. Откриха и разсейки, но лекарите решиха да не правят лъче- и химиотерапия, тъй имаше пейсмейкър. След 2 години се появиха много силни болки. Изследвахме го с рентген и ехограф и открихме много ракови разсейки в черния дроб с размер около 4 мм. Онколозите казаха, че в случай като този не могат да предложат никакво лечение. Тогава ми попадна вестник, в който имаше информация за терапията с лекарствени гъби.

Баща ми беше загубил много килограми и нямаше апетит. Още на втората седмица откакто беше започнал да взима гъбите се появи апетит и той започна да се храни нормално. След четвъртия месец той намали схемата с гъбите и продължи да приема само "Имюн Модулатор". След това, направените изследвания с рентгенов апарат, ехограф, скенер, гастро- и ректоскопия не откриха никакви проблеми. Бяха изчезнали метастазите в черния дроб и язвата му. С изключение на сърцето, всички други органи бяха в норма. Лекарите в Бургаската болница бяха удивени от резултатите."

Пациент с тумор на гръбначния мозък, тел. за връзка с пациента: 0884 71 85 70

"Лекарят ми гледа половин час дискетата и каза: "Такова чудо е много рядко нещо - тумор на гръбначния мозък." Аз се шашнах. Интрамедуларен тумор на гръбначния мозък! Докторът ми каза: "Извинявай, че ти го казвам това нещо, обаче работата е страшна." А той е неврохирург - един от най-добрите тук, в Пловдив! Питам: "Докторе, а някакво лечение?" Казва ми: "Няма лечение. Ако искаш отиди в София, попитай някой друг лекар." Аз на другия ден хващам един приятел с кола, кара ме във Военно-медицинска академия в гр. София. В неврохирургията отидох, горе при началника. И той един час гледа дискетата и ми каза: "Момче, това е много рядко нещо." Аз му казвам: "Докторе, рядко, нерядко - аз си отивам, осакатявам целия, не мога да се движа. Взимай, нещо прави!" "Нищо - казва - не мога да направя, защото ако барна там - край, изцяло се парализираш." Питам: "Ами, тогава какво да правим?" "Нищо - казва - не мога да ти кажа. Опитай нещо друго"... Та те, лекарите нищо не направиха, сега на тези гъби трябваше да разчитам!... Ама, няма как - почвам и ги пия! Само заради децата и заради внуците реших да ги пия! И същата вечер аз вече чувствам, че се парализирам... 40 дена съм лежал, ей тука на това легло и не мога да мръдна, обаче започнах да пия гъбите! Тогава не можех да си мръдна на 1 милиметър големия пръст на левия или на десния крак. Нищо! Не знаех къде са ми краката! Трябваше да погледна къде са ми краката, за да видя в какво състояние са - ужас... След 40 дена, откакто започнах да ги пия тези препарати., една сутрин се събуждам и гледам - а, аз мога да си мърдам палците на краката!" Г-н Гаров разказа своята история на 20 септември 2013 г. Сега (юни 2016 г.) той се чувства много добре и ходи без бастун. Направените изследвания през февруари 2015 г. показват пълното отсъствие на туморна маса там, където е била преди.

Пациентка с метастази в мозъка и гръбначния стълб

"Аз съм Васил Стефанов Русев, от гр. Пловдив съм. Жената - Цветана Русева, като я изписаха от болницата, я изписаха с препоръка, че няма нужда от лечение, защото е в последния стадий, разсейки, мозъкът е обхванат, гръбнака (също) и казват: "дори и да я водите на химио- и лъчетерапия, просто само ще я мъчите". Не можаха да намерят основния тумор на скенера... Синът ми казва: "Татко, май ще трябва да се готвим за погребение, не за лечение."... Но аз съм длъжен да направя всичко, за да не ми тежи на съвестта. Според д-р Евтимова, която назначи лечението с гъбите, аз съм дошъл много късно, защото наистина нашия случай е много безнадежден. Аз съм длъжен всичко да опитам. Жена ми не можеше да вдигне ръка, да вдигне крак. Тя не можеше да се контролира. Всичко беше под нея, беше ад, ад! Но на третия месец взе да се изправя, да седи. Никой не можеше да повярва, че ще стане тая жена от леглото! Просто неописуема радост! Вдигнахме я от леглото! Като вземахме диска от ядрено магнитния резонанс, хайде сравнявай, къде са тези метастази - стопено, всичко стопено, не можем да повярваме! Тези доктори не бяха ли чували за тези гъбени продукти за борба срещу рака. "Това трябва да е някакво чудо", казват. И аз така мисля, че е чудо, ама не е чудо, ами резултат от лечението с гъбените продукти... Жалко, че толкова много народ си отива от незнание и липса на разпространение за лечебните свойства на тия продукти. Ето я, жива и здрава и жизнена, и бузките и зачервени, и смее се, радва се вече на живота. Основното е "Имуно модулатор", той е с няколко съставки."


Нова апаратура за русенската болница


Телеграф  стр. 10  

Русенската болница ще получи шест нови анестезиологични апарата за нуждите на отделението по анестезиология и интензивно лечение. Това стана ясно след среща на шефа на лечебното заведение д-р Иван Стоянов и министъра на здравеопазването Петър Москов. За целта от МЗ ще стартират тръжна процедура за купуването на апаратурата. Отделно ведомството ще отпусне 170 000 лв. за ремонт на водопровода на болницата.



Храна натръшкала младежите в Русе


Телеграф  стр. 10  

Най-вероятно консумираната за закуска храна е натръшкала младите хора с увреждания от центъра за настаняване от семеен тип "Любов" в Русе. От университетската болница в града съобщиха, че резултатите от микробиологичните изследвания показват наличието на бактериална инфекция, причинена от бактерията стафилококус ауреус. Възможно е причината да е в млякото, което е било част от закуската на обитателите на "Любов".



Иде сезонът на бебетата


Милена Димитрова

Телеграф  стр. 26-27  

Иде сезонът на бебетата. Лятото е подходящо не само за море, но е идеално и за зачеване. Именно юни и юли са месеците, които са важни за двойките, които искат да станат родители.

Съветите на учените е двойката да прекарва много време на слънце, защото това е начинът организмът ни да синтезира витамин D. Шансовете една жена да забременее през юни са с 25% повече, отколкото през който и да е друг месец от годината. Юли също е идеален за създаване на наследник.

"Слънчевият" витамин играе ключова роля в подобряване способността на мъжете да създадат потомство, показва изследване на учени от Медицинския университет в Копенхаген в Дания. "Успяхме да докажем връзка между повишаване подвижността на сперматозоидите и приема на витамин D", казва ръководителят на проучването д-р Мартин Бломберг. В тестовете се включили 300 напълно здрави мъже.

По време на лятото подвижността и активността на сперматозоидите е в своя пиков момент. През топлите месеци се повишава нивото на витамин D в тялото, което е от съществено значение за нормалния синтез на мъжкия полов хормон тестостерон. За това през лятото шансовете за зачеване на дете са няколко пъти по-високи, отколкото през зимата. Витамин D може да бъде набавен и от храни като яйца, риба и черен дроб.

Макар витамин D, който получаваме в изобилие благодарение на слънцето, да е важен, трябва да знаете, че сперматозоидите не обичат високите градуси. Температурата на тестисите трябва да е от 4 до 7 градуса по-ниска от тази на тялото. Дори и 2 градуса по-висока температура може да се отрази зле на сперматогенезата.

Ако мъжете се готвят да станат татковци, трябва да внимават с ежедневните си навици. Топлата вана от 43-45 градуса по половин час на ден значително намалява концентрацията на белите плувци. Съшият ефект имат и плътно прилепналите слипове, спортни гащета или панталони. Мъжете трябва да кажат "не" на горещите вани, сауните, тесните стегнати панталони, защото всичко това намалява производството на сперматозоиди.

Около половината от случаите на стерилитет се дължат на мъжете. Наскоро учените успяха да създадат сперматозоиди в лаборатория. Китайски учени създадоха сперма на мишка от стволови клетки, оплодиха с нея яйцеклетки, от които се родиха здрави мишлета, съобщиха АП и АФП. Постижението може да доведе до революция в лечението на мъжкия стерилитет. Забележителното проучване носи надежда на хиляди мъже, включително преборилите се с раково заболяване в детството си, които отчаяно искат да станат бащи. Използването на сперматозоиди, "пораснали" от частици от кожата им, може да им позволи да имат деца, които генетично да са техни собствени. Създаването на сперма в мъжкото тяло е толкова сложен и продължителен процес, че се е предполагало, че е невъзможно да се създаде в лабораторни условия. Учените постигаха частичен успех през последните години, но най-новите изследвания в Китай са най-задълбочените и обещаващите до момента.



Вицепремиерите с нови ресори


Телеграф  стр. 2  

Премиерът Бойко Борисов преразпредели ресорите на вицепремиерите, след като новият социален министър вече не е и вицепремиер. Румяна Бъчварова ще координира дейността на министерствата на културата, здравеопазването, младежта и спорта, туризма и отбраната, Меглена Кунева - министерствата на външните работи и на правосъдието, а Томислав Дончев - министерствата на финансите, земеделието, околната среда и труда. Самият Борисов пък ще координира ДАНС, Държавна агенция "Разузнаване", Държавна агенция "Технически операции" и Държавната комисия по сигурността на информацията.





Закриват хемодиализата и в Карлово


Дума  стр. 6  

Около 30 пациенти на диализа в Карловската МБАЛ "Д-р Киро Попов" вероятно ще трябва да пътуват за процедурата до Пловдив. В отделението се лекуват хора с бъбречни заболявания от Карлово, Калояново, Хисаря и Сопот. Причината е, че отделението в Карловската болница остава само с 2 сестри. Началникът на отделението д-р Йовка Първанова и персоналът депозирали оставки за напускане от 1 юли. Лекарката коментира пред "Карловопрес", че има няколко предписания от ХЕИ за затваряне, защото звеното не отговаря на условията, при които трябва да се работи, а помещенията са крайно неподходящи и това се знаело от години. Сестрите напускали и отивали на други места за по-високо заплащане, а една диализна сестра се учи поне 2-3 години. Заплатата на д-р Първанова била 1200 лв., а на сестрите по 600. Печалбата на отделението за първите два месеца на 2016 г. е 25 000 лв., които постъпват в бюджета на болницата. Хемодиализата никога не е била на загуба за разлика от други отделения. С проблема са ангажирани кметът на общината д-р Емил Кабаиванов и председателят на общинския съвет Теодор Шойлеков. Шефът на болницата д-р Пелев посочи, че отделението не може да бъде конкурентно на частните диализи в Пловдив, в които заплатите са около 1200 лв. и нагоре. Пациентите събират подписка за спасяване на отделението. Ако трябва да пътуват до Пловдив, това ще им отнема по около 9 часа (път плюс 4 часа диализа) през ден.



Направи си сам


Аида Паникян

Дума  стр. 12  

Чух, че имало инструкции как сами да си направим... операция на сливици в условия, близки до военните от периода 1914-1918 г. Очевидно настана време военните лекари да напишат наръчници за различни операции, медицински процедури и манипулации на принципа "Направи си сам". Министерството на здравеопазването няма да финансира подобна инициатива, но със сигурност министър Москов ще похвали колегите си. Нали целта на занятието е да се пестят пари?

Та, да си дойдем на приказката за хемодиализата в бъдещия наръчник "Направи си сам". В тази графа доскоро влизаха само пациентите на Дупнишката общинска болница. Сега там "отиват" и тези от Карловската "Д-р Киро Попов". Преди повече от 5 години Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания алармира, че над 1000 пациенти на Карловската болница ще останат без жизнено необходима подмяна на морално остаряла и опасна за здравето и живота им хемодиализна апаратура. Очевидно почти нищо не се е променило за петилетка, а ако е променено - то не е към по-добро, защото тези дни около 30 пациенти на животоподдържащата процедура алармираха, че отделението може да спре работа.

Диагнозата е обичайната за българските общински болници от последните 7-8 години: остаряла (дори вече опасна) техника, мизерни възнаграждения на лекари и сестри, неотговарящи на съвремието условия на труд. Потърпевши - болните. А те обикновено са и бедни, особено щом са от малки населени места. Причината? Милион пъти сме я казвали: десните правителства нехаят за здравето на обикновения българин, дори той да е изряден данъкоплатец и редовно да внася здравните си осигуровки. ГЕРБ и коалиционните им партньори всячески целят задушаване на общинското здравеопазване, доплащане и плащане на медицински услуги, въпреки платените по закон здравни осигуровки. Съвкупността от тези действия води до унищожаване на персонала в общинските болници. финансово погледнато, диализите са едни от най-печелившите звена в лечебните заведения, но очевидно не и в българските общински болници, щом вече втора в страната остава без това отделение. А болните трябва да изминават десетки километри, често возени в 30-40-годишни уазки като на родео. Болни, които в нормална европейска държава биха имали шанса за бъбречна трансплантация. Или поне за модерно диализно лечение със съхранено човешко достойнство.

Дали онези, които убиват общинските диализни центрове, си дават сметка колко пари и време струва на държавата обучението на един лекар и на една сестра да извършват процедурата? Ама и ние... Премиерът е възмутен, че "Целият свят се дели, правят се нови разделителни линии, само за въоръжение се говори, а тук (в Кубрат) ме питат само за пенсии и за асфалт". Ние пък питаме за някакви си общински диализни отделения.

Най-много пенсионери в здравната система работят в Спешна помощ


Дума  стр. 8  

Работещи пенсионери спешни медици в страната са 888, което е 4 пъти повече спрямо втората здравна структура с много пенсионери - домовете за медико-социални грижи. Там работят 218 медици в пенсионна възраст. Следват ги психиатричните болници, където работещите пенсионери са 172, следват регионалните здравни инспекции със 165. Това става ясно от писмен отговор на министър Петър Москов на въпрос на депутата от БСП Георги Гьоков.

В самото МЗ има само 1 служител в пенсионна възраст, който работи по служебно правоотношение по Закона за държавния служител, и други двама на граждански договор. От справката се вижда, че средното заплащане на хората в пенсионна възраст е най-високо в Националния съвет по цени и реимбурсиране, където тези служители се разписват срещу 1502 лв., а най-ниско е в Регионалните здравни инспекции средно 595 лв. Средната заплата в Спешна помощ е 1174 лв.

Общият дял на разходите от бюджета на МЗ за служители в пенсионна възраст в структурите към ведомството е 11%.



Хомеопат без медицинско образование може да е опасен


Дума  стр. 16  

Не се лекувайте при хомеопати без медицинско образование, призовават лекарите, които членуват в Българската медицинска хомеопатична организация. Около 2200 български лекари са преминали обучение по хомеопатия, уточнява д-р Петко Загорчев, председател на организацията.

Припомняме, че в чл. 167 от Закона за здравето изрично е посочено, че хомеопатия имат право да практикуват само лекари. Въпреки това немалко хора без медицинско образование практикуват нерегламентирано хомеопатия, предупредиха лекарите и алармираха, че тези хора подлагат на риск здравето на пациентите.

Хомеопатията се появява като непознат метод в България през 1995 г. Сега обучението по клинична хомеопатия за студенти по медицина и фармация е включено в учебните програми на медицинските университети в София, Пловдив, Варна и Плевен, като свободно избираема дисциплина.

Клиничната хомеопатия е метод, който обогатява възможностите на всеки лекар, коментира д-р Загорчев.

Хомеопатичните продукти не са хранителни добавки. Не може да се получи предозиране с хомеопатични продукти, защото те носят информация само към болните тъкани, каза проф. Людмил Пейчев, декан на фармацевтичния факултет към Медицинския университет в Пловдив. Той поясни, че хомеопатията помага на широк спектър заболявания, но не е панацея. В писмо, изпратено от хомеопатичната организация до председателя на Българския фармацевтичен съюз се подчертава, че всяка подмяна на разреждането на даден хомеопатичен продукт, както и степента на разреждането му, могат да доведат до неуспех в лечението и дори до пълното му компрометиране.



АКЦИЯ В ОКРЪЖНА БОЛНИЦА ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ СЪРДЕЧНОСЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ


Дума  стр. 16  

Национална пациентска организация ще проведе акция за превенция на сърдечносъдови заболявания в УМБАЛ "Св. Анна" в София. Тя се организира на 27 юни в понеделник от 10 до 14 ч. в обособен кът във фоайето на централния вход на болницата. Инициативата се провежда в рамките на Факултет "Предсърдно мъждене" към Програма "Университет за пациенти" на НПО и включва измерване на кръвното налягане, на пулса и наситеността на кислород в кръвта с пулсоксиметър и оценка на риска от развитие на сърдечносъдови заболявания и възникване на предсърдно мъждене. При установяване на риск пациентът ще бъде насочен за допълнителен преглед към специалист кардиолог от лечебното заведение.





20 на сто от затворниците употребяват дрога


Слаба е грижата з зависимите от дрога у нас

Веселина Спасова

Новинар  стр. 8  

Около 20 на сто от затворниците у нас са наркозависими, обяви секретарят на неправителствената организация "Инициатива за здраве" Анна Любенова. По думите на специалиста родните затвори са обитавани от около 10 000 нашенци, като малко над 2000 от натиканите зад решетките имат нужда да излекуват зависимост. Данните обаче засягат само онези затворници, които при постъпването си в килията са признали пред служителите на местата за лишаване от свобода, че страдат от подобен проблем и са наркозависими. "Не е трудно да се сетим, че има много други хора, които няма да заявят този проблем, постъпвайки в затвора", коментира Любенова, като допълни, че вероятно броят на наркозависимите затворници е по-висок.

Според данни от миналогодишен доклад за оценка на политиката на наркотиците в България за периода 2009-2014 г. на родна почва няма разнообразни терапевтични модели за лечение на употребяващи дрога, а безплатни такива липсват. В същото време до финансираните с държавни средства програми за лечение на наркозависими достъпът е ограничен главно за нашенци, които нямат възможност да заплащат месечната си такса за терапии в комуна.

В момента държавата поема лечението на 3000 нашенци, които имат нужда от терапия на зависимостта си, което обаче е само 15 на сто от нуждаещите се от лечение. Според статистиката у нас общо 30 000 са наркозависимите, а около 300 000 е броят на онези нашенци, които някога в живота си са пробвали дрога.

Според последната специална сесия на Общото събрание на ООН, която се състоя през април и беше посветена на световния проблем с наркотиците, присъстващите са се обединили около тезата, че на хората, които употребяват наркотици, трябва да се гледа като на нуждаещи се от внимание, грижа и лечение.

У нас обаче се оказва, че е много по-лесно наркозависим да попадне в затвор, отколкото в програма за лечение на проблема. "Практически това превръща хората, които употребяват наркотици, в престъпници, а не в хора, които се нуждаят от грижа и лечение", коментира още Любенова.



На кого му пука, че се друсат


Камелия Христова

Новинар  стр. 11  

Горе-долу такова изглежда отношението от страна на държавата към наркозависимите у нас, като се гледат данните за съотношението между броя на хората с такива проблеми и онези от тях, с чието лечение тя се занимава.

Това очевидно не е сред приоритетите, а ако се потърси и мнението на обществото, вероятно и то няма да е много различно. Още повече пък, когато става въпрос за затворници, които са си заслужили мястото зад решетките. Според данните около 20 на сто от пребиваващите в родните затвори са наркозависими, като този процент е твърде относителен, защото само част от тях са си признали за това, влизайки зад решетките.

Никаква тайна не е също, че в затворите не е кой знае какъв проблем да се сдобиеш с дрога. Да се подценяват тези факти само по себе си е несериозно, независимо до кого се отнасят те. По-сериозният проблем е в това, че става въпрос за отношение или по-скоро липсата на такова към наркозависимите изобщо, и то се вижда от цифрите - държавата поема лечението на 3000 нуждаещи се от терапия, което е само 15 на сто от онези, на които тя е необходима.

А докато по света вече са наясно, че на хората, които употребяват наркотици, трябва да се гледа като на нуждаещи се от грижа и лечение, ние все още робуваме на клишета като това, че посягащите към дрога са или престъпници, или просто хора без воля и проблемът се отнася само за определена група. И пренебрегваме статистиката, че възрастовата граница на учениците, употребяващи наркотици, тревожно спада, 12-годишни посягат към алкохол и различни субстанции и съвсем не е задължително това да са "проблемни“ деца, растящи без достатъчен родителски надзор.

А най-голямата грешка е да се пропусне моментът, в който на тези хора може да им се помогне и вместо да им се осигури място в програма за лечение, да се проправя пътят им към затвора.




24.06.2016
Национални телевизии


Правят ли се операции без нужда само, за да печелят болниците?


Нова телевизия  Новини в 19.00 часа

Правят ли се операции без нужда само, за да печелят болниците ни? За търговията с пациенти разследването на Генка Шикерова продължава.



Репортер: България е на първо място по брой болници на глава от населението в Европа. Но и на челно място по смъртност. Принципът – повече пациенти, повече пари. Целта – нашите здравни вноски. Средството – клиничните пътеки, които никой не знае как се остойностяват. Формално непосредствено преди интервенция пациентът подписва куп документи. Информираното съгласие в масовия случай изглежда така.

-Той е покрит до тук с чаршаф, правят му изследванията и му викат: Ти какво предпочиташ сега – операция или да ти поставим една пружинка?



Репортер: Бумът в разкриването на клиники по инвазивна кардиология започва преди 6 години. Цените на пътеките са атрактивни. Единственото условие за успех – оборот.

д-р Страшимир Генев: Очевидно е, че не всички пациенти, които постъпват в тези лечебни заведения имат индикации изобщо за болнична помощ.

Репортер: Според данните на здравната каса през последните четири години разходите за медицински изделия са нараснали с близо 12,5 милиона лева. Лекари от пловдивската болница Свети Георги, желаещи анонимност, пишат: Доставят се около 700 стента на месец, при условие че реално се използват около 100 броя месечно.

Репортер: До този момент няма реакция на сигнала от министерството. От болницата обясниха, че за доставката на медицински изделия има строг регламент, който се спазва.



Доц. Заприн Въжев: Аз имам пациентка, която съм оперирал, за една година имаше 9 инвазивни изследвания, за една година имаше 8 стента. И накрая инвазивният кардиолог й казва: Ние бяхме до тук, идете сега да ви оперират. И аз я оперирах. И стентовете просто висяха свободно в лумена на съда.
Национални радиа


Университетската болница в Русе ще получи 6 нови анестезиологични апарата за нуждите на отделението за интензивно лечение


БНР  

Университетската болница в Русе ще получи 6 нови анестезиологични апарата за нуждите на отделението за интензивно лечение. Средствата за техниката са осигурени от МЗ. От разговор на изпълнителния директор на болницата д-р Иван Стоянов и здравния министър Петър Москов стана ясно, че още в понеделник ще бъдат отпуснати и 170 хил. лв. за ремонт на водопровода в лечебното заведение.



Липсата на безплатни програми за наркозависими е основната причина пациентите да не продължават своите терапии


БНР  

Липсата на безплатни програми за наркозависими е основната причина пациентите да не продължават своите терапии. Анна Любенова от Фондация Инициатива за здраве обясни, че лечението прекъсва и в затворите.



Анна Любенова: В затворите в България няма никакви възможности за безплатно лечение на зависимост, нито програми за намаляване на вредите. И хората, които са били на лечение, имат влязла в сила присъда и отиват в затвора, не могат да продължат това лечение. НЗОК няма абсолютно никакво отношение към лечението на зависимости в България, въпреки че голяма част от лицата, които имат този проблем, са здравноосигурени.

Хранително натравяне е причината за тежкото състояние на младежите от центъра за настаняване от семеен тип в Русе


БНР  

Хранително натравяне е причината за тежкото състояние на шестимата младежи от центъра за настаняване от семеен тип в Русе, които постъпиха по спешност в болницата в понеделник. Това става ясно от микробиологичните изследвания, които доказват инфекция от бактерия, наречена златист стафилокок. Състоянието на пациентите е овладяно. Източникът на хранителното натравяне все още не е установен.




Отново да се декриминализира притежаването на наркотични вещества, ако те са предназначени за лична употреба


Дарик радио  

Отново да се декриминализира притежаването на наркотични вещества, ако те са предназначени за лична употреба. Това е желанието на Инициатива за здраве, но само ако е доказано, че лицето няма за цел разпространение. Причината за това искане е – наркозависимите попадат в затвора, а там липсват лечебни програми. Чуйте подробностите от Елвира Георгиева.



Репортер: Да се въведат алтернативи за наркозависимите, които са с леки присъди, призоваха от фондация Инициатива за здраве. Ситуацията у нас показва, че достъпът до лечение финансирано с публични финансови ресурси е ограничен. Страната ни няма нито една безплатна програма за справяне с наркозависимостта. Поради този факт едва 15% от нуждаещите се могат да се възползват от лечение. Секретарят на фондация Инициатива за здраве Албена Любенова посочи, че една от причините за отпадане на хора от лечебните програми е влизането в сила на присъда.

Албена Любенова: Това се отнася като причина за около 10% от хората. Това е една криминогенна група, която често извършва основно дребни престъпления. В затворите в България към момента няма никакви възможности за безплатно лечение на зависимост, нито програми за намаляване на вредите.

Репортер: Старши анализаторът към правната програмата на Центъра за изследване на демокрацията Димитър Марков сподели, че за да отговаря наказателната ни политика на международните стандарти, задължително трябва да отпадне наказателната отговорност за притежаване на еднократна доза.

Димитър Марков: Наказателната отговорност е твърде тежка за притежанието на наркотично вещество в малък обем. Те са свързани с лишаване от свобода за сравнително дълъг период от време. Не е предвидено възможност да се налага пробация.

Репортер: Любенова е на мнение, че декриминализирането на придобиване, съхранение и притежание на наркотични вещества няма да е вратичка за хората, чиято цел не е лична употреба.

Албена Любенова: Ние смятаме, че ако полицията и прокуратурата добре си свърши работата, винаги може да се разграничи употребяващият от този, който разпространява.

Здравният министър дискриминира пациентите с тежкото рядко заболяване гноен хидраденит


Дарик радио  

Здравният министър дискриминира пациентите с тежкото рядко заболяване гноен хидраденит, заради ограничение и лична на клинична пътека за лечение на тези болни. Това е решила Комисията за защита от дискриминация, информираха Дарик пациентски организации. Болестта се изразява във възпаление на определени области на тялото. Пациентите,засегнати от нея, са принудени да плащат по 400 лв. месечно за да се снабдяват с необходимите превръзки, кремове и антибиотици, свързани с терапията на заболяването. Комисията е установила, че е извършен тормоз по признак увреждане, заради бездействието на здравните власти при решаване на тежките проблеми на въпросните пациенти. Репортажът е на Димитър Панев.



Репортер: От заболяването гноен хидраденит у нас страдат около 100 души. Всички те имат нужда от домашно лечение, разходите за което не се заплащат от държавата, уточни Данислава Захариева, председател на сдружението „Открито за раните“.

Данислава Захариева: Към момента все още държавата не е включила заболяването гноен хидраденит в списъка на тези, за които Здравната каса покрива домашното лечение. Редица други заболявания, над 350 броя, са включени в списъка и съответно Здравната каса покрива домашното лечение. Точно затова са дискриминирани болните от гноен хидраденит, защото няма причина на тях да се отказва, а на другите да се покрива част от лечението.

Репортер: За какви разходи става въпрос?

Данислава Захариева: Ежемесечно имат разходи болните от гноен хидраденит за превръзки, кремове, антибиотици, разтвори, с които промиват раните си, така че говорим около 300-400 лв. на месец на човек.

Репортер: Според Захариева от Здравната каса още преди година са информирали, че са готови да поемат разходите на тези болни от началото на 2016г. Коментиран е бил дори общ бюджет от 1 млн. лв. за целта. Това обаче не се е случило и пациентите с рядкото заболяване продължават да си плащат.

Данислава Захариева: Това са хора, които нямат трудови доходи, повечето от тях, които са в тежката форма на заболяването. Оставен човек без трудови доходи, нуждите да заплаща такова лечение ежемесечно – представяте си колко е тежък живота на такъв човек.

Репортер: Решението на Комисията подлежи на обжалване.

Отново да се декриминализира притежаването на наркотични вещества, ако те са предназначени за лична употреба


Дарик радио  

Отново да се декриминализира притежаването на наркотични вещества, ако те са предназначени за лична употреба. Това е желанието на Инициатива за здраве, но само ако е доказано, че лицето няма за цел разпространение. Причината за това искане е – наркозависимите попадат в затвора, а там липсват лечебни програми. Подробностите от Елвира Георгиева.



Репортер: Да се въведат алтернативи за наркозависимите, които са с леки присъди, призоваха от фондация Инициатива за здраве. Ситуацията у нас показва, че достъпът до лечение финансирано с публични финансови ресурси е ограничен. Страната ни няма нито една безплатна програма за справяне с наркозависимостта. Поради този факт едва 15% от нуждаещите се могат да се възползват от лечение. Секретарят на фондация Инициатива за здраве Албена Любенова посочи, че една от причините за отпадане на хора от лечебните програми е влизането в сила на присъда.

Албена Любенова: Това се отнася като причина за около 10% от хората. Това е една криминогенна група, която често извършва основно дребни престъпления. В затворите в България към момента няма никакви възможности за безплатно лечение на зависимост, нито програми за намаляване на вредите.

Репортер: Старши анализаторът към правната програмата на Центъра за изследване на демокрацията Димитър Марков сподели, че за да отговаря наказателната ни политика на международните стандарти, задължително трябва да отпадне наказателната отговорност за притежаване на еднократна доза.

Димитър Марков: Наказателната отговорност е твърде тежка за притежанието на наркотично вещество в малък обем. Те са свързани с лишаване от свобода за сравнително дълъг период от време. Не е предвидено възможност да се налага пробация.

Репортер: Любенова е на мнение, че декриминализирането на придобиване, съхранение и притежание на наркотични вещества няма да е вратичка за хората, чиято цел не е лична употреба.

Албена Любенова: Ние смятаме, че ако полицията и прокуратурата добре си свърши работата, винаги може да се разграничи употребяващият от този, който разпространява.

 

Регионални вестници





Спешни медици: Най-големи увеличения на заплатите получават чиновниците, д-р Гелев ни нарича "цървули"


Шефът на центъра: Стартовата заплата на начинаещ лекар е 1260 лв., при специалност скача на 1480 лв., медицинска сестра - 760 лв.

Струма  стр. 9  

Медици от Центъра за спешна медицинска помощ в София протестираха заради несправедливо разпределение на увеличението на заплатите. Според тях увеличението на заплатите ще е много по-високо за хората, които работят в администрацията, и по-малко за тези, които са на терен, тоест лекарите и сестрите.

От документ, предоставен от протестиращите на медиите, става ясно, че средното увеличение за административните длъжности е

16,2%. С най-много се вдига заплатата на "завеждащия архиво-хранилището" -35,4%. Така неговото възнаграждение е по-високо от това на старша сестра. А като сума най-голямото увеличение 300 лева получават експертът по безопасни условия на труда и главният юрисконсулт.

За сравнение, при медицинския персонал средното увеличение на заплатите е 9,2%, лекарите с две специалности ще получават 7% по-високи заплати.

Освен от заплащането си медиците от Спешна помощ се оплакват от обидно отношение на ръководството към тях. Освен това те получавали постоянни наказания.

"Д-р Гелев се отнася с нас абсолютно подигравателно, нарича ни "цървули". Когато медиите се опитате да влезете в нещата, г-н министърът му позволява да излезе в отпуска", заявиха медици.

Те признаха и за това, че им е забранено устно да карат пациенти до една от частните болници в София. Ако го направят, ги грозяла глоба.

"В този център работят 900 човека, а вие цитирате 4-5 заплати, които са административни. На тези длъжности са назначени хора с висше образование", заяви шефът на Центъра за спешна мединска помощ в София (ЦСМП) д-р Георги Гелев.

Според него "не може юрист да получава по-ниска заплата от медицинска сестра". Той посочи, че на работещите в администрацията, сред които е и юристът на центъра, заплатите не са били увеличавани от времето, когато министър на здравеопазването е била Таня Андреева.

"Тогава имаше изрична забрана да се увеличи заплатата на администрацията", каза и зам. директорът на ЦСМП д-р Светла Богданова. Тя посочи, че след увеличението заплатата на юриста е 1300 лв.

Д-р Гелев посочи, че стартовата заплата на начинаещ лекар е 1260 лв., а след 1 г. трудов стаж заплатата става

1370 лв. Лекар със специалност получава основна заплата 1480 лв., а завеждащ работната смяна - 1680 лв., посочи още д-р Гелев. Основната заплата на медицинска сестра е 760 лв., като към нея, както и към останалите възнаграждения се добавят пари за прослужено време и др.

"Наказания има, ако има провинение и основание за това", допълни д-р Богданова по отношение на твърдения, че работещите са наказвани неоснователно.





Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница