Пресклипинг: „Здравеопазване” 29. 03. 2014



Дата08.05.2018
Размер209.38 Kb.
#69041
Пресклипинг:

Здравеопазване”
29.03.2014



Здравната каса контузи болниците
Ситуацията в Националната здравноосигурителна каса е безнадеждна като тази на футболен тим, който на полувремето изостава в резултата, играе с човек по-малко, но е необходимо на всяка цена да спечели мача. "Отборът" на д-р Румяна Тодорова трябва да се справи с минимум 150-милионен бюджетен дефицит, а външна помощ засега отникъде не се задава. Затова единствената му алтернатива е с груба игра да отнесе съперника и някак да се докопа до крайния успех. Притиснати до стената, мениджърите на касата явно са решени да употребят целия си арсенал от (не)позволени прийоми. Последната надежда на Тодорова и компания е, че правителството ще бъде благосклонен рефер и няма да вади от джобчето червени картони.

Екипът от здравноосигурителни експерти от ден на ден затяга все по-здраво обръча около лечебните заведения. Както е тръгнало, занапред в болниците ще влизат повече здравни ревизори, отколкото пациенти. Уж с идеята да разпредели "по-правилно"средствата за болнична помощ, надзорният съвет на касата реши от първи април 2014-а да определя месец за месец бюджетите на болниците, с които има договор. Годишните финансови прогнози и планирането на база исторически отчетените стойности ще останат в историята. Според председателя на надзорния съвет д-р Бойко Пенков новата методика ще бъде по-гъвкава в разчетите си, тъй като месечните анализи щели да покажат къде е нужно спешно да се прехвърлят средства.

"Гениалната" схема, която между другото бе сътворена в пълно нарушение на Закона за бюджета на касата за 2014-а, най-вероятно ще предизвика още по-голям хаос с парите на болниците. Според действащата нормативна разпоредба лечебниците са задължени да отчитат извършената дейност до десето число на следващия месец. Следва поне още една седмица, в която бумагите им се прехвърлят от районните здравни каси към централата на НЗОК, за да се обработват. Излиза, че надзорният съвет ще одобрява "на тъмно" бюджетите за месец, който вече е почти изминал. Досега болниците прехвърляха част от средствата си в рамките на тримесечие и успяваха някак да балансират с парите, но в бъдеще ще са принудени още повече "да послъгват", за да си гарантират някаква сигурна сума. Директорите ще влязат в бясна надпревара за пациенти. Случаи като този с припадналия на улицата онкоболен, който по документи се лекува по клинична пътека за хиляди левове в частна клиника, а в същото време получава спешна помощ в "Пирогов", вероятно ще станат ежедневие. Или още полошо - лечебниците масово ще "стимулират" с консултантски договори личните лекари да им изпращат за скъпоплатени изследвания и операции "пациенти", които изобщо не се нуждаят от това. Така здравната каса ще увеличи, вместо да намали разходите си. Да не говорим, че здравето на хиляди хора ще бъде поставено под сериозна заплаха.

Още по-странно е, че се гласуват такива крути мерки, при все че касата още не е намерила работещ механизъм как да запуши "физическия Вход" на системата. Управителят на осигурителния фонд др Румяна Тодорова лансира идеята пациентите да влизат в болница само след като чекират личните си карти на входа и на изхода й. Така касата щяла да разполага с регистър кои пациенти са били на преглед или на изследване и съответно ще плаща само за извършените услуги. Надписването на дейности пък щяло да изчезне. По думите на Тодорова е реалистично процедурите да преминат до края на 2014-а и такива системи да бъдат изградени първо там, където са големите течове в здравната система.

Всичко хубаво, но е утопия да се смята, че мисията е възможна в рамките само на девет месеца. Трябва да се намери финансиране, здравната каса да осъвремени хардуера и софтуера си, болниците, лекарите и джипитата да си купят скъпи четци за лични карти и така нататък. А и дори да ни сканират като на летище, много от въпросите остават. Значи ли това, че болниците няма да могат да надписват дейности? Какво ще се прави със "спешните" пациенти, които не носят документи за самоличност? Или пък с децата, които изобщо нямат издадени лични карти? Сегашната година "нулева" ли ще я пишем?

Според председателя на Българската асоциация за закрила на пациентите Пламен Таушанов освен чекиране на входа и изхода е необходимо пациентът да прочете и разпише историята на своето заболяване след края на престоя си в болница, както и да оцени назначеното му лечение. "От 2003-а насам в здравната система масово не се спазва "информираното съгласие". То изисква специалистът да предоставя на пациентите си цялата информация около лечението им с подробно описание на здравословното им състояние, стъпките, които предстоят, и възможните рискове от интервенцията. Както и да предоставя възможност на болния сам да избира лечението си", посочва Таушанов. Болниците обаче нямат финансов интерес да го правят, тъй като надписването на дейност автоматично ще изчезне и приходите им ще намалеят.

Отделна тема е, че контролът върху здравните заведения трябва да бъде в законови и нормални граници. Варненската лекарска колегия изнесе потресаВащи факти от засилени проВерки в лечебниците из цялата страна. Според тях експертите от централата на касата масово "пропускали" да подписват констативните протоколи от инспекциите. Това, под заплахата от уволнение, са били принуждавани да правят формално участвалите в ревизиите чиновници от районните каси. "Те смятат, че Нб 71 е другото наименование на коктейла "Блъди Мери", а не индикация за хоспитализация. Също така считат, че ЕКГ, ЕЕГ, ЕМГ са географски карти на територията на лечебното заведение, на което се намират, а не инструментални изследвания, доказващи или отхвърлящи заболяване. На пациент, постъпил в тежко състояние и починал, впоследствие се иска подписът му, или не се заплаща пътеката. Ужасяващо е, че "анонимните" от здравната каса считат пациентите и лекарите за организирана престъпна група, целяща да източи собствените си средства, защото здравните осигуровки са внесени именно от тях", се казва в писмото. От Лекарския съюз поставят въпроса за квалификацията на колегите си, работещи във ведомството на д-р Тодорова. Ако дори частица от написаното е вярно, армията от проверяващи следва начаса да премине през атестация на знания и умения. У нас обаче това по традиция се прави едва когато дойде време за планирана "отгоре" чистка.



Без решение за болниците, наесен остават без пари
Отложено е решаването на проблема как през годината НЗОК ще плаща надлимитната дейност на болниците. Това става ясно от публикуваната за обществено обсъждане вчера методика, изготвена от Министерството на здравеопазването, за плащането на медицинската дейност през 2014 г., която трябва да утвърди кабинетът.

В черновата на методиката се е предвиждало отчетената дейност от болниците над лимита да се покрива само ако има формиран остатък по това перо, ако се актуализира целият бюджет на касата или има събрани в повече здравни вноски. Във вчерашния вариант обаче е записано, че ще се покрива по правила, които ще гласува Надзорният съвет, коментираха негови членове. Т.е. МЗ праща топката в тяхното поле.

"Според закона за бюджета на НЗОК т.г. за болниците месечно са предвидени около 114 млн. лв. До момента те отчитат по близо 150 млн. лв. През септември за тях пари няма да има", казаха надзорници. Това значи, че ще се стигне до миналогодишната ситуация - да се забавят плащанията на болниците и пациентът да се постави пред опасността да доплаща.
Джипитата в София с един наем

Вангелина Михайлова

Наемите, които джипита и специалисти плащат на столичното кметство за общински помещения в ДКЦ-тата, ще бъдат уеднаквени. Такова предложение ще внесе на следващата сесия на градския парламент зам.-кметът с ресор здравеопазване ген. Стоян Тонев.

"В момента има неравнопоставеност - едната част плащат 10% от общинския наем, други пълния, а трети - нищо", обясни пред "Труд" ген. Тонев. Предложението му ще е всички лекари да се ползват от преференцията и да плащат 10% от пазарния наем, определен от независим оценител.

Според закона облекчението бе въведено за срок от 10 г., които изтичат през 2015 г. Ген. Тонев смята, че законодателството ще позволи преференцията да бъде удължена за още 5 г.

Разликата в наемите на лекарите се появи след ликвидирането на общинския Столичен медицински холдингпреди около 5 г. Част от джипитата плащаха на дружеството, други на ДКЦ-тата, а трети дължаха за наеми и консумативи, тъй като ползвали кабинетите без договори.

В момента наемите се определят също по пазарни цени, но някои от специалистите с кабинети в ДКЦ-тата плащат пълен наем.






Д-р Стоян Лазаров, началник на отделението по Детска кардиохирургия в Националната кардиологична болница:

Всеки лекува, както си иска

Липсата на контрол е голямата трагедия на медицината ни

Мария Чипилева
Болници плащат между 80 и 250 лв. рушвет на доктори, за да им пращат пациенти, разкри в понеделник "Стандарт". Как тези практики вредят и за пациентите, и за лекарското съсловие - днес продължаваме дискусията с д-р Стоян Лазаров, началник на отделението по Детска кардиохирургия в Националната кардиологична болница.

- Д-р Лазаров, консултантските договори етични практики ли са?

- Несъмнено етичността им е под въпрос. Имаме достатъчно данни, за да смятаме, че част от тези договори водят само до лична изгода за двете страни, които ги практикуват, и са в ущърб на пациента, защото много често болните не се насочват към мястото, което е най-добро за тяхното лечение, а по комерсиални причини. Това е практика не само в столицата, а навсякъде, дори в провинцията е по-честа. Тя се случва, защото в интервенционалната кардиология се отвориха повече от нужния брой лаборатории и то на места, където има население, което е платежоспособно. От друга страна, не можем да не отчетем и факта, че това пациентите да отиват на едно или друго място е свързано с информацията къде медицината се практикува по-добре. Това вече е въпрос на пазар, но в добрия смисъл на думата. Много е важно да се знае, че ако не предлагаш иновативни методи на лечение, ще останеш изолиран от общите тенденции и само ще протестираш, че някой насочва пациентите извън твоята клиника. Така че нещата не са съвсем еднозначни.



- Консултантските договори ли са най-порочните практики в областта на кардиологията?

- В една съседна Сърбия, когато на пациент е нужно да се постави имплантируем дефибрилатор, всички негови данни се пращат в централизирана комисия, където участват специалисти от различни институции. Там се преценява дали този метод е подходящ за него и така се избягва чисто комерсиалното начало - да се сложи устройство, защото това носи изгода за някого. В България обаче не е така - всеки може да практикува във всеки клон на медицината това, което е решил, независимо дали има опита, или дали пациентът има нуждата. Липсата на контрол е най-голямата трагедия на българската медицина.



- Как може да се промени това?

- Един от начините спомена проф. Генчо Начев в интервюто за вашия вестник тази седмица - съсловието трябва да изхвърли всички тези "шугави овце", както каза той, които компрометират медицината. От друга страна, държавата не може да финансира всичко само защото се е появило. Държавата има средства да наложи контрол над всеки, но тя е вдигнала ръце от това, което се случва в медицината. Просто тя не се интересува.



Проф. Ваньо Митев, ректор на Медицинския университет в София:

Можем да печелим милиарди от медицински туризъм

Сливания ще решат проблема с големия брой университети, казва проф. Ваньо Митев

Стела Стоянова
Трябва ли ни нов Закон за висшето образование? Кога ВУЗ-овете ще спрат да бълват продавачи с диплома? И може ли от наука да се прави бизнес? "Стандарт" попита новия стар шеф на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев, който е начело на Медицинския университет в София.

- Проф. Митев, преизбраха ви за втори мандат председател на съвета на ректорите. Какви са най-спешните неща, които трябва да се случат във висшето образование?

- През 2012 г., когато ме избраха за първи мандат, изработихме програма от 8 приоритетни точки за 2012-14 г. Някои от тях още са актуални. Например - искането ни университетите сами да определят структурата си и ректорските мандати. Да има действащ закон за публично-частно партньорство, да имаме право на стопанска дейност. Това неимоверно много ще повиши приходите на университетите. В продължение на 2 г. настояваме за тези неща, но те не са станали. Това, което тогава измести абсолютно всички точки, бе оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж". В един момент се заговори, че няма да я има, и тя изведнъж стана приоритетна за нас. В ГЕРБ имаше голяма съпротива, но тогава Бойко Борисов лично се намеси и оперативната програма беше приета. Имаше съпротива и от новите управляващи, но лично с намесата на Лютви Местан и на премиера Орешарски тя бе утвърдена. Ние смятаме за най-голямо постижение през тези 2 г. именно това, че все пак я има, макар и не във финансовите измерения, за които мечтаехме.

Когато ме преизбраха, казах на колегите, че целта ми е останалите точки от нашата програма да станат факт. Реализират ли се те, това на практика означава нов Закон за висшето образование. Няма да чакаме някой да ни предложи такъв, а ще го изработим ние. Ще настоявам до септември да сме готови.

- В предишния проектозакон, изготвен от ректорите, настоявахте за право на стопанска инициатива...

- Много е важно това да стане. Ще ви дам пример - в момента имаме лаборатория без аналог на Балканския полуостров, с толкова съвършена и скъпа апаратура. Тя е по проектно финансиране, с нея извършваме диагностична дейност, но само с научна цел. А можем да го правим за всекиго и това ще бъде много по-полезно. Апаратите могат да работят 24 часа в денонощието. Ако има хора, които знаят, че ще печелят, правейки диагностика, може да ги сложа да работят и нощна смяна. Можем да правим цели поредици от генетични изследвания, да изследваме например прословутите гени на Анджелина Джоли, да изследваме метаболити. Имаме уникални разработки за хомоцистеина, който е силен фактор за развиване на атеросклероза. Когато искаме да публикуваме тези неща, научната общност ги гледа със страх и подозрение, защото разчупват догми. Много интересни неща могат да се правят и това може да носи средства на университета. Един технически вуз също може да прави чудеса, ако ни развържат ръцете. Много проблеми на университетите не могат да бъдат разрешени, като чакаме наготово средства от държавата. Затова законът за публично-частното партньорство трябва да стане работещ.



- Стана ясно, че просветното министерство ще настоява борд на университетите все пак да има, но той да бъде на практика разширен ректорски съвет. Приемате ли това, вие бяхте противник на борда..

- Ако има борд, който е разширен ректорски съвет и се избира от нас, нямам нищо против. Тънкият момент при борда е следният - ако в него преобладаващата част е от назначени от управляващите хора, това означава автоматично изчезване на автономията на университетите. Ние настояваме за нещо много елементарно - дайте ни свобода да си движим университетите по начина, който смятаме, че е най-добър, а вие гледайте и санкционирайте крайния резултат. Ако един университет се развива добре, давайте му преференциално финансиране. В противен случай спрете кранчето. И нещата ще се наместят сами. Ето - стана ясно, че има около 90 000 студенти в България, които учат икономика и администрация и управление. Има ли нужда държавата от толкова икономисти? Не. Ако й трябват 20 000, нека държавата отпусне средства за толкова и да ги даде на най-добрите в рейтинговата система (макар че тя трябва да бъде сериозно ремонтирана). И тогава останалите университети, които са открили специалност икономика само за да привличат студенти и средства, ще се замислят има ли смисъл да я поддържат. Или да се съсредоточат върху тези области, в които са силни, и там да привлекат повече финансиране. Третото нещо е броят на университетите. Държавата беше казала, че ще стимулира сливането на висши училища. Това става много елементарно - два вуза се сливат, даваме 15 млн. върху бюджета им, но всяка година. И ще видите, че ще се намерят желаещи. По този начин виждам реформата във висшето образование. Тръгне ли някой да прави реформа с административни методи, това ще доведе до пълна катастрофа.



- Споменахте, че рейтинговата система трябва да се ремонтира.

- В нея около 40% от критериите са субективни. Това са данни от анкети, които изключително силно изкривяват оценката. Получават се невероятни парадокси. Например нашият университет е на първо място по медицина. Но при анкетите по теоретична подготовка ни е дадена оценка 7,16. МУ-Варна, които са на второ място, имат 9,8. По практическа подготовка имаме 5,84. Варна има 9,44. Тук аз подозирам няколко неща. Първо, студентите във Варна, които са по-малко, може би са обработени да дават по-високи оценки. Второ, може и да има чисто местен шовинизъм. И трето, има манипулация от този, който е правил анкетата. Имам такива податки от някои ректори - че хората, които са правили анкетите, са манипулирали в полза на определени университети. Вижте обаче оценката от НАОА - нашата е 9,16, а на Варна - 8,56. Значи някой греши. Кой - националната агенция или рейтингите? Според мен субективните критерии въобще трябва да изчезнат. И друго - тежестта на научната дейност, която отличава отделните университети, е само 20%. Оценката на НАОА е 15% - тя може да се удвои. А реализацията на пазара на труда, която е с най-голяма тежест, губи смисъл, когато се сравняват отделни университети в едно и също направление.



- В критериите за академично развитие за вашите университети и спорта бяха заложени еднакъв брой публикации - по 40, за да станеш професор.

- Трябва да има разграничаване между критериите за нас и НСА. Техните критерии трябва да се облекчат. Нашите дори трябва да се завишат.



- Канехте се да строите нови сгради, какво се случва там?

- Слава богу, вече имаме земя и работим усилено. Най-необходима ни е новата учебно-административна сграда. Тя ще бъде 5-етажна, ще задоволи всичките ни нужди от територия. Факултетът по обществено здраве, който сега е базиран в болница, ще бъде преместен в тази сграда, там ще отидат ректората и деканатът на медицинския факултет. Ще ремонтираме всички общежития до края на мандата. Много важно е да направим и новото 17-етажно общежитие, което ще е елитно, с единични стаи от хотелски тип. Ето - и наскоро имах една делегация от Италия във връзка с нарастващия брой студенти от ЕС. Те са готови да плащат, но искат и много добри условия.



- Само за чужденци ли ще бъде общежитието?

- В никакъв случай. За всеки, който може да си плати. Може би ще има пакетна услуга - спане и храна. Ще имаме и три етажа с гарсониери и апартаменти. Ако идват чужди граждани да се лекуват, например да си правят зъбите във Факултета по дентална медицина, за медицински туризъм, да има къде да ги настаняваме. Засега този туризъм е единичен, а трябва да стане масов. Не ние, а англичаните ни посочват като страна, която е добра за медицински туризъм, имайки предвид съотношението качество-цена. Кой в Англия може за нула време да има достъп до професори, там се чака с месеци, за да те прегледат. Университетът би могъл много да печели от медицински туризъм. Ако той се управлява единно заедно с болниците, както беше преди 14 г., тук могат да се печелят стотици милиони, а защо не - и милиарди.





Здравната каса не плаща, ако болният липсва в клиниката
Здравната каса няма да плаща лечението на пациент, който се води хоспитализиран, но при проверка липсва в болницата. Това пише в новата методика за плащане на болниците, обявена от МЗ вчера. Няма да се плащат дейности, лекарства и медицински изделия, които не са включени в ежедневните електронни отчети на болниците към касата.
39 200 души ще могат да отидат на санаториум с пари от НОИ

Покриват се престоят, 4 процедури и до 5 лв. за храна на ден

Виктор Иванов
39 200 души ще могат да отидат на санаториум през тази година с пари от Националния осигурителен институт. Общото финансиране на програмата за отдих и рехабилитация на НОИ е 15 362 329 лв.

Парите покриват престоя на пациентите, до 4 лечебни процедури и до 5 лв. за храна на ден, обясниха от НОИ. Подпомагането е за 10-дневен курс на рехабилитация.

Хората ще трябва да платят сами такса за резервация в избрания от тях санаториум. Цените са между 5 и 60 лв. в зависимост от заведението. За ползване на ваучер от НОИ те трябва да са направили резервация.

Изпълнението на програмата започва от понеделник. От 31 март хората могат да подават искания за отпускане на парична помощ за профилактика, рехабилитация и отдих.

Право на подпомагане имат хората, които са си платили осигуровките през шестте месеца преди да поискат парична помощ от НОИ. Освен това трябва да имат диагностицирано заболяване и лекуващият лекар да им е предписал рехабилитация.

Право на подпомагане за санаториум имат и хората с инвалидни пенсии, но само ако не са навършили възрастта за пенсиониране. За тази година тя е 60 години и 8 месеца за жените и 63 години и 8 месеца за мъжете.

В 51 лечебни заведения ще се заплаща рехабилитацията с помощи от НОИ. Сред тях са всички хотели и санаториуми на осигурителния институт, държавните болници за рехабилитация и базите на Военномедицинска академия.



Делото за падналия асаньор в "Майчин дом" продължава да се протака

Доротея Дачкова
Процесът за асансьорът, който се срути на 2 март 2010 г. в университетската АГ болница "Майчин дом" и така сериозно пострадаха 8 души, 6 от които жени в напреднала бременност, за пореден път бе отложен от Софийския районен съд вчера. Причина стана нередовното призоваване и отсъствието на един от подсъдимите - Красимир Паунов. Той е собственик на фирмата, отговаряла за ремонта и поддръжката на асансьорите в болницата. Адвокатът му обясни, че от десетина дни нямал връзка с Паунов.

Обвинени за инцидента са и инспекторът от държавния технически надзор, който отговарял за злополучния асансьор - Галин Стоянов, началникът на отдел "Управление на собствеността" в "Майчин дом" Николай Костевски, както и изпълнителният директор на лечебното заведение доц. Виктор Златков. Процесът срещу тях е от административен характер - дори да бъдат признати за виновни, те ще бъдат освободени от наказателна отговорност и глобени с между 1000 и 5000 лв. Причината е, че за причиняване на средна телесна повреда по непредпазливост на повече от един човек, наказанието е до 5 години, а обвинените са с чисто съдебно минало. На заседанието по делото вчера не дойде и никой от прокуратурата.

Процесът бе отложен за 11 април. Тогава би трябвало да бъде изслушана техническата експертиза, която е ключова за решаване на делото. Експертизите, направени по време на разследването, установяват много нарушения на законовата уредба за поддръжката, експлоатацията и контрола на асансьорите. Падналата машина е произведена през 1971 г. и е монтирана в "Майчин дом" през 1976 г. Асансьорът имал устройство за контрол на товара, което било демонтирано на неизвестна дата без разрешение. И това не било открито от отговорните за поддръжката му, нито било издадено предписание за спирането му. При огледа пък ограничителят на скоростта, който би трябвало да спре кабината при авария, е намерен незадействал.

БЕЗ РЕЗУЛТАТ

На 8 ноември Венета Владимирова, адвокат на една от пострадалите, сезира здравния министър Таня Андреева. Според адвоката "с нехайното си поведение администрацията на болницата е допуснала да се експлоатират асансьори, които не отговарят на техническите изисквания, занемарени и със занижен контрол и изисквания към фирмата, с която е сключен договор за сервизното им обслужване". В края на февруари Владимирова получава отговор от инспектората на МЗ. В него обаче само е разказано как през 2009 и 2010 г. са правени технически прегледи на асансьорите в болницата, които не са констатирали проблеми, а в периода юни 2012 - май 2013 г. 14 машини са преустроени (за това са отпуснати 400 000 лв.).


В МВР не знаят дали частните линейки могат да използват сирени и лампи при спешни случаи
Сега към един законов абсурд. В МВР не знаят дали частните линейки могат да използват сирени и лампи при спешни случаи. По закон това право имат колите на Спешната помощ, полицията, Национална сигурност, Народното събрание, Военна полиция и структурите на правосъдното министерство. Що за статут обаче имат линейките, когато те не са държавни? По темата работи Живко Константинов.

Репортер: Линейките на Спешна медицинска помощ са коли със специален режим на движение, които могат да използват светлинни и звукови сигнали, а по този начин и да не спазват закона за движение по пътищата, ако животът на пациента е застрашен. Стига това да става по безопасен начин. Пред много от болниците работят и частни линейки, които пренасят болни от легло до легло. Могат ли обаче да нарушават правилника за движение и да се възползват от привилегиите на държавните линейки? Въпросът задаваме на шофьор на такава кола пред Пирогов.

-Защото всичките си мислят, че сме някакви мошеници, едва ли не, но не сме Такива.



Репортер: Според санитарите частните линейки не правят нищо нередно.

-Държавните линейки реагират след 2-3-4 часа. Така че това е някаква ниша, която някой се е сетил да я използва.

-Че се случват нарушения по някой път, случват се. Бях извикан преди две години в Софийско градско по такъв сигнал. Отидох, всички документи си занесох. И го питам човека, викам, слушай сега, викам, имам ли право. Вика, имаш абсолютно право да караш на лампи и на сирени, когато се налага, разбира се, без да злоупотребяваш. Викам, защото, викам, ако нямам право, искам просто да ми се издаде някакъв документ, който ми забранява да карам на лампи и на сирени. И като ми умре човекът в линейката, да му кажа, ето, защо умря.

Репортер: КАТ дали ви дава това право да карате със сирени!

-Да. Специален автомобил.



Репортер: МВР мълчи по въпроса. Цял ден чакане беше нужен някой да ни обясни може ли частните линейки да ползват привилегии. В крайна сметка от Национална полиция отговориха, цитирам, че не се чувствали компетентни по въпроса и не смятали, че могат да ни отговорят. Препратиха ни към здравното министерство. От там ни обясниха, че частните линейки се регистрират като всички останали МПС-та и не би следвало да се ползват със специален режим на движение. А на такъв по наредба подлежат само санитарните автомобили на Спешна медицинска помощ от структурите на МЗ. При така поставената хипотеза не става ясно дали изобщо биха реагирали от МВР, ако се появят частни маркирани автомобили с буркан и надпис Полиция.


Системата на здравеопазването ни е сбъркана в зародиш
Системата на здравеопазването ни е сбъркана в зародиш и в основата на решаването на този проблем трябва да стои здравната карта на страната. Тя ще проследи по райони заболеваемостта и ще определи къде от какви лечебни заведения има нужда. Тези болници, за които се прецени, че не са необходими, не трябва да бъдат финансирани от държавата. Това каза в интервю за предаването Най-добрите лекари един от най-добрите ревматолози у нас проф. Златимир Коларов. Според специалиста проблемът е, че досега не сме осъзнали колко по-лесно е създаването на една болница, отколкото закриването й. Днес сме изкарали каруцата пред коня със създаването на много болници, продиктувано единствено от икономически интереси. По-важното от интервюто с проф.Златимир Коларов от столичната болница Св.Иван Рилски обобщава Димитър Панев.

Репортер: Да се завърши здравната карта на страната и държавата да отказва финансирането на болници, за които прецени, че не са необходими. Това според проф.Златимир Коларов е първата стъпка, от която трябва да се започне за едно по-добро здравеопазване.

проф.Златимир Коларов: Болници правим. В София има страшно много болници, продиктувани от икономическия интерес. А не задоволяване на реални здравни нужди. Това е повсеместно в страната. Значи има цели райони оголени от всякаква помощ. Много е по-лесно да се построи една болница и да се въведе, отколкото да се закрие. Така че се тръгна по грешен път. Значи прави се здравна карта на България, виждат се болестите, нуждите и според това логически се казва, на този район му трябват три болници. Четвъртата – съжалявам, държавата може да си позволи в този район три болници. А така стана, че всеки строи болница и те се лепват към здравната каса, ползват несъвършения закон. Но затова ви казах, че грешката е в генезиса.

Репортер: В интервюто специалистът призова още за повече внимание при предпремането на всякакъв тип диета. Никой не трябва да започва самоцелна диета от списание или интернет. Нужна е задължителна консултация с диетолог, убеден е проф.Коларов.

проф.Златимир Коларов: Аз съм ужасен от това колко некомпетентни хора са си повярвали и дават такива сериозни съвети за бързо отстлабване и т.н. Не може да се подходи към едно бързо отслабване без предварителен клиничен преглед. Ами човек ако има артериална хипертония, диабет, може да отключи един куп болести. Всяка рязка промяна на храненето, това е стрес за организма. Това стрес трябва да бъде плавен и леко да се преодолее. Няма, от утре съм друг човек, почват да не ям, само вода да пия. Ами това си е жива болест. 


Шефът на съда в Дупница Ели Скоклева удари с глобата от 1500 лв. Лефтеровата болница

за нарушения по ЗОП, докторът съветник сключвал договори с четири дружества за доставка на храни за над 300 000 не но правилата

Димитър Колев
Шефът на Дупнишкия районен съд Ели Скоклева потвърди наказателното постановление за 1500 лв., наложено от директоpa на Агенцията за държавна финансова инспекция -гр. София на д-р Ени Лефтеров - управител на МБАЛ "Свети Иван Рилски-2003".

Глобата е издадена през м. август 2013 г. заради допуснати от дружеството нарушения по чл. 129, ал. 1 от Закона за обществените поръчки. Дясна ръка на Ени Лефтеров в болницата и политиката е Костадин Костадинов - икономически управител на лечебното заведение, сега коронован за лидер на "България без цензура" в Дупница.

При проверката на АДФМ е установено, че на 03.01.2012 г. д-р Ени Лефтеров е сключил договори с четири дружества за доставка на хранителни продукти, без проведена процедура по ЗОП, като през 2012 г. за доставка на тези продукти дружеството е заплатило 302 444,69 лв. без ДДС. Освен това в лечебното заведение не били установени налични досиета по ЗОП, удостоверяващи изготвена документация и проведени обществени поръчки за доставка на лекарствени средства, медицински изделия и консумативи и доставка на хранителни продукти, както и че през 2011 г. и 2011 г. не са провеждани процедури по ЗОП. На болницата е съставен акт от 23.07.2013 г. за нарушение по чл. 16 от ЗОП.

Д-р Ени Лефтеров обжалва наказателното постановление на директора на АДФИ Гинка Драганинска с мотивите за допуснати нарушения на процесуалните правила, както и за неправилно приложение на материалния закон. Той изтъква, че има определено друго лице, което да провежда процедура по ЗОП, а лечебното заведение не е публичноправна организация по см. на чл.7 ЗОП, договорите за доставка са сключени, преди да има такъв между болницата и НЗОК, като доставката на хранителни продукти е била от крайна необходимост. Посочва се още, че със заповед от 30.12.2010 г. д-р Лефтеров е възложил на началника "Административно-стопански отдел" към дружеството Костадин Костадинов да организира и провежда процедури по ЗОП.

Съдът, председателстван от Ели Скоклева, констатира, че възраженията за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при проверката са неоснователни. АУАН съдържа всички реквизити, визирани в закона, като е направено подробно описание на нарушението, обосноваващо обективните и субективни елементи.

Доказателствата по делото установяват, се казва в съдебното решение, че управителят на лечебното заведение е осъществил изпълнителното деяние на нарушението по чл.129, ал.1 ЗОП - чрез бездействие, като не е обявил процедура по ЗОП за доставка на хранителни продукти на лечебното заведение на стойност 302 444,69 лв.

Доказателствата по делото установяват, че е налице и субективната страна на нарушението. На първо място дружеството е възложител на обществени поръчки, тъй като е публичноправна организация по см. на чл.7, ал.1,т.З ЗОП, на което повече от 30 на сто от приходите за предходната година са за сметка на държавния и/или общинския бюджет, и/или .бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Писмените документи по преписката показват, че приходите на дружеството от НЗОК са над 99% за 2011 г.

Що се касае до обстоятелството, че д-р Лефтеров, като управител на дружеството, е възложил на друго лице да организира и провежда процедури по ЗОП, то това по никакъв начин не го освобождава от отговорност, смятат от съда.



Решението на дупнишкия съд подлежи на касационно обжалване пред Кюстендилския административен съд.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница