Приложение №3 към чл. 14, ал. 1 Съдържание и структура на стратегия за вомр



страница1/3
Дата17.10.2018
Размер427.06 Kb.
#90496
  1   2   3
Приложение № 3 към чл. 14, ал. 1


СЪДЪРЖАНИЕ И СТРУКТУРА НА СТРАТЕГИЯ ЗА ВОМР
(ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЕЛЕМЕНТИ)

шрифт Times New Roman 12, междуредие 1,15




  1. Описание на МИГ :
    (не повече от 1 страница)

1.1. Данни за общини и населени места, които попадат в територията на МИГ:

- списък на общините, обхванати от МИГ;

Община Раковски

- списък на населените места, обхванати от МИГ;

Територията на МИГ-Раковски обхваща всичките населени места от територията на Община Раковски, които са 1 град и 6 села, както следва: гр.Раковски, с.Белозем, с.Стряма, с.Чалъкови, с.Шишманци, с.Момино село и с.Болярино.

- брой жители на териториите обхванати от МИГ;

25 863 (към 31.12.2014г.)

1.2. Карта на територията:



  1. Описание на процеса на участие на общността в разработване на стратегията
    (не повече от 2 страници)

2.1. Описание на процеса - проведени срещи, семинари, конференции, обучения и обществени обсъждания):

  • Подготовка и провеждане на информационни кампании – 2 бр.

  • Провеждане на информационни срещи/семинари – 2 бр.

  • Информационни конференции – 2 бр.

  • Обучение на екипа на МИГ – 2 двудневни

  • Обучение на местни лидери – 2 двудневни

  • Работна среща, свързана с консултиране за подготовка на стратегията – 2 бр.

  • Провеждане на информационни срещи, свързани с консултиране с местната общност – 3 бр.

  • Провеждане на обществено обсъждане – 3 бр.

  • Обхванато население – х бр.




2.2. Групи/сектори заинтересовани лица, участвали в разработване на стратегията:

1. Местна власт, кметства

2. Културен сектор: читалища, неправителствени организации с фокус на дейността в сферата на културата

4. Образование – настоятелства на детски градини, детски градини и училища

4. Спорт: спортни клубове

5. Религиозен сектор: църковни настоятелства, местни поделения на вероизповедания

6. Организации на хора в неравностойно положение, с увреждания

7. Малцинства – те не са бенефициенти, предлагам да ги изключим

8. Екологични организации

9. Селско и горско стопанство: микропредприятия с дейност в сферата, земеделски производители и преработватели

10. Икономически дейности, различни от селско и горско стопанство: микропредприятия, МСП и големи предприятия

11. Занаятчии

1112. Здравеопазване ??

12. Агенция социално подпомагане с местната дирекция в Раковски.


  1. Описание на ситуацията в района към момента на кандидатстване:
    (не повече от 8 страници)

3.1. Анализ на нуждите и потенциала за развитие на територията:

В направения по-долу анализ на състоянието, процесите и тенденциите в различните сфери в рамките на територията, след всяка отделна сфера са посочени и нуждите и потенциала за развитие.

1. Основни демографски характеристики на населението

За територията на МИГ-Раковски се наблюдава тенденция към намаляване броя на населението валидна за общини от Пловдивска Област с изключение на община Пловдив, която регистрира минимален ръст в периода 2004-2014г. По десетилетия, до 2010г., населението на община Раковски се движи в границите между 27 000 и 29 000 души. Към 31.12.2014г. то регистрира пореден спад спрямо предходната година - на 25863 души – и макар това да е в синхрон с тенденцията на намаляване на населението в национален мащаб, темповете в община Раковски са по-бавни от тези на ниво държава и ниво област – ако населението на България от 2004г. е намаляло със 7,2% до 2014г., а за общините от територията от област Пловдив (без да включваме Раковски и самата община Пловдив) – с 9% - то за община Раковски този показател е 6,5%. Тенденцията е негативна, разбира се, но местната власт, чрез своите проекти, инициативи и цялостна политика, както и местната инициативна група посредством стратегията за водено от общността местно развитие си поставят за цел да работят за нейното ограничаване.

Според данните от 31.12.2014г. 57% от населението е съсредоточено в гр. Раковски, т.е. тенденцията се запазва.

Възрастовата структура съответствува на общата характеристика на областта. Продължава процесът на демографско застаряване. Нарастването на относителния дял на населението от високите възрасти се наблюдава и в града и селата на територията, но темпът на остаряване в селата е по-бърз. Обезпокоителена е видимата тенденция за намаляване на населението под трудоспособна възраст.



Нужди и потенциал за развитие: комбинирано подобряване на възможностите за заетост и предприемачество и качеството на живот, привлекателността на територията с цел задържане на младото население и насърчаване на раждаемостта.
2. Безработица, заетост, предлагане и търсене на работна сила (да се провери от анализа на Жени)

За целевата територия безработните и съответно нивото на безработицата има устойчиво намаляващ тренд до 2008г. Това се дължи както на съживяване на икономиката като цяло, така и на реализирането на програми и мерки за заетост, а също и на функционирането на „Индустриална зона – Раковски”, която е първата реално функционираща индустриална зона в България. Стойността за 2009г. отразява равнището на безработица към юни 2009г., а не общото равнище за 2009г. Целта е да бъде маркирано повишаващото се равнище на безработица в следствие негативното влияние на световната икономическа криза.

За разглежданите периоди се забелязва тенденция към постепенно повишаване на безработните лица без квалификация. Това се дължи на големия брой регистрирани безработни от ромски произход. Именно те съставляват основната част от групата на безработните без професия.
ДБТ Раковски

Общи данни за бюрото




Населено място: гр. Раковски




Пощенски код: 4150




Адрес: бул. "Г.С. Раковски" 108а




Телефон за информация: 03151/4693




Работно време: 8.30 - 17.00




Email: dbt613@mbox.contact.bg




Директор - ДБТ

Име: Добринка Донева




Длъжност: Директор




Мобилен телефон: 0882825156





Нужди и потенциал за развитие: предлагане на допълнителни възможности за заетост посредством собствени предприемачески инициативи (по ПРСР и/или ОПИК), както и за намиране на работно място в рамките на подпомогнатите инициативи на други предприемачи. Възможност е също така стартиране на собствени културни, социални и други инициативи, свързани с дейности с идеална цел, в полза на местната общност, които също имат отличен потенциал за създаване на работни места, ангажиране на активни млади хора и отговаряне на реални потребности в рамките на територията. Подпомагане по тази линия би могло да се получи както по публичните мерки в ПРСР, така и по линия на ОПРЧР.
3. Здравеопазване (да се провери)

След стартиралата реформа в здравеопазването през 2000г., здравеопазването на територията на МИГ-Раковски се организира в следните структури:

• “МБАЛ -Раковски” ЕООД /Многопрофилна болница за активно лечение/, която обслужва населението и на съседната община – Община Брезово.

• Селските здравни служби са трансформирани в индивидуални практики за първична медицинска помощ.

• В град Раковски е изградена групова практика за първична медицинска помощ.

• Сформирани са индивидуални практики за първична стоматологична помощ в населените места на територията.

Всички амбулатории за индивидуална и групова първична медицинска помощ са настанени в общински сгради с договор за наем според Закона за лечебните заведения, оборудвани са с медицинска техника съгласно изискванията на споменатия закон.

За наличното население на територията има достатъчно лечебни заведения, достатъчно на брой практики, кабинети и медицински персонал, който да го обслужва. По-голямата част от лекарите са специалисти, което предполага качествена медицинска помощ, а изградената система на здравеопазване в общината е сравнително добра и достъпна за населението.



Нужди и потенциал за развитие: допълнителни здравни услуги, особено за хора, които се нуждаят от външна подкрепа и поради някакво заболяване, състояние или възраст не са напълно независими в личния си и социален живот. Такива могат да намерят подпомагане чрез стратегията при включване на мерки от ОПРЧР.
4. Образование

На територията на МИГ-Раковски има 4 обединени детски заведения /ОДЗ/ - в град Раковски, 3 целодневни детски градини /ЦДГ/ - по една в селата Стряма, Белозем и Шишманци (последната филиал на ЦДГ в с. Белозем), 6 основни училища /ОУ/ - 2 в град Раковски, в селата Стряма, Белозем, Шишманци и Чалъкови. На територията на община Раковски има и две професионални гимназии – в град Раковски и в село Белозем.



Впечатление прави устойчиво намаляващия брой на учениците, като няма учебно заведение, което да прави изключение. В резултат на тази тенденция от 2001г. до 2008г. броя на учениците посещаващи учебните заведения намалява с около 900, което е почти една трета от техния брой през 2001г. (да се провери от анализа на Жени)

Всички учебни и детски заведения са обезпечени с кадри, като само по чуждите езици има трудност при намирането на учители. В четири от училищата на територията има учредени Училищни настоятелства, чиято дейност е насочена към обединяване усилията на родителите и представителите на обществеността, с тези на държавните и общински органи и организации, физически и юридически лица за подпомагане развитието на учебното дело.



Техниката, с която разполагат учебните заведения е остаряла и негодна за използване. Дограмата е износена и изгнила, фасадите са в лошо състояние, олуците и тръбите са за подмяна. (така ли е или вече има интервенции на някои места?)

През 2012 г. е реализиран проект „Повишаване на енергийната ефективност на образователната инфраструктура в Община Раковски, съпътстваща устойчиво развитие“ по ОПРР, включващ и саниране на всички учиища и детски градини.

През 2008-2010г. община Раковски е била партньор по проект „Различни, но близки“ - образователен модел за мултикултурно общуване в дейности от целодневна организация на учебния процес.
Нужди и потенциал за развитие: конкретни потребности са заявени – моля, посочете поне част от исканията, връчени от Петко Лесов .............. (Петко Лесов – председател на училищното настоятелство „Будители“ към ОУ „Отец Паисий“ в село Стряма).
5. Социални дейности, специфични социални групи и проблеми

По отношение на инструментариума на социалната работа през последните години - подпомагането с парични средства се запазва, но целта е да се развият социалните услуги. На територията на МИГ-Раковски са добре развити социалните услуги. В Дирекция "Социално подпомагане" – Раковски се предоставя социална услуга по Програма “Асистенти на хора с увреждания” – дейности “Личен асистент” и “Социален асистент”. По тази програма към 2008г са назначени 47 бр. лични асистенти и 12 бр. социални асистенти. На територията от 2008г. функционира Център за обществена подкрепа, от чиито услуги се възползват деца с увреждания и техните родители, деца с отклоняващо се поведение, деца, отпадащи и отпаднали от училище, деца жертва на насилие, деца настанени в семейства на роднини и близки, неглижирани деца, потенциални осиновителни и приемни семейства, както и родители, нуждаещи се от подкрепа. Към центъра понастоящем се организират и предлагат три курса: „Семейно планиране”, „Родителски умения” и „Моят избор”. Услугите в центъра за обществена подкрепа се предоставят от психолози, рехабилитатори, ресурсен учител, педагог, логопед и др. Центърът работи и по програма за набиране на доброволци.

Други социални услуги, които се предоставят от Общинска администрация са Домашен социален патронаж - доставяне на храна по домовете на възрастни и болни хора, услугите „Социален асистент” и „Домашен помощник” се предоставят посредством спечелен проект по „Оперативна програма развитие на човешките ресурси”, по проекта до ....... бяха обгрижвани 28 лица.

Нужди и потенциал за развитие: Социалните насоки се развиват добре като наложително е тяхното разширяване и обхващането на по-голям брой нуждаещи се лица с увреждания и възрастни самотно живеещи хора, както и техните семейства, които също се нуждаят от помощ и подкрепа. Необходимо е отварянето на дневен център за възрастни хора, специализиран център за работа с деца с увреждания, в който да е ангажиран екип, който да се грижи за развитието на опорно-двигателния апарат, психическото и личностното развитие на децата, както и център за качествени социални и здравни услуги за уязвими групи от населението.
6. Култура

Към 2016 г. на територията на МИГ-Раковски функционират 9 броя читалища, 6 от които се помещават в сгради, построени за тази цел и 3 броя са настанени в сгради непредназначени за читалищна дейност. Значението на културните дейности за местната общност, освен всичко останало, си проличава и от новоучреденото читалище „Честолюбие – 2010г.” в гр. Раковски. За разлика от времето преди съществуването на МИГ и изпълнението на СМР 2007-2013г., когато от построяването на читалищните сгради за периода 1956-1963 г. не са били правени основни ремонти с изключение на падналата читалищна сграда през 1974 г. в село Белозем, възстановена през 1978 г., благодарение на получено финнасиране по проект по СМР на МИГ Раковски е ремонтирана цялостно и оборудвана зрителната зала на читалище „Св. Св. Кирил и Методий” в гр. Раковски.

Читалищата от територията са изключително дейни. Те обхващат в своите състави активни и напористи хора, които разпознават културните дейности като важен фактор за качествоот на живот в даден регион. Така например в момента на територията на МИГ-Раковски функционират: Фолклорен ансамбъл „Слав Бойкин” при Народно читалище „Св.Св.Кирил и Методий” гр. Раковски, кукерски състав, индивидуални изпълнители; Детски певчески групи в селата Чалъкови и Момино село; Певчески групи /възрастни/ в с. Стряма, Момино село и кв. Секирово; Детски танцов състав в кв.Генерал Николаево, с.Белозем; Детска група по спортни танци в с.Белозем. Всички тези колективи ежегодно представят своите умения в регинални, национални и международни прояви. Традиционни селски събори се провеждат в селата Стряма, Момино село, Чалъкови, Шишиманци и Белозем. Освен това, благодарение на финансиране по СМР 2007-2013г. има много нови прояви, закупени носии и оборудване, издадена фотографска книга за историята на общината, стартирал ежегоден фестивал на традиционната кухня „Вкусовете от вчера” с финансирана по проекта по мярка 421 на МИГ покрита сцена, ежемесечни театрални постановки, към които всеки път без изключение се стичат и пълнят зрителната зала на читалище „Св. Св. Кирил и Методий” стотици жадни за изкуство хора от общината.

Чрез външни донори в читалище „Св.св.Кирил и Методий” гр. Раковски е изграден обучителен център за начална компютърна грамотност на хора с увреждания, детски дневен център за извънучилищни форми на дейност, център за технически и административни услуги на населението. Предстои изграждането на център за квалификация и преквалификация по НАПОО, „Учене през целия живот” и ІТ Саrd сертифициране. (това изградено ли е вече и функционира ли?)

На територията на МИГ-Раковски ежегодно се провежда Международен фестивал на кукерските и маскарадни игри „Кукове-Раковски”. Това е една от най-значимите и колоритни масови културни прояви в региона. Участват групи от различните региони на страната, както и от Република Македония, Сърбия, Румъния, Гърция, Словения, Северна Ирландия. Всяка година Раковски посреща над 2000 участника.

Община Раковски е член на Федерацията на европейските карнавални градове /FECC/ със седалище Амстердам, Холандия.

От 2002 година в град Раковски се провежда Международен футболен турнир за деца, „Обединени от футбола”. Вече 12 години Община Раковски участва в “Маратон на мира” включващ държавите България, Гърция, Сърбия и Македония, а всяка последна седмица на месец август в с. Белозем се организира Международен християнски младежки фестивал. Във фестивала са участвали групи от България, Полша, Италия, Канада и Съединените американски щати.

Нужди и потенциал за развитие: в рамките на територията на община Раковски очевидно е обхванато жадно за културни дейности население, което всеки път откликва с желание и готовност за доброволен труд и подкрепа на всички инициативи в тази посока. Дали ще са служители на общината, които ще се погрижат за мястото на дадено събитие, дали ще са дейни млади хора, които ще организират събитие за деца от детска градина или деца в неравностойно положение или ще са баби, които ще донесат своите гозби за дегустация по време на фестивала „Вкусовете от вчера” – резулатът винаги е един и същ – откликване с безрезервна готовност и желание. Този импулс в местната общност следва да бъде поддържан чрез нови и нови дейности и възможности, предлагани от стратегията за ВОМР на МИГ Раковски за новия програмен период до 2020г.
7. Младежки дейности и спорт

Младежките дейности се осъществяват чрез организирани форми в училищата и извън училищните институции – спортен комплекс, детско-юношеска школа и др. Основните приоритети в тази област са: създаване на условия за системни занимания на децата и младежите в свободното им време и изграждане на лични качества като предпоставка за пълноценната им реализация в живота; системна и алтернативна борба с дрогата, тютюнопушене, насилие и др. негативни явления; утвърждаване на спорта и туризма в бита на младите хора. Създаване на условия за спортни занимания на хора с увреждания.


Спортната база включва:

• спортен комплекс в град Раковски – 2 стадиона, фитнес зали – 3 бр., фитнес на открито при парка до стадиона в гр. Раковски, 1 плувен басейн (има ли такова нещо? – няма, Община Раковски има намерение да кандидатства към МИГ), тренировъчни футболни игрища (3 броя);

• стадиони – 7 бр., във всички населени места по 1 бр.

• училищни физкултурни салони и спортни площадки във всички училища на общината;

• квартални спортни площадки.
В Община Раковски функционират спортни клубове по тенис на маса, карате, баскетбол, волейбол, бадмингтон, каланетика и аеробика, футбол и др.

Въпреки, че на местна почва се предприемат много дейности по масовизиране на спорта сред младите хора, местната общност и управата на общината възнамеряват да продължат усилията си в тази посока с цел подобряване на общия здравен и физически статус на местното население, активиране на децата и младите хора, раздвижване и физкултурни натоварвания сред подрастващите, както и спортните занимания на деца с увреждания, гръбначни изкривявания, наднормено тегло и хипертонии. Кадрите, работещи в тази сфера (младежки дейности, отдих, спорт), са високо мотивирани и специализирани в съответната област, имат завоюван авторитет и позиции, и желание да осъществят намеренията си. Има необходимост от още усилия и конкретни дейности в посока на координация между всички организации, клубове, физически и юридически лица, занимаващи се с проблемите на младежта и спорта. Осъществяването на тази цел би довело до по-голяма ефективност и резултат в съвместните усилия на обществото за пълноценната реализация на младите хора.



Нужди и потенциал за развитие: в територията на МИГ има много млади хора, които се нуждаят от възможности за поддържане на добро здраве и физическа форма. Вече има свършено много, обаче общността демонстрира потенциал да поеме още. Така например регистрирана е потребност от възможности за фитнес на открито, за калистеника, за спортни дейности на закрито, включително плуване.
8. Гражданско общество

На територията на МИГ-Раковски има регистрирани неправителствени организации. В областта на спорта и мледежките дейности – ВОЛЕЙБОЛЕН КЛУБ - РАКОВСКИ , ТЕНИС КЛУБ, РАКОВСКИ, СПОРТЕН КЛУБ "САМАНТ" – волейбол и шах, СПОРТЕН КЛУБ ИН – ЯН – карате, СПОРТЕН КЛУБ РЕФЛЕКС – карате, СПОРТЕН КЛУБ РАКОВСКИ-ГРИПС – баскетбол, „Футболен клуб Раковски 2011” – гр. Раковски, „Детско – юношеска спортна школа” – гр. Раковски, „Младежки инициативи” – гр. Раковски – не функционира, няма го в регистъра, „Сдружение за алтернативни възможности за европейско развитие и сътрудничество” – гр. Раковски – не функционира, няма го в регистъра. В областта на развитие на децата и младежите – Училищни настоятелства „Христо Ботев” към ОУ „Христо Ботев” – гр. Раковски, „Обединение” към ОУ „Христо Смирненски” – гр. Раковски, „Гео Милев” към ОУ „Гео Милев” с. Белозем, „Петър Парчевич” към Професионална гимназия „Петър Парчевич” – гр. Раковски и две три градински настоятелсва – „Детелина” към ОДЗ „Детелина” – гр. Раковски, „Иглика“ към ОДЗ „Иглика“ и „Щастливо детство” към ОДЗ „Щастливо детство” – гр. Раковски. В областта на интегриране на ромите и малцинствените групи – „Ромско бъдеще” – гр. Раковски – не функционира, „Будители” – гр. Раковски – не функционира. В областта на интегриране на хората с увреждания, хората в неравностойно положение, и хората с онкологични заболявания – „Бъдеще сега” – гр. Раковски – не функционира, „Каритас Витания” - гр. Раковски, „Заедно в борбата против онкологичните заболявания” – гр. Раковски – не функционира, закрито е.

Сдружение „СЪРЦЕ ИСУСОВО“ – работи за приобщаване към обществото на деца, младежи, възрастни и семейства в неравнопоставено положение на територията на община Раковски.

Сдружение „ГЕРЕНЕ“ - ДА СЪЗДАВА, РАЗВИВА И РЕАЛИЗИРА ПРОЕКТИ В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СВОИТЕ ЦЕЛИ; ДА ОРГАНИЗИРА И ПОДКРЕПЯ КУЛТУРНИ ДЕЙНОСТИ И СЪБИТИЯ; ДА ПОЛАГА ГРИЖИ ЗА ОПАЗВАНЕ И СОЦИАЛИЗАЦИЯ НА КУЛТУРНОИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО; ДА ОСЪЩЕСТВЯВА ПРОЕКТИ С ЦЕЛ ПОДПОМАГАНЕ И РАЗВИТИЕ ДЕЙНОСТА НА РЕЛИГЬОЗНИТЕ ОБЩНОСТИ; ДА ОРГАНИЗИРА И ПОДПОМАГА СПОРТНИ ДЕЙНОСТИ ИЛИ АГАЖИРАНИ СЪС СПОРТ ЛИЦА,ОТБОРИ И ОРГАНИЗАЦИИ; ДА РАБОТИ ЗА ПРЕВЕНЦИЯ И РЕШАВАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНИТЕ ПРОБЛЕМИ В РАЙОНА И ПОДОБРЯВАНЕ СЪСТОЯНИЕТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА С ЦЕЛ ОПАЗВАНЕ ЗДРАВЕТО НА ХОРАТА И БИОРАЗНООБРАЗИЕТО. ДА ПАРТНИРА С ДРУГИ НПО, С ОРГАНИТЕ НА ЦЕНТРАЛНАТА И МЕСТНАТА ВЛАСТ ПРИ ОСЪЩЕСТВЯНЕ НА ДЕЙНОСТТИ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ НА СДРУЖЕНИЕТО.


Сформирана е и неформална група от хора, имащи отношение към проблемите на образованието – т. нар. Обществен съвет по образование, както и нова НПО „Заедно за личностно развитие”, която е ориентирана към всякакви дейности, свързани с работа с млади хора и развиване на компетенции. Освен всички посочени до тук не можем да пропуснем и самата МИГ Раковски, която освен че управлява и изпълнява стратегия е и активна неправителствена организация, работеща в социални и културни сфери, изцяло в обществена полза и съобразно политиката очертана от местната власт и потенциала за развитие консултиран със заинтересованите страни.

Нужди и потенциал за развитие: вече създадените възможности и капацитет на местните НПО следва да бъдат продължени чрез нови възможности за участие в предоставянето на различни услуги на местната общност – социални, културни и спортни най-вече – посредством публичните мерки от ПРСР и допустимите мерките по ОПРЧР.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница