Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 28. 06. 2014 Национални вестници



страница1/6
Дата13.04.2017
Размер0.81 Mb.
#19109
  1   2   3   4   5   6
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
28.06.2014
Национални вестници


Проф. Валентин Игнатов: Дълговете на болниците растат с 9 млн. на месец

Актуализацията на бюджета на НЗОК е неизбежна, но закъсняла

Мария Чипилева

Стандарт  стр. 10  

491 млн. лв. е дефицитът на здравната каса за тази година. От вътрешни резерви и повишена събираемост на приходите НЗОК може да намери около 160 млн. лв.

Трябва ли държавата да покрие останалите 330 млн., както поискаха лекарите? "Стандарт" започва дискусия сред шефове на болници и здравни експерти. Днес ви предлагаме мнението на проф. Валентин Игнатов, председател на Асоциацията на университетските болници.

Актуализация на бюджета на касата или осигуряването на тези пари са две различни неща. Те могат да дойдат от вноските, които държавата по закон е длъжна да плаща за децата, пенсионерите и останалите групи, които трябва да осигурява. Сега обаче тя плаща за тях наполовина. Друг вариант е да се увеличи събираемостта от здравноосигурителните вноски. Актуализацията на бюджета е трети вариант. Ние алармирахме за нуждата от нея още в началото на годината, когато лекарският съюз изчисли, че се очаква недостиг от над 200 млн. лв. По-късно Асоциацията на университетските болници пресметна, че недостигът ще е 400 млн. лв. Тази актуализация трябваше да се предложи от здравната каса по-рано, но това се случи едва сега и не знам дали ще бъде приета. Това зависи от парламента. Но актуализацията е належаща, защото има дефицит от 500 млн. лв. и ако той не се покрие, няма как да има нормално разплащане с болниците. Отделно те имат натрупани дългове за още толкова, тоест задлъжнялостта ще стигне до милиард. Дори университетските болници, които бяха едни от най-стабилните в държавата, започнаха да трупат просрочия. По закон до 60 дни болниците трябва да се разплатят с доставчиците на консумативи и медикаменти. Касата обаче бави разплащанията с 3 месеца под различни предлози - проверка на надлимитните, след това започнаха да отлагат проверките и т.н. Затова ние също не можем да се разплатим и дълговете на болниците се увеличават с 9 млн. на месец.

Защо тази година дефицитът на касата е по-голям, не мога да кажа, но мисля, че разходите за лекарства са една от причините. Другата е извънболничната помощ, която става все по-недостатъчна и пациентите търсят помощ в болницата. Вариант, в който лекарите насила вкарват пациентите там, както твърди касата, няма. Просто редица изследвания не се правят в извънболничната помощ и затова хората се налага да се хоспитализират. Големият брой на болниците също е проблем, защото, каквато и сума да се определи с увеличението им, тя няма как да стигне. Една баница, ако има 12 парчета, те са по-големи, ако трябва да са 24, са много по-малки. Броят на болниците обаче не зависи от лекарския съюз или от нас, а от политиците и не знам защо те не променят нещата.

Но финансирането на здравеопазването е крайно недостатъчно, защото то е много скъпа услуга, а болниците не получават средства по никакъв друг начин, освен от касата. Ако тези пари не се дадат, няма да спрем да лекуваме, каквито и призиви за стачки да издигаме, но ще стигнем нивата на здравеопазване от 90-те години. В болниците няма да има средства за медикаменти, чаршафи, храна, а хората ще трябва да си ги носят сами. Да не говорим, че заради дълговете някоя от фирмите може да реши да запорира сметките ни и тогава няма да има нищо.


44 000 - жертва на лекарски грешки

Мария Чипилева

Стандарт  стр. 7  

Между 40 и 44 хил. на година са българите, които смятат, че са станали жертва на медицинска грешка. Това показват данни от социологическо изследване, които представи адвокат доц. Петко Лисаев на семинар за лекарските грешки в София. Най-голяма част смятат, че са получили погрешна диагноза или операция. Според международните изследвания жертвите на медицински грешки са между 7,5% и 16,7% от пациентите, които са лежали в болница. От данните на лекарския съюз пък става ясно, че само за две години 202 жалби са постъпили в етичната комисия. Повече от половината засягат качеството на лечението.


58-годишен стана донор на сърце

Георги Мангинов

Стандарт  стр. 7  

58-годишен мъж стана донор на сърце. Той е транспортиран от Сливен към болница "Лозенец" в София в петък по обяд. Това съобщи д-р Васислав Петров, изпълнителен директор на МБАЛ "Д-р Иван Селимински"-Сливен. На 22 юни пациентът е приет в неврологичното отделение с тежък мозъчен кръвоизлив. Ден по-късно е преместен в реанимация заради влошаване на състоянието, а на 26 юни мъжът е изпаднал в мозъчна смърт. Координаторът по донорство в болницата д-р Николай Иванов е провел разговори с близките и те са дали съгласие за донорство.


Малтийският орден дари линейка

Любомир Михайлов

Стандарт  стр. 34  

Посланикът на Суверенния Малтийски орден в България Камило Дзуколи дари Сатовча от името на ордена с линейка. От откриването на посолството на Ордена в София през 2005 г. досега са реализирани над 203 хуманитарни инициативи в 94 региона и населени места. По случай празника на св. Йоан Кръстител, покровител на Малтийския орден, Н.Пр. Дзуколи връчи орден за заслуги Pro Merito Melitensi на министъра на културата Петър Стоянович и на председателя на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян на прием на посолството. Четирима български доброволци на ордена получиха медали, съобщиха за "Стандарт" от мисията.



Августовски апокалипсис за здравеопазването

Калоян Атанасов

Банкеръ  стр. 19  

Орязване на парите за болниците, връщане на пациенти, опашки пред операционните, протестиращи лекари с намалени заплати, затварящи врати лечебници. Това е апокалиптичната визия на българското здравеопазване, която е напът да стане реалност още в края на август. Със съвместни действия и знакови бездействия правителствата на ГЕРБ и на БСП забъркаха гореща "здравна" каша, която ще пари в устата на пациентите, медиците и болниците дълги години напред. Началото постави "финансовият гуру" Симеон Дянков, който реши да оправя бюджетните си проблеми, като прехвърли по държавните сметки 1.5 млрд. лв. от обществената Национална здравноосигурителна каса. Съпъртиецът му Пламен Цеков "довърши" публичния фонд, оставяйки го в ръцете на наследничката си - Румяна Тодорова, с около 160 млн. лв. явен и още може би толкова скрит дефицит. Въпреки многобройните закани от страна на управляващите отговорност от никого не бе потърсена.

Междувременно депутатите заложиха бомбата, като гласуваха 2.82 млрд. лв. бюджет за касата през 2014-а, след като същата сума в миналогодишния бюджет бе изчерпана още през октомври. Здравният министър д-р Таня Андреева в пакет с Тодорова за една година така и не намериха спасителния отговор на въпроса как да увеличат приходите и да намалят разходите в системата. Дори напротив - болниците, работещи с касата, се увеличиха и извършват (или отчитат) повече дейност, разходите за лекарства скачат, естествено, растат и заплатите в сектора, тъй като всички разбраха, че "с трици лекари и сестри не се ловят". В резултат на това дефицитът в здравната каса подгони половин милиард лева, лечебниците задлъжняха с почти още толкова, пациентите са недоволни, джипитата се борят за правата си, а двама от трима дипломирали се медици се отправят към терминал 2 на "Летище София" минути, след като са издекламирали Хипократовата клетва.

Най-накрая дори традиционно работещият в конспиративна обстановка надзорен съвет на НЗОК публично призна, че актуализацията на бюджета с (поне) 328 млн. лв. е неизбежна. В противен случай здравеопазването ни е изправено пред гарантиран крах. Оттук нататък сценариите с развитието на здравната криза са няколко, но нито един от тях не вещае бляскав завършек. При оптимистичния вариант, който засега изглежда малко вероятен,Народното събрание ще отпусне исканите 328 млн. лева. Процедурата обаче е дълга и изисква минимум 20 дни, с които сегашният парламент може би не разполага. Първо, Министерството на здравеопазването трябва да даде одобрително становище за искането, след което то да се приеме от Министерския съвет и да влезе в парламента, където ще се гледа от здравната комисия. Едва накрая е гласуването му от народните представители.

Кабинетът очевидно не е склонен да отпусне толкова пари, тъй като премиерът Пламен Орешарски нееднократно отказа да обещае актуализация, а и държавният представител в надзора на касата - заместник-министърът на финансите Людмила Петкова, гласува "въздържала се", което е доста показателно. Но ако по неведоми пътища 328 млн. лв. влязат по сметките на здравната каса, с тях ще се покрие само дейността на болниците до края на 2014-а. А според финансовия анализ на публичния фонд не достигат над 96 млн. лв. за лекарства за домашно лечение, над 48 млн. лв. за медикаменти за онкоболните и други 16 млн. лв. за медицинските изделия. Тоест касата "ще светне" с над 160 млн. лева. Тези пари могат да бъдат прехвърлени за плащане през 2015-а, както се случи тази година, или да бъдат частично покрити от преизпълнение на събираемостта на здравни вноски, откъдето правителството очаква между 55 млн. и 100 млн. лв. плюс.

Вариант 2: "пари няма, действайте", тоест здравната каса стяга коланите на болниците и те се задушават или "отслабват". "При липса на актуализация орязването на парите ще започне от август. В момента месечният бюджет за болниците е в рамките на 130-140 млн. лева. Това, което реално не достига до края годината, е в рамките на 25-35 млн. лв. месечно. С наличните 105 млн. лв. болничните мениджъри могат да изплащат фонд работна заплата, данъци и осигуровки, лекарства и консумативи. Но друг тип издръжка няма да имат възможност да я покрият", каза председателят на надзорния съвет на касата и заместник здравен министър д-р Бойко Пенков. В "друг тип" издръжка явно влизат просрочените дългове и надлимитната дейност, които са жизненоважни за оцеляването на лечебниците. А по думите на доскорошния управител на ВМА и "здравен" кмет на София - ген. Стоян Тонев, досега фармацевтични фирми и доставчици на апаратура са въвели 64 запора на пари, които болниците получават от касата. Кредиторите могат изцяло да блокират сметките, ако длъжниците не обслужват дълговете си.

Логично и директорите на лечебните заведения са категорично "против" подобен сценарий. "Ако не се актуализира бюджетът, финансовата задлъжнялост на болниците ще става все по-голяма и това неминуемо ще доведе до крах на държавното и общинското здравеопазване", твърди управителят на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" д-р Дечо Дечев. "Бавят ни изплащането на надлимитната дейност, което е над една трета от това, което сме заработили. Ако не се промени начинът на финансиране, ситуацията в много от общинските болници ще се утежни до края на годината", обяснява председателят на Сдружението на общинските болници и директор на МБАЛ Чирпан д-р Неделчо Тотев. "Много е страшно това, че се уврежда и без това много крехкото здраве на здравеопазването. Това е една система, която от няколко години е на ръба. Видяхме какво стана с болницата в Стара Загора, която на практика е фалирала. Ще я последват и други", добавя "частникът" д-р Николай Болтаджиев.

Какво очакват пациентите и лекарите?

Иван Димитров от Федерацията "Български пациентски форум" прогнозира листи на чакащите, невъзможност болниците да приемат пациенти и липса на качествено лечение, риск за здравето и живота на всеки гражданин. "Ако бюджетът на здравната каса не се актуализира или не се вземат други мерки, след септември у нас няма да има здравеопазване", предупреди и председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.

Третият вариант е здравната каса да намали разходите си, без да засегне силно финансирането на системата. Предложените от учреждението с Постановление 94 нововъведения за плащане на медицинската дейност на лечебниците обаче не се приемат от съсловието. От мащабните проверки за отчетена дейност здравните инспектори през май донесоха глоби за едва 1.5 млн. лева. Последният "спасителен пояс" са предложените от касата промени на диагностично-лечебните алгоритми на клиничните пътеки. Целта е част от медицинските дейности да бъдат прехвърлени от болничната помощ към джипитата, за да се спрат необоснованите хоспитализации и така да се пестят средства. Но и за да се оптимизират пакетите, е необходимо време, а часовникът неумолимо цъка. Усетиха го и пациентите, които масово се записват за операции и други болнични манипулации, тъй като в края на лятото ще бъдат върнати, ще чакат или ще си плащат.
Няма драма с пенсиите и парите на касата

Калоян Атанасов

Банкеръ  стр. 20  

Хората, които получават заплатите си през Корпоративна търговска банка, могат да поискат от работодателите си да пренасочат плащанията към друга кредитна институция. Около 6000 пенсионери и социалнослаби, които получават пари през нея, също имат избор - или да изчакат до 21 юли, или да се откажат от услугите на КТБ. Тези, които изберат втората възможност, трябва да подадат заявление в Националния осигурителен институт за превеждане на пенсиите им към друга банка. Това може да стане лично в НОИ или чрез банката, в която ще се открива новата лична сметка. Необходимите документи могат да се изтеглят от сайта на НОИ. Заявките на пенсионерите ще се обработват с предимство и ако се подадат до 2 юли, парите ще бъдат преведени още същия месец. Възможно е да се заяви и получаване на пенсия в пощенски клон.

От Националната здравноосигурителна каса също обявиха, че ситуацията в КТБ няма да рефлектира върху плащанията на изработената дейност от договорните партньори на институцията. КТБ обслужва сметките на районните здравноосигурителни каси в градовете Варна, Враца, Плевен, Пловдив и Хасково. Предстоящите здравноосигурителни плащания на договорните партньори на изброените по-горе звена за отчетена дейност през май 2014-а ще бъдат извършени чрез Централното управление на НЗОК до 30 юни. От 1 юли ще бъдат открити сметки на петте РЗОК В други търговски банки, утвърдени от Министерството на финансите за работа с бюджетни организации. Осем болници също имат пари в КТБ. От здравното министерство увериха, че дейностите в лечебните заведения не са застрашени, защото те разполагат с пари и в други банки.

От държавните училища, които са към Министерството на образованието и науката, само една професионална гимназия - "Д-р Василиади" в Габрово, има сметка в КТБ. Ресорният министър проф. Анелия Клисарова потвърди, че е направила постъпка пред финансовото министерство да разреши училището да открие сметка в друга банка и чрез електронната система парите им да бъдат прехвърлени там. "Вярвам, че и общините са предприели подобни мерки и опасност учителите да не получат месечните си заплати няма", добави Клисарова.


Мълчанието на ДПС

Или от какво се страхува Бойко Борисов?

Неда Пелитева

Банкеръ  стр. 11  

Забелязахте ли как през последната седмица ДПС мълчи подозрително? Забелязали сте и още как.

Хората са си в заслужен отдих. Завидно се представиха на евроизборите, почти катурнаха кабинета "Орешарски", който от година ходи по гайдата им без много много да им придиря, гръмнаха скандала с Корпоративна търговска банка. Сега събират сили. Имат си хората медии, разполагат с широк инструментариум за влияние във възловите сектори на икономиката, защо да не си напазаруват и някоя друга банка?

Само че за целта ще им е нужно лобиране и отстрелване на ГЕРБ на следващите парламентарни избори и поредно заиграване с левицата и евентуалния й нов лидер.

И тъй като хората на Борисов били наясно с това, те също като БСП бавели топката за датата на изборите, правейки всичко възможно да парират ходовете на Движението. ГЕРБ и социалистите имали достатъчно доказателства за тайните планове на Ахмед Доган как трябва да бъдат съсипани, а структурите им оглавени от хора, които са верни на ДПС.

Сценарият на Прилепа (новият псевдоним на Ахмед Доган след крилатата фраза на Вежди Рашидов: "Изкарайте този прилеп Доган от пещерата. Не може двама човека да клатят цялата държава") бил да отслаби влиянието на Бойко Борисов в ГЕРБ и да ускори преврата срещу Сергей Станишев в БСП. След което да постави свои хора начело да двете големи формации. Като така той ще има на тепсия почти цялата партийна власт в държавата

Задача номер едно пред ДПС сега била подписване на конкретно коалиционно споразумение за управление с новото ръководство на БСП, след като се проведат изборите. В политическите среди се говори, че емисари на Делян Пеевски от месец обикаляли червените структури и обяснява ли на хората да подкрепят Драгомир Стойнев за председател на партията им. Още повече че звездата му напоследък изгря и откъм "Позитано" 20. Очаква се на пленум през следващите дни той да е едно от попълненията в обновеното Изпълнително бюро на БСП.

Малко вероятно е Станишев да не е запознат с плановете на Движението. Затова се твърди, че той ще действа превантивно, като направи опит за тайна коалиция с ГЕРБ за неутрализиране на коварството на ДПС.

"Пеевски е опасно силен. В един момент той може да се обърне и срещу своя политически баща Ахмед Доган. Това момче пред нищо не се спира. През своите лостове в съдебната система той ще съсипе Цветан Цветанов, който пък ще повлече след себе си и Бойко Борисов.

И тогава вече с ГЕРБ ще е свършено"

Това, според депутати от партията на бившия премиер, бил изводът на централата им по повод на ситуацията в държавата. И понеже интересите на гербаджии и социалисти за сриване на ДПС В момента съвпадат, разговорите за бъдещо сътрудничество напредвали с всеки изминал ден. Шансовете за нов кабинет в рамките на 42-рото Народно събрание все повече отслабвали.

Но не така стоял въпросът с евентуално бъдещо сътрудничество между ГЕРБ и БСП, което можело да се осъществи още с назначаването на министрите в служебния кабинет.

Президентът Росен Плевнелиев вече каза, че няма да приема списъци с имена и сам ще номинира експерт за всеки отделен пост. Разбира се, това е негово конституционно право, но времето е динамично и той едва ли ще отхвърли аргументите на партията, която го изпрати на "Дондуков" 2. А минат ли изборите - ще има нови конфигурации. Част от служебните министри на двете партии щели да оцелеят и в следващото редовно правителство, в което се очаква ГЕРБ да държи официално палката на управлението.

Нещо повече - говори се, че и Борисов по подобие на соцлидера не искал да е отново премиер и обмислял да предложи този пост на столичния кмет Йорданка Фандъкова. Тя е диалогичен и спокоен управленец, който може да държи на тежката си дума и едновременно с това внимателно да изслушва аргументите на опонентите си.

Що се отнася до неработещия ни парламент, да не забравяме, че кампанията за следващите избори е в ход и партиите се борят за всеки глас.

Заради отсъствието на ГЕРБ от пленарната зала в продължение на два дни кворумът бе провален, а заедно с това и освобождаването на Станишев от депутатството му на родна почва.

Да се чуди човек защо в това смутно време не се народиха истински сценаристи. Та те сюжетите са в живия живот. В четвъртък например, Антон Кутев от БСП заяви пред Нова телевизия: "Всеки път, когато Бойко Борисов се снима с някой от лидерите от европейските политици, той се надува, имам чувството, че пие анаболи една седмица преди това, за да изглежда по-достолепен. В същото време той няма шанса да стане това, което е Станишев ."

И ето ви мигновената реакция на ГЕРБ. Излезе Цецка Цачева в кулоарите на парламента и рече: "Групата категорично възропта след публичните изяви на представители на "Коалиция за България", които по недопустим, охулващ, на моменти - осмиващ, начин се гаврят с ГЕРБ, с нашия председател. В този момент, в тази тежка критична обстановка за държавата, това е безотговорно поведение." Затова ГЕРБ провалили кворума. Обаче Цачева се била чула с Борисов по телефона и той й се скарал.

Игрички! От които ДПС Видимо се изнервя. Заместник-председателят на парламента Алиосман Имамов например стигна до заключението, че ако депутатите не работят още няколко дни, трябва да се търсят други решения.

Демек мигновена оставка на кабинета и скорошни избори

"Атака" мълчи, обаче и тя като ГЕРБ не влиза в пленарната зала. До някое следващо нареждане....в сметките й.

А Атанас Мерджанов, новият председател на групата на левицата в парламента, е категоричен: "Очевидно вестта за предстоящите парламентарни избори много силно изнервя и притеснява народните представители от ГЕРБ, които се борят за реденето на листите. Отказът им да се подчинят на Борисов показва, че той не може да ръководи своята парламентарна група". Сиреч, внимавай Бойко, Цветанов да не ти подложи някоя динена кора в партията.

А шефът на социалната комисия Корнелия Нинова алармира как, ако парламентарната криза се задълбочава, няма да бъдe приет Законът за здравето, който предвиждал въвеждането на здравната карта, т.е. равномерно разпределение на болничните заведения в страната, както и въвеждането на електронното здравеопазване, т.е. контрол върху финансирането на здравната система. И това вече щяло да засегне няколко милиона българи.

Изобщо пълен тюрлюгювеч, който все повече отвращава българските избиратели от политиката. Повечето от тях обаче - и леви, и десни - са убедени, че БСП и ГЕРБ трябва да си стиснат ръцете, за да изолират в опозиция преялата с власт ДПС.

Затова обкръжението на Доган се било насочило към покупката на банка. Мишената била трезор, в който Борисов има солидно влияние.


Пациенти искат актуализация на бюджета на НЗОК

Дума  стр. 5  

"Очакваме министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева да внесе проекта за актуализация на бюджета на НЗОК, както обеща в началото на годината, а здравето да престане да бъде оцветявано в политически краски и водено от лични конфликти", пише в писмо до медиите Владимир Томов, председател на Националния алианс за хора с редки болести и баща на дете с болестта на Гоше. Томов припомня, че за последната година "НЗОК започна да заплаща 6 нови молекули за хора с редки болести, които преди това бяха обречени. Сега всички те живеят пълноценно, а за някои от тях - пеперудените деца, НЗОК пое ангажимента, който те очакваха от години, НЗОК плаща повече тест ленти на диабетици над 18 г."

"Все повече пациенти получават качествени терапии, а с тях и шанс за живот. Това не трябва да се забравя! Още от октомври 2013 г. д-р Румяна Тодорова обяви, че с предложения от МФ бюджет на НЗОК дефицитът на НЗОК ще бъде поне 400 млн. лв. И няма как да бъде по друг начин при положение, че населението застарява, благодарение на новите средства за диагностика много заболявания, от които пациентите умираха, сега се откриват навреме, а броят на болниците се увеличава непрекъснато. Нормално е при тези условия и бюджетът за здравеопазване да расте", пише Томов. Той призовава държавата да започне да плаща пълния размер на здравната вноска на децата, учащите, държавните служители и др., за които плаща годишно между 940 и 970 млн. лв., докато всички останали данъкоплатци внасят общо над 2 млрд. лв.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница